weekblad voor Waddinxveen tz. z ï:;rkoor-Aan het orsel fe,ke asma- Ker§tzang:avond De Spie#d van de week fttocdcc de Vrouw Volgend jaar honderd nieuwe woningen Sftuif en wrijf j „VOX JUBILANS eeMte jaien NIEUWS uil o-wzc watoifUaate gesloten z ij n Renteverhoging 2,64 procent „DE ZANGVOGELS" -5T □o 652 vrijdag 13"december 1957*^ 13e jaargang Adres redactie en administratie: Oranjelaan 30, Waddinxveen telei. 438 Verschijnt elke vrijdag Abonnementsgeld per kwartaal f 1.00 bij vooruitbetaling Advertentie- en familieadvertentieprijs 8 ct per m.m. Bijdragen verslagen, etc. uiterlijk 's woensdagsavonds inzenden. Dit zijn de donkere dagen voor Kerstmis. Storm en regen. gladde wegen - misschien straks nog gladder door vorst, sneeuw en ijzel. mist. Jüe mist voorat speelt ons parten. Over <ie maatregelen, cue in Indone sië tegen ae aaar vertoevende Neder landers genomen nangt een waas. xioe ver zal men durven gaan.' Onze rege ring neeit er m een venuanng op ge wezen, dat de maatregelen, door de Inuonesiscne regering tegen die .Ne derlanders bevorderd ox toegelaten, in ilagrante strijd zyn met de eerste be ginselen van net volüenrecnt en de mensebjlce waarcugneid. /.ij heeft er de aanuacnt van de wereld voor ge vraagd, dat de indonesiscne regering ernaar scnijnt te streven, de .Neder landers op zo kort mogemke termijn uit te wijzen, te doen vertrekken oi hun het leven en werken praktisch onmogelijk te maken. Scheepsruimte wordt gereed gehouden en de nodige andere materiele voorzieningen wor den getroffen. Zal het vertrek der Nederlanders, al dan niet massaal. In donesië naar de chaos voeren, ook ons land zal dit voor grote moeilijkheden stellen. Denken we alleen maar aan de vraag, hoe wij die mensen in onze woningnoodtijd behoorlijk onderdak kunnen geven. Dit alles zal ons land er echter niet van weerhouden, de helpende hand uit te steken. Wat voor Hongaren werd gedaan, zal zeker niet worden onthouden. Bij al het onzekere wat te dien aanzien de toekomst biedt mag met vreugde worden vastgesteld, dat onze regering het hoofd koel houdt - dat zij de wereld zo veel als in haar vermogen ligt op de hoogte stelde van het standpunt, dat ons land ten deze inneemt. Mogen wij ook hier in Nederland spoedig nauwkeurig weten wat ons te wachten staat en wat wij, elk voor zich. kunnen doen. Moge die mist spoedig zijn wegge vaagd. Mist is de grote vijand in het ver keer. Door onvoldoende uitzicht reed even buiten Bameveld een vrachtauto tegen een andere wagen op. De aan hangwagen bleef op de rails van de spoorwegovergang staan, waarna de sneltrein Amsterdam-Enschede er in volle vaart opreed. De ravage was groot. De cabine van de trein werd volledig vernield, doch wonder boven wonder werd er niemand gewond. Ge lukkig was djiit ook het geval, toen een autobusbestuurder bjj Baren- drecht met de wielen van zijn wagen tussen de rails terecht kwam. De man was uitgestapt toen de trein uit Ba- rendrecht de auto aanreed. Een trein uit de andere richting vernielde de auto volkomen. Bij Ede werd, mede tengevolge van een dichte mist een bestelauto door een trein gegrepen en geheel vernield. Hier werd de auto mobilist, iemand uit Veenendaal, ern stig gewond. ren steekpenningen toestoppen. Er wordt op aangedrongen, het militair straf- en tuchtrecht te herzien, maar niet alleen de zaak K, doch ook die herziening schijnt nog in de mist te hangjen. Na