II. IKÜIISKËRK Three Flower tPxiton DOELEMAN 5<* Fabrieken in dienst van de gezondheid Gelderse Rookworst VAN ES UWEN NIEUWS uii o* Fa van der Linde Zn vloeibare Make-Up in plas tic tube. Doeltreffend en voordelig f 4,75 per stuk. De aandrang van Gouda is waarschijn lijk zo groot geweest, dat men heeft moeten zwichten. Er is geen enkele grond te veronderstellen, dat Gouda langs de Henegouwerweg industrien zal krijgen, anders waren er ook wel vestigingen op het Goudse industrie terrein gekomen. Gouda heeft ook geen emplooi genoeg voor al zijn in woners, gezien de grote drommen mensen, die 's morgens Gouda veria ten om elders te gaan werken. Het gevraagde gebied in Bloemendaal overtreft verre de noodzaak voor woningbouw. Uit een verhandeling van Prof. Thijisse van het nationaal planbureau blijkt, dat Zuid-Holland is in te delen in twee gebieden, waar beslist geen satelietsteden moeten ko men. De gemeenten in dit gebied heb ben te zorgen voor een natuurlijke aanwas en de bevolkingsoverschotten moeten naar de kop van Noord Hol land, Utrecht en in het gebied ten zuiden van Rotterdam. Dit verwerpt ook de idee dat Gouda moet uitgroei en tot 100.000 inwoners. Gouda heeft veel huizen gebouwd in de particulie re sector maar door de hoge huren zijn veel mensen van buiten aange trokken, waardoor een onnatuurlijke aanwas is ontstaan. Gouda zal dan ook niet in staat zijn, om het gebied dat Waddinxveen nog zou willen af staan, in deze eeuw nog vol te bou wen. Spr. besloot met ernstig tegen deze voorstellen te protesteren. De wethouder Ouctuk onderstreepte nog eens het bezwaar oat geen overieg heeft piaatp gehad, zoals op an ui-re plaatsen is gebeurd en nog praats heeft. Ook Waddinxveen is tot pra ten bereid en dan zal ook wel een oplossing van de moeilijkheden wor den gevonden. De voorzitter heeft daarna de ge schiedenis van deze grenswijziging nog eens uitvoerig toegeucnt. JJe pe- vouungsprognose van ijouaa is door de bouw van bOO woningen niet uit gekomen, maar spr. heeit tegen een lid van het college van Ged. Staten gezegd, dat die prognose voor Wad dinxveen ook niet zou uitkomen, als gen werd gegeven. Waddinxveen wil gen werd gegeven. Wtadoinxveen wil van haar goede wil doen bnjxen, door terug te grgpen op het oorspronkelij ke voorstel van Ged. blaten in 1900 gedaan, bpr. deelde voorts mede. dat nog een aar es is ingekomen van 34 inwoners van Bloemendaal waarin deze te kennen geven bij Waddinx veen te willen blijven. Het college van B en W is bereid de voorgestelde plannen tot het uiterste te bestrij den. De Goudse eisen gaan alle per ken te buiten en door de voorzienin gen, die aan de Henegouwerweg ge troffen moeten woraen in verband met het verkeer, kan het nog jaren duren, voordat Gouda in staat zou zjjn ook maar iets van haar plannen te realiseren. De raad stelde zich hierna zonder hoofdelijke stemming achter de voor stellen van B en W, onder uitnodi ging ook in de toekomst zich krach tig tegen het wetsontwerp te verzet ten. Het middernachtelijk uur was bij-] na aangebroken toen de zitting werdj Pig en Peg op stap 115. De verkeersagent komt er al aan gelopen. Het boekje in de hand. Zul ke rakken? willen beweren dat ze rij den kunnen. Er zouden maar onge lukken van gebeuren. Zulke lui moet je bekeuren of je wilt of niet. Voor al als je dergelijke ongelukken gebeu ren ziet. Maar Pig en Peg wachten de komst van de agent niet af. De wagen wil nog rijden, dus gaan ze er vlug van door. Ze hebben helemaal geen belang bij een bekeuring. Even de wagen een eindje terug en dan maar weer rijden, hoe vlugger hoe beter. 