Weekblad voor Waddinxveen afgelopen jaar! "(Xit het ftieuujLfaew-ujLeribcPi el etsttrtenló*s en in vroegere Jaren no 654 dinsdag 31 december 1957 13e jaargang Als wij ons. naar jaarlijks gebruik, zetten voor het schrijven van een jaar overzicht, dan lijkt het kort geleden, dat wij ditzelfde werk deden. En in derdaad, het jaar 1957 is weer ontzet tend snel gepasseerd. De intensiteit van het leven, de nooit aflatende ac tiviteiten in de huidige samenleving doen ons onophoudelijk voortsnellen, zonder rust. Laten wij ons daarom op de laatste dag van 't jaar 'n ogenblik de rust gun nen, om de belangrijkste gebeurtenis sen uit 1957 in onze gemeente nog eens onder ogen te krijgen. Uit de jaargang 1957 van onze krant noteerden wij het volgende: januari: Ook onze bevolking wordt geconfronteerd met het vraagstuk der Hongaarse vluchtelingen. De collecte en andere acties leveren f 20.141,11 op voor het goede doel. Op initiatief van de federatie van vrouwelijke vrijwillige hulpverlening krijgt de bijeenkomst voor de bejaar den vaste voet. De heer van der Eijk herdenkt het feit, dat hij 40 jaren in politiedienst is, terwijl de heer A. Kroes 25 jaren lid is van het bestuur van de Zuidplaspolder. De heer Jac. Bitter, oud-directeur van het gas- en waterleidingbedrijf overlijdt op 72 jarige leeftijd, februari: De Ned. Herv. Kerk ziet de tweede predikanlppiaats bezet door dat Ds J. K. Cuperus het op hem uit gebrachte beroep aanneemt. De gemeenlteraad voteert een be drag van 240.000 voor ue aanleg van sportvelden, met de wetenschap, dat bestedingsbeperking de uitvoering zal tegenhouden. Een ploeg van de E.H.B.O. wint te Gouda een le prijs, maart: De heer F. H. Blonk neemt afscheid ais hoofd der openbare lage re school B wegens benoeming te Hil versum. De gemeenteraad besluit tot de ver koop van 11.335 mJ grond aan de Vij verlaan voor de bouw van 57 parti culiere woningen. De Volleybalclub „Salvo" vierde het le lustrum met een 3e kampioenschap van de dames. De Ned. Herv. jeugd- centrale is evenwel aan het 4e lus trum. De fabriek van n.v. Modder kolk en Dijs gaat over naar n.v. Kempkes. april: De heer C. Hoogendoorn ver laat gemeente en neemt afscheid als voorzitter van de woningbouwver eniging Waddinxveen. Het Koninginnefeest wordt onder grote belangstelling gevierd. Het was ook feest bij de Be Fair junioren die ongeslagen kampioen werden, mei: De gemeenteraad stelt een be drag beschikbaar van 350.000 voor uitvoering van rioleringswerken, in houdende o.m. demping van een ge deelte van de Kerkwegvaart. Door droevige ongevallen komen de heer C. Gelderblom en Keas Buikema om het leven. De n.v. Kempkes opent nieuwe fa briekscomplexen. Voor het jeugdver- keersexamen slagen 116 leerlingen van de verschillende scholen. De vereniging „Wet en Evangelie" ontvangt een erkenning als zelfstan dige kerk. juni: De operatie „Goed Zo" brengt f 2.335,04 op. De r.k. Woningbouwver eniging „St. Jozef' begint met de bouw van 45 woningen. Mej. R. E. v. Dort-Kroon is 30 jaar penningmeesteresse van het Centraal Genootschap en de heer K. van der Torren JCzn., wordt benoemd tot hoogheemraad van Rijnland. De Sportweek neemt een aanvang. In deze maand overlijden onze plaats genoot de heer T. de Waardt en onze oud-plaatsgenoot, de heer G. J. Spruyt juli. Deze maand geeft aanvankelijk zulk mooi weer, dat er voor de rest van de vakantie geen zonnedag over blijft De Gouwe I en Hl worden kam pioen. De heer J. Möhle overlijdt op 59 jarige leeftijd. augustus: De eerste van deze maand geeft een huurverhoging van 25 °/o met looncompensatie. De gemeente krijgt 2 nieuwe straten n.l. de Ring vaartsingel en het