Weekblad voor Waddinxveen ftlaedec de Vrouw P^DAMPO Z)e SftLtyd van de week PRinses Be&tRix veRj&&Rt TANDPASTA IVOROL fioec^e laad U duul kLiiS verkouden Goede nachtrust TDicfonj no. 709 vrijdag 30 januari 1959 14e jaargang Adres redaktle en administratie Oranjelaan 30, Waddinxveen, Telef. 438 Verschijnt elke vrijdag Abonnementsgeld per kwartaal f 1- bij vooruitbetaling. Advertentieprijs 8 ct per m.m. Kontraktprijs op aanvraag. Bijdragen, verslagen, etc. uiterlijk 's woensdagsavonds inzenden Over een zes weken worden de ver kiezingen al weer gehouden, de ver vroegde voor leden van de Tweede Kamer der Staten-Generaal. En dat was de afgelopen week in het land goed te merken. Er heerste een gro te politieke activiteit. En reeds heeft de staatssecretaris van onderwijs, kunsten en wetenschappen meege deeld, dat, evenals in 1952 en 1956, aan politieke partijen en groeperin gen, die kandidaten hebben gesteld voor de verkiezingen, radio- en ook televisiezendtijd zal worden toegekend Elke partij kan dus dan zijn waren aanprijzen. Wat het zal worden straks in maart weet nog niemand. Voorlopig hebben wij alleen te maken met de wensen, verlangens en eisen van de diverse partijen. Ons verlangen gaat op dit ogenblik bepaaldelijk niet uit naar een herstel van de enkele weken ge leden gestrande brede basis. De bre de basis in de zin van de verstreken periode kan geen bevrediging meer schenken. Een brede basis doet op de duur aan da duidelijkheid der politie ke verhoudingen afbreuk en werkt principiëel vervagend, hetgeen nade lige invloed heeft op de politieke oor deelsvorming der burgers. Aldus de voorzitter van de Antirevolutionaire Partij, dr. W. P. Berghuis, ter dapu- tatenvergadering. De door de socialis ten op touw gezette legendevorming, als zou bij de oorzaken van de kabi netscrisis in het geding zijn geweest hun strijd voor de armen tegen de strijd der anderen voor da rijken, noemde dr. Berghuis demagogische duimzuigerij. Na de verkiezingen moet er of op economische zaken of op sociale za ken of op financiën weer een katho lieke minister komen. In 1956 is de K.V.P. ten onrechte uit de financi- ëjel-economisch-sociale sector in Nat kabinet verdwenen. Zo sprak prof. mr. Romme, de voorzitter van de Katho lieke Volkspartij op de D-dag van deze partij. De heer Romme achtte het ook billijk, dat de bezitsvorming in handen van zijn partij zou worden ge laten. Volgens spreker werden socialisten en liberalen beheerst door een geest van bij de buurman is het nog be roerder. Dat noemde de heer Romme een nooddeur-propaganda. De K.V.P. echter gaat kiezers winnen, niet om dat er brand is bij de buren, maar omdat het bij haar veilig is. Overigens zijn roomskatholieken en antirevolu tionairen een in hun felle kritiek op prof. Oud en de V.V.D. Het N.V.V. is boos op prof. Beel. Wat is hier aan de hand? Het ver- bondsbestuur van het N.V.V. heeft medegedeeld, dat het met grote ver bazing kennisgenomen heeft van het feit, dat de Tegering geen beslissing heeft willen nemen over de arbeids- verkorting. Maar de regering wil eerst het advies van de Soc.-Econ. Raad afwachten. Wel heeft zij bij dit lichaam op spoed aangedrongen. Het vorige kabinet is niet toegeko men aan het bepalen van een stand punt over het eerder door de SE.R. uitgebrachte advies om geleidelijk de arbeidstijdverkorting in te voeren, met name niet over het tijdstip, waar op daarmee begonnen dient te wor den. Het huidige kabinet meent, dat een beslissing niet naar een verre toe komst verschoven kan worden, doch acht hit niet juist een op zichzelf staande beslissing te nemen, nu de S.E.R. het gehele sociaal-economi che beleid in studie heeft. En dus zal het N.V.V. toch echt moeten wachten. De stad Roterdam heeft grootse plannen. Nadat het eerst met zijn Maastunnel de Amsterdammers te vlug af is geweest, zal het nu met andere ondergrondse projecten ver moedelijk evenzo gaan. Er is name lijk door de diensten voor stadsont wikkeling, gemeentewerken