Derenhorloges \h^paSöu PARFUM LUCIEN LELONG BRONNLEY tfaCari DOELEMAN JAC. SATON IVOROL Elke tand een Sneeuwwit]© Geleefd tussen twee werelden f 4.85 per flacon Toilletzeep Badzout Talkpoeder Spuitwater 14. 0e naderende verkiezingen werpen hun schaduwen wel ver vooruit. Dan spannen de politici zich eens extra in om tot de verbeelding van de massa te spreken. Reeds jaren bestaat er een plan voor gemeentelijke sportvelden en steeds opnieuw wordt dit plan in de ijskast gelegd. Wel hebben twee verenigingen zelf en met succes de aanleg ter hand ge nomen, maar van gemeentewege is hier niets aangedaan. Thans met de verkiezingen in zicht wordt dit plan weer eens uitvoerig besproken in de a.s. gemeenteraadsvergadering, welke o.a. voor dit doel met spoed bijeenge roepen is. Wij zullen de wens uitspre ken. dat deze spoed niet op niks uit draait, maar dat de sportveldenzaal spoedig even rond zal zijn als de baan van de spoednic. M.P. Pig en Peg op stap 19. Kom even binnen jongens. Het spreekt natuurlijk vanzelf dat jullie als eerlijke vinders een beloning ont vangen. Onze vrienden keken elkaar eens aan en allebei dachten ze op dat ogenblik hetzelfde: Dit was hun kans op de twee gulden en acht en veertig cent. Nou eventjes dan en Pig en Peg gingen het huis binnen. 20. Het was een indrukwekkende grote hal waar ze nu in stonden. Over al hingen schilderijen van grote veld heren en maarschalken met verschrik kelijk strenge gezichten en zware borstelige wenkbrauwen. De rillingen liepen de vrienden over de rug maar ze deden hun best, dat niet aan elkaar te laiten merken. OOK WADDINXVEEN SPAART WEER. De landelijke spaarcijfers over fe bruari vertonen een gunstig beeld en onze gemeente is in dit opzicht niet achtergebleven. Bij de rijkspostspaarbank werd in gelegd 29.876,69 en terugbetaald 23.337,52. De Coöperatieve boerenleenbank ontving aan inleg 241.984,26 en be taalde terug 181.299,96. Het laatst uitgegeven boekje draagt nummer 8518. VERGADERING. De afdeling Waddinxveen van de K.V.P. houdt thans een algemene le denvergadering op maandag 10 maart a.s. in het r.k. verenigingsgebouw. In deze vergadering zal de candidaten- lijst voor de gemeenteraadsverkiezing worden opgemaakt. EERSTE VIER WONINGEN GROTE GEZINNEN KLAAR. Dezer dagen zullen de eerste vier grote gezinswoningen van het bouw plan van 45 woningwetwoningen die voor rekening van de r.k. woning bouwvereniging zijn gebouwd in het herbouwplan Zuid, worden betrok ken. Deze woningen liggen aan de Ringvaartsingel. Ze hebben vijf slaap kamers. De benedenverdieping bevat een woon- en twee kamers, een keu ken, een douchecel en een toilet. De architectuur van dit bouwplan berust bij het bouwkundig ingenieursbureau Stuurman en Zn alhier, de bouw ge schiedt door de fa P. Rehorst. OVER VREEMDE POSTZEGELS. In de Unie werd een vergadering van de Ned. bond van postzegelverza melaars gehouden. De heren Hilgers, De Rooij en v. d. Bosch hielden een causerie over verschillende soorten sportzegels, die in de loop van de ja ren zijn uitgegeven. Met lichtbeelden werden de postzegels vertoond. Er be stond vrfj goede belangstelling voor deze interessante bijeenkomst. POUO INENTING. Dinsdagmiddag geschiedde in het Groene Kruisgebouw de inenting te gen kinderverlamming van kinderen geboren in 1957, 1956, 1954, 1953 en 1952. Er werden 189 kinderen behan deld. Elf lieten verstek gaan. De vol gende zittingen zijn op 11 en 13 maart. Op 1 april