rcnmD] M. HEEMSKERK HAMOL zPjatwi DOELEMAN £,CLfrafae<t(ï eft (ca-m&n Katholieke Volkspartij TWïïm HOEST? 'ïadicaatl A. v. d. Heiden 'n goed zwitsers product voor huidverzorging. Per tube f 2,SO pers het de jonge prins moeilijk maakt als een gewone jongen te leven. als het zo doorgaat, heeft de koningin reeds doen weten, zal ze prins Charles van school moeten nemen. DE HERTOG Haar rechterhand is haar echtgenoot de hertog van Edinburgh, die toen hij met haar trouwde nog gewoon luite nant Philip Mountbatten heette en eerst bij die gelegenheid zijn hertoge- NAAR NEDERLAND Met ongewoon grote staatsie zullen Koningin Elisabeth van Engeland en haar gemaal, Philip, Hertog van Edin burgh, in ons land ontvangen worden. Het Britse koningshuis heeft de laatste tijd zeer in het middelpunt van de belangstelling gestaan, vooral we gens de daarop uitgeoefende critiek, De Nederlanders zullen thans de kans krijgen, de koningin en haar echtge noot met eigen ogen te zien. Elisabeth Alexandra Mary Windsor is genoemd naar een der grootste ko ninginnen die Engeland ooit heeft ge had. Maar breidde in de tijd van de eerste Elisabeth het rijk zich uit, Eli sabeth II ziet haar gebied gestaag in krimpen. Toch is het Empire nog groot genoeg om een reuzen-last op haar jonge schouders te leggen. Als jong meisje had ze helemaal geen vooruitzichten op de troon. Pas toen haar oom Edward VII zijn kroon prijs gaf om met de Amerikaanse Wallis Simpson te kunnen trouwen, (december 1936), veranderde haar po sitie met een slag: zij werd de troon opvolgster. Op haar zestiende jaar werd ze benoemd tot kolonel van een Engels garderegiment en in het laatste oorlogsjaar volgde ze. op eigen ver zoek, in het kamp Aldershot een trai- ning als militair chauffeuse. Haar vader was een gesloten, plichts getrouw man, die beslist niet vlot kon worden genoemd en zelfs worstelde met een spraakgebrek. Hij ontving krachtige steun van zijn echtgenote lady Bowes-Lyon, vrolijk en opgewekt van aard. Elisabeth lijkt het meest op haar vader. Op haar kenmerkt een zekere schroomvalligheid, waartoe ze ker het bewustzijn van haar verant woordelijkheid en het hoge plichtsbe sef, dat zij van haar vader erfde, heb ben bijgedragen. DE CRITIEK De critiek die over het koningshuis is losgebarsten, raakt echter eigenlijk de koningin zelve niet. meer de hof houding die haar te veel isoleert. Vele Engelsen zouden gaarne zien, dat de koningin meer de kant opging van de Scandinavische vorstenhuizen of van ons eigen Oranjehuis. Ze willen haar niet langer zien als een soort sprook- jesvorstin, omgeven door een haag van dignitarissen en gardesoldaten. Nie mand zal echter een woord van cri tiek uiten op de wijze waarop Elisa beth haar talloze verplichtingen ver vult en haar agenda is schier iedere dag overbelast. Zij bezit een waarlijk vorstelijke gratie en toont in moeilijke situaties zeer veel tact. Dat ze niet zo conservatief is als men wel denkt, be wijst het feit dat ze prins Charles naar een kostschool stuurde, in plaats van hem thuis les te doen geven. Het was wel een heel deftige kostschool, maar ook deftige jongeheertjes zijn kwa- Het is maar zo jammer dat vooral de onbescheidenheid van de Engelse lijke rang kreeg. Toch was Philip geen gewone luitenant. Hij was een Griekse prins, zoon van prins Andreas van Griekenland. Zijn oom was de verdre ven koning Constantijn. Philip had echter nog een andere oom en tijdens zijn studie in Engeland was hij daar kind-aan-huis. Die oom was Lord Louis Mountbatten, een ui termate bekwaam zee-officier, die het heus niet alleen vanwege zijn afkomst tot zeer hoge posten