Weekblad voor Waddinxveen üt SpUqtl van de week WtoecUc de Vrouw Gemeenteraadsvergadering van woensdag 18 december 1957 ff uidgenezing PU ROL IVOROL maakt Sneeuwwiti no 653 vrijdag 30 december 1957 13e jaargang Adres redactie en administratie: Oranielaan 30, Waddinxveen telet. 438 Verschijnt elke vrijdag Abonnementsgeld per kwartaal f 1.00 bij vooruitbetaling Advertentie- en farailieadvertentieprijs 8 ct per m.m. Bijdragen verslagen, etc. uiterlijk 's woensdagsavonds inzenden. De meermalen sensationele berich ten weiKe uit Indonesië tot ons ko men. stenen nog steeds anaere binnen lands'e geDeurtenissen in ae scnaauw. liet zal memgeen dan ook zyn ont gaan, dat zondag jl. wera herdacnt, dat Komngm Junana drie jaar gereden het Statuut teKende waarm iNeder- land, Suriname en de iNeuerlandse Antillen eiKaar wederzijds steun ver leenden. Die 15 december is tot Koninkrij las- dag verklaard - een dag, die in de West met veel enthousiasme wordt ge vierd dan te onzent het geval is. De feesten., xheden hier te lande bepalen zich als regel tot het uitsteken van de vlag van oliiciële gebouwen, doch dit jaar was in verband met het bezoek, dat Prinses Beatrix begin volgend jaar aan Suriname, en de Nederlandse An tillen zal brengen een rede voor de radio ingelast, welke door de Wereld omroep (van de band) werd uitgezon den. Uit een en ander kan worden vast, gesteld dat de verhouding Nederland West beter ligt dan die van Nederland Oost. Hoezeer de gebeurtenissen in Indo nesië de volledige aandacht van onze regering vragen bleek wel-uit 't feit dat de minister-president slechts kor te t(jd de grote NATO-conferentie te Parijs kon bijwonen. Tal van maatre gelen moeten in verband met deze ge beurtenissen worden genomen. In de eerste plaats wordt ervoor gezorgd, dat de evacuatie van landgenoten uit Indonesië een vlot verloop kan heb ben. De Indische regering heeft op een haar gedaan verzoek haar mede werking daarbij toegezegd. Voor een versnelde repatriëring werden drie schepen, het Engelse passagiersschip de „Captain Crook" en de Nederlandse schepen de „Sibajak" en de Waterman ingezet Het eerst genoemde schip zal reeds 19 december een duizend geeva- cueerden nagr Nederland brengen. Voorts heeft het Nederlands Rode Kruis meegedeeld, dat de Blitar van de Kon. Rotterdamse Lloyd op 3 janu ari uit Rotterdam naar Singapore zal vertrekken om daar Nederlanders die reeds uit Indonesië zijn vertrokken op te nemen. Het Ned. Rode Kruis bereidt zich voor om op uitgebreide schaal de no dige maatregelen te treffen. De stich ting Hulp aan landgenoten in Indo nesië voelt zich door deze aktie van het Rode Kruis gepasseerd. Zij acht zulk een grootscheepse aktie geens zins nodig zij vindt het onjuist, nu blijkt mede uit het aktief optreden van het Centraal Comité voor Kerkelijk en Partikulier Initiatief voor Sociale Zorg ten behoeve van de gerepatrieerden (kortaf genoemd: het CCKP). Dit Cen traal Comité werkt met het Rode Kruis samen. De Stichting schijnt hier tegen bezwaren te hebben. De heren zoeken het maar uit, doch het is te hopen, dat de slachtoffers van de In donesische willekeur er niet de dupe van worden. De berichten uit Indone sië zijn intussen nogal verward. Men is er thans tot de ontdekking gekomen dat het vertrek van alle Nederlanders de ekonomie van Indonesië ontwricht. Een misrekening is tevens, dat de KPM haar schepen uit de vaart nam. Gevolg: rijstgebrek in Djakarta en 30.000 werkloze havenarbeiders in Tandjong Priok. Dat Soekarno in feite een gevange ne zou zijn, werd tegengesproken. Was hier de wens de vader der gedachte? Wel schijnt vast te staan, dat de presi. dent een rustkuur moet ondergaan. Meer bezadigde machthebbers zouden dan de president op hoofse wijze aan het verstand Rebben gebracht dat hij er beter aan zou doen, Indonesië een tijdje te verlaten. In India of in Japan zou hij dan zijn rustkuur ondergaan. Wellicht, dat afwachten hoe alles zich verder in ons vroegere Oost-Indië zich ontwikkelt, thans de beste politiek is. Dat het communisme nog steeds een dreigende