B S| VAN EEU i>E KOOI* J, VERHEUL K2rVlekkenpasta ïteESSESSÊ Mieren en mensen. Hanneke verliest de strijd vakantie gesloten. WINTERMODE 1958-1959 Wintermantels Regenmantels Winter- en Avondjaponnen KRANSJES BE FAIK NIEUWS. Ook het juniorentournooi behoort weer tot het verleden en daarmee een succesvolle sportmiddag. We mogen terugzien op een prachtige dag die weliswaar voor onze elftallen voor wat de uitslagen betreft minder gun stig is geweest, maar waar we on getwijfeld veel van geleerd hebben. De volgende verenigingen kwamen voor de prijzen in aanmerking: Groep I 16-18 jaar: le prijs. Olympia, beker. 2e prijs: Waddinxveen, lauwertak Groep II 14-16 jaar; le prijs: A.R.C., beker. 2e prijs: Boskoop, lauwertak. Groep UI 12-14 jaar: le prijs: W.S.E.. beker. 2e prijs: R.V.C., lauwertak. Zo gaat dan zaterdag de bal weer rollen. Wat zal de nieuwe competitie ons brengen? Optimistisch als we zijn en blijven, hebben we goede ver wachtingen toch geloven we dat de situatia moeilijker is als voorheen. Al le afdelingen waarin onze elftallen zijn ingedeeld, zijn belangrijk zwaar der geworden. Alle elftallen van 1 tot en met D heel veel succes toege wenst. INDELINGEN COMPETITIE 1958/59. le klas afd. Gouda: Zwammerdam, Waddinxveen, Be Fair, Sportlust II, Spirit II. Zwervers, Jod. Boys II, W- D.S., Boskoop. 2e klasse A, afd. Gouda: Be Fair II, Sportlust HI, Jod. Boys III, Zwam merdam II, R.C.V. II, Rijnstreek I, Bodegraven II. 2e klasse B, afd. Gouda: Schoonho ven I, Spirit III, Moerkapelle I, Berg ambacht I. Waddinxveen II, Jodan Boys IV, Be Fair III, Zwammerdam m. Ons derde elftal is automatisch een klas hoger ingedeeld dan vorige com petitie, een hele verandering dus voor onze jongens. Programma voor a.s. zaterdag: Zwervers IBe Fair I, 4 uur. R.C.V. H—Be Fair II, 2,30 uur. Be Fair ADonk B, 4 uur. Be Fair CGouda D, 2,45 uur. Donk D—Be Fair D, 2,45 uur. SPORTSCHAKEL BERICHT. Onze bezorgers wordt verzocht van avond na 7,30 uur de Sport-schakels te komen afhalen. Gaarne voor za terdag nog bezorgen in verband met de nieuwe competitie en agenda Al gemene vergadering. ALGEMENE VERGADERING. Onze leden, (ook de korfballers) worden er op attent gemaakt dat a.s. woensdagavond de grote algemene vergadering in het verenigingsgebouw aan de Stationsstraat gehouden zal worden. Men wordt dringend ver zocht aanwezig te zijn in verband met de belangrijke agenda, welke U in de Sportschakels kunt aantreffen. De aanvang is om 7,45 uur. V.V. WADDINXVEEN. De nieuwe competitie staat voor de deur en gezien de resultaten in de vriendschappelijke wedstrijdenen, ge loven wij niet dat we met een hoera- stemming de nieuwe competitie be ginnen. We hopen echter dat wjj het bij 't verkeerde einde hebben. Zo start het le zat. elftal met een uitwedstrijd tegen Sportlust 2, en we hebben alle hoop dat de punten mee naar huis komen. Dit geldt ook voor het 2e elftal, dat op bezoek gaat bij Boskoop 3 en als van Dijk de goede richting weer weet te vinden, kan deze wedstrijd zeker gewonnen worden. Anders is dit met het 3e elftal ge steld, dat thuis tegen Groeneweg 