Israel na 20 eeuwen Nieuwe gevechtskleding voor het leger Onpersoonlijk maar praktisch Na lange tijd door de commando troepen beproefd te zijn zal een nieuw gevechtstenu in het Nederlandse le ger worden ingevoerd ter vervanging van de oude „battledress". De nieuwe kleding is een gevolg van het streven - dat in alle Nato- landen waarneembaar is - de soldaat met een bescherming tegen de weers omstandigheden het gevechtsterrein op te sturen. Enige tijd heeft het er naar uitge zien dat de strijdkrachten van geheel West-Europa met identieke modellen zouden worden aangekleed. Het niet- doorgaan van een Europese Defensie Gemeenschap heeft echter veroor zaakt dat nu ieder land voor zich een voor haar taak b erekende „tweede huid" voor zijn soldaten ontwerpt. Knopen, knopen, knopen Het gevechtstenu, dat in de toe komst door alle Nederlandse soldaten zal worden gedragen en dat nu al bij een paar dienstvakken is ingevoerd, is een gewijzigde uitvoering van het door de Amerikanen op Korea ge bruikte uniform met de „battledress" die tijdens en na de oorlog door onze landmacht is gedragen. Het bevat een verscheidenheid aan kledingstukken, alles bij elkaar, nog niet die verwar ring zullen stichten die is ontstaan door het toevoegen van allerlei - door omstandigheden noodzakelijk gewor den - uitrustingsstukken aan de oude dracht, zoals bijvoordbeeld overalls, motorvesten, camouflagejassen enz. Het ondergoed is olijfgroen gekleurd zoals het gehele tenue, en wordt, naar gelang het winter- of zomer is, in lange of korte uitvoering gedragen. Hiervoor komen een katoenen broek 'en blouse, waarmee kan worden vol staan indien de temperatuur niet te laag is. In het algemeen zal dit de kazerne dracht worden, waarbij nog een wol len vest onder de blouse kan worden gedragen. Buiten draagt men, indien de commandant dat noodzakelijk acht, het eigenlijke gevechtspak over dit alles heen. Dit pak bestaat uit een driekwart jasje dat over een tweede bovenbroek kan worden afgesloten. Aan het jasje kan een capuchon worden vastgeknoopt die over de helm kan worden geslagen en die het gezicht voor een groot gedeelte af schermt. Bij ijzige kou kan bovendien een warme voering worden aange hecht. Deze uiteindelijke bovenkleding is, in tegenstelling met het huidige te nue, van een waterafstotende en ge heel winddichte stof gemaakt, wat een grote vooruitgang betekent. Het oude pak nam al het water op en was na een regenbui bijzonder onaangenaam te dragen. Bovendien was het bij warm droog weer erg benauwd. De nieuwe velduitrusTng heeft naast de grote voordelen echter één nadeel - het grote aantal knopen meer dan negentig. Men heeft uit economische en praktische (al klinkt dat prakti sche wel wat tegenstrijdig) geen rits sluiting willen nemen. Predikbeurten Alers. R. Cuperus. R. Cuperus J. van Dijk Nederlands Hervormde Kerk. Ie Kerstdag V.m. 9,30 uur Ds. G. Nam. 6,30 uur Ds. J. 2e Kerstdag V.m. 9,30 uur Ds. J. R. Cuperus. 28 december V.m. 9,30 uur Ds. P. P. J. Monster Nam. 6,30 uur Ds. J. R. Cuperus. Hervormd Wijkgebouw. Ie Kerstdag V.m. 9,30 uur Ds. J. Nam. 6,30 uur Ds. D. 28 december V.m. 9,30 uur Ds. J. R. Cuperus Nam. 6,30 uur Eerw. Heer J. A. Kruit Hof. Kring Wet en Evangelie, Verenigingsgebouw, Stationsstraat 18. 24 december Nam. 10,30 uur Kerstnachtdienst Ds. Kalkman, m.m.v. Dameskoor en Ko perduet. Ie Kerstdag V.m. 9,30 uur Ds. E. H. Kalkman 28 december V.m. 9,30 uur Ds. van de Akker, Gouda Gereformeerde Kerk. Ie Kerstdag V.m. 10 uur Ds. J. Snoey. Nam. 5 uur Ds. Seegers, Gouda. 2e Kerstdag V.m. 10 uur Kerstzangdienst. 28 december V.m. 10 en nam. 5 uur Ds. Potjer, Maasland. Chr Afeesrh Gemeente. Ie Kerstdag V.m.9,30 en nam. 5 uur Leesdienst 2e Kerstdag Nam. 5 uur Ds. A. P. Verloop van Alblasserdam. 28 december V.m. 10 en nam. 5 uur Leesdienst Rem. Geref. Gemeente. Ie Kerstdag V.m. 10 uur Da. A. Visscher. 28 december V.m. 10 uur Da. A. Visscher. ZONDAGSDIENST DOKTOREN le en 2e Kerstdag door Dr. E. M. L. Hemminga. 