116. Ze rijden vlug weg, voor de agent hen heeft bereikt, die kan hen nakijken. Maar ze komen tot de ont dekking dat de (stuurinrichting defect is. Ze kunnen alleen maar recht door rijden en geen grote bocht maken. Ze rijden recht op een breed water af. Ootk de remmen werken niet. De gevolgen zijn verschrikkelijk. De wa gen rijdt dwars door het hek en ver dwijnt in het water. Er is niets meer te zien als een paar kringen in het water. naarstig gezocht werd naar betere en langzaam werkende middelen. In 1939 werd een stof ontdekt, wel ke de sleutel betekende voor de op lossing van dit vraagstuk. Na jarenlang onderzoek vond men een verbinding genaamd coumachloor, die zich wel zeer goed leende voor de bestrijding van ratten en muizen. Het is een verbinding met anti- bloedstollende werking, waarvan ge durende meerdere dagen een kleine hoeveelheid moet worden opgenomen. Als gevolg hiervan treedt een ver andering van het bloed op, waardoor het bloed door de wand van de bloed vaten in de lichaamsholte kan binnen dringen met als gevolg een langzame maar zekere dood. Dit coumachloor is nu verwerkt in de rattenberstrij dingsmiddelen Tomp- rin-strooipoeder en Tomorin-lokaas. De niet afdoende resultaten welke vroeger met lokaas werden verkregen waren aanleiding om behalve naar langzaamwerkende giftstoffen even eens te zoeken naar een andere be- strijdingsmethode. Toen bleek dat de levensgewoonten van ratten en muizen ook bestaan uit het zich schoonlikken, was het doel bereikt. Men strooit nu het strooi- poeder op de looppaden, de dieren likken zich af en sterven onherroepe lijk. In gevallen waar het Tomorin- strooipoeder moeilijkheden geeft, kan men met evenveel succes van Tomo rin-lokaas gebruik maken. Men dient er bij het gebruik van bestrijdingsmiddelen echter wel op te letten of het te gebruiken gif niet schadelijk is voor b.v. huisdieren. moest ingevoerd worden. Na de oor log is daarin snel verandering ge komen. Duitsland was de eerste ja ren als concurrent uitgepchakeld en de Nederlandse fabrikanten hebben deze kans niet ongebruikt gelaten. Maar een geneesmiddelenfabriek is heel wat anders dan b.v. een fabriek "lr zijn in de loop der eeuwen al heel wat minder vleiende opmerkin gen gemaakt over dokters en genees middelen. Seneca, die omstreeks het begin van onze jaartelling leefde, be weerde al, dat sommige geneesmidde len erger waren dan de kwaal zelf. En Voltaire heeft eens het volgende ge- ~~T"iq7r_met wat kapitaal schreven: Doktoren gieten geneesmid- van snoepgoed. die met wat Kap delen, waar ze weinig van afweten, om en enkele vakbekwame mensen ziekten te genezen waar ze nog min der van afweten, in mensen waar ze helemaal niets van afweten. Ook in onze dagen worden er nog wel schampere dingen gezegd, niet zozeer over onze doktoren als wel over de drankjes en de poedeip en de tabletten die zij voorschrijven! Laten we eerlijk zijn: Seneca leefde 19 eeuwen geleden en Voltaire is al 180 jaren dood. Als er ooit iets te kla gen was over medicijnen, dan hadden zij daar veel meer reden toe dan wij. Want met de medische wetenschap heeft ook de pharmacie, de kennis van de geneesmiddelen en de bereiding ervan, een enorme ontwikkeling door- Verlaagde prijzen Echte per stuk 250 gram nu slechts 99 cent mensen vrij gemakkelijk aan het draaien is te brengen. Met kapitaal kan men een gebouw neerzetten en machines ko pen. Maar voor het fabriceren van geneesmiddelen is een massa weten schappelijke kennis en ervaring no dig. Kostbaar specialistenwerk. De moderne pharmaceutische fa briek heeft een grote research-afde- ling, waar wetenschappelijk gevormde medewerkers met een medisch, che mische, biologische of pharmaceuti- tische opleiding een dagtaak hebben aar, duizend en een proeven en on derzoekingen. die vaak nodig zijn om een nieuw geneesmiddel tot ontwikke ling te brengen. Het onderzoek op het gebied van de geneesmiddelen is een zo uitge breid werkterrein geworden, waarop specialisten op velschillend gebied nauw moeten samenwerken, dat dit op de universiteiten alleen nauwelijks meer verricht kan worden. Vandaar, dat de pharmaceutische industrie zelf academi op specialistisch terrein ging aantrekken om, voor rekening van die industrie, zelf onderzoekingen te ver richten. Overigens is er een nauwe en vruchtbare samenwerking blijven Dorpsstraat 33 Telefoon 418 