ÏLLeuiv-jlaa'i^e&-'iuiÈ&n Hanneke verliest de strijd D. PoEderman Sport in 't kort CHR. SPORTVERENIGING BE FAIR afd. Voetbal. Het Vvedstrijdverloop is in de laat ste maand van het jaar wel heel erg gestagneerd. Slechts in de eerste week van december kon het volledi ge programma worden afgewerkt. Al le overige programma's moesten we gens terreinomstandigheden worden afgekeurd, zodat in het strij dbeeld weinig veranderd is. We hopen nu maar, dat a.s. zater dag de bal weer kan gaan rollen al zijn de omstandigheden nu bepaald niet optimistisch. Programma voor a.s. zaterdag. Be Fair IZwammerdam I Jodan Boys IVBe Fair UI Aanvang der wedstrijden 2,30 uur afd. Korfbal. De korfballers namen 20 december deel aan micro-korfbalwedstrijden te Leiden. Gezien de sterkte der overige teams werden hier zeer goede resul taten behaald. De wedstrijd tegen Asso bracht wel spanning maar geen doelpunten, zodat deze wedstrijd in een 0-0 gelijk spjl eindigde. De twee de wedstrijd was tegen F.uks II, dit twaalftal, dat in de competitie een klasse hoger speelt, liet goed korfbal zien, maar de onzen weerden zich uitstekend en door doelpunten van mej. en de heer Snoey werd ook deze wedstrijd een gelijk spel 2-2. In de wedstrijd tagen Velocitas II bleek duide.ijk dat er flink getraind wordt, want door het hoge tempo kregen zij goede kansen, en door doelpunten van mej. Saton en de heren Venema en Voskuilen werd in daze wedstrijd de eerste overwinning behaald. Door deze resultaten staat Be Fair nu op de tweede plaats. Half januari gaan zij proberen de eerste plaats te be reiken. D-genen die met de korfbalsport kennis willen maken, nodigen wij uit de trainingsavond te bezoeken, deze is iedere maandagavond van 8,30 10 uur in het gymnastieklokaal van school B. Uitslagen van de Micro-korfbal wedstrijden gehouden in het veiling gebouw te Leiden, jl. 20 december. Be FairAsso I 0-0 Be Fair—Fluks II 2-2 Be FairVelocitas H 2-0 KERSTBOOMVERBRANDING. Mogen we U even herinneren aan de kerstboomverbranding zaterdag a.s. om 7 uur? NAGEKOMEN SPORTSCHAKEL-ADVERTENTIE Aangeboden 1 paar voetbalschoenen en voetba.kousen, leeftijd 14 jaar. Prins Hendrikstraat 17. DAMVERENIGING EXCELSIOR. Uitslag 13e ronde der onderlinge com- petitie. C. H Kramp—A. B om 2-0 T. H. Twigt—F. M. P. Jacobi 2-0 A. BlonkP. de Joode 2-0 T den Ouden—W. v.d. Heden 0-2 C. Blonk—J. Slappendel 2-0 J. de Bel—B. van Eijk 2-0 A. Spek—A. A. Rietveld 1-1 D. H 'ZwanenburgJ. Doornhein 2-0 M. Smith—D. M. de Gelder 2-0 A. Zwanenburg—A. van der Flier 1-1 P. C. Treffers—J. de Heer 0-2 Wanhopig kijkt de Groninger boer naar het dak van zijn schuur: hij krabt zich eens achter het oor. Hoe krijg ik dat ding er weer af, peinst h inderdaad dat zal niet meevallen, want op de nok van de schuur pronkt a'.s een scherts-monument, een krui wagen. Argeloos heeft hij die morgen door het raam op het erf gekeken en zo langzamerhand ontdekt, dat. het uit zicht wel wat erg kaal was. Geen emmers, geen kruiwagen, kortom geen enkel stuk gereedschap kon hij ont waren. Zelfs de grote toegangshekken waren verdwenen. Ijlings is hij naar buiten gegaan en daar ontdekte hij stuk voor stuk zijn eigendommen, her en der verspreid op de meest onmo gelijke plaatsen. Behalve dat de kruiwagen op het dak staat, hangen de emmers in de boomtakken De arme man moet hard werken voor hij al es weer op stee heeft, want voor zijn toegangshekken moet hij helemaal oo het dorpsplein zijn. Daar kan hij uitzoeken. Het lijkt er wel een boeldag. De meest uiteen lopende voorwerpen zijn een verza meling stille