Weekblad voor Waddlnxveen Jubileum Chr. bond van houtbewerkers JAC. SATON Sparen met Rijkstoeslag Kinderkopjes HORLOGES JAC. SAT0N vrijdag 26 september 1958 14e jaargang Adres redaktie en administratie Oranjelaan 30, Waddinxveen, Telef. 438 Verschijnt elke vrijdag Abonnementsgeld per kwartaal f 1.- bij vooruitbetaling. Advertentieprijs 8 ct per m.m. Kontraktprijs op aanvraag. Bijdragen, verslagen, etc. uiterlijk 's woensdagsavonds inzenden In de periode na het misdrijf, tij dens de bestraffing en tijdens de po gingen om weer een plaats in de maat schappij te veroveren, staat de reclas sering klaar om de reclassant te hel pen. Over wat dit helpen inhoudt, zullen we nu niet uitweiden. In het algemeen zou men kunnen zeggen, een brug slaan tussen het verleden van de reclassant en de maatschap- pij. Indien die brug geslagen wordt, is dat voor de reclassant belangrijk, maar ook niet zonder belang voor de gereclasseerde. eraan te herinne ren, dat die brug eens geslagen moest worden. De reclassering kan haar werk niet alleen doen. Ze heeft daartoe nodig werkgevers en medewerknemers, vrienden en buren, leden van de club en van de bond, die bereid zijn de man of de vrouw weer te aanvaar den als een medemens. Een mede mens tegenover wie we niet „met enige aarzeling" staan. J.H.H. Foto Sjaak Noteboom Veertig jaar geleden werd een plaat selijke afdeling opgericht van de Bond I van zusterorganisaties uit Gouda. Al- van chr. arbeiders in het hout bouwbedrijf. Ter gelegenheid van dit jubileum is zaterdagmiddag een recep tie gehouden in het Herv. Wijkgebouw aan de Esdoornlaan. Daar nam het afdelingsbestuur de gelukwensen in ontvangst van on. het voltallige college van burgemeester en wethouders, de bondsvoorzitter de heer Van Eibergen, die met zijn echt genote aanwezig was, de hoofdbe stuurder Holmer, vertegenwoordigers phen a. .d Rijn, Woerden, Hekendorp en van plaatselijke vakorganisaties, vertegenwoordigers van bedrijven en van de Kerkeraad der Gereformeerde Kerk en oud-leden van de afdeling. De heer Holmer overhandigde een geschenk onder couvert namens het hoofdbestuur. Verscheidenle andere vertegénwoordigers deden hun geluk wensen eveneens vergezeld gaan van een huldeblijk, o.a. in de vorm -van bloemen. Het comité heeft de jury-leden weer van nieuwe lijsten voorzien, zo dat na de inschrijving aan de tafel, de vlieger beoordeeld moet worden door de kunst-schoonheidsjury, bestaande uit de heren W. de Bas; H. van der Loo en P. de Rooy. Na deze formaliteiten kunt IJ naar hartelust gaan vliegeren. Doch nu eerst tot Zaterdagmiddag 2 uur pre cies. Het Comité. Predikbeurten Nederlands Hervormde Kerk V.m. 9,30 uur De heer A. J. Twigt, Delft. Nam. 6,30 uur Ds. J. van der Haar. Hervormd Wijkgebouw. Vjn. 9,30 uur Ds. J. van der Haar. Nam. 6,30 uur Geen dienst. Kring Wet en Evangelie, Verenigingsgebouw, Stationsstraat 18. V.m. 9,30 uur E. H. Kalkman. Nam. 7 uur Ds. J. Monteban, Driebergen. r,#»rpfnrp^pr<lp Kerk V.m. 10 uur Ds. Dee, Rotterdam. Nam. 6,30 uur Ds Roest, Rotterdam Chr. Afgesch. Gemeente V.m. 9,30 en nam. 5 uur Leesdienst. Woensdag 1 oktober nam. 7 uur Ds. A. P. Verloop, Alblasserdam. Oud Geref. Gemeente, Zuidkade 159. Maandag 29 september nam. 7 uur Ds. M. A. Mieras, Krimpen a.d. IJssel. Rem. Geref. Gemeente. V.m. 10 uur Ds. F. Mackenzie, Leiden ZONDAGSDIENST wordt waargeno men door Dr. P. van der Linde. doorn; A. J. Brouwer en P. Noorlan- der; GEOVNDEN EN VERLOREN VOORWERPEN. Gevonden; portemonnaie; kinder- bril; mandje met een kleed; sjaaltje; doublé armband; Verloren: bankbiljet; aktetas met