ZILfflEIfr— M. IMSKM Zen»#, Dictortj Gemeenteraadsvergadering van woensdag 29 oktober 1958 Uaamitwd? ÏIcwA? tfxxlon D0ELEMAN IVOROL: Tanden rein-Adem Iris brouwer NIEUWS _p_ geneesmiddel Ongunstige gemeentebegroting voor 1959 Sportvelden worden afgemaakt Nog een rioolzuiverings installatie in de Puttepolder? De raad der gemeente kwam in openbare vergadering bijeen onder voorzitterschap van burgemeester A. Warnaar Jz. Bij de ingekomen stuk ken was o-m. een verzoek van de heer P. D. Stuurman om gemeentelijke ga rantie voor de rente en aflossing op te verstrekken hypotheken voor de bouw van 41 en 30 middenstandswo ningen, waarop gunstig werd beschikt. Bovendien deelde de voorzitter nog mede. dat van Ged. Staten bericht was ontvangen, dat de verstrekking van gasgeijsers door de bedrijven weer toegestaan wordt, mits er financie ringsmiddelen aanwezig zijn. In ver- band hiermede stelde de voorzitter voor voor dit doel 8000,- rut te trekken, hetgeen werd goedgekeurd. De voorzitter bood hierna de reke ningen der bedrijven en van de ge- meente aan over 1957. Het gasbedrijf had een verlies van 5029,31 en het waterleidingbedrijf van 2614,16; de winst van het elektriciteitsbedrijf be droeg slechts 4925,25. De gemeente- rekening sloot met een batig saldo van 26.927,49, maar aangezien over Gebruikt CALLO. Wast uw haar met ENDEN SHAMPOO een bedrag van de saldi-reserve was beschikt is er een reeel nadelig saldo van 9.847,39.. Voor 1959 wordt de toestand van de bedrijven iets roos kleuriger geacht, want voor alle be drijven wordt winst geraamd t.w. voor gas 3435,—, voor elektriciteit 11.493— en voor water 807,—. De toestand van de gemeentebegroting voor 1959 is ongunstig. Het geraamde tekort op de gewone dienst is 132.150,47 en op de kapitaaldienst 2.800.087,11. Tot 25 januari 1959 werd het extra- crediet in rekening courant bij de N.V. Bank voor Nederlandse ge meenten bepaald op 700.000,—. Daar de burgemeester met ingang van 1 december a.s. zijn ambt neer legt en in de gemeente blijft wonen, werd besloten het huis aan de Kerk- weg aan de heer Warnaar te verhuren voor 835,per jaar, zijnde het be- drag van de huur dat ook thans werd betaald. Twee ingezetenen kregen een tege moetkoming in reisgeld voor kinde ren die een b.l.o. school te Gouda be zoeken, terwijl een derde aanvrager eien tegemoetkoming - ontving van 200,— voor een studietoelage. Het voorstel van B. en W. om aan de kringraad voor dei bescherming bevolking eep extra-crediet te verle nen van 960,50 met het uitzicht dat de bijdrage per inwoner voor 1959 zou worden gebracht op 30 cent per inwoner onmoette enige weerstand. Mevr. van der Torren deelde na mens de financiële commissie mede, dat zij tenslotte geen bezwaren had, maar dat toch wel enkele vragen wa ren gerezen en met name welk stand punt de vertegenwoordiger van de gemeente had ingenomen met betrek king tot de bouw van een commando post in Gouda, waarvan de kosten worden geraamd op f 275.000, De voorzitter deelde mede, dat hij als vertegenwoordiger der gemeente daaraan mede zijn fiat had gegeven, daarbij varende op het kompas van de deskundigen van de provinciale griffie en het departement van binnen, lands2 zaken. De kring Gouda heeft altijd zeer goedkoop gewerkt, maar de bouw van een commandopost is al ja ren in bespreking. Hieraan valt niet te ontkomen. Mevr. van der Torren merkte op dat de gemeente de gevraagde bijdra ge moet betalen en indien