PARTIJ VAN DE ARBEID 2 2 t lijst 2 VERBAKEL Arnold Moons STEMT op één der candidaten J. Dit Git A tri' ^jiecicde 'Plri^dtsAaanMecUng,en Hwatiiütsdafyzüj, KOOT Speciale Pinksteraanbieding in „De Ster" f 19.50 f 17.50 i f taai ftu uw wens-dca&m U viwulti*tg, yuan. 75 vert dit materiaal een stevig hechten de laag. welke een goeae bescherming levert tegen de inwerking van zuur- reagerende stoffen. De betonwand bevat zeer veel po riën. Door deze poriën dringen de zu ren in het beton en de kalk wordt ontbonden Het betonoppervlak wordt brokkelig en tegelijkertijd vormt zich koolzuurgas, dat tussen beton en be- schermingsdaag blaasjes vormt. Tij dens het vullen der silo worcfen deze blaasjes vernield, en komt het beton oppervlak weer vrij. Om het binnen dringen van zuren door de bescher mingslaag te voorkomen, moeten deze microscopisch kleine poriën gedicht worden. Dit kan men bereiken floor de binnenwand van de silo minstens driemaal te bestrijken met bitumen- lak. Tevens moet men aandacht schen ken aan het betonoppervlak Bij het aanbrengen van de bitumenlak moet dit absoluut droog zijn. Het beton mag niet glad zijn en ook niet afbrokke len. Denk daarom aan het onderhoud van Uw silo's voor het te laat is! van de Medische rubriek MALARIA. Malaria is een infectieziekte, die vooral in tropische streken een zeer belangrijke rol speelt. Het is niet overdreven te zeggen, dat er gebie den vrijwel onbewoonbaar zijn, door de malaria Hoewel we tegenwoordig over geneesmiddelen beschikken die vrijwel altijd genezing van deze ziek te kunnen bewerkstelligen, is het nog niet mogelijk gebleken de bronnen der malaria uit te roeien, om zo het kwaad bij de wortel aan te tasten. Hoe dit komt zullen we aanstonds zien. De aandoening werd reeds in de vijfde eeuw vóór Christus door Hip pocrates beschreven. Eeuwenlang stierven talloze mensen aan malaria, zonder dat men begrijpen kon van waar deze ziekte kwam en zonder dat men geneesmiddelen vond die werke lijk hielpen. Chinine bleek uiteinde lijk een heilzaam effect te hebben, maar men kon geen antwoord geven op de vragen: waarom, hoe, vanwaar? Eindelijk in 1880, werden de mala riaparasieten met behulp van een microscoop in het bloed van de mens aangetoond waarna verdere opspo ring van de samenzweerders - mug en malariaparasieten - kon volgen. De verwekker der malaria is een ééncellig wezen, dat voor zijn voort planting twee methoden gebruikt Er zijn perioden van ongeslachtelijke voortplanting, waarbij du& de moeder uiteenvalt in een aantal nieuwe we zens, die op hun beurt ook weer voortbestaan in een aantal, meestal zestien nakomelingen. Tijdens deze wijze van voortplanting bevindt de parasiet zich in de mens en is gehuis vest in de rode bloedlichaampjes van zijn gastheer. Als de moeder genoeg gegroeid is om uiteen te kunnen val len in, zoals reeds gezegd, zestien nieuwe parasieten, is het rode bloed lichaampje verloren. De jongen kie zen zich ook weer een rode bloedcel tot huis, zodat er onder deze celletjes, een flinke slachting wordt aangericht. De mens die deze parasieten met zich draagt, zal als ieder ander zo nu S. PILLE T. VERVERS H. VAN EGDOM P. LIPS W. G. DEUTEKOM-ROEST A, H. VAN GENT D. TROUWBORST R. J. JENNER A. HEY TH. LAMMERTSE