getuigen van een terug kerende gewoonte van de jeugd in Groningen en Fries and in de nacht van Oud op Nieuw: Het wegslepen van alles-wat-los-zit. Sint Nicolaasfeest op Sint Sylversterdag De oudejaarsavond wordt door vrij wel ieder gevierd met oliebollen en vuurwerk. Vanouds zijn het de ear- bid-bussen, die het oude jaar uit schieten. Thans wordt dit lawaai- werktuig bijgestaan door voetzoekers, rotjes, gi.lende keukenmeiden en wat er neg meer door de vuurwerkfabri kanten wordt geproduceerd. De stilte wordt zo rond de jaarwisseling over al in stad en land verbroken. Sirenes loeien, de scheepsfluit blaast en vuur werk davert. Alleen in Oudehorne in Friesland keert de stilte enig^tos te rug De Sint Thoma^Hiiders, op 21 december me "trekken aan het klokkefe*MW' begonnen, laten het koord «op'dë 31-sta te 24 uur los en de bron zen stem zwijgt, na 10 dagen onafge broken te hebben gesproken. Een merkwaardige manier van oud- Pig en Peg op stap 95. Wil jij beweren dat ik jou tante ben? Ja tante. Ik ben hier toch bij oom Abel? antwoordde de Lange Pig- Wacht hier maar eens even dan zal ik eens even mijn man ophalen! zei de boerin en stapte het huis binnen. Intussen had Kasp ar zijn nieuwe wij and ontdekt en begon vervaarlijk te grommen. Langzaam liep het mon ster naar hem toe Voetje voor voetje schuifelde Pig achteruit en de hond lien mee. Hulpeloos zag onze Lange jaarvieren houdt de bevolking van Koedijk er op na. Op die avond wordt het.... Sint Nicolaasfeest gevierd, al heet het daar dan Gouden Engelfeest. Hoe men ertoe gekomen is 5 decem ber naar de laatste dag van de maand te verzetten weet men niet. Is het omdat vroeger op die dag de vissers thuiskwamen? Of is het als dank aan graaf Willem II, die indertijd na een grote brand, het plaatsje weer op- bouwe? Of is het Gouden Engelfeest uit Zweden overgewaaid? Men kan slechts raden.. In ieder geval, Sint- Nicolaas doet het te Koldijk op Smt Sylvesterdag nog eens dunnetjes over. Nieuwjaarswensen De bezorger van de krant wenst u een gelukkig Nieuwjaar. Wanneer u deze woorden leest, keurig gedrukt od een visitekaartje, grijpt u al naar de portemonnaie. Houdt u uw geld nog even gereed, straks komt de vui.nisman. Het zijn in de meeste plaatsen nog ongeveer de enigen dia rondgaan. De bedoeling hiervan is duidelijk, al behoeft daarom de op rechtheid van de heilwens nog niet in twijfel te worden getrokken. Op sommige plaatsen echter is het ook voor anderen een oude gewoonte om Nieuwjaar te gaan „lopen". In Lim burg raeds op 31 december; de beló ning is daar een appel, en die belo ning is wei verdiend ook, want men wenst de aangesprokene een lang le ven, zo lang zelfs, dat het hemd aan het lijf blijft kleven. In Ootmarsum, waar vele folkloris tische gebruiken een uiting zijn van grote saamhorighiid, zingt men, oud en jong, elkaar toe: „Komt burgers, komt nu allen terstond: Het Nieuwe jaar is ingetreden' Ook te Dokkum gaat men uit Nieuwjaarszingen, al is het hier al leen de jeugd, die de optocht vormt. Is het ook in vele ander» gevallen de jeugd, die rondgaat, in Groningen trekt een oudere Neyoarszanger door het Hogeland, de streek boven de provinciale hoofdstad. Maanden doet deze man er over en de bomen ont kiemen reeds wanneer hij zijn laat ste klant bezoekt. Rijkelijk laat dus, maar wil gemeend. Laten wij, even wel gemeend, el kaar het beste voor 1959 toewensen met de regels uit het Nieuwejaarslied van Ootmarsum: „Ik wens u oD deez' vaste rond Veel heil, geluk en zegen.." Pluimveehoekje WAT ZIJN DE DAGEN TOCH KORT'. ZEGGEN