de raad dit zou weigeren, dat van hogerhand de betaling zou worden opgelegd. De voorzitter antwoordde, dat deze zienswijze inderdaad juist is, maar dat hij met deze „stok achter de deur niet had willen schermen". Da heer van Egdom vreesde de te verwachten reorganisatie van de Als inderdaad in de toekomst deze tak van dienst meer op militaire leest moet worden geschoeid door gebrek aan vrijwilligers, dan kon het wel gebeuren, dat militaire instanties van oordeel konden zijn, dat de comman dopost b.v. in Boskoop moest komen en dan zou er 275.000,zijn weg gegooid. De voorzitter antwoordde, dat van een reorganisatie van de BB nog niets bekend is, ofschoon de Minister wel maatregelen in uitzicht heeft gesteld indien op vrijwillige basis niet vol doende resultaat kan worden bereikt. De heer Lips was van mening dat de BB zich nu ruim 10 jaren moei zaam heeft voortbewogen. Spr. vroeg of het niet gewenst was de bouw van de commandopost op de lange baan te schuiven en meer geld te besteden voor het materiaal in de gemeente door aanschaffing van babyspuiten. De heer Ververs was van oordeel dat er meer stimulerend voor de BE moest worden opgetreden. Het hangt veel van de leiding af of er iets wordt bereikt en naar zijn mening waren niet alle functionarissen actief genoeg. De heer van Oosten was van me ning, dat de BB in Waddinxveen bij sommige andere gemeenten wel ach terbleef. Zelf blokhoofd zijnde kon spr. mededelen dat bij vele mensen de goede wil aanwezig is, maar dat de paraatheid nog te wensen overlaat. Daarom is na de oefening van jl. maandag ook besloten in kleiner ver band te gaan oefenen, los van de centrale leiding. De voorzitter merkte op dat de BB op gang moet worden gehouden, of schoon zich daarbij moeilijkheden voordoen. Spr. zou in ieder geval niet de verantwoording willen nemén de commandopost niet te bouwen als de deskundigen zeggen dat zoiets dient te gebeuren. Voor aanschaffing van babyspuiten gevoelde de voorzitter niets, omdat de brandweercapaciteit voldoende is en het alleen maar leuk gevonden wordt om brandweerman netje te spelen. De heer Lips was van oordeel dat de BB op dood spoor is. Spr. wil niet de bouw van een commandopost op de lange baan schuiven, maar hij is van de noodzaak van de bouw niet overtuigd en aangezien 'hij mede moet beoordelen op welke wijze de ge meentegelden moeten worden besteed, maakt hij van dit recht gebruik op deze zaak te attenderen. Hierna werd het voorstel van - W. met algemene stemmen aangeno men. Met 11 stemmen en 2 blanco werd tot onderwijzer aap de openbare la gere school B benoemd de heer G. Hubertus te Oss, terwijl deze school, in verband met de ingebruikneming van een vijfde lokaal een crediet kreeg toegewezen van 2093,15 voor de kos ten van inrichting van dat lokaal en de aanschaffing van leermiddelen mede door de toename van het aan tal leerlingen. Aan de orde was toen een voorstel tot beschikbaarstelling van een cre diet van f 28.800,— voor de verdere afwerking van de sportvelden. De werkzaamheden aan dit object waren zeer vlot verlopen, zodat voor het in dertijd toegestane crediet van 50.000,— meer werk kon worden verricht, dan was gedacht. Zou nog een bedrag van 2000,— worden ge geven, dan kon het plantsoen plan klaar worden gemaakt, maar nu de arbeiders toch nog aanwezig zpn werd door de N.V. Grontmij geadvi seerd af te maken wat mogelijk was. Mevr. van der Torren deelde na mens de financiële