28 december Dr. P. van der Linde. De officieren, de vertegenwoordi gers van het ministerie van oorlog en de afgevaardigden van het Directoraat Materieel Landmacht (D.M.L.), die als textiel- en oorlogsdeskundigen het nieuwe uniform hebben ontworpen, beredeneren dat de conventionele kno pen nog altijd de voorkeur verdienen boven een ritssluiting omdat bij een defect aan dit laatste sluitmiddel het kledingstuk door vakmensen moet worden gerepareerd, terwijl de gewo ne soldaat zonder enige moeite zijn eigen losgeraakte knopen kan vast naaien. Het ongemak van het knopen moet dan maar als onvermijdelijk worden aanvaard. Handig en zo goedkoop moge'ijk Men heeft bij de samenstelling re kening gehouden met de eisen dié een gevechtsterrein in de praktijk aan de kleding van een soldaat kan stellen. Zo zijn bijvoorbeeld de zijkanten op een dergelijke manier bevestigd dat ze niet achter oneffenheden of in het struikgewas kunnen blijven haken. Ook de borstzakken zijn handig uit gevoerd ze hebben schuine sluitklep oen, zodat het water niet naar binnen kan dringen en de inhoud zonder veel arm-mènipulaties is te bereiken. De uitrusting wordt gecompleteerd met bretels die voorzien zijn van dubbele haken voor beide broeken, de al ver trouwde bruine „gevechtslaarsjes", de eveneens bekende vechtpet en een paar handschoenen. Deze handbe scherming is een kruising tussen de vingerlöze want en de vijf-vingerige handschoen om het schieten te ver gemakkelijken is voor zowel de duim als de wijsvinger een aparte ruimte gemaakt, terwijl de rest van de vin gers bij elkaar gaat. Zo praktisch men bij de handschoe nen en de zakken heeft gedacht, zo ekonomisch is men bij de sluiting en de losse voering te werk gegaan. Het repareren van een ritssluiting kost niet alleen tijd en werk, doch ook geld en voor de vulling van de voe ring gebruikt men de wolafval van het leger zelf die in grote hoeveel heden ter beschikking komt (afgedra gen sokken, oude uniformen enz.) en die dus niets kost. Men kan hier spre ken van een uitzonderlijk goed samen gaan van zuinigheid en doelmatigheid waarvoor het D.M.L. - en al de an deren die hebben meegewerkt - ein delijk eens een complimentje verdient Het zal aanvankelijk een vreemd ge zicht zijn, om al onze soldaten in het zelfde uniform, dat bovendien als het geheel gesloten wordt alleen de neus en de ogen vrijhoudt, te zien oefenen en marcheren. Doch een gevechtste nue wordt niet voor het uiterlijk maar voor de bescherming van de soldaat gekozen - voor de kleine hoeveelheid show, die toch eigenlijk niemand zou willen missen, zal het nieuwe uit- gaanstenue moeten zorgen dat op het ogenblik ontworpen wordt. Opening licJtitweek aan het dorp Foto Sjaak Noteboom Het volk dat in duisternis wandelt Nimmer sinds Christus' geboorte is het in de velden van Efrata meer rus tig geweest, zo lijkt het als we in de spiegel van de geschiedenis kijken. Ongeveer twee duizend jaar zijn ver lopen sinds de engelenzang klonk in die stille nacht. Het moet toen zeer stil zijn geweest. Een geknipt moment voor de grote heilsgebeurtenis. Alle vuren waren praktisch gedoofd in het Joodse land. Wij bedoelen de vuren van nationale eer en trots, die er nu weer zo hoog oplaaien. De indruk, die wij krijgen van het Palestina ten tijde van Christus, is niet bepaald verheffend. De Romei nen hielden het land bezet en hadden er een aantal soldaten naar toe ge zonden om als bezettende macht dienst te doen. Uit het bijbelverhaal krijgen we niet de indruk dat deze Romeinen erg getapt waren. Aan de andere kant was collaboratie er aan de orde van de dag. De zogenaamde tollenaren waren Joden, die tegen een flink judasloon bereid waren het land met zware belastingheffingen ten ba te van het Romeinse Rijk leeg te zuigen. Van de Joodse koning Herodus krijgen we geen andere indruk dan dat hij een ijverig voorloper was van Mussert. De heer Pilatus