WIJ. Maar voor de kippen ook. En voor al daar, waar geen goede verlichting, in het hok is aangebracht. In het donker of half-duister is een kip - trouwens elke vogel, behalve de nachtdieren bang om van plaats te veranderen. Wij weten dat uit onze dagelijkse ervaringen Waar dus wei nig licht in de hokken valt, zullen de dieren dus vanzelf rreeds lang vóór zonsondergang op stok moeten, om dat ze hun rustplaats onders niet ge makkelijk genoeg kunnen vinden. En 's morgens durven ze ook niet vroeg naar beneden te komen. Het is daarom een besliste noodzakelijkheid om ook in het nachthok, waar dit af zonderlijk gebouwd is, flink licht te laten val.en. Al was het enkel maar om de dag wat langer te maken, 's Zomers is dat van minder belang, maar 's win ters, als de eieren duur zijn dan is een goed verlicht hok van grote be tekenis. Do dag wordt er 's morgens en te gen de avond, telkens al gauw een half uur door verlengd. De invloed van het licht is groot op de produktie. Men merkt dat zo niet, omdat de kippen meestal alle maal in een en hetzelfde hok worden ondergebracht. Maar wanneer men twee tomen kippen hield, volkomen gelijk van ras, afstamming en leeftijd, die bo vendien precies op dezelfde manier worden gevoed, doch de ene toom ge huisvest in een goed verlicht hok en de ander in een donker hok, dan zou men zien, dat de dieren uit de eerste koppel niet alleen mier eieren leggen in een zeker tijdstip maar ook vroe ger aan de leg kwamen. En vroeger aan de leg betekent in dit geval: meer dure eieren. Licht, Ücht en nog eens licht! Een der oorzaken waarom kippen in de winter vaak weinig of niet leg gen is, dat ze te veel uren niet in de gelegenheid zijn voedsel op te ne men, m a.w. dat de dag te kort is. Wij weten toch, dat een kip in een bepaalde tijd maar een beperkte hoe veelheid voedsel opneemt. De ene kip, die aan of tegen de leg is, heeft veel voedsel nodig, voor lichaamson- derhoud en voor de vorming van eie ren. Als dat voedsel heel geleidelijk opgenomen wordt, verdeeld over zo veel mogelijk uren, dat zal het voed sel het beste tot zijn recht komen. Daarom is de droogvoedermethode zo aanbevelenswaardig. En het onder- harken van het hardvoer onder een dikka laag krabmateriaal eveneens. Wanneer een vogel zich pardoes vol stopt, dan zal men zien, dat hem/haar dat niet wonderwel bekomt. Het dier gaat daarna zitten dutten, en dat is bij vriezend weer vooral zeer slecht. Mijnheer v. d. P., nu zet ik er een streep onder. Een volgend maal meer hierover. de heer J. W. R. Ja het is zeker wenselijk, zelfs noodzakelijk droog blad in de kippenstallen té brengen. Ik kan U geen adras noemen, maar informeert U eens bij een tuinman van een of andere buitenplaats. An der blad dan van beuken kan ook evengoed dienst doen. Goed succes! Kippenvriend. Het is wel goed, er eentje op te steken; een cigaret, en dat te overpeinzen. Met da allures van een kenner niets meer te horen zeggen veinzen, te mediteren over een illusie. Rook maakt met de droom een fusie. Je grijpt het niet, zo'n dunna sliert van rook Je kunt d'illusie slechts nastaren. Een ij dele rookpluim van vervlogen jaren. Toe, steek eens op, tabak dat lang zaam smeult Laat 't vuurtongetje eens gretig lekken aan de gekerfde vezels van jouw cigaret, om nieuwe prikkels op te wekken. Een ideaal, waar jij jouw zin op zet. Geneer je niet, steek er nog eentje op! Iets nonchalant tussen de losse lippen om tijdig met da vingertop, as van de cigaret te tippen. Zo ging, wat desillusie was Maar ook een Foenix herrees uit zijn as! Hem, die wat