VIMA LOTION M HEEMIM zPxttan DOELEMAN NIEUWS bn<ze, waahfttaats* Dicfonj Knallende en slecht remmende brommers tijdelijk verkrijgbaar flacons lotion h t 2.30 in de geuren: FLAMINGO SANDELWOOD DAYDREAM AU REVOIR Pig en Peg op stap Pluimveehoekje WITTE KLAVER IN DE RENNEN Velen zullen het bij ondervinding weten, dat kippen het 't best doen op „vers terrein", waarmede bedoeld wordt terrein, waar lange tijd geen kippen gelopen hebben. De bodem der uitlopen is van zeer veejl invloed op de gezondheidstoe stand der hoenders en dus ook op de eierproduktie, want dit laatste staat in nauw verband met het eerste. Wanneer de hoenders buiten het dag- en nachthok zijn, vallen hun uit werpselen natuurlijk op het terrein, dat als uitloop bestemd is. In die uitwerpselen kunnen ziekte kiemen voorkomen, b.v. van tubercu lose, cholera enz. Liggen die op een naakte, harde bodem, dan worden ze niet spoedig onschadelijk. Het terrein kan daardoor gemakkelijk in korte tijd als het ware bemest raken. Er zit geen leven in zo'n grond, hij is dood. de ziektekiemen ondervinden daar dus geen tegenstand meer. Hoe geringer het terrein in omvang is hoe erger natuurlijk, want dan wordt de bodem het gauwst hard en hopen zieh de uitwerpselen met eventuele ziektekiemen het talrijkst op, op een kleine oppervlakte. Bij een heel groot terrein worden ze meer gelijkmatig verspreid en zal dus alleen het gedeelte nabij de dag en nachthokken hard, zonder leven d-i. dood zijn. Hieruit volgt dus al van zelf, dat het gevaar van besmetting groter wordt naarmate men de uitloop klei ner neemt. Een harde bodem in de ren is een groot gevaar. De plantengroei werkt de stijfheid van de grond tegen. Al de fijne worteltjes, vooral die van kla versoorten verrotten van lieverlede 67. Met z'n drieën gingen ze terug naar de andere coupe nagestaard door de 'heer met de hoge hoed. Vreemde mensen zijn er toch op deze wereld monpelde hij. Zoiets heb ik nog nooit van mijn leven meege maakt. 68. Op de terugweg liep Pig achter aan en net toen hij naast die dikke deftige meneer met de aktetas was, liep de trein door een wissel. De an deren hadden zich gelukkig vastge houden maar onze lange vriend niet. in de grond, overal blijven kanaaltjes achter. Op een groot terrein leven ook veel dieren, met name de regenwonnen. Deze dragen veel bij tot de losheid en dus tot de structuur van de grond. De regenwormen, in alle richtingen de bodem doorkruisende, maken gangen, wat voor de wortelontwikkeling der planten niet zonder invloed is en zich met door aarde verontreinigde plan tendelen en overblijfselen van planten voedende, leveren zij een grote hoe veelheid uitwerpselen, uit met humus vermengde aarde, die aan de opper vlakte gebracht of in de gangen af gezet, door hun losheid zeker bijdra gen tot de losheid van de bodem. Op een groot terrein is het daarom gemakkelijker dan op een klein de bodem los te houden, vooral wanneer hij bezaaid is. Niet alle planten geven echter een even losse gfond. In t algemeen kan men zeggen, dat de bo dem van gras- en klavervelden het meest los is. Met gras en klaver worden dan ook de meeste rennen bezaaid._ Ook omdat daardoor tevens voorzien is in de be hoefte aan groen. Hoe jonger en malser het groen is hoe meer waarde het voor de kippen en kuikens heeft. Dat groen, hetwelk best mals en vers blijft is dus te ver kiezen. Kippenvriend de Herv. kleutersehool aan de Kerk- weg mej. T. van Mulckhuijse te Lan ge Ruige Weide. UITSLAG PUZZELRIT. Ruim 85 deelnemers startten zater dagmiddag voor de puzzelrit, die de Waddinxveense auto-, motoren- en bromfietsenclub „Gouwerijders" hield. Er was een prachtig parcours uitga- zet, dat leidde door Waddinxveen, Moordrecht, Nieuwerkerk a.d. IJssel, Zevenhuizen, Moerkapelle en Bos koop. De wisselbeker kwam in han den van G. Kool bij de auto's en F. Vermulm uit Gouda bij de motoren. De uitslag is: auto's; 1 G. Kool, 55 strafp.; 2 J. van Gemeren, Boskoop, 56; 3 J. van Teijlingen, Moerkapelle, 70. Motoren: 1 W. Versluis, Bodegra ven 53. 