Weekblad voor Waddinxveen GEEN WONINGNOOD voor 39 gezinnnen M&edet de Vrouw Z)e 5de week LUCiEN LEL0NG PARFUMS PRinses m&RqRiet veRjó^Rt &a£an D0ELEMAN l^idgenezêng - NIEUWS uil otvze ^ao-mdauts vrijdag 17 januari 1958 13e jaargang Adres redactie en administratie: Oranielaan 30, Waddinxveen telel. 438 Verschijnt elke vrijdag Abonnementsgeld per kwartaal f 1.00 bij vooruitbetaling Adv weitje- en familieadvertentieprijs 8 ct per m.m. Bijdragen verslagen, etc. uiterlijk s woensdagsavonds inzenden Opnieuw we,rd dis woningnood' in het middelpunt der belangstelling ge plaatst. Op een nationaal appèl name lijk dat donderdag jongstleden in de burgerzaal van het Hilversum!*; raad huis werd gehouden, hebben verschei dene prominente figuren uit het Ne derlands kerkelijk en maatschappe lijk leven het woord gevoerd. Deze manifestatie werd belegd door de landelijke contactcommissie inza ke het woonruimtevraagstuk. Onder de lange rij van sprekers en spreeksters bevond zich de minister van maatschappelijk werk mej. dr. M. A. M. Klompé, die in haar betoog o.m. zei, dat dit appél zin had, omdat de woningnood in ons land zo onnoe melijk groot is en er in ons land nog velen zijn, die zonder al te veel be zwaren woonruimte zouden kunnen afstaan. Beseffende dat de enige doelmatige oplossing van de woningnood in het bouwen van meer woningen ligt, zijn aldus de minister - toch tijdelijke voor zieningen nodig. Als men hier bij de woningnood met vriendelijke leuzen gaat werken, vrezen wij dat deze aktie net zo min iets zal uithalen, als die van het Vei lig Verkeer. Net zoals daar pap re sultaten werden geboekt, toen de automobilisten in de bebouwde kom 50 kilometer moesten rijden, zo zullen o.i. bij de woningnood pas suksessen worden behaald, wanneer met zachte desnoods harde dwang de mensen er toe worden gebracht de ruimte die zij te veel hebben aan minder bedeelden af te staan. Vast staat echter dat de moeilijk heden voorlopig nog niet uit de weg zijn. Integendeel. Gemiddeld vertrek ken nu 3000 Nederlanders uit Indone sië en deze mensen zullen toch ook onderdak moeten hebbén. Zo kwamen donderdag met de K.L.M. Super Connie „Ion" weer 61 emigran ten uit Indonesië op Schiphol aan. Koningin Juliana was ter verwel koming op Schiphol aanwezig. Vol me deleven informeerde zij o.m. naar de omstandigheden, waaronder de emi granten de laatste tijd in Indonesië hadden verkeerd. Wij zijn er in geslaagd het be kende franse huis LELONG te mogen vertegenwoordigen in Waddinxveen. Wij presenteren U de parfums: INDISCRET N PASSIONNEMENT ORANJE ra's van de Britse filmmaatschappij Arthur Rank gaan varen, als onder deel van de verfilming van „Hollands Glorie", een roman, die door Jan den Hartog geschreven werd. Het schip zou over enige tijd hier toe opnieuw worden geschilderd. Het Ministerie van sociale zaken en volksgezondheid heeflt meegedeeld Gedurende de maand december steeg de omvang van de geregistreerde ar beidsreserve tot 104.000 mannen en 7500 vrouwen. Vrij vertaald wil dit dus zeggen, dat er omstreeks de jaar wisseling 111.000 werklozen waren in ons land. Het ministerie heeft zich echter in dezelfde mededeling gehaast, de bit tere pil zo veel mogelijk te verzoeten, door er op te wijzen dat december al tijd een zeer grote seizoenwerkloos heid te zien geeft. Het voor het sei zoen gecorrigeerde werkloosheidscij fer van mannen en vrouwen tezamen geeft voor december een niveau van rond 80.000. Met deze correctie bereikt het mi nisterie, dat we beneden de 30 pCt werklozen blijven, het percentage, dat door de minister in een eerdere ver klaring normaal genoemd is. Intussen hebben volksvertegenwoor diging en vakbonden zich door deze geruststellende woorden toch niet he lemaal laten geruststellen. In de Ka mer zijn reeds vragen gesteld over de toenemende werkloosheid en de be sturen van de samenwerkende vak- centralen NVV, KAB en CNV hebben er in een telegram bij de raad van ministers op aangedrongen, op korte termijn over te gaan tot het