schiedde de plaatsing daarvan toch. Ik moge U adviseren zich in ver binding te stallen met de plaatselijke afdeling der Dierenbescherming, ook zijn er tijdschriften, die zich speciaal met de belangen der honden bezig houden. Laten zij, die hun dieren zo onmen selijk behandelen gezegd zijn, dat een wenk bij de politie hun duur te staan zal komen! Een onwillige, die ik enige malen gewaarschuwd had en er geen gevolg aan wilde geven heb ik verblijd met een bezoek van de politie. Dia ont moeting was allesbehalve fris. Daar na was de ellende voor het arme ver waarloosde dier voorbij. Past U dit middel bij onwilligen ook eens toe Pluimvee, honden, vogels En nog zoveel dieren meer, Vragen U en mij uitdrukkelijk, Goede verzorging met het koude weer Hoeveel dieren sterven elke winter Van de honger en ook dorst, Wij warmen ons en eten 'stampot, Helpt U mee?dan is het opgelost. OO de heer W. v. d. K. schrijft mij het volgende Als pluimveeliefhebber; ik heb een flink aantal dieren, lees ik met be langstelling steeds Uw richtlijnen, raadgevingen enz. en ik kan U verze keren, dat ik daarvan reeds veel pro- gemaakt. Vijftig jaren geleden nog had de geneesheer slechte keuze uit weinige medicamenten, die werkelijk geneeskracht bezaten en enkele ande re ,die niet genezend, maar verzach tend werkten. Nu is er een schier eindeloze lijst van voortreffelijke ge neesmiddelen, een lijst die steeds nog langer wordt. Niet spectaculair, wel belangrijk. Als we zeggen, dat deze ontwikke ling te danken is aan de vorderingen van de wetenschap, dan is dat na tuurlijk juist, maar wel wat onrecht vaardig tegenover de geneesmiddelen industrie. Want de pharmaceutische industrie had en heeft in verleden en heden een zeer belangrijk aandeel in het beschikbaar komen van nieuwe medicijnen. En het Nederlands fabri- caat staat in dit opzicht niet achter bij wat andere landen presteren. Nederland heeft nl. een vrij belang rijke pharmaceutische industrie, al merkt de buitenwereld daarvan be trekkelijk weinig. Deze tak van in dustrie heeft nl. geen spectaculair ka rakter .Er werken niet meer dan 6000 Nederlanders in de geneesmiddelenfa brieken. Maar er wordt per jaar voor een bedrag van 180 miljoen gepro duceerd en ongeveer de helft daarvan wordt uitgevoerd naar vrijwel alle landen van de wereld. Iedereen weet, dat ons land een zeer grote export van bloembollen heeft. Te weinig is nog bekend, dat de export van Neder landse geneesmiddelen meer dan de helft bedraagt van die van de bloem bollen, waarop onp gehele land zo trots is. Deze belangrijke positie in de Ne derlandse economie heeft de pharma ceutische industrie pas na de laatste oorlog veroverd. Voor 1940 had de Nederlandse geneesmiddelenindustrie betrekkelijk weinig betekenis. Duits land en Zwitserland gaven de toon aan .Wel was Nederland de belang rijkste leverancier van kinine in de wereld, maar daarnaast droeg de eigen industrie slechts weinig bij tot de ge neesmiddelenvoorziening. Het over grote deel van de medicamenten besWtXn onderzoekers op de fijt h^ gehad. Oorspronkelijk deugde van mijn huisvesting voor de dieren vrijwel niets. Ik had mij vooraf bij een deskundige moeten vervoegen. Nu is vrijwel alles volgens U aanwijzin gen en het geheel voldoet mij zeer. Behalve pluimveeliefhebber ben ik het ook van honden, waarvan ik er een viertal op nahoud. Ik meen mij te herinneren, dat door U ook eens over honden geschreven werd en nu veroorloof ik mij de vraag, of U over de huisvesting van honden ook niet eens schrijven kunt. Laat ik U zeggen, dat er dieren zijn, die allertreurigst gehuisvest worden. Tochtige, natte vervuilde stallen zijn er nog vele, kunt U daarop niet eens attenderen? Kippenvriend. universiteiten en de research-teams van de geneesmiddelenfabrieken. Het is deze samenwerking tussen wetenschap en industrie, die voor de mensheid tal van nieuwe genesmidde- len heeft opgeleverd. Maar. de fa brikant van geneesmiddelen is geen filantroop. De enorme