2 F. Vermulm, Gouda 58; 3 v. d. Broek, Boskoop 63; Bromfietsen: 1 P. de Jong, Bodegraven 49; 2 Th. van de Vlies, Boskoop 52; 3 G. Os kam 54. toond een kleurenfilm „Welkom in Nederland". Ook de reportagefilm over het jaar 1957 viel goed in de smaak. De lach spieren kwamen daarna wel zeer m beweging bij de vertoning van „Mr. Party doet de was", gevolgd door een Charlie Chaplinfilm en een teken- film. Een oranj etractatie, viel letternjK goed in de smaak. De belangstelling voor deze eerste bijeenkomst was zeer groot. Ds. J. VAN DER HAAR HEEFT AANGENOMEN. Burgerlijke Stand Aangiften van 28 aug. tot 3 sept. Geboren Cornells, z.v. P. Hoogen- doorn en T. Verberk, Zuidkade 107; Cornells Jacob, z.v. C. J. de Bil en C. van den Berg, Eikenlaan 68; Neeltje. d.v. P. van Meijeren en M. van der Greft, Kerkweg 132; Cornelia Leentje, d.v. F. C. Brabers en A. Boevé, Noordeinde 66. Gehuwd: J. P- Jaspers en M. J. J- van Rhijn; C. H. de Vries en J. Verhoog; J. Bonefaas en Rijdt u in de bebouwde kom met 30 km snelheid, dan moet u kunnen stil staan binnen 9 meter. Hierbij inbe grepen is de z.g. schrikseeonde, want als men plotseling ergens moet stop pen, dan ontkomt vrijwel geen mens aan een klein verlies aan tijd door de schrik. Er zijn nog brommers op de weg, die voorzien zijn van slecht werken de kabelremmen, of van moeilijk in te trappen terugtrapremmen, wij zijn er zeker van dat deze voertuigen moeilijkheden zullen krijgen met de nieuwe bepalingen, dus laat dit rem- werk voor die tijd nazien of vervan gen door beter werkende remmen. U kunt het zelf aan de hand van bovenstaande gegevens proberen. Trek twee strepen met een onderlinge af- satnd van 9 meter, rijdt met een snel heid van 30 km en begin precies op de eerste krijtstreep te remmen. Staat u stil voor de tweede krijtstreep dan is de zaak in orde, staat u niet stil, dan moet u aan de remmen wat laten doen. De verkeersdeskundigen hebben verder uitgeknobbeld dat op het voor spatbord van de brommer een geel plaatje bevestigd moet worden, af metingen 16 bij 6 cm. Erg fraai staat het niet op een groen of rood gekleur de brommer, maar wet is wet. Als het succes uitblijft, zal men misschien de bromfietsrijder nog een geel jasje voorschrijven, dan zal hij nog beter opvallen Het gele plaatje lijkt ons absoluut waardeloos. Men ziet dat kleine ding immers niet of althans te laat. Er lopen nu bijna een miljoen brom mers, er komt dus werk aan de win kel, tenminste als men zelf met zo n ding maakt. Een plaatje ijzer, aan de onderkant omgebogen, een kwast gele verf er op twee gaatjes boren, een paar boutjes met moeren en klem- veertjes en de zaak is voor elkaar. Gelukkig behoeft er geen rijkskeur op te staan. Dat er een (nieuw) voorschrift komt om de „knetterende" brommers al thans dat geknetter van de straat te weren is een goede bepaling. Vooral een zekere categorie berijders stelt er een behagen in met zoveel mogelijk lawaai te voorschijn te komen. Dus de afvoer van afgewerkte gassen moet behoorlijk geregeld zijn, geen ge knetter meer voortaan. deze warmte af aan het vertrek. Let er dus op dat de kachel inderdaad van plaatijzer en niet van gietijzer is gemaakt. De vlam van een oliekachel komt niet in aanraking met de plaat of wand van de verbrandingskamer en er is dus geen mogelijkheid van door branden. Bij een kolenkachel komen de brandende kolen in aanraking met de wanden van de verbrandingsruim te en daarom wordt hier wel gietijzer gebruikt. De oliehaard-kachel geeft een grote tijdsbesparing. Met aanmaken geen as en stof. Dit aanmaken is in een wip gebeurd, waardoor u op