uitvoe ren van meer openbare werken in de gebieden, waar de s|tijging! van de werkloosheid het grootst is. De kwestie vormt thans een punt van overleg en nader beraad tussen zes verschillende departementen. Vooral in de drie noordelijke provin cies is de toestand verontrustend. Toch is de regering van mening, dat de situatie niet dusdanig is, dat de maatregelen tot beperking van de be- istedingen geheel of gedeeltelijk moe ten worden opgeheven. Slechts in de zwaarst getroffen gebieden zullen maatregelen tot aanvullende werkge legenheid worden genomen. Moge de gesel van de werkloosheid ons land niet blijvend slaan! alleen voorlopig flacon a 4 Grote flacons op bestelling leveren. kleine j ,75 Nieuwgierig is ook het Nederlandse volk inzake de moord die in Engeland op het 19-jarige meisje Mary Kriek werd gepleegd. De politie stelt thans al het mogelij ke in het werk om de moord op het Nederlandse meisje op te helderen. Inmiddels zijn reeds 8000 mensen door 100 rechercheurs ondervraagd. Het zijn de bewoners van de huizen in het gebied van de bushalte, waar Ma ry Kriek op de fatale zondagavond uit de bus stapte tot de plaats waar haar lichaam maandagmorgen vroeg werd gevonden. Het onderzoek zal mogelijk nog wel geruime tijd in beslag nemen. Een ander jong meisje heeft in Ne derland ook nogal wat stof doen op waaien. Het was de 17-jarige kaste leinsdochter en mannequin- Willy van Eyk uit Naarden, die zaterdag met haar vader en met de 31-jarige ta bakshandelaar Jan Bode op Schiphol aankwam. Men herinnert zich ongetwijfeld dat de twee jongelui het plan hadden in Schotland in het huwelijk te treden. De vriend - nog met een andere vrouw getrouwd is. verdacht van schaking opgesloten. Hij zal voor de officier van justitie te Amsterdam worden geleid. Hier dus geen happy-end. Doch wel voor de 19 opvarenden van een sleep boot die, nagestrand te zijn,, op het het laatse ogenblik konden worden gered. Twee uur lang hebben de mannen zich aan elkaar vastgeklemd op de vernielde en half weggeslagen brug. Het schip is ondergegaan op de plaat-, waar het in 1931 een in nood verke- kerend ischip in veiligheid bracht. „Ebro'' zo is de naam van het schip zou binnenkort voor de came- Midden in de tweede wereldoorlog, op 19 januari '43, werd hare konink lijke hoogheid prinses Margriet Francisca geboren. In een tijd zo somber als zich maar laat denken, wezen (toen nog) prinses Juliana en prins Bernhard in de naamgeving van hun derde dochter heen naar de ont luikende lente en het nieuwe leven. Meer dan twee bange jaren zou het nog duren voor de lang verbeide be vrijding van Nederland een feit was en volk en koningshuis de margrieten van vaderlandse bodem weer met blijdp,chap konden zien bloeien. Maar intussen groeide het jonge prinsesje op en thans, nu h.kh. prin ses Margriet, tezamen met haar ko ninklijke ouders en koninklijke groot moeder haar derde lustrum reedis mag vieren, heeft het goede gezin, de ban ge dagen van voorheen met een hart, dat dankbaar is voor de vrijheid, waar wij nog in mogen leven, te ge denken. Moge Margriet een gezegende toe komst tegemoet gaan. AL TE GROTE VERWACHTINGEN Ik heb zo het vermoeden, dat op nieuwjaarsdag tijdens de reportage van de levensloop van onze zo juist afgeltreden minster Mansholt vele ou ders van schoolgaande kinderen een zucht van verlichting hebben geslaakt. Die zucht kwam weliswaar niet van ganser harte, maar hij kwam toch toen uit het gesprek met de reporter bleek, dat de H.B.S.