St. Victorplein, Het ziekenhuiïverplegings- en ope ratiefonds werd na 36 jarig bestaan opgeheven. september: Als groepscommandant van de rijkspolitie komt de heer J. nnnt uit Beilen. De plannen tot grens wijziging met Gouda worden bekend gemaakt. De Gouwe ruiters behalen opmer kelijke successen op het streekcon- cours te Lekkerkerk. Een auto en een motor rijden in de Gouwe maar er vallen gelukkig geen slachtoffers. oktober: In de Sniepweg wordt een ^mkelgalerij geopend en in de Putte- Polder wordt de jaarlijkse vliegerwed- gehouden. De heer W. Buitelaar Deoankt als wethouder en raadslid. De Ned. Herv. M.V. en J.V. her denken het 60 jarig bestaan, maar de landarbeiders vereniging Eigen Haard wordt opgeheven. De Waddlnxveense middenstands vereniging bestaat 40 jaar, waarbij de heer H. M. de Wilde koninklijk wordt onderscheiden. november: De gemeente neemt een vuilnisauto in gebruik. De russische kunstmaan Spoetnik heeft ook gevolgen voor onze gemeen te, want Sniper trekt zich terug als medewerker van om blad. De heer Ir. T- P. H. Venema wordt wethouder en de heer F, Alblas wordt geïnstalleerd als raadslid. De gemeen teraad wjjst de voorstellen tot grens wijziging met Gouda af. De Pluimveevereniging „Jong Le ven'' organiseert een mooie tentoon stelling. december: De jaarlijkse winkelweek met St. Nicolaas is weer geslaagd. De gemeenteraad stelt de begroting voor 1958 vast met een tekort van bijna f 70.000. De nv. Carrosseriefabriek levert de 8000ste autobus af. Het fanfare korps „Concordia" ver liest zijn dirigent, de heer C. van Gent. Uit dit overzicht blijkt wel, dat er geen ernstige schokkende gebeurte nissen zijn geweest. Moge ook het komende jaar voor onze gemeente en haar inwoners in alle opzichten voorspoedig zijn. van d' Opsteller van het Nieushladt by d' uytganck van het Jaer onses Heer en MCMLVII Het Oude Jaer is rasch voorhy, het Nieuwe ligt reedts aen. Dit Jaer heeft oock de Nieusbladt-man steeds tot Uw dienst ghestaen. Hy was daer, als Uw sangers-choyr syn lied'ren heeft ghecweélt, hy meenich toespraeck heeft hy sich pligtmaatichlyck verveelt. Hy stondt by der Gemeente Huys wanneer de Kinderschaer de Hooghe Landtsvrouw toesong en Haer wenschte meenich jaer; hy schreef het keurigh in de crant als uyt de burgery een wederkeerde tot de Stof, sooals so strackx oock wy. Hy somde op wat deese Man verdienstlyckx hadt ghedaen en elck die jubileerde sag sichself int Nieushladt staen. Welligt hebt ghy, o Leeser, soms in smaadelycke trant gemeesmuyld en ghelachen om deevaeck verguysde crant, maer was die eens een keer te laet of creeght ge se niet thuys, dan waert gy verontwaerdigt en te cleyn was dan het Huys Selfs Jupiter,, soo heeft eertyds een Wyse eens ghesegt, maeckt 'ei niet allen naer ds sin, al streeft hy oock opregt. Hoe sou Uw eygen Nieushladt dan, hoe eerlyck het oock streeft, een elck gherieven, die daer in syn Kringh van Leesers leeft Neem onse goede Wil maer aen, geeft ons somtyds een Tip en denck er aen, het beste Paerdt maeckt oock wel eens een Slip. Wy wenschen U veel seegen toe uyt 's Alderhoochsten Handt. Het Nieushladt was, is en wil syn altydtUw eygen Crant Joost Junior. OUDEJAAR in: 1937, 1932, 1927, 1922, 1917 Met de gevoelens en de volheid van ervaringen van een ontdekkingreiziger is een onzer teruggekeerd van een reis door oude tijdschriften en nieuws, bladen. Zijn aandacht werd geboeid door kleine en onaanzienlijke feiten en ge beurtenissen, die bij zo'n terugblik een periode zijn eigen karakter geven. Hij is nu zijn reis in het verleden begonnen in 1937. nu dus twintig jaar geleden en is daarna met reuzenstap pen van telkens