2 uitkomt. Wij geloven niet dat deze wedstrijd gewonnen kan worden en houden het dan ook maar op een gelijk spel. Wel vertrouwen wij erop, dat er maar wei nig afschrijvingen komen en dat elke speler er zich goed van bewust is, dat men als lid van een vereniging zijn rechten zowel als plichten heeft, en men niet zonder enige kennisge ving zo maar weg kan blijven. Hiermede schaadt U het elftal waarin U was opgesteld en brengt U de stemming onder nul. Wij hopen, dat elk spelend lid zich ten volle in deze competitie, in welk elftal hij ook opgesteld is, zal geven, zodat aan het einde van de competi tie gezegd kan worden, dat Waddinx veen ook dit jaar weer meetelde. Wedstrijdprogramma a.s. weekend: Sportlust 2Waddinxveen Z I, 4 uur. Boskoop 3Waddinxveen 2. 12 uur. Waddinxveen 3Groeneweg 2, 2,30 u- Juniorenwedstrijden. Waddinxveen AONA A, 4 uur. Waddinxveen BNieuwerkerk B, 2,45 uur. ONA cWaddinxveen c, 2,45 uur. W.S.E. NIEUWS. W.S.E. I speelt haar eerste compe titiewedstrijd om half drie in een thuiswedstrijd tegen Nic. Boys II uit Nieuwveen. Wanneer W.S.E. zich ten volle geeft, kan dat de eerste over winning worden, maar het is voetbal, dus we wachten de uitslag rustig af. W.S.E. II gaat naar Haastrecht III, een. onbekende tegenstander, maar wanneer onze jonge reserves hun vechtlust uitbuiten, kan hier mis schien ook wel resultaat bereikt wor den. De A-junioren gaan naar Gouda om Olympia partij te geven en de B'tjes spelen tegen Gouda een thuiswed strijd. Postduivenvereniging De Sperwer Wedvlucht vanaf Essen 65 km. Los 11 45 uur. Aankomst le duif 12 36 02; 91e duif 12 45 47. Uitslag: L. de Bruin I 84; N .van der Zijden 2 9 20 54 80; Fr. Rip 3 46; J. C. de Riet 4 5 73 86 87; P. Vink 6 12 24 45 48 55; Jac. van der Zijden 7 52. A. Lam 8; W. Ringelstein Jr 10 60; D. la Grand II 42; Abr. de Bruin 13 14 24 59 72 81; Jac. de Beer 15; L. P. Hoogerdijk 16 19 27 35; A. Groenedijk 17 22 61 67 74; P. Metselaar 18 21 29 58; W- van der Jagt 23 26 78 79 85 88; P. Metselaar 18 21 29 58; W. van der Jagt 23 26 78 79 85 88; N. van Vliet 25 50 53 78 83; H. van Dijk 28 32 65 66 91; W. Ringelstein Sr 30 33 37 75 76 77; L. Verhoef 31.38 51 89; C. Rin- gelenstein 34; G. Harskamp 36 56; O. Spruit 39 40 49 57; J. de Kooter 43 44 47 62; H. van den Berg 63 71 82 90; P. Bonefaas 41; J. Degenkamp 64 69; A. H. Fase 70; D. Slootjes 68. Postduivenvereniging De Zwaluw. Wedvlucht vanaf Vilvoorden 124 km Los 12 30. Aankomst le duif 14 32 04; 19e duif 14 54 58. Uitslag: P. C. 't Hart 1 12 16 19; H. Russcher 2 3 5; T. Baan 4 9; W. Tamerus 6 8 13; C. Hofman 7 11 14 15 17 18; L. W. Ver sluis 10. verwijdert vlekken, zonder kringen verbazend eenvoudig A. van der Heiden Zuidkade 1 - Telefoon 835 Op speurtocht in de natuur Het klinkt misschien vreemd, maar het is een feit, dat mieren en mensen veel dingen gemeen hebben. De struc tuur van de mierenmaatschappij doet ons in bepaalde gevallen aan onze eigen menselijke maatschappij denken en dit in opzichten die wij niet ver wachten. De meeste mensen weten niet meer van de mier, dan dat deze diertjes in