en Rot terdamse Elektrische Tram een uit gewerkt plan voor een metro aan b. en w. ter hand gesteld. De onder grondse zal in eerste instantie van Centraal Station naar Rotterdam-Zuid lopen, met mogelijkheden voor uit breiding. Aanvankelijk is er een 2Vï minuuts-dienst geprojecteerd en de kosten van het plan worden geschat op 129 miljoen. Nu we de afgelopen weken van tijd tot tijd weer met gladde wegen te kampen hebben gehad, heeft de K.N.A.C. een nieuw initiatief geno men een wegen-informatiedienst. Van 's morgens 6 tot 's avonds 9 (zo nodig 11 uur) uur zal aan ieder, die daarom vraagt, informatie worden verstrekt over de toestand van de we gen en de weersgesteldheid. Uiter aard alleen gedurende de wintermaan den (1 okt. - 31 mrt). Er is een nieuwe vereniging opge richt in Nederland en u raadt nooit wat voor een. Een vereniging van tweelingen! Leeftijden: voorhands van 1 tot 60 jaar. Maar deze grenzen zijn voor uitbreiding vatbaar. Bij de op richtingsvergadering waren dertig paren aanwezig. Maar overigens is hier niet maar sprake van voor de aardigheid bij elkaar komen. De ver eniging bedoelt aan artsen en onder zoekers gelagenheid te bieden tot we tenschappelijke bestudering van het verschijnsel twee of meerlingen. Voor westelijk Noord-Brabant is een groots ontwikkelingsplan ontwor pen door het provinciaal bestuur. En op het departement van binnenlandse zaken wordt de uitbreiding voorbe reid van het aantal gemeenten, waar noodwachtplichtigen zullen worden opgeroepen voor de organisatie Be- scherimng Bevolking. In verschillende delen van ons land heeft men weer danig met overtollig water te kampen gehad. De beroem de beurs van Berlage in Amsterdam begint ernstige ouderdomsgebreken te vertonen en zal dus enorme bedragen vragen tot herstel. HOE STRAFFEN WIJ Ik heb eens een moeder horen zeg- gen Als ik mijn kind moet straffen heb ik er zelf meer weet van dan hij. U kunt dit een overdreven uit spraak vinden, maar ik voor mij kan het me best voorstellen. Immers als je van je kinderen houdt - en welke moeder doet dat niet? - moet het je zelf wel pijn doen, wanneer je hèn op de een of andere manier pijn moet doen. Want straf, in welke vorm die ook wordt toegepast wordt, doet het kind altijd pijn. Is ook bedoeld om pijn te doen, al wil dit niet zeggen, dat het altijd in letterlijke zin licha melijke pijn moet zijn. Maar straf zou geen straf zijn, als het kind er niet DE BÉSTE en niet duur. Tube 95-70-45 ct Ter zake van de landingsrechten der K.L.M. in Singapore is de kous nog niet helemaal af. Eerst heeft de Nederlandse ambassadeur in Londen, baron Bentinck, een bespreking ge voerd met de Britse premier MacMil- lan, in het bijzijn van de Engelse mi nister van buitenlandse zaken Selwyn Lloyd. Vervolgens heeft het Britse ministerie van buitenlandse zaken meegedeeld, dat Engeland zijn besluit om dj K.L.M.-diensten op Singapore van twee tot een maal per week te beperken, een maand heeft uitgesteld en dat wel met het oog op het komen de bezoek van minister Luns aan Londen. Toen is de Nederlandse minist ir van buitenlandse zaken, mr. J. M. A. Luns, inderdaad, zoals reeds lang in net voornemen lag, naar Londen ver trokken. Tegenover de pers varklaar- de de heer Luns. Ik zou te veel zeg gen, als ik zei dat het om conflicten Over de beslissing aangaande de K.L.M. is men in Nederland enigs zins verbijsterd. De warme gevoelens, die de Nederlanders over hst alge meen voor hun buren aan de andere kant van de zee koesteren, zijn een beetje afgekoeld. Ik zou het prettig vinden, als ik ze door mijn bespre kingen in Londen weer op tempera- blur kon brengen. Zaterdag 31 januari is voor geheel Nederland een belangrijke datum, dit jaar is het de datum, waarop onze geliefde kroonprinses Beatrix haar 21sta verjaardag viert, een dag 'waar op het voor ons allen feest is, want h.k.h. prinses Beatrix is dan een volwassen vrouw, een heuglijke dag dus, die ongetwijfeld ook in het Ko ninklijk gezin met de