i si. wmmm Zonnebrandolie £a£on DOELEMAN Gemeenteraadsvergadering van dinsdag 22 april 1958 NIEUWS uit üHfze wftOHyJLaaU UeA^cMMn qMinyen JAC. SATOM EEN VERRAS VSRBAKEL 7Lb in spuitbus Sunfil f 3.95 Skol f 5.95 Zwitzon f 5.30 Land- en Tuinbouw DE BETEKENIS VAN KLAVER IN GRASLAND. Het is opmerkelijk dat in ons land nog zo weinig aandacht wordt besteed aan bovenstaand onderwerp. Toch merkte Dr. Frankena in 1954 reeds op dat door bepaalde maatregelen de klaver uit ons grasland is verdwenen. Over de nadelen hiervan sprak men nog weinig In scherpe tegenstelling tot ons land, steunt Denemarken de graspro- duktie geheel op de klavers. In Nieuw Zeeland en in Engeland acht men de klavers eveneens zeer belangrijk. Waarom is dat? Daar is in de eerste plaats de (vaak schrale) zomerproduktie. Met 10°/o, klaver in het bestand, kan de zomer produktie van het grasland reeds be langrijk worden opgevoerd. Dat bete kent dus: meer produktie en betere produktie-spreiding! In de tweede plaats: de kwaliteit van het gras en de daaruit gewonnen produkten. Klaver vertoont in menig opzioht een van het gras geheel ver schillend mineralengehalte. Een hoger percentage klaver in het bestand komt de mineralenverhouding en daarmee de kwaliteit van het grasvoer ten goede. Dat betekent dus: gezonder vee! Het behoeft geen twijfel, of een ho ger klavergehalte in het Nederlandse grasland is gewenst Blijft nog de praktische vraag, hoe is dit te ver wezenlijken? Nu zijn in deze richting de laatste jaren belangrijke proefnemingen ver richt. Vooral de klaverrijke kunstwei- de biedt voor de gemengde bedrijven op het zand gunstige perspectieven. Men heeft al een goed inzicht in de keuze van het mengsel. Klaver be hoeft ruimte, dus geen agressieve grassen als kropaar en engels raai. Klaver vraagt een niet te lage pH. Een ruime voorziening met fosfaat en kali begunstigt de klavergroei. Door zware stikstofbemesting wor den de grassen eenzijdig bevoordeeld, zodat de klaver wordt overschaduwd. Zij verdraagt dit niet en wordt onder drukt Daarom is ook kort maaien en kort weiden gunstig voor de klaver ontwikkeling. Er is hier dus al veel bekend waar mee de al te grote eenzijdigheid van het grasseribestand kan worden door broken en waarmee een betere gras- produktie, een gezonder voer en dus ook gezonder vee kan worden bereikt. Pig en Peg op stap Over huizen en straatnamen Een nieuwe belasting Rattenbestrijding In de gisteravond gehouden ver gadering van de gemeenteraad' zat burgemeester Warnaar slechts ge flankeerd door de gemeentesecretaris achter de bestuurstafel aangezien de beide wethouders door ziekte verhin derd waren deze vergadering bij te wonen. De voorzitter deelde mede, dat B en W sedert de laatste raadsvergade ring in maart er in geslaagd zijn voor een bedrag van 770.000 aan kas geldleningen te sluiten, deels voor het dekken van de behoefte aan kort geld De stichtingskosten voor 31 wonin gen van de rik. woningbouwvereni ging Sint Jozef werden vastgesteld aan bouwkosten op 399.528 en aan grondkosten op 57.987. Aanvaard werd een aanbieding van de N.V. Bank voor Nederlandse Gemeenten, waarbij het extra-krediet in rekening courant tot 1 mei as. werd bepaald op 890.000. Met algemene stemmen werd besloten een vaste geldlening van 85.000 aan te gaan met de NV. Bank voor Nederlandse Gemeenten. Het voorstel tot vaststelling van een destructieverordening ontmoette enige bezwaren bij mevr. van der Tor ren dié uit de voorschriften meende te moeten concluderen, dat de vee houders in den vervolge de aangifte van dood vee persoonlijk moeten gaan doen en dat dit niet meer tele fonisch kan. De voorzitter antwoord de dat dit formeel inderdaad zo is, doch hij meent, dat deze zaak wel soepel geregeld zal kunnen worden. De verordening werd toen vastgesteld In verband met de voorgenomen straataanleg in de Puttepolder werden verschillende straatnamen vastge steld. De gemeente wordt