f VERSA HEL Bak- en BAaadu-ei Van Ringelenstein NIEUW! cj-eeLe. Rijsttafel producten Van Ringelenstein BxdlmfeUijn Foto Sjaak Moboom in poeder vorm, zeer handig in gebruik. Kristavo 100 pCt plantaar dig, 250 gram f 0.46 Sport in 't kort W.S.E. NIEUWS. In een wedstrijd waarin wel geen mooi spel gegeven wordt, maar waar in wel spanning zat doordat beide doelen om de beurt in gevaar kwa men, en de verdediging aan beide zij den de baas bleven Reeds in de eerste tien minuten werd WSE een penalty onthouden toen de back van Esto de bal met beide handen wegsloeg in het straf schop gebied. Een prachtige kans voor open doel ging verloren toen Blonk op een paar meter afstand over de doellat schoot gevolgd door een hard schot op korte afstand die de keeper van Esto prachtig uit zijn doel dook. Na de rust bleven de vededigingen ook de baas, al kroop WSE ook door het oog van de bekende naald toen een drietal corners van Esto geen succes had Toen WSE daarna de aanval over nam was het H. Luiten die keihard tegen de lat schoot bui ten bereik van de keeper. Twee mi nuten voor het einde kwam het on gelukkige moment van onze bijna tien jaren in het eerste elftal spelende back en de penalty werd door Jacobi van Esto onhoudbaar ingeschoten. Het tweede dat de vorige week een mooie overwinning behaalde verloor deze keer met grote cijfers, nu is het dan weer de beurt om te winnen en wel om half drie op eigen veld te gen Nieuwerkerk III WSE I gaat naan Nieuwkoop om daar de punten te proberen mee te nemen, nog is alles niet verloren, wanneer we uit de vijf wedstrijden 7 punten kunnen bemachtigen, een moeilijke opgave, laten we het pro beren. Programma a.s. week: NieuwkoopWSE WSE IINieuwerkerk III. WSE A—Be Fair B, 2. 45 uur. WSE B is vrij. 4.15 uur speelt Unitas een Korfbal wedstrijd op het WSE-veld. V.V. WADDINXVEEN Het le zat-elftal heeft in de moei lijke uitwedstrijd tegen Sportlust 2 niet teleurgesteld en wist een ver diende 5-1 zege te boeken. Door dit resultaat is het kampioen schap nog steeds binnen het bereik. De wedstrijd stond niet op een hoog pijl, hoewel de doelpunten van Erk (3), Kramp 1 en Romijn 1 van een goed gehalte waren De wedstrijd van het komende weekend tegen Bodegraven is wel van het grootste belang, want wint ons elftal deze wedstrijd, dan is een be slissing tegen Bodegraven nodig. Verliezen zij dan is Bodegraven kampioen. Het 2e elftal ging ook weer met winnen door en stevende rechtstreeks op hun kampioenschap af. Deze keer werd WDS 2 met 3-1 verslagen. Het 2e elftal wist de moeilijke wed strijd tegen- NSV niet in winst om te zetten en gingen smadelijk met 6-1 ten onder Zo verging het ook met het 3e elf tal dat de wedstrijd tegen Moordrecht 3 met 5-2 verloor. De A-junioren wonnen de wedstrijd tegen Jodan Boys met 5-3. Wedstrijdprogramma: Waddinxveen ZIBodegraven ZI kampioenswedstrij d Waddinxveen IRVC I. RVC 2—Waddinxveen 2 Woerden 4Waddinxveen 3. Het sneeuwwitte Kerko „Es presso" shirt met de oroni- zed boordEen shirt van no- iron poplin, dat u wérkelijk niet of nauwelijks hoeft te strijken. En een boord, die 16 uur per dag onberispelijk glad blijft! Slechts f 13,50, dank zij zeer grote produktie. SCHAAKVERENIGING W.S.V Maandag jl. werd een begin ge maakt met de zomercompetitie Deze is altijd interessant, omdat