nodige luister zal worden gevierd. Anderzijds doet het feit, dat de 31ste januari op een zaterdag valt, ons terugdenken aan die verschrikke lijke zaterdag 6 jaar geleden, toen het Oranjefeest gevolgd werd door de verschrikkelijkste stormvloed die ons land sinds honderden jaren trof, de overstromingsramp. Al heeft deze da tum voor vele Nederlanders bittere herinneringen, toch is alle leed inmid dels overwoekerd door het jaarlijks weerkerend heugelijk gebeutren van de verjaardag van onze kroonprinses. Wij hopen, dat zii haar verjaardag nog vele jaren in voorspoed en ge zondheid temidden van ons allen mag beleven. op de een of andere manier onder leed of van iets beroofd werd, waar het op gesteld is en dat dus met pijn gepaard gaat. Juist daarom kan straf een gevaar lijk wapen zijn in de handen van on doordachte ouders. Iedere ouder zou moeten beseffen, dat hij degene is die de macht in handen heeft en hij daar om alleen al nooit misbruik van die macht mag maken. Voordat er ge straft wordt, zou elke ouder zich eigenlijk af moeten vragen; waarom straf ik? Vindt u dat een onzinnige vraag Dat ligt toch voor de hand. Ik straf, omdat het kind straf verdiend heeft? Maar laten we voorzichtig zijn. Het kind mag dan om de een of andere reden straf verdiend hebben, maar al te vaak zal het toch van de stemming van het ogenblik van de ouders af hangen, in welke mate da straf uit valt. En dat is niet juist. Het is niet rechtvaardig en paedagogisch is het evenmin. Als moeder op dat ogenblik toeval lig biezonder in haar hum is, omdat het zulk mooi weer is en ze een ge zellig afspraakje in het vooruitzicht heeft, of eewoon, omdat ze die dag de wereld door haar rose bril bekijkt dan zal ze misschien een vergrijp van haar kind door de vingers zien, waar voor ze op een ogenblik, dat ze in een prikkelbare stemming verkeert, meteen een flèr uitdeelt of een on redelijke zware straf geeft. Er wordt heel vaak gestraft om iets van zichzelf af te reageren, zonder dat zelfs de moeite genomen wordt, zich even ta verdiepen in de motie ven, die voor het kind aanleiding tot zijn ondeugendheid kunnen zijn ge weest. In ongehoorzaamheid kunnen ouders een uitdaging aan hun persoonlijk prestige zien en ze reageren daarop onmiddellijk fel, door eens even te laten zien Wie de baas is. In dat ge val wreken ze hun eigen gekwetste gevoelens op het kind, maar ze vra gen zich niet af, of de straf heilzaam op hom zal werken, of het kind de redelijkheid ervan begrijpt en er dus wat aan heeft. Nee de straf dient al leen, om hun eigen wraakzucht te be vredigen en hun drift te koelen. Er wordt dikwijls gestraft uit pure machtswellust. En daarom zeg ik, dat straf gevaar lijk kan zijn in onverstandige handen Straf kan pas nut hebben, als alle persoonlijke gjriiven van de ouders buiten spel b ijven, maar er uitslui tend op gericht is, de kinderen te le ren, dat bepaalde daden hun eigen konsekwenties meebrengen, waaron. der de bedrijver als natuurlijk gevolg te lijden heeft. G -straft mag er eigen lijk alleen worden, als de ouder zelf in volkomen gemoedsrust verkeert. Dan zal de straf ook geen wrok bij het kind achterlaten, evenmin als het kwaad kan zijn op de warme kachel, waaraan het zich gebrand hoeft, ter wijl moeder hem ervoor gewaar schuwd had. Marcelle. te keuring gehouden op woensdag 11 maart 1959 des morgens te 8,30 uur. Do premiekeuring voor zwartbont veebeslag wordt te Gouda gehouden op 13 maart te 11,00 uur voorm. Aangifte voor de verplichte keu ring dient tenminste twee weken en voor de premiekeuring tenminste vijf weken voor de keuringsdag plaats te vinden bij de secretaris der Commis sie, de heer Ir. P. Varhoeven, Pieter Bothstraat 8 te 's-Gravenfaage. In verband met het vorenstaande wordt er de aandacht op gevestigd, dat krachtens het Stierenreglement van Zuid-Holland het verboden 1 de provincie Zuid-Holland stieren ouder dan tien maanden, in het be zit te hebben, te stallen of te weiden tenzij de stierenhouder voor