kosten, die al dat wetenschappelijk reaeairchwerk met zich meebrengt, moeten betaald worden uit de opbrengst van de ver koop van de medicamenten. Vandaar, dat verscheidene geneesmiddelen duur zijn. Er zijn nog altijd veel mensen, die niet begrijpen, waarom een bepaald tabletje een gulden per stuk moet kosten, terwijl een ander tabletje, dat er precies eender uitziet, voor enkele centen te koop is. Het komt er na tuurlijk op aan, wat er in dat dure tabletje zit, en hoeveel moeite heeft het gekost om het geneesmiddel te ontdekken en welke dure machines ervoor nodig zijn, om dat geneesmid del te bereiden. avond een groot succes geboekt. Zo wel de inhoud van het spel. en de opvoering daarvan stond wel op een zeer hoog peil. Het istuk dat zich in de jaren 1930- 1940 kon hebben afgespeeld, beeldde een familiestrijd uit, in de tijd van de werkeloosheid van die jaren. Dit zware stuk had zeker een mis lukking geworden als de opvoerenden het niet op zo'n sublieme wjjze voor het voetlicht hadden gebracht. Het valt ons daarom erg moeilijk elke speler afzonderlijk te beoordelen. In de eerste plaats willen wij toch noemen Dirk Verhagen, A. Kroeze de tot wanhoop gedreven zoon. De wijze waarop hij zich zijn moeilijk rol had ingespeeld dwingt ons respect af. Morgenrood heeft in hem een van zijn beste krachten. Op de tweede plaats komt zeer ze ker Mevr. Verhagen, die in Mevr. Pille een zeer goede vertolkster had gevonden; hoewel in het begin iets zwak, groeide zij toch geleidelijk naar haar hoogtepunt. Ook Dora Verhagen en Hugo van der Wal, fabrikant; respectievelijk Mevr. van Egdom en G. Vis bleken goede vertolksters, vooral de rolken- nis viel op. Verhagen. K. Verwoerd leverden eveneens verdienstelijk spel. Wel misten we de geslepenheid van een tot jaloezie en wraakzucht gedre ven vader, Driessen, D. Postma was wel de juiste persoon, maar daar hij zijn rol blijkbaar niet geheel beheer ste, was hij iets zwak. De overige spelers speelden even eens verdienstelijk, maar daar zij geen hoofdrol vervulden is het moeilijk een oordeel te vormen, voor wat zij even wel voor het voetlicht brachten niets dan lof. Het gulle applaus dat de ispelers mochten incasseren drukte de dank uit voor de genotvolle avond die Mor genrood de vele aanwezigen had ge bracht. Het moet ook voor de heer H. J. Sikkema die de regie had een voldoe ning zijn geweest dat zijn werk zo succesvol was. Het was echter onjuist, dat men er geen rekening mee gehouden had dat dit geen toneelstuk was voor kinde ren. Jammer N. B. VLAM SLOEG IN TEERVAT. Vrijdag brak brand uit in de! in aanbouw zijnde smederij en construc tiewerkplaats van de heer L. Ver- hoeff aan de Noordeindfseweg. Oor zaak was het verwarmen van een vat teer, waarin de vlam van de brander zich optrok langs smeltende teerresten Er volgde een kleine ontploffing, waardoor bijna alle ruiten sprongen, gevolgd door een steekvlam, die de houten zoldering in vlam zette. Een naast het teervat staande fles met propaan vloog eveneens in brand. Op het alarm werd onmiddellijk een slang op de waterleiding aangesloten, waardoor het vuur spoedig was ge blust. De brandweer die was uitge rukt, behoefde geen dienst te doen. De schade aan zoldering en pas aan gelegde elektrische leidingen, was vrij aanzienlijk. De verzekering dekt de schade. JAARVERGADERING KIESVERENIGING. Wij herinneren nog aan de jaarver gadering van de A.R. Kiesvereniging, die hedenavond gehouden zal worden. De heer Zuidema zal deze avond naar aanleiding van de brochure van dr. Hommes spreken over: o.a. „De gelegaliseerde diefstal", in verband met de huurblokkeringswet en over „De illegitieme machts-usurpatie van de Vakbonden". Er zal teven? op deze vergadering een nieuwe voorzitter gekozen moeten worden, daar de heer Zuidema aan de beurt van aftreding is en niet her kiesbaar is. Er wordt op veel belangstelling ook van de zijde der dames gerekend. Ie der neme dus zijn vrouw of verloofde mee Debat is toegestaan Land- en