(Mmsrn ïPJUiijsd am het Tlaabfteebt Old Spice NIEUWS uit onze wmufdaats- WOENSDAG gratis Make-np iPxdon DOELEMAN Waarom valt Pasen altijd op zondag Kerstmis kan op elke dag van de week vallen, maar Pasen en Pinkste ren vieren wij steeds op zondag Hoe komt dat toch Voor Pinksteren is de vraag spoedig beantwoord. Het woord pinksteren zeli toch betekent niets anders dan: vijf tigste dag. Wij vieren dit feest steeds zeven weken na Pasen en als Pasen dus op een zondag valt, is dit met Pinksteren automatisch ook het ge val Een andere vraag is echter, hoe het dan miet het Paasfeest zit. Jezus Christus is de eerste dag van de week opgestaan uit de doden. Van het begin af hebben de eerste christen gemeenten de zondag de dag des He ren genoemd. En omdat het feit van de opstanding van Christus voor kerk en wereld beide - of men het nu wil erkennen of niet - van de meest fun damentele en centrale betekenis was, om die reden hebben de christenen der eerste eeuwen van onze jaartelling ook wekelijks dat opstandingsfeit her dacht. Met andere woorden: het was elke zondag Pasen Pasen was een weke lijks terugkerend feest en die jaarlijk se viering ervan stamt pas uit later tijd. Uiteraard droeg de zondagviering in die eerste eeuwen uitgesproken een karakter van vreugde. De Heer was immers waarlijk opgestaan! Annex daarmee was de viering van de vrij dag als een dag van diepe ernst. Dan immers dacht men speciaal aan het lij den van Christus en aan zijn kruis dood, evenals op woensdag aan het be sluit van de Joodse Raad om Christus te doden. Die dagen begonnen de chris tenen met vasten en met gebed Zij dachten aan hun zonden en rustten zich door veel bidden toe tot de da gelijkse strijd tegen de zonde, de we reld en het eigen boze vlees. Het jaarfeest Voor het oude volk Israël begon het paasfeest op de 14de Nisan, de lente maand en de eerste maand van het Is raëlitisch jaar. En het lag dus voor de hand, dat de zondag, die op of om streeks deze datum viel, in de nieuw, testarnentische periode een eigen ac cent, een extra paas-accent, kreeg. De nieuw testamentische kerk was im mers de voortzetting van die van het oude verbond en uit heidenen en Jo den vergaderd. Strenger was dan in de voorafgaan de dagen het vasten, groter op de zon dag de paasvreugde Zo ontstond lang zamerhand de jaarlijkse viering van het paasfeest. Maar een bijkomend gevolg was helaas, dat in de loop der •eeuwen het paas-karakter van elke zondag voor het besef van de christe lijke gemeenten steeds meer verloren ging. In de kerken van Klein-Azië heerste een afwijkend gebruik ten aanzien van de viering van het paasfeest. Streng hield men hier aan de datum van de 14die Nisan. Of deze nu op zondag viel dan wel op enige andere dag van de week, maar Pasen vierde men, in het voetspoor van de oude vaderen, op de 14de Nisan Strijd tussen oost en west Legde men dus in het westen, onder aanvoering van Rome, het accent vol ledig op de dag, de eerste dag van de week, de opstandingsdag, de dag das Heren, in het oosten hechtte men zeer sterk aan de datum, de 14de Nisan, die voor oud-Isaraël was voorgeschre ven. In de twaede helft van de tweede eeuw ontstond over dit punt een zwa re strijd tussen oost en west, een strijd die de kerken vele jaren lang in ernstige beroering heeft gehouden. Behalve de kwestie van dag en da tum was een bijkomend verschilpunt de tijd van vasten. In het westen her dacht men