Verona Nieuwjaarsrede t DOELEMAN In blijde Verwachting van de burgemeester MEVROUW, MIJNE HEREN, Ik. vertrouw, dat u er geen bezwaar tegen hebt, dat ik ook ditmaal, op deze eerste ver-, gadering, met u even terugblik over het af gelopen jaar, om daarna iets te zeggen ovër de vooruitzichten van het nieuwe jaar, dat wij inmiddels zijn ingegaan. Ik vertrouw, dat u er geen bezwaar tegen hebt, dat ik ook ditmaal, op deze eerste vergadering, met u even terugblik over het afgelopen jaar, om daarna iets te zeggen over de vooruitzichten van het nieuwe jaar, dat wij inmiddels zijn ingegaan. Pig en Peg op stap 1957 was het jaar van de Spoetnik. De spoetnik, die er een hernieuwd bewijs van leverde hoe de mens er steeds beter in slaagt door te dringen in de geheimenissen, die de Schepper van hemel en aarde in Zijn schepping verborgen heeft. Allerlei sluimerende krachten worden tot ontwikkeling gebracht. Steeds verder wordt in de 'onmetelijke ruimten van het heelal doorgedrongen. Helaas kunnen wij deze geweldige ontwikkeling van de wetenschap niet met onverdeelde vreugde begroeten. Wij leven in een wereld, waar in wij bij dergelijke gebeurtenissen eerder geneigd1 zijn te denken aan de verschrikkingen en vernielingen, die hiervan het gevolg kunnen zijn, dan aan de mogelijkheden voor de bevordering van de welvaart en het geluk van de mensheid. 1957 was ook het jaar waarin de slotakte werd ingezet van het Indonesische drama. Ons hart is bewogen met het lot van zo vele duizenden van onze landgenoten, die van het land en het werk dat ze lief was werden verdreven om in ons koude Nederland een veeal onzekere toekomst tegen te gaan. Het is evenzeer bewogen met de eigen bevolkiig van het schone Insulinde. Ook het geluk en de welvaart van deze mensen wordt niet bevorderd door de maatregelen van een dwaze regering, die zich slechts door haat- en wraakgevoelens laat misleiden. 1957 was ook het jaar van de bestedingsbeperking en hiermede betreed ik een terrein waar wij ook als gemeente, voor ons gemeen telijk beleid, ten nauwste zijn betrokken. In 1956, ter gelegenheid van de algemene verkiezingen spra ken alle politieke partijen nog over onze welvaart. Natuurlijk was er verschil over de wijze waarop men deze welvaart wilde besteden of stabiliseren, maar het uitgangspunt was voor allen de welvaart. Maar toen het nieuw gekozen parlement in september bijeen kwam. waren er reeds tekenen, dat die welvaart toch niet zo solide was, als men had gehoopt en verwacht. De bestedingsbeperking kondigde zich aan, en in 1957 moesten de remmen steeds vaster worden aangezet. In 1956 was juist voor de woningbouw een nieuw systeem voor gunningen ingevoerd, waarbij men er van uitging,, dat de in een rayon aanwezige bouwcapiciteit zo veel mogelijk moest worden be nut Dit leidde tot een aanmerkelijk hogere produktie. De 88.000 woningen, die in 1957 in Nederland gereed kwamen waren hiervan het resultaat. Algemeen werd de hoop gewekt, dat die ellendige woningnood, bij de verkiezingen door alle politieke partijen volks vijand no. 