Weekblad voor Waddinxveen <3^ Mtaedee de Vrouw E De> Spieyd van de week NIEUWS uit o r van clef 1 4 RttyLn hei nieuwe juak g,aed! no~654 dinsdag 31 december 1957 13e jaargang Adres redactie en administratie: Oranjelaan 30, Waddinxveen telet. 438 Verschijnt elke vrijdag Abonnementsgeld per kwartaal f 1.00 bij vooruitbetaling Advertentie- en familieadvertentieprijs 8 ct per m.m. Bijdragen verslagen, etc. uiterlijk 's woensdagsavonds inzenden. Vlug, veilig, voordelig. Het tweede deel van dn trotse motto van onze Nederlandse Spoorwegen is dezer da gen in ieiteriyxe zin m het geaing ge weest. Ne bpoorwéglongevabenraadi hield te 's Heriogenbosch zgn eerste zitting en behandelde de ramp die by WoeNsel op 12 augustus gebeurde. Ge tuigen en deskundigen lieten over de gang van zaken, die de botsing ver oorzaakte hun licht schynen, waarbij wel duidelyk is geworden dat het met lastgeving: „doorrijden of stoppen' niet geneel in de haak was. De Spoor- wegiongevalleiiraad zal te gelegener- tijd rapport van zijn bevindingen uit brengen aan de minister. De raad was, bij wijze van spreken nauwelijks naar huis, of er geoeurde onder Amster dam, bij het nieuwe station Slo ter dijk opnieuw een ernstig spoorwegongeluk waarbij twee personen werden gedood en vier mensen ernstig werden ge wond. Nadat een trein uit Haarlem daar de overweg was gepasseerd, werden de bomen geopend, even voordat een sneltrein vut Amsterdam kwam aan stormen. Een auto, beladen met vis werd door die trein gegrepen en tus sen het huisje van de overwachter ge kraakt. De bij het ongeluk zwaar gewonde éigenaar van de visauto, de heer J. L. Jansen is de vader van Maria Zamora en van Zwarte Riek. die onder deze namen als artisten bekend zijn ge worden. Onze deelneming gaat uit naar de slachtoffers van deze ramp, doch wij voegen er een gelukwens aan toe voor Zwarte Riek, wier dochtertje aan het ongeluk ontkwam, doordat zij verlangend naar haar moeder, een paar uur eerder met de trein naar huis ging en niet - zoals aanvankelijk de bedoeling was - in de visauto mee reed. Nu weten we niet, of wij Zwarte Riek en Maria Zamora in een adem kunnen noemen met. Toon Hermaas, omdat is gebleken, dat „Toon'' tegen woordig een groot artistiek geweten heeft. Hij zou te Assen optreden, maar toen hij zag, in welke zaal dit zou moeten gebeuren - toen hij vooits merkte, dat tijdens dit optreden koffie zou worden gedronken, weigerde hij het contract na te komen. Voor zijn artistiek geweten kon Hermans zo niet optreden. De Asser Motorclub, die het avondje met Toon Hermans had georganiseerd, moest zijn mensen naar huis sturen. De voorzitter van die vereniging verzekerde, dat men het daarbij niet zou laten zitten, en de eigenaar van de zaal is van plan, een eis tot schadevergoeding in te stellen. Dat kan weer eens een aardige recht zaak worden. Och, er is altijd wel wat te harre warren. Zo zaten de ministers van buitenlandse zaken van het z.g. Klein Europa te dubben over het voorzitter schap van de Euromarktcommissie. Het istaat nog geenszins vast, dat onze (ex?) minister van landbouw, de heer Mansholt, als zodanig zal worden be noemd. De heren ministers kwamen nog niet tot een benoeming en beslo ten alleen op 6 en 7 januari opnieuw te Parijs bijeen te komen. Evenmin staat nog vast, dat in ons land start banen voor raketten zullen worden in Spuitwater 5 Wfj willen het heden niet hebben over Gou-dieven, noch over andere landrovers, maar als onze grenzen van 90 cm, met een gewone hengel toch gaan veranderen willen wij ad viseren om onze gemeente de naam