Si. HEEMSKERK Fa C. van der Linde Zoon Itapport Sclioolartseiidieast kiest, kiest klasse! PAKKIST Het publiek bij de wedstrijden tot nog toe is teleurstellend weinig ge weest. Kon andere jaren de Gouwe of liever Waddinxveen er zich op be roemen zó polominnend te zijn. dat het een ereplaats innam in de rij der nederlandse gemeenten, nu heeft het daar niets meer van. Nee het lijkt zelfs dat naarmate de gemeente zich uitbreid, dat in die mate de belang stelling voor waterpolo kleiner wordt Ten overvloede maken wij u dan ook nog eens uitdrukkelijk attent op de zeer belangrijke wedstrijd tegen concurrent Pinguïns a.s. dinsdag. Misschien dat u het nog niet wist, .maar nieuwe leden zijn altijd welkom, vooral adspiranten kunnen we hard gebruiken. Tenslotte: Training maandag. 7,30 8,15 uur adsp. en dames; 8,159 uur heren. SCHOOLVOETBAL. In het kader van de 13e Waddinx- veense sportweek voetbalden enkele schoolelftallen tegen elkaar. De ulo school kwam uit tegen school B Ook in deze wedstrijd deed de openbare school B weer een gevoelige neder laag. Zij verloor met 7-0. Ook de openbare school A schijnt dit jaar niet over goede spelers te beschikken. Op het terrein Waddinxveen verloor deze school met 11-0 van de Herv. dorp. De uitgestelde wedstrijd tuisen Herv. school brug tegen Oranielaan- school eindigde in een 1-4 overwin ning voor de Oranielaan. W.S.E. NIEUWS. WSE speelt zaterdagavond om 7 uur haar laatste competitiewedstrijd tegen haar oude rivaal RVC, altijd een spannend partiitie. De uitwedstrijd werd verloren met 4-3 In verband met het schoolvoet- bal is er geen training. De leden, die de kleedgelegenjjeid willen verven en die zich opgegeven hebben willen die dinsdagavond op het veld aanwezig zijn. BE FAIR NIEUWS. KE FAIR III—WAÜD1NXVEEN 1-1. Het derde elftal heeft op verdien stelijke wijze haar plaatsgenoot Wad dinxveen II een gelijkspel afgedwon gen. Dit feit mag als een mijlpaal in de geschiedenis van ons derde elttal genoemd worden, want het was hun nog niet eerder gelukt,.op hun plaats genoten een puntje te' bemachtigen De wedstrijd op zichzelf was het aankijken zeker waard..beide ploegen waren aan elkaar gewaagd, waarbij de beide defensies wel sterk opvielen door hun werkelijk sublieme spel. Vooral Tol van Be Fair kan op een zaer goede wedstrijd terugzien. Al met al een prettige wedstrijd. Het eerste elftal heeft in Hazers- woude zaterdagavond in een weinig enerverend duel getoond dat zij ster ker is dan de Hazerswoudse Boys De uitslag was 1-2. De beide junioren elftallen A en B hebben ook hun laatste wedstrijd niet in winst weten om te zetten. Jammer A verloor van Moordrecht A met 8-0 en C met 3-2 van Groeneweg B. Programma voor a.s. zaterdag: Be Fair ni—Sportlust IV 4 uur. Be Fair BMoerkapelle A, 2,45 uur. SPORT-SCHAKEL NIEUWS. Wij maken onze diverse medewer kers bekend dat copie voor het eerst volgend nummer, uiterlijk dinsdag avond a.s. moet zijn ingeleverd. Dit geldt eveneens voor de puzzel-inzen dingen. Postduivenvereniging De Sperwer. Wedvlucht vanaf Channy. 294 km. Los 6 30 uur. Aankomst le duif 10 12 09 45e duif 10 34 48; Uitslag Jac. de Beer 1 15 16 21 27 29 33; H van de Willik 2 13 26 38; H. van Dijk 3 6 45 48; P. Metselaar 4. N. van Vliet 5 20 25 44; P. Vink 7 19 31 37 39; L. Verhoef 8; W. van de Water 9 10 14 17; Abr. de Bruin .11 23 46; J. de Kooter 12. A. H. Fase 18 30 35 43 47; H. J. van den Berg 24 38 36 41; O O. Spruyt 22; N. van der Zijden 32 42; A. Groenedijk 34; L. de Bruin 40. Postduivenverehiging De Zwaluw Wedvlucht vanaf St. Guentin. 