LIJST 3 ïïlMt U ö,o.g,a>itk aƒ2. tijd JAC. SATON I'EKBAKEL pen- DAT IS K.V.P. POLITIEK C. E. OKKER§E OOK VOOR ONZ GEMEENTE HET RODE KRUIS KORPS. De oudste taak van het Rode Kruis huip verlenen aan oorlogssiachtotters, is die van het Rode kruis korps. Daar toé zijn in elke Rode Kruis aldeling een groep mannen en vrouwen ver enigd in een colonne, de helpers en helpsters. Hun opleiding begint met een cursus voor het eenheidsdiploma voor eerste hulp bij ongelukken. Daar na woraen de helpers extra geïnstru eerd in vele methoden voor zieken en gewondenvervoer terwijl de help sters hun opleiding, in elementaire verpleegkunst krijgen. De kennis van het een en ander moet regelmatig worden bijgehouden; een eerste hel per die niet meer geoefend wordt is een gevaar in plaats van een hulp. Dringend nodig is het dan ook regel matig oefenavonden te houden. Elke Rode Kruis helper en helpster geeft hiervoor wekelijks een avond. Om sa menwerking te oefenen en om met groot materiaal te kunnen omgaan worden grotere oefeningen gehouden, dikwijls met gegrimeerde slachtoffers die geïnstrueerd worden om een on geval goed na te bootsen. Een alarmsysteem brengt de helpers en helpsters in zeer korte tijd bijeen, zodat de colonne van de afdeling bij grotere rampen voor hulpverlening direct paraat is Bij de laatste alarmoefening reden 17 minuten na de alarmering de eer ste groep helpers hat nagebootste rampterrein op, 4 minuten later ge volgd door de Rode Kruis ambulan ce en een vrachtauto met brancards, dekens en verder materiaal. Dat materiaal is ook aan de zorgen van de colonne toevertrouwd. Hat Goudse Rode Kruis heeft een nood hospitaal-eenheid van 20 bedden met toebehoren, een ambulance-auto waar in 4 patiënten liggend vervoerd kun nen worden brancards, draagstoelen, dekens, verbandkisten e.d. Vanuit het hoofdkwartier is in Gouda een ram pendepot gestationeerd; genoeg mate riaal bevattend om 90 mensen ligging en dekking en eetgerei te geven. De oorlogstaak van de Rode Kruis - colonne heeft zich in zoverre gewij zigd dat de meesten hunner niet aan het front werken maar hun hulp ver lenen in bescherming van de burger bevolking. Is er in vredestijd ook werk voor het Rode Kruis? Het vervoer van zieken bracht het korps in aanraking met die groep mensen, die chronisch invalide gewor den zijn. Hen te vervoeren uit hun isolement naar kerkelijke- en andere feestdagen zag het korps als een taak, een taak die uitgroeide tot de boot tochten met het mooie witte schip waarop 71 mensen per week als gas ten van het Rode Kruis zomers over de Nederlandse wateren varen, elke avond met vreugde ontvangen door een Rode Kruis afdeling, elke nacht en elk uur van de dag verzorgd door een vrijwillige hulp, die belangeloos een week op de boot komt verzorgen, verplegen, vaten wassen en dweilen: de helpers en helpsters van het Roode Kruis. Bij de onderstaande adressen kimt U over het Rode Kruis meerdere in lichtingen verkrijgen en kunnen zich allen, in de leeftijd van 18 tot 45 jaar, als helper en helpster aanmelden. Dr. M E. Kortenoever Colonnen commandante, Gouwe 153. Gouda. Zr. J. Alferink-Burger, Regentesseplantsoen 31, Gouda Adj. M. J. v. d. Pool, Moordr.verlaat 12, Gouda Pig en Peg op stap deze maand terug komen bij de Het is belangrijk, dat U gaat en met Uw naar Uw opticien De zaak met de buitenklok Leverancier van alle ziekenfondsen. 39. Met een sneltreinvaartje schoot de brave man een paar meter achter uit en verdween ruggelings onder «en ouderwetse canapé! Nu was het de beurt van Pig om eens hartelijk te lachen en dat deed hij dan ook prompt. 