I voor Waddinxveen Maedec de Vrouw Ve> ïflie&el van de week In blijde Verwachting Fiesta fpltllW bestrijding Sen iwAie plaatk NIEUWS uit □o 662 vrijdag 28 februari 1958 13e jaargang Adres redactie en administratie: Oranielaan 30. WaHdin*veen telet 438 Verschijnt elke vrijdag Abonnementsgeld per kwartaal f 1.00 bij vooruitbetaling Advertentie- en familieadvertentieprijs 8 ct per m.m. Bijdragen verslagen, etc. uiterlijk 's woensdagsavonds inzenden. De D.A.F. zal de aanvankelijk voor genomen produktie van de nieuwe personenwagen in versneld tempo op voeren. De gebroeders van Doorne verwach ten dat in 1959 ongeveer 20.0000 wa gens zullen worden gefabriceerd, ter wijl zij in 1960 al een produktie van 50.000 D.A.F. S 600 willen bereiken. Uit 42 landen zijn reeds aanvragen binnengekomen. Een Zweedse impor teur denkt 10.000 DA.F.-personen auto's per jaar te kunnen plaatsen. Op de Amsterdamse R.A.I werden onge veer 1700 wagens besteld. Dealers zullen waarschijnlijk reeds in oktober met de nieuwe wagen worden bevoorraad. Grote aantallen dus, doch dit geldt ook voor de A-griep die in Nederland heerste. In de periode september tot decem ber zijn in ons land 1230 mensen over leden aan influenza en A-griep. Dit blijkt uit het bulletin van het Centraal bureau voor de statistiek. De meeste slachtoffers vielen in de provincie Zuid-Holland: 246' in drie maanden. Onder de zestigjarigen en ouderen kwamen de meeste sterfgeval len voor, namelijk 725. Daarop volg den jeugdiger personen - beneden 20 jaar - met 224 doden. Iets dat ook (te) veel slachtoffers eist is het verkeer. Ondanks de maximum-snelheid van 50 kilometer in de bebouwde kommen, zijn de verkeersongelukken in de maand januari 1957 gestegen met bij na 10 procent. Hierbij dient echter te worden opgemerkt, dat er toen drie rjjloze-zondagen voorkwamen als ge volg van de bezuiniging op benzine en olie. Doch men blijft allen optimistisch. De vertegenwoordigers van de vei- ligverkeersorganisaties van België, West-Duitsland, Frankrijk, Luxemburg Oostenrijk en Nederland hebben in Luxemburg de programma's bespro ken voor de internationale verkeers- veiligheidsdag, die gehouden zal wor den op 17 mei 1958, welke mogelijk zal worden voorafgegaan door natio nale verkeersveiligheidsakties. Er werden echter niet allien in Luxemburg besprekingen gevoerd, ook in New York. Daar is tijdens een bijeenkomst tussen Conrad Hilton, John Hauser en de burgemeester van Amsterdam, mr, G. van Hall, besloten dat de bouw van Hilton-hotels in Am sterdam en Rotterdam definitief door gang zal vinden. Hier te lande verwacht- men, dat de Amerikaanse bijdrage in bouwkosten drie tot vijf miljoen gulden zal bedra gen. De P.T.T. is mede met goed nieuws uit de bus gekomen. De direktieraad van de P.T.T. heeft besloten in Den Haag proeven te ne men met de vorig jaar in Leidschen- dam ontwikkelde draadtelevisie Een aantal zeer gecompliceerde en kost bare toestellen zullen worden geplaatst Slaagt deze proef, dan zal de moge lijkheid worden bestudeerd of en wanneer het wenselijk is een draad- televisienet in Nederland op te bou wen. Zo heet het Doktersboek met èlle raad voor Moeder en Baby. Gratis bij de Babyderm Super-Babyset, waarin poe der - zalf - olie - zeep - shampoo, f 5.90. Weten Is gerust zijn. En dan.de helmenkwestie. De minister van oorlog beeft op vra gen van het Tweede Kamerlid, de heer Ritmeester, naar aanleiding van de levering van ondeugdelijke helmen aan het Nederlandse leger, medege deeld, dat er in 1952 een inschrijving voor deze leverantie is gehouden. De N.V. Verblifa was de laagste van ongeveer twintig inschrijvers. Aan hen werd medegedeeld, dat de opdracht gever zich zou overtuigen van de ge schiktheid van de aanwezige instal laties door een bezoek aan de fabrie ken. De minister zei tevens niet in staat te zijn geweest te onderzoeken of dit bezoek inderdaad is gebracht, doch heeft inmiddels een nadere controle gelast op alle in