WIeekblad voor Mfaddinxveen De aansprakelijkheid van het Motorverkeer Moeder-Geschenk Dicfonj nu intekenen^ OP de - BON ter waarde van vier gulden „VELDWIJK" Volg het voorbeeld van duizenden!! bespaart II vier gulden nr 700 vrijdag 21 november 1958 14e jaargang Adres redaktle en administratie Oranjelaan 30, Waddinxveen, Telef. 438 Verschijnt elke vrijdag Abonnementsgeld per kwartaal f 1.— bij vooruitbetaling. Advertentieprijs 8 ct per m.m. Kontraktprijs op aanvraag. Bijdragen, verslagen, etc. uiterlijk 's woensdagsavonds inzenden De wegenverkeerswet geeft een bij zondere regeling van de aansprake lijkheid voor de schade, welke door een motorrijtuig is aangebracht. Dj wetgever is hierbij ui'gegaan van de gedachte, dat de gebruikers van een motorrijtuig een groter gevaar ople veren dan andere gebruikers. Daarom heeft de wetgever de automobilist met een grotere aansprakelijkh jid belast dan hij volgens de algemene rechts regels zou hebben. De verhoogde aan sprakelijkheid geldt niet tegenover andere motorrijtuigen, zolang deze aan het verkeer deelnemen. De praktische betekenis van djze aansprakelijkheid zullen wij hieronder in grote lijnen aan de hand van enkele voorbeelden weergeven. Betekenis der aansprakelijkheid De schade, ontstaan door een on rechtmatige daad, moeten worden ver goed door degene, door wiens schuld de schade is veroorzaakt, zo schrijft ons Burgerlijk Wetboek voor. Wij on derstrepen hier het woord „schuld". Schuld is een onmisbaar element voor het bestaan van de verplichting tot vergoeding van schade. Degene, die schade heeft geleden, zal dus moeten bewijzen, dat de schade door de schuld van de ander teweeg is ge bracht. Zonder schuld bestaat er geen schadevergoedingsverplicht. Op d-'ze algemene rechtsregel maakt de Wegenverkeerswet een uitzonde- ding voor de automobilist. De schade, ontstaan door botsing, aan- of over rijding met een' motorrijtuig moet door de automobilist worden vergoed, tenzij aannemelijk is, dat de botsing, enz., is te wijten aan overmacht of schuld van een ander. De voetganger of wielrijder, die door een auto is aangereden, behoeft dus niet te be wijzen, dat de aanrijding aan de schuld van de automobilist te wijten was. De automobilist is zonder meer verplicht de door da voetganger of wielrijder geleden schade te vergoe den, tenzij hij overmacht aantoont of wel bewijst, dat de schuld bjj de voet ganger of wielrijder lag. De betekenis van de verhoogde aan sprakelijkheid ligt dus in de omke ring van de bewijslast. De Wegenver keerswet heeft de op de automobilist drukkende bewijslast enigszins ver licht door te bepalen, dat ook zijn echtgenote en bloed- en aanverwan ten in de rechte lijn (ouders, groot ouders, kinderen, kleinkinderen enz.) als getuigen mogen worden gehoord. Zonder deze uitzonderingsbepaling zouden deze. personen onbekwaam zijn om te getuigen. De bepaling geldt intussen ook voor de tegenpartij, de voetganger of wielrijder, die tegen bewijs wil leveren. Babyderm-wiegje gevuld met artikelen voor Baby's huidje f 3.95 Wie is aansprakelijk De Wegenverkeerswet laat de ver hoogde aansprakelijkheid rusten op de eigenaar van het motorrijtuig. Iemand, die een auto houdt zonder zelf eigenaar te zijn, is s.echts aan sprakelijk als het op de auto aange brachte kenteken door of vanwege ce Minister van Verkeer en Waterstaat aan hem is opgegeven. De eigenaar of houder, die het motorvoertuig niet zelf bestuurt, is aansprakelijk voor de gedragingen van degene, door wie hij het rijtuig doet of laat besturen. Wanneer kan gezegd worden, dat de eigenaar een ander met de auto laat rijden Een cliënt van een garagebedrijf had de hulp van dat bedrijf ingeroe pen om zijn defecte wagen naar het garagehedrijf te slepen. Hierop ver trok een in