de minder sterke speler meer kans heeft zich te laten gelden Er wordt nl. met voor gift gespeeld. Naar gelang de sterkte van de speler wordt of een paard of pion voorgegeven. Er waren meteen al enkele spannende partijen bij. Uitslagen le ronde: J. TolA Brouwer paard 1-0 W. van VuurenA. Littooij paard 1-0 P. BroerH van Os paard 1-0 W. VerstoepP. Perdijk paard 1-0 A. van Dijken-H Schildt pion l-0regl. A. v. d. StarreP v. d Hoek pion 1-0 J. KleijwegW van Oort pion 1-0 Th. VerbreeK. Peters pion 1-0 H. SchoenmakerJ Kraaijenstein picn 0-1 De eerstgenoemde spelers gaven voorgift. DAMVERENIGING EXCELSIOR. Uitslag laatste ronde der onderlinge competitie. T H. TwigtA. van der Graaf 2-0 F. M. P. Jacobi—H Troost 2-0 B. van Eijk—A. Blonk 0 2 W. v. d. HeijdenL. de Graaf 2-0 H Troost—A. N. Littooij 2-0 A. BlonkM. Smith 2-0 A. N. LittooijT H. Twigt 0-2 Vorige week stond abusieve'ijk ver meld wegens foutieve optelling A. A. Rietveld: 28-12-8-8-36-1,28, dit moet zijn: 28-12-8-8-32-1,14 zodat de heer Rietveld van bord 7 naar 11 gaat en buiten de prijzen valt. De eerste prijs met de Centrum-beker is nu voor T. den Ouden Jr. en de 2e prijs voor D. la Grand De heer C. Blonk gaat van bord 11 naar 10. Postduivenvereniging De Sperwer. Wedvlucht Deufvilles 172 km; Los 8 uur Aankomst le duif 10 18 28; 87e duif 10 31 24. Jac. de Beer 1 3 4 7 8 9 21 26 27; Abr. van der Graaf 2 18 48 61 76; H. van de Willik 5 11 12 13 17 37 53 54 72 80; H J. van den Berg 6 15 77 78; P. Metselaar 10 38 58 59 62 65; P. Vink H "2 44 66; Abr. de Bruin 16 33 34 79 67 ('3; L. de Bruin 23; C. Boere 20; W van der Jagt 19 24 45 73 83; L. Verhoef 25 40; C. Versluis 22 42 51; J. Vtrhage 28 30; W. van de Water 29 31 41; P. van Gelooven 35 86; N. van der Zijden 36 52 71; N. Rupke 39 56 57; Fr. Rip 47 82; H. van Dijk <9 74 81 84 85; A Groenedijk 55 64 75; Ringelenstein Sr 46 60; Ringelen- ic'n Jr 68 70; Bonefaas 63; L. P. Hoogerdijk 79 87. Pet duiven vereniging De Zwaluw. Wedvlucht van Vilvoorden 125 km; Los 12 30 uur Aankomst le duif 14 29 0'; 57e duif 14 45 08. H. Russcher 1 10 28 37 41 47 43 48; D. Boere 2 5 12 17 25 35 46; Gebr. Hofman 3 15 22 34 45 50 51; C de Lang 4 6 13 29 30 38 39 40 42 53; C. Smit 7 18 20 24 26 31; L. W. Versluis 8 14 16 44; W. Tamerus 9 32 49 52 54; A Poot 11 19 21 27 36; T. Baan 23; S. Versloot 33. W.Z.C. DE GOUWE Zaterdagavond is het voor de laat ste maal dat wij gaan zwemmen in Gouda. Er gaat geen bus. Dus een ieder moet op eigen gelegenheid gaan -en we lL am GESCHENK vaan (sll.aecl.ee vincLi dsL l' Cf V et uLo. Predikbeurten Nederlands Hervormde Kerk. V.m. 9,30 uur De heer A J. Twigt te Delft. Nam. 6,30 uur Ds J. R. Cuperus HEMELVAARTSDAG V.m '9,30 uur Ds. J van der Haar Hervormd Wijkgebouw. V.m 9,30 uur Ds. J. R. Cuperus Nam. 6,30 uur De heerA. J. Twigt. HEMELVAARTSDAG Geen dienst Gereformeerde Kerk. V.m 10 en nam. 6,30 uur Ds. J. Snoey HEMELVAARTSDAG V.m. 9,30 uur Ds J. Snoey. Herv. Kring „Wet en Evangelie". V.m. 9,30 uur Ds. H. W. Hemmes, Schiedam Nam. 7 uur Jeugddienst Ds. H. Hu- ting. Gouda HEMELVAARTSDAG V.m. 9,30 uur Ds. J. A. Peters, Den Haag Chr. Afgesch. Gemeente. V.m. 9,30 en nam. 5 uur Leesdienst HEMELVAARTSDAG Nam. 7 uur Ds G. van de Breevaart, H.I. Ambacht ftem. Geref. Gemeente. Geen dienst HEMELVAARTSDAG Geen