Dictori) Bezoek commissaris der Koninging JAC. BATON Veilig Verkeer Drop Dinsdag heeft de Commissaris der Koningin in deze provincie, Mr. J. Klaasesz, vergezeld van zijn echtge note en de wnd. chef van het kabinet, de heer J. C. Sillvis een werkbezoek aan onze gemeente gebracht. Na een korte vergadering met het college van burgemeester en wethou ders volgde een openbare vergadering van de gemeenteraad. Daarin heeft burgemeester Warnaar in de eerste plaats zijn vreugde uitgesproken over het hoge bezoek. Waddinxveen is blij met uw komst, zeide hij. En dat toon de het dorp ook, want overal wapper den vlaggen. Burgemeester Warnaar schetste, hoe zijn gemeente van een eenvoudige landelijke gemeente snel is gegroeid tot een dorp met bijzonder veel in dustrie. In de archieven heb ik ge vonden, vertelde hij dat ruim een eeuw geleden Waddinxveen met de helft van het gemeentelijk inkomen armlastigen te hulp moest komen. Maar de kentering is gekomen. Wad dinxveen bezat enkele ondernemende inwoners, die klein begonnen, maar door hun werkkracht de grondslag hebben gelegd voor enkele grote fa brieken van nationale betekenis. Hat karakter van het dorp veranderde. Nu werken behalve vele inwoners duizend werknemers van buiten het dom in Waddinxveen fabrieken. de beste Herenkleding alleen in uw woonplaats verkrijgbaar b\j B R O UWE R Op een van die grote bedrijven, al dus burgemeester Warnaar, heeft on ze buur verliefde blikken geworpen. En daarmee was hij overgestapt op de voorgenomen grenswijziging, die Waddinxveen heel hoog zit. Want be halve een uitgestrekt gebied tot aan de rijksweg zal het dan ook de N.V. Carrosseriefabriek Verheul moeten afstaan. En dat, sprak de bur gemeester, gaat ons zeer aan het hart. De vader van de tegenwoordige directeuren is als gewoon wagenma ker begonnen in een werkplaatsje, dat zes gulden per week aan huur deed. Nu komt ge in alle delen van het land maar zelfs ook in Saoedie Arabië autobussen tegen die het V-teken voeren en iedere Waddinx- vener is daar trots op. Daarom aldus de burgemeester, is het een nare ge dachte zo'n bedrijf te moeten prijsge ven aan de honger van de buren en daarom ook hopen wij, dat dit alsnog zal kunnen worden afgewend. De snelle industriële ontwikkeling heeft hoge eisen aan het gemeentebe stuur gesteld. Niet altijd is er in Den Haag voldoende begrip getoond, voor wat in Waddinxveen gebeurt. Gelukkig gaat dat de laatste jaren beter. Zonder stunts uit te halen zijn wij er in geslaagd grote aantallen wo ningen te bouwen. We hebben elke mogelijkheid volledig benut, steeds lagen onze plannen klaar. Het resul taat is, dat de Shiepwijk is volge bouwd met 574 woningen en negen winkels. Rondom de R.K. kerk wer den 78 woningen gebouwd, nu zijn we hard bezig in de Puttepolder, waar de eerste blokken gereed ko men. Niet minder dan 128 premie- bouw-woningen werden verkocht voor de eerste paal in de grond ging, voor nog zestig wachten we op de goedkeuring. Een rioolzuiveringsin stallatie, waaraan bijzonder grote be- auiiajopi op pjpuio 'puo^saq ojjaoq van een zeshonderd woningen in open water uitkomt, is bijna gereed. On danks vele financieringsmoeilijkheden, aldus de burgemeester, konden wer kelijk belangrijke dingen toch door gaan. De heer Ververs vroeg aandacht voor het probleem van de grenswijzi- ing met Gouda, waardoor kostbare uingrond thans onnodig verloren iaat. Verder vroeg hij medewerking voor de watervoorziening