ZILfllEIR— M. HEEMSKERK ran Gemeenteraadszitting van dinsdag 16 december 1958 KOOPT EEN GRAMMOFOON! C. DEN RIET J. NIEUWS uü Huidgenezirsg j ;J|] Krijgen we een weekmarkt? Jaarwedde wethouders Kleingoed De vraag of ook Waddinxveen zich zal scharen onder de gemeenten, die een wekelijkse markt houden, vorm de de hoofdschotel van de agenda, die de gemeenteraad, voor de eerste maal onder leiding van burgemeester van der Hooft kreeg te verwerken. B. en W. hadden ni. van de raad een principe besluit gevraagd of het instellen van een wekelijkse markt voor deze gemeente noodzakelijk moest worden geacht. De heer Venema zeide nog niet te weten welk standpunt hij terzake moest innemen. Het gaat hier om de belangen van de consument, de mid denstand, de gemeente en de markt kooplieden. Als er een markt is, zal er aantrekkingskracht zijn en kan men op de markt niet vinden wat men zoekt, dan zal de winkelier daar voor deel van hebben. In Gouda b.v. zal men de marktdagen niet willen mis sen. Een markt geeft ook gelegenheid voor koopjes, die nu een grote groep van de bevolking zich niet kan ver schaffen. De vraag is of er goede goederen op de markt zullen komen. Voor de middentsand kan het geen bezwaar zijn en zeker niet als een ieder gele genheid krijgt, dus ook de plaatselij ke winkeliers, een plaats op de markt te krijgen. Zeer belangrijk is hierbij de vraag waar en wanneer de markt wordt gehouden. Of daaraan ook een koopavond voor de winkeliers moet worden verbonden, is een afzonder lijke vraag. Spr. zou het wel op prijs Stellen, als B. en W. de nodige ad viezen van plaatselijke verenigingen vroegen. De wethouder Oudijk antwoordde daarop,, dat B. en W. niet voornemens zijn aan plaatselijke instellingen ad vies te vragen. Indien zij daaraan be hoefte hebben, kunnen deze hun ge argumenteerde bezwaren tegen een markt indienen. De heer Ververs was van mening, dat Waddinxveen nog niet zo groot ge noeg was om een markt te stichten, omdateen vergelijking met Gouda of Zoetermeer niet kan opgaan. Spr. vroeg of de middenstanders ook een staanplaats konden krijgen of dat zij in een dergelijk geval aangesloten moeten zijn bij de bond van markt kooplieden. Spr. was wel van oordeel dat de middenstanders van een markt veel voordeel kon hebben. De heer Okkerse zei nog geen me ning terzake te hebben. Spr. was het er mee eens, dat geen advies moet worden gevraagd aan plaatselijke in stanties. Indien deze menen een stand punt ter kennis van de raad te moe ten brengen, dan bestaat daartoe al le gelegenheid. De middenstand schijnt grote bezwaren te hebben en dat komt ook wel omdat Waddinx veen geen bepaald centrum heeft, Als door instelling van een markt bereikt kan worden, dat 50 °/o van de markt bezoekers elders, in de gemeente bleef dan was er al veel gewonnen. In de praktijk is de ervaring van een avond markt met koopavond goed en slecht. Spr. is van mening, dat een markt niet op zaterdag moet worden gehouden, omdat dan de goede kooplieden door andere markten bezet zijn. De heer Noorlander wilde de mid denstand ter wille zijn, geen extra con currentie in de gemeente halen, dus geen markt in het leven te roepen. De heer Kooijman meende dat de inwoners "beschermd moesten worden tegen de praktijken van een markt. Dikwijls gebeurt het, dat men op een markt tracht te slijten, wat men in de winkel niet kan verkopen. Spr. ver klaarde zich tegen de instelling van een markt. Mevr. van der Torren-Veendorp was van oordeel dat een markt alleen kan slagen, indien er een zekere ge zelligheid heerst. Een markt in Wad dinxveen kan niet worden vergeleken met die van Gouda, waar een cen trum is en waar men in de omliggen de winkels gaat kopen, hetgeen men in de kramen niet kan krijgen. Een bezwaar in ook, dat het geld door de marktkooplieden meegenomen wordt naar elders, zodat er voor