heeft gebracht. De Mountbattens zijn van Duitse af komst, him familienaam luidt oorspron kelijk Battenberg. Tijdens wereldoor log I veranderde het Engelse konings huis de geslachtsnaam (Saksen-Coburg Gotha) in Windsor en Von Battenberg veranderde prompt in Mountbatten. Deze naam nam ook prins Philip aan, toen hij zich tot Engelsman liet natu raliseren. Philip is noch krachtens zijn karak ter noch krachtens geboorte een „man van het volk" en jaagt niet naar po pulariteit, al vinden vele bakvissen hem een ideaal man. Maar hij beschikt over een scherp verstand en een gro te dosis energie en nuchterheid, heeft zich niet, aan handen en voeten gebonden, overgeleverd aan de hier en daar wel enigszins versteende hof- id*eeën. Evenals zijn bekende voor ganger, de gemaal van koningin Vic toria, heeft hij er juist naar gestreefd, verouderde gebruiken op te ruimen. Bij het vervullen van haar talloze plichten is hij zijn koninklijke vrouw tot grote steun en stimuleert haar zelfvertrouwen. „GOD SAVE THE QUEEN" Elisabeth is thans 31 jaar, Philip wordt dit jaar 37. Sinds de 6e februari 1952, toen ze na de dood van haar va der George VI, werd gekroond, heeft zij maar weinig privé-leven gehad Toch probeert ze daarvoor altijd nog zoveel mogelijk tijd te vinden. Haar hobby is de paardensport en de paar den der koningin nemen aan alle be langrijke wedrennen deel. Ze leest graag maar niet al te diepzinnige boe ken, ze kleedt zich soms bijna smake loos, dan weer ziet ze er betoverd uit. Maar voor millioenen is zij de prin ses uit het sprookje wanneer ze haar staatsiekoets uitrijdt of te paard en in uniform de parade afneemt, Voor andere millioenen is zij de leven de herinnering aan het „Brittannia be heerst de zeeën", nu welhaast een le gende. Elisabeth is de dochter van haar vader, de man die tot het laatst toe op voorbeeldige wijze zijn plicht deed, die zichzelf geheel offerde voor zijn land. Die ernst, die plichtsbe trachting, kenmerken ook haar. contrastaren soms wonderlijk met haar jeugd en haar buiten twijfel lieftallige verschijning, en dat is oorzaak dat zo menig Brit, die tot geen prijs senti menteel wil zijn, niet zonder ontroe ring meezingt „God save the Queen" God bescherme de koningin wordt vriendelijk verzocht zich in verbinding te stellen met de directeur van het postkantoor alhier. Elke aan wijzing kan van betekenis zijn. WINTERWEER. Het barre winterweer in de afgelo pen dagen heeft ook Waddinxveen niet onberoerd gelaten. Zij, die hun werk buiien af hebben en de vele elders schoolgaande kinderen hebben uren nodig gehad om thuis te komen, waar moeder de vrouw alle moeite had een warme hap smakelijk te houden. De vele schuivende auto's hebben het er goed afgebracht. Alleen op de Kerkweg was een ploeg werklieden nodig om de wagens op de weg te houden. Door hef hoge water, als gevolg van de sneeuwval, liep het slootje bij de Ieplaan over en het water zocht een uitweg naar de srtaatkolken. De voor gevel van de opslagplaats van de heer Sekeris aan de Zuidkade moest het eveneens ontgelden. Nergens deden zich persoonlijke ongevallen voor. Prettig is het te ervaren, dat de ge meente over prima materiaal beschikt om sneeuw en gladheid te bestrijden en dat het gemeentepersoneel weet, hoe dit materiaal effectief bediend moet worden. Onze gemeente is een voorbeeld van vele van haar grotere zusters, hoe men de sneeuwruiming moet aanpak ken. LEDENVERGADERING K.V.P. De wegens slechte weersomstandig heden uitgestelde vergadering van de K.V.P. van dinsdag 25 februari zal ge houden worden op maandag 10 maart 's avonds 8 uur in het Kath. Ver enigingsgebouw. INSTITUUT