opsteekt van dit oud symbool, omgeeft als rook een jeugdig aureool Ontbreekt je iets? Héb je geen vuur? Vraag het dan God, voor d'inkeer van dit uur. M. J Sliedrecht-v.d. Laan FEUILLETON No. 19 door JOKE DE VALK Land- en Tuinbouw KLAVER IN GRASLAND. Het doel van grasland is hat pro duceren van veevoeder, hetzij gras (weide-, kuil- of gedroogd gras) het zij hooi. Wanneer dit voeder van de hoogste kwaliteit zal zijn, dan moet de zode van het grasland bestaan uit verschillend a grassen, klavers en kruiden van goede hoedanigheid. Voor een zo hoog mogelijke op brengst en kwaliteit van het van gras land gewonnen veevoeder, zijn ver schillende cultuurmaatregelen nood zakelijk, zoals het gebruik van een goed gras- en klaverzaadmengsel, een rationele bemesting, een gunstige wa terhuishouding en een doelmatige oog twinning. Vooral de bemesting speelt hierbij een zeer belangrijke rol. Stikstof bevordert de ontwikke ling van de goede grassen. Fosfor- zuur, ka'i en kalk doen dit eveneens, maar stimuleren daarnaast in sterke mate de groei van de klavers. Na de oorlog is de productie van grasland enorm gest gen door toe- Hij lachte. Voor de eerste keer na zijn aanzoek. Dat kan wel, dat ik zoiets gezegd heb. Maar het hindert niet Ik weet nu wel, wie u bent, na melijk de vrouw, die ik voor mezelf wens. Ho, meneer, ik ben er nog niet. Nu draai ik de rollen om. U vraagt mij ten huwelijk En daarop is mijn weer vraag. Wat weet u van me Ik be doel: wat weet u van mijn leven, voor ik bij u kwam w arken U bent een wees, nietwaar? En u woont bij anderen in. Wel, ik ken u nü ongeveer vijftien, zestien maanden Dat is voor mij voldoende om te we ten, dat ik een hoofdprijs trek, als ik u naar het altaar zal mogen geleiden. Vandaar, dat ik het waag u ten hu welijk te vragen. Hanneke schudde energiek haar hoofd. Meneer, laten we elkaar niet voor de gek houden. In een huwelijk moet wederzijdse liefde zijn. U houdt van me en ik voel me natuurlijk zaer vereerd. Ik kan het me helemaal nog niet realiseren, dat mijn patroon me ten huwelijk vraagt. Maar er kan niets van komen, meneer, want ik houd niet van u. O, dat is een kwastie van tijd. U zult me leren liefhebben. Kom, meneer Dubois, nu gooit u al uw eigen theorieën ten aanzien van het huwelijk overboord. Hoe vaak heb u niet in betreffende echtschei dingszaken horen zeggen, dat liefde, wederzijdse liefde een eerste en be sliste voorwaard a is voor een geluk kig, duurzaam huwelijk Er zijn uitzonderingen, die de regel bevestigen, juffrouw Schoneveld. Opnieuw schudde Hanneke haar hoofd. Meneer het spijt me ontzettend dat dit alles is voorgevallen. Ikik vind het ontzettend jammer en ver velend, dat ik om vakantie gevraagd heb Dit is een ellendige week gewor den en als ik rustig op kantoor was gebleven, zou er waarschijnlijk niets gebeurd zijn.. Juffrouw Schoneveld, vroeg of laat zouden mijn ogen toch zijn openge- Weekagrenda Vrijdag 2 januari. Kerstavond Wer kende Jeugd, Julianastraat 10. 3 en 5 januari. Ruiteravonden Gouwe Ruiters. Maandag 5 januari Jaarvergadering Geref. Mannenvereniging. Dinsdag 6 januari. Bejaardenmiddag 2,30 uur in R.K. Verenigingsge bouw. Dinsdag 6 januari Vergadering IJs club in Cafe van der Sluis. Woensdag 7 januari. Vergadaring Het Groene Kruis in Hotel De Unie. 15, 22 en 29 januari 1959. 