Hollyveen of Waddinxwood te geven Reken maar, dat het „Centrum" uit verkocht is op de tweede, derde en vierde dag van het nieuwe jaar. Wie zal zichzelf niet willen zien? Zien met het camera-oog van een ander. Ob jectief zien wie u nu eigenlijk is, en hoe u doet. Hier is de gelegenheid om het „Ken uzelf, wie gij zijt'> aan de visuele praktijk te toetsen. Misschien ontdekken we de Waddinxveense dik ke en dunne, de Brug-Wat en de Dorp-V2 Wat. Dat was een pracht idee, Concordia En namens M.P. proficiat! We voegen er de wens aan toen, dat de benodig de gelden voor de nieuwe instrumen ten spoedig beschikbaar zullen komen Heel joviaal is het, dat de ouden van dagen de film gratin zullen kunnen zien. We komen nog even terug op onze spijtige opmerking van vorige week, dat het niet alles is, om de Kroon op ie werk te krijgen. Het staat nu om- onstotelijk vast, dat het ook allesbe halve leuk is om Krohn in je viswa ter te krijgen. Dat ondervond de snoek van 16 pond, die door de heer Krohn vlui veilig en voordelig uit het kanaal opgevist werd. Daar is woord visserslatein bij, evenmin ate by de goede wensen voor 1958 van ondergetekende voor iedereen, onge- j1' politieke richting, godsdienst, eeftijd isexe en locale vegetatie. MB. gericht. Ons land zou te veel naar vo ren liggen en de banen zouden moei lijk te verdedigen zijn. Dat zullen deskundigen wel uitma ken. Wat wel vast staat: de grote po litieke party en krijgen weer eens in de 14 dagen tien minuten zendtijd. De communisten krijgen niets en door dien de partyen voor him bevriende omroepen komen, is de kanje groot, dat de luisteraar er nauwelijks iets van merkt. Wij kennen er tenminste, die de radio dadelijk op een andere stoep zetten, zodra de omroeper een spreker aankondigt. De dorpsomroeper van Grouw, die met de radio niets heeft te maken, kreeg de eervolle taak, de bevolking mee te delen, dat de Groninger 'Stu denten hun dorp tot universieteitsstad hadden gepromoveerd. Dit was een geslaagde grap, hetgeen niet kan wor den gezegd van het instellen van een Friese commissie, die zal nagaan, of het mogelijk is, in Friesland hoger on derwijs te doen geven en of dit ge wenst is. Ook Overijsel koestert plan nen in deze richting. Ged. Staten hébben daar reeds overleg gepleegd met vertegenwoordigers van Zwolle en Deventer, steden die voor de vesti ging van een universiteit in aanmer king kunnen komen. Ja. waarom ook niet? Hoe komt nieuwjaar op 1 januari? Heeft de lezer er wel eens over na gedacht, hoe zonderling het eigenlijk is, dat we het nieuwe jaar midden in de winter doen aanvangen? Wellicht zal men denken, dat het geschiedt, omdat de dagen dan beginnen te len gen en het dus daarom niet zo dwaas ie een nieuw tijdperk aan te vangen. Wil men zulke dingen goed begrijpen, dan is het altyd goed de geschiedenis te raadplegen. En als we dat doen, ontdekken we, dat het aan een merk waardige gebeurtenis uit het jaar 154 v. Christus te danken is, dat wy nieuwjaar hebben op 1 januari en niet op 1 maart. De Romeinen vingen oorspronkelijk het jaar aan op 1 maart, dat its de tijd, waarop in him land Italië in de na tuur de lepte begint. Op die datum plachten ook de consuls bun ambt te aanvaarden. Zij deden een jaar dienst en waren de hoogste ambtenaren in de staat en ook de commandanten van de legers. Wat gebeurde er nu aan het eind van het jaar 154 v. Christus? Toen brak er een oproer uit in Spanje en het was nodig, dat een consul daar heen ging om de opstand met zijn le ger te onderdrukken. Maar wanneer hij in het laatst van december vertrok en