VOOR ARBEIDERS ONTWIKKELING. Door de slechte weersomstandighe den, is de jaarvergadering van het In stituut voor Arbeidersontwikkeling op 25 februari niet doorgegaan, en verzet naar maandag 3 maart a.s. bij de heer S. Versloot. Officiële mededeling POLIO-INENTING. De eerste inenting tegen kinderver lamming voor de kinderen, geboren in de jaren 1957, 1956, 1954, 1953 en 1952 zal plaats hebben op 4 en 6 maart, 11 maart en op 13 maart tussen half twee en vier uur in het Groene Kruis- gebouw in de Stationsstraat. De oproepingen voor 4 en 6 maart zijn inmiddels verzonden. De oproepingen voor de zittingen op 11 en 13 maart zullen in de komen de week verzonden worden. Degenen, die het gele enquette-for- mulier nog niet hebben teruggezonden, maar de kinderen toch willen laten inenten, dienen zorg te dragen, dat de opgave voor deelname uitenijk zater dag 1 maart a.s. ten gemeentehuize wordt bezorgd. Bij de inenting dient te worden me degebracht. 1. de toegezonden oproep; 2. de blauwe of rose inentingskaart, die bij de geboorte-aangifte werd uit gereikt; 3. een bijdrage in de kosten van zo mogelijk 1,— per enting. De kinderen, geboren in december 1957 zullen pas worden opgeroepen voor een in april a.s. te houden zit ting; de oudere kinderen, behorende tot hetzelfde gezin, zullen gemakshal ve gelijktijdig worden opgeroepen. Het gemeentebestuur. OM EEN WEDDENSCHAP. De opzichter-tekenaar van gemeen tewerken, de heer H. den Boer uit Gouda, speler van het eerste zevental der G.Z.C., wedde met zijn collega's om een pakje sigaretten, dat hij vóór 1 maart zou zwemmen in het zwembad aan de Kanaaldijk. Dit is woensdag 26 februari gebeurd. Terwijl zijn collega's in lederen jassen aan de kant stonden te rillen, dook de heer den Boar het ijskoude water in en zwom het bad in de breedte heen en terug over. VLEKVRU DOOR EN DOOR Dorpsstraat 33 Telefoon 418 £te u-o-i uJiaqzti Afdeling WADDINXVEEN De vergadering, die op 25 februari j.l. wegens de slechte weersomstandigheden niet door kon gaan, wordt gehouden op MAANDAG 10 MAART 's avonds 8 uur in het Kath. Verenigingsgebouw. Dezelfde agenda wordt aangehouden, HET BESTUUR ,,'t Is buiten toch zo koud en guur, ach, kind'ren, wilt eens horen. de grond ii dor en ijzer-hard, het water is bevroren; wij zijn uw vriendjes, allemaal: roodborstjes, vinken, spreeuwen, boomklevers, lijsters en de mus, en kneutjes, kraaien, meeuwen; en dan de eendjes in de sloot, wij allen zoeken eten, de honger is zo'n vlijmscherp zwaard, en dorst, niet te vergeten Ach, blijf nu niet, (wij hebben nood! stil in uw huisje zitten, wij vragen om wat kruimels brood, wat zaad en zonnepitten, en korstjes kaas. gesnipperd fijn, dat vinden wij ook heerlijk, en als het kan - een zwoerdje spek, want vet is onontbeerlijk een etensrest je, nog wat warm, dat is een extra maaltje, wat noodjes en wat hennepzaad, lauw water in ons schaaltje. Wij vragen heus toch niet te veel, voor U zijn 't kleine dingen: wij zullen dan, als 't lente wordt, weer mooie liedjes zingen!" G. Nieuwenhuijsen. is vergeten. Gelieve dit even op het redactie-adres te melden en alsnog zal er dan voor een exemplaar gezorgd worden. KAARTAVOND WADDINXVEEN. Wij willen deze keer maar eens niet met voetballen beginnen, daar de weersgesteldheid toch zo is, dat er wel geen wedstrijden door zullen gaan. Wij willen deze keer speciaal Uw aan dacht vragen voor de maandelijkse kaartavond bij van de Water. Aanvang PRAATAVOND A.R. KIESVERENIGING Onder leiding van de nieuwe voor zitter. de heer F. M. van Tol, verga derde vrijdagavond de A.R. Kiesver eniging hier ter plaatse, om allereerst