commissie en de bouwcommissie mede, dat het aange vangen werk moest worden voortge zet. Na een onjuiste opmerking van de heer Kooijman over vermeende te genvallers in het werk, die door de voorzittsr werd rechtgezet, werd het voorstel met algemene stemmen aan genomen. Het voorstel tot wijziging van het De heer Lips merkte op de boom- kwekersbelangen van Boskoop hoger te stellen dan de veehoudersbelangen in de Puttepolder. Spr. was van me ning dat de medewerking aan Bos koop niet kon worden geweigerd. De wethouder Pille deelde mede, dat hij na de verkregen toelichting door het Instituut Stad en Landschap en na samenspreking met B. en W. van Boskoop tot de overtuiging was gekomen, dat geen andere oplossing mogelijk was. Had hij die inlichtingen enkele maanden geleden gehad, dan zou hij toen reeds voor het voorstel zijn geweest. De voorzitter merkte op, dat Bos koop deze zaak volkomen correct heeft behandeld en met Waddinxveen in overleg is getreden zodra het ont- werp-uitbreidingsplan gereed was. De wethouder Oudijk merkte op, dat Boskoop geen vergunning kan vragen aan het polderbestuur om een rioolwaterzuiveringsinstallatie te stichten als zij niet weet of Waddinx veen medewerking zal verlenen. Als dit wel zo is, kunnen verdere stappen worden ondernomen. Na re- en dupliek werd het voor stel tot wijziging van het uitbreidings plan aangenomen met aantekening, dat mevr. van der Torren geacht wen ste te worden tegen te hebben ge stemd. Over het voorstel om voor aan- sluitingskosten bij de gemeentebedrij ven f 75,— per aansluiting in reke ning te brengen waren de meningen aanvankelijk verdeeld. De wethouder Oudijk deelde hier over mede, dat het mogelijk was de sluitingskosten in rekening wordt ge- brengen of de tarieven over de gehe le linie te verhogen. In de Puttepol der liggen veel leidingen, die voorlo pig npg onrendabel zijn en daarom werd het billijk geacht aansluitings- kosten in rekening te brengen. De heer Okkerse voegde hieraan npg toe, dat door de betaling van aan- sluitingskosten in rekening wordt ge bracht, wat voorheen voor niets werd geleverd. Het voorstel werd daarna met al gemene stemmen aangenomen. Be paald werd dat de regeling zou in gaan per 1 november a.s.. doch niet van toepassing zou zijn op huizen, die reeds waren verkocht op tekening. Nadat besloten was tot aanleg van waterleiding aan de Tweede Bloksweg werd na een korte rondvraagde ver gadering gesloten. Hierbij vroeg de heer Ververs nog, namens de P- v. d. A. fractie, om bij de behandeling van de gemeentebe groting weer algemene beschouwingen te houden. voor hetgeen hij in zijn ambtsperiode voor Waddinxveen en bevolking heeft In dit comité hebben zitting mevr. F. T. van der Torren-Veendorp en de heren A. van der Ben; W. Brandhorst H. M. Doeleman; A. F. van den En den; J. F. Hijkoop; H. Jenné; G. L. de Knegt; J. L. Koopman; H. K. van der Loo; D. B. van der Most; C. E. G. Okkerse; A Oudijk; S. Pille; Dl. J. Snoey en T. Ververs. ZENDINGSBAZAR. De Ned. Herv. Meisjesvereniging „Het Mosterdzaadje" organiseerde een bazar, waarvan de opbrengst ten goede zal komen aan de Geref. Zen- dingsbond in de Ned. Herv. kerk. De ze bazar, die dinsdag en woensdag werd gehouden, werd dinsdagavond geopend door Ds. J. Cuperus, plaat selijk Ned. Herv. predikant. In zijn openingswoord wees de predikant, aan de hand van de geschiedenis van Pig en Peg op stap de beste Herenkleding alleen In uw woonplaats