dienst van de garagehou- houder zijnde hulpmonteur met een takelwagen uit de garage om de vrachtwagen op te halen. Hij reed roekeloos en veel te snel. Hij nam een bocht te kort, waardoor hij de macht over het stuur verloor, op het trottoir terecht kwam en daar een voetgan ger aanreed. Tengevolge van deze aan rijding werd de voetganger ernstig verwond en overleed nog dezelfde dag. Zijn weduwe was voor haar on derhoud aangewezen op haar echtge noot en eiste daarom schadevergoe- idng van de garagehouder. Zij stelde, dat de garagehouder eigenaar was van de takelwagen en daarmede de hulp- monteur had laten rijden. Maar de rechtbank te 's-Gravenha- ge, die het geval te beoordelen kreeg, besliste, dat van de garagehouder niet gezegd kon worden, dat hij de hulp- monteur met de takelwagen had laten rijden. Aan de hulpmonteur was op straffe van ontslag verboden zich met een motorrijtuig op de wee te bege ven. Hij was eigenmachtig tijdens de schafttijd bij afwezigheid van de chef- monteur gaan rijden. De weduwe bracht in hoger beroep voor het Gerechtshof naar voren, dat herhaaldelijk door personeelsleden die niet in het bezit van een rijbewijs wa ren, op de openbare weg werd gere den. Dit zou aan de garagehouder, al thans aan de chefmonteur bekend zijn Van de zijde van de garagehouder zou in elk geval onvoldoende contro e zijn uitgeoefend op dj naleving van het door hem uitgevaardigde verbod om zonder rijbewijs te gaan rijden, aldus de weduwe. Op dit betoog ging het Gerechtshof in. Indien zou komen vast te staan, dat de garagehouder het verbod niet handhaafde, zou hem zorgeloosheid verweten kunnen worden. Dit zou tct de conclusie kunnen leiden, dat hij geacht zou moeten worden de hulp monteur nut de kraanwagen te heb ben laten rijden. Het Gerechtshof stel de daarom de weduwe in de geegen- heid een en ander door getuigen te bewijzen. Maar de weduwe slaagde er niet in dit bewijs te leveren. En dus bekrachtigde het Gerechtshof het von nis van de Rechtbank, daarbij nog overwegende, dat van de eigenaar van een auto niet geeist kan worden, dat hij zodanige maatregelen neemt, dat het uitgesloten is, dat een onbevoeg de de auto tegen da wil van de eige naar gebruikt. Beperking der aansprakelijkheid De verhoogde aansprakelijkheid geldt voor wat betreft aan personen toege brachte schade. Ziekenhuiskosten moe ten dus volledig worden vergoed. Voor schade, welke aan goederen is aangebracht, heeft de wetgever even wel de verhoogde aansprakelijkheid beperkt tot de waarde van het motor rijtuig op het ogenblik van het onge val tot een minimum van 500,Bij verschil van mening moet de auto mobilist bewijzen, tot welk bedrag zijn aansprakelijkheid beperkt is. Deze beperking ontneemt degene, die schade aan goederen heeft gele den, echter niet het recht een onbe perkte schadevergoeding te vorderen. Maar in dat geval rust op hem ook de last om di scnu.d van de automobilist te bewijzen. Alleen als hij geen schuld stelt, zal hij zijn schade slechts kun nen verhalen tot het beperkte bedrag. De wegenverkeerswet verleent voorts aan de rechter de bevoegdheid het bedrag der schadevergoeding te be perken, wanneer aannemelijk is, dat het ongeval mede te wijten is aan de schu.d van een ander. Een voetganger stak in de bebouw de kom van de gemeente Heer de Bergerstraat over. Tijdens dit over- s.eken werd hij door een automobilist aangeriden, tengevolge waarvan hij zijn beide benen brak en een hersen- scnudding met hoofdwonde opliep. De voetganger vorderde vergoeding van geleden schade. De rechtbank te Maastricht wees de vordering toe. In hogerberoeo overwoog het Ge rechtshof te 's-Hertogenbosch aan de ene kant ,dat di snelheid van de automobilist te groot was. Indien hij minder snel zou hebben gereden, ge