faktor is, ligt voor de hand. Als wij op zuiver binnenlands terrein willen blijven, dan zij opgemerkt, dat het afscheid van minister Mansholt wel zeer de aandacht heeft getrokken. In de Tweede Kamer werd een soort motie aangenomen, waarin werd vast gesteld, dat voor het eerst in de par lementaire geschiedenis het feit kon worden herdacht dat een dienaar van de Kroon gedurende 12£ opeenvolgen de jaren de verantwoordelijkheid van het ministerschap heeft gedragen. De Kamer isprak er haar vertrouwen over uit, dat minister Mansholt ook in de hem toegedachte werkkring ten bate van de Europese Ekonomische Ge meenschap de belangen van het va derland zou blijven dienen. Het won derlijke was evenwel, dat minister Mansholt nog niet definitief was be noemd. Kersthymne God lof Een Kind is ons geboren, Een Zoon gegeven door zijn kracht. De heerschappij zal Hem behoren, Zijn last is licht zijn juk is zacht. O Vredevorst, Gij kunt gebieden De Vrede op aard en in mijn ziel Doe heel mijn ziele U tegenvlieden; Dat al wat ademt voor U kniel' Aan 't gras des velds gelijkt ons leven; Als broze bloemen bloeien wij, Zo ras de storm zich heeft verheven, Gaat onze heerlijkheid voorbij. Maar nu, nu zullen we ons verblijden, Verbljjden voor Uw aangezicht De volheid der beloofde tijden Is voor de volken aangelicht Nic. Beets Stichting „Huip aan Landgenoten in Indonesië" te 's Gravenhage Giro 308 reeds een beroet» op de Nederlandse bevolking te doen en wijst erop, dat deze stichting reeds enige jaren met sukses ten bate van de behoeftige Ne derlanders in Indonesië werkt. Dat de zorg voor gerepatrieerden groot is, Spuitwater De gasheren in Boskoop hebben het waarschijnlijk op een aceoordje ge gooid met de kwekers. Nu de bin nenlandse afname van geboomte gaat zakken, moeten we zeker kachelhout jes uit Boskoop gaan betrekken. Over het water mogen we tegenwoordig niet klagen, maar nu begint het gezeur met het gas weer. Uitgerekend bij vriesweerV rouwenvergaderingen, een demonstratieavond en vele men sen met gasverwarming zaten in de kou, de Maandagse was kreeg aan, zienlijke vertraging, om dan nog maar te zwijgen over de beoefenaars der gastronomie. Zouden ze in Boskoop niet weten, dat men in ons goede land niet iemand ongestraft koud mag maken De gemeentewerklieden hier zijn ook van een koude kermis thuisgeko men. Het raadsbesluit om de werklui tweede klas salarissen te geven werd door de Kroon vernietigd. We weten nil, dat het ook niet alles is als je de kroon op je werk krijgt. Helicopter, kind'ren, Dat is Zijlstra, kind'ren Hoor wie gleed daar zachtjes in de plomp. Dat moeten ze, uiteraard in het Italiaans, momenteel in het Zuiden zingen. Wij vinden dat niet erg fair, want we zijn maar wat trots op onze Waddinxveense wentelwieker. We zijn lij en dankbaar, dat het daar nog zo goed afgelopen is. en hopen hem spoe dig weer eens hier boven te zien, in zijn helicopter. Dat is zo'n heerlijk Rustig sympathiek ding. Van de straal jager, die hier nog al eens kwam de monsteren, kunnen we dat niet zeg gen, vooral niet ais alle knalpotten openstaan. Voor ons part haalt hij die Kunsten maar boven de Reeuwijkse Plassen uit. Als er onverhoopt wat mts mocht gaan. is dat voor alle par- Kien wel zo veilig. m. P. TOCH MOETEN WIJ HELPEN December is voor ons huisvrouwen wel een van de drukste maanden. De rommel die het befaamde heerlijk a- vondje heeft achtergelaten, is nauwe lijks opgeruimd of we moeten alweer aan Kerstmis gaan denken. Dit fami- lifeest bij uitstek vraagt heel wat voor bereidingen. Misschien krijgen we wel logees ot gasten en komen de kinde ren nu weer een tijdje thuis. Met al die dingen hebben we het zo druk, dat het wereldgebeuren voor ons vrouwen iaarbij wei een beeje op de achtergrond raakt. Laten we eerlijk zijn: ae meesten van ons hebben nu niet zo verschrikkelijk veel belang stelling voor de werelapolitiek en we vinden wel eens, dat onze mannen zich daar wel wat te veel mee bemoeien. Verder is het ove' Het algemeen zo, dat de dingen r raste omge ving ons het r. en. Met de