A. BONEFAAS B. P. VAN TIENHOVEN en dan eens worden gebeten door een mug. De mug zuigt wat bloed van de mens, dat dus in de muggemaag te recht komt In deze muggemaag kan nu het geslachtelijk deel der voort planting plaats vim en. Daar kan nl. een Vrouwelijke cel bevrucht worden door een draadje, dat door een man nelijke cel wordt uitgestoten. Hierna rijpt de cel aan de buitenwand der muggemaag, waarna ze als het ware barst en de in haar ontstane nieuwe cellen in de buikholte der mug stoot. Deze cellen komen voor een deel te recht in de speekselklieren der mug gen. Als nu deze mug wederom een mens bijt om zich te voeden, depo neert hij wat speeksel in de bijtwond en met het speeksel de malariapara sieten, die op deze wijze in het bloed van de mens terecht komen Zij kie zen zich dan weer een rode bloedcel en delen zich, zoals we hierboven hebben gezien, zonder dat er van be vruchting sprake is. Oorspronkelijk zal de menselijke gastheer niets merken, daar het aan tal parasieten nog klein is maar dat verandert na enige tijd (afhankelijk van allerlei omstandigheden) kan dit variëren van enkele weken tot vele maanden). Dan echter gaat hij zich wat vervelend voelen en krijgt meest al lichte koorts. Korte tijd later zul len als regel de echte malaria-aan vallen beginnen. Iedere keer als de moedercel uit eenvalt in zestien nieuwe parasieten (en zo langzamerhand bevinden zich ran al héél wat moedercellen in het bloed) krijgt de patient een koude ril ling: hij wordt ijskoud en rilt en klappertandt zonder hieraan iets (te kunnen doen. Warme kruiken en de kens kunnen hem niet warm krijgen. Na zo ongeveer een uur stijgt de li chaamstemperatuur tot de patient ho ge koorts heeft en niet weet waar hij blijven moet van de hitte. Hierbij heeft hij vaak geweldige hoofdpijn en het komt nogal eens tot het zoge naamde ijlen. Na enkele uren begint hij ineens te trAispireren, waarbij de lichaamstemperatuur weer snel naar normale waarde terugkeert en de pa tient zich weliswaar slap, maar ver der als herboren voelt. De uitzaaiing der nieuwe parasieten is achter de rug, zij hebben alle een plaatsje in een rode bloedcel gevon den en beijveren zich nu te groeien om op haar beurt op te gaan in haar nakomelingschap en een nieuwe koortsaanval te verwekken. Afhanke. lijk van de soort der malaria-para siet zal deze een, twee of drie dagen op zich laten wachten. Deze voortdu rende aanvallen van hoge koorts zijn zoals U zult begrijpen, allesbehalve gezond, zodat men zo sooedig moge lijk de parasieten zal willen uitroeien Naast de chinine zijn hiervoor tegen woordig nog andere middelen be schikbaar, die, vooral in combinatie gegeven bijna altijd genezing tot ge volg hebben. Een typische malaria-aanval, zoals hierboven beschreven, zal -de leek ook vrij gemakkelijk kunnen herkennen. De moeilijkheden beginnen dan ook daar, waar geen typische aanvallen zijn. Verhoogde weerstand maar ook factoren van andere aard kunnen de reden zijn, dat de ziekte niet) zijn ty pische beloop heeft. Talloze mensen zijn bacillendragers, zonder ooit klach ten te hebben. Dit maakt dat de ziek- 1 te moeilijk uit te roeien is Beter ware het, de mug en het bestaan on mogelijk te maken. De malariamug herkent men doordat zij loodrecht op