Weekblad voor Waddinxveen Daet mee aan de }eufydspaaeactie tflaedec de Vrouw Dames NUTSSPAARBANK De ïwxtfl van de week TDictorij fëAcmcPie NIE U W S uii o-wet nr 699 vrijdag 14 november 1958 14e jaargang Adres redaktle en administratie Oranjelaan 30, Waddinxveen, Telef. 438 Verschijnt elke vrijdag Abonnementsgeld per kwartaal f 1.— bij vooruitbetaling. Advertentieprijs 8 ct per m.m. Kontraktprijs op aanvraag. Bijdragen, verslagen, etc. uiterlijk 's woensdagsavonds inzenden Hoewel we ons afvragen of er ei genlijk al van een Atoombeleid mag gesproken worden, blijkt het hiermee niet zo best te zijn. Uit het rapport van de dr. Wiardi Beekman Stichting valt op te maken, dat de huidige gang van zaken alles behalve bevredigend is. De stichting vraagt zich af of het wel nut heeft om in Nederland een atoomcentrale tc beginnen. Heeft ons kleine landje wel voldoende financiële, technische en wetenschappelijke mogelijkheden. Heeft het wel zin, om de achterstand bjj grotere landen verkregen in te ha len, door grote financiële offerte te brengen Het rapport, dat werd opge steld door het Tweede Kamerlid Ir. S. A. Posthuma zegt, dat het beter is niet de isothopen en centrales uit het buitenland te kopen daar anders de gehele wetenschappelijke ontwik keling hiervan schade zou ondervin den, terwijl ons technisch onderwijs ook op de andere takken niet meer bij zou kunnen blijven, waardoor on ze industrie zou worden geschaad. Ons land zou als gevolg hiervan in een financieel moeilijke positie komen. De K.N.V.B.-pool heeft een nieuw rekord bereikt namelijk 104.501 zal deze week als prijs worden uitgekeerd Een bedrag van 44.786 zal als twee de prijs worden uitgereikt. De totale inzet was 373.128,— met 262.103 deelnemers. 'TDicfori) Dit ene weet Li kleedt U De deelnemers aan de hoela-hoepel race klagen - althans sommige deel nemers over de maag. Een dokter schrééf" een van denkleine deelneem- st;rtjes voor De eerste tijd niet hoe pelen en dan langzaam aan weer be ginnen. Men begint nu ook door te krijgen dat de hoela-hoepel gemakke lijk gemaakt kan worden. Men ge bruikt hier veelal elektriciteitsbuizen voor. Dat merkte tot zijn schade de aannemer van een bouwwerk te Am sterdam, die sedert het begin van de hoela-hoepel-rage meer dan 70 meter plastic buis kwijt is. De eerste kampioene in deze sport is reeds bekend. Het is de 12-jarige Helen Gobits. Zij won het hoepelkam pioenschap van de hoofdstad. Uit de hoofdstad kwam nog wat nieuws. Daar werd namelijk begonnen met de bouw van het nieuwe Rai-ge- bouw. Onder saluutschoten en muziek is de eerste paal in de grond verdwe nen. Het nieuwe gebouw zal 2x zo groot zijn als z'n voorganger. Wan neer men de mensen zij aan zij zet zullen er ongeveer 400.000 ingaan. In 1961 hoopt men het gebouw in ge bruik te kunnen nemen. En nu we toch met data bezig zijn. De Breda se rechter heeft zich er kort geleden over beklaagd, dat de vrachtwagens chauffeurs vaak veel te jong zijn. De minimum-leeftijd voor een vracht wagenchauffeur is tegenwoordig 18 jaar vroeger was het daarentegen 21 jaar. De rechter is de mening toege daan dat deze grens van 21 jaar be ter gehandhaafd had kunnen blijven, daar de ongelukken met vrachtwagen chauffeurs meer bij de jonge bestuur ders dan bij de oudere voorkomen. Mevrouw H. Smith-Meyering zal niet gauw ergens te jong voor zijn. Zij heeft reeds de leeftijd van 105 jaar bereikt en is nog zeer kwiek. Zondag heeft zij haar achter, achterkleinkind te dooo