inh.; bril; achterbinder van tractor; grijze plastic herenjas; bruine dubbele fietstas; reservewiel van Rover; HET IS HEEL EENVOUDIG Eerst naar de huisarts voor het verwijsbriefje, dan nu ar de oogarts v< or het recept en voor EEN GOEDE BRIL OPTICIEN De zaak met de buirenklok Burgerlijke Stand Aangfiten van 18 tot 24 sept. Geboren: Barendina, z. v. B. van Wichen en P. C. Graafland. Acacia straat 18; Peter Jaap, z.v. J. P. van den Berg en A. Spiegelaar, Kleikade la; Johannes, z.v. F. J. Vink en J. A. Paulusse, Meidoornstraat 35; Eddy, z.v. J. P. Mul en W. G. H. de Jong, Burg. Trooststraat 76; Arie, z.v. N. Brouwer en L. van der Cmde, Kerkweg 58; Jannetje, d.v. W. Dekker en J. Baas, Zuidkade 152; Teunis, z.v. W. Burger en J. van der Ren. Acaciastraat 56; Jolanda, d.v. P. de Bruin en C. Rog geveen, Zuidkade 90f; Maria Johanna, d.v. P. de Bruin en *-• Roggeveen, Zuidkade 90f; Ondertrouwd: A. H. N. Beumer en ij' van Soest! A. Burggraaf en S. Bak- Gehuwd. L. Monster en C. Hoogen- MET ENIGE AARZELING. We zouden hem Jan de Vries kun nen noemen. Hij heet wel anders, maar met een verzonnen naam kun nen we het even goed, zo niet beter, doen. Vijf en dertig jaar getrouwd, twee kinderen, beroep kantoorbediende. Hij had gesolliciteerd naar een nieuwe baan werd door de personeelschef ge moedelijk ontvangen. Deze nam zijn sollicitatiebrief nog eens met hem door, zijn opleiding, zijn vroegere be trekkingen, de redenen waarom hij die voor andere had verwisseld. Een redelijk bezoldigde betrekking werd gevolgd door een andere op veel lager niveau. „Waarom bent u toen. Er viel een pijnlijke stilte. Niet doordat Jan de Vries in de war was gebracht door de vraag. Hoewel hij had gehoopt, dat zij achterwege zou blijven, had hij van te voren al over wogen, dat hij twee dingen kon doen: er omheen praten of met de waar heid - die toch eens zou blijken - voor de dag komen. Hij had het laat ste gekozen. Ik heb toen met de justitie te ma ken gehad - verduistering in dienst betrekking - gearresteerd, twee maan den preventief de rest voorwaarde lijk - maar natuurlijk mijn baan kwijt. Stilte. Toen sprak de personeelschef weer. Hi] was niet veranderd in die enkele ogenblikken, de personeels chef. Hij zette het gesprek voort. Alleen leek zijn toon iets minder ge moedelijk, dacht Jan, maar hij kon zich vergissen. Men wordt gevoelig op dit punt. Dit is geen sentimenteel verhaaltje. Er wordt niet in verteld, dat Jan de Vries de betrekking niet kreeg, om dat hij tien jaar geleden een misdrijf had begaan, weliswaar als volkomen gereclasseerd kon worden beschouwd, maar toch niet geheel werd ver trouwd. Integendeel, hij kreeg de be trekking. De brief, waarin hem dit werd meegedeeld, begon met de woor den .,met enige aarzeling" en besloot met de zin: Wij hopen dat er in uw gedrag geen enkel element zal zijn, dat ons deze beslissing doet betreu ren. D,at,.was fijntjes gezegd. Fijntjes en duidelijk. Duidelijk voor de goede verstaander, die slechts een half woord nodig heeft. Jan antwoordde, dat hij de betrekking gaarne aan vaardde en dat hij zijn best zou doen. Waarom dit verhaaltje zonder eind? Wel, hierom. Van de mensen die met de justitie in aanraking komen, overkomt dit de meesten slechts eenmaal in hun le ven. Hun misdrijf moet worden ge straft. Of dit nu geschiedt door een voorwaardelijke of een onvoorwaarde- hjke straf, op dit punt zijn we het wel eens dat onze maatschappij het in het algemeen niet zonder de straf in eni gerlei vorm kan stellen. Maar aan die straf moet een eind komen, vroeg ot laat, En daama behoort de man of de