40. Het meisje legde haar fototoestel aan de kant en met z'n drieën gingen ze de arme adjudant bevrijden. Toen hij in een gemakkelijke stoel weer een beetje was bekomen van het lachen zei hij: In geen twintig jaar heb ik zo gelachen! Een stel prachtige kerels hoor. maken deze woningen deel uit van het plan van Architectenbureau Stuurman. Al deze woningen werden reeds verkocht. De bedoeling is nog een complex van dezelfde woningen te bouwen. E.H.B O.-COLLECTE. De jaarlfjkse collecte ten bate van de E.H.B.O. welke dient voor aan schaffing en onderhoud van het uit staand materiaal, bracht dit jaar de som van 419 gulden op. Deze op brengst toont dat er in Waddinxveen medeleven is met de plaatselijke afd. en dat begrepen wordt van hoeveel nut deze is. Een welgemeende dank zegging is zeer zeker op zijn plaats. PROPAGANDA-AVOND. De samenwerkende kiesvereniging, vormende lijst 1, hebben tegen dins dagavond een propaganda-bijeen- komst belegd in het Herv. Wijkge- bouw, alhier. Naast een forum waarbij gemeen tezaken en gemeentebeleid besproken zullen worden, zal een film vertoond worden over het leven achter het IJzeren Gordijn, toegelicht door de heer T. Hopman uit Gouda. Men leze de advertentie hierom trent. OVERDRACHT INSTRUMENTEN „CONCORDIA". In een bijeenkomst op donderdag 29 mei a.s. in het Centrum, zal de over dracht plaats hebben van de nieuwe instrumenten aan Concordia. Deze in strumenten konden aangeschaft wor den door de bijdragen van de ge meente en de burgerij. Spontaan werd hieraan meegewerkt. De overdracht zal geschieden door burgemeester Warnaar. Overhemd en beurs f 13,50 voor een overhemd is niet veel. Maar als dat dan ook nog een piekfijn, sneeuwwit no- iron poplin shirt is als het nieuwe Kerko „Espresso" shirt - dan is die lage prijs haast een raadsel Oplossingenorme omzet - dus de meest rationele produktieme- thoden Theodora Maria Hendrika d.v. F. J. Schwiebbe en A. ^T. Gerts, St. Victor- straat 28; Helena Cornelia Maria, d.v. Th. B. Mourits en M. A. Sluijs, St. Victor- straat 12; Johanna Maria, d.v. G. Polet en M. Harten. Bodegraverstraatweg 66; Robertus Maria, z.v. J A. Kok en J. M. Janmaat, Sniepweg 32; Ondertrouwd: H. Rietveld en A. van Noort; Gehuwd: C. Dijksman en J. Oudijk; P. J. Goedegebuure en J. Hertog; L Krijgsman en C. Zappeij; F. H. Kraan en Th. A. Vlasveld; J. P. de Jong en E. M. Moons; W. Hilgeman en M. Verhoef; Overleden: van Tienhoven wed van de Leeuw, Bastiaantje oud 95 jaren. GEVONDEN EN VERLOREN VOORWERPEN. Gevonden: vulpen; bankbiljet; bruine ballpoint; 1 paar handschoenen; re genkapje; zwart kinderschoentje; vul- Verloren, portemonnaie met inh.; doublé armband; loonzakje met inh.; boek en schrift; regenjas. E.H.B.O.-DIPLOMA. Op woensdag 14 mei werden in school B de examens afgenomen voor het E.H.B.O.-diploma. Van de oor spronkelijke 12 candidaten namen er 4 deel aan het examen. Déze slaagden allen. De namen der geslaagden zijn: de heer A. van Bodegraven; mevr. Tref fers; mej. M. Droog en mej. A. van Leeuwen OUDSTE INWOONSTER OVERLEDEN. Deze week is de oudste inwoon ster onzer gemeente, mevr. de Leeuw van Tienhoven in de ouderdom van 95 jaar overleden. DE VLAG IN TOP. Bij het in aanbouw zijnde complex van 39 woonhuizen in de Puttepolder kon dezer dagen de vlag gehesen worden toen het hoogste punt van de woningen bereikt werd. Zoals bekend voegd het levensmiddelenbedrijf van de heer J. Asscheman. aan de Dorps straat. Woensdagmiddag had de herope ning plaats van deze onherkenbaar veranderde winkel, waarbij de heer Asscheman veel belangstelling heeft ontvangen. De oude winkel werd geheel uitge broken, een magazijn bijgetrokken, de gevel geheel vernieuwd, zodat het pand met de nieuwe inventaris