gehouden. Dit gebeurde uiter aard onder enorme belangstelling van televisie, film en radio te Ter Apel. De radio heeft trouwens nog meer nieuws gehad. Voor het eerst name lijk is een competitie-voetbalwedstrijd op verzoek van de Surinaamse luis- raars door de Wereldomroep uitge zonden. Het was de wedstrijd Elink- wijk-Blauw-Wit uiteraard, want bij Blauwwit en Elinkwijk spelen ver- schüende Surinamers. In het Zeeuws-Vlaamse aktiecomité wil het ni;t vlotten. Dit comité, op gericht in het belang van de vrije ve ren zit met narigheden. Bij de vergadering in SluiskE wer den de vertegenwoordigers van de Pers die uitgenodigd waren niet toe gelaten omdat de geschiUen in het bestuur niet zo lang liepen dat er van een ordelijke vergadering sprake kon zijn. Men kon het de voorzitter Col- sen niet vergeven, dat hij zich op het politieke vlak had begeven. Boven dien had men er bezwaar tegen, dat •er theelepeltjes werden vervaardigd, die de beeltenis van de voorzitter en de naam Vrije Veren droegen. De secretaris vindt bovendien dat de heer Colsen, verblind door eigenwaan, al lerlei onzin liet publiceren. Hier kon hij het o.i. wel mee doen. Nieuwe burgemeester benoemd Met ingang van 1 december 1958 is benoemd tot burgemeester dezer ge meente de heer C. A. van der Hooft, burgemeester van WElemstad. De nieuw benoemde burgemeester werd geboren 2 december 1910 te Am sterdam. Na werkzaam geweest te zijn bij de belasting dienst o.m. te Ghaam en Breda, werd bij oneervol ontslagen wegens illegale aktiviteiten. Na de bevrijding was hij lid van een tribunaal, was officier-fiscaal, en maakte deel vut van de commissie van de perszuivering. Met ingang van 1 juli 1949 werd hij benoemd tot burgemeester van WE lemstad. De heer van der Hooft is gereformeerd en aangesloten bij de A.R. partij. Hij is gehuwd en heeft 5 kinderen. sprak de heer van 't Hullenaar uit Oudewater, die het doel en het stre ven van dit comité uiteenzette. Na deze uiteenzetting kwamen de vragen los, welke door spreker tot aller ge noegen werden beantwoord. Hierbij kwam wel tot uiting wat er onder de ouders leeft. Tot slot moest het definitieve co mité worden benoemd. Na een voor dracht door de voorzitter kwamen de tongen los en na enige discussie wer den gekozen de heren Mulder, voor zitter; Bruistens, seer.-penningm., en als leden de dames van Pasen, Wubbe ep de heren Kok en Compeer. Op deze vergadering waren tevens aanwezig de hee Krempel, kapelaan en het voltalEg schoolpersoneel. LEZING MET LICHTBEELDEN DOOR Dr. PAUL JULIëN. In de geheel gevulde grote zaal van het Verenigingsgebouw aan de Sta tionsstraat sprak woensdagavond Dr. Paul Juliën. Spr. begon met te zeg gen, dat hij niet kon spreken over zn eigenlijke werk in Afrika: Bloed onderzoek. Dit zou te technisch zijn. DIE HET NAADJE VAN DE KOUS WIL WETEN De kous heeft oude tijden altijd al een grote rol gespeeld, wat heel dui delijk uit bekende volksgezegden zo als roddelkous, de kous op de kop krijgen, het naadje van de kous wE- len weten enz- Nu, over „dit naadje van de kous" willen wii het vandaag juist eens heb ben. Al gebruiken de Nederlandse da mes gemiddeld slechts 7 paar kousen per jaar (in Amerika b.v. 14 a 15 paar), toch betekent dit zo'n belang rijke uitgave, dat het voor u best de moeite loont om er eens iets meer van te weten. Bovendien is de nylon-kous één der belangrijkste onderdelen van de da- meskiednig en elke dame en meisje weet, dat mooie nylonkousen haar charme verhogen. Met