Weekblad voor Waddinxveen 1/ftöedtt de Vrouw de, Spiegel van de week In blijde Verwachting CeFa-FiJm fan nige Hakten NIEUWS uit onze. waottfUaaU Quak kamt hij no 650 vrijdag 29 november 1957 13e jaargang Adres redactie en administratie: Oranjelaan 30, Waddinxveen telei. 438 Verschijnt elke vrijdag Abonnementsgeld per kwartaal f 1.00 bij vooruitbetaling Advertentie- en familieadvertentieprijs 8 ct oer m.m. bijdragen verslagen, etc. uiterlijk 's woensdagsavonds inzenden. In de geleide prijzen-politiek schijnt er bij de leiding nogal verschil van inzicht te bestaan. Terwijl minister Zijlstra (van ekonomische zaken) de creteert, dat de prijzen omlaag moeten desnoods met dwang kondigt zijn ambtgenoot van financiën, minis ter Hofstra aan, dat de Omzetbelas ting op verscheidene artikelen wordt verhoogd. Het gevolg zal zijn, dat de sigaretten (onder protest) wederom duurder worden dat televisietoe stellen zwaarder worden belast, even als auto's, banden ed. Knoop er maar eens een touw aan vast Er zijn trouwens meer zaken, die wij in het geheel niet of slechts ten dele begrijpen. De Tilburgse musi- kus, tevens vertegenwoordiger, zag bij voorbeeld de deur van zijn cel nog niet opengaan. Zijn voorarrest werd met de gebruikelijke dertig da gen verlengd. Bericht werd, dat het gerechtelijke onderzoek in deze spio nage-zaak nog wel enige weken zal vragen en dat de musikus eerst tegen half januari voor zal komen. Een direkteur te Wassenaar moest zich voor de rechtbank te Utrecht in hoger beroep verantwoorden, omdat hij op de weg Den Haag- Utrecht, rijdend met een snelheid van 120 km, door het linker gedeelte van de weg te houden had verhinderd, dat een ander hem passeerde. Dia an dere, een journalist, maakte foto's van de inhaal-situatie en schreef er een artikel bij onder het hoofd: Geachte wegpiraat, welke in het blad Autovi sie werden opgenomen. De justitie wilde wel eens kennismaken met die geachte piraat. Deze kennismaking viel voor de meneer uit Wassenaar niet zo best uit. Hij werd veroordeeld tot f 100 boete of 20 dagen hechtenis en zou drie maanden niet mogen rij den. Voor de rechtbank werd beves tiging van het vonnis gevraagd. Een dag na Sinterklaas krijgen we de uit spraak, bij wijze van nagekomen ver rassing, daar de direkteur helemaal niet had gemerkt, dat men hem wilde inhalen. Was in deze rechtzaak een journa list in het geding, in het hoge Hoor den deed de echtgenote van een ver slaggever van zich spreken, doordien zij de broche vond, die de Konigin bij haar bezoek aan Leeuwarden had verloren. Die broche was dus eveneens in goede handen gekomen. Een minder prettig bericht waf?, dat Spuitwater Het is usance, dat Zwarte Pieten pepernoten strooien. In ons dorp doet men dat anders. Hter strooien ook achtbare ingezetenen. Waaruit men niet dient te concluderen dat iéder die verstrooiing biedt voor Zwarte •Piet uitgekreten moet worden. Ook is zaterdag vertoond dat pe pernoten, die gul door Zwarte Piet werden gestrooid, door straatjongens opgenomen werden en terug gemikt op gelaat en mijter van de Heilige Ni- colaas. Een en ander waarschijnlijk uit wraak voor het feit, dat de pe pernoten dik onder de modder kwa men te zitten door het natte weer, en dus voor hygiënische consumptie zelfs door echte jongens afgekeurd werden. De noten, die in tegenstelling tot wat men zou vermoeden helémaal niet peperduur zijn, waren wel hard om te kraken, wat men weer niet kon beweren van de vrolijke noten die door de muziekinstrumenten kwistig werden rondgeblazen. Een passage klonk wel vals, nl. die welke geproduceerd werd bij het passeren van de Sniep-galerij. De luidsprekers daar deden het overigens ook prima, maar de com binatie corpsmuziek en luidspreker- muziek deed ons denken aan zure ha ring met stroop, stuk voor stuk heel goed te genieten, maar samengevoegd afgrijselijk. Het was even een noot- noodtoestand. Het illustreerde op be denkelijke wijze het contrast tussen de winkeliersvereniging