vijf jaren, via 1932- 1929 en 1922, doorgedrongen tot 1917. De geldigheid van mijn fietsplaatje is alweer een paar weken verstreken. Het is dus hoogtijd, dat' ik naar het postkantoor ga om een nieuw rijwiel- belastingmerk te halen. Alweer een extra-uitgave van een rikis. Maar er is een lichtpunt De briefport is ver laagd van zes op vijf centen voor een interlocale brief van 20 gram. Al scheelt het niet veel, alle beetjes hel pen. Het leven was moeilijk in die da gen. We zaten midden in De Grote Malaise. Loonsverlagingen waren niet van de lucht. Nu weer bij de Oranje- Naasaumijnen, waar de daglonen om laag gingen met zo'n tien tot vijftien cent.. Wees maar blij. dat je nog werkt was toen de vertroosting. Zeker, want in ons land liepen in dat jaar 531.000 mannen rond, voor wie geen plaats meer was in het arbeidsproces. In an dere landen telde men de werklozen bij vele miljoenen. Werkverschaffing moest uitkomst brengen. Bijv. de Zuiderzeewerken. Men ging nu ook het werk in de Noordoostpolder aanpak ken. Nog een groot karwei: de Rot terdamse Maastunnel, die op 31 janu ari werd aanbesteed. Een half jaar la ter betrad Rotterdams burgemeester zij gingen wintersporten. Ze namen him intrek in hotel Patria, dat het be zit was van Jan Kiepura en Martha Eggerth. die door dit koninklijk be zoek zoveel extra publiciteit in ons land kregen dat ze Ijlings naar ons land kwamen. Om te besluiten - van oorlogen in Spanje en China en van Hitlers, Mus- soline's en Musserts daden reppen we hier verder niet hebben we nog wat prijzen geplukt uit de kranten va& dat jaar. 's Zondags eten we buitens, huis, moedigde een restaurant ons aan. Het bood een compleet diner aan voor ene gulden. En een kruidenier adver teerde: Bij aankoon ter waarde van een gulden, twee pakken havermout voor 10 cent. Koffie in zee Vijf stappen dieper in het oerwoud der historie en we belanden bij het jaar, waarvan in de Troonrede werd gezegd: In alle takken van ons volks bestaan bleef de bedrijvigheid gesta dig afnemen. De werkloosheid, bron van zoveel leed, heeft een nooit ge dachte omvang aangenomen. De handel verliep steeds stroever. Koffie werd in zee geworpen, thee- aanplant werd vernield om de oogst te beperken, groente werd doorge draaid omdat er geen afzetgebied voor was. Ons land telde 315.000 werklozen. Maar ook wie nog werk had, ontgin gen de gevolgen van de depressie niet- De regering stelde een commissie in om richtlijnen te verkrijgen voor nood zakelijke bezuinigingen; de Commissie Wel ter. Deze concludeerde, dat amb tenaren een salariskorting tot 10 #/o moesten slikken. Die van het Neder lands Indisch gouvernement moesten zelfs 15 salariskorting incasseren. Han Hollander en Kovacs Lajos Maar voor veel van deze narigheden konden we vergetelheid vinden bij de sport. Internationale voetbalwedstrij den werden over de radio uitgezonden. (Nederland-België een keer 4-1 de tweede keer 2-1, Nederland-Duitsland 02 en Nederland-Tsjechoslowakije 1-2) Maar winst of verlies, Han Hollander zorgde voor een paar spannende uur tjes. En dan waren er dat jaar nog de Olympische Spelen in Los Angeles. Onze wielrenner, de sprinter Jacques van Egmond, veroverde een gouden en een zilveren plak en - net als nu - leverden onze zwemstertjes ook toen al haar aandeel tot Nederland)5e suc cessen. Alleen de namen waren toen anders Willy den Ouden, bijv. die de tweede plaats veroverde op de 100 me ter vrije slag voor dames en samen emt Marietje Vierdag, Puck Oversloot en Corrie Laddé tweede werd bij het damqs-estafette zwemmen. Ja, met een gulden deed je toen nog wat. Twee zware stukken huishoud zeep noteerden 25 cent, een