'l genoemd, nu eindelijk eens krachtiger zou kunnen worden bestreden. Aanvankelijk durfde men nog hopen, dat de aangekondigde bestedingsbeperking de woningbouw niet aan zou tasten. Maar al spoedig bleek dit een ij dele illusie te zijn en moes ten ook hier de remmen worden aangezet. Onze tijd is rijk aan knappe economen, financiers èn plannen makers. Maar men vergeve het mij, als ik hier uitspreek, dat ik toch niet veel bewondering kan hebben voor een beleid', dat er toe geleid heeft, dat bijna 13 jaar na de bevrijding d'e woningellende nog zó groot is als thans het geval is. En het uitzicht zó gering, dat hier op korte termijn afdoende verbetering in zal treden. Na deze enkele algemene beschouwingen beperk ik mij tot onze eigen gemeente. Ofschoon de bestedingsbeperking, en misschien ook wel de meer ongunstige economische toestand in het algemeen, zich ook hier. naarmate dat het jaar voortschreed, steeds meer deed ge voelen, bleven wij tot dusverre voor grote narigheid gespaard. De cijfers van het aantal ingeschreven werkzoekenden en de aanvragen van werkgevers bij het gewestelijk arbeidsbureau ge ven hiervan een interessante illustratie. Helaas zijn de cijfers per 31 december nog niet volledig te mijner beschikking. Ik spreek dus in hoofdzaak over de cijfers van 31 december 1956 tot 30 sep tember 1957. Het aantal werkzoekenden varieerde in deze maan den van 3 tot 8 en was dus praktisch nihil. Het aantal aanvragen van werkgevers daalde van 199 op 31 december 1956 tot 72 op 30 september 1957. Per 31 december 1957 bedroeg het aantal inge schreven werkzoekenden 45. Het aantal aanvragen van werkge vers is nog niet bekend. Maar Gode zij dank werden wij tot dus ver in onze gemeente voor werkloosheid van betekenis bewaard. De vooruitzichten zijn enigszins onzeker. De orderportefeuilles bij de heren fabrikanten zijn in het algemeen heel wat dunner dan ze de laatste jaren gewoon zijn geweest. Maar gelukkig zijn onze bedrijven over het algemeen gezond. En als deze tijdelijk terug slag in het bedrijfsleven maar niet het voorteken is van algemene depressie, en zich tijdig herstelt, mogen wij vertrouwen, dat onze industrie haar gunstige en sterke positie zal weten te handhaven. Ik geloof, dat gezegd mag worden, dat 1957 voor land- en tuinbouw in het algemeen niet onbevredigend was. De natte zo mer bracht natuurlijk wel moeilijkheden met zich mee. In de tuinderij blijft de koude grond teelt de zwakke plek. Het is daarom verheugend, dat steeds meer tuinders overgaan tot het bouwen en uitbreiden van warenhuizen. Werd in 1956 voor 37.950,- aan warenhuizen gebouwd, in 1957 steeg dit bedTag tot 163.900, De uitstekende kwaliteit vah de gronden in de Bloemendaalsepol- der is oorzaak, dat de tuinderij zich nog steeds uitbreidt. Voor de veehouderij was het jaar gunstig. Er was steeds vol doende gras. Door het vroege voorjaar en het zachte najaar was er een lange wei-periode. Ik geloof, dat de prijzen na de laatste verhogingen bevredigend mogen worden geacht. Een grote zorg baart echter de internationale afzet van onze zuivelprodukten. Het is voor een gewoon mens wel eens moeilijk te begrijpen waar om wij als de afzet van onze boter zulke grote moeilijkheden ver oorzaakt, hier in Nederland nog steeds afgeroomde melk moeten consumeren. De landbouw ondervond misschien de grootste moeilijkheden van de natte zomer. Toch heeft het mooie najaar nog wel het een en ander goed gemaakt, zodat de uiteindelijke resultaten met zó slecht waren als wel eens werd gevreesd. Zo was de algemene toestand over het afgelopen jaar nog in velerlei opzicht bevredigend. De middenstand heeft hier ongetwijfeld' van geprofiteerd. Al was men voor de winkelweek 1957 aanvankelijk wat bevreesd, de resultaten hebben deze vrees beschaamd. Het stemt tot voldoening, dat de winkelgalerij in de Sniep kon worden gebouwd, voordat de bestedingsbeperking dit onmogelijk maakte. De industriële middenstaiid heeft bver 1957 evenmin reden tot klagen gehad. Werd in 1956 aan bedrijven en particulieren voor ruim 680.000,aaü bouwvergunningen afgegeven, dit bedrag steeg in 1957 tot 1.105.000,—. De grote verbouwing van de fa. Kempkes 9. Ik geloof toch niet dat we het geld mogen houden Peg, het is hele maal niet van ons. Misschien is het be ter, dat we het maar naar het politie bureau brengen. Als je iets vindt. he wacht eens even, daar zit ook nog een briefje in het laatste vakje. Eens kij ken wat daar op staat. 