dlaCon DOELEMAN ÏLieiua HO"LH üi^C *SKï NIEUWS uit a*i<ze waanptaate VEHBAKEL Uet m,ybte>iLe man de neMo-uim DEODORANT LOTION in de handige flacop met rollende kogel. Geen uitdrogen meer en altijd klaar voor gebruik Per flacon f 3.50 Pig en Peg op stap Pluimveehoekje Waar gaan we nu met de kloek heen? Naar een dfdeling, waar ze geen ge zelschap aantreft, maar wel een bak je graanvoer. Een handje van haar ge wone graan plus een handje gebro ken mais. Beslist geen groen en zacht voer! Zuiver water, een losse zandige bodem, waarin ze even baden kan. Nu volgt eten. drinken, zich ontlasten en soms baden. Het luchten mag niet eerder als afgedaan beschouwd wor den, vóórdat aan de drie voorwaarden is voldaan. Dan nemen we haar op, zetten haar voor de eieren op het nest en laten haar op de eieren stap pen. Maar om breken te voorkomen, houden we onze handen beschermend over de eieren, om de kracht van de stap of soms wel sprong, te breken. De laatste dag niet luchten, dat zou de vochtige warmte, die voor het uit komen onmisbaar is. doen ontsnap pen Zo min mogelijk zich er mee be moeien tijdens het uitkomen. Als aan alle voorwaarden nauwkeurig wordt voldaan, voorwaarden, die groter lij ken dan ze zijn, dan kan men veel kuikens verwachten, tot loon van het werk. Eerst een paar vragen behandelen, die op antwoord wachten. Kolengruis in de ren De heer M. dat uw kippen slecht leggen moet niet geweten worden aan het feit, dat u de asbak uit de kachel in het hok ledigt. Zulks gebeurt op heel wat plaatsen en het is niet af te keuren. De kippen nemen er gaarne een stofbad in ter verdrijving of voor koming van ongedierte. Bovendien vinden ze er ook nog wat scherp in. De heer K. er zijn twee dingen, die wel de oorzaak zullen zijn van het moeilijk ei-kwijtraken van uw leg horns. Ten eerste de eieren zullen wel heel groot, te groot zijn; ten twee de uw voederwijze is wellicht te prikkelend en te veel weekvoer. U ziet alweer, dat de bijzonder-grote eieren van 65 tot 68 gram, de hoofd oorzaak zijn, door de voederwijze en door de selectie op grote eieren he laas ontstaan. Zeer grote eieren zijn schadelijk en voor de kip en voor de baas. want zulke hennen houden het zelden lang genoeg uit. Het doet mij genoegen, dat het eierpikken van uw dieren tot staan is gekomen op het advies, dat ik u gaf. Jonge haantjes apart zetten O, die jonge haantjes! Overal zitten die rakkers het eerste bij, pikken de 45. Pig en Peg namen die uitnodiging met beide handen aan en nadat ze nog heerlijke limonade met gebak had den gehad, zei Peg: We moeten nu heus opstappen, Pig anders komen we niet meer op tijd in Baarsbrugge Knoop liet ze echter niet gaan voor dat ze nog eens extra beloofd hadden de volgende week te komen. 46. Toen ze even later weer op straat liepen zei Pig. Ik ben toch blij dat we die beurs terug gebracht hebben Peg. anders hadden we nooit zo'n leu ke middag gehad. Kom we moeten voortmaken anders missen we de trein! En onze vrienden renden als het weerlicht naar het station! hennetjes het lekkerste voer, 'n ver strekt wormpje voor de snavel weg, zijn altijd haantje de voorste, 't Is daarom in 't belang van de hennetjes, dat men zo gauw mogelijk de haan tjes van de hennetjes scheidt, waarbij vooral de laatsten wel zullen varen. Nu is het echter altijd niet even ge makkelijk het geslachts-verschil van dat jonge goedje vast te stellen Wel nog bij de groot-kammige rassen, zo als de leghorns, maar minder gemak kelijk bij de middelzware. Juni Er moet steeds vooral voor opgroei ende kuikens ruime gelegenheid aan wezig zijn om schaduw te vinden. Menig heel jong