het plafond of de muur zit, in tegen stelling tot de gewone huismug, die haar lichaam evenwijdig aan de muur plaatst. De larven der muggen groeien in poelen en sloten. In ons land zijn ze wel te verdelgen, maar in tropi sche streken met vele lekker warme meertjes is dit niet mogelijk. In onze streken zal besmetting voorlopig ech ter ook nog steeds mogelijk zijn, daar nog altijd een aantal bacillendragers rondloopt. De diagnose is zeker als de malariaparasiet in het bloed van de patient wordt aangetoond, waarna de toediening van verschillende medicij nen voor de genezing der patient kan zorgen ARTS. INZAMELINGSCAMPAGNE GOUDA EN OMSTREKEN Welke mogelijkheden gaf en geeft de jaarlijkse inzamelingscampagne aan de araeiing „Gouaa en omstreken' van het JMederianase Rode Kruis L Het sluitend maken van de begro ting. Zonder inzamelingscampagne zou den wij genoodzaakt zijn diverse ta ken van het Rode Kruis te besnoeien of zelfs op te geven. De gezamenlijke contributie van de leden is, hoe ge waardeerd ook. ontoereikend om al het werk te financieren. 2. De volgens statuten verplichte af dracht van gelden aan het hoofdbe stuur maakt het mogelijk hulp te ver lenen bij rampen, met alleen in eigen land. maar tevens waar dan ook ter wereld. 3. De opbouw van het Rode Kruis korps „Gouda en omstreken''. Dank zij de inzamelingsactie kon in de af gelopen vijf jaar de Goudse colonne beter van kleding, schoeisel en mate rieel worden voorzien. Wat dit laat ste betreft zij opgemerkt, dat de co lonne thans over een ambulance auto beschikt, die klinkt als een klok. 4. De opbouw van 9 transportploe- gen voor de bestrijding van rampen in vredes- en oorlogstijd. 5. De aanschaf van 20 bedden met toebehoren. Een bescheiden begin, in dien omstandigheden ons mochten no pen een noodhospitaal in te richten. 6. Hulp bjj de inrichting van de „In valide boot''. Dank zij uw steun was het onze afdeling mogelijk in 1957 f 2.500,ter beschikking te stellen van het Hoofdbestuur met de opdracht dit geld te bestemmen voor de in richting van de boot voor chronische invalide patiënten. Moge de inzamelingscampagne 1958 gevoerd worden met de slagzin HET RODE KRUIS HELPT U HELPT U THANS HET RODE KRUIS Dr. G. J. Swart Voorzitter afdeling „Gouda e.o.'' van het Nederl Rode Kruis Sport in 't kort Postduivenvereniging De Zwaluw Wedvlucht vanaf St. Chislain Hor- nu. Los 9 10. Aankomst le duif 11 24 45( 79e duif 11 39 43. W. van de Water 1 49 66 75; H. J. van den Berg 2 41 52; Jac de Beer 3 14 21 30 43; C. Ringelstein 4; Abr. van der Graaf 5 9 17 32 74; W. van der Jagt 6 64; H. van de Willik 7 24; N. van Vliet 8; Ringelenstein Sr 10 59 60 63; Ringelenstein Jr 11 22 23; Groenedijk 12 46; P. Metselaar 13 25 44 55 77; P. van Gelooven 16 37 71; D. Heeren 15 33; H. van Dijk 18 31 56 62; L. de Bruin 19 34 51 67; O. O. Spruit 20; P. Vink 27 53 68 73 76; L. Hoogerdijk 28; Abr. de Bruin 29 40 48 78; N. van der Zijden 26; J. de Kooter 36 45 61; C. Versluis 38 65; L. Verhoef 44; N. Rupke 50 57 70; A H. Fase 54 58; D. la Grand 69; Fr. Rip 39 72; P. Bonefaas 35 47. Postduivenvereniging De Zwaluw Wedvlucht vanaf Qurevron, 192 km. Los 2 10; Aankomst le duif 16 23 22; 32e duif 16 34 02. W. Xamerus 1 5 9 12 25 27; H. Rus- scher 2 8 13 