in de pol dergebieden. Mevr. van der Torren-Veendorp vroeg in verband met de a.s. burge meesters-vacature een nieuwe bur gemeester, die vaart wil ontwikkelen, zoals ook burgemeester Warnaar dat beeft gedaan. Het gaat niet om de Politieke kleur, maar om vaart en mitiatiefVerder vroeg spr. de aan dacht voor een verenigingsgebouw, *aar iedereen gebruik van kan ma ken. De heer Venema verklaarde zich 'Moord met de zienswijze van mevr, van der Torren inzake de burgemees tersbenoeming, maar hij was van oor- al, dat het iemand moest worden an Prot. Chr. richting, gezien de sa menstelling van de bevolking, bij "e'b oordeel de heer Kooijman zich 'aasloot. he heer Okkhrse wilde ten aanzien an de nieuwe burgemeester niet uit. n van de vraag of het iemand et zijn van prot. chr. huize, maar at het iemand moet zijn die gelovig 'as, zodat hij verder aan alle eisen otdoende, ook wel katholiek zou Pnnen zijn. Ik vind het prettig met u over al- rlel problemen te praten en deze de gemeente beter te leren ken- zo beantwoordde mr. Klaasesz de aadsleden. Wanneer ik mijn aanbe- nS in de burgemeestersbenoeming °et doen, zal ik gemakkelijker kun- en beoordelen, wie de juiste man op de juiste plaats zal zijn. U vraagt een „schaap met vijf poten". Hij moet koopman en handelsman zijn, aan pu blic relations doen, jeugdleider zijn en bovendien volgens sommigen van een politieke partij of religieuze richting. Ik zal er naar streven aldus de commissaris, iemand te vinden die bij de bevolking past. Iemand die een vertrouwensman en een vraagbaak in de gemeente zal zijn. Het aantal sol licitanten voor Waddinxveen is gro ter dan normaal en ik geloof wel, dat er een haalbare kaart inzit. Over de grenswijzigingsplannen zeide mr. Klaasesz, dat het nu een maal zo is, dat Gouda in de toekomst belangrijk zal moeten groeien. Op het ogenblik lijkt Gouda niet alles nodig te hebben, maar dat kan veranderen. Er zal overigens nog genoeg over ge zegd kunnen worden, aldus de com missaris. Ik heb met vreugde geconstateerd dat er weinig kritiek is en dat hier met plezier wordt gewerkt. Op de griffie werd me zelfs verteld, dat het aantal woningzoekenden in Waddinx veen enkele procenten lager ligt dan over het algemeen in de provincie. Ova# het verenigingsgebouw zeide hij, dat daarin de gemeente toch de grote stoot zal moeten geven omdat de pro vincie alleen maar bijspringt als haar bijdrage een sluitpost kan zijn. Tijden^ de raadsvergadering bracht mevr. Klaasesz een hazoek aan del ponny-fokkerij van de heer P. D. Stuurman'en aan het wijkgébouw van het Groene Kruis. In de morgenuren werd een bezoek gebracht en de N.V. Kempkes' meu belfabrieken, waar het gezelschap werd rondgeleid door de heren Ht. en Hk. Kempkes, terwijl daarna de rioolwaterzuiveringsinstallatie in ogenschouw werd genomen. In de middag werd eerst een be zoek gebracht aan de speelgoedfabriek van de N.V. Okkerse. Na de rond gang bood de heer C. E. G. Okkerse de commissaris in zijn kwaliteit van voorzitter van het Prinses Beatrix Poliofonds 50 stuks speelgoed aan, met welk geschenk de commissaris zich zeer ingenomen toonde. Het laatste bezoek gold de N.V. Carrosseriefabriek Verheul, waar het gezelschap werd ontvangen door de directeuren de heren H. Verheul en F. Hoogerdijk. Nadat het bedrijf was bezichtigd boöd de heer H. Verheul mevr. Klaasesz een gebakstel aan met afbeeldingen van koetsjes en rijtui gen, zoals deze vroeger werden