zal dan de tweede inenting geschieden, ongeveer een half jaar later de derde. SPOORWEGOVERGANG GESLOTEN. Voor de uitvoering van betonwerken zal de spoorwegovergang in de Kerk- weg alhier in de nacht van 14 op 15 maart a.s. voor alle verkeer zijn ge sloten. Deze sluiting gaat in vrijdag avond om 11 uur en wordt weer opge heven op zaterdagmorgen 6 uur. Het werk wordt uitgevoerd door Visser's en Co., Aannemingsbedrijf te Rotterdam. BEDRIJF GEOPEND. In de afgelopen jaren heeft de si- roopwafelbakkerij van de heer Booy een zo grote vlucht genomen, dat de bedrijfsruimte aan de Oranjelaan te klein was. Thans heeft hij een nieuw bedrijf geopend aan de Zuidkade, dat geheel aan de eisen des tijds voldoet. De be schikbare ruimte is 35 x 10 m. groot. Wij wensen deze ondernemer in zijn nieuwe zaak veel succes toe. VERGADERING CHR. HIST. UNIE. Vrijdag 14 maart 's avonds 8 uur zal door de Chr. Hist. Kiesvereniging een ledenvergadering gehouden wor den, waar de heren A. Oudijk en J. van Steijn een causerie zullen houden over de gemeentepolitiek. VERGADERING WEEGBRUG. Maandagavond werd in lunchroom van de Water de jaarvergadering ge houden van de vereniging Waddinx- veens; Weegbrug, onder leiding van de vice-voorzitter, de heer J. Hofman. Aan waaggelden werd in 1957 ont vangen in totaal 7670,99 en hoewel aan de weegbrug bij de loswal aan de Noordkade verschillende reparaties Burgerlijke Stand Aangiften van 27 febr. tot 5 maart. Geboren: Leendert Ronald, z. v. T. W. Verweij en M. J. Bosman, Stations straat 17. Gerrit Arie, z. v. A. L. Oudijk en A. N. Graveland, Noordeinde 77. Gehuwd: W, van der Vaart en F. G. Timmer. Overleden: Visser, Geertruida Wilhel- mina, oud 55 jaren. Treur, e.v. Hoogendoorn, Gerrigje oud 83 jaren. GEVONDEN EN VERLOREN Gevonden, ijzeren slee. schroeven draaier, klompsokje, fietspomp, zwarte sjaal, groen kinderwantje, diploma- tentas met inh. Verloren: rode want, 1 paar grijze wanten, grijze want, blauwe pet, sjaal, bruine glacé handschoen, envelop met inh., portefeuille met inh., herenpols- horioge, geborduurd kleedje. verricht moesten worden, leverde het afgelopen jaar een gunstig resultaat op van 2315,12. Besloten werd om aan de aandeelhouders een dividend uit te keren van 10 pet. (onv.) WERK GEGUND. Het gemeentebestuur heeft het ver richten van grond- en rioleringswer ken voor de aanleg van een riool van af de Kerkweg naar de rioolwaterzui veringsinrichting en de aanleg van het grondlichaam van de oprit van de ge projecteerde verbindingsweg Kerk- weg-Willem de Zwijgerlaan gegund aan de fa. Gebr. de Man te Ammer- stol voor de som van 89,269,Deze firma was de laagste inschrijfster bij de onlangs gehouden openbare aanbe steding voor dit werk. VERDUISTERING. De 25-jarige kantoorambtenaar J. B., van het postkantoor alhier, is door de opsporingsdienst der PTT aangehou den wegens verduistering. Hij zal wor den voorgeleid voor de officier van Justitie te Rotterdam. B. is voorlopig in zijn ambt geschorst. JEUGDDIENST. In een jeugddienst, uitgaande van de Ned. Herv, vereniging Wet en Evangelie hoopt op zondag a.s. des nam. 7 uur voor te gaan Ds. J. Gras te Schiedam. Het onderwerp: De zin van mijn kerkgaan. Vooraf is er een kwartier gemeente zang. JAARVERGADERING L.A3. Wij herinneren onze lezers nog even aan de uitgestelde jaarvergadering van de Chr. Landarbeidersbond, welke hedenavond in het Verenigingsgebouw aan de Stationsstraat gehouden wordt. Na het