de gemeen te alleen het voordeel is van de stand plaatsgelden. Spr. zou wel gaarne wil len beschikken over de meningen van le plaatselijke verenigingen, die tot tordelen bevoegd geacht kruinen worden. De heer van Beek was van oordeel dat 80 van de middenstanders te gen de insteling van een markt zou zjjn. Wordt de markt op zaterdag ge houden, dan zal deze wel verionen, terwijl men toch mensen, die gewoon zijn elders te gaan kopen niet in de gemeente kan houden. De heer van Oosten wilde de mé- Ding kennen van de consumenten groepen. Wanneer deze in grote meer derheid voor de instelling van een arkt zou zijn, dan moet de gemeen te, onder betuiging van spijt aan de middenstand, tot instelling van de jDarkt besluiten. Een trouwe markt- bezoeker zal zich niet door bepaalde hoopjes laten verleiden; hij heeft een bepaalde ervaring en zal niet tegen Djn zin kopen. Uit verschillende uit gingen heeft spr. wel begrepen, dat '«schillende middenstanders geen zwaar hebben tegen het instellen 'an een markt. Nadere gegevens zul len welhcht uitwijzen, dat een markt 'oor Waddinxveen zoniet noodzake- Slk, dan toch wel gewenst is. De heer Lips is van oordeel, dat de ddenstanderg ook in dit geval weer en zjen lopen, die er niet zijn. Als 1 raad te beslissen krijgt of er meer i«'s moeten komen, vraagt men zich °f dit moreel verantwoord is, maar ^wordt niet gevraagd of het zake- toelaatbasg? is. Daarom moet de raad ook niet vragen of een markt ze kere nadelen heeft, maar alleen over wegen of het gemeentebelang en dat van de consument met de instelling van een markt gebaat is. De wethouder Oudijk was ook van mening, dat de middenstand wolven en beren ziet, die er niet zijn. Overal waar markten zijn in gelijksoortige plaatsen blijkt, dat de middenstand daarbij ten zeerste gebaat is. Ten over vloede heeft spr. geinformeerd bij de burgemeester van 's-Gravenzande, in welke gemeente ook een markt is ge vestigd. 95 "/o van de middenstanders zou aldaar de markt niet meer willen missen. Spr. is van mening, dat een markt in Waddinxveen alleen maar voordeel kan brengen. De burgemeester merkte op, dat uit de praktijk wel is gebleken dat een markt vele voordelen biedt. Eis is in derdaad dat er een zekere gezellig heid heerst. Jammer is dat deze ge meente niet een bepaald centrum heeft en bij de vaststelling van uitbreidings plannen in de toekomst zal hiermede rekening moeten worden gehouden. Wanneer er een markt is, zullen de vrouwen zich daarheen begeven ert kunnen zij niet slagen, dan gaan zij meteen door naar de winkels. Vorige week, bij de ontsteking van de ver lichting kwam van de zijde der mid denstanders reeds de eerste aanval, maar de meningen bleken wel ver deeld te zijn. In de gemeente Zeven bergen heeft men nu twee jaren on derhandelen een markt ingesteld en nog hedenmiddag bevestigde de sec- retraris dier gemeente, dat de midden stand de markt niet meer zou willen missen. Op de marktdag ni. was da omzet in de winkels tweemaal groter dan op andere dagen. De bezwaren En verhoog de gezelligheid op de aanstaande feestdagen en nog lang daarna. Grote sortering o.a. Philips, Braun, Triotrack, Erres, Dual, Telefunken, Joboton, Harting, B.S.R., enz, Reeds vanaf f 75.— op solide voetstuk. 3 belangrijke punten 1. Saffieren en elementen van de door ons verkochte grammofoons houden wij altijd in voorraad. 2. Bij een eventueel defect kunnen wij uw grammofoon in de meeste gevallen zelf repareren. 5. Daar wij ook grammofoonplaten verkopen kunnen wij u op des kundige wijze adviseren welk type grammofoon het meest ge schikt voor u is. Groenendaal 23-26, Telèf. 