een volkomen ander beeld vertoond. Een opzet, welke als geslaagd beschouwd kan worden. Het bijzondere in deze bouw is wel, dat de heer Asscheman het aan gedurfd heeft zijn zaak te wijzigen in een semi-,zelfbedieningswinkel wat betekend dat de zelfbediening, niet geheel, maar gedeeltelijk is doorge voerd o.i. op zeer praktische wijze. De ondernemer succes toegewenst met deze zo ingrijpende verandering. Ingezonden stukken (buiten verantwoordel. der redactie) Mijnheer de Redacteur. Onze gemeente mag ich verheugen in het bezit van 4 voetbalverenigin gen, nl. „Waddinxveen". W.S.E., ,3e Fair" en R.C.V Zij maken allen deel uit van de KNVB. Deze grote sport organisatie is Koninklijk goedge keurd. Be Fair en R.C.V. zijn voetbal clubs die op zaterdag spelen, maar Waddinxveen en W.S.E. zijn clubs die op zondag spelen, alhoewel Waddinx veen ook met elftallen op zaterdag alleen speelt. In het kader van de verkiezingen voor de gemeenteraad is er nu een circulaire verspreid, door die partijen die zich onder lijstnummer 1 verenigd hebben, die het voetballen op zondag op de nieuw aan te leggen sportter reinen niet willen toestaan en wel om principieële bezwaren. Nu ontzeg ik deze partijen beslikt nieit het recht tegen zondagsvoetbal te zijn maar wel wil ik vanaf deze plaats scherp protesteren tegen de argumenten die hiertegen zelfs uit Gouda worden aangesleept. Men ontziet zich niet sportliefhebbers als een soort orde verstoorders voor te stellen die zo veel herrie schoppen en met bussen en auto's de zondagsrust komen ver storen, dit is beslist niet volgens de spelregels die ontegenzeggelijk in de politieke strijd ook gelden. En er is in Nederland ook nog een zondagswet welke door ons parlement is goedgekeurd en die er voor waakt dat de zondagsrust niet wordt ver stoord. Desondanks wil ik gaarne aanne- OEZOND EVENWICHTIG JEUGD-VERKEERSEXAMEN. Jl.- maandag werd het Jeugdver- keersexamen afgenomen, met het vol gende resultaat: schol. schr. dln. pr. dln. ges. 0 ft. U.L.O. 21 21 21 6 Ghr. Nat. sch. 27 24 24 1 Oranjelaan Opb. 1. sch. A. 16 16 16 0 Chr. sch. 24 22 22 2 Eben Haezer R.K sch. 25 25 25 0 St. Jozef Chr. sch. 25 25 25 1 Rehoboth Opb. 1. sch. B. 15 13 13 2 Aan dit examen namen 125 leerlin gen van de verschillende scholen deel. LEDENVERGADERING N.C.V.B. Woensdagavond kwam de N.C.V.B. afd. Waddinxveen in ledenvergade ring bijeen onder leiding van de pre sidente, mevr. G. A. KI under. De heer Blokland uit den Haag kwam vertellen hoe wij van een klein aantal bloemen een alleraardigst bloemstukje kunnen maken. Hij to verde uit enkele bloemen de mooiste tafelversieringen voor elkaar. Met wat groen en schuimplastic als ondergrond kregen wij de leukste bloembakjes te zien. Later vertoonde hij met kleu rendia's hoe wij onze planten moeten verzorgen. Verschillende planten liet hij de revue passeren. Vooral de planten geen koud bad geven maar lauw water gebruiken. De meeste planten mogen wel de ochtendzon hebben, maar niet de he te middagzon. Een koortje, dat onder leiding stond van mevr. J. Noteboom- van 't Slot luisterde het geheel op. 't Was een zeer leerzame en mooie avond. WINKEL GEMODERNISEERD Aan de rij van de gemoderniseerde winkelbedrijven kon worden toege- Predikbeurten OP le en 2e PINKSTERDAG. Nederlands Hervormde Kerk. V.m. 9,30 uur Ds. J van der Haar. Nam. 6,30 uur Ds. J. R. Cuperus. 2e Pinksterdag. V.m. 9,30 uur Ds J. R. Cuperus. Hervormd Wijkgebouw. V.m. 9,30 uur Ds. J. R. Cuperus. Nam. 6,30 uur Ds. J van der Haar. 2e Pinksterdag. Geen dienst. Gereformeerde Kerk. Vjn. 10 en nam. 6,30 uur Ds. J. Snoey Herv. Kring „Wet en Evangelie". V.m. 9.30 uur Ds F. Offeringa, Katwijk aan Zee. Nam. 7 uur Zangdienst Ds. F D. Emous. Rotterdam. 