huishoudelijke gedeelte zal de toneelvereniging TOG het toneel stuk „Strikt zakelijk" opvoeren. Al leen al om het feit dat deze ver. met dit toneelstuk zowel binnen als buiten onze woonplaats een groot succes ge boekt heeft is een bezoek aan deze avond ten zeerste aan te bevelen. De aanvang is niet zoals vorige week in de advertentie was vermeld om 7 uur, maar om 7,30 uur. met datumaanwijzing, f48,- de zaak met de buitenklok Alles wat niet normaal is, wreekt zich geweldig in het nageslacht. Voor de invloed van een nieuwe haan zou ik ongeveer 20 dagen stellen. Zodra een verzwakking vooral in de bevruchting zich openbaart moet nieuw bloed in gevoerd worden, maar men dient te bedenken dat deze opfrissing niet al tijd behoeft te komen van de hanen- zijde, maar dat inzetting van een paar prima verse fokhennen uitstekende resultaten kan geven. Men kan zowel de oude haon op de jonge hennen zetten als omgekeerd, maar de paring van broer en zus toch maar liefst steeds vermijden. Maar dat is en blijft de hoofdvoorwaarde, waardoor alles beheerst wordt: volkomen gezondheid, volledige conditie en kracht. Dit geldt zowel voor grotere als lichtere rassen. Karnemelk is een uitstekendedrank voor volwassen hoenders en vooral voor kuikens. De meest ernstige kui- kenziekten vinden juist bestrijding in karnemelk. Dat voor volwassen hoen ders deze drank zeer geschikt is, staat eveneens vast. Groenvoer onder ieders bereik. Het is in de stad- en ook wel op hst platte land voor vele kippenhouders vaak een toer om steeds vers groenvoer te krijgen. Meestal is dat te oud, te hard, dus te arm aan vitaminen en niet erg gewild door de hoenders. Dat dit hoogst nadelig is voor de gezondheid der dieren en de leg is thans algemeen bekend. De proaven. genomen met ge kiemde haver hebben hoogst bevredi gende resultaten opgeleverd. Een proef kan door iedereen genomen worden; Pluimveehoekje Antwoord aan vrager. De ogen van alle Wyamdottes en dus ook de Patrijskleurige moeten fraai roodbruin van iris zijn, lichte ogen vererven helaas maar al te zeer en passen niet bij het goedige type van de Wyandotte-kop. Ik voor mij zou met die haan niet doorfokken. Het euvel van de andere haan, nl. zijn te dikke poot zal wel niet erverven, maar zal al bij de paring soms hinder nis geven, waarom ik U raden zou U te houden aan de vaste stelregel wel ke luidt; gebruik voor fokhaan. als ook voor de hennen, lichamelijk onbe rispelijke diaren, die geen enkele ziek te hoegenaamd doorgemaakt hebben. er is geen tuin voor nodig. De haver, liefst dikke wordt eerst een dag in koud water geweekt en daarna in platte bakken of schotels in een laag van een paar vingers dik uitgespreid. Deze bakken worden met een baalzak bedekt en voortdurend vochtig gehou den. Na een goede week zfjn de ha verkorrels ontkiamd en de jonge spruiten enige cm lang. De laatste da gen neemt men de zak weg, om de spruiten groen te doen worden. De haverplantjes zijn dan tot een vaste zode gegroeid en worden daarvan stukken afgegeven. Deze gekiemde haver is niet alleen een uitstekend groenvoer, dat door de kippen gaarne wordt gegeten, doch heeft een grotere verteerbaarheid, dan de haverkorrels, zodat deze het hard- voer ten dele vervangen kunnen, 't Is een zeer voordelig groenvoer. Onze landbouwers hebben veelal haver genoeg en bij langdurig j sneeuw of in een vorstperiode kan het ook op de boerderij voorkomen, dat er gebrek is aan geschikt groenvoer. Het