dus in begin januari in Spanje aan kwam, dan moest hy na twee maan den reeds aftreden, omdat op de laat ste dag februari zijn ambtsjaar om was. Dan zou 1 maart, due na het be gin van het nieuwe jaar, zijn opvol ger naar Spanje moeten om zijn werk voort te zetten. Maar het was natuur lijk beter dat een man de gehele veld tocht ten einde bracht. Wat deden nu de Romeinen, die praotische mensen waren? Ze ver klaarden doodeenvoudig het jaar twee maanden eerder geëindigd, dus op 31 december. Op die dag traden de con suls af en de nieuwe ambtsdragers traden op 1 januari op- Zo had de con Bul, die de opstand in Spanje moest dempen, een geheel jaar de tijd daar voor. Maar sindsdien is het jaar blijven lopen van 1 januari af. Aan het op roer van Spanje van meer dan 2100 jaar geleden danken we dus nog onze nieuwjaarsdag op 1 januari, die zon der dat oproer nog op 1 maart zou gevallen zijn. |illiinfniill]llllinfni!ll!llliinvniilli!lliinfniilliilliiiifniill)[lliinfniilliilliMiiiliiiiiinfniillliliiinfniiilllliiinfniilillliiin*niillliiiiinftiiini|l Oudzj/xaM, ntijnieAuiyen Wanneer 't oude jaar welhaast is weggegleden En ik bij deze mijlpaal even stil blijf staan. Om in gedachten bij mezelve na te gaan s Heb ik dit jaar wel voor iets goeds geptreden. Wij leven saam op deze oude aarde, Die toch te oud wordt naar geleerden zin En speurend schieten zij de wereldruimten in waar het mysterie haar geheim zo lang bewaarde. Maar dat geheim wordt aan Gods hand onttrokken, Zij willen weten al de krachten der natuur, En spelen, wetend van gevaar, met vuur Straks zitten wij, och arme, met de brokken. g Aljsof de maan, die aan de hemel slaat j| Niet deugt; maar ons beschijnt al eeuwen en die trots het der geleerden schreeuwen 5 de kunstmaan majesteitelijk verslaat. Wij leven haastig voort in angst en beven, g Want wie nog leeft, kan straks een dode zijn Een straaljager stort, de kansen zijn maar klein Maar w;eer zijn mensen het doodsrijk ingedreven. g Het is vandaag een tijd van jachten en jagen Wij worden straks gelijk een automaat g En wie niet mee kan schopt men op straat Het spook der werkloosheid komt ons weer belagen. g Nu aan de avond van een snel vervlogen jaar En de balans van alles weer wordt opgemaakt Dan moeten wij erkennen, zij het ook geraakt g Na zoveel praten is het nog niet voor elkaar. Wij krijgen straks een ba(sis voor Atoomraketten g Wij raken ongemerkt al meer en meer in 't nauw Als ook Indonesië kregen 'w een geduchte knauw Wie durft in deze tijd de bakens te verzetten, Zo vrienden gaan we straks het nieuwe jaar dan in De één gaat somber, de ander opgetogen g Maar laat ons doen wat ligt in om, vermogen Komt laat ons gaan maar.allen één van zin. HEIN DUNK ;ilin*nillllllllinfniillliiilinfnilililliiinfniilllliliinfniiil!lliunfniilllllliin*nii!liilliinfniilii!iiiinfniillliliiiii«niiillimin«tiiiiiiiiiiiimiiiiiii OLIEBOLLEN EN APPELBEIGNETS Nauwelijks zijn de drukke dagen voor de Kerst" voorbij of voor moeder de vrouw begint wederom drukte, er wordt van haar verlangd dat er op oudejaarsavond oliebollen en appel beignets op tafel komen. Het klingt vreemd maar er 'n groot verschil in een oliebol en een appelbol en dat verschil is te wijten aan de bakme- thode. Wij zijn er van overtuigd, dat u met een prima produkt tevoorschijn komt, ah u te werk gaat volgens on staand beproefd recept. Voor 30 stuks oliebollen hebt u no dig 500 gr. bloem, 25 gr. gist, liter lauwe melk, 250 gr. krenten en rozij nen tezamen, 50 gr. sukade in snippers 2 of 3 appelen, wat zout, slaolie of frituurvet. Ga als volgt