10. Het is een visitekaartje. Adju dant W.L.K.L. Knoop, Westerbinnen singel 7. Komaan Pig, we brengen het direkt naar hem toe. En welgemoed gaan onze twee vrienden op naar het adres dat op het kaartje staat. speelde in deze stijging een belangrijke rol. Wat de gemeente zelf betreft, kwam' de bestedingsbeperking wel zeer hard aan. Konden wij in 1956, buiten de woningbouw, voor een bedrag van ruim 1.500.000,— aan openbare werken aanbesteden, in 1957 bleef dit bedrag beneden de 60.000,—. De aanschaffing van de nieuwe vuilniswagen met bijpassende emmers vorderde ook een bedrag van ëo.OOO,—zodat onze totale kapitaalsuitgaven nog beneden de 120.000.— bleven. Een groot verschil met de 1.500.000,van het vorige jaar. Onze rioleringsplannen waren tijdig gereed öm te zorgen, dat deze riolering zou kunnen gaan werken als de rioolwaterzuive ringsinstallatie gereed' zou komen, maar werden helaas in 1957 niet goedgekeurd. Tot onze grote teleurstelling ondervond ook de woningbouw de gevolgen van de bestedingsbeperking. Volgens de plannen had de gunning van de 45 woningen van de r.-k. woninbouwvereniging ,,St Jozeph" plaats moeten hebben in het eerste kwartaal van 1957, en van de 51 woningen in de Puttepolder op zijn laatst in oktober 1957. Maar de gunning van d'e 45 woningen langs de Rinvaartsingel kwam pas af in juni en op die voor de 51 in de Puttepolder wachtten wij op 31 december nog tevergeefs. Het verheugt mij,'naast deze sombere klanken, ook nog een an der geluid te kunnen laten horen. Was voorheen de belangstelling voor particuliere woningbouw in Waddinxveen zeer gering, het is een gelukkige omstandigheid, dat deze gedurende de laatste tijd be langrijk is toegenomen. Ik mag hier speciaal noemen het mooie bouwplan van de heren Jansen, Koningen en Vissers, dat aan de Vijverlaan wordt uitgevoerd. Een en ander was oorzaak, d'at in 1957 toch nog 94 woningen gereed kwamen. Een getal dat alleen maar in 1950 werd' overtroffen En ook, dat op 31 december 1957 nog 83 woningen in aanbouw wa ren. d.w.z. nog één meer dan op 31 december 1956. Gelukkig konden wij in 1957 iets meer doen aan de opruiming van krotten en noodverblijven. Er konden in totaal 30 van deze ge vallen aan de bewoning worden onttrokken. Ofschoon wij ons daarin slechts kunnen verheugen, betekent dit toch, dat ons totale aantal woongelegenheden slechts met 71 steeg en d'at onze bevolking niet zo snel toenam als op grond van het ge reed komen van 94 nieuwe huizen mocht worden verwacht. Onze advies-commissie woonruimteverdeling verzette ook in het afgelopen jaar zeer veel werk en ik breng haar gaarne hulde voor de toewijding waarmede en de wijze waarop dit geschiedde. De wachtlijst nam in totaal iets af, maar dit is uitsluitend het gevolg van een kleiner aantal aanvragen van zijde van de industrie. Het aantal van onze eigen inwoners steeg nog enigszins en wij zijn er nog steeds niet in geslaagd alle ongehuwde 30 jarigen van onze wachtlijst te doen verdwijnen. Dit is, bijna 13 jaar na de bevrijding, wel heel erg. Er zijn, zuiver