spaciaal op vrijdag het lij den en de dood des Heren en men on derhield het vasten tot het hanenge kraai de zondagmorgen, de opstan dingsmorgen, inluidde. In het oosten hield men vast aan de gedachte, dat Christus op de avond voor het joodse paasfeest was gestorven, vierde op de 14de Nisan het lijdenspascha, bleef vasten tot 3 uur 's middags( het mo ment van het sterven van Christus), vierde dan liefdemaal en avondmaal (b^ de plaats van d>a joodse paasmaal- en hield op de 16de Nisan het op Polycarpus en Anicetus Omstreeks het jaar 160 bracht Po lycarpus van Smyrna (Klein-Azië) een bezoek aan de bisschop van Rome, Anicetus. De beide heren hadden wel een en ander mat elkaar te bespreken maar speciaal ook de paaskwestie kwam aan de orde van behandeling. Polycarpus beriep er zich op, dat hij nog met de apostel Johannes het paas maal had gehouden. Anicetus daaren tegen w»es op de overlevering van de kerk. En geen van beiden wist de an der te overtuigen Maar men scheidde gelukkig niet met hete hoofden, doch koude harten. Men boog voor eikaars overtuiging en ten teken hiervan liet Anicetus in zijn eigen bark door Po lycarpus het avondmaal bedienen. In het jaar 190 of even later brak de strijd echter opnieuw uit en thans in alle felheid. Bisschop Viktor van Rome leefde al sterk in bit bewust zijn, dat zijn kerk het primaat had, de eerste plaats innam onder al de ker ken en zeker stond boven de kerken van bat oosten. Hij wilde deze laatste dwingen, zich bij de viering van het paasfeest te schikken naar en te hou den aan de gewoonte van het westen. Hjj stelde zich in verbinding met an dere landskerken In Palestina, Pon tos^ Gallië, Osroëne, in Alexandrië, Corinthe en Rome werden synoden gehouden, op walke de eewoonte van 'r„> ~,~t j. paasviering tot de juiste werd ver klaard. Verzet van het oosten Daarop liet de grijze bisschop van Epheze, Polycratus, in naam van alle kerken van Klein-Azië een schrijven uitgaan, waar hij zich beriep op grote voorvaders als de apostelen Philippus en Johannes, op Polycarpus, Thraseas, Sagaris, Papiriues en Melito. Al deze bisschoppen en martelaren hadden het paasfeest op de 14de Nisan gevierd. Hij, Polycratus zelf, kon in de Heilige Schrift ook niet anders vinden dan dat het zo moest zijn en tenslotte moest men Gode meer gehoorzaam zijn dan de mensen. De felle Viktor, verbitterd door deze tegenstand, verklaarde de oosterse kerken voor bijgelovig, verbrak een voudig de gemeenschap met hen en trachtte de andere kerken te bewegen hetzelfde te doen Dit ging echter vele bischoppen te ver. Irenus van Lugdu- num richtte een waarschuwende brief tot Viktor. Hij wees er op, dat er wel iswaar verschil in praktijk was tussen oost en west, maar beklemtoonde voor al de overeenstemming omtrent de heilsfeiten en de eenheid in geloof tus sen beide groepen van kerken. Hij herinnerde er Viktor aan, dat ook tijdens diens voorgangers het verschil al had bestaan, maar dat toen deson danks beide groepen van kerken in artikelen uit New York Speciaal voor Heren. After Shave artikelen Hair Tonic Scheerzeep, enz. Heerlijk verfrissend Natuurlijk b(j L—LJ Ui uo -ouxxsKM-AUocMne- A. VAN DER HEIDEN Zuidkade 1 Tel. 335 vrede naast elkaar hadden geleefd en ook onderlinge gemeenschap hadden geoefend. En zo mislukte Viktors plan, de kerk van Rome te doen zegevieren over het oosten. Het algemeen Concillie in 325 te Nicea gehouden, besliste tenslotte