paar schoe nen voor door de week had je al voor f 2,90 en een stel nette, voor de zon dag, kostte f 4,90. Een soepkip deed f 0,50 per pond en wie een flink wild konijn in de pan wilde hebben, schoof drie kwartjes over de toonbank. Hier is nog een bericht: de prijs van het spek is zover gedaald, dat boeren in Drente biggetjes afmaken. Het is niet lonend meer de dieren op te fok ken. Een mantel voor 9,75 Weer vijf jaar terug. Toen kon je een nieuwe Ford, een sieraad voor de weg, kopen voor f 1950,—, toen stapte wie in het vroege voorjaar wat bloe men in de tuin wilde hebben, naar de bollenhandelaar en kocht darwintul- pen voor li cent per stuk. Toen kon je naar de winkel gaan voor zo'n leuke ribsmantel met breede shawlkraag en manchetten van imitatiebont en mo derne stralengarnering, prijs f 9,75. Toen kon. wie voor oud en nieuw wat in huis wilde hebben, voor 70 cent per fles keus maken uit bordeaux, port en samos. Toen kon, wie hier niet aan de slag kon komen, dienst nemen voor Nederlancte-Indië. Wie zich wilde ver binden voor vijf jaar kreeg een pre mie van f 400,maar kunnen lezen en schrijven was wel een vereiste. Het was het jaar, waarin Charles Lindbergh, Lucky Lindy in zijn eentje over de Atlantische Oceaan vloog. Droogleever Fortuyn bij een plechtige bijeenkomst het bouwterrein; hij druk te op een knop; een sirene begon te loeien en dat was het signaal dat met het eigenlijke karwei kon worden be gonnen. Vijf jaar later, in 1942 was de tunnel klaar. Prins Benno 1937 was ook het jaar, waarin een duitse prins afscheid nam van zijn me dewerkers op het Parijpe kantoor van een grote duitse onderneming. Neder land noemde hem aanvankelijk prins Benno, spoedig veranderde dat in prins Bernhard en op 7 januari trad hij in het huwelijk met prinses Juli ana. De huwelijksreis maakten de jonge- huwden naar Krynica in Polen, waar Luitenant Koppen bracht met zijn mannen de Postduif in tien dagen van Amsterdam naar Batavia. We gingen denken over een regelmatige verbin ding door de lucht van Nederland met Indië. Mussolini was wel een ru moerige dwarsdrijver in de wereldpo litiek. maar dat hij ooit, met zijn vriend Hitier, gevaarlijk zou worden, geloofde toen geen kind. Nederlanders en Belgen hadden ru zie onder elkaar. Belgen kwamen bij nacht en ontij de grens over, Limburg binnen, waar zij papiertjes aanplakken om de bevolking op te wekken zich van Nederland af te scheiden en zich bij België te voegen. De Benelux scheen toen ondenkbaar. Maar de radio kreeg burgerrecht. We konden iedere dag luisteren naar twee Nederlandse zendens, Hilversum en Huizen, 's Middags om twaalf uur begonnen de uitzendingen meestal en duurden dan onafgebroken door tot 's avonds tien uur. Nachtvlinders, die er dan nog niet genoeg van hadden, gingen dan Daventry, Kalundborg of Köningswinterhausen opzoeken, waar vandaan zij. luchtptoringen en mexi- caanse honden dienende, dan dansmu ziek kregen tot middernacht. Stofzuigers en radio De elektriciteit is in opmars en niets kan haar tegenhouden. De prjjs van gasgloeikousjee gaat omlaag: patent Ross, staand model, zal voortaan nog slechts 35 cent kosten. Maar het is een hopeloze strijd. Nu kunnen we ook al elektrische stofzuigers huren voor twee gulden per dag en het pers bureau Vaz Dias gaat via de zogenaam de draadloze telefonie van Amsterdam uit nieuwsberichten de lucht in bla zen, die op het zelfde moment waarop zij worden uitgesproken door de ge abonneerde kranten worden opgevan gen. "Nog meer nieuwerwetsigheden: een onderneming in Den Haag is impor teur geworden van een lichte motor fiets. Benzinegebruik 1 liter op 65 km, trekkracht li