265 km Los 11 uur. Aankomst le duit 3 12 25; 29e duif 3 37 35 Uitslag^ D. Boere 1 25. W. Tamerus 2 17 19 21 22 24; S. Versloot 3 15 23 27; P. C. t Hart 4 26; C. Smit 5 8 10 16 18 20; A. Poot 6 28 29; L. W.Vers luis 7 13; C. de Lang 9 14. T. Baan 11 12. Wedvlucht van Chateauxvoux 618 km Los 5 30. Aankomst le duif 8 44 '20; 8e duif 17 34 39. Uitslag C de Lang 1 2 3 5 6; W. Tamerus 4; C. Smit 7 8. Voor weinig geld kunt IJ uw kleding beschermen tegen de mot Koopt ons MOTTENGAS. Heerlijk geparfumeerd Per aakje f 0,40 A. VAN DER HEID£N Zuidkade 1, telefoon 353 DRpGIST|RÜ Medische rubriek GORDELROOS Gordelroos is een eigenaardige aan doening, die zo op hat oog ^be langrijkste aangrijpingspunt m de huid heeft. Op een deel der huid vaak na bij het middel, maar ook niet zelden hoger, tot zelfs in het gezicht, bevin den zich bij de patient die aan deze garvWrung lijdt blaasjes, die aan wa terpokken doen denken. Het aange dane huidgebied is meer of minder pijnlijk en meestal voelt de patient zich hierbij mrftig ziek. De blaasjes ontstaan uit een rose vlekje en zijn gevuld met een helder, gelig vocht. Deze afwijkingen zijn dus gemakke lijk waar te nemen. Maar de gordel roos grijpt dieper. Om te weten hoe diep, moeten wij eens even een uit stapje maken naar het zenuwstelsel. U weet waarschijnlijk wel, dat zich in de wervelkolom het ruggemerg be vindt. Dit ruggemerg is als het ware een verlengstuk van de hersenen, waardoor allerlei boodschappen van uit de hersenen naar de organen, van het lichaam worden gezonden en om gekeerd. Uit het ruggemerg treden bij iedere wervel zenuwen, die voor een bepaald deel van het lichaam deze boodschappen verder voeren naar de bestemde plaats. De prikkels voor de benen worden verzonden via zenuwen die uit het onderste gedeelte van de wervelkolom komen. De prikkels voor de armen komen uit het deel bij de nek gelegen enz Iedere ..hoogte" van het ruggemerg bestrijkt een bepaalde hoogte van het lichaam. Hetzelfde geldt voor de gevoelszenuwen, die voor de bewegingen dienen traden aan de voorzijde uit de wervelkolom, de zenuwen die de gevoelsimpulsen (warmte, kou, pijn, jeuk enz.) over brengen, aan de achterkant. Voor zij aan de achterzijde het ruggemerg bin nen treden, vormen zij echter een soort knobbel, die ganglion heet. En in deze knobbel, dit ganglion dus, vin den we nu bij de gordelroos ontste- kingsachtige afwijkingen. Door het verband met dit alles is het, dat da verschijnselen der huid bij de gordelroos altijd als 'n brede band over het lichaam lopen. Zij beperken zich tot het gebied dat verzorgd wordt door de gevoelszenuw, die bij het aan getaste ganglion behoort. Men weet dit alles al ongeveer een eeuw, maar waardoor deze afwijkin gen nu eigenlijk veroorzaakt worden, kan men nog niet met 100 °/o zeker heid zeggen, al is men wiel de ver wekker op spoor Waarschijnlijk is dit weer een virus Dus een organisme nog kleiner dan een bacterie, dat niet zoals een bacte rie met een gewone miiroscoop te zien is. De besmettelijkheid van gordelroos is niet zo groot en waarom iemahd op een gegeven moment gevoelig voor dit virus is, is nog niet helemaal duidelijk. Als regel zal een patient die gordel roos krijgt, zich enkele dagen tevoren niet prettig voelen; hij is wat koortsig en heeft pijn in de streek waar na een dag of drie. vier de typische huidaf wijkingen ontstaan. Na nog enkele da gen verdwijnen de huidsverschijnselen weer en met hen de temperatuursver- hoging. De ontst dring in het ganglion geneest ook, met achterlating van een lidteken dat kleiner of groter is al naar de uitgebreidenheid van de ont steking was. Als de blaasjes op de huid de kans hebben gekregen rustig in te drogen, zonder dat er zoals men dat zegt in fectie bijgekomen is, is de patient zeer gauw zijn niet al te grote narigheden weer vergeten, mits het litteken in het ganglion niet lastig is. Van de in verreweg de meeste gevallen ontsta ne kleine littekens zal men nooit meer iets merken, maar het komt voor, dat de patient pijn houdt in het gebied dat ziek geweest is. Men zou zich kunnen