leek mij niet ondienstig, deze methode eens onder de aandacht te brengen. De bakken mogen niet koud staan, doch zij beslaan heel weinig plaats en geven helemaal geen reuk af, zodat het bij vriezend weer zelfs in de keu ken of het woonvertrek kan geschie den. Laat Uw jongens maar eens een proef nemen. Ik wed, dat ze het ook leuk zullen vinden. Kippenvriend. voor en worden onttrokken aan het voedsel of het lichaam van de koe. Ze moeten dus weer worden aangevuld. Dit kan het beste geschieden door be mesting. Wanneer er door een doelmatige be mesting gezorgd wordt, dat de grond voldoende mineralen ontvangt, zal de plant deze kunnen opnemen zodat ze bij voedering in het dierlijk lichaam terecht komen. Met betrekking tot deze bemesting, speelt Thomasineel een zeer belang rijke rol. Daze meststof bevat name lijk flinke percentages fosforzuur en kalk. waarvan juist de grootste hoe veelheden nodig zijn voor de minera- lenvoeding van ons vee. Daarnaast be vordert Thomasmeel met kali de'ont wikkeling van de klavers in de gras zode en deze zijn rijk aan fosforzuur en kalk, zodat hiermede eveneens het mineralengehalte van het voeder wordt verhoogd. Land- en Tuinbouw BEMESTING VAN VEEVOEDING. Voor de voeding van ons vee zijn wij voornamelijk aangewezen op de producten van het grasland vers gras, gedroogd gras, kuilvoer, hooi en daarnaast op de voor hat voeren ge schikte producten van het bouwland bieten, groenvoer, aardappelen, voe_ derm ais e.d. In de eerste plaats zal er voor ge zorgd moeten worden dat er op het be drijf voldoende voeder aanwezig is om aan de behoeften van het weidende, respectievelijk het op stal staande vee te voldoen. Een tweede, nog belangrijker eis die men aan het voeder moet stellen is, dat de kwaliteit ervan hoog is. Is aan deze beide voorwaarden voldaan, dan pas kan men een gezonde ontwikke ling en grosi van het jongvee en een zo hoog mogelijke opbrengst van het producerende vee verwachten. Bij de voeding van het vee spelen naast de eiwitten en het zetmeel, de mineralen een belangrijke rol. De mineralen hebben een veelzijdige functie o.a. zijn fosforzuur en kalk onmisbaar voor de opbouw en in standhouding van het dierlijk lichaam. Ze komen, meer of minder, in de melk Operatie aan het hart De laatste tijd verschijnen regelma tig min of meer sensationele berichten in kranten en tijdschriften over ope raties nabij of aan het hart. Niet zel den gaat het daarbij om patieniten die voor de een of andere ernstige hart- aandoening naar Amerika moesten om daar van hun afwijking verlost te worden. Gelukkig is het echter aller minst noodzakelijk hiervoor naar A- merika te gaan, daar ook in ons land deze operaties op zeer kundige wijze verricht worden. Vorenstaande medici hebben zich tot teams verenigd om op die wijze door nauwe samenwerking, de best moge lijke resultaten te bereiken Het is een eigenaardig verschijnsel dat men zo gaarne ruchtbaarheid geeft aan iets dait in Amerika gebeurt, terwijl in eigen land, in alle rust en stilte, het zelfde gedaan wordt. Operaties aan het hart werken sterk op de verbeelding. Het is dan ook in derdaad een wonderlijke sensatie dat het mogelijk is de motor van het lichaam in de hand te nemen, te openen en er aan te mampul eren, zon der dat deze motor zijn functie neer legt. Enkele jaren geleden waren vele hartoperaties niet mogelijk. Zolang het hart niet behoefde geopend te worden ging het nog wel, maar verder kwam