een kou de zomeravond de kachel voor een paar uurtjes kunt aanmaken en daar na weer uitdraaien. G. M. Mon- Ds. J. van der Haar zal binnenkort onze gemeente gaan verlaten. Hij heeft nl. het beroep aangenomen, dat op hem werd uitgebracht door de kerkeraad van de Ned. Herv. gemeen te te St. Maartensdijk (Zld.) Ds. van der Haar, die thans 41 jaar oud is kwam in de zomer van 1951 naar on ze gemeente vut Neerlangbroek. De vertrekkende predikant is voorzitter van de Ned. Herv. schoolvereniging. VLEKVRU DOOR EN DOOR Dorpsstraat 33 Telefoon 418 Maar naast deze stukjes bestaat de gelegenheid vrije inzendingen in te sturen in de vorm van vaste planten, boeketten en werkstukken. Tevens ligt het in de bedoeling om een lokaal met verschillende attrac ties in te richten en bovendien in de hal een hoek voor een theeschenkerij te reserveren. bevorderd. De opperwachtmeester bij de rijks politie, de heer J. Kruit alhier, is met ingang van 1 september 1958 be vorderd tot de rang van adjudant. De heer Kruit is sedert oktober 1957 groepscommandant van de rijkspolitie, alhier. WADDINXVEEN OP DE JAARBEURS. Uit onze gemeente wordt als ge woonlijk aan de Jaarbeurs deelgeno men door de N.V. Mulder met car- rosseriën; N.V. Speelgoedfabriek G Okkerse, met een groot assortiment speelgoederen, waarbij een modern poppenflat, en de fa. W. A. Sliedrecht, eveneens met speelgoederen, en als bijzonderheid een hobbelpaard met veren, zodat het hobbelt als een echt paard. GEVONDEN EN VERLOREN VOORWERPEN. Gevonden: bruine portemonnaie m. inh.; bruine herenportemonnaie niet inh.; rode portemonnaie met mh.; muntbiljet. Verloren: bruine damesportemon- naie met inh.; opvouwbaar wandel wagentje. klantenboekje; blauw-grijze regenjas met bontkraag; bruin plastic schoentje; rood kinderschoentje; armbandje; fietstas; fietspomp; arm band. zwembroek en badhanddoek. de beste Herenkleding alleen in uw woonplaats verkrijgbaar bij BROUWER Wanneer u overgaat op oliestook Doe mee aan de VLIEGERWEDSTRIJD BENOEMING. Ter voorziening in de vacature van mej. A. Koren is met ingang van 1 september benoemd tot leidster aan Predikbeurten Nederlands Hervormde Kerk. V.m. 9,30 uur Ds. J. R- Cuperus. Nam. 6,30 uur Ds. J. van der Haar- Hervormd Wijkgebouw. V.m. 9,30 uur Ds. J. van der Haai'. Nam. 6,30 uur Ds. J. R. Cuperus. Kring Wet en Evangelie, Verenigingsgebouw, Stationsstraat 18. V.m. 9,30 uur Ds. E. H. Kalkman. Nam. 7 uur Jeugddienst, Ds. H. M- Cnossen, Amsterdam. Gereformeerde Kerk. V.m. 10 en nam. 6,30 uur Ds. J. Snoey Chr. Afgesch. Gemeente. V.m. 9,30 en nam. 5 uur Leesdienst. Dinsdag 9 september nam. 7 uur Ds. A. P. Verloop. Alblasserdam. Rem. Geref. Gemeente. Geen dienst. ZONDAGSDIENST wordt waargeno men door Dr. J. W. H. Helleman. OPBRENGST COLLECTE. De op zaterdag 30 aug. gehouden collecte ten bate van het Koningin Wilhelminafonds heeft opgebracht 484,06. Zowel gevers als collectanten harte lijk dank voor de spontane mede werking. SPAARCIJFERS. Bij de spaarbank der Coop. Boe renleenbank alhier, werd gedurende augustus ingelegd f 501.709,65 en te rugbetaald 121.672,34, dus een spaar overschot van 380.000, FLORALIATENTOONSTELLING SCHOOL A. Evenals het vorig jaar zal ook nu weer op zaterdag 13 september in school A een tentoonstelling worden gehouden van de zelf opgekweekte stukjes ,die in mei zijn meegegeven. per 1 oktober 1958 van de straat Waanrlp 1 oktober 1958 wordt het Wegenverkeersreglement gewijzigd. Spbcilaal die wijzigingen welke be trekking hebben op de brommers wil len wij hier eens nader onder de lou pe nemen. Het staat er zo simpelde rtem- vertraging voor brommers moet mi nimaal 3,58 meter per kwadraat se conden bedragen. Wat betekent dat nu eigenlijk De waarde „m/sec.2" is inderdaad voor een leek niet erg duidelijk, maar stamt uit de mechanica (mechanica