IMeekblad voor Waddinxveer Mo&dec de Vrouw De S^ieaet van de week NIEUWS uil o*vze wao.hfslaat& 1 I evrijdf CeFa-Film $atwig& HaUen AutomoMtLbt ||jj^ friemelen PU ROL Renteverhoging 2,64 procent □o 651 vrijdag 6 december 1957 13e jaargang Adres redactie en administratie: Oranielaan 30, Waddinxveen telei. 438 Verschijnt elke vrijdag Abonnementsgeld per kwartaal f 1.00 bij vooruitbetaling Advertentie- en familieadvertentieprijs 8 ct per m.m. Bijdragen verslagen, etc. uiterlijk 's woensdagsavonds inzenden. Heel Nederland volgt deze week in spanning de gebeurtenissen die zich in en rondom Indonesië afspelen. Men kent de voorgeschiedenis, die kort ge zegd hierop neerkomt, dat Indonesië geleidelijk aan een anti-stemming te gen ons land heeft gekweekt, tenein de ook het laatste „Nederlandse kolo niale bolwerk'' onder Indonesië te kunnen brengen. Men weet, hoe tel kens weer in de Verenigde Natiets wordt geschermd met de mening, dat Nieuw Guinea bij Indonesië behoort en dat steeds weer wordt getracht, in de V.N. tot een besluit te komen, om West-Irian van Nederland te bevrij den en bij Indonesië te voegen. Met een volharding, een betere zaak waar dig, heeft Indonosië tot driemaal toe in de Assemblee der V.N. getracht een tweederde meerderheid voor zijn standpunt te vinden. Het besluit dat de onderhandelingen in zake Nieuw Guinea door Nederland en Indonesië zouden moeten worden hervat, werd ook de laatste keer met 41 tegen 29 stemmen en 11 blanko stemmen van de hand gewezen een uitslag die geenszins kan inhouden, dat wij het pleit nu volledig) hebben gefwonnen. Reedjs zijn maatregelen genomen, die het schier onmogelijk maken, dat Ne derland een deur voor bespreking o- pen houdt, hoewel minister Luns na de stemming in de V.N.-Assemblee nog zinspeelde op een ontmoeting tus sen hem en de minister van buiten landse zaken van Indonesië, Soebran- dio. Na deze uitspraak der Nederland se minister is wel weer zo veel ge beurd, dat het hier te lande volkomen duidelijk is, dat Indonesië de uitge stoken vriendenhand telkens wegslaat dat men tot maatregelen overgaat, die niet alleen de Nederlandse belan gen ter waarde van vijf miljard Ne derlandse guldens geducht schaden, maar die ten slotte ook de Indonesi sche ekonomie aan goodwill een ge duchte klap zal geven. Gelukkig de genen, die geen verwanten meer in dat Indonesië hebben. Kunstmatig wordt de Indonische be volking door de machtshebbers tegen Nederland opgehitst en wij hebben als een der laatste maatregelen ver nomen, dat de K.L.M. wordt verhin derd, op Djakarta te landen - dat wer kers in Nederlandse bedrijven er of ficieel tot een staking worden ge dwongen, dat Nederlandse bladen niet meer mogen verschijnen enz. praatjes erbij. De Communistische Partij is van dit besluit uitgesloten. Die mag zich alleen in de volksverte genwoordigingen laten horen waar schijnlijk in de hoop, dat daar toch niemand kennis van neemt! Een beetje klein is dat wel. Ofschoon bij de opening van de nieuwe verkeersbrug bij Schelling- woude, welke brug het verre oosten van Amsterdam met het verre Noor den verbindt duidelijk op de noodza kelijkheid van een tunnelverbinding werd gezinspeeld, ging minister Alge- ra, die de openstelling voor het land- verkeer verrichtte daar niet op in, hoe wel Amsterdams burgemeesjter erop zinspeelde, dat de naaste toekomst van de LJ-tunnel hem met bezorgd heid vervulde. GEVAARLIJK EXPERIMENT Ik heb boven op zolder de hamer laten liggen, die ik nu net nodig heb. Haal die even voor me, Pim? De blik van de jongen vliegt naar moeder. Er ligt iets radeloos in zijn ogen; een bede om hulp. Vader ziet het ook. Nog altijd bang in donker? hoont hij Dat is waar ook, er is