ten gevolge van de woningnood, nog 104 samenwoningen. Onze bevolking steeg in het afgelopen jaar met 191 zielen van 9605 tot 9796. D'e afzet van de gemeente-bedrijven was, de algemene omstan digheden in aanmerkingen genomen, in 1957 bevredigend. De verkoop van gas verminderde enerzijds doordat de fa. Dob- belmann belangrijk minder afnam en voor school B de gasverwar- ming werd vervangen door een oliestookinrichting. Maar de nieuw bouw zorgde ervoor, dat de afzet toch iets hoger was dan in 1956. De nieuwbouw was ook de oorzaak, dat de afname van water in 1957 opnieuw met ongeveer 10 kon stijgen. Als ik vermeld, dat in 1947 van Boskoop werd' ingekocht 153.867 ms en dat deze hoe veelheid in 1957, dus 10 jaar later, gestegen was tot 260.962 m spre ken deze cijfers een duidelijke taal. Ook de afname van elektriciteit vertoonde nog enige stijging. Een afzet van 3.863.528 kwh. blijft voor een gemeente als Waddinx veen zeer belangrijk. Maar de stijging was over 1957 niet zo sterk als in voorgaande jaren. En vooral tegen het einde van het jaar waren er symptonen, die in enkele gevallen wezen op een kleinere kentering in de afname door de industrie. Tenslotte wil ik nog een enkele opmerking maken over de financiële toestand. Op 1 januari 1958 bedroeg het onaf geschreven deel van de in de loop der jaren gedane investeringen 11.388.894,22. Hiervan was gedekt door vaste geldleningen 7.788.406,52 en door kasgeld'leningen en bankkredieten 2.426.181,— Dan blijft nog over een bedrag van 1.174.306,70. Deze rest is betaald uit onze reserves, die per 1 januari 1958 ruim 1.000.000,— bedroegen en door gelden die, hoofdzakelijk door d'e woningbouw verenigingen, bij de gemeente in rekening-courant zijn gedeponeerd. Een totale schuld van ruim 10.000.000,— is voorzeker belang rijk Het is te begrijpen, d'at mensen, die oppervlakkig van deze cij fers kennis nemen, geneigd zijn om enig geloof te hechten aan de be schuldigingen, die tegenwoordig meermalen worden geuit, dat de ge meenten in belangrijke mate schuldig zijn aan de financiële impasse waarin Nederland is geraakt. Maar vóór men zulke beschuldigingen uitspreekt of gelooft moet men toch zulke cijfers even nader bekijken. Van het bedrag van ruim 11.000.000,—, dat ik u noemde werd uitgegeven voor de woningbouw ruim voor aankoop gronden, aanleg straten en riole ringen, uitsluitend voor d e nieuwbouw, en de rioolwaterzuiveringsinstallatie, ruim voor de bedrijven in totaal, waarvan zeker aan genomen mag worden, dat voor de woningbouw was bestemd meer dan Dit maakt een totaal bedrag van meer dan Hieruit blijkt, d'at deze gemeente de overige kapitaalsuitgaven van na de oorlog van 1000.D00.zoals 280.000,voor het bijzonder onderwijs en 130.000,— voor het openbaar onderwijs, de nieuwe begraafplaats en de nieuwe vuilniswagen, de verbreding van 7.500.000,- 2.300.000,- 'n uitstekend middel tegen roos. per fles van i/2 liter f 4,95 de partijen enigszins ongelijk gewor den. Het programma kon desondanks vlot afgewerkt worden, onder de bekwame leiding van de dirigent, de heer Ge van Beek Als eerste nummers kwamen voor het mannenkoor Trösterin Musik en Deep River, die heel goed gezongen werden, maar waarbij de orgelbegelei ding te sterk was. Het dameskoor zong a capella Tantum Ergo en Sanc- tus. Een zeer sterk nummer van de heren was Eens Meiensmorgens vroe ge, dat prima werd vertolkt. Van de dames verdient Laudate Pueri vermel ding. Het hoogtepunt was wel het Ave Verum van Mozart. Dit nummer werd het mooist uitgevoerd