elke stier in het bezit is van een geldig bewijs van goedkeuring, afgegeven door de Prov. Commissie voornoemd of een bewijs van inschrijving in een door deze Commissie erkend Rund veestamboek. Mede wordt van deze gelegenheid gebruik gemaakt er op te wijzen, dat iedere stier van 8 maanden en ouder behoort te zijn ingeschreven in het ter gemeenta-secretarie aangehouden register. Van de inschrijving wordt een bewijs afgegeven, dat op de keu ring aanwezig behoort te zijn. Van het sterven of verkopen van een in geschreven stier dient eveneens ter secretarie aangifte te worden gedaan. Vanwege de Rijkspolitie zal nauwlet tend op de nakoming van deze voor schriften worden toegezien. Waddinxveen, 26 januari 1959 De burgemeester voornoemd. C. A. van der Hooft VESTIGINGSVERGUNNINGEN In de jaren voor de tweede wereld oorlog is de noodzaak gebleken om da vestiging van verschillende soor ten bedrijven aan banden ta leggen. De in 1939 afgekondigde vestigings wet had vooral betrekking op de de tailhandel en het ambacht. Op deze wet volgde een aantal vestigingsbe- sluiten die voor iedere branche de eis aangaven waaraan voldaan moest worden door degenen die een zaak wilden overnemen of die een zaak wilden beginnen. Het motief hiervoor was voorname lijk te voorkomen dat iemand zonder voldoende vakkennis en financiële middelen een zaak begon. Anders werd dit met de tijdens de oorlog af gekondigde besluiten, waarvan voor al hst doel was het aantal zaken be perkt te houden. Het ging toen niet meer om het regelen van nieuwe vestigingen ,maar om te voorkomen ervan. Toch heeft deze laatste ge dachte neg vrij lang stand gehouden na de bevrijding. In 1954 is er een nieuwe vestigings- w at gekomen, waarvan nu eindelijk een aantal vestigingsbesluiten is af gekondigd en wel met ingang van 1 januari ji. Deze besluiten hebben be trekking op de volgende branches aannemersbedrijf op het gebied van de burgerlijke- en utiliteitsbouw; metselaars bed rijf; schilders-, con structs eschil dhrs-loodgieters-, water fitters-, gasfitters-, stucadoors-, ter- Al te lang, o Waddinxveners is Uw centrum reeds getart. Een brok dat het dorD mag heten verderop de Sniep apart. Wat nog rest vindt soms een [vreemdeling puur toevallig bij de brug. Daar koopt hij een ansichtkaart van en hij komt nooit meer terug. Om toerisme te benaderen, voor Waddinxveen zo délicaat, werd er door de vroede vaderen op het Raadhuis lang gepraat: Laat je tong eens kijken, jongens", was het tot de middenstand, Wel, het is een hele mooi, maar iets aan de bleke kant. Laat de raad de pols eens voelen. Die klopt krachtig, weliswaar, maar het hart zinkt in de schoenen, Daar is Kees toch niet mee klaar. Dat was d^s de diagnose En het middel voor de kwaal? Elke week één marktdag slikken. De raad weet wel van aderlaten. In een dorpskom idaaal! 't Is een ouderwetse kuitr, maar de kost gaat voor de baten. Wat is goede raad toch duur. M. J. Sliedrecht- v.d. Laan. iedereen moet zelf zorgen dat de aan vrage ingediend wordt. Dagenen die een bedrijf heeft dat tot de branches behoort waarvoor een vestigingsbesluit is afgekondigd en merkt dat hij op 1 februari nog geen formulieren van de Kamer heeft ont vangen. doet er goed aan zelf daarom te vragen. Het zal nog wel even duren voordat de vergunningen verstrekt worden. Men wil ze gedurende de maand april ter inzage leggen en pas daarna kun nen ze worden uitgeschreven. Soms moeten ze bovendien nog ter inzage worden gelegd bij het Bedrijfschap. Dat is dan allemaal nog het begin: want na de hierboven genoemde bran chas komen nog vele anderen! De Ka mer van Koophandel zal trachten iedereen waar mogelijk te helpen en zo vlug mogelijk van een verguning te voorzien. door Zenuwrust Mijnhardt's Zenuwtahletten 'TDicforij Dit ene weet U kleedt U Officiële mededeling STIERENKEURING 1959 De burgemeester van Waddinxveen brengt ter kermis van belanghebben den, dat uitgaande van de Provinciale Commissie voor de bevordering van