was een Romeins stadhouder. In Nederland kunnen we hem vergelijken met Seys Inquart uit de Duitse bezet.ing. Er waren nogal wat vooraanstaande Jo den, die veel contact met hem had den. Men heulde met de bezetter. De ene Jood bracht de andere bij de Ro meinen aan. Zo'n volk rent naar de ondergang en in het jaar 70 werd de door Chris tus beweende stad Jeruzalem door de Romeinen verwoest. Een massa-slach ting werd onder de Joden gehouden. Het reeds lang flakkerende licht van de nog in schijn bestaande Joodse staat was daarna gedoofd. Het zou 19 eeuwen duren voordat de fakkel van het zelfstandig bestaande jodendom weer brandende zou worden gehou den boven een nieuwe staat, die in 1948 werd geboren. Van het Palestina uit Jezus' dagen is weinig te vertellen over welvaart en een energiek volk. Slechts in een kleine groep gloorde nog de hoop en redding van de ondergang. Is het de ze groep die de ster van Betlehem heeft gezien, doch hem nochtans niet heeft begrepen? Waarvan droomden zij, die goud en mirre aan de voeten van Christus legden? Waren het de eerste aanhangers van een nieuw Zion? Zeventig jaar later werden de laatste resten van koning Salomons rijk opgeruimd. Thans mogen wij de hergeboorte van eén nieuw Israël aanschouwen. Er is een groot verschil met de inwo ners van het oude Joodse land. Die aanschouwden de ondergang van hun nationaal bestaan. De Israëliërs van heden beginnen opnieuw. Zü dromen niet van een nabijzijnde komst van een Messias. Het is een jong volk van verbeten en dikwijls cynische mensen, vol van vertrouwen in hun historische zending, komend van alle eindpn der aarde. Het meenrdeel van de inwoners van het moderne Israël bestaat uit immi granten. De meesten van hen zijn aan hun. tweede of derde beroep bezig. Zij stichten jonge gezinnen op harde onvruchtbare grond. Zij slaan en stampen op de oude bodem en zij halen er opnieuw water uit, zoals eertijds Mozes water uit de rotsen sloeg met zijn staf. Er is een sterke overeenkomst met de moeilijkheden, die de uit Egypte wegtrekkende Joden in oude tijden in Het Beloofde Land moeten hebben ondervonden. In die dagen vele vijan dige stammen, waaronder de Fillistij- nen. De farao's, die van de Israëlie ten waren geheel op eigen kracht aangewezen bij de verovering van het land dat aan vader Abraham was toegewezen. Bij de geboorte van het nieuwe Israël waren het de Jorda- niërs, de Irakeen, Syriërs, Libane- zen en de Egyptenaren, die de plaats innamen van Fillistijnen en anderen. De geschiedenis herhaalt zich op meedogenloze wijze. Ook nu schep pen de Joden stap na stap een nieuw land dat eens weer overvloedig zijn zal aan melk en honing. De bevol king groeit er ials een wervelwind. In 10 jaar tijds een aanwas van een mil joen. En allen beploegen de dorre vlakten der woestijnen. Over enkele jaren zal al weer de helft van Pale stina in cultuur zijn gebracht. Al het beschikbare water wordt aangewend. Kleine naar zee stromende riviertjes worden afgedamd. Het water vloeit in grote tanks, die naar behoefte het land bevloeien. De bebossing is met kracht tér hand genomen. Sinds de Zionisten na 1900 met de herbouw van een Joodse staat zijn begonnen, planten zij meer dan 30 miljoen bomen, die de rotsbodem een humuslaag brengen en hout om te bouwen. Nu bouwt men nog met vreemde middelen. Toch presteerde Israël het om allen in 1957 100.000 mensen onderdak te bezorgen. Het jodendom in de gehele wereld brengt daarvoor offers. Er is gebrek aan allerlei hulpmid delen in Israel. Men moet zich behel pen. Maar wat betekent dit voor een volk waarvan de vaders en moeders in concentratiekampen omkwamen, waarvan de broers en zusters werden vergast? In Rehovoth werken de Weizman-Laboratoria dag en nacht aan nieuwe syuthetisehe materialen. Geld of geen geld, het werk gaat door. De industrieën worden er aan de lopende band uit de grond gestampt. Er is reeds ijzerindustrie. Men wil een nationale produktie