publieke beiangsteu- \et zonder ling gesteld. Wanneer in onze naaiste omgeving een kind wordt aangereaen omdat het onvoorzichtig overstak, dan beroert ons dat meer dan een grote overstroming in China. Aan de andere kant vormde het hondje in de spoet nik veel meer een onderwerp van on ze gesprekken dan b.v. een vliegramp of de verschillende treinongelukken die de laatste tijd in het buitenland zijn gebeurd. Ook onder het grote onrecht, dat onze landgenoten in Indonesië wordt aangedaan, blijven de Hollandeijs over het algemeen vrij onverschillig. De ge beurtenissen worden wel in de kran ten gemeld, de radio geeft wat meer berichten, maar het beroert de mees ten van ons niet meer. Wij hadden, nadat de republiek was gesticht, de gordel van smaragd in onze gedach ten toch al afgeschreven. Het is hier niet de plaats, onze me ning over da poilitieke gebeurtenis sen weer te geven. Wel verwondert het ons, dat onze medemensen over het algemeen vrij lauw tegenover deze dingen staan. U heeft misschien geen enkele rela tie met Indonesië en dan kunt u zich gelukkig prijzen. Maar stelt u zich voor, dat u daar zelf de baste jaren van uw leven heeft doorgebracht, dat uw kinderen er nog zijn, dat u nog steeds van het land houdt omdat u daar iets groots heeft helpen tot stand brengen. Stelt u zich de positie voor van al die Indische Nederlanders die al hier zijn en die zich nog altijd zo zeer verbonden voelen met het mooie land. waar ze werden geboren, en van al die anderen die nu zullen moe ten reizen naar een koud land in het Westen, waarvan het karakter zozeer van het hunne verschilt. Denkt u ook eens al die mensen, die er na de oor log vol idealen heen zijn gegaan, die wel met de Indonesiërs konden samen werken, die beseften dat zij daar nu als gast aanwezig waren en die hun beste krachten aan hun nieuwe vader land gaven. Ook zij zullen voor een groot deel weer naar Nederland terug keren en hier weer helemaal opnieuw moeten beginnen. Wij weten nog niet, hoe de toe stand zich ontwikkelen zal. Misschien wordt ook hier de soep niet zo heet gegeten als ze wordt opgediend. Ho pelijk zal de regering in Indonesië door de reacties uit westerse en oosterse landen tot nadenken worden gestemd. Hoe wij ook over dit alleis denken, toch zullen we bereid moeten zijn, wanneer straks een beroep op ons wordt gedaan. Dan zullen we moeten tonen onze echte Hollandse aard nog te bezitten. Want wij zullen allemaal moeten helpen. PAULA DE HAAS. de ochtenduren onvoldoende, vooral voor de talrijke kinderen, die naar de Goudse scholen gaan. De voorzitter zegde verbetering toe. Op verzoek van de heer Pille zal ook gezorgd worden voor nachtverlichting aan de Bode graverstraatweg. Bij da afdeling Volkshuisvesting vroeg Mevr. van der Torren naar de mogelijkheid voortaan weer openbare aanbestedingen te houden, omdat de prijzen zo belangrijk zijn gezakt. De voorzitter wees er op, dat het rijk voldoende toezicht heeft op de prij zen en dat de gunningsbedragen niet te hoog liggen. Bovendien is het be ter weten over een goede aannemer te beschikken, dan dat men moet trach ten van een minder goede af te ko men. De gemeenteraad kwam woensdag avond in vergadering bijeen voor de behandeling van de verschillende be grotingen voor het dienstjaar 1958. Bij de begroting voor het gasbedrijf merkte Mevr. van der Torren op dat zij in een verslag van de bedrijven had gelezen, dat aan de ingezetenen geen gasgeijers door het bedrijf kon den worden geleverd wegenis gebrek aan personeel. Zij informeerde of hierin inmiddels verbetering was ge komen. De voorzitter antwoordde, dat het personeelsgebrek geen rol meer speelt. Alle door de gemeente aangeschafte geüers zijn geplaatst en er is weer een wachtlijst, waaraan niet kan wor den voldaan omdat de gemeente in verband met de bestedingsbeperking geen geijers mag aanschaffen. De brief die B en W hiervoor aan Ged. Staten hebben geschreven werd door de voorzitter voorgelezen. Bij de begroting voor het waterlei dingbedrijf deelde de voorzitter mede, dat de kosten van de