ten gunste van het westerse gebruik. Ve le kerken in het oosten accepteerden dit besluit, ook al hielden andaren, die daarom Quarto decimanen (mensen-van -de-veertiende) werden genoemd, streng aan de oudtestamentische da tum vast. BENOEMINGEN. Mej. J. H. Lekkerkerker, onderwij zeres aan de Ned Herv. Rehoboth- school aan de Onderweg alhier, ward met ingang van 1 juli 1958 benoemd tot onderwijzeres aan een der Ned. Herv. scholen te Utrecht. In haar plaats ward benoemd aan de Reho- bothschool mej. W. H. van der Weij- den te Gouda Verder werd tot tijde lijk onderwijzer aan deze school be noemd de heer D. P. M. Krins alhier, ingaande 1 juni a.s. PAASWIJDINGSDIENSTEN. Zoals gebruikelijk zullen ook a.s. Paasmaandag weer de Paaswijdings- diensten gehouden worden en wel in de Geref. Kerk en in een samenkomst van „Wet en Evangelie". Aan eerstgenoemde, welke om 9,30 uur aanvangt wordt verzorgd door het Geref. Kerkkoor en aan meegewerkt door Ds J. Snoey, die de meditatie verzorgt, en de heer H. van Nielen met orgelspel. Een uitgezocht programma van Paasliederen is samengesteld, zodat verondersteld mag worden dat het aan belangstelling niet ontbreken zal. Een zelfde dienst wordt zondag avond 7 uur (le Paasdag) gehouden in het Verenigingsgebouw aan de Sta tionsstraat, uitgaande van de Herv. Kring „Wet en Evangelie" waar Ds. Kalkman zal spreken over „Goeden morgen" en zullen door een dameskoor verschillends paasliederen gezongen worden Ook voor deze dienst wekken we de belangstelling op. OUDERAVOND CHR. MULO. Onder buitengewoon grots belang stelling hield de Chr Mulo woens dagavond haar jaarlijkse Ouderavond. Het kostte zeer veel moeite alle aan wezigen een plaatsje te geven. Voor de overvolle zaal sprak de voorzitter van de Vereen, voor Chr. Nat. School onderwijs, de heer F. M van Tol dan ook zijn grots voldoening uit over zo'n massale opkomst. Er blijkt nog steeds een sterke band te zijn tussen school en gezin, aldus de voorzitter in zijn korte openingswoord. Spr. kon tot zijn vreugde medede len, dat er aan de Chr. Mulo geen enkele vacature is, zodat het onderwijs geregelde voortgang kan hebben. Van alle klassen kwamen hierna en kele kinderen een voordrachtje doen, waarbij vooral de kleintjes een uit bundig succes oogstten Telkens voorafgegaan door een korte toelichting reciteerden enige Ulo-leer lingen enkele mooie gedichten. Zeer verdenstelijk was de zang van Mej. R. Weeda, onderwijzeres aan de school. Aan het orgel begeleid door de heer M. Dijkshoorn zong mej. Weeda uit de Messias van Handel: „Er weidet seine Herde" en ,Wie lie- blich ist der Boten Schritt". Nadat de zangeres bloemen waren aangeboden, sprak het hoofd van de schoql, de heer R. J. Zuidema, een kort woord. Hierin drong hij bij de ouders aan op een rustige omgeving als het kind huiswerk mort maken. Moet dit in de huiskamer gebeuren, dan mag in geen geval de radio aan. En: Letten de ou ders er wel op, welke boeken hun kind leest? De contactavonden, aldus het hoofd der school, voldoen dermata goed, dat het de bedoeling is, ze driemaal per jaar te houden. Hierna sprak spr de kinderen toe, die het vorige jaar het Mulodiploma hebben behaald. Gewoonte getrouw raikte hij na mens het bestuur aan ieder van hen een bijbeltje uit, in het Frans, Duits of Engels. Op het examen behaalde mej. Irene van den Bosch het hoogste aantal pun ten. Deze extra prestatie werd met een extra prijs beloond; een