verrijkt met Beatrixlaan, Bernhardlaan, Frederik Hendriklaan, Amalia van Solmsstraat Mauritslaan, Jan Willem Frisoweg, Anna Paulownastraat, Charlotte de Bourbonstraat en Nassaulaan. Nog 26 huizen Zonder hoofdelijke stemming werd besloten tot verkoop van grond in de Puttepolder voor een prijs van 2900 per woning aan de heer P. D. Stuur man voor de bouw van nog 26 premie- woningen. De 39 premiewoningen die het bouwkundig ingenieursbureau Stuurman en Zn alhier, in het uit breidingsplan Puttepolder bouwt, wa ren allen reeds verkocht voor de eerste paal was geslagen. In verband met deze grote animo voor particuliere bouw gaat het bureau nog 26 derge lijke huizen in dezelfde omgeving bouwen. De grondprijs ligt hoger dan bij de eerste serie. Het bedrag van 2900 per woning werd thans ook vastgesteld voor de te bouwen 51 wo ningen door de Chr. woningbouwver eniging Onsl Begin. Deze grondjprij.e ligt op een gemiddelde van j 19 per m2 Ten aanzien van de verordening op de heffing van een in te voeren riool belasting had de heer Berghoef be zwaren tegen een gedifferentieerde heffing voor de bedrijven. Met name vond hij het onbillijk dat de spijsfa- briek het dubbele zou moeten betalen van hetgeen andere fabrieken ver schuldigd zouden zijn. De voorzitter deelde mede dat B en W het standpunt hebben ingenomen, dat een fabriek die zeer vervuild wa ter op het riool brengt, daarvoor ex tra moet betalen. De mening dat het water van de spijsfabriek vele afval stoffen bevat, wordt gedeeld door de irïïpecteur van de volksgezondheid. B en W willen echter wel onderzoe ken of het verschil in tarief gerecht vaardigd is. Indien mocht blijken, dat zij deze zaak te somber inzien, zullen B en W moet wijzigingsvoorstellen komen De heer Pille had vele bezwaren van technische aard, die door de voor. zitter werden weersproken. Dit raads lid vroeg ook om verlaging van het minimum van 10 op 5 en verho ging van het maximum van 25 op 40. Na bestrijding door de voorzit ter kon ook dit voorstel geen instem ming van de raad krijgen. Verder ver dedigde de heer Pille nog een voor stel om verschillende vrijstellingsmo- 31. Pig hoorde een vreemd suizend geluid net of er iets naar beneden viel en toen werd het ineens donker om hem heen. Hij schrok geweldig want er viel iets boven op hem en kwam met klap op z'n schouder te recht. De arme Pig begon uit alle- macht te schreeuwen en om zich heen te maaien 32. Heel uit de verte hoorde hij de adjudant brullen van het lachen en daardoor werd ie een beetje minder bang. Onze Pig probeerde uit alle macht om het vreemde ding van zijn hoofd te duwen maar hoe hij ook wrikte er was geen beweging in te krijgen. gelijkheden op te nemen hetgeen evenmin werd aanvaard. De verorde ning werd daarna zonder hoofdelijke stemming aangenomen. Na enige discussie werd tenslotte nog vastgesteld een parkeerverbod in de Nesse tegenover café Het Centrum Bij de rondvraag vroeg de "heer Schouten inlichtingen over de ratten bestrijding op de vuilnisbelt Er is thans een rattengif gebruikt waardoor katten het leven laten. Hij bepleitte de mogelijkheid aan omwonenden buksen met hagel te verschaffen. De voorzitter antwoordde, dat de rattenbestrijding geschiedt op aanwij zing van de filipatologische dienst in Wageningen. Het gif dat vroeger werd gebruikt was niet afdoende, daarom zijn andere maatregelen getroffen. De burgemeester gevoelt niets voor het uitreiken van buksen. B en W zullen de situatie nauwkeurig volgen, De heer Berghoef vestigde nog eens de aandacht op de riolering langs de Jan DorrekenSkacUe. Het gemeente riool schijnt defect te zijn. De voorzitter zegde een onderzoek toe Hierna sluiting. DRINGEND VERZOEK aan H.H. adverteerders, die gewend zijn him advertenties woensdags te bezorgen dit as. week reeds op dinsdag te doen, zulks in verband met het Koninginnefeest. De Uitgever. ORANJE WIJK IN PUTTEPOLDER. Het nieuwe uitbreidingsplan Putte polder, waarin