p ZILmEIR Dicfori) m Moet er een nieuwe fiets zijn Ptlit® SL nog altijd h de Huid Mem&LtiL in yicPd enkele zetters ouder persoon Buitengewone lasten NIEUWS uit wQo.nplaat& dan eerst even kyken b(j KRAIJESTEIJN Land- en Tuinbouw GRONDONDEZOEK EN BEMESTING VAN GRASLAND De produktie van ons wei- en hooi land is in de naoorlogse jaren met reuzenschreden vooruitgegaan. Dit is enerzijds het gevolg van de steeds meer opgevoerde stikstoffen, anderzijds door toepassing van meer rationele gebruiksmethoden van het grasland. In vergelijking met de stikstofbe mesting, heeft men echter de laatste jaren op d - kali- en fosfaatbemesting bezuinigd. Inderdaad kan een bezui niging van de basisbemesting in som_ mige gevallen gerechtvaardigd zijn, wanneer dit van tijdelijke aard is. Hoe vaak echter wordt het advies van het grondonderzoek verkeerd op gevat en besluit men bij een vol doende fosfaat- en kalitoestand van de grond de P- en K-bemesting ge heel weg te laten. Het eerste jaar bemerkt men hier van niets; de grasgroei is goed en het vee doet het uitstekend. Heel vaak doen zich echter in de praktijk gevallen voor waar men een na 1 of 2 jaar weglaten van de basis bemesting een zekere teruggang ziet in de produktie en in de gedragingen van het vee. In dergelijke gevallen is het dan ook beter toch een zekere bemesting tos te passen dan deze ge heel weg te laten. Het risico van een produktieverla- ging wordt dan zo klein mogelijk. Bo vendien worden da voedingsstoffen van een verse bemesting beter door het gras opgenomen dan die uit de bodemvoorraad. In verband met de noodzaak dat 't veevoeder van veelzijdige samenstel ling moet zijn, is het goed er op ta wijzen dat men bij de keuze van de basisbemesting hiermede rekening houdt. Meststoffen die behalve de hoofd bestanddelen nog zekere nevenbestand delen bevatten, komen dan in aan merking. We denken b.v. aan de laag procentige kalizouten of magnesium houdend Kainiet (kali en magnesium) koperslakkenbloem (koper en cobalt) e.d. Bedenk steeds, dat bij de bemasting nevenbestanddelen een belangrijke rol spelen. Pig en Peg op stap Langzaam maar zeker begint de verkiezingsstrijd in Nederland zich af te tekenen. Het gaat, zoals onze aard is, nog hael bedaard, met redevoerin gen van enkele kopstukken en con gressen of vergaderingen van hun partij, maar daaruit leert men dan toch, dat de ste.lingen zo langzamer hand betrokken worden. Wat de kran tenverslagen hierover berichten, maakt het tot nu toe voor de kiezer nog niet erg duidelijk wat men nu pre cies wil nu de verkiezingen d.w.z. wat de vorming van de regering be treft. En daar gaat het bij deze verkie zingen toch voornamelijk om. Welke partijen zullen straks aan de rege ringsvorming deelnemen Wat iede re partij over het algemeen voorstaat vanuit welk principe zij gevoed wordt, dat weten de meeste kiezers wel. Men weet ook dat iedere rege ring hier een compromis op die principes inhoudt en dat hoe sterker een partij uit de bus komt, hoe min der ze van haar principes behoeft prijs te geven in het regeringsbeleid. De aanstaande verkiezingen vertonen echter een bijzonder aspect. De kie zer is er alleen nieuwsgierig naar door welke partijen de nieuwe rege ring zal worden gevormd. Zal de brede basis worden besten digd in de vorm zoals we die de laatste zes jaren al kenden? Of komt er een brede basis van een andere samenstelling? Of komt er een alleen uit de rechtse, de christelijke par tijen gevormd kabinet? Dat zijn de vraagpunten waar het bij de a.s. ver kiezingen om gaat. Dorpsstraat 33 - Telefoon 418 Toen de socialistische ministers uit het kabinet traden, heerste een ogen blik de overtuiging, dat nu aan de brede basis voorgoed een einde was gekomen. De samenwerking van de christelijke partijen met de socialis ten leek door deze breuk ook