en de galeristen. Wie de hoofdschuldige is moet nog uitgezocht worden, doch feit is, dat vele kinderen de ogen open gegaan zijn, toen op dat moment de twee heiligen tegelijk gezien werden. En kele vurige knapen hitsten zelfs de ene Nicolaas op tegen de andere, zon der sucoa? overigens. Sommige hal- starrig gelovige kindertjes zeiden nog dat de een een verkiaede vent was, en de ander de heuse echte, doch de meesten hebben pa en ma nu door. Of dit tengevolge zal hebben, dat er geen klompen en schoenen gezet zul len worden, is nog niet met absolute zekerheid te zeggen. Dit dient te wor den afgewacht. Wel is ons ter ore gekomen dat St. Nicolaas het vers: Hoor, wie klopt daar kinderen vo'or Waddinxveen op de index geplaatst heeft. Voigens zijn ervaringen klopt het hier namelijk helemaal niet. Vandaar dat de win keliers de (vermaning ontvingen: Mak kers, staat uw wild geraas M. P. de kolenproductie in de Staatsmijnen aanzienlijk daalde. Vergeleken met de eerste negen maanden van 1956 liep deze produktie dit jaar terug met niet minder dan 240.000 ton. Tal van oorzaken wijst minister Zijlstra daar voor aan. Arbeidskrachten gingen naar omringende mijnbekkens (Duits land); de werktijd werd verkort en de A-griep dieed haar invloed gelden. Ook de recente moeilijkheden in de mijnindustrie hebben er niet toe bij gedragen, de produktie te verhogen. Die produktie weet dat! Dat de be stedingsbeperking doorwerkt, blijkt uit de berichten, dat in verscheidene fabrieken personeel moet worden ont slagen. Doordien de regeringsorders terugliepen moest de Nederlands- Franse Metaalindustrie te Leiderdorp 90 man ontslag aanzeggen. Deze fa briek is er echter helaas een uit ve len. Gelukkig kan een groot deel der ontslagenen elders te werk worden gesteld. Een enkel dagje vrij is wel prettig, maar een werkloosheid-zonder uitzicht wensen wij niemand toe.ook die Rijksambtenaren niet, die te horen kregen, dat zij beide dagen na Kerst mis doodgewoon moeten werken. Zelfs de halve zaterdag na Kerst moeten de heren voor ons aller heil opkomen. De ministerraad hoeft aldus besloten. In dit hoge college is ongetwijfeld mede gesproken over het staatsiebe- zoek, dat Koningin Elizabeth van En geland en haar gemaal, Prins Philip op 25, 26 en 27 maart aan ons land zullen brengen. Verwacht wordt, dat het Koninklijk Paleis te Amsterdam als verblijf voor de Koninklijke gas ten zal worden aangewezen. De hoofdstad stond toch de afgelo pen week in het brandpunt der be langstelling. Op hoog internationaal niveau werd er het Congres voor Eu ropese Culturele Samenwerking ge houden, welk congres onder leiding stond van Prins Bernhard. Wij hebben trouwens meer hoog bezoek gehad. De opperbevelhebber van de NATO-strijdkrachten. generaal Norstad, werd door onze minister van defensie ir. Staf in Den Haag ontvan gen. Ook de secretaris-generaal van de NATO, de heer Spaak bezocht de minister en verondersteld wordt, dat deze machthebbers er bij de minister op hebben aangedrongen, de Neder landse en Belgische luchtmacht saam te voegen. in Beneluxverband zou men kunnen zeggen. grote mand en schrijven er dan de naam van iemand op. Deze mag het pakje open maken, dat wil zeggen: het eerst het vel papier er af halen. Maar op het tweede vel staat weer een andere naam en de drager of draagster van deze naam is dan aan de beurt om het pakje verder uit te pakken. Net zo lang tot het laatste vel er af is en dan is het in handen van degene voor wie het bestemd is. U begrijpt het dus: Iemand, die een pakje losmaakt, weet nooit, of het wel voor hem of haar is. Het kan bijvoorbeeld voorkomen dat vader be gint en dat het tenslotte toch voor de laatste maal bij vader terecht komt. Maar ook, dat het voor de baby van het gezin is. Onze kinderen vinden deze methode altijd geweldig leuk en ze kijken telkens vol verwachting wie de volgende zal zijn, die het pakje verder moet openmaken. Uiteindelijk krijgt toch ieder het zijne, dat weet men