24; D. Boere 3 7 11 20; C. Smit 4 14 15 16 21 22 23 28; A. Poot 6; T. Baan 10; Gebr Hofman 17 26 31 32; C. de Lang 18 19 30; P. C. t Hart 29. PINKSTERTOURNOOI DE GOUWE. Niet zodra heeft het zwembad zijn poorten geopend, of de Gouwe begint baar grote activiteiten, die geduren de het winterseizoen onzichtbaar wa ren, naar buiten te ontplooien. Dat dit geen holle woorden zijn, moge het poiotournooi van a.s. maandag bewij zen, als tenminste het weer het toe laat. Op 2e Pinkstermiddag namelijk houdt de Gouwe een poiotournooi. De deelnemende verenigingen zijn: W.S. V. Heringen, Duitsland; Donk, Gou da; Z.P.B., Bergambacht en de Gou we zelf. Dus zelfs een internationaal tour- nooi! Het belooft dus een groots fes tijn te worden aan de Kanaaldijk a.s. maandag. De wedstrijden beloven spanning genoeg. De Gouwe zal wil ze een kans op een eervolle plaats maken hard moeten vechten. Maar als trai ning voor de a.s. wintercompetitie geeft dat niets. We rekenen op veel belangstelling. Het bad is ruim ge- genoeg, dat weet U! Aanvang 2,30 uur Dan nog iets anders: De TC van de Gouwe heeft als oefenavond voor dit jaar de maandag vastgesteld. We ho pen dat iedereen nu ook werkelijk eens komt. Niemand zal wel durven beweren het niet nodig te hebben. De uren zijn: Dames adsp. 7,30 tot 8.15 uur n.m. Heren 8.15 tot 9 uur n.m. W.S.E.-NIEUWS. Met een 2-1 overwinning op Nic. Boys is er weer een klein beetje hoop gekomen bij het eerste elftal. Voor de rust met de sterke wind, konden noch Nic Boys, noch W.S.E. de goede richting vinden. De meeste aanvallen werden onbenullig afge werkt, een drietal corners voor W.S. E. brachten ook geen succes, al ver dient de prachtige kopbal van van der Starre, die rakelings over de lat vloog, vermelding. Toen de rust met 0-0 inging, vreesde iedere W.S.E.-er het ergste.. Maar na de rust ging het allengs beter. Met Bunnik en Luiten aan het hoofd, die steeds de bal naar voren stuwden, toen W.S.E. een vrije schop kreeg en van der Starre met een listig pasje de bal in eens onhoudbaar Wat de GRa-FF maakt, dat smaakt!! Voor de feestdagen 250 gram KRANSJES 63 cent Vergeet niet onze Gebakjes en Roomboterkoekjes Ze zijn een delicatesse op Uw tafel Zuidkade 2 Telefoon 313 Tongen pastei 59 cent per 150 gram Ham 59 cent per 100 gram Prima H->agse Leverw. 19 cent per 100 gram 3 Slavinken voor-slechts 97 cent Biefstuk Tartaar 55 cent Woensdag a.s. - GEHAKTDAG 1.49 per 500 gram Kerkweg 119 Telefoon 337 No-Iron Overhemden e 14 in niet te strijken speciale prfls I 14. No-Iron Overhemden f 1 on ..ValaNO" streep- en ruitdessin I AC). No-Iron Damesblouses f A 75 gekleurd en wit I O. •bet kant bewerkt Grote sortering Zelfbinders, Sokken, ZUIDKADE 168 TELEFOON 370 De mooiste mantelcostuums nog vóór de Pinksteren f voor ongekend lage prijzen Modern Tweedmantelpak leuk verwerkt, diverse nieuwe kleuren, AA yg nu reeds vanaf 0Vi Fantasie Ottoman travers, zuiver wollen kamgaren kwaliteiten, met aparte zakverwerking, nu extra voordelig j| A 89,— 25,— Mantelcostuums van zuiver wollen grain-de-poudre, feilloos van snit en voorzien van het beroemde Crowo-Coupe binnenwerk in de nieuwe voorjaarstinten, nu "oor WA gQ ongekend lage prijzen. 125,- 98,ft V*

Weekblad voor Waddinxveen | 1958 | | pagina 5