groot Neder lands woordenboek. Irene van den Bosch antwoordde namens de geslaagden en bpod aan het personeel van de Ulo-afdeling enkele boekwerken aan. Na de pauze voerden de leerlingen een Paasdeclamatorium uit, waardoor deze ouderavond bijzonder goed in de stille waek paste samenzang, spreek- den elkaar af. De diepe stilte in de zaal wees op een gespannen aandacht. Zo werd en voor de kinderen en voor de ouders deze zeer geslaagde ouderavond tevens een goede inleiding tot het komende Paasfeest. TECHNISCHE SCHOOL TE GOUDA. Aan de Avond-technische school te Gouda slaagden onze plaatsgenoten: Afd. schilderen: W. J, M. Gouw. Afd electrotechniek. H. D. van Arn hem; A. J, Sonneveld; M. Vink. Afd. metselen: H. Groenendijk Afd. meubelmaker: P. F. M van Pinxtaren (2e prijs). Afd. bankwerken: D de Knegt. Afd lassen: T. G. van den Berg en G. Vis Bij deze uitreiking aan plm. 300 leerlingen waren aanwezig Dr. Ir G. A. C Blok uit Den Haag; A. de Weger, voorzitter en A. de Nie, directeur der school en voorts alle docenten. MAN OVERLEDEN NA WORSTELING MET ZIJN ZOON. Op de Henegouwerweg is zaterdag avond een familieconflict tot een tra gisch einde gekomen. Tijdens een wor steling met zijn 17-jarige zoon W van H., is de 42-jarige Goudse heier L. S. van H. zolang aan de keel vastgehou den en zodanig aan het hoofd ver wond dat hfj tijdens het vervoer naar het ziekenhuis in Gouda aan zijn ver wondingen is bezweken. De zoon, die zijn zwaar beschonken vader met zijn 22-jarige vriend G. H. op een motor was achternagereden, na elders een woordenwisseling met hem te hebben gehad wilde van H. probe ren bezig te houden tot dat de inmid dels door hem gewaarschuwde politie zou zijn gearriveerd. De beide jongens zijn in verband met hot onderzoek, dat geleid wordt door de officier van Justitie te Rot terdam, aangehouden. BEJAARDENMIDDAG WAS ERG GEZELLIG. Dinsdagmiddag hebben de leden van de bejaardenclub weer eens volop kunnen genieten van hetgeen him op deze middag geboden werd. Deze mid dag werd gehouden in het Herv Wijk- gebouw aan de Esdoornlaan. Met grote aandacht volgden de be langstellenden een prachtige opname serie van zwart-wit foto's van de reis van de bejaarden welk vorig jaar werd georganiseerd. Aan het commentaar uit de zaal viel wel op te maken, dat de aanwezigen zich weer eens geheel verplaatst za gen naar deze prachtige uitgaansdag. Wel het meeste succes oogstte de heer 'Sj. Noteboom met zijn kleurenopna men van deze reis. Hiervan werd in tens genoten en een dankbaar applaus beloonde de heer Noteboom hiervoqr. Maar wat de heer Noteboom daarna bracht werd al evenzeer gewaardeerd In prachtige kleurenbeelden vertoonde de heer Noteboom de mooie hoekjes van Waddinxveen. Het bleek wel, dat de meeste mensen nog niet weten welke prachtige kleurschakeringen er zich in hun eigen gemeente kunnen voordoen. De bejaarden waren en thousiast over hetgeen de heer Note boom hun had geboden. De heer J. van Steijn declameerde nog enkele gedichten. Het was voor de aanwezigen een buitengewoon goed geslaagde en prettige middag. DE FIRMA A BROUWER TOONDE DE NIEUWSTE CREATIES OP MODEGEBIED IN „FLORIDA". De firma A. Brouwer heeft wel het bewijs gegeven dat zij ondernemings geest en durf bezit, getuige de mode show die zij zaterdagmiddag en -avond jl. gaf in „florida" te Boskoop waarin zij een voorjaars- en zomer collectie toonde, die was samengesteld uit de nieuwste creaties