vrouw weer een reële kans te hebben in het leven. Een verklaring van de nieuwe Jeugdspaarwet Het is altijd zo geweest, dat spaar zaamheid! zichzelf belbonde. Met de nieuwe Jeugdspaarwet wordt dat loon belangrijk groter, want er komt nu een wettelijke toeslag van 10 pCt over het gespaarde bedrag plus de rente. Hier verder wordt nader uiteengezet onder welke voorwaarden die premie zal worden toegekend en welke mo gelijkheden zon wettelijke spaarover- eenkomst biedt voor jongeren van tenminste 15 jaar en hoogstens 20 jaar oud (dienstplichtigen t.m. 23 jaar). Deze Jeugdspaarwet kunnen we be schouwen als een eerste wettelijke stap ter bevordering van de bezits- vorming. c Babyderm Haarwater (Haar- groei-tonic) legt reeds in de jeugd de basis voor een gezonde haargroei. Flacon f 1.90. Voor lange tijd toereikend. Voor de spaarbanken is het echter van betekenis, dat spaarders in de ge noemde leeftijdsgroep een duwtje in de rug krijgen om tot een eigen spaar rekening te komen. Wij willen de jongeren dan ook gaarne in overweging geven een spaarovereenkomst bij een bank aan te gaan. De voordelen zijn duidelijk sprekend (zie onderstaande bereke ning). Het jaarlijks te sparen mini mum van 30,Ran hoogstens be zwaarlijk zijn voor de nog niet wer kende jongeren, wier ouders het be lang van zo'n spaarovereenkomst in overleggen. Er kan tenslotte nog worden gewe zen op het feit, dat de uit te betalen rijkspremie niet in aanmerking komt voor de inkomstenbelasting. Wie komen in aanmerking voor een J.S.O. Alle jonge mensen van 15. 16, 17, 18, 19 en 20 jaar kunnen zich voor een spaarovereenkomst laten inschrij ven. Zij die in militaire dienst zijn ge weest kunnen een J.S.O. aangaan zolang zij niet ouder zijn dan 23 jaar Zij dienen dan een groot-verlofpas te overltggen. Minderjarigen kunnen zelfstandig een J.SO.. tekenen of de wettelijke vertegenwoordiger kan dit ten name van de minderjarige doen. Benodigd identiteitspapier. De minderjarige moet bij het teke nen van de J.S.O. een identiteitsbe wijs kunnen overleggen. Als zodanig komen in aanmerking paspoort, post- identiteitsbewijs, uitreksel geboorte register, trouwboekje van de spaar der of van zijn ouders, rijbewijs, ren- tekaart of een officiële toeristenkaart De wettelijke vertegenwoordiger dient bij het tekenen van een J.S.O, een dergelijk bewijs te tonen van zichzelf en bovendien van de betrok ken minderjarige. Hij moet ook kun nen bewijzen, dat hij wettelijk verte genwoordiger is. Dit kan blijken uit het trouwboekje of uit een wettelijke verklaring inzake voogdijschap. Hoe krijgt men de rijkspremie van 10 pCt. De premie van 10 pCt wordt uitgekeerd over het gespaarde bedrag, vermeerderd met de bijgeschreven rente, indien men tenminste zes jaar spaart. Desgewenst kan er nog 3 jaar worden doorgespaard, waardoor de premie natuurlijk hoger wordt. Een uitzondering vormen weer de oud- militairen, die een jaar langer - ten hoogste 10 jaren kunnen sparen. Voor alle J.S.O.-spaarders geldt, dat men niet langer kan sparen dan tot en met 31 december van het jaar waarin de spaarder 29 jaar wordt. Houdt men het sparen niet zes jaar vol (behoudens de hierna te noemen uitzonderingen) dan vervalt het recht op de rijkspremie. Uitzonderingen. De houder van een SJ.O., die in het huwelijk treedt, kan desgewenst zijn gehele tegoed inclusief de rijks premie van 10 pCt opnemen, mits hij tenminste gedurende drie jaar heeft gespaard. Dit geldt ook voor het geval, dat een der ouders van de spaarder komt te overlijden. Wil de spaarder echter verder sparen, dan dient er tenmin- ste J 1op de rekening te blijven staan, welk bedrag in hetzelfde ka lenderjaar weer moet aangroeien tot minstens 30, Opnemen van de rekening is mogelijk. _In geval van huwelijk of van over lijden van een der ouders kan het saldo van de J.S.O.