een kleine va riant op een bekende spreuk kan men rustig zeggen „aan de kous kent men de dame" of „de kousen maken de vrouw". Da moderne kous wordt gefabri ceerd van nylon, enkalon of perion, alle drie kwaliteiten die vrijwel gelijk rijn en die luisteren naar de naam synthetische grondstoffen. Gemakshalve spreken wij in dit ar tikel maar aUeen van nylonkousen of misschien zelfs alleen maar nylons. U moet bij het kopen van kousen twee dingen weten, n.l. a- de dikte van de draad,, waarvan een bepaalde kous is gemaakt, wordt aangegeven met het woord denier of afgekort den. Hoe hoger nummer hoe dikker garen - dus een 10 denier is heel dun en een 70 den. vindt men tegenwoor dig dik - al betekent dit nog, dat 9 km 70 denier nylongaren slechts 70 gram weegt. b. Daarnaast vindt u op goede merk -kousen ook nog de benaming b.v. 51 I Suuge (afgkort gg.) en dit geeft aan, de fijnte van het weefsel (eigenlijk breisel-. Hoe hoger dit nummer - hoe gjner de kous. In de goede merkkou- is 48 gg. (spreek uitgeetsj) wel de grofste en dan volgt 51,54, 60, 66 gg-i terwijl de bekende Setter-Set kous zelfs in 75 gg. wordt gefabri ceerd. Dit betekent dat er 75 steekjes of "laaiden op 4 cm zitten. Kunt u zich voorstellen hoe zo iets moois ma chinaal gemaakt kan worden Het fabriceren van kousen geschiedt op rond-brei machines of op mindar- machines, maar het zou te ingewik keld worden om u dit goed uit te leg gen. U moet alleen maar onthouden lat zgn. fully-fashioned kousen 40 minderingen in het been hebben en de zgn. naadloze kousen rond gebreid zijn en dus niet geminderd zijn. Laat de verkoopster in de winkel u dit maar eens laten zien. Het grote onderscheid tussen de verschuilende fabrikaten zit voorna melijk in de afwerking en daarna in de kontrole. Als een fabrikant scherp laat kon- troleren op lengte, op foutjes, op haal tjes enz. dan is er bij de moderne machines zeker 15 a 20 °/o uitval. U weet dan echter dat eerste keus of first quality ook werkelijk fout loos is en hat is ook hiermede, zoals altijd in de textielduurkoop is goed koop. U moet er dan terdege op letten, dat u een bekende merk-kous koopt, want dan is de fabrikant met zijn naam en reputatie garant voor, dat u besEst foutloze - eerste keus - kou sen ontvangt. We besluiten met een citaat uit een artikel oveSr merk-kousen De konsument eist met recht een merk artikel voor produkten, waar van zij de kwaliteit niet zelf kan be oordelen. Zij wenst er van verzekerd f-e ri.iu dat het gekochte artikel aan redelijke eisen voldoet en tegen een normale prijs wordt geleverd. Deze garantie geeft haar een merk-artikel mit een goede reputatie. Als nog meer wEt weten over het fabriceren van kousen, schrijft dan eens aan de redaktie, dan zullen wij trachten uw vragen te beantwoorden. Fa DE WIT OPENT NIEUWE SHOWROOM. Aan de serie verbouwingen en ver nieuwingen welke in de laatste jaren plaats hadden in onze dorpsgemeen schap is er een toegevoegd en wel door de bouw van een showroom, werk- en opslagplaats van de fa. W. de Wit Zn, aan de Zuidkade. Zoals zovele ondernamingen, welke in de loop der jaren uit hun jasje gegroeid zijn, moesten de Gebr. de Wit even eens uitzien naar uitbreiding. Deze werd gevonden allereerst door aan koop en afbraak van enkele oude hui zen, naast de bestaands panden. Op dsze vrij gekomen grond is nu een gebouw verrezen, waarin aan de straatzijde een showroom en aan de achterzijde een grote werkplaats met hieronder een opslagruimte