geen licht op zolder. Dan neem je je ogen maar in je hand hoor. Die hamer vind je wel. Langzaam schuift Pim zijn stoel achteruit en loopt schoorvoetend de kamer door. Bij de deur draait hij zich met een laatste om hulp smeken de blik nog eens naar moeder om. Maar wat kan ze doen? Ze kan vader toch niet openlijk afvallen. Als het kind de deur uit is. vraagt ze zacht verwijtend: Waarom doe je dat nou? Je weet, dat hij als de dood is in het donker. Plaag hem er dan niet mee. Er uit krijgen? Fel antwoordt vader: Daarom juist. Een zoon van mfj bang in het donker! Dat krijg ik eruit, dat beloof ik je! Ik heb die hamer helemaal niet op zolder laten liggen en ik heb hem niet nodig net de w.c. waar hij gaat staan over geven. En de gevolgen? Moeder brengt hem naar bed. Ze blijft nog wat op de rand van zijn bed zitten en praat rustig en kalmerend met hem over allerlei prettige dingen, die ze morgen gaan doen. Maar het kind laat zich niet afleiden, ze ziet, dat er nog altijd kleine rillingen door hem heen gaan. Als ze eindelijk weg gaat, vraagt hij angstig of het licht op de gang aan mag blijven. Die hele nacht slaapt Pim onrustig. Een paar maal wordt hij gillend wak ker,zodat moeder uit bed moet, om hem te laten drinken. En dan einde lijk weet ze vader de belofte te ont rukken, dat hij met Pim niet meer zal experimenteren. Ja. het zijn gevaarlijke experimen ten. Het heeft geen zin, een kind met geweld te willen dwingen, zijn angst te onderdrukken en zgn. heldendaden te presteren. De kans, dat zich daaruit ook op latere leeftijd, allerlei angst complexen gaan ontwikkelen, is ze ker niet denkbeeldig. Marcelle. SPAARCIJFERS. Bij de Coöperatieve Boerenleen bank werd over de maand november ingelegd 224.975,13 en opgenomen J 175.352,84. Het laatst uitgegeven boekje no. 8369. MOOIE GIFT. Deze week werd Concordia's collec te verrast met een gift van 200,— van een groot bedrijf hier ter plaatse. Wie volgt woensdag 11 december in het Verenigingsge bouw, Stationsstraat. Kaarten a 1,—, 1,25, f 1,50 ver krijgbaar bij Slagerij van Beest, Zuid kade, J. C. Pol, Kerkweg en Boek handel „Veldwijk", Oranjelaan, en 's avonds aan de zaal. Hebben wij met afschuw vernomen, hoe een aanslag op president Soekar- no werd gepleegd waarbij tal van slachtoffers vielen onder wie vele kin deren, het feit, dat de nationaliteit der twee gearresteerde verdachten niet bekend werd gemaakt, volgt, dat men niet de hand op Nederlanders heeft gelegd. Dan zou men hoog van de toren hebben geblazen. Hoe zeer ook een dergelijke aanslag worden veroordeeld tot zulke excessen komt men, indien een bevolking van miljoenen zielen wordt opgehitst zoalp de tegenwoor dige Indonesische regering doet.' Een tweede geval waar men zich de afgelopen week druk mee heeft be zig gehouden is voorzeker de onver wachte aanmelding bij de politie van mevrouw Langendijk. Van Moorst. Als tante Gré heeft zij het minderjarige Joodse meisje Anneke Beekman ont trokken aan het wettig over het meis je gestelde gezag, waarvoor zij door het Amsterdamse Gerechtshof tot drie maanden gevangenisstraf werd veroor neus, keel,borst van vastzittend sljjm ook, maar hij moet zijn lafheid leren overwinnen! Hfj is toch nog maar zo klein. La ter gaat het vanzelf over, pleit moe der verdrietig. Zes jaar is groot genoeg, om moed te hebben. Ik was ook niet bang in donker toen ik zes was en anders had mijn vader het er wel uit geranseld. De angst. Zo zacht en traag als Pim de trap is opgelopen, zo daverend snel horen ze hem naar beneden komen stormen. Het lijkt wel of de duivel hem op de hielen zit en hij zijn eigen voeten niet kan bijhouden. Buiten adem met doodsbleek gezicht en zweetpareltjes op zijn voorhoofd