2e Pinksterdag. Geen dienst. Chr. Afgesch. Gemeente. V.m. 9,30 en nam. 5 uur Leesdienst. 2e Pinksterdag. Nam. 7 uur Ds. A. Bijkerk, Sliedrecht Rem. Geref. Gemeente. V.m. 11 uur Ds. G. Ch Duinker. (Afscheid) De DOKTERSDIENST wordt le en 2e Pinksterdag waargenomen door Dr, P. van der Linde. Burgerlijke Stand Aangiften van 14 tot 20 mei 1958 Geboren: Maria Hendrika, d.v. M H. de Zwart en E. K. Velthuijzen, Burg. Trooststraat 68; Maria. d.v. P. Drost en H. Snoek, Wilheiminakade 94; Marinus Aart, z.v M. Waardenburg en G. vein der Hoeven, Kleikade 5; men dat deze Protestants Christelij ke partijen wel beter geformuleerde principieële bezwaren naar voren kunnen brengen, als nu zo generali serend is gebeurd. Verder wil ik er op wijzen dat deze politieke groepe ringen altijd zo gaarne het woord Vrijheid gebruiken, maar laat dan ook een ander vrij in zijn vrije tijds besteding nl. zijn ontspanning te zoe ken waar en zoals hij zelf verkiest. Schrijver van dit artikel ziet het zo, dat de taak van de gemeenteraad ook vraagt de vrije tijdsbesteding te sti muleren, en nu geloof ik beslist niet dat sportminnend Waddinxveen met het gevoerde beleid van deze politieke partijen zo tevreden zal zijn. Misschien had het van meer visie getuigd, wan neer er b.v. een sportraad was opge richt. welke de gemeenteraad kon ad viseren wat er leefde onder sportief Waddinxveen. Misschien was dan wel gebleken dat er geen behoefte be staat aan terreinen welke op zondag niet bespeeld kunnen worden en waarschijnlijk was er wel een gun stiger plaats te vinden geweest als blijkens in de kom der gemeente en had W.S.E. ook niet een jaar zonder terrein gezeten, zoals nu is gebeurd. Neen nogmaals ik meen dat lijst 1 niet juist gespeeld heeft en als poli tieke partij politieke argumenten moet gebruiken en geen sportmensen als springplank laten dienst doen. Men moet tevens bedenken dat zondagverenigingen niet uit principe op zondag spelen, maar alleen door het feit dat deze zich hier beter voor leent. Laten wij hopen dat de z.g. En gelse, zaterdag hier ook wordt inge voerd, dan staat niets meer het spelen op zaterdag in de weg Maar de terreinnood in onze ge meente mag geen motief worden, ver enigingen in haar bestaansrecht aan te tasten. Namens sportminnend Waddinxveen, M. Boere, Noordkade 4 a. Pluimveehoekje KUIKENLUIS De kuikenluis is aan heel wat kip penhouders nog niet bekend. Het is een vrij grote, platte, zwart gestreep te luis en zij vertoont zich meestal 't eerst op de kop der kuikens, op de plaats waar de kam te voorschijn moet komen. Later bereiken ze ook hals, rug en borst der kuikens en het schijnt dat ze zich zeer snel vermeer deren, bij kuikens van een of twee dagen alsof ze als het ware mee uit het ei werden gebracht. Zodra de jonge kuikens er minder levenslustig uitzien, zich loom en traag bewegen, niet groeien afschoon de diertjes goede eetlust vertonen, wordt het tijd te onderzoeken of op de kop jes ook de zwartgestreepte snaken aanwezig zijn In het bevestigende geval moeten alle kuikens een voor een onderzocht worden. De luizen zitten dicht bij el kaar en men kan ze met de nagels voorzichtig loswrijven en doden. Hier bij moet men voorzichtig te werk gaan opdat er geen bloeding ontstaat. Verder neme men gewone raap- of slaolie en wrijve kop en hals hierme de in. Na een behandeling is de luis ge woonlijk verdwenen. Zo men met kloeken werkt, wrijft men ook deze onder het lichaam met olie of reuzel in en strooit daarover insectenpoeder. Het is ook goed bij de kuikens over de met olie ingewreven plaatsen wat insectenpoeder te strooien, maar