01820-3697 GOUDA voor het leveren van minder kwali teit kon spr. niet delen. Er is altiid nog een keuringsdienst van waren, die cm deze dingen zeer scherp toe ziet. De markt biedt aan de midden stand gelegenheid om zelf op de markt te komen voor de opruimmg van zgn. „winkeldochters". Uit de omliggende gemeenten zijn zeker be zoekers te verwachten. Sedert de plannen in de krant zijn gemeld, zijn bij B. en W. al 15 ver zoeken ingekomen voor een stand plaats, waaronder 3' van ingezetenen. Het slagen van een markt hangt af van vele factoren maar als de mid denstand meedoet, dan zal zij er ze ker voordeel van hebben. Uit de gevoerde besprekingen meende de voorzitter te mogen concluderen, dat het werk doorgang moest hebben, dat de meerderheid van de raad niet afwijzend tegenover de plannen stond zodat burgemeester en wethouders voor een nadere uitwerking zullen zorgen. De overige agendapunten gaven weinig stof tot spreken. Bij de inge komen stukken deelde de voorzitter mede, dat de uitvoering van de riole ringswerkzaamheden in de omgeving van het Statonsplein op moeilijkhe den stuitten als gevolg van het zand- verloop door grondwater. In eerste instantie zal damwand moeten wor den geslagen bij de woning van de spoorwegbeambte, kosten 8.500, maar ook de grondslag achter de spijs fabriek is van dien aard, dat voorzie ningen moeten worden getroffen, ter wijl de kosten daarvan nog niet be kend zijn. B. en W. meenden echter nu reeds op deze tegenvaller te moe ten wijzen. De heer Venema was van mening, dat het werk doorgang moest hebben, zodat deze tegenvaller moet worden geïncasseerd. Aangezien het werk ver beneden de raming is gegund, zal de uiteindelijke strop niet al te zeer te genvallen. 4636; 3116; 3106; 4606'; 4664; 517, 3805, 1013, 3115, 3209; 4784; 4496; 2343; 4292 2230; 1061; 3509; 1662; 2208; 619, 4962, 752, 664, 3501, 3105; 1817; 2005; 3952; 159, 3977, 284, 559; 653. De prijzen kunnen afgehaald wor- bij P. Versluis, Noordkade 111. „HET IVOKEN HARTJE". Evenals vorig jaar hebben de leer lingen uit de hoogste klassen van school B ook nu weer een toneel stukje in studie genomen en wel „Het ivoren hartje" van Stien de Bruin. Het stuk zal 16 en 17 januari a.s. worden opgevoerd in het verenigings gebouw, Burg. Trooststraat. TRANSPORTEUR IN DE SLOOT. Maandagavond is aan de Dorps straat een transporteur in de sloot geraakt van de fa. v. N., doordat de koppeling losschoot. De transporteur schoot dwars de straat over, rakeling langs een voetganger en belandde tenslotte in de brede sloot langs de Dorpsstraat. De transporteur werd zwaar beschadigd. Opening licntweeic aan de Dtug Foto Sjoak Noteboom In de commissie voor het georga niseerd overleg werden herkozen de heren van Egdom, Noorlander en van Oosten. De heer Noorlander bedankte voor deze benoeming, aangezien hij bij de benoeming van de raadscommissie reeds had medegedeeld in geen enke le commissie zitting te zullen nemen, omdat zijn gerechtvaardigde eisen te dien aanzien niet waren ingewilgd. In de toen bestaande vacature werd met 7 stemmen gekozen de heer Kooijman De overige stemmen waren verdeeld. Tot leden van de commissie tot we ring van schoolverzuim werden her kozen de heren C. Rietveld (13 stem men), H. Posma (10 stemmen) en L. W. Verbakei (11 stemmen). In herstemming kwam het voorstel van de fractie van de partij van de arbeid inzake het houden van alge mene beschouwingen bij de behande- lnig van de gemeentebegroting, waar over in de vorige vergadering de stemmen hadden gestaakt. Het voor stel werd nu aangenomen met 7 te gen 6 stemmen. Voor mevr. van der Torren-Veendorp en de heren Oudijk, Pille, van Egdom, Lips', Ververs en Noorlander. Met de n.v. Bank voor Nederlandse Gemeenten werd overeengekomen het normale krediet in rekening courant voor 1959 te bepalen op 275.000, Het voorstel van B. en W. tot ver lenging van de ontruimingstermijn van onbewoonbaarverklaarde wonin gen met resp. 4 maanden en een jaar werd op voorstel van de heer Okker se beperkt tot 4 maanden. De jaarwedden van de wethouders zullen