kuiken heeft onbe schermde zonnehitte met de dood moeten bekopen. Een rietmat kan evengoed dienst doen tegen de hitte, als in de winter tegen de kou. Het groenvoer zal voor vele dieren blijken het hoofdvoer te zijn. Goed groen beschermt tegen beenverlam ming, die bij de zwaardere rassen eerder optreedt dan bij de lichtere. Ook op het drikwater moet in deze zo vaak warme dagen acht gegeven worden, het mag niet in de directe zonnewarmte staan, daar het dan gauw aanslaat aan de wanden van de drink bak, waar het een slijmerige laag gaat vormen. Die slijmlaag is een bron van veel ellende. Omdat er een ongelijk groot aantal kleine wezens in leven, die met hun groot aantal aan de spijs vertering der kuikens hinderpalen in de weg leggen, waaruit velerlei stoor nissen kunnen voortkomen. De maand juni is voor de fok van de verschillende krielrassen geschikt. Wie krielhennetjes te broeden zet, mag bij komende warmte vooral niet verzuimen de eitjes, als de hen er af is, met een fijn spuitje te besproeien. Men gebruike daarvoor water waar de kou af is. Een noodzakelijkheid! is, dat de drinkbak van zodanige vorm is dat hij gemakkelijk en volledig schoongemaakt kan worden. Kippenvriend auto die met hoge snelheid over deze rijksweg in de richting den Haag reed van de weg af, waarschijnlijk door het springen van een band De auto sloeg daarbij enkele malen over de kop en bleef vrijwel volkomen vernield in de wegberm liggen. Zowel de bestuurder, en de mede-inzitten de moesten nadat dokter P. van der Linde eerste hulp had verleend zwaar gewond naar het van Itersonzieken- huis te Gouda overgebracht worden. De restanten van de auto werden met een kraanwagen weggesleept. UITGAANSDAG. De R.K. reisvereniging houdt haar jaarlijkse trip op zaterdag 21 juni a.s De tocht gaat via Amersfoort, Har derwijk, dwars over de hoge Veluwe een pracht natuurschoon, waar men van zal genieten. Er zijn nog 2 plaat sen open. Inlichtingen bij C. J. van Berkesteijn, Ringvaartsingel 10. KERKCONCERT. Ter gelegenheid van de verjaardag van Z.K.H. Prins Bernhard wordt op 1 juli a.s. een concert gegeven in de Geref. Kerk, waaraan medewerking wordt verleend door het Ned. Herv. Zangkoor Vox Jubilans en de heer T. Plomp, orgel. Als solisten treden op M. den Hertog-Visser (sopraan) uit Schiedam en H. Wagenaar (bariton) uit Rotterdam. Men zie ook de advertentie in het volgend nummer. PARTICULIERE BOUWACTIVITEIT. Bij het gemeentebestuur zijn drie aanvragen binnengekomen van bouw grond in het uitbreidingsplan Putte- polder. De firma P. Rehorst en Zn heeft verzocht om het meest noordelijke bouwblok aan de oostzijde van de Beatrixlaan de verbindingsweg tussen de Kerkweg en de zuiveringsinrich ting te kunnen kopen. Het is de be doeling van deze firma op deze grond 15 middenstandswoningen en 14 ge wone woningen te bouwen. B en W stellen aan de gemeenteraad voor om de benodigde bouwgrond aan de fa. Rehorst te verkopen voor de midden standswoningen tegen de prijs van 4000,per woning, voor de gewone woningen tegen 2900.per woning of in totaal voor 100.600,—. De tweede aanvraag om bouwgrond welke in de komende gemeenteraads vergadering aan de orde zal komen is afkomstig van de n.v. aannemingsbe drijf Vapada te Amsterdam. Deze n.v. heeft de grond te koop gevraagd door de Zuid-Nederlandse bouw- en han delscombinatie doch de bouwplannen van dit laatste bedrijf gaan niet door. De n.v. Vapada wenst thans op deze grond 27 montage-woningen te bou wen volgens een ontwerp van het ar chitectenbureau J en M. de Laat te Schiedam. B en W stellen voor deze grond te verkopen voor 69.600, De derde aanvrage