van chemi caliën, autoonderdelen voor vervoer middelen. Alle inspanning wordt ge richt op de bouw van de nieuwe staat, die haar grootste stimulans krijgt het gemeenschappelijk ideaal, dat alle Joden bezielt: de glorie van het jonge Israël, alle omringende vij anden ten spijt. Uit dit ideaql groei de de kibboets, een op coöperatieve basis gegronde gemeenschap van agra riërs die samen het land bewerken en samen de opbrengst delen. Uit dat zelfde ideaal putte men de kracht om de Egyptenaren te verslaan en om jeugdgemeenschappen ot> te richten, waar ouderloze kinderen worden op geleid tot nuttige burgers. Dank zij dit ideaal funktioneert de staat be hoorlijk, ook al is veel gezinsleven beschadigd en zijn acht van de tien mensen weduwe of weduwnaar. Het leed der wereld is hier samen geperst tot een broeikas van nationa le energie. Uit de tranen van het ver leden produceert Israël stoom voor een Kiel groeiend aantal werktuigen. Een volk dat geen kans meer heeft om te slagen, maar dat de toekomst zal veroveren. Een ding ontbreekt. De velden van Efrata en Betlehem behoren nog niet tot het Joodse land. Zij maken deel uit van Jordanië. Veel westerse cul tuur is binnen de muren van het nieuwe Jeruzalem gebracht, maar de oude stad ligt achter prikkeldraad in Arabisch gebied. Het heilige land moet het grotendeels zonder heilige plaatsen stellen. De politieke en mi litaire toestand is voor de Christen in Israël als een afspiegeling van het geestelijk leven. Het nieuwe Joodse volk is van Mo zes, Abraham en Jacob, niet van Christus. De door Johannes de Doper gestelde vraag: „Zijt gij de Christus of verwachten wij een ander?" wordt door het Israël van heden ontkennend beantwoord. Het nieuwe Israël is ge boren zonder de glans van het kerst- licht. Meer dan een miljoen werken er zonder de heilsverwachting van Christus, zonder uitzicht op de Ster van Betlehem. Is dit land geen symbool van onze gehele westerse wereld, om van de oosterse niet te spreken? Midden in een christelijke wereld leven wij dik wijls zonder Christus en zonder het heilsgebeuren in Betlehem. Jeruzalem is symbolisch verdeeld tegen zichzelf. Kerstmis nadert. Het volk dat in duisternis wandelt zal een groot licht zien. Een jong en sterk volk leeft zonder Betlehem, zonder Christus, niërs, de Iraken, Syriërs, Libane- aan de gezichtseinder van de toe komst? Land- en Tuinbouw MECHANISATIE. De drukte,die de laatste oogst- werkzaamheden met zich hebben mee gebracht, is nu weer achter de rug. De verzorging van de akker laat hier en daar misschien nog te wensen over, maar het werk van de boer en zijn gezin heeft zich in deze korte, donkere dagen teruggetrokken op het erf en in de beslotenheid van de war me stal. Er is nu ook wel eens tijd om uit te gaan, of om gezellig rond eigen kachel nog bezoek te ontvangen. De ze bezoeken lenen zich goed om nog eens over gebeurtenissen van het af gelopen jaar te praten en vele van de problemen van de afgelopen oogst tijd zullen een belangrijk deel van 't gesprek vormen. Vooral de mechani- satieproblemen van nieuw aange schafte machines zullen wel in het middelpunt van de belangstelling staan. Maar ook zijn er in vrijwel alle de len van het land voorbeelden aan te halen, waarbij het gebruik van pas sende machines de boer grote voor delen heeft gebracht. Door het oor deelkundige gebruik van machines wordt in de meeste gevallen vlotter en aangenamer gewerkt. Nog steeds komen nieuwe vindin gen op de markt, een van de laatste is ongewtijfeld de pendelstrooier. De kunstmeststrooier is een machine welke op het gebied van strooien buitengewoon belangrijk is. Deze pen delstrooier is totaal afwijkend van de tot nu toe bestaande systemen.' Een BERICHT Het volgend nummer van ons weekblad verschijnt op Oudejaars dag. Advertenties moeten beslist maan dag 29 december in ons bez;t zijn, Ook de Nieuwjaarsadverten ties, Wij rekenen op uw mede werking, De uitgever W eekagenda Maandag 22 december. Ledenverga dering R.K. Middenstand in de zaal van de heer J. B. Janmaat, Ka- naalweg 6. Woensdag 24 december, 6,45 uur Kerstfeest Rem. Geref. Zondags school in Rem. kerk. Donderdag 25 december, 2,15 en 4 uur Kerstfeestviering Wet en Evange lie in Vereen, gebouw, Stations straat. Vrijdag 26 december, 2,30 uur Kerst feest Geref. Zongsschool in Vereen, gebouw, Stationsstraat. Vrijdag 26 december, 4 uur Kerst feest Geref. Zondagsschool in Ver een. gebouw, Stationsstraat. Maandag 29 december. Bijeenkomst P. v. d. A. in Lunchroom van de Water. 