3 Bsssf, II. HEEMSKERK Stemmen bij volmacht NIEUWS uil <w*®e Wjj bebben zelf nog zoveel nodig IMltl tot HOfltimON 4fYjhnmi2> winstderving en kapitaalsverlies aan vaard worden, alzo is dit eveneens een vermindering van koopkracht. Derving van winst- en loonbelasting, werkt niets anders dan nadeel uit, het verbruiken van de reserves, belegd in allerlei fondsen is te- zien als een soort potverteren, op een zeer ongelegen tijdstip. Aan dit alles zit o.i. ook nog iets van een zielkundige kant. We bedoe len dit. Welvaart werkt aanstekelig op de samenleving, maar werkloosheid doet dat evenzeer in tegenovergestel de richting. Wanneer een fabriek machtiging krijgt personeel te ontslaan gaan ook anderen dit vreselijke wapen hante ren. Ter verzachting van de schok wor den er eerst wandelwéken ingesteld, blijkbaar om wat te wennen aan het nietsdoen, daarna grijnst het ontslag briefje de man aan. In de bouwvakken is de toestand op heden uitgesproken triest. Meer dan 25000 bouwvakarbeiders zijn werkloos, bovendien zijn een groot aantal in sta king, een kind kan begrijpen dat het bouwplan 1958, groot 80.000 woningen nl. 40.000 woningwet- en 40.000 pre miewoningen. jammerlijk mislukken zal. Het kwaad van de woningnood zal nog langer en weliger tieren, want bij een doorgaande verarming van ons volk zullen de te dure woningen niet verhuurd kunnen worden. Bekend is dat dure flatwoningen, trots de prijsverlaging, geen kopers kunnen vinden. Intussen is de bouw prijs van woningen in de vrije slector met 10 tot 15 pCt gedaald. De nuchtere realiteit gebiedt mel ding te maken van nog een andere te genslag welke ons land gevoelig treft dat is het verlies van Indonesië. Het lijdt geen twijfel dat onze bezittingen, groot f 5 miljard verloren zijn, evenzo is de inkomstenbron van rond f 1 mil jard per jaar afgesloten. Onze rege ring ziet zich voor de morele plicht geplaatst de overtocht van rond 45.000 Nederlanders te bekostigen, althans voorlopig voor te schieten, in afwach ting of terugbetaling eventueel later mogelijk is. Waar en wanneer vinden deze men sen nuttig werk? Hoe lang moeten de duizenden in kampen verblijven?' De Pig en Peg op stap 13. Zullen we maar weg gaan en de beurs door de brievenbus gooien? zegt de kleine Peg, Niks daarvan, ant woordt onze dappere Pig. Volbewon- dering kijkt de kleine man naar zijn lange vriend omhoog. Het is toch wel een dappere kerel die kameraad van hem. 14. Na een lange tijd gewacht te heb ben ging de grote massieve deur open en stond er een grote dikke ad judant voor hen. Wat moeten jullie jongens? vraagit hij. Meldt je eerst eens behoorlijk en zeg dan wat er aan de hand is. Onze vrienden staan wat beteuterd te kijken, toen ze op deze manier aangesproken wierden. suggestie is gemaakt: Bouwt voor deze geevacueerde Nederuanders een apar te eigen stad. Het denkbeeld is mooi, maar het heeft o.i. meer schaduw dan lichtzijden. Kunnen we nu een punt achter dit sombere relaas zetten? Neen, want er is nog meer. De emigratielanden Ca nada, Australië, Nieuw-Zeeland, Ame rika enz., zijn sinds maanden zeer te rughoudend, of geheel gesloten, voor de opname van emigranten, ook deze landen worstelen om de welvaart in leven te houden. Voor ons land is echter van veel groter gewicht de stijging van de be volking geheel langs natuurlijke weg groot 150 tot 170.0001 zielen per jaar. Per jaar komen er ongeveer 60.000 jonge arbeidskrachten om werk vragen. Deze aanwas baart grote zor gen. We groeien in tal en last, ze wel eer een dichter. Op het heden groeien we gelukkig vooruit, maar dat de spoeling dunner zal worden ligt o.i. onvermijdelijk voor de hand Het gaat er nu om of we als natie en als plaatselijke nijverheid op deze versoberde schotel voedingsstoffen nog levensactiviteit kunnen ontwikkelen. Bent u daar bang vóór? Wij niet! De burgemeester van Waddinxveen maakt bekend, dat bij de verkiezing van de leden van de