ge maakt. Tot slot was er de samenspreking met vertegenwoordigers der bevolking in het Geref. verenigingsgebouw. Hier heeft de negenjarige Jeannette Jenné, dochtertje van de gemeente secretaris, mevr. Klaasesz een ruiker bloemen overhandigd. Daarna was er een levendig gesprek over allerlei plaatselijke probleempjes met verte genwoordigers van het gehele Wad- dinxveense leven. De Commissaris der Koningin heeft vervolgens nog een overzicht gege vens van de opgedane indrukken, waarna burgemeester Warnaar een woord van dank sprak voor de tijd die de Commissaris zich gegund had dit werkbezoek te brengen. MET IS MEEL EENVOUDIG Eerst naar de huisarts voor het verwijsbriefje, dan naar de oogarts voor het recept en voor EEN GOEDE Sim Daar De zaak met de buitenklok E.H.B.O. Geachte burgers van Waddinxveen. De zomer is ten einde en het wordt nu weer tijd om ons te beraden hoe wij de lange winteravonden kunnen gebruiken als vrije tijdsbesteding. Wij kunnen u een goede raad geven, be steedt een avond per week om de cursus te volgen van de Kon. Ned. Ver. E.H.B.O. afd. Waddinxveen. Dan is een avond per week op nuttige wijze besteed. Want iedere man of vrouw gehuwd of ongehuwd behoort te weten hoe gehandeld moet worden ingeval van een ongeval. In een ge meente als de onze. welke zich op haast stormachtige wijze uitbreidt is het aantal leden van de E.H.B.O. veel te klein. Wij vragen ons wel eens af wat de oorzaak is dat zo weinig men sen zich aanmelden als lid. Ziet men op tegen de kosten? nu die zijn zo hoog niet want het is een eigenaardig verschijnsel dat juist de belangrijkste verenigingen het laagst in contributie zijn. Of is de leerstof te droog? zo ja dan moeten wij dit tegenspreken. Deze is juist zeer boeiend, en helt geeft u grote voldoening te weten dat hetgeen u leert u in staat stelt uw medemens te helpen op de juiste wij ze. Denkt u er nog eens goed over na neem het verstandig besluit; komt maandag 6 oktober naar school B aan de brug en geeft u op als lid. Gij zijt allen hartelijk welkom. Dus laten we dan afspreken tot maandagavond 6 oktober, 's avonds 8 uur. NAAR DE EXPO. Zoals meerdere malen in dit blad is medegedeeld, werd aan elk 15e paar, welk per trouwauto's gereden werd door de combinatie van den Pig en Peg op stap 73. Toevallig keek het dametje door het raampje in de deur en zag daar een man met een woedend gezicht naderen. Ze stootte Pig aan. Dat is denkelijk iemand voor jou! De lange schrok wel een beetje toen hij de dikke heer zag aankomen. Waar moest hij zo vlug heen? 74. In het bagagenet! opperde Peg. Dat was nog niet eens zo'n gek idee en ongezien klauterde hij naar bo ven. Hij lag nog maar net toen de deur werd opengegooid en het heer schap binnenstoomde, briesend van kwaadheid. Berg-Buitelaar-Burger een gratis reis naar de Expo aangeboden. We vernemen zo juist, dat deze reis ten deel is gevallen aan het echtpaar J. de Rooy-Goedhart en A. J. Brou- wer-Noorlander. GESLAAGDEN. Voor het examen Hoofdakte slaag de onze plaatsgenoot T. Postma. Voor het groot tentamen theologie slaagde aan de Rijks Universiteit te Utrecht, onze plaatsgenoot J. H. H. Brok. OBPRENGST OLIEBOLLEN VERKOOP. De opbrengst van de Oliebollenver koop ten bate van het instrumenten fonds voor Concordia bedroeg 750, netto. V A ARDIGHEIDSPROEVEN. Zaterdagmiddag zullen in school A de jaarlijkse vaardigheidsproeven worden afgenomen voor het Kon. Ned. Gymnastiekverbond. O.a. zal