te werk: doe de bloem in een kom, maak in het midden een kuiltje en giet hierin de gist, die met een beetje lauwe melk is opgelost. Voeg de overige melk toe en maak, vanuit het midden te beginnen, van de bloem met de melk een glad beslag. Roer er vervolgens de uitgezochte, ge wassen en zo droog mogelijk uitgelek te krenten en rozijnen, de gesnipperde sucade en (in stukjes verdeelde) ap pelen doorheen, sla alles met een hou ten lepel tot een luchtig beslag en laat het, dichtgedekt met een vochtige doek, op een warme plaats (b.v. voor de kachel) of op een teiltje met warm water, gedurende 3 kwartier a een uur rijzen. Vorm er dan, met behulp van 2 eet lepels, bollen van, laat ze in de warme slaolie of frituurvet glijden, dat zo heet is, dat het juist dampt en bak de oliebollen vlug gaar en bruin. Neem ze met een schuimspaan uit de pan, laat ze even op grauw papier uitlekken en dien ze, bestrooid met poedersuiker, warm op. De appelbeignets Een goed recept voor het maken van appelbeignets volgt hieronder. Wij kunnen het van harte aanbevelen. U hebt nodig 6 bellefleuren, of andere stevige appelen, 150 gr. bloem, 2 a 2| dl. spuitwater of lager bier, een mes punt zout en frituurvet. Hier gaat men alsvolgt te werk: boor en schil de appelen en snijd ze in tamelijk dikke plakken. Maak het beslag door de bloem, vanuit het mid den, langzamerhand met spuitwater of bier en het zout te vermengen, neem telkens een schijf appel op de steel van een schoongeboende houten lepel, doop haar, met behulp van de lepel, in het beignetbeslag en laat de schij ven in het dampende frituurvet glij den. Schep ze met een schuimspaan uit de pan, laat ze even op grauw pa pier uitlekken en bestrooi ze met poe dersuiker ofwel haal ze door bastaard suiker. die met wat paneermeel en een beetje kaneel is vermengd. Op deze wijze behandeld verkrijgt men ongeveer 30 stuks. Wil men geen bier of spuitwater ge bruiken, pas dan hetzelfde recept toe als hierboven staat vermeld, maar ver vang de bloem dan door zelfrijzend bakmeel en het bier of het spuitwater door melk en voeg tevens lepel sla olie aan het beslag toe. Door het toe voegen van slaolie wordt heit korstje van de beignets krokanter. Geeft men de voorkeur aan abriko- zenbeignets, dan kunt u op dezelfde wijze te werk gaan als vermeld voor appelbeignets. Laat de gedroogde abri kozen echter eerst 2 x 24 uur in het water met suiker weken en daarna goed uitlekken. GRATIS FILM VOOR BEJAARDEN Het bestuur van de Muziekveren. Concordia nodigt langs deze weg de bejaarden uit naar de film van Wad dinxveen te komen zien. Deze wordt vertoond op vrijdag 3 januari, nam. 2 uur in het Centrum. De toegang is vrij. De bejaardenmiddag op dinsdag 7 januari as. in het wijkgebouw, Es doornlaan, gaat gewoon door. KERSTZ AN GDIEN ST Zaterdagavond werd in de Geref. Kerk een Kierstzangdienst gehouden, welke in vele opzichten afweek van de gebruikelijke wijdingsdiensten. Dit maal niet enkel zang, maar afwisseling door medewerking van leden van de mannen-, vrouwen- en jeugdvereni gingen, die allen bij beurten decla meerden. een bijbelgedeelte voorlazen of een meditatie gaven. Vanzelfspre kend verzorgde het Kerk- en kinder koor het grootste gedeelte van deze avond. Door ziekte van de dirigent was de heer H. van Nielen aangewe zen zijn plaats in te nemen, hetgeen hij voortreffelijk deed. In zijn plaats bespeelde Teun Plomp het Kerkorgel, eveneens tot ieders be vrediging. Het kerkgebouw was flink bezet met belangstellenden en wij menen te kunnen constateren dat de opzet van deze avond geslaagd