aanjager in de watertoren te Boskoop met f 1.000,— konden worden verlaagd, omdat de waterdruk thans voldoende is. Het winstcijfer wordt daardoor met f 1000 verhoogd. Mevr. van der Torren sprak haar teleurstelling uit over het feit. dat Ged. Staten dte uitbreiding van het waterleidingnet aan de Onderweg niet hebben goedgekeurd. Spr. vroeg of het misschien mogelijk was water van andere gemeenten te betrekken. Wethouder Oudijk antwoordde, dat de aanleg niet mag geschieden in ver band met de bestedingsbeperking. Aansluiting bij andere gemeenten mag dus ook niet, omdat dan toch buizen gelegd moeten worden. Bovendien zou er alleen maar mogelijkheid zijn aan sluiting te vragen bij de tien gemeen ten, die zelf met grote moeilijkheden hebben te kampen. De bedrijfsbegrotingen werden daar na zonder hoofdelijke stemming goed gekeurd. Het gasbedrijf in ontvangst en uitgaaf op f 248,550,— met een ge raamde winst van f 565,— het elektriciteitsbedrijf op f 480.874,— met een winnt van f 6876,— en het wa terleidingbedrijf met f 87340,— en een winst van f 1128,Ten aanzien van de geraamde winstcijfers merkte de voorzitter nog op. dat deze bedragen gezien de omvang van de bedrijven te gering zijn en dat, indien verbetering noodzakelijk is, aan tariefsverhoging niet valt te ontkomen. Bij de behandeling van de gemeen tebegroting merkt de heer Okkerse ten aanzien van de uurbeloning van de brandweerlieden op, dat deze ver goeding van f 1,50 per uur onder de huidige omstandigheden te laag moest worden geacht. Het bedrag werd na der gesteld op f 2,—. De heer Kooij- man vroeg of de brandweer wel vol doende oefende, waarop Mevr. van der Torren opmerkte, dat er oefening genoeg is, door de brandjes, waar voor de laatste tijd wordt gearlar- meerd. Bij een brand in het Noord einde was vorige week de spuit in een fantastisch snelle tijd ter plaatse. De heer Okkerse wenste gaarne te verklaren, dat de brandweer hier pri ma is en dat de manier van werken uitstekend is. De heer van Oosten vroeg aandacht voor de straatverlichting in de mor-, genuren. De lantaarns, die doorbran den, moeten licht geven van een half uur na zonsondergang tot een half uur voor zonsopgang, maar in de practijk laat dit te wensen over. Ook de verlichting in Bloemendaal is in Huidzuiverheid - Huidgezondheid Houdt de winter uil handen «n voeten. ren aanzien van het hooicuitUK fu- blieke werken had de heer Piile als voorzitter van de bouwcommissie ver schillende wensen. Hij vroeg de post voor losse werklieden op te voeren, opdat meer personeel in dienst geno men kon worden. Verder wilde hij een apparaat aanschaffen om de straatkolken automatisch te reinigen, op de wijze zoals Boskoop dat doet. Voorts vroeg hij aandacht voor de Bodegraverstraatweg, die een algehe le herstelling nodig heeft. Wethouder Oudijk antwoordde, dat men wel een hoger bedrag voor los se werklieden kan ramen, maar dat geen personeel is te krijgen. De auto matisering is op verschillende punten al doorgevoerd. Indien mocht blijken, dat het aantal straatkolken te groot wordt om door een man te worden schoongehouden, dan kan worden overwogen tot aanschaffing van een zuiger over te gaan. De voorzitter deelde nog mede, dat pogingen zijn gedaan om de Bodegra- veustraatweg te herstellen. De kosten gaan hoger dan een ton en in ver band met de op handen zijnde grens wijziging hebben B en W medewer king gevraagd van de gemeenten Reeuwijk en Gouda om te zijner tijd de kapitaalslasten over te nemen. Reeuwijk was hiertoe bereid, maar Gouda wenste geen medewerking te verlenen. Waddinxveen zal zich dus nu tot de allernoodzakelijkste repa raties beperken. Voor het onderwijs vroeg Mevr. van der Torren naar het aantal filmtoe stellen voor het onderwijs. De voor zitter antwoordde, dat er een toestel is voor 5 scholen, zodat om de 5 we ken iedere school een volle week over het toestel kan beschikken. De heer Huizer merkte op, dat er 7 scholen zijn en vroeg daarom waarom er dan maar 5 medewerkende scholen waren, waarop de voorzitter mededeelde, dat de Hervormde ischolen