ingaande 1 januari 1958 wor den verhoogd met 20°/o. Zonder hoof delijke stemming werden aangenomen de voorstellen tot toekenning van schadeloosstelling van pacht aan de heer A. de Jong, tot verbetering van de hoek Sniepweg-Plasweg, kosten 6.850,en tot vaststelling van de onderwijsuitgaven over 1957. Na een korte besloten zitting werd een crediet beschikbaar gesteld van 31.755,voor verbetering en her stelling van de ambtswoning van de burgemeester. De burgemeester logeert thans in „Florida" in Boskoop, zodat hij van maandag tot vrijdag in de gemeente aanwezig kan zijn. Gehoopt werd dat de werkzaamheden aan de ambtswo ning met 3 maanden voltooid zouden zijn. Na het verlenen van ontheffing van aanslagen in de hondenbelasting het vaststellen van een begrotingswij ziging en een korte rondvraag, werd de vergadering pas om half twaalf uur gesloten. KERSTZ AN GDIENST. Evenals andere jaren hoopt het Geref. kerkkoor een zangdienst te or ganiseren en wel op de 2e Kerstdag 's morgen om 10 uur in de Geref. kerk, alhier. In afwijking van voorheen zal ook medewerking worden verleend door het Geref. kerkkoor te Koudekerk, terwijl ook het kinderkoor enkele nummers ten gehore zal brengen. Het geheel staat onder leiding van de dirigent van beide koren, de heer K. J. de Beun te Gouda, terwijl de heer H. van Nielen zorgt voor de or gelbegeleiding. Ds. J. Snoey houdt een kerstmedi tatie en de declamatie wordt verzorgd door mevr. Zijlstra uit Koudekerk. Het programma dat u gratis aan de kerk wordt uitgereikt, vermeldt veel mooie nummers. Door de drie koren samen zal wor den uitgevoerd het „Ere zij God" in •en bewerking van Piet Kid. „Nu «jt wellecome", eveneens in een bewer king van Piet Kiel. Gezang 25 uit de Herv. bundel, Kerstlied uit de Middeleeuwen e.a. Het geheel zal worden afgewisseld door zang van een dames- en man nenkoor en samenzang. De toegang tot deze kerstzangdienst is vrij. GYMNASTIEKVEREEN. T.O.O.S. Het bestuur heeft het besluit ge nomen in febr. 1959 op twee avon den een uitvoering te geven in het verenigingsgebouw, Burgem. Troost straat alhier. Door het grot» aantal leden is het niet mogelijk met één avond te vol staan. De ouders van d» leden krij gen voorkeur bij aankoop van toe gangskaarten. „DE VOGELVRIENDEN. Na trekking zijn op de navolgende nummers een prijs gevallen, welke zijn afgehaald. FEESTVERLICHTING. Vorige week donderdagavond en jl. donderdagavond heeft de burgemees ter de feestverlichtingen aan de brug en de Dorpsstraat ontstoken. In bei de gevallen heeft de burgemeester gewezen op het nut van deze acties, omdat daardoor de aandacht van de ingezetenen op de winkelstand wordt gevestigd, terwijl het maken van aantrekkelijke etalages de kooplust van het pubhek aanwakkert. Bij de opening van de actie aan de brug werd mede het woord gevoerd door de heer H. M. de Wilde, terwijl aan het dorp toespraken werden ge houden door de heren de Wilde, Doe- leman en Kool. Zij allen hebben ge wezen on het nut van deze acties en de winkeliers succes gewenst met dit initiatief. Besturen en genodigden, w.o. de beide wethouders, hebben een rond gang langs de etalages gemaakt, waarbij onze burgemeester zich zeer verrukt toonde over hetgeen de mid denstand alhier tot stand brengt. Wij herhalen, wat wij ook vorige week schreven, dat wij de winkeliers veel succes toewensen. De hierbij opgenomen foto's zijn van de verlichting aan de brug, ter wijl in het bijblad (het maken van cliché's vergt tijd) twee foto's zijn opgenomen van de verlichting van de Domsstraat veel vrouwen naar deze avond geko men waren. Voorts sprak mevr. van der Ploeg- Breukemeijer over het onderwerp „De wereld van morgen is onze zorg van nu", waarna mevr. van 't Slot een gedicht declameerde dat al een kerstsfeer in zich droeg. Door enkele dames van de vrou wenbond werd het komische