is de leer der bewegingen en der krach ten, die deze veroorzaken). Wij zullen trachten het zo populair mogelijk te verklaren. Wanneer de vertraging 1 m/sec. bedraagt wil dit zeggen dat de snel heid elke seconde met één meter per seconde vermindert. Een meter per seconde is natuurlijk evenals een kilo meter per uur een aanduiding voor een snelheid. Er bestaat een vast ver band tussen de snelheid, de vertra ging -efi-de remweg van een voertuig, wanneer hiervan déèhidsrielheid nul is, dus wanneer het voertuig tot stil stand wordt gebracht. Dit verband kan worden uitgedrukt in de formule: S V 2 2 a waarin S de remweg is in meters, v de snelheid in meters per seconde (m/sec.) en a de vertraging in m/sec. Indien de waarde van de vertraging a bekend is en ook dfe snelheid v is bekend dan weten we met deze for mule ook de remweg. Omgekeerd kan de politie zo de snelheid bepalen wanneer na een ongeval de remweg en de vertraging bekend zijn. Het getal 3,86 is zo gekozen, dat de remweg in meters steeds het kwa draat is van het tiende deel van de snelheid in km/uur van het betrok ken Voertuig. Een voorbeeld ter verduidelijking. De snelheid van een brommer is 30 km/uur 30000 is 8,34 m/sec. De remweg mag dan hoogstens be dragen v is 8,342 is 9 meter. 2 a 2.3,86 Bij 40 k mper uur bedraagt de rem weg 42 is 16 meter, bij 50 km/u 25 mter en bij 70 kw 49 meter. Het cijfer 3,86 maakt het de politie dus erg gemakkelijk om uit de rem weg de snelheid te bepalen en om gekeerd. Wanneer de remweg bij 40 km/u langer is dan 16 meter is de vertraging te gering, dus deugen de remmen niet, aangenomen natuurlijk dat het wegdek droog is en de wielen niet slippen. Het mag wat vreemd klinken nu het juist mooi weer is te denken aan de winter.. Nodig is het wanneer althans is besloten over te schakelen op otieverwarming. Het beste koopt men een oliekachel ol haard namelijk in de zomermaanden. Het installeren vereist veel aandacht, geduld en kennis en in het seizoen, wanneer het zeer druk is, hebben de installeurs vaak te weinig tijd en wordt er wel eens te veel haast ge maakt. Dit is niet goed, omdat een goede functionering van de kachel voor een groot deel afhangt van de installatie. Goed installeren betekent het opmeten van de trek, het afstel len van de trekregulator en het con troleren van de grootte van de vlam en dit gaat niet in een handomdraai. Teneinde zuinig te branden en een hoog rendement te bereiken is het noodzakelijk het te veel aan trek door middel van de trekbegrenzer terug te brengen tot de normale trek. De in stallateur kan de trek meten met een speciaal hiervoor ontworpen trekme- ter. De trekregulateur, die op geen oliekachel of -haard mag ontbreken, moet door hem worden afgesteld aan de band van zijn afmetingen. Wan- neer eenmaal afgesteld, wordt het te- veel aan trek automatisch terugge bracht tot de normale. De benodigde capaciteit hangt al van de grootte van de kamer en de bijkomende factoren als tigging van het te verwarmen vertrek op noorden of zuiden, een hoog of laag plafond, betonnen of stenen vloer enz. De ca paciteit kan de installeur met behulp van de capaciteitstineaal voor u be rekenen. Laat deze dus in eerste in stantie bepalen. Het is beslist noodzaketijk dat de oliehaard aan een goed trekkende schoorsteen wordt aangesloten. Zon der voldoende trek kan een oliehaard of -kachel niet goed branden. Het roeten wordt veroorzaakt door de la ge schoorsteen|trek of door teveel olietoevoer. In bijna alle gevallen is een slechte schoorsteen de reden dat een oliehaard niet goed brandt. Er moet vooral onderscheid worden gemaakt tussen otiekachels zonder af voer en die met afvoer, dus aange sloten op de schoorsteen. De olie- kachels zonder afvoer en die met af voer, dus aangesloten op de schoor steen. De oliekacheltjes die