de krijgsmacht aan wezige helmen. De Rai-ten toons telling van perso nenauto's is gesloten en heeft dit jaar een record aantal bezoekers geboekt. Haalde men twee jaar geleden de 200.000 nog juist niet. thans werden er niet minder dan 265.670 geteld. De nieuwe DAF-creatie was hier stellig niet vreemd aan. De gebroeders Van Doorne hebben meegedeeld, dat er zoveael aanvragen voor de nieuwe DAF 000 zijn binnengekomen, dat het oorspronkelijk opgestelde produktie- plan minstens verdubbeld zal moeten worden. Aanvankelijk wilden de suc cesvolle Van Doornes komen tot een aantal van 25.000 wagens in 1960; dit zal nu opgevoerd worden tot 50.000 stuks. Zelfs met die 50.000 per jaar zullen we nog niet aan de aanvraag kunnen voldoen, aldus dr. Van Door ne. Tot in de Ver. Staten toont men be langstelling. Uit 42 landen zijn al aan- ENKELE NUTTIGE WENKEN MET HET OOG OP DE KOMENDE SCHOONMAAK II. Kloppen doen wij het tapijt maar een enxele keer per jaar, zo m de tijd ais de blaadjes aan de bomen komen en iedere rechtgeaarde huisvrouw het niet laten kan naar woning met beze men te keren! Maar ook voor dit klop pen hebben mensen van het vak de juiste methode voorgeschreven: Wij leggen hit tapijt bij voorkeur met de goeue kant naar beneden op een vlak ke straat en nog liever op een vlak grasveld. Wij kloppen het nu met een breedgevlochten mattenklopper van Spaans riet, aan de achterkant. Heeft men geen straatje of gras veld ter beschikking, dan kan men hit ook, wederom met de goede kant naar beneden, over een ronae paal, mits deze een behoorlijke diameter heeft, hangen. Men klopt het dan weer aan de achterzijde. Zo kunnen wij ook onze kleine kleed jes behandelen. Deze mishandelt men nog wel eens door ze eens lekker te jonassen of ze tegen een muur uit te slaan, hetgeen allerminst bevordelijk is voor het weefsel. Men slaat op deze wijze de kettingdraden van het grond- weefsel kapot. Dus nooit de voorzijde van het tapijt maar altijd de rugzijde kloppen! Laten wij echter van ons tapijt geen troetelkind maken en niet te veel klop pen, vegen en zuigen. Men doet verstandig karpetten re gelmatig te draaien, zodat niet steeds dezelfde plaats het meest belopen wordt. Ook verdient het aanbeveling de meubelen te voorzien van glijspjjkers Reinigen In een huis waar geleefd, gewerkt en gespeeld wordt, en wij zouden zeg gen gelukkig als dat zo is, zullen mis schien na verloop van tijd de kleuren van het tapijt wat minder helder zijn geworden en de huisvrouw zal er waarschijnlijk behoefte aan hebben deze weer wat op te frissen. Hiervoor komt Sientjes verouderde theeblaren- methode zeker niet meer in aanmer king. Maar laten wij ook voorzichtig zijn met ammonia en azijn, die bij on deskundig gebruik schadelijk kunnen zijn voor wol kleur en weefsel. Er zijn goede tapijtreinigingsmiddelen in de handel, die hiervoor veel veiliger zijn. En waar zal niet eens een vlekje vallen op het tapijt, als de baby nog wat knoeit met zijn eerste hapjes, kleuters in 't vuur van het spel iets omgooien, de grotere kinderen niet zo voorzichtig met de inktpot omgaan, de heer das huizes bij het schilderen van de kamer de verfkwast wat al te vlot heeft gehanteerd en waar wel eens een glas melk omvalt in een kamer vol visite of als de huisvrouw zelf eens wat onhandig is? Vlekken Daarom is het misschien practisch van de volgende raadgevingen op de hoogte te zijn bij het verlenen van E.H.B.O aan ons tapijt, als dit eens min of meer zwaar te verduren heeft gehad. Het is altijd van belang vlek ken zo snel mogelijk te behandelen. Ingedroogde vlekken laten zich veel moeilijker verwijderen dan vlekken die nog vochtig zijn! Men moet de vlekken met een zachte doek zachtjes betten. Bij een poolta- pijt zo mogelijk alleen met de vleug meestrijken, maar in ieder geval nooit een draaiende beweging maken, want dan komen wij van kwaad tot erger. Bij een hardnekkige vlek mogen wij wel, doch liefst zo min mogelijk, te gen