kolonies leven, gangen graven en verschrikkelijk ijverig zijn. Maar er is nog veel meer over te vertellen. Om te beginnen komen mieren vrij. wel overal op de wereld voor, uitge zonderd in heel koude streken. Na tuurlijk is het niet overal dezelfde soort mieren. We kennen zwarte, ro de, gele en nog veel meer andere mie ren. Ook verschillen ze in grootte. Zo'n mierenkolonie heeft een ko ningin, die niets anders doet dan eie ren leggen. Mannetjes komen ook voor, maar die leven meestal niet lang. De rest van de mieren bestaat uit werksters en soldaten. De soldaten zijn er om het nest, het voedsel, de eieren en de andere mieren te be waken en de werksters zijn er om voor het voedsel en de jongen te zor gen, terwijl ze tevens het nest schoon houden. Wie wel eens goed op een mierenkolonie gelet heeft, weet dat de arbeidsters heel hard werken. Ze zijn altijd druk in de weer. Het is werkelijk een perfect geor ganiseerde maatschappij, waarin ieder een zijn eigen taak heeft en precies weet, wat er gedaan moet worden. De soldatenmieren zijn buitengewoon dapper en deinzen er niet voor terug een veel groter dier aan te vallen, al doen ze dat dan niet alleen maar met hele troepen. Oorlog, slaven en koeien Een frappante overeenkomst tussen mensen en mieren is het feit, dat ze onderling oorlog voeren. Dé ene ko lonie trekt op tegen 1de andere en het komt voor, dat na zo'n veldslag gevangenen als slaven mee naar het nest worden genomen. Die slavenmie- ren moeten dan voor hun meesters werken en er zijn soorten, die er spe ciaal naar leven en zich zelfs door de slaven laten voeren. Het voedsel, dat deze slaven vinden, bewaren in een soort krop en hieruit voeden ze de hongerige overwinnaars. De mieren houden ook vee op na. De mierenkoeien zijn de bladlui zen. Grote kudden worden zorgvuldig gehoed door speciale mierenherders, terwijl enkele soldaten de wacht hou den bij de kudde om roof door andere mieren te voorkomen. Regelmatig worden deze bladluizen gemolken. Dit gebeurt doordat de mier met haar voelsprieten zacht over het lichaam van de bladluis strijkt, waarbij de laatste een zoet vocht uit het achterlichaam afscheidt. Dit vocht honingdauw genaamd, is voor de mie ren een tractatie. Eigen tuinen Ook zijn er mieren die er tuinen op na houden. Menigeen zal nu ongelovig kijken, maar het is waar.. Die tuinen worden zeer goed onderhouden en leveren heerlijk voedsel op. Het zijn geen gewone tuinen met planten, zd- als wij die kennen, maar zogenaamde schimmeltuinen. De mieren gaan in grote troepen op stap en elk knaagt een klein stukje uit een boomblad. Is dit gebeurd, dan gaat de stoet - elk met een stukje blad in de bek - naar het nest en hier worden al die stukjes in een onder grondse kamer opgeborgen. Die stuk jes boomblad worden keurig bemest en bewerkt en na verloop van tijd gaan er schimmelplantjes op groeien. Met veel zorg behandelen de mieren hun planten. Ze worden regelmatig gesnoeid en van onkruid gezuiverd. Wanneer in de schimmeltuinen kleine knobbeltjes opkomen, dan zijn de mieren blij, want deze knobbeltjes dienen hun