Weekblad voor Waddinxveeit NIEUWS uii o* Ook Spierpijn Geleefd tussen twee werelden no 658 vrijdagP31 januari 1958 13e jaargang Adres redactie en administratie: Orantelaan 30, Waddinxveen telet. 438 Verschijnt elke vrijdag Abonnementsgeld per kwartaal f 1.00 bij vooruitbetaling Advertentie- en familieadvertentieprijs 8 ct per m.m. Bijdragen verslagen, etc. uiterlijk 's woensdagsavonds inzenden. de Zuid- en de Wilhelminakade, de kapitaalsuitgaven van de be drijven, die niet voor de nieuwbouw waren bestemd, geheel uit ei gen middelen heeft gefinancierd. Ik geloof dus, dat u, als de gemeentelijke bestuurders, die voor het financiële beleid verantwoordelijk zijn, ook verder met een ge ruste consciëntie kunt blijven rondlopen. Mevrouw, mijne heren, Ik heb getracht in enkele grote trekken iets te zeggen van het jaar, dat voorbij ging. Als wij dat jaar overzien is er nog heel veel waarvoor wij dank baar mogen zijn, in het algemeen en ook voor onze gemeente. De vooruitzichten voor 1958 zijn nog onzeker. Gelukkig zijn er gedurende de laatste maanden, in de algemene financiële en eco nomische toestand niet onbelangrijke verbeteringen te constateren. Laat ons hopen, dat deze door zullen zetten en van blijvende aard zullen blijken te zijn, zodat de financiële positie van ons Vaderland weer gezond' wordt en de bestedingsbeperking niet alles behoeft af te remmen. Wij zullen allemaal hard moeten werken en trachten wat te sparen. Dat zijn voor de huidige kwalen de beste geneesmid delen. Wat onze eigen gemeente betreft kan ik in elk geval voor 1958 enige optimistische geluiden laten horen. In de eerste week van het jaar kregen wij de vergunning om onze rioleringswerken uit te voeren. Alleen de straat van het Sta tionsplein naar de rioolwaterzuiveringsinstallatie moet voorlopig achterwege blijven. De architectenbureaus, die deze zaken zullen uitvoeren zijn hard aan het werk om deze werken bestedingsklaar te maken. Ik hoop, dat de publieke aanbestedingen in februari zullen kunnen plaats hebben en dat voor het einde van dit jaar. het Sniep- kwartier en de Stationsstraat van de onaangename geuren, die daar veelal heersen zullen zijn bevrijd. Ook mocht, met de eerste 26 woningen van het plan van 51 van de chr. woningbouwvereniging „Ons Begin" in de Puttepolder wor den begonnen. Ik vertrouw, dat de volgende 25 in het tweede kwar taal zullen volgen. Naast het bouwplan van de fa. Jansen, Koningen en Vissers langs de Vijverlaan, dat ik reed's noemde, mag ik melding maken van het prachtige plan van de fa. Stuurman om in de Puttepolder 39 woningen te bouwen voor mensen met een kleinere beurs. Het is een buitengewoon groot voorrecht, dat juist nu de wo- ningwetbouw zo sterk moet worden beperkt, de belangstelling voor de particuliere bouw in onze gemeente zo sterk toeneemt. Als alles wat meeloopt zou 1958, ondanks de bestedingsbeperking nog wel eens een kroonjaar kunnen worden wat de woningbouw betreft. Mevrouw, mijne heren, Ik dank u voor de goede samenwerking die er ook in het afge lopen jaar zowel in het college van burgemeester en wethouders als in de raad is geweest. Ik dank de ambtenaren en werklieden voor hun toewijding en plichtsbetrachting. Ik wil besluiten met de bede, dat God ook in 1958, de wereld genadig moge zijn, en de vrede zal bestendigen. Hij moge ons aller arbeid zegenen, en zo 1958 maken tot een gelukkig en voorspoedig jaar voor u, uw gezinnen en zaken, en ook voor de gemeente, die wij gezamenlijk mogen dienen, GOUDEN BRUIDSPAAK. De heer A. Twigt en Mevr. J. Twigt Burger, herdachten vrijdag jl. het feit, dat zij vijftig jaar geleden met elkaar in het huwelijk werden verbon den. Hoewel beiden in Ouderkerk a.d. IJsBel geboren werden en ook in die gemeente trouwden, wonen zij reeds van 1914 af in Waddinxveen en zijn dan in deze 44 jaar ook echte