van verschil lende vooraanstaande binnen- en bui tenlandse modehuizen o.a. uit Enge land, Duitsland en België. Zowel als geheel als en detail gaf deze show een zeer gedistingeerde in druk en de vele aanwezigen (en in de middag en in de avond was de zaal van florida geheel bezet) hebben met aandacht, en bewondering aanschouwd te wa_ heel wat te zien, wat het oog bekoor de. De lente- en zomersfeer buiten on derging men ook in de florida-zoaal, waar de meest exquise lente- en zo merkleding in verschillende variaties die de fijnste en mooiste stoffen als mede een rijke schakering van war me en tere kleuren te zien gaven, de aandacht van het zeer belangstellende publiek opeiste. Inderdaad een kleur rijke symphonie op modegebied, die een dorado schiep voor de vrouw, die goed gekleed wil gaan Er was op het gebied van de dames mode heel wat te bewonderen, waar toe de feeling, die Mevrouw Brouwer (zij is één van de drie dames in Ne derland, die examens afneemt in da mesmode) op dit gebiad bezit, onge twijfeld mede veel heeft bijgedragen, Op het terrein van de herenconfec- tie was de firma Brouwer echter eveneens paraat, wat mocht blijken uit de verschillende sportcombinaties kamgaren kostuums, mooie regenjas sen in katoen en gabardine, sporthem den enz. Resumerend een show, die een ge slaagd experiment betekende en waar mede de firma Brouwer veel eer heeft ingelegd. Zij ondervond mede de al gemene waardering doordat deze fir ma met kleding zowel in het duur dere als goedkopere genre uitkwam. LEERLINGEN VAN DE OPENBARE SCHOOL VOERDE REVUE OP. Veel gelach van mede scholieren en enthousiaste bijval van ouders was het kenmerk van de prettige sfeer die er maandagavond in lunchroom van de Water heerste. De zaal was maar nauwelijks groot genoeg om de vele belangstellenden voor de leerlingenavond van school A te herbergen. Als men dan nog be denkt dat alleen toegang werd ver schaft aan ouders en leerlingen van de school, dan kan de openbare school zich niet anders dan verheugen over een dergelijke grote belangstelling voor deze avonden. Ongetwijfeld zal het de aanwezigen net zo gegaan zijn als ons, blij omdat we geweest zijn. Inderdaad, de school heeft haar beste beentje voor gezet en kan op een goede avond terug zien. „Voor Elck wat Wils" was de naam van het programma dat in revue-stijl ten tonele gebracht werd. Een goed ge kozen naam want op alles er nog wat werden we verrast Heel waardig was dat een leerling Elly Gelderblom het openings- en sluitingswoord verrichtte. Niet minder leuk was dat de verschil lende programmapunten door middel véin samenspraak van Willy Blom als opoe, en Elly den Haag als kleinkind bekend gemaakt werd. Het zou te ver voeren om het ge hele programma te gaan beschrijven, we volstaan met enkele punten in de hoop geen der kinderen te kort te doen. In de eerste plaats zouden we dan willen vermelden het optreden van een zangkoortje dat een groot succes bleek te zijn. Het meest geslaagd von den we de melodie „Dona nobis pa- Officiële mededeling KANTOREN GESLOTEN. De gemeentesecretarie en de kan toren van de gemeente-ontvanger, de gemeentebedrijven en van gemeente werken zijn zowel op vrijdag 4 april a.s. als op zaterdag 5 april a.s. de ge hele dag voor het publiek gesloten. Zaterdagmorgen a.s. is de gemeente- sacretarié geopend van 9 tot 10 uur v.m., alleen voor het doen van aan giften voor de burgerlijke stand. Predikbeurten