PROVINCIALE STATEN VAN ZUID-HOLLAND een kiezer op verzoek bij volmacht kan stemmen, indien hij mededeelt ver moedelijk niet in staat te zullen zijn in persoon aan de stemming deel te nemen. Het verzoek wordt afgewezen a. indien aangenomen moet worden dat de kiezer in de gemeente, in welker kiezersregister hg op de dag der kan didaatstelling is opgenomen, in per soon aan de stemming kan deelnemen; b. indien de kiezer gebruik kan ma ken van de regeling voor het stemmen in een andlere gemeente. De kiezer, die bij volmacht wenst te stemmen, moet daartoe uiterlijk 12 maart a.s. een verzoekschrift indienen bij burgemeester en wethouders der gemeente, in welker kiezersregister hij op de dag der kandidaatstelling is op genomen. Hij geeft daarbij op a. zijn naam, voornamen of voorletters en geboortedatum, -jaar en -plaats; b. de gemeente, in welker kiezersre gister hij is opgenomen, alsmede zijn adres of laatste adres aldaar; c. de redenen van zijn verzoek; d. de gegevens, bedoeld onder a en b ten aanzien van die kiezer, die bereid is als gemachtigde op te treden. Bij het verzoekschrift wordt inge diend een verklaring van de gemach tigde, dat deze bereid is als zodanig op te treden. Hij die zich bereid heeft verklaard als gemachtigde op te treden, moet op de dag der kandidaatstelling zijn op genomen in het kiezersregister, waar in de naam van de verzoeker voor komt, en bevoegd zijn tot deelneming aan dezelfde verkiezing. Als gemachtigde kan slechts worden aangewezen de echtgenoot of echtge note, één der bloed of aanverwanten in de eerste tot en met de derde graad, de echtgenoot van een schoonzuster of de echtgenote van een zwager, dan wel één der huisgenoten van de vol machtgever. Onder huisgenoten wor den verstaan zij, die blijkens het kie zersregister hetzelfde adres hebben als de volmachtgever. Deze beperking van de aanwijzing van een gemachtigde is niet van toe passing op de kiezer, wiens beroep of werkzaamheden medebrengen, dat hij herhaaldelijk of althans gedurende het gedeelte van het jaar, waarin de stem ming gewoonlijk valt, werkzaam pleegt te zijn buiten de gemeente, in welker kiezersregister hij is opgeno men, mits zijn afwezigheid, indien hij gedurende het tijdvak of de tijdvak ken, waarin hij aldus werkzaam is, één- of meermalen in die gemeente terugkomt, als regel telkens langer dan drie dagen duurt, alsmede op zijn echtgenote, voorzover zij met hem, in verband met zijn beroep of werkzaam heden afwezig pleegt te zijn (dit is o.a. van belang voor schippers). Een kiezer mag niet meer dan twee aanwij zingen als gemachtigde aannemen. Van de beslissing op het verzoek ontvangt de volmachtgever medede ling. Indien de gemachtigde overlijdt of komt te verkeren in een toestand, waardoor hij vermoedelijk niet in staat zal zijn in persoon aan de stemming deel te nemen, kan de volmachtgever uiterlijk 12 maart a.s. mededeling doen van de aanwijzing van een andere kie zer, die bereid is als gemachtigde op te treden. De volmachtgever is niet bevoegd de volmacht in té trekken of in per soon aan de stemming deel te nemen. De gemachtigde ontvangt een oproe- pingskaart tot deelneming aan de stemming in het stemdistrict, waartoe de volmachtgever volgens bat kiezers register behoort. Voor het verzoekschrift om bij vol macht te stemmen en de mededeling tot aanwijzing van een andere ge machtigde dient gebruik te worden gemaakt van formulieren, welke ter secretarie van elke gemeente koste loos verkrijgbaar zijn. Waddinxveen, 7 februari 1958. De burgemeester voornoemd, A. WARNAAR Jz. AANDUIDING POLITIEKE GROE PERINGEN BOVEN KANDIDATEN LIJSTEN. De burgemeester van Waddinxveen brengt in verband met de aanstaande verkiezing van de gemeenteraad het volgende ter openbare kennis. Een politieke groepering kan telkens bij een verkiezing van de ledfen van de gemeenteraad schriftelijk verzoe ken voor die verkiezing haar naam, een aanduiding