Waid- dinxveners geworden. De vitale brui degom die 72 jaar is, werkt reeds on- veer 25 jaar bij de houtwarenfabriek van de fa. Bremmer aan de Noordka de. Daarvoor was hij werkzaam bij de toenmalige kurkwarenfabriek en in de oude fabriek van de fa Kempkes. Ja renlang is de heer Twigt ouderling geweest van de Ned. Herv. Gemeente. Vein de kinderen waarmede het hu welijk van het bruidspaar gezegend werd, zijn er nog vijf in leven. Zij hebben met de 14 kleinkinderen het gouden echtpaar een onvergetelijke dag bezorgd, waarop o.a. ook burge meester A. Warnaar Jz. van zijn be langstelling blijk gaf. EERSTE SIGARETTEN-AUTOMAAT. De heer A. van der Heiden, drogist alhier, heeft als eerste in deze ge meente een sigaretten-automaat aan de gevel van zijn winkel aangebracht. Ongetwijfeld zal dit apparaat in een behoefte voorzien. De verkoop door middel van deze automaat is op zon dag gesloten. WINKEL OPGEHEVEN. Naar wij vernemen wordt de winkel van de Coöperatieve „Ons Voordeel" gesloten. De bedrijfsresultaten hebben tot dat besluit geleid. Wat de bestem ming van de gebouwen zal zijn is nog liet bekend. DE EERSTE PAAL. Woensdagmorgen is in de PuttspoL der de eerste paal geslagen voor de bouw van 26 woningen voor de Chr.- woningbouwvereniging Ons Begin. Na een gedwongen stilstand gaan de werkzaamheden in het nieuwe uitbrei dingsplan weer verder en wij hopen, dat alle plannen nu ongestoord uitga- voerd kunnen worden. IJSCLUB NOOIT GEDACHT. Zaterdag jl. hield de ijsclub Nooit Gedacht een receptie in De Unie. ter tegenheid van het 25 jarig bestaan. Hier kwamen vrijwel alle plaatselij ke verenigingen hun gelukwensen aan bieden. Ook waren de besturen van vele ijsclubs uit de omgeving aanwe zig, alsmede een vertegenwoordiging van de vereniging, die de Schieland Dorpentocht organiseert. Ook het ge meentebestuur deed van zijn belang stelling voor deze actieve vereniging blijken. In vele gevallen gingen de ge lukwensen vergezeld van bloemen of andere geschenken. R.K. REISVERENIGING. Op vrijdag 24 januari jl. hield de R.K. Reisvereniging haar jaarvergade ring. Het financiële verslag over de reis in 1957 gehouden, werd goedge keurd. Voor de reis van a.s. zomer waren drie reizen uitgestippeld, na stemming werd de reis dwars over de Hoge Ve- luwe met meerderheid van stemmen aanvaard. Uiterlijk tot 10 februari kan men zich voor deze reis opgeven bij C. J. van Berkesteijn, Burgem. Trooststraat 39, of bij J. Mooijenkind, St. Victor- straat 14. en rheumatische pijnen wrjjft U weg met wrijft U weg met LEDENVERGADERING. De C.B.T.B. houdt een ledenverga dering op 26 februari a.s. in het Herv. Wijkgebouw, aanvang 7,30 uur. Spreker voor deze avond is de heer D. Vogelaar uit Stad aan 't Haring vliet. EEN VIERLING. Bij de landbouwer Oskam aan de Zuidelijke Dwarsweg alhier heeft een schaap vier lammeren ter wereld ge bracht. Zo'n vierling is in de schapen wereld een grote zeldzaamheid. GOUWE RIJDERS WIL RITTEN MET ZUSTERVERENIGINGEN. In het Centrum vergaderde maan dagavond de verleden jaar opgerichte motor-, auto- en bromfietsenclub Gouwe Rijders. De heer A. Jonge jan verklaarde dat de pas opgerichte ver eniging reeds het vorig jaar kort na de oprichting enkele ritten organiseer de om ervaring op te doen voor de werkzaamheden in het komende sei- Mooie gave handen krijgt U met Sun-Balm f 1.50, 2.50 Simocitron f 1.95 Boldoot f 1.25 Hamea f 0.95, 1.60 Dermo-F f 4.80, enz. Nog beter kunt U een paar Rubberhandschoenen kopen, vanaf f 1.55 Natuurlijk bij A. VAN DER HEIDEN Zuidkade 1 Telefoon 353 avond werd medewerking verleend door het Herv. Zangkoor Vox Jubi- lans oJ.v. Mar. Egberts, walk koor op uitstekende wijze door het zingen va enkele gaarne gehoorde liederen, de nodige afwisseling aan deze avond gaf. De organist van Vox Jubilans. de heer T. Plomp gaf van zijn kwaliteiten