kan geheten worden en ijw zouden willen advise ren zulks een volgend jaar nog eens op dezelfde wijze te doen. GROTE SNOEK De heer Krohn, Acaciastraat alhier, heeft zaterdagmiddag aan het Kanaal een snoek van 16 pond, en een lengte van 90 cm. met een gewone hengel gevangen. ETALAGE WEDSTRIJD welke zeker haar hoogtepunt vond in de uitvoering van het machtige slot koor uit het Oratorium Een lofzang Davids van Mar. Egberts. Een woord van lof verdienen zeker de beide jeug dige solisten, van het Jeugdkoor die ook hier voor deze grote schare rustig en beheerst een gevoelvolle vertolking gaven van het Blijf met mij Heer. Vox Jubilans welke een uitnodiging ont ving om ook het concert op 2e Paas dag met Feike Asma in de Wilhelmina kerk te verzorgen kan op een zeer ge slaagde uitvoering terugzien. OPBRENGST COLLECTE ZANGAVOND VOX JUBILANS Op verzoek en ter verduidelijking is het misschien goed even te berich ten dat de le collecte na de meditatie, gehouden tijdens de donderdag 19 de cember door Vox-Jubilans gegeven zangavond opbracht f 293,Deze collecte was in haar geheel bestemd voor Vox-Jubilaas. De collecte aan de uitgane bracht op f 170,en was be stemd voor het muziekfonds van deze vereniging, en voor het orgelfonds van de Ned. Herv. Kerk, zodat beide fond sen verrijkt werden met een bedrag van f 85,-. MOOIE GIFTEN I|et idstrumentencoiruté van Con cordia ontving deze week weer drie mooie giften en wel 2 x f 100,en 1 van f 200,-, door enkele grote be drijven hier ter plaatse. Het gaat goed wie volgt Instrumentenfonds „Concordia" Stand deze week f 1600, DIRIGENT CONCORDIA Uit veertien sollicitanten heeft het bestuur van het Waddinxveense Fan farekorps „Concordia" tot direkteur benoemd de heer M. J. C. van Veen te 's-Gravenhage. Deze benoeming geldt voorlopig voor de tijd van drie maanden en was noodzakelijk door de ontslagneming van de tegenwoordige dirigent, de heer C. van Gent te Schie dam. BENOEMING Tot mede-direkteur van de N.V. Carosseriefabriek „Verheul" is aan gesteld de heer F. A. Hoogendijk, De ze benoeming gaat in op 1 januari a.s. PRIJZEN PLUIMVEETENTOONSTELING Op een te Boskoop gehouden Pro vinciale Konijnen- en Pluimveeten toonstelling ontvingen de volgende plaatsgenoten een bekroning: C. Mar- chand; T. van der Loo, J. van Gils, B. van As en W. van Willigen. 25 JARIG JUBILEUM VAN DE BOSKOOPSE VERENIGING VAN POSTZEGELVERZAMELAARS De Boskoopse postzegelverzamelaars gaan volgende maand het 25 jarig be staan van hun vereniging vieren. Feitelijk bestaat de club in Boskoop al langer dan 25 jaar, want zij werd Bij de Landelijke Gero etalagewed strijd behaalde onze plaatsgenoot, de heer M. Heemskerk een van de 50 prijzen. KERSTCONCERT „VOX-JUBILANS" In een stampvolle Wilhelminakerk te Rotterdam, gaven Feike Asma en „Vox-Jubilans, 2e Kerstdag een Kerst concert. Machtig klonk de samenzang op uit meer dan tweeduizend kelen, ■toen met Ps. 98 1 en 2 dit concert geopend werd. Feike Asma toonde zich weer de grootmeester op het or gel, in de vertolking van vele gaarne gehoorde werken O.m. werd door hem uitgevoerd: Feestspel over Komt allen te zamen van Jan Zwart. Even eens van J. Zwart deel I en H. On danks het feit dat velen zich met een staanplaats tevreden moesten stellen werd onder doodse stilte geluisterd, naar de zang van „Vox-Jubilaas" od-ccau.niani>slan.iaat; "V\tadcLi.nj:veen we riift cliënten- en velenden een cj.e zemend J968 Neem een SPAARBOEKJE bij de BOERENLEENBANK Rente 3 pCt per jaar (zonder Met sparen komt U verder limiet)

Weekblad voor Waddinxveen | 1957 | | pagina 1