wel. Nee. we schrappen het Sint Nico- laasfeent niet uit de reeks van hoog tijdagen, die we hebben. Dit echte Hollandse feest zou ik niet graag wil len missen, ook niet te zijner tijd als we beleven moeten dat onze kinderen volwassen zijn geworden. SINT NICOLAAS-AVOND. Je hebt tegenwoordig van die nuch tere ouders, die beweren, dat Sint Nicolaas uit de tijd is, dat het alle maal maar geldkloppu-ij is en dlat het weinig zin heeft, want zodra de kinderen acht, negen jaar worden, geloven ze er niet meer aan. Het is dus een soort bedrog en uit paedago- gisch oogpunt moet je je kinderen nooit voor de gek houden. Dat schaadt je prestige, en zo voort. Inderdaad zijn er gezinnen in ons land waar Sint Nicolaas is afgeschre ven als zijnde ouderwetr, en onzinnig. Maar ze zijn gelukkig zeldzaam en ik veronderstel dat ze ook schaars zullen blijven. Het aloude feest zal wei altijd blijven bestaan, zelfs in de ze materialistische wereld met zijn nuchtere werkelijkheden. De tijd van sprookja? is immers voorbij! Ik ben tot het schrijven van deze beschouwing gekomen, omdat een on zer lezeressen een vraag stelde: Wat dunkt U van het Sint Nicolaasfeept? Zit er een paedagogische waarde in Lijkt het U niet beter het af te schaffen? Laat ik deze vragen eerst heel even heel kort beantwoorden. Of het Sint Nicolaaifeest me lijkt? Ja inderdaad ik vind het leuk. Of er een paedagogi sche waarde in zit? Tot op zekere hoogte: ja, Of het niet beter is het af te schaffen? Hierop antwoordt ik volmondig: O, neen. Zeer zeker niet. Laat ik een en ander even mogen verduidelijken. Natuurlijk zit er een zekere vorm van bedrog in, als U het zo wilt noemen. Als we tegen ons jon ge kind zeggen: Dit heb je van Sint Nicoaas, dan jokken we, want we hebben het zelf gekocht. Als we ie mand huren of engageren om voor ons kroost voor Sint en zijn knecht even tueel er bij te spelen dan is dit ook bedrog. Maar een mooi bedrog. Het kind wordt vertrouwd gemaakt met de gedachte dat er eens in het jaar iemand komt. die de gehoorzame kin deren beloont en de ondeugende Zo heet het Doktersboek met èlte raad voor Moeder en Baby. Gratis bij de Babyderm Super-Babyset, waarin poe der - zalf - olie - zeep - shampoo, f 5.90. Weten Is gerust zijn. straft. Al of niet in een zak naar Spanje of met een tik van de roede. Dan de paedagogische waarde. De ge dachte aan St. Nicolaas doet hem ijverig zijn best doen, weliswaar met de bijbedoeling een beloning te krij gen, maar komt dat in het leven van de grote mensen ook niet voor? Zijn we allemaal zo onbaatzuchtig, dat het, de aureool, die het geweven heeft om het eerbiedwaardige hoofd van de Sint .eigenlijk geen zin heeft gehad. Want Sint Nicolaas bestaat niet. Dat is zo maar een uitvinding van de grote menfsen. Maar hij zal er om lachen en naar gelang hij ou der wordt, met de ouderen gaan mee doen om de kinderen een prettige avond te bezorgen. Dit ook is een element van belang: die prettige avond. Het kind heeft nog geen notie van de zorgen en moeilijkheden die er zijn in het leven van de grote mensen. Dat moet ook met. Laat het kind zijn onbezorgde jeugd houden en verrijk die jeugd. Zo in gezellige Sinterklaasavond met verrassingenwat is er op tegen? Het verfraait het kinderleven in zo menig opzicht. Immensweken van te voren verheugt het kind zich reeds op het komende Sint Nicolaasfeest. En zouden we dit hem willen ontnemen? Ik wil eerlijk weten, dat ik zelf ook altijd veel schik heb met de voor bereidingen. Mijn man, en ik maken er altijd een leuke avond van. We doen alle pakjes bij elkaar in een woensdag 11 december in het Verenigingsge bouw, Stationsstraat. ONGELUKKIGE VAL. Het zoontje van de heer Blom kwam op de speelplaats van de open bare lagere school B, zo ongelukkig te vallen, dat hij een sleutelbeen brak. WINKELWEEK. De winkels zullen van heden tot en met woensdag a s. tot des avond)? 