rijkswege van de rundveefokkerij in Zuid-Holland, een verplichte stieren keuring wordt gehouden te Waddinx veen op vrijdag 20 maart 1959, des middags te 1,00 uur op het plein voor het station der Nederlandse Spoor wegen. Op dezelfde dag zal de verplichte keuring ter keuze van de belangheb benden o.a. ook worden gehouden te Reeuwijk (dorp) te 12,30 uur; te Moer- kapelle te 1,30 uur, te Zevenhuizen te 1,50 uur. Te Gouda wordt de verplich- razzo-, steenhouwers-, tegelzetters-, rietdekkers-, begrafenis-, bontwer kers-, herenkappers-, dameskappers-, tandtechnisch-laboratorium-, hotel-, café-, restaurant- of aanverwantb i- drijf, autoreisbureaubedrijf, koel. technisch-, leesbibliotheek-, schoon- heidsverzorgingsbedrijf-, kleinhandel in muziekinstrumenten, vuurwapenen en munitie, gebruikte- en ongeregelde goederen. Een eerste verschilpunt met de vo rige wet is dat nu ieder bedrijf in die branches een vergunning moet heb ben. Voorhoen, had alleen iemand die zich ging vestigen of een bedrijf over ging nemen een vergunning nodig, zodat alle andere zaken geen vergun ning hebben en die ook niet kunnen tonen. v Deze nieuwe vergunningen worden afgegeven door de Kamers van Koop handel, en voor enkele branches door het Bedrijfschap, nadat men een aan vrage daarvoor heeft ingediend. Het aanvragen van deze vergunningen moet voor de hierboven genoemde branches gebeuren vóór 1 april a.s. en wel bij de Kamer van Koophandel te Gouda, Westhaven 53. Da vergunningen worden voor de genen die zich niet in strijd met de vroegere wet en de besluiten hebben gevestigd, automatisch verleend. De aanvragen worden een maand ter in_ zage gelegd bij de Kamer, zodat be zwaren tegen het verlenen van da vergunning door belanghebbende naar voren kunnen worden gebracht. De Kamer van Koophandel schrijft momenteel alle zaken die tot de bran che behoren aan en zendt aan deze zaken aanvraagformulieren met toe lichtingen. Men gaat hierbij uit van het Handelsregister. Wie om enige reden vergeten wordt dat de Kamer hem vergeten heeft: kan zich er evenwel niet op beroepen Spreken in het openbaar Niet kunnen en niet durven spre ken in het Openbaar is vaak terug te leiden tot suggesties in de puber teitsjaren en eerste kinderjaren. De psychische remmingen weer houden niet alleen van spreken in het openbaar, maar ook van alle ui tingen van de geest tegenover ande ren, zelfs in de eigen vertrouwde omgeving. En dat niet alleen bij da eenvoudigen, maar ook bij de intel lectuelen. Het uitingsvermogen van de Ne derlandse jongeman en het jonge meisje in het algemeen ligt beneden het peil, dat men redelijkerwijze hier voor mag aannemen en ligt vooral beneden het niveau van een land als de Verenigde Staten, waar men van jongs af aan wordt getraind in het zich logisch uiten. Juist de Nederlander is introvert: het valt hem moeilijk zijn gedachten op schrift te stellen of in spraak over te zetten, hij is verlagen. Dit is ook een van weinig of geen geestelijke inhoud, van te weinig enthousiasme, van het ontbre. ken van een doel in het leven. Want alle spreekangst is verdwe nen als we bezield zijn door enthou siasme om onze medemensen iets door te geven van dat wat ons be heerst. Juist dat laatste activeert ons ver langen, ondanks innerlijke remmin gen, om onze gedachten te' uiten in het openbaar. Door dat overwinnen van tegen stand wordt de persoonlijkheid ge sterkt, wat natuurlijk niet beperkt blijft tot het spreken in het open baar alleen. Via de keten: enthousiasme, zelf vertrouwen, zelfrespect, dadendrang energie, doelstelling, werklust en ambitie, komt men tot topprestaties m het dagelijks werk, waardoor men promotie en succes in zaken binnen zijn bereik kan brengen. Wij wekken daarom onze lezers gaarne op om de contactavond een« te bezoeken, die het Instituut Neder landse Spreekcentrum" te Zeist on- dar leiding van F. M. van Driel Spraak-Psycholoog, volgens de an elderS in dit numm«r organi-

Weekblad voor Waddinxveen | 1959 | | pagina 1