rolt hij de kamer binnen. En heb je de boeman gezien? plaagt vader. De., de hamer., was er niet, sta melt Pim. O nee? Nou, dan heb ik hem zeker ergens anders neergelegd. Er gaat een rilling door het kinder lichaam. Daarvoor moest hij naar bo ven, door die hel van angst en ellen de. terwijl vader de hamer ergens an ders had neergelegd. Mam, mag ik naar bed, ik ben zo misselijk, fluisterde hij. Hij haalt nog Instrumentenfonds „Concordia" Stand deze week f 10UU, VERGADERING GEMEENTERAAD. De gemeenteraad komt a.s. dinsdag avond om 8 uur in een openbare ver gadering bijeen. ATTENTIE! WINKELWEEK. Wij maken de inwoners erop attent, dat hedenavond (vrijdag) voor het laatpt gegrabbeld kan worden van 7 tot lt) uur in het Verenigingsgebouw, aan de Stationsstraat. DE KINDERACTIE VAN DE WINKELWEEK. Kinderen denkt erom dat zaterdag de laatste dag is van inlevering der formulieren van de jeugd-etalageac- tie op de hier onderstaande adressen. C. van der Linde, Dorpsstraat 22; J. H. van Pinxteren, Zuidkacfe 157. Jac. Saton, Kerkweg 189. S.U.S. SLA UW SLAG. De verkoop van de S.U.S. loten is in geheel Nederland en ook in Wad- dmxveen weer een isucces. Er zijn nog enkele loten verkrijgbaar bij C. J. v. Berkesteijn. Burgemeester Troost- ijk inane* ruw of scf HAMEA.GELElfï^ja i'S schraal Spuitwater Late avond op station Waddinx- veen. De trein is zojuist weer vertrok ken. Slechts twee passagiers stappen uit, een dame en een heer. Beiden halen him fietsen uit de stalling, stap pen op en rijden weg. Heftig getik te gen de ruiten van het istation. De da me hoort het niet, rijdt door. De heer stapt af en wacht op de vrij jonge, nieuwe chef, die na, zijn getik naar buiten komt. Het is hier verboden te fietsen. Kom nou, er is geen kip te zien. Niets mee te maken, het is ver boden. Befehl ist befehl, bedoel je zeker. Dan moet je bij de buren zijn. Voorschriften zijn er, om nageleefd te worden. Je hebt gelijk, man, Goeien-avond! ..„JL Heer kwaad, loopt naast zijn fieljs aeeld. Men weet, dat België destijds Mar de straat. Chef kwaad, staat heer uitlevering heeft geweigerd. Over de controlerend na te kijken, verblijfplaats van haar zuster, die voor hetzelfde feit door de justitie wordt gezocht weigerde zij iets uit te taten, evenmin als over de verblijf plaats van het meisje. Justitie-auto- nteiten deden tegenover de Pers nog al geheimzinnig en gaven voor, niets weten. In politieke kringen was enige vol doening over de toekenning van zend- Wa aan politieke partijen aan de- ocratische politieke partijen welte- rstaan, die in de Sta ten-Generaal ?jn vertegenwoordigd. Die zend tijd, totaal 1300 minuten in een geheel lSfj18 6evorderd. In onze onnozelheid fadden we altijd gedacht, dat de mees Dor, Val\ partÜen door hun omroe rt *e! wat politiek konden is toch blijkbaar niet voldoende xnjgen nu officiële politieke De heer vertoonde een typisch Hollandse mentaliteit. Wij schelden dikwijls als de politie ons bekeurt, ter wijl notabene, de verkeersregels voor onze veiligheid gemaakt zijn. Boete betalen is niet leuk, maar we hebben het er zelf naar gemaakt. Het is zeer begrijpelijk, dat - voor al na wat onlangs hier is voorgevallen - de spoormensen geen uitzonderingen op welke regel dan ook toestaan. De N.S. is immers bij uitstek een bedrijf, waarvan de mensen zich aan tijd en regels hebben te houden. Doet dat niet, dan kan dat ongelukken ge ven. Krijgt u een ongeluk, dan krijgt de N.S. de schuld. Het zou inconse- kwent zijn, als men dan van deze mensen dingen zou eisen, waarvoor ze geen toestemming kunnen en mo gen geven. p NIEUWE TELEFOON AANSLUITINGEN. 850 Bruwa, Meubelfabriek P. de Bruin, Zuidkade 90F. 891 J. C. L. van der Klauw, Verte genwoordiger N.V. Houthandel Alblas, Burg. Trooststraat 23. 