verkrijgbaar bij 79. Toen ze hem zag was het voor Pig al te laat om nog in het net te klimmen! Wat moesten ze beginnen.' Het dametje dacht niet lang na en deed Pig haar mantel om. Nu vlug die hoed op en onze vriend was een stok oude vrouw geworden. Dorpsstraat 33 - Telefoon 418 80. Daar ging^de deur open en de meneer trad weer binnen. Blijkbaar was hem iets te binnen geschoten want hij speurde nu ook in de bagage netten! Maar het stokoude vrouwtje in de hoek werd niet door hem op gemerkt uitbreidingsplan in hoofdzaak tenein de het de gemeente Boskoop mogelijk te maken op Waddinxveens grondge bied een rioolwaterzuiveringsinstalla tie te stichten ontmoette bezwaren bij mevr. van der Torren. Zij was van mening, dat Boskoop te ver gaat en over het Waddinxveense gebied al spreekt van Snijdelwijk. De voorzit ter heeft zich in Scheveningen uit drukkelijk verzet tegen grenswijziging en thans gaat hij op deze voorsteken Bij interruptie merkte de voorzit ter op, dat Boskoop niet spreekt van Snijdelwijk op Waddinxveens gebied, maar dat gesproken wordt van een I installatie op Waddinxveense gebied voor Snijdelwijk. Bovendien is van grenswijziging geen sprake, maar al leen van wijziging van een uitbrei dingsplan. Ieder blijft baas in eigen huis. Verder was mevr. van der Torren van mening, dat Boskoop eerder met het overleg had moeten beginnen en dat Boskoop bij het polderbestuur nog geen verzoek had ingediend om een zuiveringsinstallatie te stichten. Voorts vroeg spr. zich af naar de beweegre denen van een wethouder, die thans voor het voorstel was en. in een vori- ge vergadering had gesproken van het binnenhalen van „het paard van Troije". De heer Ververs zeide ook van me ning te zijn, dat Boskoop vooroverleg had moeten NED. HERV. MANNENVERENIGING VIERDE ZILVEREN JUBILEUM. Het feit, dat het dezer dagen 25 jaar geleden was, dat de Ned. Herv. Man- nenvereniging „Onderzoekt de Schrif ten" werd opgericht, was voor het huidige bestuur van deze vereniging aanleiding tot het beleggen van een speciale herdenkings-bijeenkomst. Deze werd woensdagavond gehouden in het Wijkgebouw aan de Esdoorn laan en stond onder leiding van de heer H. C. Kooijman. Hierna bracht een van de zoons van ds. J. R. Cuperus die verhinderd was deze herdenkingssamenkomst bij te wonen, de gelukwensen van zijn va- der over. Vervolgens hield de heer T. Burger een bijbelinleiding over Joh. 5 39, in welk schriftgedeelte de naam van de vereniging „Onderzoekt de Schrif ten" voorkomt. De inleider wees in zijn inleiding o.m. op het grote nut en op de noodzaak van het bijbelon derzoek, ook voor het persoonlijk le ven. In het verslag van de secretaris, de heer van Wijngaarden, kwam o.a. naar voren dat de vereniging 25 jaar geleden opgericht werd door de gods dienstonderwijzer, de heer K. Asmus Bij de oprichting konden 53 leden worden ingeschreven. In de loop der jaren is deze belangstelling evenwel belangrijk minder geworden, zodat thans het ledental van het begin meer dan gehalveerd is. Uit de mededelingen van de secre taris bleek verder, dat van de tegen woordige leden van de vereniging de heren T. Bikker, H. C. Kooijman en A. den Ouden gedurende 25 jaar van het bestaan lid van de mannenvereni- ging geweest zijn, waarvan de heer Kooijman vrijwel steeds het voorzit terschap heeft bekleed. Aan deze drie leden werden de bloemstukken aange boden, die het bestuur naar aanlei ding van het zilveren jubileum