thans de eerste woning complexen in aanbouw zijn, gaat een echte oranjewijk worden Dit blijkt wel uit het voorstel dat B en W aan de gemeenteraad deden inzake het c-~ geven van straatnamen. Zo werd voor gesteld de verbindingsweg van het Stationsplein naar de zuiveringsin richting Beatrixlaan te noemen. Voor de achter langs de Kerkweg gepro jecteerde straat, waaraan het nieuwe rusthuis gedacht is wordt de naam Bernhardlaan voorgesteld. Verder werd voor de straat ten noorden van de Willem de Zwijgerlaan, de naam Frederik Hendriklaan voorgesteld. Hieraan worden o.a de woningen van de Chr. woningbouwvereniging gebouwd. Voor de straten tussen deze Fre derik Hendriklaan en de reeds vroe ger genoemde Louise de Colignylaan werden dè namen vastgesteld van Amalia van Solmsstraat, Mauritslaan en Jan Willem Frisoweg. De straten, gelegen in het bouwplan van het ar chitectenbureau Stuurman zullen gaan heten Anna Paulownastraat en Charlotte de Bourbonstraat en de straat van oost naar west aan de noordzijde van dit bouwplan lopende: Nassaulaan. In alle maten en ge wichten. Ook te passen 's avonds na afspraak. De vanouds bekende zaak m. d. buitenklok JEHOVAH's GETUIGEN. De gemeente van Jehovah's getui gen in Waddinxveen zal van dinsdag 22 tot en met zondag 27 april a.s. be zoek ontvangen van de heer A D. de Kruyff, een reizend vertegenwoordi ger van het Wachttoren, Bijbel- en Tractaat Genootschap, zo deelde de heer N. Zweere, gemeente-opziener alhier, ons mede. Het doel van zijn bezoek is persoon lijk onderwijs te geven in het predi- kingswerk van huis tot huis, zoals dit door hen in bijna 170 landen wordt gedaan. Tevens zal hij een speciale dienstlgzing houden op zaterdagavond 8 uur en een openbare toespraak op zondagmiddag 3 uur, getiteld: „Hoe zij die het leven zoeken, dit kunnen vinden". Beide toespraken worden gehouden in gebouw Het Centrum, Nesse en zijn vrij toegankelijk. Er zijn in de gehele wereld ruim 400 van deze kringdienaren die de meer dan 16.800 gemeenten van Jeho vah's getuigen periodiek bezoeken. Zo heeft de heer Kruyff als één van hen, in 1953 een speciale oplei ding aan de zendingsschool „Gilead" bij New York ontvangen en was sinds dien op het bijkantoor van het Wacht torengenootschap te Amsterdam werkzaam. Met zijn jarenlange ervaring als prediker en onderwijzer kan hij de getuigen alhier met raad en daad bij staan om te groeien in rijpheid 'en aantal. BENOEMING. Ds. G. Ch Duinker, Rem. pred. te Waddinxveen-Boskoop is benoemd tot landelijk functionaris bij de stichting Vrijzinnig Protestantse Centrale voor Maetsohappelijk werk, standplaats Rotterdam. Naar we vernemen wordt als een der candidaten, die voor een beroep naar Waddinxveen in aanmerking ko men, genoemd Ds. H. R Postma te Rotterdam. Deze zal in de dienst van a.s. zondag 27 april voorgaan EXCURSIE N.C.V.B Dinsdag 13 mei zal de plaatselijke afdeling van de N.C.V.B. een excur sie maken naar de meubelfabriek van de N.V. Kempkes alhier. GESLAAGD. Onze vroegere plaatsgenoot de heer M. Ververs, slaagde heden aan de Tech. Hogeschool te Delft als schei kundig Ingenieur. JUBILEA ,.Op 23 april wapperden de vlaggen weer bij de Stoel- en Meubelfabriek H. A. van Berkesteijn N.V. alhier. Al vroeg was de expeditiehal ver anderd in een grote feestzaal De machines en alle werkzaamhe den werden stopgezet. Met luxe wagens waren de twee jubilarissen, de heren C. Rietveld en T. Burger, beiden uit onze gemeente met hun gehele gezinnen van huis gehaald. Beide heren waren resp. als meu belmaker en lintzager 25 jaren in dienst van het bedrijf Door directie en collega's werden de jubilarissen hartelijk toegesproken en werden cadeau's overhandigd, ter wijl dte dames diverse bloemstukken in ontvangst mochten nemen. Verschillende collega's zorgden voor vele cabaretnummers. Als vanouds was de heer Versloot met zijn staf aanwezig voor het ver zorgen van de koffie en wat dies meer zij." OUDERAVOND