daarvan of beide in te schrijven in een register, dat door het centraal stembureau voor die verkie- ging wordt aangelegd. Het desbetref fend verzoek moet schriftelijk worden gedaan bij het centraal bureau voor de verkiezing van de leden van de raad dezer gemeente binnen acht we ken doch uiterlijk zes weken voor de dag der kandidaatstelling. Aangezien de kandidaatstelling zal plaats hebben op 15 april a.s. loopt de termijn waar in bovenbedoelde verzoeken kunnen worden gedaan dus van 18 februari 1958 tot en met 3 maart 1958. Wanneer de politieke groepering gebruik wenst te maken van een naam of aandui ding, welke bij de Kiesraad is geregi streerd. moet bij het verzoek een ver klaring (officieel model G 2-1) van wege de rechthebbende groepering worden overgelegd, waarbij deze machtiging heeft verleend de inschrij ving van haar naam of aanduiding aan te vragen. Het centraal stembureau beschikt slechts jifwijzend op het verzoek: a. indien daartoe redenen, verband houdende met de openbare orde of de goede zeden aanwezig zijn; b. indien de aanduiding meer dan 35 letters bevat; c. indien de naam der politieke groe pering dan wel de aanduiding daar van geheel of in hoofdzaak overeen stemt met die van een andere politie ke groepering, waarvan de naam of de aanduiding daarvan bij de Kiesraad is geregistreerd, of met die, waarvoor reeds een verzoek is ingediend, en daardoor verwarring te duchten is; d. indien de hiervoor genoemde ver klaring, model G 2-1, ontbreekt. Waddinxveen, 7 februari 1958. De burgemeester voornoemd, A. WARNAAR Jz. STEMMEN IN EEN ANDERE GEMEENTE. De burgemeester van Waddinxveen maakt bekend, dat bij de verkiezing van de leden van de provinciale sta ten een kiezer op zijn verzoek te zij ner keuze aan de stemming kan deel nemen, hetzij in de gemeente, in wel ker kiezerregister hij op de dag der kandidaatstelling is opgenomen, hetzij in een door hem bij het indienen van het verzoek aan te wijzen andere, in dezelfde provincie gelegen gemeente. Deze bevoegdheid geldt niet voor de kiesgerechtigde personen, die in het centrale bevolkingsregister zijn opge nomen, noch voor hen, aan wie is toe gestaan bij volmacht te stemmen. De kiezer, die van bovenvermelde bevoegdheid gebruik wil maken, doet daarvan na heden, doch uiterlijk 12 maart a.s. in persoon ter secretarie van een gemeente aan de burgemees ter of de door deze aangewezen amb tenaar mededeling. Hij geeft daarbij op: a. z(jn naam, voornamen en geboorte datum. -jaar en -plaats. b. de gemeente, in welker kiezersre gister hij is opgenomen, alsmede zijn adres of laatste adres aldaar; c. de andere gemeente, in welke hij aan de stemming wil deelnemen, be nevens een adifes in die gemeente; d. de gemeente en het adres, waar hij de hierna bedoelde verklaring wenst te ontvangen. Van de mededeling om van boven genoemde bevoegdheid gebruik te ma ken wordt een schriftelijke verklaring opgemaakt waarop de beslissing ten aanzien van het verzoek gesteld. Na inwilliging van het verzoek ontvangt de kiezer t.z.t. behalve de oproepings kaart van de burgemeester dier ge meente, in welker kiezersregister hij is opgenomen, ook van de burgemees ter der door hem aangewezen andere gemeente aan het door hem in die ge meente opgegeven adres een oproe- pin^skaart. Voor de in het ongerede geraakte verklaring wordt geen nieuwe ver strekt. Waddinxveen, 7 februari 1958. De burgemeester voornoemd, A. WARNAAR Jz. Veilig Verkeer VLEKVRU DOOR EN DOOR Dorpsstraat 33 Telefoon 418 N.V. OP DE DUITSE TELEVISIE. De N.V. Kempkes meubelfabrieken hebben voor dè eerste maal deelgeno men aan de beurs te Keulen. De on dervonden belangstelling voor het Waddinxveense product was bijzonder groot. De pers heeft deze deelneming niet ongemerkt laten passeren en ook de duitse televisie kwam in haar uit zending in de stand' verschillende op namen maken. Zoals bekend werkt de fabriek in enkele afdelingen 32 uur