blijk, door als orgelstlo te spelen ps. 33 van J .Zwart. De voor de Jeugdraad gehouden collecte bracht op een bedrag van f 60,—. Ds. v. d. Bosch sloot deze avond met dankgebed, nadat nag gezongen wap ps. 150 1. De Herv. Jeugdraad kan op een zeer geslaagde avond terugzien. Predikbeurten Nederlands Hervormde Kerk. V.m. 9,30 uur Ds. R. C. Cuperus, Wouterswoude. Nam. 6,30 uur De. J. van der Haar. Hervormd Wijkgebouw. V.m. 9,30 uur Ds. J. van der Haar. Nam. 6,30 uur Ds. R. C. Cuperus. tiereiormeerde Kerk. V.m. 10 en nam. 5 uur Ds. J. Snoey. Ned. Herv. Ver. Wet en Evangelie. V.m. 9,30 uur Dp. E. H. Kalkman, Voorhout. Chr. Aigesch. Gemeente. V.m. 9,30 en nam. 5 uur Leesdienst. woensdag 5 februari nam. 7 uur Ds. A. P. Verloop, Alblapserdam. item. Geref. Gemeente. Van. 10 uur Ds. F. Kleyn. Wassenaar. ZONDAGSDIENST zal waargeno men worden door Dr. J. W. H. Helle- Verder zette het bestuur de plannen voor de toekomst uiteen. Het is de be doeling in het komende seizoen vjjt competitieritten te organiseren voor het clubkampioenschap. Voorts stelde het bestuur voor con tact op te nemen met de Oranjever eniging om op Koninginnedag geza menlijk puzzelritten te organiseren en ook zal worden getracht met zuster verenigingen uit de omtrek ritten in groter verband te houden. Deze plan nen hadden de instemming van de le den. In het tweede deel van de vergade ring behandelden de heren Landman en Niezing van de Rijkspolitie aan de hand van filmstrips enkele verkeers problemen. JEUGDRAADAVOND De grote zaal van het Herv. Wijk gebouw was geheel gevuld, toen Ds. van der Haar woensdagavond de door de Herv. Jeugdraad belegde avond opende. In zijn openingswoord sprak hij zijn vreugde er over uit dat zo ve len. van hun belangstelling voor het Herv. jeugdwerk blijk gaven. Als spreker was voor deze avond uitgenodigd, Ds. C. v. d. Bosch, Ned. Herv. Pred. te Bodegraven, die sprak over het onderwerp: „Hoogmoed komt voor de val". Dit was het 3e onder werp uit een cyclus van zes over het boek Daniël. Ds. v. d. Bosch ging uit van een gedeelte uit Daniël 4, zeer in het bijzonder van de woorden ge sproken door koning Nebukadnezer op het dak van zijn paleis. Is dit niet het schone Babel dat ik gebouwd heb. Spr. ontwikkelde een drietal gedachten in zijn onderwerp nl. voor het oordeel gewaarschuwd, door het oordeel ge troffen, van het oordeel ontheven. Na de geschiedenis van dit Bijbeligedeelte te hebben geschetst, en gewezen te hebben op de grendeloze hoogmoed van Nebukadnezer, liet spreker duide lijk uitkomen dat Nebukadnezer ook nu nog leefde, hetgeen tot uiting komt in de handelingen van de machtheb bers van deze tijd. Velen worden op geofferd aan de machtswellust, van dictators; die slechts het eigen ik cen traal stellen, en daarvoor vechten ten koste van de omringende landen. Maar het laatste woord in deze wereld is niet aan de machthebbers van deze eeuw, maar aan Chriptus aldus spreker, die de wereld heeft overwonnen door de gestalte van een dienstknecht aan te nemen. Door de val in het paradijs heeft echter ieder mens, ook een Christen te vechten te gen de oerzonde nl. de hoogmoed. Slechts Christus kan hiervoor de kracht schenken, en door zijn Geefit ons van nature hoogmoedige hart, ver nederen en ons bereid maken, niet ons zelf te zoeken, maar de eer van God en het heil van onze naaide. Met de opwekking om Christus Koning te la ten zijn in ons leven, besloot spreker zijn met grote aandacht gevolgde re de. Na de pauze werden op vlotte, maar ook verhelderende wijze door Ds. v. d. Bosch nog enkele vragen .sommigen betrekking hebbend op het onderwerp beantwotrd. Aan deze FEUILLETON No. 3 Dat zeker niet. Maar op een heel bijzondere manier. Hij leert empirisch bij ervaring. Hij kijkt hoe het zit, hij maakt het na, hij verbetert het zelfs. Maar wanneer je hem zoudt willen