straks onmogjelijk. Maar intussen heeft de voorzitter van de KVP-fractie, prof. Romme, verklaard, dat hij deelne ming van ook de socialisten in de nieuwe regering zou preferen boven een andere oplossing. Dus toch weer een brede basis als tot nu toe? Men verkeerde enkele weken in enige onzekerheid hoe de antirevolu tionairen hierover dachten. Dezer da gen heeft prof. Zijlstra echter op een deputatenvergadering van zijn partij te kennen gegeven dat hij een kabi net prefereert, dat een christelijk- nationale en -sociale politiek voert, dus een door de chirstelijke partyen gevormd kabinet. Het komt er op neer, dat de anti revolutionairen nu weieens willen be wijzen dat een zuiver rechts kabinet ook een goed sociaal beleid kan voe ren, m.a.w. dat dit niet alleen te ver wachten is van de socialisten. Maar de KVP heeft rekening te houden met haar grote arbeidersaanhang, waarvan een gedeelte al spoedig ge neigd is naar het socialistische kamp over te lopen wanneer daar een spe cifiek arbeidersbelang met veel verve naar voren wordt geschoven. Om dit te voorkomen, ziet de KVP niet graag de P. v. d. A. als oppositiepartij. De oppositie immers heeft het bijna altijd wat gemakkelijker dan de aan het be wind zijnde partijen. We zien dat thans ook bij de WD. In de oppo sitie kan men heerlijk tekeer gaan te gen regeringsvoorstellen. Men draagt er geen verantwoordelijkh eid voor, kan de tegenkantingen ervan breed en demagogisch uitmeten en zo spe len op het sentiment van de kiezer, hetgeen bij volgende verkiezingen voordeel kan opleveren. De P. v. d. A. laat zich thans wij selijk niet uit over de aanstaande re- 103. Geef die jongens te eten moe der! zei hij ruw. En als ik vanavond teruk kom, moeten ze verdwenen zjjn! Oom Abel pakte de zeis en liep met grote stappen het erf af. 104. De vrouw zuchtte diep. Tja jongens, neem hem maar niet kwalijk dat hij zo is. Da arme man heeft in vijf jaar niet geiladhen, sinds onze zoon op zee verdronken is. Niemand kan hem aan het lachen krijgen! De twee vrienden liepen achter haar naar binnen toe. geringsvorming. Zij heeft wel te ken nen gegeven de verantwoordelijkheid niet te schuwen, maar dan moeten wel verschillende socialistische wen sen voor verwezenlijking vatbaar blij ken. En, zoals we hierboven al schre ven de mogelijkheid daarvan hangt dan voornamelijk af van de stembus uitslag. Zoals de partij stellingen zich thans aftekenen, komt het er op neer, dat een geheel rechts kabinet het meest in de lijn der verwachtingen komt te liggen. Voor de rechtse partijen is de WD althans momenteel, ook te links, te vrijzinnig. En de woordvoer ders van daze WD hebben zelf al verklaard, dat zij niet met de socia listen in een regering willen zitten. De vraag is nu vooral, hoe sterk de WD straks uit de verkiezingen zal komen. Is zonder haar, desnoods stil zwijgende, medewerking de vorming van een louter rechts kabinet moge lijk of zal haar te verwachten ver sterking zo groot zijn, dat men haar in de regeringsvorming moet betrek ken of toch zal moeten terugkeren tot de bekende brede basis? Het lijkt niet te boud om aan te nemen, dat het vormen van een nieu we regering straks heel wat moeilijk heden zal kosten en er langdurig on derhandelingen voor nodig zullen zijn. De a.s. verkiezingen bieden in ieder geval verschillende en interes sante perspectieven. Gevraagd voor onze drukkerij en een voor lichte drukkerij-werkzaamheden. Drukkerij ,V E L D W IJ K" Oranjelaan 30 Er zijn nog vele mensen in ons land, die kunnen bezuinigen in ver band met het belasting betalen. Dat u te veel betaalt, is lang niet altijd de schuld van de belastingdienst, maar in vele gevallen hebt u het te wijten aan u zelf, omdat u de belas tingdienst niet in kennis stelt met uw moeilijkheden. Wij willen het in dit artikel niet hebben over lasten, maar over buitengewone lasten waar voor u om de een of andere reden staat. Wanneer is aftrek toegestaan Bij heffing van inkomstenbelasting en loonbelasting wordt rekening ge houden met buitengewone lasten door het verlenen van een aftrek, voor de inkomstenbelasting op grond van ar tikel 51 van het besluit inkomstenbe lasting en voor de loonbelasting op grond van artikel 14 van het besluit loonbelasting. De lasten moeten betreffen. 