de mist, storm en regen. Tenge volge van de storm geraakten enige Nederlandse schepen in nood - de storm was er zelfs oorzaak van, dat in -Noord-Holland de elektriciteits voorziening stagneerde - de storm, ge paard aan de gladde wegen deed bij Havelte een auto in de diepe Drentse Hoofdvaart rijden. Twee inzittenden verdronken. Bij hetzelfde plaatsje reed een auto tegen een boom toen de chauffeur tengevolge van de wind de macht over zijn stuur verloor. Gevolg: drie doden en drie ernstig gewonden. Donkere dagen. LAAT DE DEUR OPEN Dat de opvattingen van de ouders nogal eens verschillen van uie van hun grote kinderen, wat betreft de keuze van een toekomstig levensgezel, mag een bekend feit heten. Verwonderlijk is dit ook met. De ouders hebben lan ger geleefd dan hun kinderen en heb ben uiteraard meer fevenservarmg en groter mensenkennis. En dat zij deze willen gebruiken, om hun kinderen voor mogelijke vergissingen te behoe den, ligt voor de hand. Ieder heeft het in zich, zijn kinde ren te willen beschermen. Alle ouders zouden hiermee liefst hun leven lang doorgaan, ook als de kinderen geen nestkuikens meer zijn en onder de be- schutttende vleugels weggekropen zijn En dan komt de dag, dat de kinderen zich niet meer willen laten bescher men omdat ze menen, dat zij het nu zelf wel weten, wat het beste voor hen is. Dan wordt het tjjd voor de ouders om op te passen, dat zij geen ver gissingen maken. D.w.z. de vergissing, hun kind van zich te verwijderen oi het wellicht geheel te verliezen door al te straf ingrijpen. Veel gemaakte fout AI zien de ouderlijke ogen ook nog zo duidelijk, dat een bepaalde omgang voor hun kind niet gewenst is en niet tot zijn geluk kan leiden, dan nog is het niet verstandig, deze omgang zon der meer te verbieden en het kind te willen dwingen, de uitverkorene op te geven. We weten, dat dit een fout is, die veel gemaakt wordt, terwijl we tc-eh ook moeten weten, dat verbod juist tot tegenstand prikkelt. Zelfs voor ons volwassenen smaken verboden vruch ten vaak het zoetst. Hoeveel temeer zal dit dan het geval zijn bij nog niet geheel volgroeide mensenkinderen, die het juiste onderscheidingsvermogen nog niet bezitten. Stelt u zich voor, dat uw kind op een dag zelf tot de ontdekking zou komen, dat het zich in zijn keus ver gist heeft Dat zal zijn trots en koppig heid hem verbieden, dit toe te geven, omdat het u niet wil horen zeggen: Heb ik het niet voorspeld! Met uw te genkanting zult u hem de weg terug afgesloten hebben. Obstinaat en tegen beter in, zal hij doorzetten, wat hij zelf weet, dat niet goed is. En u zou meegewerkt hebben aan een ongeluk, waarvoor U hem juist had willen be hoeden. Een eerlijke kans. Ouders, beheers uzelf in zoverre, dat u uw kind aanvankelijk vrij laat in zijn keus. Sluit uw deur niet voor zfjn uitverkorene, al zou u nog zoveel op de persoon in kwestie tegen heb ben. Dat is de manier om het vertrou wen van uw kind te behouden en het niet te dwingen tot stiekume bedrie gerijen en leugens. De enige manier ook, waarop u uw invloed op uw kind niet hoeft te verliezen, omdat het meer van u zal aannemen, wanneer het kan geloven, dat u niet zijn na tuurlijke tegertstandert, maar zijn vriend bent, die het oprecht goed met hem meent. Bovendien mag de uitverkorene van uw kind toch ook een eerlijke kans hebben, om u te bewijzen, dat u wel licht mis was in uw veroordeel. U kunt