is afkomstig van het bouwkundig-ingenieursbureau Stuurman alhier. Dit bureau vraagt aan de gemeente grond te kocp voor de bouw van 36 premie-woningen, die gebouwd worden ten oosten van het bouwblok, dat door de fa. P. Rehorst en Zn. te koop gevraagd werd. Boven dien heeft het bureau Stuurman nog plannen in voorbereiding voor 28 wo ningen te bouwen aan de Beatrixlaan en aan de Willem de Zwijgerlaan. B en W -stellen aan de gemeenteraad voor deze in totaal 64 premie-wonin gen benodigde girond' te verkopen voor 216.000. Deze aanvragen vormen een totaal van 120 premiewoningen. Inmiddels zijn door het bureau Stuurman 39 wo ningen in uitvoering genomen en voor een plan van 26 woningen, die inmiddels ook al weer verkocht zijn, komt volgende week de heistelling. Naast deze premiebouw zijn nu 26 woningwetwoningen in aanbouw voor de Chr. woningbouwvereniging „Ons Begin" en gehoopt wordt dat er vol gende maand nog weer 25 in uitvoe ring genomen kunnen worden. In to taal zijn dit dus 236 huizen, die. als de premie-beschikkingen vlot afko men, deels in 1958 en deels in 1959 gereed zullen komen. Het uitbreidingsplan Puttepolder was gebaseerd op een aantal van 1000 woningen, te bouwen in 10 jaren Als dit tempo echter wordt volgehouden, zal het plan reeds in 5 jaren gereali seerd zijn. Waddinxveen rekent er op om op 1 januari a.s. 10.000 inwoners te tellen en waarschijnlijk wordt dit cijfer overschreden. Gaan de grenswijzigings plannen met Gouda door, dan wordt op 1 juli 1959 weer een aderlating on dervonden van 700 inwoners. Kan evenwel de voorgenomen wo ningbouw zich handhaven en onge stoord voortgang vinden, dan is de kans groot dat het verlies volledig wordt opgevangen, zodat er ook op 1 januari 1960 meer dan 10.000 inwoners zullen zijn. Het is een toekomst mu ziek, haast te mooi om waar te zijn. Wij hopen, dat de groei van onze ge meente niet door annexatieplannen zal worden belemmerd. BRAND IN SCHUUR. Vrijdagmorgen brak brand uit in een schuurarhter de woning van de heer Slooten aan de Zuidkade. Een hoop afval tegen een schutting had door nog niet opgehelderde oorzaak vlam gevat en zette de schutting in brand. Vanaf de schutting sprong de brand over naar de daarbij gelegen schuur, die in gebruik is bij het tim merbedrijf van de fa. de Bas. De brandweer was in zeer korte tijd ter plaatse en had het vuur met 1 straal van de motorspuit spoedig bedwon gen. LEDENVERGADERING, De afd Waddinxveen van de Z.H. vereniging „Het Groene Kruis" houdt haar algemene ledenvergadering op vrijdag 20 juni a.s. om 8 nam. in De Unie. Voor de agenda zie men de ad vertentie in dit blad. WEER VERKEERSONGEVAL OP RIJKSWEG. In de snelle opeenvolging van ver keersongevallen op de rijksweg no. 12 onder onze gemeente komt nog steeds geen einde. In de nacht van woens dag op donderdag geraakte een bestel EEN HANDIGE METHODE Ook overhemden kunt u thans in zelfbedieningkrijgen! Kerko heeft er de primeur van. De nieuwe Kerko „Espresso" little or no-iron poplin shirts worden aan geboden in de mooie Espresso Selector. Daar kunt u zelf het shirt in de gewenste maat, met de juiste mouwlengte zó uit nemen. Duidelijke aanwijzingen, een ol der en een centimetermaat vindt u bij de Selector! Dat bespaart u tijd! „Espresso": 1 prijs f 13,50 1 kleur: sneeuwwit! bouw aan de Stationstraat voor de normale diensten vaak te weinig plaatsruimte biedt en het gebruik van de Hervormde Kerk niet mogelijk bleek, werd het Gereformeerd Kerk gebouw gevraagd. Dit werd bereid willig afgestaan. Zodoende zal deze bevestigingsdienst plaats vinden D.V. zondag 15 juni nam. 3 uur in de Ge reformeerde Kerk. In deze dienst zal Ds. E. H. Kalkman, na bevestigd te zijn. tevens zijn intrede doen. POLIO-INENTING Kinderen, geboren in 1955, die vo rig jaar de eerste en de tweede in spuiting tegen kinderverlamming heb ben ondergaan, zullen op donderdag 19 juni a.s. de derde injectie kunnen ontvangen. De ouders ontvangen een persoon lijke oproep. Men houde zich stipt aan het tijdstip van de oproeping. MOOI RESULTAAT „GOUWE-RIJDERS De M.A.B.