1. uit gaven gedaan ter voorziening in het levensonderhoud van eigen, aange huwde en pleegkinderen, voor wie geen kinderaftrek wordt genoten; 2. uitgaven ter voorziening in het le vensonderhoud van ouders, grootou ders, kleinkinderen, broers en zusters; 3. uitgaven in verband met ziekte, invaliditeit, sterfgeval en dergelijke voor het gezin van de werknemer zelf alsmede voor de ander onder 1 en 2 genoemde familieleden. De lasten moeten dit jaar in totaal meer bedragen dan 6%> van het jaar loon; voor elk kind waarvoor aan spraak bestaat op kinderaftrek wordt dit percentage van 6 verminderd met een half procent, d.w.z. als u 3 kin deren hebt, komt dit percentage te liggen op 6 li'/o 4i°/o. Wat is levensonderhoud. Het levensonderhoud van de belas tingplichtige zelf, van zijn echtgenote en van de kinderen voor wie hij kin deraftrek krijgt, beschouwt de wet als normale inkomstenbesteding. De uit gaven hiervoor zijn dus geen last wel ke buitengewoon ia te noemen. Wel kunnen als buitengewone las ten worden beschouwd, de uitgaven, die iemand moet doen aan de onder 1 en 2 genoemde naaste familie en ten aanzien waarvan hij een wettelijke of morele verplichting heeft tot onder steuning, indien zij zelf niet in hun levensonderhoud kunnen voorzien. Ten aanzien van andere personen, die nog verder van belastingplichtige afstaan, rekent de wet, dat er geen wettelijke of morele verplichtingen tot ondersteuning bestaan. Zulke uit gaven zijn dus wel buitengewoon te noemen, maar geen last, aangezien zij onverplicht worden gedaan. By ziekte. Bij ziekte kunnen alleen die uitga ven als buitengewone lasten in aan- meking komen, welke niet door een verzekering of door een ziekenfonds worden gedekt. Hierbij kunnen wij aantekenen, dat de premie voor da ziektenverzekering en voor het zie kenfonds wel als uitgaven terzake van ziekte worden aangemerkt en waar onder ook het gedeelte van de pre mie valt, dat voor rekening van de werkgever komt. Voorts worden als uitgaven van ziekte aangemerkt, de directe kosten van geboorte, dat zijn dus de kosten van de dokter, het ziekenhuis, de tij delijke hulp in de huishouding enz., maar hieronder vallen b.v. niet de kosten voor de babyuitzet, en ook niet dia voor aanschaf van een kin derwagen, een wiegje, een bedje en dergelijke. Wel kunnen er voorts onder gere kend worden de extra kosten, welke men heeft in verband met een door de dokter of specialist voorgeschre ven dieet. Al zal het niet altijd mo gelijk zijn deze kosten op de werke lijke waarde te becijferen, toch zijn ze belangrijk, want voor suikerzieken of tuberculosepatiënten wordt meestal een vastgesteld bedrag per maand aangehouden. Dit kan voor een sui kerpatiënt komen te liggen op onge veer 30,f 35,per maand. Dit zou derhalve aanmerkelijke belasting verlaging tot gevolg kunnen hebben. Een voorbeeld. Stel een werknemer heeft een ge zin, bestaande uit man, vrouw en 2 kinderen, waarvoor daze werknemer kinderaftrek geniet. Dit gezin betaalt normaal ingevolge de coordinatietabel 19,20 aan premie A.O.W. en aan loonbelasting 4,38 per maand over een bruto loon van 300,p. maand. Na toepassing van bovenvermelde vermindering van laten we zeggen 300,per maand, maar voor de berekening van de belasting en de de beste Herenkleding alleen in uw woonplaats verkrijgbaar bij B R O UWE R premie A.O.W. wordt dit inkomen be rekend