voorstellen, dat het lidteken weefsel in het ganglion, waar dus in zekere zin een abnormale toestand is ontstaan, valse boodschappen naar de hersenen zendt over onraad, waardoor de patient pijnsensaties kan overhou den die zeer hindelijk en zeer hard nekkig kunnen zijn Als de hierdoor veroorzaakte lasten te erg worden, kan men overwegen het ganglion te verwijderen. Men zal hiertoe echter niet gemakkelijk overgaan, omdat dan in het betrokken gebied alle gevoel verdwijnt. De gevoelszenuw kan dan zijn boodschappen immers niet meer doorgeven aan het ruggemerg! Dit moet dus in elk geval afzonderlijk bekeken worden, temeer daar hier geen terug meer mogelijk is. De opmerkzame lezer heeft mis schien genoteerd, dat er tussen de huidverschijnselen van dlaze aandoe ning en die van de onlangs besproken waterpokken een grote gelijkenis be staat. Dat is inderdaad het geval en dat is geen toeval. De verwekkers van deze aandoeningen zijn zeer nauw verwant en misschien zelfs identiek. Waarom dan in het ene geval gordel roos en in het andere waterpokken ontstaat, is een van de problemen, die nog op een oplossing wachten. ARTS Predikbeurten Nederlands Hervormde Kerk. V.m. 9,30 uur Ds. J. R. Cuperus Nam. 63,0 uur Ds. van 't Ende. Nooraeloos. Hervormd Wijkgebouw. V.m. ,930 uur De heer Kortenhoef, Bodegraven. Nam. 6,30 uur Ds J- R. Cuperus. Gereformeerde Kerk. V.m, 10 en nam. 6,30 uur Ds. P. H, van Eijk, Maartensdijk Herv. Kring „Wet en Evangelie". V.m. 9,30 uur Ds. E. H. Kalkman. Nam. 7 uur Jeugddienst Ds. H. W. Hemmes, Schiedam. Chr. Afgesch. Gemeenfe- V.m. 9,30 en nam 5 uur Leesdienst. Woensdag 25 juni nam 7 uur Ds. A. P. Verloop, Alblasserdam. Rem. Geref. Gemeente. aNm. 7 uur Ds. J. Laforêt, R'dam. ZONDAGSDIENST zal waargenomen worden door Dr. J W. H. Helleman. In haar jaarverslag 1957 Districts- schoolartsendienst Boskoop vestigt de districtsschoolarts, mej. E. J. Nagel er de aandacht op dat het onderzoek op t.b.c. in het district trieste resultaten heeft getoond Dit noopt mij te vra gen, aldus dokter Nagel, waarom er in deze tijd, waarin men denkt de t. b.c. onder de knie te hebben, toch nog zoveel gevallen bij schoolkinderen voorkomen. Een directe oorzaak is hiervoor vermoedelijk niet aan te wijzen, doch het is merkwaardig dat het samen gaat met de algemene klacht, dat ve le kinderen veel te laat naar bed gaan, dat zij na schooltijd tegen gel delijke beloningen buitenshuis werken of zich in de avonduren b.v. bekwa men voor een avondvierdaagse. Vaak worden 's avonds groepen kinderen gezien, die omstreeks die tijd reeds lang in bed hadden moeten liggen. In 1957 moesten niet minder dan 7 kinderen gaan kuren omdat bij hen een actieve longtuberculose werd vastgesteld. Bij 3 van hen werd de t.b.c. geconstateerd naar aanleiding van hun positief reageren bij het pir- quetteren op school. Geen van deze kinderen leek ziek of was onder me dische behandeling. In 4 van de 6 plaatsen uit het district kwamen tu- berculos ."gevallen voor en wel op 6 verschillende scholen. In Benthuizen en Reeuwijk, waar alle schoolkinde ren werden gepirguetteerd, kwamen geen t.b.c.-gevallen voor. Van de 56' scholen in het district t.w. 15 in Waddinxveen, 14 in Bos koop, 14 in Hazerswoude, 7 in Reeu wijk, 3 in Moerkapelle en 3 in Bent huizen, werden 2121 leerlingen van lagere scholen, 390 kleuters, 101 Ulo scholieren en 18 leerlingen van de R. M.T.S. onderzocht. In totaal bedroeg Ja, Mevrouw met Pas-Tunette draagt u wat uw figuur nodig heeft. Het unieke maatsvsteem, gebaseerd op een wetenschappelijk onderzoek, waar aan 5000 Nederlandse vrouwen hun medewerking verleenden, biedt ook U de juiste oplossing. In de nieuwe Pas- Tunette collectie met een Frans-Ameri kaanse allure, vindt iedere Nederlandse vrouw nu een foundation die speciaal voor haar figuur gemaakt is. De mo dellen