T.O.O.S. ook hieraan deelnemen. Predikbeurten Nederlands Hervormde Kerk. V.m. 9,30 uur Ds. J. van r Haar. Nam. 6,30 uur Ds. R. C. Cuperus, Wouterswoude. Hervormd Wijkgébouw. V.m. 9,30 uur Ds. J. C. Cuperus. Nam. 6,30 uur Ds. J. van der Haar. Kring Wet en Evangelie, Verenigingsgebouw, Stationsstraat 18. V.m. 9,30 uur Ds. E. H. Kalkman Gereformeerde Kerk. V.m. 10 en nam. 5 uur Ds. J. Snoey. Chr. Afgesch. Gemeente. V.m. 9,30 en nam. 5 uur Leesdienst. Dinsdag 7 oktober nam. 7 uur Ds. A. Bijkerk van Sliedreeht. Rem. Geref. Gemeente. Geen dienst. De ZONDAGSDIENST wordt waarge nomen door Dr. C. A. de Geus, Sta tionsstraat 6, Telef. 876. Pluimveehoekje In de loop der jaren is het toedie nen van versterkings- en geneesmid delen, o.a. voor ons pluimvee, in een eenvoudiger vorm. zeer toegenomen. Bovendien maakte de wetenschap aanmerkelijke vorderingen op dit ge bied. Tk vond in een pluimveeblad geda teerd 20 aug. 1925 onderstaand artikel van de heer van Weeren, waaruit blijkt, dat reeds vroeger grote waar de werd gehecht aan het gebruik van levertraan ook voor pluimvee. In de nieuwe spelling neem ik dit artikel onveranderd over. Levertraan, haar waarde voor ons pluimvee. Onder de sedert talloze jaren be kende en veel gebruikte huismiddelen bekleedt de levertraan een eerste plaats en een zeer eervolle tevens. Vele mensengeslachten gebruikten haar in him kinderjaren en dankten er hun betere lichaamsgroei, hun krachtiger constitutie aan. Ook toen reeds kwam men tot de gevolgtrek king," dat er in de levertraan kracht- stoffen moesten wonen, die niet alleen op het menselijk organisme maar ook op het dierlijk lichaam van hoogst nuttige invloed waren. In die langver- vlogen dagen toch was het reeds ge woonte geworden b.v. aan jonge hond jes elke morgen een paar druppels le vertraan te geven als 'voorbehoeds middel tegen de gevreesde honden ziekte. Men zag inderdaad toen reeds in, dat het geregeld gebruik van dit een voudig middel een zeker weerstand vermogen ,een meerdere fisieke kracht aan de jonge dieren gaf en hen zoda nig versterkte, dat ze kritieke leef tijd beter doormaakten en als bewijs- van algemeen welzijn een mooi glan zend haar verkregen. Later ging men ook begrijpen, dat voor jong pluimvee diézelfde stof nuttig kon Zijn en toen reeds begon men aan slechtgroeiende kuikens levertraan toe te dienen. Heden ten dage is het gebruik er van veel algemener geworden en neemt nog voortdurend toe. Op het dit jaar gehouden pluimvee congres werden zeer veel nuttige za ken besproken en onder andere wor den zeer belangrijke en duidelijke mededelingen gedaan over de pluim vee-voedingsleer. Daarbij werd gewe zen op de nuttige werking van de le vertraan bij jonge dieren wegens de geheimzinnige (vitaminen) die er zich in moeten bevinden. Er zijn ontelbaar wetenschappelijke proeven genomen, die alle tot resul taat gaven, dat levertraan voor de groei van kuikens zeer bevorderlijk is. De kracht van de direkte zonne stralen is algemeen bekend en het bleek, dat de levertraan zonneschijn kan vervangen, want proefkuikens binnenshuis gehouden bleven gezond en vrij van beenzwakte en ontwikkel den zich goed bij extra toevoeging van levertraan op hun menu. Kippenvriend. uand- en Tuinbouw HET MESTEN EN OPFOKKEN VAN KALVEREN. De ervaring heeft geleerd, dat zelfs sterke levenskrachtige kalveren enige moeilijkheden kunnen geven, indien niet op een goede voeding en verzor ging gelet wordt. Bij de kalvermesterij moet wat be treft de huisvesting speciaal op de volgende punten worden gelet 1. De ruimte, waarin de mestkalve- ren ondergebracht worden, moet warm zijn, maar niet benauwd. De beste temperatuur is 18-20° C. Mest en gier moeten, indien mogelijk, iedere dag verwijderd worden om de ontwikke ling van ammoniak te voorkomen. 