lijk zijn plicht was, zou het ongèval niet hebben plaatsgevonden. Aan de andere kant kon de omstandigheid, dat de auto met te grote snelheid reed, de voetganger niet van schuld bevrij den, waar hij met de vereiste oplet tendheid het dreigende ongeval had kunnen voorzien. Een en ander in aanmerking geno men, besliste hit Gerechtshof, dat de door de voetganger geleden schade slechts voor twee derde gedeelte door de automobilist behoefde te worden gedragen Mr. C. A. Baron Bentinck Medische rubriek EEN GROTE VERBRANDING In het vorige artikel zagen we een patiente, bij wie beide onderbenen en een gedeelte der bovenbenen ver brand waren, door een ongeluk met een petroleumkachel. Toen zij in het ziekenhuis kwam, bevonden zich op de benen talloze blaren. Het is niet mogelijk onmiddellijk vast te stellen, hoe diep de verbran ding gegaan is. Als zich onder de bla- r ennog een bodempje huid bevindt, spriekt men van een verbranding van de tweede graad. Het herstel der huid. als de patient over de moeilijke periode heen is, kan dan plaats hebben vanuit deze onder ste huidlaag, hetgeen vrij snel ver loopt, als zich geen complicaties voor doen. Daarom is men zeer beducht voor infectie, daar hiirdoor deze res ten der huid vernietigd zouden wor den, waardoor dezelfde toestand ont staat als bij een verbranding van de derde graad. Dan is n.l. de huid tot in haar diepste lagen verloren ge gaan. De vorming van nieuwe huid treedt dan alleen op aan de randen der wond, waar dus da huid intact gebleven is. Zodra het oppervlak, dai overgroeid moet worden, groter is dan enkele vierkante centime.ers worde dit een proces dat zeer lang duurt en dat vooral bij grote wonaen niet tot een goed eind te brengen is. Kort na het ontstaan der verbran ding is vaak nog niet te zien of er al of niet nog een dun huidlaagje res teert, zodat men hierover pas na on geveer een week uitsluitsel zal kun nen geven. De behandeling is aanvan kelijk voor beide soorten verbranding gelijk, zodat deze onzekerheid daar voor niet storend is. Hoe jonger en hoe gezonder de pa tient, hoe beter de kansen op gene zing. Dit geldt voor iedere aandoening maar zeer in het bijzonder bij bianü- wonden. Deze patiente was pas 40 jaar en haar lichamelijke conditie was uitstekend, zodat er geen levens gevaar bestond. Toch werd onmiddel lijk nadat zij het ziekenhuis was bin nengereden een infuus gegeven. Dit wil zeggen, dat zij vocht regelrecht in de bloedbaan kreeg toegediend door middel van een slangetje, dat in een bloedvat in haar arm werd gebracht. Het verbrande lichaamsoppervlaKte was geschat op 25°/o. Om u een inoruk te geven hoe men dit berekent, het volgende, voor de praktijk bruikbare schema. De huid van het hoofd beslaat 9% van het totale lichaamsoppervlakte, de romp 36%, de armen 18% en de bei de benen 36%. Door de verbranding wordt niet al leen de huid beschadigd, maar ook de talloze, onder de huid gelegen fijne bloedvaatjes. Deze gaan hierdoor vocht en ook de kostbare eiwitten doorlaten waardoor ds patient bij zo'n gro'e ver branding weldra in shock zal raken als men deze verliezen niet onmiddel lijk aanvult Toen de patiente rustig in haar bed lag, goed verbonden en vrijwel zon der pijn, kon zij weer lachen om wat de zuster haar te drinken bracht. Het begon met een kop koffie, waarin zij best zin had, maar op haar nachtkast je werden ook lomonade en melk en vruchtensap geplaatst. Tot haar verbazing viel het haar echter niet moei.ijk dit en nog meer te drinken, daar zij dorstig bleek te worden. Dit was een gevolg van het vocht verlies .zoals hierboven beschreven. Zo kreeg de padente in de eers.e 24 uur van haar verblijf in het zieken huis in haar infuus een halve liter plasma (is bereid uit bloed en bevat de waardevolle