niet meedoen. Mevr. van der Torren vroeg verder of er voldoende boeken in de biblio theken van de openbare scholen wa ren. De voorzitter deelde mede, dat er wel om uitbreiding van het bezit is gevraagd, maar dat het gemeente bestuur in overeenstemming met de lans om subsidie te verlenen aan de militaire huizen van het numanistisch thuisfront. De voorzatter deeiae mede, dat de raad zich reeds uitdrukkelijk had uitgesproken geen subsidie te ver lenen en daarom ijs geen post op de begroting gebracht, indien weer een verzoek om subsidie inkomt, krijgt de raad gelegenheid hierover nog weer eens van gedachten te wisselen en een uitspraak te doen. De begroting werd vérvolgens zon der hoofdelijke stemming goedgekeurd in ontvang en uitgaaf voor de gewone dienst op i 2.893.898,31 met een tekort van f 68.976,14 en voor de kapitaale- dienst in uitgaaf op f 13.604.34V,71, in otnvangst op f 10.370.408,95 en een nadelig saido van f 3.233.938,76. Op voorstel van B en W werd besloten een extra bijdrage van het rijk te vragen. Bij de rondvraag feliciteerde de heer Schouten het college van B en W met de vlotte behandeling van de begroting, waarin geen enkele wijzi ging werd aangebracht. Hij bracht ook dank aan de secretaris en de ambte naren voor het vele werk, dat aan deze begroting was beuteed. Verder wees de heer Schouten er op, dat Mi nister Klompé een regeling had be kend gemaakt, opdat kleine gezon nen, die grote huizen bewonen, naar kleinere huizen zullen gaan, teneinde plaats te maken voor grotere gezin nen. Daarbij wordt een vergoeding voor verhuis, en inrichtingskosten in het vooruitzicht gesteld. Spr. vroeg of deze regeling ook in Waddinxveen zou kunnen worden toegepast. De voorzit ter gaf de heer Schouten, ais voor zitter van de adviescommissie woon ruimte in overweging met voorstellen aan B en W te komen. Hierna werd de vergadering geslo ten. Het kerstfeest dateert uit 354 De eerste Christenen herdachten de geboorte niet. Heit is ieen misvatting, wanneer men meent, dat van de dag van Chris tue komst af in de stal van Bethlehem jaar in jaar uit dit heilfeit is her dacht. In de eerste plaats zou dit on mogelijk zijn, omdat men niet met ze kerheid heeft kunnen vaststellen, wan neer de Vredesvorst geboren werd. En daarnaast waren de eerste Chris tenen er zeer afkerig van om een ge boorte te herdenken. Wel werd de dag van iemands dood als een bijzon dere aangewezen, vandaar dat de droe ve gebeurtenissen op Golgatha en de opstanding van Christus wel terstond werden gezien als gedenkwaardige feiten. Evenzo vierde men ook het Pinksterfeest, maar de kerstdagen ken den de pioniers van het christendom niet. Later heeft men dit gezichtpunt ge wijzigd en combineerde men de vie ring van Juzus' geboorte met de Drie koningendag. Deze feestdag gold trou wens als een gedenkdag voor meerbe- langrijke bijbelse gebeurtenissen. Zo gedacht men dan naast de komst der drie oosterse vorsten de bruiloft in Ka na, bij welke gelegenheid Jezus zijn eerste wonder verrichtte en water in wijn werd veranderd. Ook de spijzi- mspecteur op deze aanvragen niet kon gbig van vijfduizend mensen met vijf ingaan in verband met de bestedings- broden vond men herdenkingswaar- beperking. De heer Piile vroeg of B en W al een beslissing genomen hadden over de instelling van een sportraad, waar naar door het sportweekcomite was gevraagd. Hij achtte de instelling van zo'n raad zeer belangrijk in verband met de groei van de bevolking. De voorzitter deelde mede, dat B en W terzake nog geen beslissing hadden genomen. De heer Pille brak tenslotte nog een dig, maar al deze heilsfeiten werden tegelijk door driekoningendag weer m de gedachten der Christenen opge frist. Naarmate de tijd voortschreed, werd de viering van Christus' geboorte mee,r centraal gesteld. Het concilie van Nycia in 325 erkende de drieko ningendag als christelijke feestdag en daarna werd het kerstfeest ook in westerse landen ingevoerd. In 353 wer den de kerstdagen reeds met grote van Uw 6S tanden

Weekblad voor Waddinxveen | 1957 | | pagina 1