Nederlands Hervormde Kerk. GOEDE VRIJDAG Nam. 7,30 uur Ds. J. R. Cuperus IE PAASDAG V.m. 9,30 uur Ds. J van der Haar Nam. 6,30 uur Ds. J. R Cuperus 2E PAASDAG V.m. 9,30 uur Ds. J R. Cuperus Hervormd Wükgebouw. GOEDE VRIJDAG Geen dienst IE PAASDAG V.m. 9,30 uur Ds. J R. Cuperus Nam. 6,3'0 uur Ds. J. van der Haar 2E PAASDAG Geen dienst Gereformeerde Kerk. GOEDE VRIJDAG Nam. 7,30 uur Ds. J. Snoey IE PAASDAG V.m. 10 en nam. 6,30 uur Ds. J. Snoey 2E PAASDAG V.m. 9,30 uur Paaszangdienst Ned. Herv. Ver. Wet en Evangelie. GOEDE VRIJDAG Nam. 7,30 uur Ds. G. de Ru, R'dam IE PAASDAG V.m. 9,30 uur Prof. Dr. W C. van Unnik, Utrecht Nam. 7 uur Paaszangdienst 2E PAASDAG Geen dienst Chr. Afgesch. Gemeente. GOEDE VRIJDAG Nam. 7 uur Leesdienst IE PAASDAG V.m. 9,30 en nam. 5 uur Leesdienst 2E PAASDAG Nam. 5 uur Ds. A. P. Verloop, Alblasserdam (tem. Geref. Gemeente. GOEDE VRIJDAG Geen dienst IE PAASDAG V.m 10 uur Ds. G. Ch. Duinker 2E PAASDAG Geen dienst De ZONDAGSDIENST wordt le en 2« Paasdag waargenomen door Dr. J. W. H. Helleman. FOTO SJ&AK MOTëBOOM sem", wat erg mooi klonk. Veel waardering komen de verschil de ..voordrachtskunstenaartjes" toe. Komisch waren de verschillende schetjes, we denken in dit verband de „Poppenkast" evenals de „Goedko pe Schoenen" Gezellig was de samenzang van oude schoolliedjes met acordeon begelei ding van een straatmuzikant, die zo maar binnen was komen wandelen en na enig geharrewar door de revue leider, het hoofd van de school, de heer Posma werd uitgenodigd om bin nen te komen. Al met al een goed optreden van de leerlingen van school A., met verba zing vernamen wij van de heer Posma dat deze avond in drie weken was in gestudeerd! sommige in nog kortare tijd. Alle hulde daarom aan de leer lingen die dit hebben weten te berei ken. Misschien een schamele troost voor dit harde studeren? De voorzitter van de ouder-comis- sia de heer F. Lenzen dankte de heer Posma en zijn medewerkers met en kele woorden en geschenken voor wat zij de kinderen hadden weten bij te brengen. N.B. HET WEST NEDERLANDS SYMPHONIE ORKEST. Donderdagavond 10 april is het dan zo ver, Waddinxveen zal dan moeten bewijzen dat ze dit concert op prijs stelt. Het uitvoerend comité ziet belang stellend naar deze avond uit en het vertrouwt oD muziekminnend Wad dinxveen dat door hun bezoek deze avond zal slagen. Er zijn ongeveer 600 zitplaatsen be schikbaar in de Geref. Kerk, dit zou op een inwonertal van 10.000 te wei nig zijn wanneer alle muziekliefheb bers van Waddinxveen kwamen Wij v-kencr. Vefk. Zo werkt dus ieder Waddinxveens muziekliefhebber mee om deze con certen te doen slagen en wij krijgen dan gelegenheid om elk jaar een ander orkest of koor te beluisteren. P.S. Willen alle comitéleden woens dagavond 6,30 uur bij de Geref. Kerk aanwezig zijn, om het podium te hel pen maken. Het Comité. GROSLIJSTSTEMMING K.V.P. Aan de groslijststemming van de K.V.P voor de as. Gemeenteraads verkiezing werd door 175 leden deel genomen, hierbij waren er 8 stemmen van onwaarde. De samenstelling ondervond hier door een kleine wijziging waardoor nummer 3 en 4 van de lijst van plaats verwisselden. Het aantal stemmen dat werd uit gebracht was als volgt. a.s. is er in onze salon een demonstratie, die U graag een behandeling geeft met Marget Astor. Wanneer U intresse heeft, wilt U dan tijdig afspreken. Dinsdag a,s, de gehele dag gesloten

Weekblad voor Waddinxveen | 1958 | | pagina 3