vertellen, waarop die pratijk steunt, wanneer je hem de theorie bij wilt brengen met cijfers en tekeningen, dan kijkt hij daar niet doorheen. Een blauwdruk van een motor zegt hem net zoveel als een Afrikaanse wilde, maar iaat hem een dagje met een mo tor alleen en hij heeft er aller, van ge snapt. Hjj moet zien, hoe het werkt, maar het waarom, dat kan hij uit een boek niet leren. Zijn hersens zijn in dat opzicht net een zeef. Het gaat er glad doorheen. Hij kan het soms van buiten leren en opzeggen, dat kost hem vreselijk veel moeite, maar als je gaat doorvragen blijkt dat hij het niet gesnapt heeft. De burgemeester staarde lang voor zich uit. Het zou me niet hebben kunnen schelen, zei hij tenslotte, wanneer de jongen een andere richting had ge kozen dan die ik voor hem bestemd had. Waneer de jongen zei: Vader, ik wil ingenieur worden of kapitein op een boot, of officier of vliegenier. Dat is juist het noodlottige, zei de leraar zacht, voor al die beroepen worden examems en nog eens examens gevraagd. Je moet er voor studeren. En.ik hoop dat ik u eerlijk mag zeg gen hoe de zaken staan, burgemees ter. De ander knikte zwijgend. .ik vraag me zelfs af, of Rob het eindexamen Ambachtsschool zou ha len. Ais hjj een jongen was uit een arbeidersgezin, zou ik zeggen weer aarzelde hij, keek verontschuldi gend naar de man achter het bureau doe de jongen bij een baas, waar hij een vak kan leren. Bij een garage liefst. Auto's en motoren, dat is zijn hobby. Hij zakte terug in zijn stoel, be vreesd dat hij teveel zou zeggen be vreesd dat hij teveel gezegd had. Onmogelijk, sneed de burgemeester af, dat moet u zelf voelen, mijnheer Haentjes. Mijn zoon kan toch niet in een garage gaan werken? Trouwens U begrijpt. daar zit meer aan vast. Wat betekent hij in zijn kring? Welk meisje van zijn stand kan trouwen met een monteur in een garage? De ander knikte. De ooievaar heeft hem in een ver keerde schoorsteen gemikt, poogde hij te schertsen, maar het ging hem slecht af. 't Is voor u 'n verdriet, burgemees ter, dat de jongen niet kan wat u graag zoudt willen, maar neem me niet kwalijk, het is voor hem een ver driet, dat hij moet doen wat hij niet kan. Mag ik u in vertrouwen iets zeg gen? Onlangs baiistte hij uit onder de les: Ik wou dat Marsman mijn vader was, dat had ik met al dat geduvel niets te maken. De man achter het bureau scheen dieper weg te zinken in zijn istoel. De leraar staarde voor zich uit. Het was moeilijker dan hij had gedacht. Maar de jonge Rob van Liempden had in de heer Haentjes niet alleen een leraar, maar een vaderlijke vriend. Er was daar meer bepraat op die leerkamer dan de leraar verkoos te vertellen. Diep in zijn hart had zich het beisluit gevormd, te vechten voor het levens geluk van deze jongen, die hem zijn vertrouwen geschonken had. Nu hij tegenover de vader zat, begreep hij, dat die strijd niet gemakkelijk was. De burgemeester zat diep in gedach ten. Hij kon de leraar wel wegkijken, die man, die hem de laatste ■steunsels onder het gebouw van zijn iedealen had weggeslagen. Maar, sportief als hij was, onderkende hij deze man had een hoge opvatting van zijn taak. Als hij een leerling verloor, betekende dat minder inkomen en de burgemeester wist een en ander van leraarsalarissen Haentjes liet het belang van de jon gen het zwaarst wegen en hij, de va der, had hem daarvoor dankbaar te zijn. Maar dat de jongen tegen een vreemde had gezegd wat hij tegen zijn eigen vader verzweeg, dat war. zelfs had uitgeroepen dat hij liever die rui ge roodharige vrachtrijder tot vader had dan hem, Van Liempden van Heerwaarden, telg van een oud ge slacht, die daarenboven van de jongen hield en het beste voor hem had ge zocht, dat deed hem zeer. Als u nu eens, zuiver in theorie, door TOM LODEWIJK mocht zeggen wat er met de jongen moest gebeuren, wat