-rekening worden opgenomen met behoud van de pre mie, mits er tenminste drie jaar is gespaard. Afgezien hiervan kan elke spaarder echter éénmaal per jaar geld opne men van zijn S.J.O-rekening met be houd van zijn recht op premie. Voorwaarde is echter, dat nooit meer mag worden opgenomen dan het bedrag dat in hetzelfde jaar werd ge stort. Voorbeeld. Wanneer een spaarder na drie jaar een tegoed heeft van 100,— en hij stort in het vierde jaar f 50,dan mag hij daarna hoogstens een keer geld opnemen tot een maximum van 50,—. Vóór het eind van het vierde jaar moet zijn rekening weer op minstens 120,— staan (4x 30,—) om zijn recht op premie te behouden. Het jaarlijks te sparen bedrag. Op een J.S.O.-rekening kan ten hoogste 200,per jaar worden ge spaard. Wil men meer sparen, dan kan daarnaast een gewone rekening worden geopend, waarover echter geen premie wordt uitgekeerd. Aan het eind van het spaarjaar moet het saldo op de rekening minstens gelijk zijn aan het aantal jaren dat men spaart maal het bedrag van 30,—. Het gespaarde bedrag zon der de rente moet dus minimaal zijn: f 30,aan het eind van het le jaar 60,aan het eind van het 2e jaar 90,— aan het eind van het 3e jaar 120,aan het eind van het 4e jaar 150,aan het eind van het 5e jaar 180, aan het eind van het 6e jaar Dit houdt dus in dat het sparen wel eens een jaar kan worden overgesla gen, mits het tegoed voldoende is. in staal doublé goud getest gegaranteerd 100 <yfl service De zaak met de buitenklok Voorbeeld. Een spaarder heeft aan het eind van het 4e jaar f 160,bijeen gespaard. Hij kan dan zo nodig het 5e jaar niets sparen, doch moet het 6e jaar ten minste 20,bijsparen om zijn recht op premie te behouden. Het eerste spaarjaar eindigt op 31 december na de datum, waarop de eerste storting is verricht. Gaat men dus op 10 december een J.S.O. aan dan moet er binnen 20 da gen minstens 30op de rekening staan. De volgende spaarjaren zijn dan verder de volle kalenderjaren. Uitkering. Bij beëindiging van de J.S.O., dus na 6, 7, 8 of 9 jaar sparen kan het volle tegoed bij de banken worden opgenomen. Dit omvat dan a) het zelf gespaarde bedrag. b) de samengestelde rente van die bank. c) de rijkspremie van 10%. Een rekensommetje. Wij berekenen hieronder het resul taat van een J.S.O.-rekening onder de gunstige omstandigheden, dus na 9 jaar sparen van het maximale bedrag van 200,per jaar. Gemakshalve wordt de rente onveranderd tegen 31 pCt berekend. Zelf gespaard bedrag 9x 200,— D.. f 1,800,- Bijgeschreven rente van de bank f 286,— 500,extra kan krijgen. Daarvan is de premie dus 208.— vrij van in komstenbelasting. Pluimveehoekje ZIEKTEBESTRIJDING Het is reeds uit den treure gezegd en geschreven, dat hoenderziekten veel gemakkelijker te voorkomen dan te genezen zijn. Er moet dus gezorgd worden, dat de vorwaarden bestaan voor een goe de gezondheid. Een der eerste hiervan is, dat de dieren deugdelijke lucht kunnen in- ademmen. Nodig is daarom, dat de nacht- en daghokken luchtig en ruim zijn, dat er bovendien voldoende ge ventileerd kan worden. 