toneel stukje „Jetje zonder zenuwen opge voerd. De speelsters hadden de lach- lustigen wel op de hand. Deze avond werd besloten met sa menzang aan de piano begeleid door mej. T. van Gent en een sluitings woord door de voorzitster. GEEN HEER IN HET VERKEER. Op de rijksweg wilden 2 bromfiet sers elkaar passeren waarbij zij el kaar raakten. De juist passerende mej. J. werd hierbij tegen de grond geworpen. De beide bromfietsers kozen het hazenpad, de ontboden geneesheer achtte opname van mej. J. in het zie kenhuis noodzakelijk. De politie is op zoek naar de weg- piraten. VOORDRACHTSAVOND DOOR DE VOORDRACHTKUNSTENAAR, DE HEER FREEK SACHS TE LEIDEN. Slechts even nadat de spreker zijn stoel ('t enige meubelstuk ot> het to neel) had bezet, had hij al de volle aandacht. Het ging nl. over een heel eenvou dig echtpaar dat 200 jaar geleden in Perzië leefde. De man was schoen maker en ging geheel in zijn werk op maar de vrouw voelde zich eenzaam. Ze werd heel erg jaloers op die mooi geklede vrouwen die ze in de tempel zag. Zo erg werd het, dat ze haar man, om veel geld te verdienen er toe kreeg, als ziener op een kleedje op de markt te gaan zitten. Bij toe val werd hij rijk doordat een dief een kostbare ring van de koning gestolen, op zijn kleedje gooide. Hij kreeg een grote beloning en de vrouw was in staat veel mooier gekleed te gaan dan de deftigste dame in de tempel, maar Dorpsstraat 33 - Telefoon 418 gelukkig was ze niet. Later kon hij de hand leggen op 6 kisten met goud ook van de koning gestolen, door 6 dieven, die hij niet verraadt. De man kreeg weer een grote beloning. Toen was de vrouw in staat haar rivale te overbluffen; maar gelukkig was ze niet. De andere vrouw werd hevig jaloers en zette haar een val waar ze Foto bjaak Noteboom BRANDWEER RUKTE UIT VOOR AANGEBRANDE CAKE. Dinsdagavond werd de brandweer gealarmeerd voor een brand in een van de nieuwe woningen aan de Vij verlaan. Bij afwezigheid der ouders ontdekten de kinderen in de keuken een hevige rookontwikkeling. Danig geschrokken waarschuwden zij de bu ren. Deze schoten onmiddellijk toe en Huidzuiverheid - Huidgezondheid 1 Houdt de winter uit handen en voeten. waarschuwden de brandweer. Bij na der onderzoek bleek het evenwel nog al mee te vallen, want de brand bleek veroorzaakt te worden door gebak, dat in een hete oven stond te ver branden. De brandweer die met de autospuit uitgerukt was, hoefde dan ook geen dienst te doen. P. v. d. A.-VROUWENBOND. Dinsdag 16 dec. hield de vrouwen bond van de P. v. d- A. zijn jaarlijkse feestvergadering. Mevr. Pille opende deze avond en zei het weer fijn. te vinden dat zo- in liep, door haar te beschuldigen de koning te willen vergiftigen. Zij en haar man werden in de kel der van de gevangenis gesloten om na een paar dagen te worden onthoofd. In de gevangenis werden beiden de ogen geopend. Toen de vrouw vertel de dat ze altijd zo geweldig jaloers was oD vrouwen met kinderen en zij geen kind had. Zelfs verbeeldde ze zich dat de vrouwen haar op straat uit lachten. Deze bekenterussen wer den door de spreker zo bijzonder ge voelig vertolkt dat iedereen er intens in meeleefde. Gelukkig werden ze nog gered door de 6 dieven die hij niet verraden had en konden ze in een oord komen waar de koning geen macht had. 't Was geen wonder dat er even gewacht werd voordat een aplaus de absolute aandacht verbrak. VOOR BEROEP BEDANKT. Ds. G. H. van Kooten te Genemiii- den heeft bedankt voor het beroep naar d» Herv. gemeent» alhier. BIBLIOTHEEK. In verband met de a.s. feestdagen zal de bilbiotheek van het Instituut zal de bibliotheek van het Instituut zijn op woensdag 24 dec. van half acht tot half negen. Vanaf 2 jan. 1959 vindt het boekenruilen weer normaal plaats op vrijdagavond van 8 tot 9J.5 uur in de openbar» school A.

Weekblad voor Waddinxveen | 1958 | | pagina 3