-tijd van de mi nister er nu niet direkt een was van rozegeur en maneschijn. Op dat moment h ;bben ouders van kinderen die verschillend onderwijs ontvangen en die zowel hun vaders en moedens als hun eigen leraren grijze haren bezorgen, toch enige opluchting gevoeld. Immers 't is eens te meer ge bleken, dat men om in het leven wat te presteren niet altijd aangewezen is op het bewuste eindexamen. Ach natuurlijk als onze kinderen klein zijn, dan hebben we grote ver wachtingen van hen, al beginnen we dan met tegen iedereen te zeggen, onze kinderen mogen laren wat ze wil len, we willen ze niet dwingen en als ze niet naar een H.B.S. kunnen, wel dan niet. Maar ergens in een ouderhart schuilt in een klein hoekje toch de illusie, dat het kind nog eens op een hoge trap van ontwikkeling komt te staan. Wanneer het kind dan eenmaal op de lagere school is en het blijkt, dat het niet zo geweldig gaat als we ons dlat hadden voorgesteld, /dan begint de illusie een klein beetje te verflau wen en als dan het kind met moeite het toelatingsexamen heeft gedaan voor het Middelbaar onderwijs, ja dan kunnen we het beste er alleen nog maar van hopen. Maar dan beginnen de moeilijkhe den pas. dan lijdt vaak het hele gezin onder de te grote taak die op de schouders van het kind is gelegd, om dat dit kind het eenvoudig niet kan en er de nodige capaciteiten en be langstelling niet voor heeft. Dan be ginnen de bijlessen en huiswerkcur sussen een grote rol te spelen en dan is het kind als het - in het gunstigste geval dan altijd nog - eindelijk dat examen haalt het leren zo beu, dat het de eerste beste gelegenheid aan grijpt om er af te komen en dan uit eindelijk in een eenvoudig kantoor baantje terechtkomt. Waar blijven dan de illusies? We zijn er langzamerhand heus wel achter, dat in deze tijd een kind dat een vak geleerd heeft een beter be staan kan opbouwen, dan eentje die zomaar een beetje algemene ontwik keling heeft opgedaan. De te grote verwachtingen die wij van onze kinderen hebben kunnen fnuikend zijn voor hun hele verdere leven. Er bestaat namelijk ook nog zo iets als geluk. Niet in de betekenis van vreselijk veel geluk hebben, maar je gelukkig voelen in je werk dat je doet. En als we daarbij bedenken, dat de loopbaan die ieder jongmenp kiest waarschijnlijk zijn hele leven zal du ren, dan is het toch wel heel erg be langrijk. dat het kind de kans krijgt, dat beroep voor zichzelf uit te zoeken, waarin hij zich het gelukkigst zal voelen. Dat betekent niet, dat we als ou ders niet proberen moeten, de capa citeiten van onze kinderen zoveel mo gelijk naar voren te brengen, maaï bij een opleiding die geschikt is voor dat kind, komen die vanzelf naar voren. Maar laten we er geen drama van ma ken, ah het kind niet de carriere Huidzuiverheid '- HuidgezondFièid Houdt de winter uit handen en voeten. kiest, of liever gezegd, kiezen kan, die wij voor hen uitgestippeld hebben. Om terug te komen op die reporta ge over de levensloop van Dr. Mans- holt: het is toch wel weer gebleken, dat je heus geen uitblinker op de middelbare school behoeft te zijn om tot goede prestatias in het leven te ko men. Maar al heeft een kind moeilijkhe den op school dan heeft het meestal nog zoveel andere eigenschappen, die het hem toch mogelijk maken een goede carriere op te bouwen, waarin en dat is toch altijd nog de hoofdzaak - het zich gelukkig en tevreden kan voelen. PAULA DE HAAS Spuitwater Ergens in ons land wan een nieu we woonwijk verrezen. De voortuin tjes werden aangelegd door gemeen te-arbeiders. Erg vlot ging dat niet. Eerst werden de gereedschappen om zichtig opgeduikeld, dan werd een si garetje gedraaid, vervolgens het plan de campagne voor de zoveelste keer doorgenomen en eindelijk gingen de spaden de grond in. Binnen enkele minuten stopte dat, want eerst moest een der laatiste nieuwtjes uit voerig besproken worden. Vervolgens weer een sigaretje gedraaid. En zo ging dat door tot een vriendelijke vrouw uit de buurt de werkers op de koffie nodigde, waar ook weer drie kwartier mee heenging. Om kort te gaan: na een jaar ont moet een der arbeiders de man van de koffievrouw. En, vroeg de arbei der. hoe gaat het met het grasveld? De ander antwoordde laconiek: Het komt wel, maar het gaat heeeel erg la-a-angza-a-a-m. Daar moest ik aan denken tijdens de Waddinxveen-fiim toen uitgerekend de stoere Benders gekozen werd voor een stukje vertraagde film. De opzet was duidelijk. Er zijn ontelbare mop- pén over ambtenaren (die overspan nen werden omdat ze een puntje