dienst ZONDAGSDIENST wordt waargeno men door Dr E. M L. Hemminga. HEMELVAARTSDAG Dr P. van der Linde Burgerlijke Stand Aangiften van 1 tot 7 mei 1958 Geboren: Johannes Wilhelmus Maria, z.v. Th Sluijs en A. M. van Leeu wen, Kerkweg 204; Johannes Heinritus, z.v. G J. Groo- tendorst en E. M. de Bruijn, Kerk weg 206; Jenneke. d.v. P. C. de Joode en N. van den Berg, Prunusstraat 16; Lijdia, d-v. W. Bezemer en H. Hoek, Meidoornstraat 26; Ondertrouwd: J P. de Jong en E. M. Moons; L. Krijgsman en C. Zappeij; P. J. Goedegebuure en J Hertog; W. Hilgeman en M. Verhoef; Gehuwd: H. Jager en J Vermeulen. Overleden: van Heezik, Cornelis. oud 94 jaren. GEVONDEN EN VERLOREN VOORWERPEN. Gevonden, witte handschoenen; zwar te dameshandschoen; toverlantaarn; beursje. Verloren, blauwe pet; beige porte feuille met inh.; ijzeren driepoot; plastic étui met inh.; witte portefeuil le met inh.; tas met gereedschap; wit schoentje; tas met gereedschap; brui ne herenhandschoen; rode kinderpor- temonnaie met inh. BLOED IS EEN ZEER BIJZONDER VOCHT. Deze woorden werden gesproken door Mephistopheles bij het onderte kenen van zijn contract met doctor Faust. Dergelijke overeenkomsten konden met geen ander inkt worden bekrachtigd en zij waren dan ook voor de eeuwigheid geldig. Uit dit voorbeeld blijkt duidelijk met welk een ontzag, vermengd met vrees en bijgeloof, de mens van alle tijden en van alle rassen de geheimzinnige rode vloeistof de drager van het leven, naar hij niet ten onrechte vermoedde, beschouwd heeft. Talrijk zijn de woor den, uitdrukkingen en gebruiken die daaraan herinneren. Ook wij. mensen van de twintigste eeuw, staan met respect tegenover dit wonder en de feiten die de weten schap ons heeft kenbaar gemaakt, hebben die eerder verdiept dan ver minderd. In één minuut doorstroomt een bloedgolf - v:ortgestuwd door het hart - ons gehele lichaam, door alle slagaderen. microscopische dunne haarvaten en slagaderen, zonder één plekje over te slaan. Waar geen bloed komt, begint verstikking, verfitiging, verval, treedt de dood binnen. Levensbloed. Wie er teveel van verliest, sterft Soms als de medicus tijdig kan ingrijpen, kan de vijand worden teruggedrongen en één van de sterkste wapens isbloed. Gezond mensenbloed, dat dus dag en nacht op ieder uur, op alle plaatsen waar mensen wonen, beschikbaar dient te zijn. Het is er in onze landen veelal, dank zij hen die hun plicht van naas tenliefde verstaan hebben en zich tij dig als donor bij de Bloedtransfusie dienst van het Nederlandse Rode Kruis hebben aangemeld. Tijdig, want als de nood dikwijls als een dief in de nacht - komt aan kloppen, is er geen tijd meer om toe geschoten levensredders op bepaalde eigenschappen, geneeskundig te on derzoeken. Daarom, wie een mede mens van de dood wil redden: doe het nu, nu het nog tijd is Een briefkaart aan het Rode Kruis, een telefoontje desnoods, opent voor U de gelegen heid een leven te redden. Wie eenmaal, na geneeskundig on derzoek. als donor is aanvaard, heeft kans dat hij tweemaal per jaar wordt opgeroepen om een halve liter bloed af te staan. Dat kan hij gemakkelijk doen uit de reserve die zijn gezonde lichaam in voorraad heeft en die ge leidelijk weer wordt aangevuld. De gehele operatie bestaat uit het gemak kelijk plaatsnemen op een