per week. Deze maatregel geldt echter uitslui tend voor de maand februari. Wij vernamen, dat de order-porte feuille weer op bevredigende wijze wordt gevuld en dat de vooruitzich ten op export-orders gunstig zijn. DE WEEGBRUG. Het jaarverslag van de vereniging De Weegbrug over 1957 is verschenen. Het afgelopen jaar is voor de vereni ging niet ongunstig geweest. Voor onderhoud moest 1638,55 worden uitgegeven tegen 187,28 in 1956. De opbrengst van het weeggeld toonde een daling met 300,Niet temin was er toch nog een winst van 2315,12. zodat voorgesteld wordt 10 pCt dividend uit te keren. De jaarvergadering wordt op 3 maart a.s. gehouden. RODE KRUIS FILM. Dinsdag jl. heeft het Rode Kruis filmvoorstellingen georganiseerd in het verenigingsgebouw in dé Stations straat. De belangstelling van de jeugd voor dia film: De circusjongen was zo groot, dat twee voorstellingen gegeven moes ten wOrden. Ook voor de avondbij eerikomst met de film, Zwervers van de 20e eeuw, was er goede belangstelling. De aan wezigen hebben van deze prachtige film volop genoten. Een verloting bracht ruim 52,- op. UITVOERING VOORWAARTS. De muziekvereniging Voorwaarts organiseert haar jaarlijkse uitvoerin gen op donderdag 6 en zaterdag 8 maart a.s. CANDID AATSTELLING PROVINCIALE STATEN. De lijsten van candidaten voor de verkiezing van de leden der Provin ciale Staten zijn ingediend. Op deze lijsten komen in de kies kring Gouda de volgende ingezetenen voor: P. v. d. A.: Mevr. A. Pille-Pille; A.R.: A. Warnaar Jz. en Ir J. P. H. Venema. C H.U.A. Oudijk; V.V.D.: Mevr. F. T. van der Torren- Veendorp; Boerenpartij. P. Kroes en K. Grave- land. OPENBARE SCHOOL A HIELD OUDERAVOND. Aanstelling rijfde leerkracht in zicht. Vrfj dagavond waren weer als ge woonlijk vele ouders naar de openba re school A getogen om de jaarlijkse ouderavond bij te wonen. Voordat de heer F. Lenzen, voor zitter der oudercommissie, de avond opende maakte vele vaders en moe ders gebruik van de gelegenheid om de vorderingen van hun kroost te be zien en met de juf of meester te be- Dat het de school goed gaat, kon den we wel bemerken aan de jaarver slagen van de sekretaris en penning meester. Veel goed geslaagde aktivi- teiten waren ontplooid en een batig saldo tot besluit. Wat zou men nog meer verlangen. De heer Lenzen zag zich weer in de hoedanigheid van voorzitter herkozen. Het hoofd dér school, de heer Pos- ma schetste op een prettige wijze hoe de school het afgelopen jaar reilde en zeilde. Er waren verschillende hoog tepunten welke voor de school een groot succes waren geweest. Een goed geslaagde leerlingen-avond, verschil lende schoolreisjes o.m. de reis naar Friesland, waar de hoogste klas een paar dagen bij de vroegere leerlingen van de heer Posma hadden gelogeerd en niet te vergeten de kampeerweek. Ook het bloemenfeest was zodanig geslaagd dat deze zeker herhaling vat Het zit er bij meesten zo vast in: fietsen met z'n tweeën naast elkaar is toegestaan! Dat had u gedacht, maar het is lang niet altijd waar. Het mag alleen, zolang het verkeer daardoor niet in gevaar wordt gebracht of be lemmert wordt Zoals het op de afbeelding staat, is het zeker niet geoorloofd, evenals bij voorbeeld op smalle fietspaden. En dat zal wel waar zijn ook! Maar hoeveel hebben we zelf dan wel nodig. Kijkt u eens naar dit lijstje: Elk jaar wordt thans per persoon in Nederland gemiddeld uitgegeven. 