-club „Gouwe-rijders" heeft in de Delfland-competitie van donderdag 22 mei de tweede plaats weten te bezetten. In de Delfland-competitie strijden 14 motorclubs uit Zuid-Holland tegen elkaar om het Kampioenschap van deze provincie. Er worden vier ritten gereden waar van er een mag afvallen. Ook de rit van 2 juni is door onze motorclub buitengewoon goed gere den De uitslag van het team was als volgt De heer v. Hofwegen 4 strp; De heer Sj. Berends 5 strp. en de heer G kool 5 strp. De officiële uitslag van deze rit is nog niet bekend, maar er wordt weer op een zeer goede plaats gerekend. PUZZLE-RIT GOUWE RIJDERS Woensdagavond 18 juni kan men bij de Gouwe Rijders weer starten voor een fijne sterrit. Bij de laatste twee ritten kwamen zich zo'n honderd deelnemers melden, maar in een plaats als Waddinnveen kan het nog veel beter. Wij roepen dan ook alle motorrij- tuigenbezitters op zich_ woensdag avond te melden bij Café „Sport" in de kerkstraat. Wanneer men eenmaal deelgenomen heeft aan deze sportieve en spannen de sport, zal men steeds met verlan gen naar de volgende rit uitzien. Men kan zich inschrijven vanaf 7 uur n.m. in Café „Sport. De eerste gaat om half acht van start Wil men het in de rij staan voor de inschrijving voorkomen bel dan voor woensdagavond zes uur n.m. even 584 of 400 en de startkaart ligt klaar. WANDELMARS SPORTWEEK Op 27 juni 1958 's avonds om 7^ uur organiseert het Sportweekcomité de jaarlijkse wandelmars als opening van de Sportweek 1958. Afstanden 10 en 15 km. Deelname is voor Wandel verenigingen, gymna- t i i i I stiekverenigingen, fabrieken, school, voetbal en indivudiele enz. De organisatie is in handen van Wandelsportvereniging W.I.K. Inschrijfadressen zijn L. C. 't Hart Lijsterbesstraat' 53 alhier; Mevr. van Nielen, Plasweg 11, alhier; C. Wild schut, Goudserijweg 142, Boskoop C. Post, Burgem. Trooststraat 53, al hier; v. Arnhem, Kerkweg 68, alhier, De verenigingen worden verzocht zich voor vrijdag 27 juni op te geven, daar de start een vlot verloop moet hebben, daar het vorige jaar zich 1700 deelnemers hadden opgegeven. Inschrijfgeld tot 14 jaar 0.60 van 15 jaar en ouder f 0,75. Extra prijzen worden beschikbaar gesteld. Wandelboekjes kunnen ter afstem peling worden ingeleverd. Start Chr. School Oranjelaan. Inschrijving aan de start wordt met f 0,20 verhoogd, per vereniging met 0,50. VARKENSPEST IN WADDINXVEEN Op de boerderij van veehouder H. de J. aan de Kanaaldijk is varkens pest geconstateerd Twee dieren zijn besmet. LEGATEN Wijlen mej. G. W. Visser, in leven kraamverzorgster in deze gemeente, heeft uit haar nalatenschap enkele bedragen gelegateerd ten guns'e van Hervormde Kerk en de Herv. Kleu terschool alhier. De Kerkvoogdij ontving een legaat van 300,de Diaconie f 200,en de Hervormde kleuterscholen f 300, GESLAAGD. Onze plaatsgenoot de heer P. J- Venema slaagde voor het eindexamen aan het Christelijk Lyceum te Alphen aan. den Rijn Voor het eindexamen Chr. Kweek school te Gouda slaagde mej. J. Ou- dijk, alhier. Zij werd benoemd tot on derwijzeres te Delft. Ook de heer D. P. M Krins slaag de als onderwijzer aan dezelfde Kweekschool. Hij is als tijdelijk on derwijzer