VAN DE HERV. SCHOLEN. Dinsdagavond werd in het Herv. Wijkgebouw aan de Esdoornlaan de jaarlijkse ouderavond gehouden van de beide Hervormde scholen. Deze avond werd geopend door de voorzitter van de schoolvereniging ds. J. van der Haar. In zijn openingswoord wees de voorzitter op de grote gevaren welke in het gezinsleven- radio en televisie kunnen betekenen, nu deze naast de film tot in de huiskamer doordringen. De heer C. Russcher, onderwijzer van de Eben Haezerschool hield een causerie over: „Waarom een slecht rapport". De heer B. Krins gaf daarna een overzicht van het afgelopen school jaar van de Rehobothschool Het bleek uit dit verslag dat er veel personeelswisseling aan deze school had plaats gevonden. Het aan tal leerlingen bleek in 1957 te zijn toegenomen met 13 kinderen (257 leerlingen). De heer A. F. van der Ende bracht verslag uit van de gang van zaken op de Eben Haezerschool. Uit dit verslag bleek dat deze school met een lokaal was uitgebreid een vergrote speelplaats en een groter fietsenhok had gekregen Het aantal leerlingen van deze school bedraagt 217. Een forum bestaande uit de heer J. C. Noorlander voorzitter en als leden de beide schoolhoofden Krins en van der Enden, mej. Trouwborst en de heer Ter Harmsel (leerkrachten) en mevr. van der Haar-Sterk en de heer A C. van den Bosch (leden) beant woordde tal van vragen van uiteen lopende aard betreffende het onder wijs op de scholen. Aan het slot van deze geslaagde ouderavond vertoonde de heer Ter Harmsel nog enkele dia's over mooie plekjes in Waddinxveen. op de overhemdenmarkt is het nieuwe Kerko „Espresso" shirt. Eindelijk een shirt, waar bij no-iron inderdaad betekent niet of nauwelijks strijken En een oronized boord, die 16 uur per dag keurig glad blijft zitten. „Espresso" shirts kosten slechts f 13.50. HERDENKING GEVALLENEN. Naar aanleiding van een besluit, genomen op de algemene vergadering van deelnemende verenigingen aan de jaarlijkse sportweek, inzake de her denking gevallenen op 3 mei a.s. ver zoekt het sportweekbestuur, aan alle verenigingen aan deze herdenking medewerking te verlenen. Het bestuur vraagt met deze: alle afgevaardigden verzamelen zich om 7 uur bij het gemeentehuis om zich bij de stoet aan te sluiten. Daar het sportweekbestuur voor zieningen zal treffen voor het leggen van bloemen, worden de verenigingen verzocht een eenvoudig handbouquet te gebruiken voor hun hulde. Het bestuur rekent op Uw aller medewerking. Ook verenigingen wel ke niet aan de sportweek meedoen, zijn van harte welkom. ORANJEFEEST. Woensdag 30 april organiseert de A.M.B.-club „Gouwerijders" in sa menwerking met de Oranjevereniging een puzzelrit voor auto's, motoren en bromfietsen en rijwielen in de mor genuren. De start is om 10 uur v.m. bij de fabriek van Verheul aan de Kleikade. en de finish is op het feestterrein aan het Noordeinde. Aan deze rit kan iedereen meedoen. Er is een prachtig parcours uitgezet door Waddinxveen en omgeving. Deze route kan door iedereen uit gereden worden ook al heeft U nog nooit een puzzelrit gereden. Maar het zal een strijd tegen de minuten wor den, want op diverse punten langs de route zijn tijdcontroles opgesteld. Elke minuut te vroeg of te laat bij deze controles levert een strafpunt op. Stoppen in het zicht van een con trole is verboden. U kunt deze rit al leen rijden maar het is ook toege staan een kaartlezer(ster) mee te ne men. De gemiddelde snelheid van auto's en motoren is 36 km per uur, voor bromfietsers 20 km per uur, en voor fietsers 12 km per uur. De oranjevereniging stelt zestien prachtige bekers als prijzen beschik baar, terwijl voor de beste prestatie van de morgen tevens een wisselbe ker in voorraad is, die op 31 augus tus a.s. weer verdedigd moet worden. Wij nodigen U allen uit nu kennis te maken met deze prachtige en span nende sport. U zult er geen spijt van hebben maar steeds naar nieuwe rit ten verlangen Wij wensen U een prettige rit toe VERKOPING WONINGEN Ter gelegenheid van de door nota ris van der Most alhier gehouden af slag van de onroerende goederen van de erven van Mevr. Wed. C. Brem- mer is koper geworden van de wo ningen Zuidkade nos 157 en 156 de heer J. Vermeulen, alhier voor 3.200.