pk, snelheid van 4 tot 35 km per uur. Prijs compleet f 235, losse motoren: f 200,Het ding was wat we zouden noemen een bromfiets, maar het succes was gering, ondanks de verzekering van de importeur dat het ideaal voor HH doktoren was. In dit jaar hield een tijdschrift een enquette naar de populairste landge noot. Er kwamen er twintig uit de bus, van wie alweer veel namen vergeten zijn. De populairste was de dirigent Willem Mengelberg, de derde plaats waB voor toneelspeler Louis Bouw meester - toen tachtig jaar, de vierde voor Anthony Fokker. Bouwmeester Berlage werd achtste, Herman Heyer- mans twaalfde, dr. Colijn zeventiende en mr. P. J. Troelstra twintigste. De motorfiets op 't fietspad Uit de vragen rubriek van een krant worden we gewaar, dat het motorfiet sen was toegestaan gebruik te maken van fietspaden. Schande, zei de krant, maar er was niets aan te doen. In 1922 waren er verkiezingen voor de Tweede Kamer. De kiezers konden te kust en te keur gaan bU53 par tijen. Er waren alleen drie bonden van belastingbetalers. Er werd veel en luidruchtige stembuspropaganda ge maakt maar het grote publiek vond de vliegfeesten op het Rotterdamse vlieg veld Waalhaven toch een boeiender aangelegenheid. Ongelooflijk wat lui tenant Versteegh en de sergeants v. d. Grient en Bakkenes. alle drie van Soes terberg daar lieten zien. Ze vlogen zelfs bij avond. Wanneer de piloot twee rode lichtkogels uit wierp betekende dat ik ga landen. Het publiek kon rondvluchten maken, maar daarvoor bleef de belangstelling beneden de verwachting. De construc ties van wat hout en linnen boezem den niet zoveel vertrouwen in. Kersen een kwartje 't pond Hebt u al slaolie in huis voor oude jaarsavond? Hier is de prijs, die deze noteerde in december, veertig jaar ge leden: 1,50 per fles. Nog onwezenlij ker doet het aan de advertentie te le zen in juni van een fruitkweker, die aanbiedt franco door het hele land mandjes kersen te versturen a 2,75 per tien pond. Nu lijken die prijzen mooier dan ze waren. Want tegenover deze prijzen stonden bijvoorbeeld deze lonen: Op een kantoor werd een goed onderlegde jongeman gevraagd als klerk. Werktij den van 's ochtends acht tot 's avonds zes bij een beloning van twintig gul den in de maand. De gemeente Utrecht zocht een op zichter voor dienst bestratingen. Hij kon verdienen tussen f 1.800 en f 2.100 Er kon ook gesolliciteerd worden naar de functie van sluiswachter bij Vrees wijk. Er zat aan vast een vrije rijks woning en een jaarloon van 1.000, Bij een middelgrote gemeente was plaats voor een tijdelijke leerkracht aan een lagere school. Men stelde een jaarsalaris van 600,— in het vooruit zicht. Eiland in de oorlog Een bewogen jaar, dat 1917. We za ten hier in Nederland op een aan alle kanten belaagd neutraliteits- eilandje. Soms vielen er - per vergissing - bom men of granaten op onze steden, soms kwam een luchtschip of een vliegtuig van de oorlogvoerenden binnen onze grenzen omlaag. Drijvende mijnen Rpoelden jaarlijks bij duizenden aan. alleen in november al 483. Nu eens konden ze onschadelijk gemaakt wor den, andere keren weer explodeerden ze met luid geweld, zodat ruiten van hotels en woningen langs de kust het begaven. Er was schaarste aan veel levensmiddelen - een aardappeloproer in Amsterdam en we dachten dat we hongerleden, maar de echte honger kwam toch pas in de winter 1944-1945. We aten regeringsbrood en eenheids worst. Van over de grenzen kwamen op roerige geluiden. In Rusland moest een zekere Lenin voor het ogenblik het hoofd zijn van de regering. Er was stof tot gesprek te over in dat jaar 1917.

Weekblad voor Waddinxveen | 1957 | | pagina 3