ont ving. Op dit verslag van de secretaris haakte de voorzitter nog enkeje woor den in, waarbij ook hij wees op de betekenisvolle naam van de mannen vereniging. Namens het hoofdbestuur van de Bond van Ned. Herv. Mannenvereni gingen op Garef. Grondslag, die de zer dagen eveneens het 25-jarig be staan hedacht, bood de heer Ouwer- kerk te I>elft zijn gelukwensen aan en overhandigde voor de vereniging een studieboek. Verder werden nog de gelukwensen overgebracht door de heer Verboom te Gouda namens de kring Gouda van Ned. Herv. Mannen- verenigingen op Geref. Grondslag en voorts namens de mannenvereniging te Stolwijk en Moordrecht, namens de kerkeraad de Hervormde Jeugdraad, de Ned. Herv. Vrouwenvereniging en de J.V. en M.V. en K.V. Daarbij wer den o.a. aan de mannenvereniging si garen en sigaretten aangeboden. De predikanten Ds. L. Vroegindeweij en Ds. J .J .Moll en de godsdienstonder wijzer de heer K. Asmus, die in het verleden aan de vereniging verbonden waren geweest, hadden schriftelijk gelukwensen gezonden. Verder werd in deze bijeenkomst nog een inleiding geleverd door J. Visser over art. 29 van de Ned. Ge loof sbelijdejus, een voordracht over Gesprek in de trein door T. Bikker en tenslotte droeg de heer H. Olie een gedicht voor. De bijeenkomst werd door de ouderling J. Hoogendoorn gesloten. DOOR TEGENLIGGER VERBLIND. De rector van het Goudse Sint Jo zefpaviljoen, de zeereerw. heer P. H. L van Ingen, is met zijn scooter te gen een langs de Henegouwerweg na bij de rijksweg staand bermpaaltje ge reden, toen hij werd verblind door een uit de richting Waddinxveen ko- mende personenauto. Rector van In- gen verloor de macht over zijn stuur en viel. Hij werd naar het Sint Jozef- paviljoen gebracht, waar aanvankelijk werd verondersteld dat hij bij de val een hersenschudding had opgelopen. Bij onderzoek is gebleken dat hij slechts een beenspier heeft gescheurd DR. H. BLANKEN OVERLEDEN. Te Zeist is 91 jaar oud, overleden dr. H. Blanken die in vroeger jaren al hier huisarts is geweest. Hij legde zn praktijk hier neer om zich in Zwitser land verder te bekwamen op het ge bied van de bestrijding der tubercu lose. In 1912 werd hij directeur-ge neesheer van het sanatorium Sonne- vanck te Harderwijk, welke functie hij in 1929 neerlegde om zich toen ais arts te Zeist te vestigen. Dr. Blanken was een van de pioniers op het ter rein van de bestrijding der tubercu lose in ons land. B.B. OEFENING. Ter verhoging van de paraatheid hebben maandagavond vrijwilligers van de plaatselijke B B.-organisatie een oefening gehouden. Twee blok- ploegen van de zelfbescherming ruk ten uit naar de Noordkade, waar zij het licht van schijnwerpers en de Samaritaanse vrouw, op de nood zaak van de zending. Bij de opening waren o.a. aanwezig de plaatselijke zendingscommissie en vertegenwoor digers van de kerkeraad. Direct na de opening vonden de vele artikelen, die op deze bazar verkrijgbaar waren, gretig aftrek. De meisjes hadden ver schillende fraaie handwerken voor deze gelegenheid vervaardigd en dank zij de medewerking van verschillende leveranciers waren verder nog ver schillende fraaie artikelen to koop. Voorts waren er de gebruikelijke at tracties, zoals touwtje trekken, sjoe len e.d„ waarmede vooral de jeugd zich vermaakte. Over het resultaat zijn de organisatoren zeer teYreden' Reeds de eerste avond bracht J buu,— op. JEUGDCONCERT. Het fanfarekorps „Concordia" orga niseert heden