15, 22 en 29 januari 1959. 5e Dam- en Schaaktournooi. Vrijdag 16 en Zaterdag 17 januari Toneelavond Openbare school B in r.k. verenigingsgebouw. Dinsdag 10 en woensdag 11 februari Uitvoering T.O.O.S. Na éen uur spelen was de stand 5-3 inhet voordeel van WSV. Voor de laatste twee partijen had men nog eens twee uur nodig, éen partij ging verloren, de andere werd remise, zo dat WSV een verdienstelijke 5i-4i overwinning behaalde. De volledige uitslagen luiden: WSV—SDK. 1 J. Tol—J. H. Stofberg 3-3 2 W. van Vuur enH. J. v. Lien è-J 9 A. v.d. StarreP. A v. Houten 1-0 10 A. Versluis—T. Spaan 0-1 Totaal 5è-4ï Uitslagen wintercompetitie: Groep I. P. BroerP. van der Heijden afgebr. J. van OortA. van Dijken 0-1 Groep n. H. PetersL. Schoenmaker 1-0 P. PerdijkA. Brouwer h~k J. KraaijensteinA. Doornhein 0-1 W. A. van Os—W. A. de Boer 0-1 A. LittooijC. H. B. v Latenstein 0-1 H. SchildtW. van Oort afgebr. SLUITING BIBLIOTHEEK. De Chr. Bibliotheek aan de Nesse is de kerstweek gesloten, maar zal 2 januari weer geopend zijn. BIJZONDERE KERSTDIENST. Een zeer bijzondere Kerstdienst zal a.s. woensdagavond plaats hebben en wel om half 11 uur, waar de Herv. Kring „Wet en Evangelie" een dienst zal houden waarin ook zullen mede werken een dameskoor en koperduet. Het bijzondere is echter het late uur, evenals men in de St. Janskerk te Gouda pleegt te doen. BURGEMEESTER C. A. v. d. HOOFT BESCHERMHEER VAN CONCORDIA Naar wij vernemen heeft Burge meester C. A. van der Hooft het be schermheerschap aanvaard van het fanfarecorps Concordia waarmede de ze traditie sinds de oprichting voort- De verlichting van het Dorp Foto Sjaak Noteboom nooit falende strooiarm, die met gro te regelmaat de kunstmest strooit, heeft ook een nauwkeurige begren zing, zodat het z.g. overlappen niet nodig is. Een verantwoorde strooibreedte van maximaal 5 meter maakt het werk uiterst overzichtelijk en geeft geen probleem met het aansporen. Opmerkelijk is ook, dat de pendel strooier tevens gebruikt kan worden voor het breedwerpig zaaien van di verse zaden. De reiniging die slechts enkele minuten in beslag neemt, maakt de machine bedrijfszeker voor de volgende ronde. Ongetwijfeld is men met deze vin ding weer een stap verder gekomen, en zal dit bij vele boeren een onder werp van gesprek vormen. Wanneer er voordelen te halen zijn, zal men hieraan ook aandacht moeten beste den. SCHAAKVERENIGING WSV. Maandag jL werden de hangprijzen gespeeld uit de wedstrijd WSV—SDK. gezet heeft, door deze benoeming op 17 december 1958. GIFT UIT ANJERFONDS. Groot nieuws van het Anjerfonds voor hen die nog niet op de hoogte waren wat dit fonds en zijn jaarlijk se collecties de meesten welbekend, doch wat er met al dat geld gebeurd misschien velen niet bekend, kunnen wij mededelen dat dit fonds beoogt het hulp verlenen aan verenigingen en instellingen op cultureel gebied, zoals ook fanfarecorps „Concordia" welke nog steeds tegen een finan cieel tekort aankeek, door de aan schaffing van de nieuwe bezetting in strumenten. De secretaris kreeg deze week bericht van een gift uit dit fonds van maar even 1000,—. Wij kunnen dan ook niets anders dan ieder toeroepen.: steunt de volgende collecte naar vermogen, waarmede alle plaatselijke verenigingen gebaat zijn. Een prachtig fonds aller steun waard. Geef mild een volgende keer.

Weekblad voor Waddinxveen | 1958 | | pagina 8