zijn mooi en aantrekkelijk, sterk en stijlvol. En let U oök eens op de prijzen. Pas-Tunette maakt het mooiste figuur nog mooier omdat het steun en accent geeft, juist daar waar dit nodig mocht zijn. Onze vakkundige corsetière geeft u graag advies. Zij kent Pas-Tunette, en weet wat uw figuur nodig heeft. TE KOOP: inboud 6 m3 Stationsstraat 9 f22.5® Sanfor-poplin beha met fraai geborduurde cups f 5.'5 met uitneembare bustevulling f9.'5 Pas-Tunette corsetten hebben 3 wetenschappelijk berekende heupwijdten per taillemaat. Dorpsstraat 38 - Telefoon 573 Dorpsstraat 33 Telefoon 418 dit aantal 2730. Gedeeltelijk onderzocht werden 34U kinaeren tw. 297 leerlingen van la gere scholen en 43 kleuters. Van deze kinderen werden er 23 getest door de heer C. D. van Ginkel. sociaal paeda- gogisch adviseur van het Zuid-Hol landse Groene Kruis en wel op een wijze die het grootste mogelijke res pect afdwingt. Van de 2730 onderzochte kinderen hadden er 1277 een goed gebit, 1103 een matig en 350 een slecht gebit. De kinderen poetsen hun tanden over het algemeen slecht Hierin schuilen te kortkomingen van de ouders. Afwijking van de gezichtsscherpte kwamen 13 maal voor bij kleuters to taal 390; 59 maal bij eerste klassers 835; 183 maal bij de leerlingen uit de overige klassen der lagere scholen, maal bij de leerlingen van de U.L.O. scholen 101 en 3 maal bij leerlingen van de RMTS 18. Scheelzien werd ge constateerd bij 15 kleuters, bij 28 eerste klajsers, bij 22 uit de overige klassen en bij 1 leerling van- de ULO school. Van de 2730 onderzochten hadden er 305 vergrote keelamande- len. Hiervan werden er in tegenstel ling tot andere jaren, 22 als afwijking geplaatst in de tabel omdat zij ter behandeling doorgezonden werden naar de huisarts Bij 40 kinderen werden houdingsafwijkingen met or ganische oorzaak geconstateerd. Voorts waren er 446 met een slechte houding zonder organische oorzaak. Dit is 16.34 pCt, vorig jaar 10.7 pCt. Geadviseerd werd dat zij rechtop moesten gaan lopen, aan gymnastiek moesten 'gaan doen en moesten gaan zwemmen. Voor dit laatste is helaas in verschillende plaatsen geen andere gelegenheid ian in sloten of in rivit- ren. In Reeuwijk, Waddinxveen en Bos koop deden vele kinderen mee aan schoolzwemmen Een aantal leerlin gen van Boskoopsa scholen werd daartoe in de gelegenheid gesteld door het gemeentebestuur van Wad dinxveen, doch de Boskoopse jeugd zal binnen afzienbare tijd gelukkig in een eigen bad kunnen duiken. De officiële berichtgevingen van besmettelijke ziekten waren: Rood vonk: Waddinxveen 8 gevallen; Moerkapelle 1. Hazerswoude 1; Rode Hond: Boskoop 1; Poliomyelitis. Ha zerswoude 1. In Reeuwijk kwamen meerdere gevallen van roodvonk voor. Naar vakantie-koloniehuizen wer den 40 kinderen uitgezonden, tw. uit Boskoop 18; Waddinxveen 16; Ha zerswoude 5; Moerkapelle 1. Dagelijks verse AARDBEIEN en KERSEN tegen marktprijzen SEKE1US Veilig Verkeer KIJK OM DE HOEK VOOR U OVERSTEEKT Een groot aantal Nederlandse auto busondernemers gaan hun passagiers door middel van kleurige transparan ten waarschuwen tegen het onvoor zichtig oversteken. Diverse vervoer bedrijven hebben reeds meer dan 6000 van deze transparanten besteld. Vo rige zomer nam de ANWB het initia tief tot deze campagne en verzocht de Nederlandse autobusondernemers, door middel van de Kon. Ned. Ver eniging van Transportondernemingen, hieraan mee te willen werken. Het gebeurt namelijk maar al te vaak dat uitstappende buspassagiers worden aangereden wanneer zij na 't uitstappen vóór de bus langs overste ken Cijfers van het CBS wijzen uit dat jaarlijks ongeveer 30 personen op deze volkomen onnodige wijze de dood vinden. De vervoersbedrijven vonden deze kwestie belangrijk genoeg om er hun volle medewerking aan te geven;

Weekblad voor Waddinxveen | 1958 | | pagina 6