810 Meubelfabriek Muileman, Zuid kade 132a. 830 G. Mulder, Jan Dorrekenskade 30 (O). 871 Hoofd R.K. School, Burgem. Trooststraat 2. 831 Th. Sluyis, Veehandel, Kerkweg 204. 812 J. P. van Straalen, Landbouwer, Noordeinde 36. 832 J. van Veen, Prunusstraat 6. 852 Wed. M. v. d. Velde, Noordein de 110a 895 H. van der Arend, Ieplaan 103. 893 G. Bakker, Graanhandelaar, Pakhuis, Zuidkade 35. 873 J. J. Gerts, Firmant M. Gerts, Ringvaartsingel 8. 851 C. Alblas, Kanaalstraat 15, Hoofdboekhouding Kempkes Meubelfabrieken N.V. (opn. na 815 Fa J. van Leeuwen Zn., Sta tionsstraat 25. 853 R. de Rooy-Doelman, Henegou- werweg 34. VERVALLEN AANSLUITING. 322 Fa W. van den Berg. CHR. NAT. SCHOOLONDERWIJS. In de bestuursvergadering van het Chr. Nat. Onderwijs d.d. 3 dec. jl. is tot voorzitter herkozen de heer F. M van Tol. De heren N. de Bruin en A. Goris- sen werden gekozen tot resp. Ie en 2e secretaris. De heer N. de Bruin, Ieplaan 56. zal bovengenoemde schoolvereniging te vens vertegenwoordigen in het bestuur van het Chr. Uitgebreid Lager Onder wijs. JAARVERGADERING USCLUB. Terwijl buiten het ijs in de sloten begon te komen, kwam in het Cen trum de IJsclub Nooit Gedacht in al gemene ledenvergadering bijeen, on der voorzitterschap van de heer T. Ververs. In zijn openingswoord wees deze op het grote belang van een algemene jaarlijkse ledenvergadering voor elke vereniging, maar inzonderheid voor een (jsclub. omdat dan de balans eens kan worden opgemaakt. Dan kan ook eens overwogen worden hoe deze ver eniging de eindjes aan elkaar zal kun nen knopen. In het afgelopen seizoen i|3 er geen goede ijsperiode geweest Zodoende konden de verbeteringen die in een vorige vergadering werden betsproken nog niet ten uitvoer wor den gebracht. De secretaris, de heer A. F. Alblas bracht het jaarverslag uit Over het afgelopen verenigingsjaar waren wei nig wetenswaardigheden te vermelden. In zijn jaarverslag wees de (secretaris er op, dat de ijsvereniging zeer aan de luimen van het weer is overgele verd. In de 24 jaar van het bestaan van deze vereniging zijn er negen winters geweest waarop de ijssport op de banen der vereniging niet kon be oefend worden. Dat de contributie werd verhoogd van f I tot f 2,50 per jaar hield ver band met de stijging der prijzen. Hier staat tegenover dat indien het gezins hoofd lid is, de kinderen tot de leef tijd van zestien jaar doorlopend toe gang hebben op de banen. De vereni ging zal op 26 januari 25 jaar bestaan. Voorts bleek uit het jaarverslag dat het clubhuis in moderne kleurencom binatie is geschilderd. Uit het financieel overzicht van de penningmeester, de heer L. W. Ver sluis bleek dat de vereniging momen teel 525 leden telt en dat het batig saldo van de vereniging f 1316,34 be draagt. Bfj de bestuursverkiezing werden de heren G. Zwanenburg, J. de Jong en A. F. Alblas met algemene stemmen herkozen. Voorts werden verschillende wed strijden en spelen besproken. In ver band met een verzoek de prijzen voor de nationale hardrijderijen van f 100 te verhogen, deelde het baituur mee, dat hierover contact zal worden op genomen met de zusterverenigingen. KOLENSCHUUR UITGEBRAND. Woensdagmiddag brak door nog niet opgehelderde oorzaak brand uit in een houten kolenopslagplaats van de heer Visser in het Noordeinde, welke loods spoedig in lichter laaie ptond. Door krachtig optreden der brand weer slaagde men er in het vuur to beperken tot de kolenloods zodat de aangrenzende houten opslagplaats voor levensmiddelen, behouden kon wor den. AANRIJDINGEN. Dinsdagavond gebeurde op de Ver bindingsweg een auto-ongeluk. Een personenauto op de Henegouwerweg komende uit de