's Zomers zijn de dagen lang en kunnen de hoenders dus het grootste dee Ivan de tijd buiten doorbrengen. Maar waar een slechte huisvesting is, verblijven ze toch ook daar nog onge veer een derde deel van de tijd in een ongezonde, vunzige lucht. Deze werkt natuurlijk hoogst na delig, vooral in deze tijd van het jaar, omdat het kippenlichaam door een langdurige, onafgebroken leg meer verzwakt is en dus minder weerstand kan bieden. De meelste hoenderziekten (buiten snot en diphteritus) treden daar, waar slechte hokken zijn, dan ook juist in deze tijd op. Gelukkig begint men van lieverede dat dan ook meer en meer in te zien He tware te wensen, dat goede hok ken spoedig overal regel zullen zijn. Verder is absoluut nodig, dat de hokken ook voortdurend gereinigd worden, want in de kippenuitwerpse- len zit veel ammoniak en dit gas is als beslist schadelijk te beschouwen. Het kan ni. een slepende ontsteking van de ogen, de keel en de longen veroorzaken. De ammoniakgassen ver zwakken het ganse gestel en maken het daardoor avtbaarder ook voor an. dere ziekten. Waar een behoorlijke luctverver- sing ontbreekt, daar zal in de zomer bij heet we^r, de hoklucbt spoedig bedorven zijn, dat spreekt van zelf. De vochtigheid der lucht in het nachthok mag niet hoog zijn. Deze bevorderd nl. de ontwikkeling van allerlei ziektekiemen en bemoeilijkt de transpiratie of het zweten, waar mee een voorname warmteregulateur van het lichaam buiten werking is gesteld. Hoe verkrijgt men een te hoog vochtgehalte in het kippenhok? Op verschillende manieren. Ten eerste als het hok een voch tige bodem heeft, op een laag terrein is aangebracht, of uit zwarte, natte grond bestaat. De bodem van het kippenhok moet uit zand bestaan, ri vier of bergzand en hoger liggen, dan het mogevende terrein. Ten tweede als er geen voldoende ventilatie en verlichting is. Ten derde als er te veel kippen in worden opgesloten. Deze toch stralen vpchtige warmte uit, die in het hok blijft hangen, als er geen voldoende ventilatie is en die haar hoogtepunt berieiktt heeft tegen de morgen, als de dieren naar buiten gaan. Deze overgang is hoogst nadelig. Snot en diphtheritus zijn vaak op rekening te schrijven van te kleine bedompte hokken. Kippenvriend. Rijkspremie van 10 pCt over het totaal 208,60 2.294,60 Het komt er dus op neer dat men boven het gespaarde bedrag bijna Sport in 't kort V.V. WADDINXVEEN. Het le elftal kwam afgelopen week end wel zeer goed uit de bus, door het lang niet zwakke VEP met een 3-0 nederlaag naar huis te zenden. Er werd fris gevoetbald en de kan sen welke zich voordeden werden nu benut. Reeds voor de rust hadden on ze jongens reeds een 2-0 voorsprong door goede doelpunten van van Ge- looven en Monster. Na de rust wist van Gelooven uit een penalty er nog een aan toe te voegen. Het 2e elftal stelde wel zeer te leur, door haar uitwedstrijd tegen Schoonhoven 3 met niet minder dan 6-1 te verliezen. Het 3e elftal moest ook in GDS 2 zijn meerdere erken nen, al hoewel de uitslag 7-2 wel ge flatteerd is. De juniorenelftallen deden ook de ze week weer van zich spreken, door Be Fair met 4-2 de baas te blijven. Appel was hierin zeker de beste man van het veld. De B-junioren verloren echter hun wedstrijd tegen Be Fair B met 2-1 en dit is zeker hun eigen schuld, daar zich hierin spelers bevinden, die van oordeel zijn dat zij alleen voetballen. Men denke er goed aan dat er altijd nog met 11 man gespeeld dient te worden. De C-junioren verrasten vriend en vijand voor haar eerste overwinning ln de wacht te slepen. WSE c ging met niet minder dan 7-3 ten onder. De beste man was hier zeker van der Voor het a.s. weekend is zeker de wedstrijd van de zat. 1 tegen Be Fair i bet grote gebeuren. De uitslag van deze wedstrijd is altijd moeilijk te voorspellen want hierin spelen zoveel

Weekblad voor Waddinxveen | 1958 | | pagina 5