Tuinbouw BESTRIJDING VAN RATTEN EN MUIZEN. Het 4? merkwaardig, dat het men selijk intellect, dat toch op sociaal Het belangrijkste voor de patient is hygiënisch gebied, waarlijk veel voor- treffelijks tot stand bracht, zich nog steeds niet heeft weten te bevrijden van een plaag, die onze volksgezond heid voortdurend bedreigt en die on ze nationale huishouding jaarlijks op rond 36.000.000 gulden komt te staan, de ratten- en muizenplaag. Ernstig gevaren dreigen overal daar waar ratten en muizen als versprei ders van besmettelijke ziekten aan- echter dat het geneesmiddel beschik baar is en dat het zijn ziekte gene zen kan. Wat dat betreft, is de mens heid er de laatste halve eeuw enorm op vooruitgegaan: het aantal sterfge vallen door allerlei ziekten is in die tijd met geweldige sprongen omlaag gebracht. En dat is voor een niet on belangrijk deel te danken aan het werk van de pharmaceutische indus trie, die intussen weer op zoek is naar nieuwe geneesmiddelen voor an dere ziekten.. Pluimveehoekje Ja, geachte heer; inderdaad schreef ik over honden, naar aanleiding van een vraag, die aan mij gericht werd. Als houder en gewezen fokker van honden heb ik toen mijn mening ten beste gegeven en daaraan toegevoegd, dat de mogelijkheid niet was uitge sloten, dat de redacties der bladen, waaraan ik meewerk op pluimveege- bied, het epistel in de papiermand zonden doen verdwijnen, aangezien mij is opgedragen over pluimvee te schrijven. Tot mijn genoegen ge- wezig zijn. Wat men ,tot dusverre ondernam, ook van hoger hand, ter verdeging van ratten en muizen was zeker niet gering, maar toch nog niet voldoende. De strijd vereist grote omzichtig heid. Om werkelijk resultaat te be reiken, moet men nl. rekening hou den met hun intelligentie. Het succes van de tot nu toe ge bruikelijke bafstrij dingsmiddelen hing af van het feit of de dieren van deze snelwerkende giftstoffen, vermengd met lokaas, wilden eten. Hoewel het veelal is gelukt op deze wijze een deel van een rattenkolonie te verdelgen, was de bestrijding lang niet afdoende. Begrijpelijk dat door de industrie gezellige stelletje met ingebr. ruitmotief. Perfect .getailleerd' en zigzag kantrand. Compleet stelletje maat 40 f 5,65 (kieine stijging per maat) Dorpsstraat 38 Tel. 573 LV.A.O. ™r n TONEELAVOND. Ter opening van haar winterpro- gramma hield de plaatselijke afdeling van het Instituut voor Arbeidersont wikkeling zaterdagavond in het Cen trum een toneelavond. De arbeiderstoneelvereniging Mor genrood die een dramatisch spel op voerde van B. van der Holst: „Men sen in boting" heeft ongetwijfeld deze OOK UW BELANG. Hebt U een horloge, wekker, pen dule. eleetr. klok of dergelijke nodig? Koopt die dan beslist bij de erken de uurwerkhandel. Laat U niet misleiden door de een of andere goedkope of fantastische aanbieding. Vroeg of laat komt U er toch mee bij de horlogemaker terecht. Dan gebeurt het maar al te vaak, dat dergelijke uurwerken niet voor de 100 pCt naar uw genoegen gerepa reerd kunnen worden, door gebrek aan de juiste onderdelen die zeer moeilijk of in 't geheel niet verkrijg baar zijn. Koopt daarom bij een goed bekend staand vakman. HET IS UW VOORDEEL. Koopt bij Horlogerie Vermey (Internationaal bekend) Burgerlijke Stand Aangiften van 14 tot 20 november Geboren: Jan Hessel, z. v. J. H. de Kievit en N. Stout, Lijsterbesstr. 14. Anna, d. v. H. Hekman en G. Hui gen, Kerkweg 194. Abraham Harm. z. v. W. van de Wa ter en H. Sans. Wilhelminakade 8. Ondertrouwd: C. A. Cammeraat en C. Mastenbroek. Gehuwd: J. van Pinxteren en M. C. Heemskerk; M. Sakko en E. C. Bes jes; A. van Nielen en C. N. van Leeu wen. L. Hoogerdijk en N. van Schie; A. A. Harkes en F. Verwaal. GÈVONDEN en verloren VOORWERPEN. Gevonden: 1 paar zwarte gebreide handschoenen, metalen centimeter, 1 bankbiljet, trainingsbroek. Verloren: nummerbord, zwart gebreid kinderwantje, blauwe meisjespanta lon, groen schortje, armbandje.

Weekblad voor Waddinxveen | 1957 | | pagina 2