gevestigd werd. Op dit gebouw wordt 's avonds met neonlicht de naam van de fa. de Wit kenbaar, gemaakt. Een blik in de showroom geeft een keur van sanitair te zien, met ge bruiksvoorwerpen; die elke huisvrouw zou wElen bezitten, alles overzichte lijk opgesteld. Werkplaats en opslag ruimte zijn zodanig ingericht, dat alle werkzaamheden op meest efficiente wijze verricht kunnen worden. De loka len zijn in frisse tinten geschilderd, zodat ook zij die daar hun arbeid zul len verrichten dit kunnen doen in de meest gunstige omgeving. De afdeling radio en televisie bEjft vooralsnog in de bestaande winkel gevestigd. Bij de opening heden vrijdagmiddag voorspellen we grote belangstelling en onzerzijds willen we de ondernemen de firma gelukwensen met deze uit breiding. DE A.S. WINKELWEEK. Nog een luttel aantal dagen scheidt ons nog van de komende w.nkelweek. Waddinxveen en winkelweek zijn een begrip geworden, zonder welke men zich geen St. Nicolaasfeest kan inden ken. De ingestelde commissie heeft dezer dagen haar plannen gereed ge kregen en zal deze publiceren in de binnenkort verschijnende winkelweek, courant. We mogen wel verklappen dat de organisatie in deze St. Nico- laas-actie niet veel afwijkt van die van 't vorige jaar. Ook nu zullen bij aankoop a een gulden bonnen ver strekt worden, welke recht kunnen geven op waardebonnen en prijzen. Ook voor de jeugd is iets bijzonders georganiseerd met als beloning een extra prijsje. De winkelweek-couran ten zuHen allen een nummer krijgen, welk nummer ook weer een kansje geeft. De opening van de winkelweek heeft plaats zaterdag 22 november, namiddags 3 uur Qjj de wijze zoals we dit gewend zijn geworden. De winkels zullen gedurende 1-4 december a.s. tot 9 uur geopend mo gen zijn. Het is o.i. overbodig nogmaals te wijzen op de betekenis van deze Sint Nicolaas-actie. Allen zijn we er van overtuigd, "dat we allereerst onze sint nicolaas-inkopen (eigenlijk al onze inkopen) moeten doen bij onze plaats genoten-winkeliers. De omvang en in richting van onze middenstandszaken is in de loop der jaren wel zodanig geworden dat kopen buiten Waddinx veen in feite niet meer nodig is. We zouden durven zeggen; een Waddinx- veense winkelier staat nergens meer voor Dus in de week van 22 november tot 6 december in Waddinxveen rond zienen kopen OPRICHTING OUDERSCOMITé RK. SCHOOL. Maandagavond werd in het R.K. Verenigingsgebouw de uitgestelde op richtingsvergadering gehouden, welke door het voorlopig comité onder voor zitterschap van de heer C. J. van Berkesteijn was bijeengekomen. Voor een helaas matig be^tta zaal Aan de hand van lichtbeelden bracht spr. zijn gehoor bij de Pyg meeën, die in centraal- en West- Afrika wonen. Reeds 42 eeuwen ge leden zijn ze door de Egyptenaren ontdekt. In 1865 werden deze dwer gen hier ontdekt door een Fransman. In de 90 jaren, dat wij ze kennen, zijn de raadsels omtrent dit primitieve oerwoudenvolk nog niet opgelost. Hun aantal bedraagt 90.000. Dr. Paul Juliën is ter zake kundig. Hij heeft 19 expedities uitgevoerd en zijn bloedonderzoek ook toegepast op deze zwervers rond de evenaar. Ze beoefenen geen landbouw en veeteelt, doch leven van de jacht. Het zijn de kleinste mensen t.r wereld: de mannen gemiddeld 144 cm, de vrouwen 136 cm. Zelfs zijn er vol wassen vrouwen van 1,22 meter. Het is een zelfstandig ras, veel Echter ge kleurd dan de negers. Polygamie komt voor, maar het merendeel der huwelijken is moigaans (een man/vrouw). De kindersterfte is groot! 