rustbank, de arm ontbloten, een prikje (géén erg pijnlijke prik) voelen en na een minuut of vijf weer opstaan en een kopje pittige koffie drinken. Dat is alles Ondertussen is Uw kostbare bloed, door toevoeging van een bepaalde stof tegen stollen behoed, al op weg naar de patient, die nu na een ge slaagde operatie - mede door Uw hulp - een redelijke kans maakt er weer bovenop te komen. Mogen wij U met dit resultaat van harte felici teren? Er zijn gevallen waarin het toedie nen van vers bloéd niet mogelijk is. Gelukkig is ook hiervoor een oplos sing gevonden. Uit het bloed wordt een preparaat bereid, het bloedplas- ma, dat geruime tijd kan worden be waard en bij rampen en oorlogen le vens kan behouden. Maar ook hier voor is gezond mensenbloed nodig en als u gezond bent, waar wacht u dan eigenlijk op. toch niet op het ogen blik dat het te laat zal zijn? Als U zich dan Uw verantwoorde lijkheid bewust zoudt worden, wat zoudt U een spijt hebben HELPT UW RODE KRUIS HELPEN. OBSTIPATIE Van obstipatie of constipatie wordt gesproken als de ontlasting zo lang in het lichaam blijft dat de samen stelling te hard en droog wordt. We spreken ook wel van een te trage stoel gang. Maar wanneer ig het stadium bereikt Hieromtrent blijken heel wat mis verstanden te bestaan. Een oudere heer komt op spreekuur en vertelt dat hij regelmatig wat vage buikpijn heeft. Als hem wordt ge vraagd hoe de stoelgang is, schudt hij somber het hoofd en zegtNiet best, dokter, niet best De dokter, die hier over nog wel eens wat meer wil horen informeert of patiënt er wel eens iets voor inneemt. Dat moet ik wel an ders komt het niet. In het verdere ver loop van het gesprek blijkt dan echter dat deze patient de ontlasting geen enkele kans geeft om normaal te ver schijnen, daar hij er voor zorgt dat hij na iedere maaltijd iets kwijtraakt. Dat is naar zijn opvatting normaal. Hij beseft niet dat hij eigenlijk op kunst matige wijze voortdurende lichte diar rhee handhaaft, die heel goed de ver klaring voor zijn buikklachten zou kunnen zijn. Deze patient staat niet alleen in zijn idee dat het eigenlijk een ideale toe stand is als datgene wat er in gaat er ook weer uitkomt, al is het dan in een andere vorm Anderen menen, dat bij voorbeeld een zieke die alleen vloei baar voedsel gebruikt ook geen ont lasting kan produceren. Vele mensen maken zich dan zorgen over hun stoel gang terwijl deze absoluut normaal genoemd zou kunnen worden. Een be ter begrip van de normale functie van de darm kan heel wat misvattin gen uit de weg ruimen. Zoals in een vorig artikel al eens werd uiteengezet wordt het voedsel in de maag en dunne darm doordrengt met sappen, die de spijsvertering be werkstelligen tezamen met de bacte riën die in de darm leven. De darm- wand neemt uit de hierdoor vloeibaar geworden voedselmassa de stoffen op die voor groei en instandhouding van het lichaam van belang zijn. De rest, tezamen met de overt eerbare bestand delen der voeding en nog een grote hoeveelheid vocht, komt in de dikke darm terecht Daar vindt voor het grootste deel de opname van het vocht of anders gezegd de indikking van de breiiige darminhoud plaats. Als de afvalmassa het einde van de dikke darm bereikt, is de samenstelling dan ook min of meer vast. Als de ontlas ting het lichaam