en de opvatting van de dirigent was prima. Het Os- terchoir had een zwakke inzet en dit nummer leek ons iets te zwaar. De orgelsoli van Feike Asma wa ren goed. Jammer dat het orgel ont stemd was en zich minder goed voor dergelijke concerten leent. Al met al een avond van hoog ge halte, die de aanwezigen in alle op zichten bevredigd zal hebben. G. BENOEMING. Mej. A. Groeneveld alhier, is be noemd tot hoofd van de Chr. Kleuter school te Gouderak. POSTZEGELTENTOONSTELLING Ter gelegenheid van het 25-jarig bestaan organiseert de afdeling Bos koop van de Nederlandse vereniging van postzegelverzamelaars op 31 jan. en 1 febr. a.s. een tentoonstelling in hotel Neuf te Boskoop. De tentoonstelling is op vrijdag voor het publiek geopend van 6,30 tot 10 uur n.m. en op zaterdag van 2 tx>t 10 uur n.m. De officiële opening heeft plaats he den vrijdag 31 januari, om 3,30 uur door burgemeester Verkerk. Zo heet het Doktersboek met lie raad voor Moeder en Baby. Gratis bij de Babyderm Super-Babyset, waarin poe der - zalf - olie - zeep - shampoo, f 5.90. Weten is gerust zijn. 500.000,- 10.300.000,- EXAMENS. Vanwege de vereniging ter verede ling van het ambacht, worden bij ge noegzame deelneme weer examens ge houden ter verkrijgen van de graden gezel" of „meester". Te Rotterdam worden de examens van gezel in de vakken timmeren, huisschilderen, meubelmaken, scheeps- beschieten en machinebankwerken, af genomen in de week van 14-19 juli a.s. Het adres van dte vereniging is: Kerkstraat 363, Amsterdam-C. LEZING. Maandagavond hield in het Geref. Vereen, gebouw, de C.B.P.B., haar maandelijkse vergadering, waarin als spreekster optrad Mevr. Ir. T. de Boer -van den Hoek met een lezing over „de schoonheid van het glas". Spreek ster vertelde dat in tegenstelling van radio en televisie de historie van het glas al heel oud is. In Egypte is het ontdekt en uitgevonden en vandaar uit over de hele wereld verspreid, ook de techniek van het glas werd toege licht o.a. het zandstralen, graveren en persen. Na de pauze werd een film vertoond over het vervaardigen van het massa product, z.g. flessen, jam potten e.d. en het verfijnde product, het kristal. De presidente dankte namens allen Mevr. de Boer-van der Hoek voor de leerzame en boeiende avond. BENOEMING. Onze plaatsgenote Mej. C. J. van Berkel. lerares aan de Chr. Landbouw huishoudschool te Andel, is benoemd tot lerares (N.a.) aan de Chr. Land- bouwhuishoudschool te Zevenbergen. Burgerlijke Stand Aangiften van 23 tot 29 januari 1958. Geboren: Teuna, d. v. H. de Jong en C. van Herk, Kanaaldijk 4. Cornelia Janny, d. v. J. P- G. van Dijk en J. van der Ben, Eikenlaan 82. Cornells Wilhelmus, z. v. H. Verlaan en A. E. Verlaan, Nesse 29. Teunis, z. v. G. W. van Klaveren en M. N. Koetsier, Noordeinde 104. Ondertrouwd: L. van Bergeijk en M. A. van Eijk. Gehuwd: C. W. Zuidam en A. J. Cam- meraat; G. J. de Rotte en G. van Eijk. GEVONDEN EN VERLOREN VOORWERPEN. Gevonden: groen zijschot van vracht auto, aktetas met inh., groen sjaaltje, donkerblauwe sjaal, rood pantoffel sokje. kinderarmband, gele sjaal, rood kinderwantje, zwarte portemonnaie met inh. Verloren: rood wantje, blauwe ^want, 1 paar grijze wanten, 1 paar bruine wan ten, 1 paar zwarte schoenen, pet, rub ber laars, bruine riem, zilveren ket ting, rode tas, rode sjaal, witte sjaal, rode sjaal, bruin wantje, blauwe want, benzinedop, bos sleutels, rode kinder- portemonnaie, groene kinderporte- monnaie, glacé herenhandschoen.

Weekblad voor Waddinxveen | 1958 | | pagina 2