60,aan .snoep, 75,aan tabak; 20,— aan alcohol; 150,- aan militaire verdediging Deze bedragen gelden ook voor de kleinste baby. Daartegen moeten 1600 miljoen mensen in deze wereld leven van 2 tot 6 gulden per persoon per week. Aan malaria lijden 300 miljoen mensen. Door deze ziekte sterven er 10.000 per dag. Aan t.b.c. sterven 14.000 mennen per dag. Voor 1,— per persoon kan men hele gebieden mala ria vrij maken. Tienduizende mensen levens kunnen van de dood door t.b.c. gered worden door inentingen, die 4 cent kosten (of 1 sigaret). Duizenden kinderen kunnen tegen blindheid be schermd worden met medicijnen, die 2,kasten. Durven we staandë tegenover zo veel leed, nog beweren: We hebben zelf nog zoveel nodig? Ondanks de 1400 miljoen gulden, die Nederland verrookt en versnoept? baar is. De heer Posma drong er bij de aan wezigen op aan hun aktiviteit voor de school te stimuleren, zodat op korte termijn de vijfde leerkracht kan wor den aangesteld. Want. zo zeide de heer Posma: „we zijn er niet ver vandaan." Hbt gedeelte na de pauze was in handen van de heer Heykoop, hoofd van de B.L.O. te Gouda. Deze ver volgde zijn interessante lezing van vo rig jaar met het vertonen van een viertal films over het buitengewoon lager onderwijs. Het schoolreisje van afgelopen zomer werd nog eens be leefd door middel van lichtbeelden. Vermelden we nog dat burgemeester Warnaar van zijn belangstelling voor deze geanimeerde ouderavond blijk gaf. N. B. Nederland presteerde het onmogelijke Het debuut van de D.A.F.-personen auto heeft al heel wat pennen in be weging gebracht. En terecht, want wat hier door d|e Nederlandss industrie tot stand is gebracht kan - en dit is waarlijk geen chauvinisme - de ver gelijking met de produkten uit de beste buitenlandse fabrieken glansrijk doorstaan. Technisch zit deze construe tie zo knap en toch ook zo eenvoudig in elkaar, dat het woord geniaal hier zeker op z'n plaats is. Wie had enkele weken gelpden nog durven denken aan een volwaardige vierpersoons auto, die bovenal goed koop en zuinig in het gebruik is, een wagen zonder koppeling en zonder versnellingbak met een volautomati sche aandrijving - en met een zeer eenvoudige - en wie zou toen nog hebben durven dromen van een auto zonder ook maar een smeerpunt, die bijna geen onderhoud vraagt en waar in een kind zich direkt achter 't stuur zou thuis voelen? En D.A.F. pres teerde dit onmogelijke. Maar het is niet alleen de techni sche kant van de zaak, die deze on derneming zo bijzonder vertrouwen wekkend maakt. Een tweede factor, die in dit verband van belang is, is het moment waarop deze wagen ge lanceerd is. handen ruw of schraal -GELElF^psj) De les van Spijker Pessimisten hebben de afgelopen maanden wel eens hun bezorgdheid geuit t.o.v. de toekomstmogelijkheden voor deze nieuwe industrie, een be zorgdheid die vaak ontsproot aan wat men de les van Spijker zou kunnen noemen. Men vergeet hierbij evenwel, dat er nimmer een vergelijking tussen Spij ker en DAF mogelijk is. Onze natio nale Spijker automobielfabriek werd in 1898 opgericht en heeft - na een zeer succesvolle periode - tot 1927 kunnen handhaven. Wanneer er op dat moment een DAF was geweest, of in elk geval een fabriek die een wa gen kon leveren tegen een prijs die voor de grote massa van de auto prospecten interesant was, dan zou er geen sprake zijn geweest van liquide ren, integendeel, dan zou de Neder landse auto-industrie zich tot een van de meest vooraanstaande hebben kun nen ontplooien. Maar in die tijd waren de techni sche mogelijkheden nog tia beperkt om een dergelijk project te kunnen bren gen hoewel reeds vele pogingen op dat' gebied in het buitenland waren ondernomen. In 1931 echter kostte een zes-cylinder Spijker niet minder dan 29 000 gulden en het is duidelijk dat er'in de malaise-tijd practiseh geen afnemers voor deze produkten te vinden waren. Spijker moest het veld ruimen, omdat niemand zich de weelde van een zo kostbare auto meer kon veroorloven en DAF brengt een wagen waar - en we kunnen dit ge rust zo stellen - een groot deel van autorijdend Nederland als het ware op gewacht heeft. De markt wacht. Meer dan dertig jaar lang heeft ons land het zonder personenauto-indus- IN DEZE MAANDEN van schaarse zonne stralen heeft U een nodi Vraagt U bij ons in lichtingen. Ook te huur. LlU« U0 -D*OOttUM-ASSOCUTli- A. VAN DER HEIDEN Zuidkade 1 Telefoon 353

Weekblad voor Waddinxveen | 1958 | | pagina 2