men niat. Tot er iets gevonden werd dat men met een geleerd woord hy pothermic noemt. Dit betekent letter lijk ondertemperatuur. Om te begrij pen wat hiermee te bereiken is, zul len we eens even naar de dierenwereld kijken. Denkt u eens aan dieren die een winterslaap houden. Gedurende die tijd verkeren ze in een op slaap ge lijkende toestand waarin ze geen voed sel tot zich nemen. Daar deze winter slaap vele maanden kan duren zult u begrijpen, dat speciale voorzieningen nodig zijn te voorkomen, dat het dier starft door een gebrek aan voedsel. De regelmatige lezer zal enigzins ver trouwd zijn met het begrip stofwisse ling. Het voedsel dat het lichaam op neemt wordt gebruikt voor het leve ren van warmte (lichaamstemperatuur) ox> peil te houden en energie (bewe gingen). Tijdens de winterslaap daalt de stofwisseling sterk. Bewegingen worden weinig of niet gemaakt, ter wijl de lichaams temperatuur daalt. Hierdoor is het gebruik van voedsel zo gering, dat hst dier kan teren op de van te voren opgeslagen voorraad voedsel (vetlaag en zo voort). Alle or ganen werken op minimale sterkte, slapen als het ware ook zeer diep. En dit werken op minimale sterkte brengt ons weer tot de hartoperaties terug. Legt u eens de hand op de linker borsthelft. Wanneer het onderhuidse vetkussen niet te dik is kunt u het hart duidelijk voelen bonzen. Ook bij honden en katten is dit gemakkelijk waar te nemen. Dit bonzen van het hart, dait met een snelheid van gemid deld 60 tot 80 maal per minuut plaats vindt, is voor het instandhouden van het leven noodzakelijk. Het hart openen was tot voor kort onmogelijk, want de grote lichaams ader stuwt zoveel bloed naar dit klop pend hart, dat de patient onmiddellijk dood zou bloeden wanneer men een snade in de hart spier maakte. Wan neer men de patient in een op de win terslaap gelijkende toestand zou kun nen brengen, zou het hart lang zo hard niet behoeven te werken, het zou veel langzamer en veel minder heftig kunnen kloppen. En dit is het nu wat de laatste tijd mogelijk is. De patient wordt eerst in narcose gebracht en daarna afgekoeld tot een lichaamstemperatuur van 30° (normaal is de temperatuur zoals u weet 37°). Door deze onderkoe ling gaan alle levensfuncties trager verlopen. Het lichaam heeft veel min der zuurstof nodig, zodat men nu de grote bloedvaten die met het hart in verbinding staan, rustig gedurende enkele minuten kan afsnoeren. zonder dat een ernstig zuurstofgebrek hiervan het gevolg is. Het nu lege hart, dat bovendien veel trager en zachter klopt kan worden geopend. Nadat de nood zakelijke reparatie is verricht wordt het hart gesloten, de omsnoeringen van de grote vaten worden losgemaakt en de motor werkt, beter dat tevoren. Het is nog niet mogelijk alle opera ties die men zou willen uitvoeren te verrichten, daar men nog wel aan tijd is gebonden. Er wordt dan ook hard gewerkt aan het kunstmatig hart, een toestel dat tijdelijk de functie van het menselijk hart zal kunnen overnemen, zodat nog grotere operaties mogelijk worden. Maar dit is nog toekomstmu ziek. De hypothermia is echter alweer een belangrijke schrede vooruit op het pad der wetenschap. Arts Sport in 't kort W.S.E. NIEUWS. Woensdagavond, stortregens. Elftal commissie. Weer stelt de elftallen- commissie de elftallen samen, kaarten geschrijf, en verdere romp slomp, weer grote kans van vergeefs werk, waarschijnlijk weer afgekeurde terrei nen, maar de elftalcommissie