2. Tocht moet angstvallig vermeden worden. 3. In een warme stal, waar het niet tocht, kunnen de kalveren het beste op lattenroqsters worden gezet" dijt bevordert de afvoer van de gier en mest kan gemakkelijk worden wegge spoeld. 1C0 gram 45 cent Alleen zaterdag 100 gram 29 cent A. van der Heiden Zuidkade 1 - Telefoon 335 4. Zindelijkheid speelt een grote rol bij de mesterij van kalveren. Als een hok leeg is gekomen, dient dit goed te worden schoongemaakt met warm water en zeep en vervolgens te wor- doen ontsmet b.v. met een één-per centage natronloogoplossing. 5. Alle ijzer, dat eventueel voor hang en sluitwerk wordt gebruikt, moet zwaar gegalvaniseerd zijn. Hat voeren van de mestkalveren geschiedt bij voorkeur 3 maal per dag met zo groot mogelijke en zo regel matig mogelijke tussenpozen. Indien dit bezwaar oplevert, kan met 2 maal voeren worden volstaan. Hierbij is stipte regelmaat een eerste vereiste, terwijl eveneens in het bijzonder op zindelijkheid bij de bereiding van de melk gelet moet worden. Nu de kunstmelk in ons land zijn intrede heeft gedaan en reeds op gro te schaal zijn weg heeft gevonden naar de boerderij, is het nuttig ook hierbij even stil te staan. Hiermee kan inderdaad voordeliger gemest worden, wanneer 1. deze melk de eigenschappen van volle melk in voldoende mate kan op brengen (vlotte opname, goed ver teerbaar, weinig spijsverteringsstoor nissen, snelle vlees, en vetvorming, blank vlees en vet). 2. de mester over deugdelijk water (b.v. leidingwater) kan beschikken. 3. ziekte-onderdrukkende stoffen b.v. anitbiotica) niet nodig zijn om met voldoende bedrijfszekerheid te wer ken. Vooal aan dit laatste punt voldoen da meeste kunstmelkpoeders niet. On langs is echter een produkt in de han del gebracht, waarvan het vet door homogenisatie zeer fijn in de melk wordt verdeeld. Vervolgens wordt het gedroogd volgens verstuivings-metho- de. Door deze produktiegewijze is het vet op dezelfde wijze in de melk ver- dseld, omslolten door het eiwit, als het botervet in volle melk. Hierdoor wordt een zeer goede op losbaar en verteerbaarheid verkregen, terwijl het gebruik van antibiotica overbodig is. Naast het produkt voor het mesten onder het merk Spraymes wordt ook een produkt voor het opfokken ver vaardigd, onder het merk Sprayfo. Hoewel de financiële voordelen bij het opfokken niet zo duidelijk spre ken, zal het toch in vele gevallen de moeite lonen een deel van de volle melk door kunstmelkpoeder te ver vangen. Daar een en ander echter af hangt van het inzicht van de fokker, is het moeilijk hiervoor richtlenen te geven. Sport in 't kort W.SE. NIEUWS. WSE I kwam niet verder dan een 5-5 gelijkspel mede doordat de ach terhoede geen beste middag had. Een derde elftal lijkt zo gemakkelijk te overwinnen, maar vooral de linker vleugel van Schoonhoven was zeer snel van deze zijde kwam dan ook het grootste gevaar. De voorhoede van WSE had met haar schoten geen ge luk, want paal en lat stonden in de weg niet tegenstaande werden er 5 doelpunten gescoord. Nog wat meer samen en wanneer de achterhoede er met