iemand alleen door en door le ren kennen, wanneer u hem rustig in de dagelijkse omgang kunt observe ren. En dan valt zo iemand soms erg mee- Marcelle. Uw verkoudheid van neus. keel of borst weg met In de mist....Een leerling van de Gooise H.B.S. te Bussum wilde kunst matig mist maken. De door hem ge maakte rookbom kwam in de school tot een ontploffing. De 17-jarige jon gen, die de bom in de hand had toen deze tot ontploffing kwam, iqoet drie vingers van die hand missen. Zijn vriend die bij hem stond werd licht gewond. Een mistige zaak, die door de re cherche nu ook wel verder zal wor den opgehelderd is aan het departe ment van Economische Zaken ontdekt Een ambtenaar aan dit departement een refendaris, heeft de gemeenschap voor honderdduizenden guldens - mis schien wel voor meer dan een mil joen! benadeeld, door het afgeven van onjuiste dokumenten. De bevoor deelden, handelaren in ijzer en staal gaven de ambtenaar steekpenningen. Hangt deze zaak nog voor het groot ste gedeelte in de mist, dat kan ook worden gezegd van de ze langzamer hand berucht geworden zaak Koop- Wan. Hoewel deze zaak „sub judiee" js, hebben verscheidene leden der xweede Kamer er de minister van oorlog vragen over gesteld en heeft wen er zijn bewondering over uitge sproken, dat diens departement zou samenwerken met lieden, die officie- Spuitwater 3 Er gaat een gerucht, dat Soekarno nog een tijdlang in Gouda heeft ge woond. Wij zijn zo vrij om dit niet te geloven, alhoewel er wel wat in zit. Tegenwoordig heet stelen anders, in sommige landen althans. Naasten, of nog mooier, nationaliseren staat zoveel deftiger. De vieze bijsmaak van de jatterij is er wat af en tevens herkent men aan dit geleerde woord de ras diplomaat. Wellicht hebben de hoge heren op Java een fout gemaakt bij de vertaling van een der meest chris telijke geboden. Hebt het naasten lief maken ze er tenminste van. Onze grote vriend Dulles was zo kameraadschappelijk om de lui toe te vertrouwen, dat Amerika, toen het zich onafhankelijk verklaard had, ook een streep door alle nog te betalen schulden aan Engeland gehaald had. Dat was erg edelmoedig van mister Dulles. Hij is vermoedelijk vergeten wie de eerste was, die Japan uit so lidariteit met Amerika - na Pearl Harbour de oorlog verklaarde. De Engelsen komen toch eindelijk tot de conclusie dat ze 't in 1945 be ter anders hadden kunnen doen in In- dië. Wel wat laat. Mogelijk is hen te binnen geschoten, dat Soekarno voor Noord-Borneo ook wel eens naasten liefde zou kunnen krijgen. Het is ver wonderlijk dat de Indonesische rege ring alleen om Nieuw Guinea zo'n ka baal maakt. Timor is ook maar voor de helft van de Republik Indonesia, de andere helft is Portugees. Komt dat niet in aanmerking? M. P. Herv. Gem. Zangvereniging Waddinxveen Oir.: Mar. Egberts Zeer De gemeenteraad kwam dinsdag avond onder voorzitterschap van bur gemeester A. Warnaar Jz. in open bare vergadering bijeen. In de eerste plaats werden de verkiezingen gehou den voor de raadscommissies. In de commissie van bijstand in het beheer der gemeentebedrijven werden de he ren M. Schouten, H. C. Kooijman, A. Noorlander en C. E. G. Okkerse ge kozen; in de financiële commissie de heren J. Berghoef (tevens voorzitter), H. van Egdom en J. P. van Oosten, in de bouwcommissie de heren S. Pil- le (voorzitter mevr. F. T. van der TorrenVeendorp, H. Huizer en F. Alblas en in de