de vleug in wrijven, daarna weer mat de vleug mee, zodat weer alle pooltjes netjes over elkaar in dezelfde richting komen te liggen. De behan delde plek niet belopen, voordat hij volkomen droog is, ook aan de achter zjjde. Laten we bij het verwijderen van vlekken heel voorzichtig zijn met het gebruik van chemicaliën enz. en even als bij het opfrissen der kleuren, de voorkeur geven aan een goed tapijt reinigingsmiddel. Als wij dit niet on middellijk bij de hand hebben, dan zijn bijvoorbeeld. Bier- en likeurvlekken te verwijde ren met tetra of alcohol; Wijnvlekken, wanneer ze niat oud zijn, met een verdunde oplossing van azijn- of citroenzuur; rode wijnvlek ken bestrooit men. voor zover ze nog vers zijn, met keukenzout, dan betten vragen binnengekomen voor een agentschap en in Nederland hebben 600 handelaren zich bereid verklaard, de nieuwe DAF te gaan verkopen. Deze week heeft zich gekenmerkt door ongekende sneeuwstormen, zodat over het gehela land het verkeer ge stremd werd. De Spoorwegen moesten uiteindelijk een groot aantal diensten staken, evenzo de autobussen, terwijl het autoverkeer behoorlijk in de knoop kwam. met verdund azijn- of citroenzuur en met water naspoelen; Koffie-, chocolade- en melkvlekken kunnen verwij aerd worden mat een oplossing van citroenzuur (5°/oook galzeep is er geschikt voor; goed uit wassen met water en drogen; Vetvlekken verwijderen wij met te- tra; met dit middel kunnen ook olie- verfvlakken, boenwasvlekken, teer. en smeerolie vlekken uitgemaakt worden; Verfvlekken moeten met een doekje met zuivere terpentijnolie gebet en licht afgewreven worden; wij moeten er voor zorgen steeds een schoon ge deelte van het doekje te nemen. Fruitvlekken, vooral van kersen en bessen, kunnen met een verdunde op lossing van azijn- of citroenzuur 10°/o behandeld worden en daarna weer grondig met schoon water naspoelen; Inktvlekken als ze pas gemorst zijn met een scheutje melk begieten. De inkt trekt dan in de melk. Nu voor zichtig met schone doek betten. Dit herhalen totdat alle inkt is opgezogen Daarna uitwrijven met melk (bij pooltapijten vooral geen draaiende be weging maken) en naspoelen met schoon water. Wij zien dus, dat het niet iets onover komelijks is als eens een vlek ons ta pijt ontsiert. Maar zijn wij niet heel zeker van onze zaak, dan is het het altijd verstandiger een goed vakman of een tapijtreinigingsinrichting in de arm te nemen. Voor chemisch reinigen wassen of stomen van tapijten vrage men steeds tevoren advies aan de win kelier of aan de fabrikant. Het spreekt vanzelf, dat hoe beter wij ons tapijt onderhouden, hoe langer wij er plezier van zullen hebben. Wij moeten echter niet uit hit oog ver liezen, dat een goede kwaliteit heus wel een stootje hebben kan. Spuitwater 13. De Waddinxveense protestants- christelijke partijen hebben besloten om dit jaar mét één lijst de verkiezin gen in te gaan. De schotjes zijn dus aan de kant gezet en men werkt sa men volgens het eendracht maakt macht"-principe. Het kan dus wel! En dat verheugt ons. Eenheid - zonder dwang - is bijna altijd te prijzen. Eén waren we ook bij het t.b.c.- onderzoek. Al meer mensen beseffen het grote nut van deze massale door lichting. Konden we niet onlangs le zen, dat in Nederland vele sanatorium bedden leegstaan Het gaat de goeie kant op! Toch blijft waakzaamheid ge boden, want plotselinge besmettingen waar tientallen mensen bij betrokken zijn, komen nog voor. En zo zaten we dus weer ineens mid den in de winter. Wat een ongemak! Maar hebt U bij al het mopperen dat U deed (behalve dan de brandstoffen- handelaars wel opgemerkt, hoe snel de wegen in onze gemeente weer be gaanbaar waren? Dat was bijzonder goed werk! M. P. Er zijn produkten die men zonder meer op markt kan brengen, (toilet zeep, luciferdoosjes, kammen, veilig heidsspelden e.d.) omdat iedereen precies weet waar ze voor dienen en wat men er mee moet doen. Andere artikelen vragen om een ge