verlaat behoort de Bij ons kunt U keus maken uit meer dan 60 soorten. Overzichtelijk opgesteld in de nieuwe conimex stan daard. Geniet van het kleurensprookjesveld! Het ligt voor u tentoon gesteld: Ons nationale pronkjuweel, Het rose, paars, het helder geel; Het teerste wit, het diepst azuur, Het felste rood. als laaiend vuur. Het is zo mooi en het doet zo goed, Het verjongt en geeft weer levens- [moed; En dan: die geur, zo zoet, zo teer. Benzinedamp heel d'atmosfeer. Clinge Doorenbos. massa gevormd en vast te zijn zonder dat van hard gesproken moet worden. Het laat zich gemakkelijk begrijpen dat de dikke darm meer vocht zal op nemen als het verblijf in de dikke darm langer duurt, zodat de ontlasting dan droger en harder wordt. Is de pas sage daarentegen snel, dan krijgt de darmwand onvoldoende tijd om het nodige vocht te resorboreen, zodat de samenstelling dan weker tot zelfs dun vloeibaar zal zijn. Daar de hoeveel heid ontlasting hierdoor tevens gro ter is (immers al het vocht is er nog bij), spreken de dan van diarrhee. Hoe lang is de normale duur van een verblijf in de darm? Hier be staan grote pepsjoonlijke velschillen terwijl ook de aard van het voedsel een belangrijke rol zal spelen. In de regel wordt het voedsel in enkele uren uit de maag verwijderd; het ver blijf in de dunne darm neemt even eens slechts enkele uren in beslag. De passage door de dikke darm duurt langer, terwijl hierbij grote persoon lijke verschillen ook veel meer op de voorgrond treden. Bij de meeste men sen varieert zij van een tot drie da gen, maar dat kan ook vier of vijf dagen en zelfs nog meer zijn. Wan neer de samenstelling van de ontlas ting normaal is, waarbij kleine ver schillen vanzelfsprekend niet hinde ren, is er geen reden tot ongerust heid. Zo zijn er mensen die enkele malen per dag volkomen normale ontlasting produceren, in die geval len wordt dus niet van diarrhee ge sproken! Dat wordt het pas als de ontlasting ook te dun is Anderen be vinden zich volkomen wel bij het produceren van ontlasting eenmaal in de drie vier of zelfs nog meer dagen. Iets anders is het, als iemand die tevoren dagelijkse stoelgang had, in de loop van enkele dagen tot weken van gewoonte verandert en of te vaak of te weinig ontlasting produceert. Maar in deze gevallen zal de de sa menstelling ook altijd tot ernstige klachten aanleiding geven en zo van zelf tot een bezoek aan de dokter leiden. Dan is het namelijk noodzake lijk door een onderzoek de oorzaak van de vegandjerde gewoonte op te sporen, daar aandoeningen van zeer verschillende aard zich op de wijze het eerst kunnen manifesteren. Arts. Oud-Hollandse vlaggetjesdag Op 21 mei de eerste haring? Het Produktschap voor Vis en Vis- produkten en de plaatselijke Vlagge- tjesdagcomité'sl hebben vergaderd. Verschillende beslissingen zijn geno men. Op donderdag 15 mei (Hemelvaarts dag) zal de haringvloot gepavoiseerd liggen in de haven van Scheveningen, Vlaardingen en IJmuiden Zaterdag 17 mei, is het Buisjesdag. Dan vertrekt de vloot en begint de haringjagerijWie brengt de eerste haring aan? Te verwachten is, dat in de morgen van woensdag 21 mei a.s., de snelste jager het vaderland met de eerste Hollandse Nieuwe zal bereiken. Dat is dus allemaal wat anders dan andere jaren, wanneer op de zater dag