de candidatenlijst voor de a.s. ge meenteraadsverkiezing samen te stel len en vervolgens om een zg. praat avond te houden. De voorzitter deed enkele medede lingen over de gehouden besprekingen met de andere chr. partijen, met het oog op het uitkomen met een geza menlijke lijst. De stemming had tot resultaat dat de volgende candidaten gesteld wer den: Ir. J. P. H. Venema (aftr.), P. Noor- dam, C. van Beek, C. Boersma en F. M, van Tol. De heer Ir. J. P. H. Venema hield eeil causerie over. „de gemeente en het maatschappelijk werk". Het is moeilijk een juiste definitie te geven van dit begrip, het werd on langs omschreven als: het georgani seerd en regelmatig bestrijden, het op heffen en zo mogelijk het voorkomen van een bepaalde nood van een be paald persoon of een bepaald gezin. Spr. vond dit een vrij juiste omschrij ving en constateerde dat de Overheid hierin het initiatief genomen had. Ook het maatschappelijk werk, welk door Een leuke BEKER GRATIS Bij 1 tube MEDINOS TANDPASTA a 85 cent Natuurlijk bij Uw A. VAN DER HEIDEN Zuidkade 1 Telefoon 335 de verschillende kerken verricht wordt kan thans door de overheid ge steund worden. In 1848 werd aan onderstand in ons land f 4.200.000,—. waarvan door de kerken 2.400.000,— of 57 pet. In 1940 waren deze cijfers 140.000.000,-, 11 000.000,— of 8 pet en in 1953 f 19i3.000.000,—, 20.000.000,— of 10 pet. Hoe of de verschillende bemoeiingen zijn toegenomen blijkt uiit de cijfers van de rijksbegroting voor 1957 nl. van sociale zaken 466.784.990,en van maatschappelijk werk 138.740.900, De begroting van de gemeentelijke in stelling van sociale zaken in onze ge meente geeft voor 1948 een eindcijfer van 110.400,—. Als A.R. stelde spr. de vraag, of men wel in de goede richting gaat en of niet de soevereiniteit in eigen kring wordt aangetast, zoals bijv. door het aanvaardena vn de voorwaarden, wel ke door de overheid bij het verlenen van subsidies gesteld worden. Spr. was van oordeel dat men in dit op zicht de klok niet kan terugzetten en dat de houding van het christen-volk aan het veranderen is en moet veran deren. De heer Venema zag de toe komst zo, dat de christenen contact zullen moeten hebben met de overheid om gezamenlijk steun te geven aan de medemens, die dat nodig heeft. DIRECTEUR POSTKANTOOR VERTREKT. Bij beschikking van de directeur- generaal der PTT is met ingang van 1 maart a.s. de heer J. Mijderwijk, di recteur van het posit- en telegraaf kantoor alhier, benoemd tot directeur van het post- en telegraafkantoor te Workum. HONDERD GULDEN ZOEK. Op zaterdag 22 februari werd op het postkantoor alhier, voor de derde keer in korte tijd een kas tekort ge constateerd van f 100,De betrok ken ambtenaar is hierdoor wel zeer gedupeerd. Een ieder, die meent hierover in lichtingen te kunnen verstrekken, TONEELAVOND LEERLINGEN SCHOOL B. Door de overweldigende belangstel ling en het grote succes bij de eerste avond zullen de leerlingen van de openbare lagere school B een herha ling geven van him toneeluitvoering op vrijdag 14 maart a.s, in het r.k. ver enigingsgebouw. Zij die voor deze avond belangstel ling hebben kunnen hun toegangsbe wijzen bestellen bij het hoofd' der school, de heer van Amerongen en bij de leerlingen. Burgerlijke Stand Aangiften van 20 tot 26 februari 1958. Geboren: Corlina, d. v. C. Oudijk en A. Sanner, 2e Bloksweg 17. Pieternella. d. v. L. C. van Beek en J Klomp, Noordkade 223. André, z. v. D. Schoenmaker en A. Ravesloot, Zuidkade 80. Hendrik Pieter Adriaan, z. v. J. A. Kalkman en M. J. Baaij, Burgem. Trooststraat 92. Pleune Marie, d. v. J. Bregman en B. Havenaar, Ieplaan 45. Gehuwd: J. P. van den Berg en A. Spiegelaar; B. J. van Rhijn en A. M. de Wit. Pig en Peg op stap GEVONDEN EN VERLOREN VOORWERPEN. Gevonden: blauwe want, 1 paar witte sokken; 1 paar motorhandschoenen, 3 washandjes, motorkap. Verloren: 1 paar blauwe gymn. schoe- nen, zwarte sjaal, oorbel, ziekenfonds- kaart, geruite sjaal. Predikbeurten Nederlands Hervormde Kerk. Vm. 9,30 uur Ds. J. van der Haar. Nam. 6,30 uur Cand. A. Baas, Gouda. Hervormd Wijkgebouw. V.m. 9,30 uur Cand. A. Baas, Gouda. Nam. 63,0 uur Ds. J. van der Haar. Gereformeerde Kerk. Vm. 10 en nam. 5 uur Ds. J. Snoey. Ned. Herv. Ver. Wet en Evangelie. V.m. 9,30 uur Ds. H. Huting, Gouda. Chr. Afgesch. Gemeente. V.m 9,30 en nam. 5 uur Leesdienst. Vrijdagavond 28 februari nam. 7 uur Ds. G. v. d. Breevaart, H, I. Ambacht Rem. Geref. Gemeente. V.m. 10 uur Ds. L. J. van der Wolf, Alkmaar. 17. Pig had weer een beetje moed gekregen nu de zaak opgehelderd was en ze<i: Vlanmiddlag hebben we iaën beurs gevonden,kan het soms zijn dat U de Uwe kwijt bent? Een beurs, wachit eens eventjes.... de adjudant voelde naar de plaats waar zijn beurs altijd had gezeten., juist Had geze ten. Nu was het weg. Dat klopt in derdaad jongens, hij is weg. Weet U misschien toevallig ook hoeveel geld er in zat? Jazeker dat wist de adjudant wel. En het klopte precies met de inhoud. Dan moet dit hem zijn zei Peg eenvoudig en over handigde het voorwerp aan zijn eige naar. Ja dat is hem riep de man ver heugd en pakte het ding met beide handen aan. JAARVERSLAG BOERENLEENBANK. In De Unie hield de Coop. Boeren leenbank „Waddinxveen" de algemene ledenvergadering. De heer K. van der Torren JCzn.. de voorzitter, consta teerde, dat niettegenstaande moeilijk heden, toch zeker mag gesproken wor den van een goed jaar. Da vergadering kon zich verenigen met het bestuurs voorstel om de winst over 1957 van f 16.088 toe te voegen aan de reserve. De heer Adr. Breedijk werd herkozen als lid van de raad van toezicht en de heer G A. Graveland als bestuurslid. ZONDAGSDIENST wordt waargeno men door Dr. E. M. L. Hemminga. Bel Bij Brand No. 300 Sport in 't kort BE FAIR NIEUWS. BE FAIR H—SPORTLUST Hl. De enige wedstrijd welke jl. zater dag doorgang kon vinden, was die van onze reserves tegen Sportlust. Wederom is dit een ruime overwin ning voor Be Fair geworden, en zo doende blijven zij heer en meester in de tweede klasse. Naar het zich laat aanzien, gaan we weer een rustige zaterdag tegemoet. De slechte terreinomstandigheden zijn nu van dien aard dat ook in eigen huis de mogelijkheid van voetballen zo goed als uitgesloten is. Toch geven we nog even het pro gramma: Boskoop IBe Fair I. Bodegraven IIBe Fair II. Be Fair IIISportlust IX. Alle wedstrijden vangen aan om 4 uur. GEEN SPORTSCHAKELS Het kan voorkomen, dat bij het be zorgen van onze clubcourant een adres 8 uur. Nu het buiten toch slecht is rekenen wij op alle leden en donateurs want vraagt het aan anderen, het is er echt gezellig. Tevens wijzen wij er even op, dat de voetbalpool ook bij van de Water ingeleverd kan worden en zoals U misschien al weet is het d3ze keer een dubbele pool en dat betekent dat er 120.000,— te winnen is. Waagt nu eens een kans Pool-formulieren zijn altijd in voor raad. Wedstrijdprogramma a.s. weekend. Bergambacht I—Waddinxveen I. Waddinxveen 3Moordrecht 3. Waddinxveen Z I—Bodegraven Z I W.Z.C. DE GOUWE. Op woensdag 12 maart a.s. organi- seert De Gouwe haar jaarlijkse feest avond in Lunchroom van de Water. Opgevoerd zal worden het toneelstuk ,,'t Begon in een Hotelletje", dat ge- ApOlhtktM Zuidkade 1 Telefoon 335

Weekblad voor Waddinxveen | 1958 | | pagina 2