de a.s. wedstrijd tegen Gouderak 3 beter in is kunnen we de wedstrijd met vertrouwen tegemoet zien. Aan de standenlijst kan men zien dat er weer stevig aangepakt zal moeten want het gaat tegen de koploper. Gouderak 4 2 2 0 6 Waddinxveen 2 4 2 1 1 5 Schoonhoven 3 4 2 115 WSE 4 2 115 Lekkerkerk 3 4 12 14 Boskoop 3 4 12 14 Nic. Boys 2 4 12 14 Stolwü k2 4 0 2 2 2 Nieuwkoop 2 3 0 0 3 0 WSE II verloor haar wedstrijd te gen Donk 5 met 1-3. Jammer toen de stand 1-2 was, dat er een penalty ge mist werd door WSE anders geweest, de krachtsverhouding maakte weinig verschil. Door deze uitslag is de stand voor het tweede als volgt: Donk 5 4 7 WSE 2 4 6 Haastrecht 3 4 3 Bodegraven 3 2 4 Olympia 5 4 3 RVC 3 3 2 GSV 5 3 2 Esto 3 2 0 Boskoop 4 0 0 Stolwijk 5 0 0 Maandag 5 oct. contactavond voor leden en donateurs in het verenigings gebouw, Burg. Trooststraat 4. V.V. WADDINXVEEN. Afgelopen weekend hebben we dan de derby „Be Fair-Waddinxveen" weer mogen bijwonen en gezien het vertoonde spel kunnen we niet in zo'n hoera-stemming komen. Be Fair wist deze wedstrijd met 2-0 te win nen, hoewel dit geflatteerd was daar beide doelpunten door spelers van Waddinxveen werden gescoord. Een gelijk spel was naar onze mening wel de verhouding, daar hier twee ploe gen aan het werk zijn geweest, waar in de achterhoeden het sterkste ge deelte vormden en de voorhoeden er maar bitter weinig van terecht brach ten. Het 2e elftal ontkwam maar net aan een nederlaag van Lekkerkerk 3 en wist in een zeer slechte wedstrijd 1-1 te spelen. Het 3e elftal moest in Woerden 4 zijn meerdere erkennen en ging met 7-2 ten onder. De A-junioren blijven het goed doen en deze keer werd Spirit A met niet minder dan 10-1 verslagen. An ders is dit gesteld bij de B en C junioren die respectievelijk met 8-2 en 4-1 door Moerkapelle B en Gouda D werden verslagen. Voor het a.s. weekend gaat het le elftal naar Bodegraven en daar het hier een wedstrijd voor de bovenste plaats betreft houden wij het maar op een gelijk spel, of zorgen onze jon gens voor een verrassing. Het 2e elftal ontvangt Nieuwkoop 2 en wanneer er gevoetbald wordt en minder gesproken kan deze wedstrijd gewonnen worden. Het 3e elftal ontvangt VEP 4 en hier houden wij het maar op een ne- Het le zat. elftal ontvangt Boskoop zat. en gezien de resultaten van de bezoeker geloven wij niet dat deze wedstrijd verloren behoeft te worden. Wedstrijdprogramma a.s. weekend: Bodegraven IWaddinxveen; 2,30 uur; Waddinxveen 2-Nieuwkoop; 2,30 uur; Waddinxveen 3VEP 4, 12 uur. Waddinxveen Z IBoskoop Z I; 4 uur; Juniorenwedstrijden: Stolwijk AWaddinxveen A, 4 uur Waddinxveen BGroeneweg B, 3 uur; Waddinxveen CBe Fair C, 2 uur; W.Z.C. DE GOUWE. De indeling voor de bekercom petitie van de KNZB is nu ook be kend: Gouwe I, Zijl I, RPC I, ZWEP I; ZIAN n, GZC n. Hiervan gaan vier ploegen naar de volgende ronde, ons dunkt dat moet kunnen! al zal het niet zonder moei te zijn. Want geen tegenstander is te onderschatten, zeker in de winter niet. Programma a.s. dinsdag 7 oktober. GZC IIGouwe I dames; 8,45 uur. GZC VGouwe IH heren. 9,15 uur. SCHAAKVERENIGING W.S.V. Uitslagen 3e ronde wintercompetitie Groep I. J- TolA. van Dijken 1-0 W. van Vuuren—J. van Oort 1-0 W. Verstoep—Th. Verbree 1-0 Groep II. Th. NieuwetsA. Brouwer 0-1 W. van Oort—L. Schoenmaker 1-0 P. Perdijk—A. Littooij 0-1 A. Doornhein—W. A. van Os 1-0 J. KleywegH. Schildl 1-0

Weekblad voor Waddinxveen | 1958 | | pagina 5