—. De 4 woningen aan de Noordkade werden namens de gemeente aange kocht voor 8.000, BIJEENKOMST BEJAARDEN. De eerstvolgende bijeenkomst van de bejaarden is op dinsdag 28 april a.s des nam. 2,30 uur in het Ned. Herv.' Wijkgiebouw aan de Esdoorn laan. CHR. BOND VAN PERSONEEL BIJEEN De afdeling Waddinxveen van de Ned. Chr. Bond van Overheidsperso neel hield haar jaarvergadering in het Hetrv. Wijkgebouw. De bijeenkomst stond onder leiding van de voorzitter, de heer P. van der Starre Spreker was de heer Wieringa, lid van het hoofdbestuur van de Ned. Chr. Bond van Overheidspersoneel. Deze sprak o.m. over de werkklassificatie, die ook voor de lagere publiekrechtelijke li chamen actueel geworden is in ver band. met de onlangs bereikte resul taten in het landelijk georganiseerd overleg over de salarissen van het overheidspersoneel De heer Wieringa zette uiteen dat voor de werklieden van de lagere publiekrechtelijke organen een loons verhoging van 3 pCt mogelijk is, mits aan de regering toezeggingen worden gedaan over de invoering van de Werkklassificatie. Bij de bestuursverkiezing werden de aftredende bestuursleden, de heren J. E. Dorresteijn en C. doe Joode her kozen TRUCK MET OPLEGGER TE WATER. Aan de Bloemendaalseweg is vrij dagmorgen een zware oplegger te wa ter geraakt, waardoor het verkeer ge ruime tijd vertraging ondervond. De chauffeur was ter plaatse niet bekend en reed met zijn truck met oplegger, die geladen was met 6J ton ijzer de vrij smalle Bloemendaalseweg in. Bij de witlofkwekerij van de firma Both moest hfj uitwijken voor een daar ge parkeerde auto, zakten de achterwie len in de zachte berm van de weg, met als gevolg dat de oplegger met de zware lading in de sloot kantel de. De grote kraanwagen van de N.V. Citosa had de gehele morgen werk om het zware gevaarte weer op het goede spoor te krijgen. VOOROFSE POLDER. INGELANDENVERGADERING De ingelanden van de Voorofse Polder, die zich uitstrekt in de ge meenten Waddinxveen en Boskoop kwamen donderdagavond in algemene vergadering bijeen. Vooraf werd een verkiezing gehouden voor Heemraad van de Polder, in verband met perio dieke aftreding van de heer A Rijk aart. Deze werd als zodanig herkozen. De ingelandenvergadering stond, wegens ziekte van de voorzitter, de heer A. Oudijk onder leiding van de heer C. den Dunne. Na enkele beslui ten, onder meer betrekking hebbende op de salariëring van het personeel kwam de polderrekening over 1957 in behandeling Het totaal van de ont vangsten bedraagt 6183,22 en van de uitgaven 4143,19 zodat de ge wone dienst een batig saldo vertoont van 2040,03. Het batig slot van de kapitaalsdienst bedraagt 43. De re- stig het door het polderbestuur opge maakte ontwerp. Verder kwam de be groting voor het lopende jaar in be handeling. Daarbij werd voorgesteld voor 1958 een omslag te heffen van 43 per ha. gelijk aan het vorig jaar. Ook dit voorstel kreeg, evenals de begroting de goedkeuring van de in gelanden. BENOEMD. Tot onderwijzeres aan de Ned Herv. Rehoboth-sahool is per 1 juli a.s. be noemd mej. I. M. Heetland te Gouda. UITGESTELD. De avond ten bate van het Geref. Jeugdwerk, waar „de Vrek" zou op gevoerd worden is wegensl ziekte van enkele leden tot nader bericht uitge steld Kaarten blijven evenwel geldig. PLATTELANDSVROUWEN. Op woensdag 7 mei a.s. 's avonds 8 uur Wordt in lunchroom van de Water voor de afd. van de Ned. Bond van Plattelandvrouwen een lezing met film gehouden, waar de heer J de Jong uit Amsterdam zal spreken over „Vogelsi in het rietland". (HL s ËROl ZILMETA G^" 4 EEKH00RNT7S IÜ- ih Dorpsstraat 33 Telefooi i 418

Weekblad voor Waddinxveen | 1958 | | pagina 2