verordeningencommis sie de heren H. C. Kooijman J. Berghoef en S. Pille. Van de commissie tot wering van school verzuim waren aftredend de heren W. J. A. Ming en F. M. van Tol. Beiden werden herbenoemd evenals de heren A. F. Alblas en C. Rietveld tot lid van het bestuur van de gemeentelijke in stelling voor sociale zaken. Het bestuur van de vereniging voor Chr. Nationaal Schoolonderwijs kreeg medewerking voor de aanschaffing van leerstof voor de ulo-afdeling aan de Kerkweg. Deze aanvraag houdt verband met de verandering van de ulo-examen-intërpretatie voor het vak aardrijkskunde. Het betreft de aan schaffing van 45 exemplaren van: In drie jaren de wereld rond en De emi- gratiegebieden, totaal voor f 523,72. De heer Noorlander stemde tegen deze medewerking, omdat hij niet vol doende kon beoordelen, of deze aan schaffing nu wel nodig was. De bestedingsbeperking kwam om de hoek kijken. De voorzitter deelde mede. dat Gedeputeerde Staten de goalkeuring op het raadsbedlui tot uitbreiding van de waterleiding aan de Onderweg en de Zesde Tochtweg heb ben aangehouden in verband met de bestedingsbeperking. Verder bleek uit de mededelingen van de voorzitter, dat het raadsbesluit waarbij de lonen van de gemeente werklieden gesteld werden op die van een 2e klas gemeente, door de Kroon is vernietigd. Voor de vernieuwing van een ge deelte van de beschoeiing bij de vuil nisopslagplaats aan de Middelburgse- weg werd een krediet toegestaan van f 1400. De voorzitter deelde mede, dat dit jaar wel niets zal komen van een toe stemming tot gunning van de bouw van 51 woningen voor de Chr. wo ningbouwvereniging Ons Begin. Wel meende hij er op te kunnen rekenen, dat in het le kwartaal van 1958 26 woningen van dit bouwplan gegund zullen kunnen worden en in 't 2e kwartaal de resterende 25 woningen. Voor Waddinxveen zijn voor 1958 106 nieuwe woningen gepland waar van zoals de plannen thans luiden, de helft woningwetwoningen zal zijn en de andere helft in de particuliere sector gebouwd zal kunnen worden. De voorzitter drong er op aan, dat ge gadigden zoveel mogelijk thans nog gebruik zullen maken van de gelegen heid tot het zelf bouwen met premie. Met het bouwplan van de Chr. wo ningbouwvereniging zal, als geen ver schuiving wordt toegestaan, het con tingent voor woninwetbouw voor 1958 vrijwel uitgeput zijn. zodat verdere bouwplannen voor volkswoningen in dat jaar, zoals het er nu voorstaat, wel niet veel kans op uitvoering zul len hebben. Bij de rondvraag merkte de heer Huizer op, dat de raad thans twee le den van de Herv. groep in de bouw commissie had gestopt en hij maaakt er voorts aanmerking op, dat B .en W. geen lid van de Herv. groep tot voorzitter van een stembureau hadden benoemd, waarvoor hij de heer Noor lander zeer geschikt achtte. De voorzitter antwoordde, dat de Ook ten aanzien van de stembu- heer Huizer de zaken onnodig in een reaux wordt geen politiek bedreven, politiek vlak wil trekken. Als de raad Er wordt op gelet een zo goed moge- Ach, konden grote mensen toch leven als een kind, dat weinig heeft te wensen, wijl het zich niet bezint. Het weet van geen verleden, het kent nog geen voorbij, 't is met de dag van heden zichtbaar verrukt en blij, Het heeft geen toekomstzorgen, zijn slaap is ongestoord tot weer een nieuwe morgen zacht door de ruiten gloort. Voor moeders lieve blikken, voor vaders wijs gezag laat het zich gauw