benoemd aan de Rehoboth- school, alhier. „WET EN EVANGELIE" NOODGEMEENTE. Men schrijft ons Zondag 15 juni is voor de vereni ging „Wet en Evangelie" een zeer be langrijke dag. Ingevolge een besluit van de Provinciale Kerkvergadering van Zuid-Holland houdt zij die dag op te bestaan als Hervormde Evan gelisatie. Haar bijeenkomsten worden dan officiële kerkdiensten, waarin al le ambtelijke handelingen, zoals o.a. het bedienen van de sacramenten, verricht mogen worden. Voor alle pastorale arbeid wordt, een noodvoorziening getroffen, die onder de naam: Hervormde Kerk „Kring Wet en Evangelie" zal func tioneren onder gezag van de boven genoemde kerkvergadering. Als predikant werd hiertoe beroe pen Ds. E. H. Kalkman, thans gees telijk vérzorger van de Vereniging Wet en Evangelie, terwijl een com missie van buitengewone ambtsdra gers benoemd werd, te weten de he ren I. J. de Klerk van den Haag (na mens de Prov. Kerkvergadering) en R J. de Vries als diaken en de heren D. Gorissen en A. Mulder als ouder lingen. De bevestiging in deze ambten is kerkelijk slechts mogelijk in een of ficiële kerkdienst en moet volgens de desbetreffende overgangsbepaling in de kerkorde plaats vinden in een ge meente van de kerkprovincie. Dank zij de medewerking van de Hervorm de gemeente te Gouda zal de bevesti ging tot buitengewone ambtsdragers aldaar geschieden D.V. op zondag 15 juni a.s. in de St Jan, in de dienst van 10,30 v.m. Zoals vorige week reeds bericht werd, zal deze dienst worden geleid door Ds. E. J. Beens, scriba van de Provinciale Kerkverga dering van Zuid-Holland. De bevestiging van Ds E. H. Kalk man zal geschieden door Ds. H. J. Honders, praeses van deze Kerkver gadering. echter niet te Gouda, maar in onze gemeente. Dit zal geschieden in een kerkdienst, waarin de buiten gewone ambtsdragers voor het eerst dienst zullen doen. Daar de zaal in het Verenlgingsge- PROEF- Onder dit motto waren 7 fabrikan ten, in samenwerking met Levens- middelenbedrijf A. A Boer, woens dagavond in het Verenigingsgebouw in de Stationsstraat. Er werd namelijk een demonstratie avond gehouden voor de huisvrouw, o.l.v. Wim van Wees. Het geheel stond in het teken van de spoorwegen, uniformen, knipper lichten, seinpalen en spoorboekjes, gaven het idee van een reis naar de diverse fabrieken, o.a. te Barendrecht Utrecht, Foxhol enz. Enkele filmstrips verhoogden de gezelligheid en de klanten van de fa. Boer, kunnen op een geslaagde avond terugzien. NIEUWE TELEFOONAANSLUITING. H. G. van Paassen, Groenten en Bioemenkwekerij, Brugweg 42. 953 De natuur stelt ons voor raadsels, waarop wij geen antwoord weten. De zomer is weer in het land en onze gevederde vrienden keren bij duizenden naar ons terug Van heinde en ver komen zij opdagen, zoeken hun oude nesten, of bouwen een nieuw. Er zijn veel jonge vogels bij die voor de eerste maal nestelen en zich aan dit geweldige werk gaan wijden. Nu is dat gew^Kfcige werk zeer be trekkelijk. omdat niet alle vogels veel werk van hun nest maken. De plu vieren, grieten en tal van andere duin- en strandvogels maken een kuiltje waarin ze zonder meer hun eieren leggen. En dan zijn er ook nog die helemaal geen nest maken, om dat zij op andere vogels parasiteren. Zij leggen hun ei of eieren in het nest bij een ander broedsel en leven zelf als vrolijke vagebonden verder, zon der zich om hun nakomelingschap te bekommeren. De stiefouders moeten dan maar zien dat zij het vreemde jong, dikwijls ten koste van hun ei gen jongen, groot krijgen. Men be hoeft hierbij maar te denken aan een bekend voorbeeld in ons eigen land, de koekoek, en zo zijn er nog