over 30,— minder, waarvoor aan premie A.O.W. 17,20 verschul digd is en aan loonbelasting nihil. Het voordeel hier bedraagt dus 4,38 en 2,6,38 per maand. Natuurlijk vervalt dit voordeel zo dra medisch niet meer noodzakelijk wordt geacht de extra voeding te verstrekken. Doet zich een sterfgeval voor in de familie, d.w.z. onder de huisgenoten (echtgenote en kinderen), dan kan men geen aanspraak maken op aftrek wegens buitengewone lasten, indien de kosten uit de boedel van de over ledene kunnen worden bekostigd, maar wel is goedgekeurd, dat de be grafeniskosten als buitengewone last kunnen worden beschouwd. Hoe te handelen? Hoe moet u nu handelen om in aanmerking te komen voor de belas tingvermindering? Welnu, u kunt een verzoek richten tot de inspecteur der belastingen. Hierbij moet worden op gegeven behalve uw eigen naam, ook die van uw werkgever en natuurlijk de volledige adressen. Een volledige omschrijving van de extra kosten moet worden bijgevoegd. Na onderzoek ontvangt de werknemer de beslissing. Iemand die in loondienst is, geeft de ze brief af aan zijn werkgever, die dan mat de inhouding zal rekening houden. De aftrek geldt slechts voor één kalenderjaar en moet derhalve ieder jaar opnieuw, liefst in de maand no vember of begin van december, van het voorafgaande jaar worden aange vraagd. Ontstaat in de loop van een jaar recht op belastingvermindering, dan kan het verzoek ook gedaan worden zodra de uitgaven op de be lastingplichtige gaan drukken. Voor wat betreft de inkomstenbe lasting moet het verzoek gedaan wor den bij de aangifte over het betrok ken jaar; aftrekbaar zijn de kosten in dat jaar betaald. Voor wat betreft de loonbelasting, moeten verzoeken om vermindering zo spoedig mogelijk wor den ingediend, d.w.z. direct nadat men de kosten weet of weet dat ze zullen komen. In het laatste geval worden ze geschat. Spoed is van be lang omdat: 1. de kosten worden ver deeld over de rest van het kalender jaar en over hoe meer loon men de kosten verdeelt, des te meer progres sie van het tarief ontgaat men. Wan neer het jaar om is, zodat geen loon meer in dat jaar kan worden geno ten, kunnen ook buitengewone lasten niet meer worden verrekend waar door ze tussen wal en schip vallen. Wij willen er tenslotte op wijzen dat het artikel slechts bedoeld is als een globale opsomming om de lezers attent te maken on de verschillends mogelijkheden. Verdere informatie komt vanzelf op de inspectie in be handeling bij het verzoek. GOUWE-RIJDERS. Het bestuur en de sportcommissie van de Motor-, Auto- en Bromfiets club Gouwe-Ryders, alhier zijn don derdagavond in vergadering bijeen geweest, om het programma voor het komende seizoen vast te stel.en. Zij heeft rekening houdende met de da ta's van naburige verenigingen en clubs, de volgende data's vastgesteld om zodoende meer spreiding te ver krijgen. Besloten werd te beginnen met 4 april, en vervolgens 30 april, 21 mei, 8 juni, 18 juni, 2 juli (sportweek rit), 23 juli, 17 aug., 31 aug., 15 sept., 12 en 27 oktober. De ritten van 30 april en 31 aug. zijn weer KoninvinneriLen, terwijl de overige avondritten zijn, met uitzon dering van 4 april (zaterdagmiddag). Dit jaar zullen weer 7 competitie- ritten gehouden worden, waarvan er 5 voor het kampioenschap zullen gel den. Zoals reeds eerder vermeld, heeft deze club geen A en B klasse me ar, maar in tegenstelling met het vorig jaar zullen nu ook de kaartlezers met de beste prestaties beloond worden. GYNMASTIEKVEREN. T.O.O.S. Door de leider en leidster, de heer en mevrouw Dullemeyer wordt hard gewerkt aan de voorbereidingen van de a.s. uitvoeringen. Met vertrouwen ziet het bestuur van T.O.O.S. deze uitvoeringen tege- moet. Aan de kinderen zal worden bekend gemaakt op welke avond zij moeten deelnemen. BEJAARDENMIDDAG. Op dinsdag 3 februari