55-75%>. Hun godsdienst is moni-theistisch. Deze enkelvoudige godheid wordt ook aangebeden. De sociale toestanden zijn haast niet in te denken. De Pygmeeën zijn nog niet eens aan het stenen tijdperk toe. Geen woningen, doch hutten van bla deren. Geen dorpen of andere vaste woonplaatsen. De kunst is volgens Westerse be grippen niet veel. T.o.v. de dans een groot uithoudingsvermogen. Juliën heeft tekeningen van houtskool op boombast gevonden. Hun moraliteit is prijzenswaardig: moord en diefstal komt zelden voor. Zi zijn veelal slaven van de negers: tot de olifantenjacht worden ze ge dwongen. Vermenging met de negers komt voor. Een huwelijk van een Pygmeeënvrouw met een neger is voor de vrouw promotie. Spr. hoopt, dat hij door deze lezing de belang- steUing gewekt heeft van primitieve mensen, die tenslotte medeschepselen Gods van ons zijn. Daarin is Dr. P. Juliën zeker geslaagd. In kranten met veel narigheden doet één bericht ons veel plezier ook boeken bij de kruidenier In januari koop je nuttig Naast zakjes blauw en pakken koffie haal je dus voortaan op de hoek, Het leven wordt toch zo eenvoudig, gewoon een half pond pocketboek. De kruidenier schuift op zijn planken maizena en de zeep opzij, Dan kan er naast de margarine ook nog een stapel boekjes bij. Intussen moppert hij een beetje, hij heeft er zijn bekomst al van, Want hij ziet met twee lede ogen zijn koffie bij de groenteman. Spinazie bij de fietsenmaker, daar zal het wel mee verder gaan; Een nieuwe spatlap en een fietsbel, Je laat je scheren bij de bakker, die schaf je bij de kapper aan. je brood komt van de drogist, De dropjes uit de schoenwinkel, want concurrentie zoekt naar list. De melkboer helpt je aan pantoffels, het ei komt van de juwelier, Verlovingsringen ga je passen liefst bij de manufacturier. Een pettycoat verkoopt de visboer, de radio-showroom heeft schol, Een t.v. vindt je bij de slager, want dan is ons niks meer te dol. Een metworst bij de boekenwinkel, de pockets bij de kruidenier O kijk, we zijn al rondgekomen, zo staat ons plan al op papier. Laat ons nu nog eendrachtig juichen: Wij leven vrij, wij leven blij, Merck toch hoe sterek en goed geordend is heden onze maatschappij Jaap Mijderwijk 52—«HAMEA-C handen ruw of schraal HAMEA-GELElEïbiwiD De Geref. Jeugdcentrale, door wie deze avond uitgeschreven was, kon dan ook bij monde van Ds. Snooy de spr. hartelijk danken voor deze leer zame en humoristisch getinte lezing. SPORTWEEK Tijdens de 13e Sportweek welke de ze zomar gehouden is, was het voor een ieder mogelijk om aan een foto wedstrijd mee te doen. Het is voor het sportweekbestuur een teleurstel ling, dat zo weinig amateurfotograven aan deze wedstrijd hebben deelgeno men. Slechts van twee deelnemers werden foto's ontvangen. De eerste prijs ging naar de bekerhouder van 1957, de heer A. Both, 2e prijs de heer A. Burghoorn. FEESTAVOND K.A.B. EN K.A.V. Dinsdagavond vierden de K.A.B. en K.A.V. wederom haar jaarlijkse feest avond. De heer Huisman, als jonge voorzitter der K.A.B. opende met een kort woord van welkom tot de talrij ke aanwezigen waaronder de pastoor en kapelaan en afgevaardigden, waar na het revuegezelschap „De Speel doos" voor het voetEcht trad. In een vlot programma werd het (Vervolg op pagina 2-, 'raagt inlichtingen ten kantore van de TE WADDINXVEtN Kanaalstraat 9 - Telefoon 668 De Nutsspaarbank is gehele dagen voor het publiek geopend i 4

Weekblad voor Waddinxveen | 1958 | | pagina 1