enkele. Maar de meeste vogels bouwen toch een redelijk goede woning en er zijn er zelfs die. stukjes van bouw kunst te zien geven, waarover wij mensen ons slechts kunnen verwon deren. Er zijn vogels die schitterende nes ten bouwen, speciaal de zangvogels. Zij gebruiken voor hun nestbouw al lerlei stoffen en metselen, bakken, vlechten en timmeren dat het een lie ve lust is. Bij deze categorie vinden we knappe staaltjes "van architectuur. Als voorbeeld noemen we het nest van de rietzanger, die een soort paal woning bouwt. Rietstengels dienen in dit geval als steunpilaren en worden in het vlechtsel opgenomen. Het dier tje zoekt een plaats, waar de sten gels voldoende dicht bij elkaar staan en bindt dan een groep ervan met grasstengels samen. Met andere vezels bouwt het een korfvormig solide nestje, waarvan de bovenranden iets naar binnen gebo gen zijn, om te voorkomen, dat de eieren uit het nest vallen, wanneer de wind nest en rietstengels heen en weer doet bewegen Het nest wordt altlid zo hoog gebouwd, dat het wa ter het niet berejken kan, terwijl de ze typisch hoge bouw boven het wa ter vogelen eieren beschermt tegen vreemde indripgers. Er bedtaan ook verschillende Jro- gels, die hun nest on een geheel an dere wijze bouwen. Zij zijn holbewo ners, die zich veilig weten in hun solide nesten in bergwanden of bo men. Oeverzwaluwen graven met hun snavel en pootjes in leemwanden een lange gang. Aan het einde wordt de ze een weinig verwijd en gestoffeerd met fijne sprietjes, worteltjes, veertjes en haartjes. Hier legt het wijfje haar eieren en broedt ze uit. Dikwijls vin den we in één wand hele kolonies bij elkaar en elk dier weet precies welk van de vele gaten de ingang van zijn eigen nest is. In de broedtijd en de periode dat de jongen pas uit zijn, is het daar een> drukte van belang De vogels vliegen af en aan en wippen tunneltje in en tut. De papegaaien en spechten zijn ook van die holbewoners, doch zij zoeken het in de boomstammen. Een typisch voorbeeld hoe diep dit instinct tot het nestelen in boom stammen geworteld is bij papegaaien geeft wel een papegaaiensoort, die deze gewoonte niet meer volgt. Dit dier sleept een grote hoeveelheid rijs hout aan om zich een nest te bou wen. doch stapelt dit op en graaft er een verticale gang door, waarmede de boomholte van verre voorgeslachten wordt geimiteerd. In hef nestbouwinstinct van onze gevederde vrienden zien we weer een der wonderen van de natuur. Op de keper beschouwd is deze ge hele nestbouw der vogels een won derlijk ding. Ongetwijfeld zal men zich bij het beschouwen van een fraai gebouwd nest wel eens hebben afgevraagd hoe de vogel eigenlijk aan zijn architectonische wetenschap komt want hij levert de eerste de beste keer reeds een volmaakt product gf, zonder voorafgaande oefening, terwijl dit nest tevens typisch voor zijn soort is. Proeven wezien uit, dat wanneer men egn vogel in een vreemd- nest liet uitbroeden en grootbrengen, hij toch de eerste de beste keer dat hij een nest bouwt dadelijk een goed af gewerkt en eigen soort nest produ ceert, dat sprekend lijkt op dat van zijn ouders en voorouders, doch niets weg heeft van het vreemde nest waar in hij het levenslicht aanschouwde. De capaciteiten zijn blijkbaar aange boren en de bouwtrant is erfelijk vastgelegd. Hiervoor zorgt de natuur voor het voortbestaan van de soort. Wanneer de jongen voor zich zelf zorgen en zelf een huwelijk aangaan, kunnen zij zonder onderricht het voor hun soort specifieke nest bouwen, waardoor zij het meest veilig zijn voor hun natuurlijke vijanden.

Weekblad voor Waddinxveen | 1958 | | pagina 2