5e Dam- en Schaaktournooi. Vrijdag 16 en Zaterdag 17 januari Toneelavond Openbare school B in r.k. verenigingsgebouw. Dinsdag 10 en woensdag 11 februari Uitvoering T.O.O.S. efiVc4r»fcriffpn Hpt zouuen myn ugen zajn gevolg hiervan is echter geweest dat de klaver in de meeste Nederlandse graslanden sterk op de achtergrond is getreden. Door gebrak aan klaver in het gras en hooi, is het rantsoen eigenlijk te eenzijdig van samenstel ling geworden. Het gevolg is dat er zich op vele bedrijven storingen voordoen in de stofwisseling van het vea, die o.a. kopziékte veroorzaken. Deze storin gen worden veroorzaakt door een re latief te. laag gehalte van het gras en hooi aan kalk en magnesium. Klaver bevat een hoog gehalte aan kalk en magnesium Het is derhalve zaak de ontwikkeling, van klavër in grasland te bevoud-aren. Dit is moge lijk door- -enerzijds de stikstofgiften te hoog op te voeren, anderzijds door de bemesting met kali, fosfor- zuur en kalk te bevorderen. Een doelmatige toepassing van kali- zout en slakkenmeel bevat fosforzuur en kalk op grasland bevordert de ont wikkeling van de klavar. Beide mest stoffen kunnen heel goed met elkaar worden gemengd, waardoor op ar beidskosten kan worden bespaard. u bent gaan houden Maar ik heb helemaal nog geen zin om te trouwen. O, dat hoeft ook niet op stel en sprong te gebeuren. Om te beginnen moet er op kantoor een opvolgster voor u komen en die zult u natuur lijk moeteninwerken. Er is niets op tegen, dat we ons huwelijk uitstellen tot bijvoorbeeld volgend voorjaar, hoewel. Meneer, laten we er alsjeblieft over ophouden. Ik denk er niet aan om te trouwen. Werkelijk niet. Ik ben zeer vereerd met uw aanzoek, dat spreekt vanzelf. Maarne© ik- kan. liet werkelijk niet. Juffrouw Schoneveld, ik vraag niet vandaag een beslissing. U waej nu, hoe mijn gevoelens zijn Ik heb be sloten om vandaag nog terug te keren naar de stad. Denkt u eens kalm over mijn aanzoek na. Ik weet drommels goed, dat ik een concurrent heb., nee, u hoaft me niets te vertellen daaromtrent. Die meneer Grobbe doet ook zijn best om u te winnen. Als ik vandaag vertrek, weet ik, dat hij vrij spel zal hebben. Maar ik heb zoveel vertrouwen in uw gezond verstand, dat ik dit er op waag. Misschien hab ik me in de afgelopen dagen als een dwaas aangesteld, soit. U moet me dat maar vergeven en schrijven op rekening van mijn gevoelens jegens u. Ik wil u alleen nog dit zeggen: Ik be zit een groot huis in de stad, en dat huis is ook voor u, als u mijn aan zoek aanneemt. U kunt personeel ne men. een dienstbode, werkster en wat meer nodig is. Ik ben behoorlijk ge fortuneerd en mijn beroep brengt vol doende op om u een zorgeloos bestaan te verschaffen. Wanneer u wilt, koop ik een auto, die dan ter uwer» be schikking zal staan, ik zal u kunnen geven, wat u verlangt. Denk er eens goed over na en als u de 15e augus tus weer op kantoor komt, zal ik gaarne uw antwoord vernemen. Zou dat gaan Hanneke zuchtte. Het zal weinig zin hebben, meneer, maar goedIk zal er rustig over nadenken. Dank u, juffrouw Schoneveld. dat is al meer dan ik durfde hopen. En wilt u nu uitstappen om uw wande ling te vervolgen! Ze schudde haar hoofd Ikik heb geen zin meer. Breng me maar naar het dorp terug en laat me dan alleen alstublieft 13 Dubois bracht haar terug naar het pension en na een handdruk namen beiden afscheid. Ten prooi aan de meest tegenstrijdige gevoelens liep Hanneke naar boven en viel op haar bed neerè Een week had ze vakantie en in die week had ze twee huwelijks aanzoeken gehad. De eerste van een weduwnaar, die eenbehoorlijke zaak had. En de tweede van haar eigen baas, een goed gesitueerds advokaat. Ze behoefde tegen een van beide maar ja te zeggen en ze zou, naar mense lijke maatstaven gerekend, een zorge loos bestaan hebben. Bij een