richting Gouda nam de bocht te groot en schepte daardoor een tegenligger eveneens een perso nenauto. Beide wagens werden zwaar beschadigd en moesten door een kraanwagen worden weggesleept. Per soonlijke ongevallen deden zich niet voor. Woensdagmorgen kwamen twee be stelauto's op de hoek Stationsplein- Daar in die Opel zit beslist, de knappe automobilist. Zoevena op tiet grijze asphalt, in z n slee die nogal opvalt, in z'n Kekord ot Caddiilac, blinkend van de verse lak, verslindt hij in een autozwerm, zijn kilometers langs de berm.' Een wear en is het van bord tot bord, totdat hij dwarsgezeten wordt. Een ford rijdt midden op de weg. Wat een verbeelding heeft die, zeg! Ik krijg die rammelkast wel klein, met snijden lukt dat toch zo fijn. Hij neemt zijn voorrang met een list. Zo is die automobilist. Op de parade van de dood, houdt lef zich nog angstvallig groot. Want zelfs in aeze woeste dans, 'heeft ieder meer dan eens een kans. Een automobilist leeft snel. Een maskerade wordt het spel Ais hij in 't donker verder rijdt en t koude koplicht voor hem glijdt. De lichtstraal flitst weer uit en aan, speurend naar onraad op de baan. Het rode oog waart overal in dof geronk, soms met een knal 't Verbleekt de goede sterreglans. De nacht is rustloos in cadans. Ineens een wit verblindend licht, recht op een volkswagen gericht. Gekraak, verwarring en gegil! 't Is démasqué, nu is 't weer istil. Maar de opmars van het verkeer gaat [door. Wie achter kwam, ip nu weer voor. Slechts een, die daarvan niet meer [wist, dat was de automobilist. M. J. S.-v. d. L. Officiële mededeling BEKENDMAKING. DIENSTPLICHTWET. De Burgemeester van Waddinxveen brengt ter algemene kennis: 1. dat alle oproepingen voor de keu ring van de lichting 1958 zijn verzon den. 2. dat de 1938 geboren mannelijke personen, die in een der Nederlandse bevolkingsregisters zijn opgenomen, of daarin behoren te zijn opgenomen, en de oproeping voor opkomst ter keu ring dan wel een bericht van niet- ïnschrijving nog niet hebben ontvan gen, zich voor 1 januari 1958 ter ge meente-secretarie moeten aanmelden Waddinxveen, 2 december 1957. De burgemeester voornoemd, A. WARN AAR Jz. Kerkweg met elkaar in botsing. De oorzaak wordt gezocht in het gladde wegdek. Beide wagenp liepen materie le schade op. SINT NICOLAASFEEST. 10 december as. organiseert de K.A.B. en K.A.V. een gezamenlijk St. Nicolaasfeest in het R.K. Verenigings gebouw. Als attractie zal iedere Ham*. Voor een heer en iedere heer voor een da me een cadeautje mee moeten bren gen. Aanvang 8 uur. BIETENCAMPAGNE 1957 WEER TEN EINDE. Gisteren 5 december is officieel de bietencampagne 1957 weer beëindigd En daarmee het voor Waddinxveen elk najaar weer vertrouwde beeld van het af en aan rijden van de zwaar beladen bietenauto's. We hebben de heer D. Weetdoip, hoofdcontroleur bereid* gevonden om ons enkele gegevens te verstrekken. Zag het er bij het begin niet bij zonder rooskleurig uit, wat het weer betreft, later verliep de ontvangst vlot zodat de bieten nog vroegtijdig waren verscheept. Dit vroegtijdig einde, vindt naast de gunstige weersomstandighe den der laatste weken, hoofdzakelijk haar oorzaak in de over het algemeen lage opbrengst. De gemiddelde opbrengst per ha. ligt m het district Zuid Holland, be noorden Rotterdam wel 15 pCt lager dan vorig jaar. Zijn de berekeningen volgens ver wachting, dan zal de gemiddelde op brengst niet hoger liggen dan 35.000 kg per ha. Was het gehalte aanvankelijk aan de NUTSSPAARBANK TE WADDINXVEEN Kanaalstraat 9 Ingaande 1 januari'58, zal de aan de inleg gers te vergoeden rente worden verhoogd en gebracht op (geen rentegevend maximum)

Weekblad voor Waddinxveen | 1957 | | pagina 1