bruiksaanwijzing, zoals medicamenten, schoonheidsmiddelen, ontvlekkingswa- tertjes, en zo. Die gebruiksaanwijzing is wal erg nodig, want de meeste men sen weten nog niet uit zich zelf voor welke doelen, en in welke hoeveelhe den deze zaken moeten worden aan gewend. Boeken vragen wel niet om een ge bruiksaanwijzing in de grote beteke nis van het woord, maar toch is het nodig, dat zij, die boeken produceren en verkopen, een vrij Uitgebreid com mentaar leveren op hun waren, Een commentaar in de vorm van toelich ting, die we gemakshalve propaganda noemen, maar die toch hemelsbreed verschilt van de zuiver commerciële propaganda die we voor andere din gen kennen. Waarom schrijft men een hoek? De redenen daarvoor kunnen zoveel zijn, dat er een artikel over vol te schrijven is, maar men kan in 't algemeen zeg gen dat een schrijver een boek schrijft omdat hij iets te zeggen heeft. En een uitgever geeft het uit, omdat hij er iets in ziet, (nee, heus niet alleen geld) Een boekhandelaar probeert u een boek te verkopen, om er iets aan te verdienen. Maar voor dat iets moet men kunnen staan, men moet het verantwoorden; het is m.a.w. niet genoeg een boek plomp verloren op ae markt te bren gen. men moet er bij vertellen wat men beoogt en voor wie het bijgevolg is bedoeld. Een zeer belangrijk evenement in de kalender van de propaganda voor het boek is de Boekenweek, die, zelf traditie geworden, veel andere tradi ties heeft voortgebracht: allereerst het Boekenweekgeschenk, diat aan ieder die tijdens de Boekenweek voor ten minste 5,contant aan Nederlandse boeken koopt, wordt uitgereikt. Het is dit jaar een novelle Het gehucht, geschreven door A. Defresne. en het vorig jaar gelijk met het toenmalige £015Terugkeer van zelfvertrou wen en arbeidsvermogen. Verdwijning van angst, onrust en gejaagdheid. Mijnhardt's Zenuwtabletten geschenk De Nacht der Girondijnen, bekroond. Omdat de auteur bekend is, kan geen prijsvraag worden uitge schreven, waarbij, zoals in vorige ja ren men moest raden wie het boekje had geschreven. Daarom is nu als opgave gesteld van alle sinds 1947 ano niem verschenen geschenken de au teurs nog eens vast te stellen. Het boekje werd geïllustreerd door H. P. Doebele. Het is gewenst en goed in 't dagelijkse leven, de dingen om ons heen een vaste plaats te geven. Een plaats steeds voor de post, voor kranten en voor boeken, voorkomt de narigheid van het tijdverslindend zoeken. Dus in de keukenkast, waar orde ook een rol speelt, de platte borden links, de diepe rechts, bijvoorbeeld. De mannen, ja ook zij beleven vreugd aan de orde als die in hun bestaan gewoonte is geworden. Da dassen hangen aan een kastdeur op een lijntje; de kreukels gaan er uit en tijdverlies: een schijntje. Zij hebben 't scheergerei des morgens voor het grijpen en ergens ook de steen om messen bij te slijpen. Wanneer de mensen dus aan orde zich gewennen, leren zij mogelijk ook hun eigen plaats goed kennen. Het dringen naar een plaats, die meer vraagt dan zij hebben, leidt tot verwarring in gespannen spinnewebben. Scheepers. De jaarlijks terugkerende Boeken week, de vlaggen, de kleurige raam biljetten alles duidt er op dat de boe- kenpropaganda, hoe serieus in de grond ook, een feest is. dat iedereen mee kan vieren. BEJAARDEN MIDDAG. De eerstvolgende bijeenkomst van de bejaarden is op dinsdag 4 maart a.s. om half drie uur in het r.k. ver enigingsgebouw in de Burgemeester Trooststraat. SAMENWERKING PROT. CHR. PARTIJEN. De ARP, SGP, CHU en de Ned. Herv. Kiesvereniging hebben besloten bij de a.s. gemeenteraadsverkiezing weer samen te werken met één lijst uit te komen. Voor deze lijst zijn de volgende Can dida ten gesteld: A.R.: Ir. J. P. H. Venema (aftr.), P. Noordam, C. van Beek, C. Boersma en F. M. van Tol. S.G.P.: H. C. Kooijman (aftr.), H. Mulder, G. van Tilburg en G. Huizer. Ned. Herv. Kiesvereen,: A. Noorlander (aftr.), H. Huizer (aftr.) en F. Alblas (aftr.) en H. Poot. De heer J. Berghoef (A.R.) heeft zich niet herkiesbaar gesteld. De can- didaten voor de C.H.U. zijn nog niet bekend. GUNNINGEN. Namens de heer M. Heemskerk is het bouwen van een winkelpand aan de Dorpsstraat gegund aan P. Rehorst alhiar. Namens de heer L. Rip is het bou wen van een werkplaats aan de Zuid kade gegund aan Fa J. Roggeveen, al hier, voor ca. 15.000. Ds. KALKMAN NAM BEROEP NAAR HERV. NOODGEMEENTE AAN. In de avonddienst van de Hervormde vereniging Wet en Evangelie deelde zondag jl. ds. E. H. Kalkman te Voor hout mede, dat hij het beroep naar onze gemeente heeft aangenomen. Onlangs heeft het provinciaal kerk bestuur in Zuid-Holland ingevolge de overgangsbepaling van de Kerkorde, de vereniging Wet en Evangelie tot noodgemeente verklaard en een beroep uitgebracht op ds. Kalkman. Na de beëindiging van de kerkdienst sprak de heer N. Krabbendam namens de vereniging er zijn grote dankbaar heid over uit, dat ds. Kalkman dit beroep had aangenomen. Wanneer straks de ambtsdragers bevestigd zul len zijn, zal ds. Kalkman zijn intree doen in deze noodgemeente. Daarna werd ds. Kalkman toegezongen Ge zang 225. Ds. Kalkman is reeds enige tijd als geestelijk verzorger aan Wet en Evangelie verbonden. NIEUWE TELEFOON-AANSLUITINGEN 950 Fa. H. Baas, Aannemer van te legraaf-, beveiligings- en kabel- werken, Eikenlaan 47. 912 N. de Bruin, Secr. Chr. Nat. schoolonderwijs, Ieplaan 56. 835 L. van Tilburg, 2e Bloksweg 5. 910 L. Verhoeff, Smederij, construc- tiewerkplaats en landb. werktui gen, Dorpsstraat 59. 931 C. Rapis, Henegouwerweg 16. SUCCESVOL OPTREDEN VAN TONEELGROEP OPENB. SCHOOL B. De goede klank die de leerlingavon den van de Openbare school heeft, zal maar weinigen niet bekend zijn. Deze avonden die geheel door de leerlingen verzorgd worden, vinden haar oor sprong bij het vorige hoofd der school, de heer F. H. Blonk. Dit feit wa^ voor het tegenwoordige hoofd van de school, de heer J. van Amerongen be langrijk genoeg om deze, we mogen wel zeggen traditie, voort te zetten. Welnu, vrijdagavond togen we vol verwachting naar het R.K. vereni gingsgebouw, om te zien en te horen of de heer van Amarongen er in ge slaagd zou zijn deze goede faam te behouden. Ja, en als men dan gewend is regelmatig toneelavonden bij te wo nen, dan valt het moeilijk om over dergelijk „kinderspel" een oordeel te vellen. Niettegenstaande dat, heeft de openbare school voor een onvergetelij ke avond gezorgd. Een avond, welke gedachten als b.v.: we gaan er naar toe. om die kinderen een plezier te doen, volkomen van de baan veegt. Het verenigingsgebouw was maar nauwelijks groot genoeg om de vele bezoekers te herbergen, een feit dat door menig toneelgezelschap benijd wordt. In zijn openingswoord onthulde de heer van Amerongen, dat hij op een dergelijke overweldigende belangstel ling niet had durven hopen, en riep allen een hartelijk welkom toe, inzon derheid aan de heer Pille, lid van de gemeenteraad. „Dorusie zoekt werk" was de naam van het eerste toneelstukje, een soort schetsje welke terstond in de smaak viel. Vooral toen de imitator Hans De- genhardt de radioster Dorus imiteerde. Een prettige afwisseling was het op treden van Clara Elshof, die de zaal verrastte met een nummertje Ballet- dansen. De hoofdschotel vormde echter het toneelstuk „De ganzenhoedstar'" een stuk in drie bedrijven met zang van J. W. Reemink. Een sprookje, dat ver haalde hoe een ganzenhoedster, dat als wees bij een hardvochtige boer in huis was, door de goede fee bevrijd wordt en dan later met een Prins trouwt. Da volkomen ongedwongenheid en de wijze waarop deze kinderen zich op dit stuk hadden ingespeeld, dwingt onze bewondering af. We zullen ons (Vervolg op bijblad.) Veilig Verkeer De beruchte slip ligt hier op de loer! Rijdt voorzichtig en niet te snel De rechter zou later wel eens meer belang kunnen stellen in het feit. hoe U vóór de slip reed, dan gedurende die glij-partij!

Weekblad voor Waddinxveen | 1958 | | pagina 1