dit moet zeer voorzichtig gebeuren opdat geen poeder in de ogen komt. Hoe komt het kuiken uit de dop? Zodra de broedtijd om is, tracht het levenskrachtige kuiken uit de dop te komen. Het drukt met de door de scherpe eitand, gewapende snavel te gen de schaal en veroorzaakt zodoen de een bijna onzichtbaar barstje. Dat barstje ontdekt men altijd op dezelf de hoogte nl. in de bovenste helft van het stompe einde, dus boven het mid den, maar nooit aan de luchtkamer. De luchtkamer is sterk vergroot en neemt bijna een derde deel van de eiruimte in schuinweg, waar men het kopje van het kuiken als een kleine verhoging ziet De snavelslagen van het kuiken houden aan en terwijl het zich zeer langzaam omdraait in het rond, ontstaat een cirkelvormige barst liefst geen gaatje, waardoor op eens te veel lucht zou binnendringen en de snavelslagen vrijwel nutteloos zou den worden het dons zou aankleven aan het vlies en daardoor het kuiken nog meer zou hinderen in zijn bewe gingen. Nu is de schaal bij de nor male voortgang in twee delen gebar sten maar het vlies is nog niet ge scheurd. Nu werkt het diertje door strekken van benen en schouders zich op, de eidop valt in twee ongelijke delen. Merkwaardig krimpt het vlies zich zó in, dat de kleine halve, dop zich draait en omgekeerd in de gro tere helft te land komt. Kippenvriend. Land- en Tuinbouw ONKRUIDBESTRUDING IN GRANEN. Onze graangewassen moeten, indien wij geen maatregelen nemen, de be schikbare grond delen met vele on kruiden. Deze onkruiden doen schade, wat later bij de oogst merkbaar is door een lagere opbrengst Wij hebben echter de»beschikking over vele goe de onkruidbestrijdingsmiddelen, zo dat deze schade niet behoeft op te treden. Naast de kleurstoffen, welke op n vroeg tijdstip moeten worden toege past en die het beste werken tegen zaadonkruiden, bezitten we tevens de bekende groeistoffen, waarvan de M. C.P-A.-produkten, als b.v. Nolachiet, wel het meest gebruikt worden. De groeistoffen worden on een la ter tijdstip toegepast en wel na het uitstoelen en voor het in de aar schieten van het graan. Naast vele zaadonkruiden, worden ook de wor telkruiden als distels gedood Het is van belang de behandeling op een gunstig tijdstip uit te voeren, dus niet te lage temperatuur en lucht vochtig heid. HET ONDERHOUD VAN BETONSILO'S. Nu op onze boerderijen steeds meer silo's verrijzen, verdient het onder houd hiervan onze volle aandacht. Immers cementen silo's van hoe sterk verdicht beton ze ook gebouwd mogen zijn, kunnen niet tegen de aanvretende zuren van ingekuild vee voer. De bestanddelen van beton bevat ten calcium, magnesium en andere verbindingen, die door zuren meer of minder worden aangetast, en waardoor zelfs de vaste betonstructuur vernie tigd kan worden Het aanbrengen van een beschermingslaag aan de binnen zijde van de silo is dus noodzakelijk. Het is echter een vergissing te me nen, dat het aanbrengen van .een be schermingslaag slechts daar nodig is, waar met conserveringszuren gewerkt wordt. In gevallen waar niet met, con serveringszuren wordt gewerkt, vor men zich echter tijdens het gistings proces ook zuren, die voor het beton gevaarlijk zijn. In het bijzonder moe ten hier de melkzuren genoemd wor den, die van alle organischer zuren het meest gevreesd worden. Bij het onderhoud van betonsilo's moet dus terdege rekening gehouden worden met de bescherming van de binnenwand Deze bcseherming kan het best worden uitgevoerd met ten- cofixsilolak. Dit preperaat is een op lossing van zuivere bitumen in een mengsel van vluchtige stoffen. Uitge streken op cementmortel of beton le-

Weekblad voor Waddinxveen | 1958 | | pagina 2