9 uur voor het publiek geopend zijn. Tegen inlevering van volle opplak- velien kan men in het verenigingsge bouw aan de Stationsstraat grabbelen, 's avonds van 7 tot 10 uur en wel op heden, maandag, dinsdag, woensdag en vrijdag. discussie werd besloten een schrijven te richten aan het hoofdbestuur met het verzoek om alles in het werk te stellen om van Beeltregeling, heffing enz. verschoond te blijven, want de ambtenarij is toch al schrikbarend groot. Na afloop van bovenstaande nam heit adviserend-bestuurslid, de heer E. van der Ban, ons mee naar Zwitserland in zijn causerie met licht beelden: Een kijkje in Zwitserland. Hoe de boer daar leefde en werkte soms 1800-1900 meter hoog in de ber gen .Zoals altijd interet?sant en leer zaam. In zijn dankwoord zeide de voorzitter, dat de heer van der Ban nu al dikwijls leerzame en interessan- In deze krant vindt U ingesloten ons blad INTERESSANT NIEUWS" Bewaar dit blad tot na pakjesavond. Het beeft voor U misschien waarde. Nadere mededelingen volgen. A. VAN DER HEIDEN Zuidkade 1 Tel. 335 TENTOONSTELLING HIEUW LEVEN". De Pluimvee- en Konijnenfokkers- vereniging Nieuw Leven heeft het aangedurfd een landelijke show te houden in het R.K. Verenigingsge bouw aan de Burg. Trooststraat. Er zijn vele rassen konijnen, hoenders en sierduiven aanwezig. Loopt men langs de kooien, dan ziet men de reus der konijnen, met oren van 18 a 20 cm, en een gewicht van 14 a 15 pond fc normaal. Daar staat tegenover, de dwergen, die hebben oortjes van 5 cm en een gewicht van 800 gram en toch volwassen dieren. In de kleuren zijn veel variaties. Wis kent niet de mooie angora konijnen met hun sierlijke pluim op de oren. Het is een wolbaai wat men ziet en toch is het een ko nijn. Bij de hoenders il? het over het algeheel genomen een schitterende verscheidenheid van rassen. Ook daar zijn de grote Engelse vertegenwoor digd, Orpingtons, een kip van 6 kilo, maar ook haar dwerggenoten vindt men er. en vele rassen met sierlijke veren en kleuren. Ook de sierduiven zijn goed vertegenwoordigd, grote en kleine. Veel kleuren en verschillende buitenlandse rassen. Aan de namen der inzenders te zien wordt het een strijd van eer, wie het mooiste dier zal hebben. Een ieder heeft wel het mooiste wat hij had ingezonden. Het is een pracht collectie dieren, die hier te bezichtigen is en het is dubbel de moeite waard zo iets in eigen woonplaats te zien. Raadpleeg verder de advertentie in dit blad. HOLLANDSE MAATSCHAPPIJ VAN LANDBOUW. Maandag 25 november hield boven genoemde Mij. haar najaars-ledenver gadering. De opkomst wal? zeer goed. De voorzitter, de heer J. F. Hijkoop werd herkozen. Naast de huishoude lijke zaken kwam ook de positie der varkenshouderij ter sprake. Na enige baarheid werd hij onder luid applaus tot erelid benoemd, hetgeen in dank werd aangenomen. KLEINERE VUILNISEMMERS Op verzoek van enkele bejaarden overweegt het gemeentebestuur om naast de grote vuilnisemmers van 33 liter inhoud, een kleinere emmer van 20 liter in gebruik te geven. Even tueel te heffen rechten zijn voor bei de emmers gelijk. Zij, die voor een emmer in aanmer king wensen te komen, moeten dit schriftelijk opgeven ten raadhuize, onder volledige vermelding van naam en adres. CEFA-FILM. Het plaatselijk Cefa-bestuur blijft voortgaan met het brengen van goede films. Thans wordt op woensdag 11 december ar>. in het verenigingsge bouw in de Stationsstraat, gedraaid de amusementsflim „Zonnige Harten". Zij. die behoefte hebben aan een ontspanningsavond en eens gezellig willen lachen, moeten niet verzuime deze film te gaan zien. VERKOOPMIDDAG BEJAARDEN. Dinsdagmiddag jl. was er een ver koopmiddag van eigengemaakte goe deren, ten bat» van de bejaardenkas. Bij de opening waren B. en W. aan wezig. Nadat de burgemeester enkele woorden gesproken had, kon er met de verkoop begonnen worden. De mooiste handwerken, o.a. ge borduurde ontbijtlakens e.a., gebrei de en gehaakte goederen werden ver kocht. Ook werd er veel gebruik ge maakt van de sjoelbakken, die ge schonken waren door de Meubelfa briek „Fema". Erg origineel vonden we het kerst boompje, waaruit we een lootje kon den kopen. Verder zagen we nog en kele bezoekers druk bezig met spij kers in een blok hout slaan. En als de bezoekers vermoeid wa- Daar komt hij weer! Daar rijdt hij [weer, Die wonderlijke man, Die alles ziet en alles weet, De man, die alles kan. Die onverdeelde vreugde brengt, Zijn goedheid kent geen grens, Die man, welhaast een unicum: Een onbaatzuchtig mens. Misschien brengt hij ons een geschenk Tot heil van 't algemeen: Gezond verstand, verdraagzaamheid En vrede om ons heen. De Sint! 