vrijdagavond een jeugd- concert in het verenigingsgebouw in de Stationsstraat. De dirigent, de heer C. van Uffelen, zal de bedoeling van de te spelen muziek uitleggen terwijl hij tevens zal vertellen over de func ties van de verschillende instrumen ten in het korps. Het voornemen van Concordia is om een jeugdorkest op te richten en daar om wordt op deze wijze gepoogd de jeugd belangstelling voor de muziek bij te brengen. Het zal in ieder geval voor de jeugd een leerzame avond Mijnhrirdt's Zenuwtabletten zaklantaarns hun weg door het puin moesten zoeken. De reddingsploeg had tot opgaaf een slachtoffer te bergen van een zolder. Daarvoor moesten eerst pannen van het dak worden ge haald en een gat worden gezaagd in het houten dakbeschot. De EHBO-ers hadden het evenmin gemakkelijk. Zij een sloot. Ook de brandweer was bij moesten de gewonden vervoeren over deze oefening ingeschakeld. COMITÉ VOOR AFSCHEID BURGEMEESTER. In verband met het naderende af scheid van de heer A. Warnaar Jz. als burgemeester van onze gemeente heeft zich een comité gevormd, dat zich ten doel stelt gelden in te zame len ten einde de scheidende burge meester een huldeblijk aan te bieden zijn. ned. plattelandsvrouwen- BOND. De afdeling Waddinxveen van de Ned- Plattelaridsvrouwenbond kwam voor het eerst in vergadering bijeen onder leiding van de nieuwe presi dente, mevr. S. Ripping, die gekozen werd als opvolgster van mevr. Mul der. Na de afdoening van het huis houdelijk deel, sprak de heer C. B. Heijkoop, hoofd van een bi.o.-school te Gouda over het werk aan deze school. Duidelijk kwam in deze eau- serie naar voren, dat het werk aan een dergelijke school meer roeping dan beroep is. Spr. bleek bezield met liefde voor dit moeilijke werk. Min der is ook niet toereikend, om de spastische leerlingen, de geestelijk gestoorden, invaliden en moeilijk op voedbare kinderen bruikbaar te ma- ken voor de maatschappij. De dames, in wie de heer Heijkoop geïnteres seerde toehoorders had, werden uit- genodigd zelf eens op school te ko men kijken. feestavond. De KAB en KAV organiseren op donderdag 11 november a.s. een feest avond in het R.K. Verenigingsgebouw in de Burgemeester Trooststraat. Deze avond wordt verzorgd door luk be kende gezelschap „de speeldoos uit Gouda, terwijl voorts medewerking wordt verleend door de Boerenkapel VERKEERSCURSUS. Door de plaatselijke afdeling van het Verbond voor Veilig Verkeer zal, in samenwerking met de Rijkspolitie alhier, weer een verkeerscursus ge geven worden. Deze cursus zal, evenals vorige ja ren, gegeven worden door de wacht meester le klas van de rijkspolitie, de heer Niezing. Ditmaal echter niet uit sluitend voor bromfietsers, maar voor alle weggebruikers. De cursus wordt gegeven op dins dagavond in een der lokalen van school B aan de brug en bestaat uit vijf lessen t.w.: 1. Verkeersborden (algemeen); 2. Voorrangskwesties; 3. en 4. Gedragsregels; 5. Motorkennis door de heer J. van Nielen. De cursus start op dinsdag 11 nov a.s. des avonds 8 uur. Het inschrijf geld bedraagt f 1,— per persoon en moet op de eerste les worden vol daan. Inschrijving kan plaats hebben ba G. Karreman, Noordkade 53, tel. 32 H. C. Ooms, Nesse 6, tel. 294; Wachtm. Niezing, Lijsterbesstraat 16 Voor leden van de Auto- en Motor- rijdersvereen. „De Gouwe Rijders' kan inschrijving plaats hebben bij o heer E. J. Oskam, Meidoornstraat 1J tel. 400.

Weekblad voor Waddinxveen | 1958 | | pagina 2