van bei den zou ze meesteres in huis zijn en beschikken over personeel. De een had een auto en de ander wilde er een voor haar kopen. Ze zou overgeplaatst worden in een andera wereld Nu be hoorde ze nog tot het gilde der kan toormeisjes ,sekretar assen en typistes Tot de grote categorie van hen, die smorgens zich naar him werk haast ten en 's avonds zo spoedig mogelijk thuis wilden zijn. Thuis Had ze wel een tehuis Na tuurlijk, de familie Vriezen in da Lijn baanstraat was vriendelijk en harte lijk. Ze had het er best getroffen, maar Ze had alleen maar een zit- slaapkamer. Ze moast zelf haar natje en droogje verzorgen en dat was he lemaal niet erg. Daar was ze allang aan gewend. Maar als ze dacht aan de saaie, troostaloze zondagen, die zo lang duurden, omdat ze nooit goed wist, waarheen te gaan, dan lokte het huwelijk toch wel. Natuurlijk be woonde Grobbe een behoorlijk hu:s en Dubois had gezegd, dat hij een grote woning had. Ze was er wel eens langs gefietst, toen ze pas bij hem in be trekking was, enigszins nieuwsgierig om te weten, waar haar baas domi cilieerde. Het statige herenhuis aan de Koningslaan kendie ze wel. Met de zware eikenhouten deur en de hoge, enigszins ouderwetse ramen Nu was ze doodgewoon Hanneke Schoneveld, één uit het legertje van zelfstandige jonge Vrouwen, die met werken hat brood verdienen. Maar als ze ging trouwen, zou ze mevrouw worden, mevrouw Dubois of mevrouw Grobbe en de leveranciers, die aan de deur kwamen, zouden haar beleefd aan spreken jawel, mevrouw; zoals u wilt mevrouw Onzin, als mavrouw Dubois kwam ze in het geheel niet aan de deur. Ze zou de beschikking hebben over een dienstbode, die ze haar bevelen zou kunnen geven. En als mevrouw Grob be zou ze waarschijnlijk ook wel over dienstpersoneel kunnen beschikken. Maar een huwelijk is geen betrek king, die je per maand kunt opzeggen doch een kontract voor het leven. Als een bepaalde baan niet naar je zin is, kun je tegen je baas zeggen. Me- near, over vier weken ben ik ver trokken. En je zoekt een nieuwe baan Werk genoeg in deze tijd. De kranten staan vol advertenties, waarin perso neel wordt gevraagd. Ze kon wel voor zichzelf zorgen, als het niet op da ene manier was, dan op de andere Haar handen stonden niet verkeerd, beslist niet Een huwelijk was evenwel een ern stige zaak. Natuurlijk had ze in haar jonge jaren ook gedroomd van een prins, die eens in haar leven zou ko men. Vooral in die donkere jaren, die er in het varleden waren gewest: een knappe, aardige jongeman, die haar zou liefhebben en zij hem. Doch de ware Jozzf had tot nu toe nog nim mer haar pad gekruist. Of was een van beiden de ware Jozef? Grobbe. Dubois? Grobbe was een aardige fidele ke rel. Rustig, desondanks zelfbewust. Ze kon hem wel voorstellen als de lei der, de eigenaar van een grossierderij. Een zakenman, wiens bedrijf goed gaat. Maar een eenzame man. Ee" man, die gelukkige jaren heeft gehad mat een lieve vrouw Veel had M niet verteld van zijn gestorven vrouw, maar ze kon zich voorstellen, dat het een gelukkig paar was geweest. wordt vervolgd- S. KERVER Brood-, Koek- en Banketbakkerij 53 H.G. Ieplaan 53 Electro Technisch Bureau H.n.gouwerw.g 2 (t o. Dobb.lT>» T.l.toon 19" WIJ repareren Tokknndlg en enel de motor een nw Stofzuiger, defecte Sntodynomo*». Motoren e.d. V. Voor elk figuur en voor iedere beurs een KOSTUUM uit de dut pp en Herenkleermakerü G,LEEFLANG IJssellaan 84 Gouda. Tel. 401* Ruime sortering stof fen en stalen voorradig Kunststoppage-lnrichtlng-

Weekblad voor Waddinxveen | 1958 | | pagina 2