te veel op een i hadden gezet), over Ylack and ïlotl is dat lawaai pas de ware muziek? Zeg vlegel, ben je echt zo artistiek? Je maakt rhythme met armen en benen en pompt al je branie in je tenen. Het staat je wel, al is je broek wat te nauw, je ene kous is rood en de ander blauw Al fladdert je hemd; jij rare gast! Je bent alleen jezelf tot een last.. Je staat toch zo bezeten te zwaaien! Ze gaan warempel allemaal draaien en gieren bij het getetteret in staccato van de schelle trompet. Het lijkt op Jazz, en als het goed gaat is het, of alleen nog tempo bestaat! „Zo zijn we nou eenmaal, echt muzikaal. (Leef ik er soms in, of irs het mijn kwaal?) We zingen die songs die zo goed passen bij bas en banjo als ze krassen en bij de drummer die de roffel slaat tot horen en zien van de band vergaat .Begrijp je het nu? Van al dit mifïbaar, reeds modieus vlot en steil ons haar. Plotseling stilte, seconden verlopen In driekwartsmaat blijft de banjo lopen Toen niets meer, rust, daar nog alleen Ga je met een klap van de molen heen Dat komt er dus van, jongens, en wat nou! Wat denken van die hoempa van jouw Je staat nog op je benen te trillen, man, zou je nu ook nog dansen willen Is die kermis van gooi en smijt maar raak werkelijk je allerhoogste vermaak? .„Schei toch eindelijk uit met je geklets! Je bent toch zo hopeloos ouderwets. Hoor eens deze tijd geeft alle kansen, echt rock en roll te kunnen dansen. Kijk niet bedenkelijkIk meen het wel. Wat is het leven zonder het spel? Wórdt er-in erngt-niet onwerdeeld door jouw.zo met de beschaving gespeeld? M. J. Sliedrecht. Veilig Verkeer Al heeft U nog zo'n haast, gun ie- d;r, als het hem toekomt, zijn voor rang. Verkeer rechtdoor gaat voor op dezelfde weg. De automobilist moet hier dus de fietser op het rijwielpad laten voorgaan. Maar dat is toch niet op dezelfde weg? Jawel, een fietspad zoals dit, naast een weg, wordt als een deel daarvan beschouwd. Persdienst Verbond voor Veilig Verkeer. onderwijzers, over gemeentewerklie den en, over wie er nog meer door het rijk betaald worden. Maar dit keer had de filmoperateur toch een heel slechte keuze gedaan. Ieder ingezete ne, die hem kent, weet dat de heer Benden; voor zijn dagelijks brood werkt. En hoa! M. P. VERGADERING GEMEENTERAAD. Het ligt in het voornemen van de burgemeester om op woensdag 29 januari ais. een openbare vergadering van de gemeenteraad te houden. JEU GD - TONEELUIT V OERING. De heer van Amerongeii, hoofd der openbare lagere school B organiseert met zijn leerlihgen een toneelavond. Deze jëugd-toneeluitvoering wordt gehouden op vrijdag 21 januari a.s. des nam. 7,30 uur in het R.K. Ver enigingsgebouw GEREF. MANNENVERENIGING. Onder leiding van de heer G. Ver meulen hield maandagavond de Geref. Mannenvereniging haar jaarvergade ring in het verenigingsgebouw. Na een welkomstwoord van de voorzitter gaven de heren J. A. van Berkel als secretaris en J. Berger hun verslagen, welke beide tot tevreden heid konden stemmen. De heer A. van Noort behandelde een onderwerp, getiteld: „Rondom Israël" waarop een brede discussie volgde. Aan deze avond werd medegewerkt door een koortje uit het Geref. Kerk koor. WONINGBOUW. De Minister van Volkshuisveisting en Bouwnijverheid denkt in 1958 80.000 huizen te kunnen laten bouwen t.w. 40.000 woningwetwoningen en 40.000 premie-woningen. Zijne Excellentie twijfelt niet aan de realisering van de 40.000 woningwet woningen, maar hij is wel pessimis tisch gestemd ten aanzien van de pre- miebouw, dus voor de bouw van wo ningen in de particuliere sector. Het is daarom verheugend, dat in onze gemeente goede initiatieven ge nomen worden. Naarst de plannen, die reeds op stapel staan, komt het bouw kundig Ingenieursbureau Stuurman Zoon met een plan van 39 midden standswoningen uit de bus, die in de Puttepolder aan de Koningin Wilhel- minaweg moeten verrijzen. Wij twijfelen er niet aan dat er voor deze aantrekkelijke huizen meer dan (zie advertentie)

Weekblad voor Waddinxveen | 1958 | | pagina 1