lichaamseiwitten) en nog drie liter ander vocht. Bovendien dronk zij ook nog eens drie liter wa ter. Dit alles om het enorme vocht verlies in de verbrande gebieden te compenseren. Toen na een aantal dagen het ver band zover mogelijk werd verwijderd, bleken er enige plekken zo grcot als een handpalm te bestaan, waar een derde graads verbranding was opge treden. Om deze weer met huid tl bedekken werd elders van het lichaam een stukje huid afgeschaafd. Hiervan werden kleine stukjes geknipt, die op de open wonden gelegd werden. Ge- groeiden deze postzegeltjes goed vast, zodat vanuit dü randen hiervan de genezing der wonden voor spoedig plaats kon hebben. De schaaf wond was, als iedere gewone schaaf wond, heel snel weer genezen. Dit alles is inmiddels enige maan den geleden geschied, zodat patiente een dezer dagen genezen werd ontsla gen. Dj huid van haar benen ziet er, zoals te begrijpen is. niet fraai uit, maar zij is zeer gelukkig dat zij vol komen gezond, met benen die hun functie weer normaal kunnen vervul len, naar huis mag terugkeren. Arts. de beste Herenkleding alleen in uw woonplaats verkrijgbaar bjj B R O UWE R Sport in 't kort V.V. WADDINXVEEN. Wedstrijdprogramma a.s. weekend Waddinxveen I Donk I 2,30 uur Lekkerkerk 3 Waddinxveen 2 12 uur Moordrecht 3 - Waddinxveen 3 12 uur Waddinxveen A - Gouda A 3 uur Moordrecht B - WaddinxveenB 3 uur Pig en Peg op stap 85. De dikke Peg was eerst van plan om kwaad te worden, maar hij her innerde zich toen het zelfde gedaan te hebben. Hij krabde overeind en stak zijn lange vriend de hand toe. Nu is de stand weer gelijk, zei hij lachend. Maar met dat alles waren ze er nog niet achtergekomen waar oom Abel woonde. Laten we die oude man vragen, opperde Peg. De man zag er naar uit dat hij nog in de tachtig ja rige oorlog had mee gevochten. W.Z.C. DE GOUWE. De Gouwe slaagde er in om na lange tijd de sleutelstad te kloppen. In een harde wedstrijd werd een 2-1 overwinning behaald. Voor de rust een voortdurend ster ker Gouwe, hetgeen werd uitgedrukt in een 2-0 voorsprong. Na de rust op het lage doel gelukte het minder goed. Enkele goede kansen gingen zelfs teloor door slordig afwerken. Kort voor het einde nog werd door Sleutelstad een tegenpunt gescoord, zodat de eindstand 2-1 werd. Uitslagen: LWV n—Gouwe II 1-6. Sleutelstad IGouwe I 1-2. Gouwe ISZ en PC I 1-6. Programma zaterdag 22 nov. 6,30 uur; Gouwe 1Raket I (beker). Dinsdag 25 nov. 8,15 uur. BZ en PC-comb.Gouwe II. Woensdag 26 nov. 9 uur: LZCGouwe (jongens) Bij de wedstrijd tegen Raket as, zaterdag die voor de bekervoorronde Hiermede abonneer ik mij tegen de speciale abonne mentsprijs op de Ster-Reeks NAAM STRAAT PLAATS S.v.p. in open enveloppe met A cents postzegel ge frankeerd opzenden aan; Boekhandel In de Ster-Reeks ver schijnen de vier mooiste romans voor oudere meisjes De moeders lezen deze pittige boeken met niet minder gretigheid Als U nu intekent, krijgt U het boeiende eerste deel omgaand thuis ge stuurd en verder Iedere drie maanden zo'n pittige, boeiende, waarde volle meisjesroman I Zojuist verschenen: Jeanette Schoolland; Een jaar gaat gauw voorbij Dec. '58 verschijnt: M. Kapitein: Floortje Maart '59 verschijnt: Jo van Wentveldf: Spikkeltje Juni'59 verschijnt: Nel Verschoor-v.d. Vlis: Springplank Speciale lage intekenprijs Wanneer U onderstaan de bon inzendt, behoeft U slechts f3.90 per deel te betalen. Losse delen f 4.90 Vier prachtboeken, die een lust zijn voor het oog, waarin het bruisende le ven en de liefde die daarin zo'n grote rolkan spelen, open en eerlijk worden beschreven Uitgave: G. F. Callenbach N.V. De zeer velen die zich reeds op de Ster-Reeks abonneerden, behoeven zich vanzelfsprekend niet opnieuw op te geven

Weekblad voor Waddinxveen | 1958 | | pagina 5