a.s. komen de bejaarden weer in het rJc. vereni gingsgebouw bijeen. Op daze middag vangt, zal de toneelgroep van de N. K.J.B. het stuk opvoeren „Straal- kacheljagers". Het be.ooft dus weer een gezellige middag te worden. Er wordt op ge rekend dat zoveel mogelijk alle leden zullen komen en op tijd aanwezig zullen zijn. VOX JUBILANS VERGADERDE. In plaats van de gebruikelijke repe_ titieavond kwam de Herv. Zangver eniging Vox Jubi.ans maandagavond in algemene ledenvergadering bijeen. Deze vergadering stond onder lei ding van dg voorzitter, de heer A. Kooijman. In zijn openingswoord liet de voorzitter het jaar 1958 even de revue passeren. Het programma voor 1958 was wel zeer bezet geweest. Als hoogtepunten uit het afgelopen jaar noemde spr. de opname van het koor op de plaat op 3 oktober in de Evan gelisch Lutherse kerk te Den Haag, de jubileumconcerten welke gegeven werden ter gelegenheid van hgt gou den jubileum van de toonkunstenaar dirigent, de heer Mar. Egberts resp. op 16 oktober en 18 oktober alhier en te Rotterdam. Voorts werd een groot kerkconcert verzorgd bij het 60-jarig bestaan van de Wilhelminakerk te Rotterdam op 27 september. Bij monde van mej. T. Struik werd verslag uitgebracht van de jeugdko ren. Hieruit bleek dat ook deze jeugd koren een zeer goed jaar hadden ge had. Ook financieel waren goede re sultaten geboekt. De leiding van de jeugdkoren werd door mej. Struik overgedragen aan mej. R. ten Hoor. De voorzitter dankte mej. Struik voor het vele werk dat deze had ver richt en bood haar ten afscheid een boek aan. De penningmeester, de heer D. Oskam bracht een financieel verslag van de vereniging uit. De financiële positie onderging een versterking door de inkomsten uit de plaatopna men. Het bestuursvoorstel om de contri buties der dames met vijf cent per week te verhogen werd aangenomen. De heren betaalden reeds lang 10 cent meer. Vervolgens werd het voorlopig pro gram voor 1959 vastgesteld. Bij de gehouden bestuursverkiezing werden de aftredende bestuursleden A. Kooij man, voorzitter; D. Oskam, penning meester; J. Rehorst herkozen. Voor mej. T. Struik werd gekozen mej. Ten Hoor. „LAUS DEO'' TE GOUDA. „Laus Deo" verzoekt ons mede te delen dat als dirigent werd benoemd de Rotterdamse Toonkunstenaar, de heer Laurens van Wingerden. TWEE ONGEVALLEN. Deze week hadden een tweetal on gevallen plaats, welke echter tamelijk goed afliepen, en wel op de Eiken laan, waar een 2% jarig kind van de fam. de B. uit een etageraam viel en terecht kwam oP een tegen de muur staand rijwiel. Met een gebroken beentje moest het kind naar het zie kenhuis gebracht worden. Een tweede ongeval had plaats op de Kerkweg, waar het 3-jarig zoon tje van de fam. T. met zijn step in de Kerkwegvaart reed. Gelukkig had de heer v. H., die juist passeerde, de moed het knaapje na te springen en ham op het droge te brengen. VROUWENWERELDGEBEDSDAG. Vrijdag 13 februari zal in het ver enigingsgebouw aan de Stationsstraat de Vrouwenwereldgebedsdag gehou den worden. Vrouwen uit 144 landen komen diezelfde dag bijeen om te bid. den voor de nood van de wereld. WADDINXVEENSE WEEGBRUG. Aan het verschenen verslag van bovengenoemde instelling ontleenen we, dat de aanvoer van suikerbieten in 1958 zeven miljoen kg. hoger was dan het voorgaande jaar. Het bedrag aan weeggelden ontvangen, bedroeg 10.266,44 met een netto winst van f 5.362,90. Het bestuur stelt voor 15% dividend uit te keren. Heden, vrijdagavond, zal de vereni ging in jaarvergadering bijeen ko men. JAARVERGADERING MIDDENSTAND. Woensdag 4 februari komt de plaat selijke middenstandsvereniging in jaarvergadering bijeen in de Unie. Een bestuurslid zal gekozen moeten worden in de vacature van de heer J. van Nielen, welka aftredend en met herkiesbaar is.

Weekblad voor Waddinxveen | 1959 | | pagina 3