verstrikken tot ongeveinsde lach. De wieg, de box, de wagen, zij vormen het domein, waarop het zonder vragen gelukkig schijnt te zijn. Wat is het zoet te weten, dat wij in zoveel vreugd de ëerste jaren sleten van onze prille jeugd. Al hebben wij dat goede ook niet bewust beleefd, het is de ouderhoede die stof te danken geeft. Ontmoeten wij in 't leven een bruut, een egoist, laat ons dan veel vergeven als hij die heeft gemist. Scheepers iemand van de Herv. groep in de be. drijven-commissie had benoemd, om dat daar een vacature was door het uittreden van d'e heer Venema, dan zouden er 2 leden van die groep in die commissie hebben gezeten. Nu is de heer Okkerse in de be- dri] vencommissie benoemd!, waarin nog nooit een lid van de K.V.P. heeft zitting gehad. Ofschoon deze benoe mingen geheel bij de raad liggen, acht spr. de samenstelling van de commis sie juist lijke samenstelling te verkrijgen in verband met de te verrichten werk zaamheden. De heer Noorlander is lid van het bureau aan het raadhuis, waar spr. zelf voorzitter is en er is geen enkele aanleiding om de heer Noorlander naar een ander bureau over te plaat sen, waarop de heer Noorlander me dedeelde er de voorkeur aan te geven maar op het bureau raadhuis te blij ven. Hierna sluiting. KERSTZANGAVOND „VOX-JUBULANS"' Der traditie getrouw zal donderdag avond a.s. door de Ned. Herv, Zang vereniging „Vox-Jubilans" alhier, een Kerstzangavond worden gegeven in het Herv. Kerkgebouw alhier. O.m. zal aan deze avpnd medewerking worden verleend door de alom be kende organist Feike Asma, die onder meer zal uitvoeren variaties over be kende Kerstliederen van hemzelf. Naast vele bekende en minder beken de liederen zal „Vox-Jubilans" o.m. uitvoeren de cantate De dag des He ren v. Mar. Egberts, 'n werk voor Gem Dameskoor. Bariton en Orgel. Voorts staat op het programma Die Ehre Gottes van Ludwig van Beethoven, en een 15e eeuwse melodie te zingen door een mannenkoor. Het Herv. Kna penkoor zal deze avond zijn debuut maken, met de vertolking van enkele eenvoudige Kerstliederen sommigen gezamenlijk met het Herv. Jeugdkoor, terwijl enkele solisten van het Jeugd koor zich zullen laten horen. Ds. J. van der Haar zal een korte meditatie houden, terwijl Ds. J. R Cuperus een openings- en sluitingswoord zal spre ken. NIEUW LEVEN De 'eerste tentoonstelling, die deze vereniging organiseerde, in het R.K. Verenigingsgebouw is een groot suc ces geworden. Inzenders en bezoekers en ook die organiserende vereniging zijn over deze resultaten zeer tevre den. Het aantal ingezonden dieren mocht dan, in verband met de andere tentoomjstelliiigen, die in de omtrek op dezelfde data werden gehouden, niet zo groot zijn als oorspronkelijk was bedoeld, de kwaliteit van het ten toongestelde mocht er zijn. Slechts 4 van de ruim 260 dieren kregen een NUTSSPAARBANK TE WADDINXVEEN Kanaalstraat 9 Telefoon 668 Wegens het afsluiten der rekeningen zal de Nutsspaarbank voor inleg en terugbetaling van gelden van donderdag 19 december tot en met woensdag 1 januari 1958. NUTSSPAARBANK TE WADDINXVEEN Kanaalstraat 9 Ingaande 1 januari'58, zal de aan de inleg gers te vergoeden rente worden verhoogd en gebracht op (geen rentegevend maximum) BEZOEKT DONDERDAG A.S. DE Kerk te Waddinxveen Herv. Jeugdkoor Waddinxveen Deuren open 6.45 uur Aanvang 7.30 uur in de Ned. Hervormdë

Weekblad voor Waddinxveen | 1957 | | pagina 1