blijft op timistisch tot het wel goed weer wordt WSE 1 ontvangt Nic. Boys en WSE II gaat om 12 uur bij Nieuwerkerk Hl op bezoek, maarwat doet het wesr! En wie wint de voetbalpool le prijs ongeveer 140.000; 2e prijs 60.000 misschien nog wel meer. wan neer U een kans wil proberen, formu lieren kan U krijgen bij de heer J. Vaneman, St. Victorstraat 36, of Ka- naalweg 3. BE FAIR NIEUWS. Er valt deze week niets meer te ver melden dan het programma aangezien jl. zaterdag niet werd gevoetbald. Dit programma is uiteraard het zelfde al* de vorige week. Boskoop IBe Fair I. Bodegraven IIBe Fair H. Bi Fair III—Sportlust IV. Aanvang alle wedstrijden 4 uur. DAMVERENIGING EXCELSIOR. Uitslag 25ste ronde van de onderlinge comp-'title. T. H. Twigt—A. A. Rietveld 2-0 T. den Ouden Jr—J. Doornhein 1-1 F. M. P. JaccbiB. van Eijk 2-0 G. HeerenL. de Graaf 2-0 M. Smith—J. de Bel 0-2 C. H. KrampD. M. de Gelder 2-0 C. Bionk—C, F. A. Hulsman 2-0 H. Troost—B. van Eijk 1-1 A. N. LittooijC. Blonk 1-1 Schaakvereniging W.S.V. Voor de clubcompatitie van de M.R.S.B. bonden beide tientallen de strijd aan tegen Capelle a. d. IJssel. Het eerst tiental wist het tot een over winning te brengen, het wendde daar mede voor goed het degradatiespook van zich af. Het tweede tienital kon het tegen de leiders van haar afdeling niat bolwerken. De volledige uitslagen luidden W.S.V. I Capelle a. d. IJssel I W. van Vuur en - A. Hartman 1-0 P. Boere - J. Zeeuw 1-0 A. v. Dijken-P. v. d. Wijngaardt 0-1 J. Tol D. Zeeuw 0-1 W. Verstoep - P. Heuvelman h-i G. Heijkamp - A. Timmerman i-i J. Kleiweg - W. P. van Reeuwijk 1-0 P v. d. Heijden - W. G. Hamer 1-0 Th. Verbree - D. Bakker 0-1 A. v. d. Starre - B. van Roon 1-0 Totaal 6-4 W.S.V. II Capelle a.d. IJssel H A. Littooy - W. Kalkman 0-1 J. van Oort - D. H. van der Sar 1-0 A. Doornhein - J. S. v. d. Berg W. van Oort - Jac. v. d. Berg 0-1 W. A van Os - J. C. van Vuurde 0-1 H. Schildt - J. Heikoop 0-1 P. Perdijk J. A. van de Sar 0-1 H. van Os - B. v. Wijngaarden 0-1 H. Schoenmaker - A. Westbroek 0-1 A. Brouwer - H. van de Wolf 1-0 Totaal 2è-7£ FEUILLETON No. 7 door TOM LODEWIJK De woorden kwamen er niat zo heel vlot uit. In theorie zou het wel kloppen, maar de burgemeester, die altijd in zijn eigen maatschappelijke kring had vertoefd, kon zich toch niet al te goed het type heer-arbeider in denken. Dat is het. Rob. eindigde hij schor we praten hier lat ar nog verder over. Voor de overgang ga je van school, we willen je niet nodeloos belasten met al die extra studie, want meneer Haen tjes zegt, dat je niet dan met de grootst moeite de vierde zult halen. En dat is dan niet meer nodig. Vanavond na tafel praten we wel verder. Hij knikt» zijn zoon toe, die auto matisch opstond. De jongen wilde iets zeggen, woordenvan dank, van blijd schap, van opluchting, maar een blik op het gezicht van zijn vader deed de woorden stollen inzijn mond. Nooit had hij dat gezicht zo verdrietig gezien. Maar veertien dagen later dacht Rob aan dit alles niet meer. Te veel nieu we indrukken waren er te verwerken geweest. De eenvoudige kamer bij een kraakheldere, bejaarde weduwe, die blij was iemand te hebben voor wie ze goed zorgen kon, de grote werk plaats waar de auto's af en aan reden met het tankstation, de autobussen van du lijn Lierhoven-Oldstad, die door Korrenga's Garagebedrijf werd geëxploiteerd, de grote montagehal waarin ook de draglines en

Weekblad voor Waddinxveen | 1958 | | pagina 2