en zondag voor het vertrek Vlag getjesdag werd gehouden, dinsdag d.a.v. de vloot vertrok en vrijdag de eerste haring er was. Waarom deze veranderingen? Om verschillende, doch voorname lijk de volgende redenen. Pinksteren valt dit jaar op 25 en 26 mei. Wanneer de schepen nu op dinsdag 20 mei zouden vertrekken is de eerste haring er pas op zijn vroegst vrijdag 23 mei d.a.v. De eerste haring pleegt - als alle primeurs - niet goedkoop te zijn en de vrijdag is voor de detailhandel een weinig gunstige dag. Door nu zaterdag 17 mei te varen is te verwachten dat woensdag 21 mei de eerste haring wordt aangevoerd, terwijl de vloot voor Pinksteren nog enkele keren kan vissen. Te verwach ten is dan dat er met Pinksteren vol doende haring tegen een wat schappelijke prijs is voor allen, die met de feestdagen er van willen ge nieten. In de tweede plaats namen de ltaa- ste jaren ook enkele grote moderne trawlloggers aan de jagerij deel. Schepen, die op een geheel andere wijze vissen Daardoor kwam de oud- Hollandse jagerij in gedrang. Nu is v?vstgesteld, dlat deze grote loggere met zware motoren pas maandag de 19de mogen vertrekken. De jagerij is daardoor als het ware beschermd voor de drijfnetloggejrsl die allemaal de 17de vertrekken, de 19de aan schot gaan (vleet uitzetten) en in de nacht van 19 op mei gaan halen, waarna de snelste schepen der ploegen in de vroege morgen van 20 mei (als er ge vangen is) gaan jagen. Zodoende be looft het dit jaar een hardnekkige haringrace te worden. De Hemelvaartsdag leent zich gelet op de aard onzer vissersbevol king minder voor uitbundige fees telijkheden. Vandaar dat er een oud- Hollandse Vlaggetjesdag wordt ge houden, die voornamelijk bestaat uit het pavoiseren van de schepen Voor wie daarvan weet te genieten een verrukkelijk schouwspel. Te verwach ten is dan ook, dat vele duizenden zich naar de haven van Scheyeningen, IJmuiden en Vlaardingen zullen be geven om onze feestelijk vlaggende vloot te bekijken. In Scheveningen zal 's middags schipper A. Hofland, die de prijs voor de best verzorgde haring van de Scheveningse vloot won, worden ge huldigd. De voorzitter van het Pro duktschap zal o.a. de bekende wimpel hijsen op zijn schip, de SCH 6. Op 14 en 15 mei zullen om 21 uur de schijnwerpers op de vlaggende vloot worden ontstoken. Het grote moment valt op zater dag 17 mei, wanneer de vloot zee kiest. Om 2 uur vertrekken de loggers uitgeleide gedaan door vele duizen den. Gelet op het feit, dat het ver trek dit jaar op een zaterdagmiddag valt, wordt verwacht, dat naast de familie der vissers zeer velen te Sche-, veningen. Vlaardingen en IJmuiden aan de kant zullen zijn om van dit vertrek getuige te zijn ïïgvoor later maar haalt uw FILMS bij Zuidkade 22 Weekagenda Dinsdag 13 mei Excursie N.C.V.B. naar Kempkes meubelfabrieken. Woensdag 21 mei Ledenvergadering N.C.V.B. in Herv. Wijkgebouw Dinsdag 13 mei. Propaganda-avond WD in De Unie. Dinsdag 13 mei Bejaarden-middag in Herv. Wijkgebouw. PROPAGANDA-AVOND V.V.D. Als inleiding op de komende ge meenteraadsverkiezing zal ons raads lid. Mevr F. T. van der Torren- Veendorp op dinsdag 13 mei in een openbare vergadering in de Unie, spreken over „Gemeentebeleid". Belangstellenden noteren deze da tum.

Weekblad voor Waddinxveen | 1958 | | pagina 6