zonder afvoer branden, verbranden de zuur stof in uw kamer en geven een on aangename reuk; dit is beslist niet het geval met de oliekachels die op de schoorsteen zijn aangesloten. De moderne oliekachel heeft ongeveer dezelfde capaciteit als de kolenhaard en er zijn vele voordelen aan verbon den. Een oliekachel is met 10 minuten op volle capaciteit en geeft wanneer zij van plaatijzer is vervaardigd direct Wanneer de kachel op een vat van plm. 200 liter, dat zich meestal in de tuin bevindt, is aangesloten, dan heeft men in het geheel geen gesleep met olie. Ook wordt veel aangesloten op een klein siertankje dat in een hoek bij de schoorsteen staat. Deze tankjes hebben een binnentankje, dat buiten de kamer kan worden gevuld. Omdat een oliekachel niet steeds op volle capaciteit behoeft te branden en des nachts niet behoeft door te branden het is na aansteken immers binnen 10 minuten behagelijk warm) is zij niet duur in gebruik. Het laag branden gedurende de nacht is boven dien niet aan te raden. Wanneer de vlam te laag is geeft deze geen warm te af aan het vertrek en bestaat er een mogelijkheid dat de schoorsteen te koud blijft en zich condensatie vormt. Denkt u er dus over op olie over te schakelen, doe dit dan juist nu. De installateur heeft alle tijd voor u en bovendien kunt u op koude zomer avonden van uw nieuwe oliehaard profiteren. Vooral in Nederland, waar men graag gezellig bij de kachel zit, is uitstraling een eis geworden. Bij het ontwerpen van de nieuwe modellen is hiermede dan ook rekening gehou den. De Nederlandse industrie levert goede oliehaarden. Wie een Nederlandse oliehaard koopt kan ervan overtuigd zijn dat deze is afgestemd op de Nederlandse stookgewoonten, dat hij steeds een goede service zal genieten en dat hij een kwaliteitsprodukt koopt. Sport in 't kort SCHAAKVERENIGING W.S.V. Voor de zomercompetitie werd de laatste ronde gespeeld, en de voor naamste uitslagen waren als volgt: P. Broer—P. van der Heijden 1-0 J. Tol—W. van Vuuren 0-1 Th. Verbree—W. Verstoep 1-0 Door deze uitslagen kwam de heer W. van Vuuren voor de 2e achter een volgende maal in het bezit van de wisselbeker. De eindstand van de kopgroep ziet er als volgt uit: 1. en bekerhouder W. van Vuuren 9'/a punt uit 10 part. 2. P. v.d. Heijden iVz punt uit 10 part. 3. P. Broer 7 uit 9 partijen. 4. J. Tol 7 uit 10 partijen. Maandag 15 september a.s. wordt een begin gemaakt met de Winter competitie 1958- 59. Schaaktiefhebbers die plannen hebben toe te treden tot het wedstrijdschaak hebben tot 15 sept. de gelegenheid zich op te geven op de cWbavond welke iedere maan dagavond gehouden wordt in het verenigingsgebouw aan de Stations straat. De speeltijd is van 19,30 tot 23,15 uur. W.Z.C. DE GOUWE. H et zwemfeest is uitstekend ge slaagd. Het zeer talrijke publiek heeft buitengewoon genoten van de vele attracties. Vooral het sprietlopen en het slotnummer het zeegevecht waren uitermate boeiend. Het hinderniszwemmen werd ge wonnen door meisjes: 1. E. den Haag, 2. T. Hogervorst; Jongens: 1. B. Lichtenberg, 2. D. De genhart. Bij het popduiken was de uitslag: 1. N. de Rooy; 2. H. v. d- Bosch- Bij het sprietlopen kwam Leen Sol het verst, en kreeg Elly den Haag de prijs voor het origineelste costuum. SLUITING VAN HET SEIZOEN! Hedenavond speelt tot slot van het seizoen het Ned. Militair 7-tal tegen G.Z.C. I. Goede wijn behoeft geen krans. Welnu aanbevelingen lijken ons overbodig. De Gouwe is er in geslaagd een waardig slot van het seizoen op touw te zetten. Laat dan ook het publiek dit seizoen waardig beeindigen, door in die getale °P komen, dat het zelfs „meer waardig wordt. Het begint om 7,30 uur. Eerst speelt: Gouwe IG.Z.C. H- We maken onze leden er nogmaals op attent, 'dat ook zij toegang moeten betalen!

Weekblad voor Waddinxveen | 1958 | | pagina 2