tot voedsel. Natuurlijk zorgen de mieren er ook voor, dat zij voldoende voedsel in voorraad hebben. Dit gebeurt op ver schillende manieren. Zo zijn er, die hiervoor levende vaten gebruiken. Deze levende vaten zijn mieren, die tot taak hebben als voetselvat te die nen. Zij worden volgeperst met voed sel en hangen in een ondergrondse kamer aan de zoldering. Daar hangen ze hun hele leven en de mieren die voedsel nodig hebben, gebruiken dit uit het levende vat. Zo zien we dat de natuur vol won- dlerijke dingen is, die zij alleen toont aan de liefhebber en aandachtige be schouwer. Mieren en mensen, hoeveel verschillen, maar ook hoeveel over eenkomsten. FEUILLETON No. 2 door JOKE DE VALK Hanneke schoot in de lach. O, pardon meneer. Nee, in het geheel niet. Niet verloofd Zelfs geen verkering, meneer. Zoveel te beter. Laat eens kijken kunt u maandag beginnen Als het moet, morgen. Nee, laten we het op maandag hou den. Dan begint net een nieuwe maand Komt dus mooi uit. U bent voorlopig drie maanden op proef. Dat hebt U goed begrepen Ik moet eerst weten wat voor vlees ik in de kuip heb. Daarna zien we wel weer. Maandag morgen half negen bent u dus hier. Aanvangsalaris honderdtachtig gulden Geen nylon-bloesjes, geen blote be nen. En ook geen rode nagels. Hier zijn uw papieren weer. Dank u wel, meneer. Geen dank. En tot maandag dan. Jawel, meneer. Dag meneer. Dubois keek haar na. tot ze achter de deur verdwenen was. Hmm, ook 100 gram 100 gram 100 100 100 100 150 gram 150 gram Mergstaaf 500 500 500 500 WEEKREKLAME Paarderookvlees 60 samen Hamworst 45 I 95 cent gram fjjne Ham 80 gram Plockworst 55 gram Boerenmetworst 45 gram Saks 40 Poulet 66 samen gram Dr. Runderlappen 190 gram Gehakt halfom 190 (met zakje zout en kruiden) gram Saucijzen 210 gram fijne Riblappen 240 BIJ W. 21 Telefoon 284 EXTRA GELDZEGEL AANBIEDING geldig tot en met 10 september Koffie, naar keuze elke 250 gram 20 zegels extra Profijt-margarine 250 gram 38 elk pak 5 zegels extra Echte Chocolaadjes 100 gram 65 10 geldzegels extra Limonade, naar keuze 10 of 20 zegels extra Jam, naar keuze elke pot 10 geldzegels extra Zuidkade 3 Telefoon 305 „ELECTRO LUX" 's Werelds beste Stofzuiger van Zweed* fabrikaat, bij ons verkrijgbaar. Model 49, een machine van „standing" voor de prijs van f 185. Model 70, de „Super de Luxe" kost slechts f 220.waarbij U dan f 20.— terug ont vangt bij inlevering van een oude stofzuiger. Wij tonen U beide modellen en U bent net als wij, overtuigd van de vooraanstaande kwaliteiten van dit product. Off* Dealer voor Electro-Lux RADIO VAN EYK Kerkweg 171, telefoon 501 ALTIJD KEUS BIJ DE A. JONGEJAN Kerkweg 9 Telefoon 584 Medisch gediplomeerd voetkundige Aanstaande maandag, dinsdag, woensdag zijn wij wegens DONDERDAG dus staan wij weer voor U gereed. Telefoon 302 FOTOBEDRIJF 'Nesse 2 Kom elke week de nieuwe modellen bewonderen van Vrij* toegang op onz* toonkamer. U SLAAGT BOUWER eter Onze heerlijke deze week voor 65 ct per 250 gr. zo uit de oven. Alleen bij Uw bakker. BAKKERIJ DORPSSTRAAT 68

Weekblad voor Waddinxveen | 1958 | | pagina 6