zoudt u dan sug gereren? vroeg de burgemeester moei lijk. De leeraar zweeg enige tijd. Toen hief hij het hoofd op en zag de bur- meester strak aan. Als ik eerüjk mag zijn., ik zou de jongen ergens in de stad als leerling plaatsen bij een groot garagebedrijf oncter betrouwbare leiding. Ik zou on der geen voorwaarde iets laten uit lekken over zijn afkomst en relaties. Hij zelf is veel te bescheiden en een voudig van aard, om er groot op te gaan. kl zou hem de kans geven, zich in te werken. Misschien, dat gebeurt wel eens, ontwaakt er toch een belang stelling, die hem uiteindelijk tot stu deren brengt, al is het met moeite en niet meer dan het noodzakelijke. Mis schien ontwikkelt de jongen zich ais een man van de praktijk, wellicht ook als goed zakenman. U hebt misschien dat mopje wel eens gehoord van die twee HBS-ers? De burgemeester glimlachte wat strak. Hij was niet in de stemming voor moppen.. Er waren twee jongens op school. De een leerde geweldig, de ander kon het niet. Hij zakte als een baksteen en ging in de tewede klas van de H.B.S. af. De een werd professor en stond hoog in aanzien. Maar weet u hoe veel professors verdienen. Eens, op zijn oud fietfsje, op weg naar de uni versiteit, werd hij bijna aangereden door een geweldige slee. Er stapte een heer uit in een kostbare overjas, die zich begon te verontschuldigen, maar opeens zei: Heb ik het goed of heb ik het mis, ben jij dat Jacob? Ja, dat ben ik, zei de professor, en als ik me niet vergjs, ben jij Hein! Dat klopt, zei Hein, wat doe jij voor de kost? Ik ben hoogleraar in de archaeologie, zei Jacob en wat doe jij? Ik ben in zaken zei Hein. Jjj in zaken? vroeg de pro fessor? En je bracht het nooit verder dan een vier voor rekenen! O. maar dat is een heel stuk beter geworden, zei Hein. Kijk, ik koop bij voorbeeld een partijtje bretels voor een gulden per stuk en ik verkoop ze voor een rijksdaalder. Nou, en die anderhalf procent winst, daar leef ik van. De burgemeeister schoot toch in een lach. Er zit een diepe kern van waarheid in dat mopje, erkende hij, en nu hij gelachen had, leek alles opeens minder erg. Appreciërend zag hij de leraar aan. Meneer Haentjes, ik weet niet of ik het in alles met u eens ben en of ik uw advies zal opvolgen, maar ik stel het bijzonder op prijs, dat u zo open gesproken hebt. En dat u uw eigen be lang op de achtergrond gesteld heeft voor dat van mijn zoon. Want u zoudt een leerling verliezen, als ik uw ad vies volgde. Ik ben geen automaat, verweerde zich de leraar, ik houd van m'n jon- genis. Dat merk ik. zei de burgemeester als in gedachten. Rechtvaardig en fair als hij was, zocht zijn geest naar moge lijkheden. Opeens verhelderde zijn ge zicht. A propos, u weet dat we van plan zijn hier een avondschool te stichten. Het voorstel komt volgende maand in de Raad. Als u wellicht iets zoudt voe len voor de post van leraar aan die school, wellicht zelfs directeur, dan zou ik u in ieder geval aanraden te solliciteren als de verplichte oproep in de krant wordt gedaan. Burgemeester... zei de bezoeker ont hutst, dat was niat.. .Uw bedoeling. Daarom juist, me neer Haentjes. Wij zoeken voor onze school ook geen automaten, weet u? Ik zal er over denken. En ik zal u mijn berduit laten weten. Ik dank u wel. Toen de leraar vertrokken was, zat burgemeester van Liempden van Heer- waarden nog lang in zijn studeerka mer. Het was daar, dat zijn vrouw hem vond. En dat ze eindelijk eens sa men konden praten, praten over de toekomst van hun zoon. HOOFDSTUK II. Isabeau komt op. Rob van Liempden keek nog eens in de spiegel of zijn das wel recht zat, en daalde toen af naar de salon, met een gezicht als toog hij ter brandstapel. Het zou vanaovnd weer opzitten en pootjes geven worden. Moeders ver jaardag. en alle notabelen present.

Weekblad voor Waddinxveen | 1958 | | pagina 3