't Is feest voor ieder mens En niet alleen voor 't kind: Wie weet precies de leef tij ds-grens Voor 't g'loven aan de Sint? CLINGE DOORENBOS. Officiële mededeling KOSTELOZE INENTING TEGEN POKKEN. Burgemeester en wethouders van Waddinxveen maken bekend, dat op dinsdag 3 december a.s. te 8,30 uur, ten huize van de heer E. M. L. Hem- minga, arts alhier, de gelegenheid zal zijn opengesteld tot kosteloze inen ting tegen pokken van hen, die zich daartoe aanmelden of daartoe worden voorgebracht. Bij twijfel omtrent de gezondheids toestand van de in te enten persoon raadplege men vooraf de huisarts. Voor een juiste vermelding in de vac- cinebewijzen van de namen en ge boortedatums der kinderen is het ge wenst, dat bij de aanmelding worden medegebracht trouwboekjes der ou ders of geboortebewijzen der kinderen. Waddinxveen, 25 november 1957. Burgemeester en wethouders v.noemd, De secretaris, De burgemeester, H. JENNé A. WARNAAR Jz. Burgerlijke Stand Aangiften van 21 tot 27 november Geboren: Adrianus Laurentius, z. v. G. C. Schiebroek en C. M. Matse, Bloemendaalseweg 75. Adriana Johanna, d. v. C. de Vlieg en W. Scheurwater, Zuidkade 220. Helena Marina, d. v. M. W. Donk en M. Rooze, Orajelaan 20. Ondertrouwd: J. J. van Veen en H. Havenaar; N. Reijneveld en C. van Spek. Gehuwd: J. van Horzen en C. Tref fers. Overleden: de Ruiter, wed. van Ver meulen, Pleuntje, oud 89 jaren. GEVONDEN EN VERLOREN VOORWERPEN. Gevonden: rode kinderportemonnaie met inh., 1 paar gym. schoenen, ket ting, zwarte portemonnaie, 1 paar mo torhandschoenen, grijze ceintuur, rood kinderwantje, 1 paar witte kinder- wantjes, blauwe kinderportemonnaie, 3 mapjes kinderpostzegels, muntbiljet, grijs wantje, blauw kinderwantje. Verloren: zwarte sjaal, blauw plastic kinderhorloge, rode autoped, blauwe overall, 1 paar zwarte regenpijpen, 1 paar grijze sokken, grijze glacé heren handschoen, fietsbel, rode want. da mespolshorloge, 2 sleutels aan een plankje. ren door het heen en weer lopen kon den ze nog uitrusten in de theetent, waar thee met cake gepresenteerd werd. Al met al was het een heel gezel lige middag. Misschien was het wiel wat te druk voor onze bejaarden, om dat er ontzettend veel belangstelling was. Hopelijk ondervinden ze er geen last van. En tot slot, onze hoed af voor de ondernemende bejaarden, die met elkaar het prachtige bedrag van f 305,bij elkaar brachten. De heren van de bejaardenclub wil len lang? deze weg de sigarenhande laars danken, die ieder clubmiddag voor gratis rokertjes zorgen. S.U.S. - ACTIE. De S.U.S. - 4 actie is op komst, dus sla uw slag. Vrijdag a.s. begint de lo- tenverkoop. Duizenden prijzen en vijf prachtige woonhuizen. Via de radio worden de prijzen weer bekend ge maakt. Het aantal loten is weer be perkt, dui? wees er vlug bij. Alleen-verkoop van S.U.S. - 4 lo ten bij C. J. van Berkestijn, Burgem. Trooststraat 38, alhier. BOUW ENERGIE-STATION. Dinsdagmiddag is door het heien van de eerste paal een aanvang ge maakt met het bouwen van een ener gie-station in de Puttepolder. In dit gebouw zal het transformatorstation worden ondergebracht voor de elek triciteitsvoorziening van het nieuwe uitbreidingsplan Puttepolder. Ook wordt in het energie-station onderge- gebracht een druk-regulator en me- teres voor de gasvoorziening. Het werk wordt uitgevoerd door de firma Bontenbal te Reeuwijk.

Weekblad voor Waddinxveen | 1957 | | pagina 1