Weekblad voor Waddinxveen üs De Spiegel van de week Iflocdec de Vrouw HAMEA NIEUWS owe waoHplocvU Moet er een nieuwe fiets zijn TDictonj Hei <p^edt UeeAije no. 710 rrijdag 6 februari 1959 14e jaargang Adras redaktle en edmlnlttratle Oranjelaan 30, Waddinxveen, Telef. 438 Verschijnt elke vrijdag Abonnementsgeld per kwartaal f 1.— bij vooruitbetaling. Advertentieprijs 8 ct per m.m. Kontraktprijs op aanvraag. Bijdragen, verslagen, etc. uiterlijk 's woensdagsavonds inzenden Maandagmiddag werd in Hilversum een congres gehouden, dat zich ten doel stelt de kwaliteit te verbeteren van de Eurovisie-uitzendingen. T.V.- autoriteiten uit tien landen waren op dit congres vertegenwoordigd. De voorzitter van een der commis sies, Martin Pulling van de BBC-tv, verklaarde dat men wil komen tot een betere Eurovisie-beeldkwaliteit. Men zal hiertoe metingen verrich ten in verschillende landen. Tevens werd gesproken over een dagelijkse Eurovisie-nieuwsuitwisseling, waarme de vorig jaar al proeven genomen zijn Duitsland had te kennen gegeven niet aanwezig te zullen zijn. In het ondergronds bedrijf van een kolenmijn heeft men geslaagde proe ven genomen met draadloze overbren ging van instrukties via zenders en ontvangers. De speciale technische moeilijkheden die zich bjj ondergrond se telecommunisatie voordoen zijn daarbij voor een groot deel overwon nen, want de proef werd gedaan op de 455-meterverdieping van de mijn Maurits in Limburg. Het doel was het drukke, ondergrondse spoorwegver- vervoer beter en voordeliger te rege len. Bij de DAF echter niet. Daar is men oD volle toeren bezig met de pro duktie van dfc DAF-vier-personen- auto. Reeds in maart zullen de eer ste wagens van de montageband ko men. Honderdertig agenten zijn inmiddels aangesteld om in Nederland het dea- lersgilde te vormen. Zij zijn het dan ook die alle wagens krijgen. De eers te tijd zal de produktie echter nog niet snel gaan, want alles moet nog inlopen en inspelen. In het tweede kwartaal hoopt men in Eindhoven on geveer 2500 personenauto's te vervaar digen. Maar later verwacht men zelfs 75 tot 100 auto's per dag te kunnen maken. G«neest ruwheid en schraalheid Gré Brouwenstijn stond deze week in het middelpunt van de belangstel ling door enkele mededelingen om trent een operagebouw. Zij verklaarde o.m. dat het bouwen van een opera gebouw een nationale zaak is en zou graag zien dat het operagebouw op het Frederiksplein in Amsterdam kwam. De operazangeres verweet ook de Nederlandse autoriteiten en maak te daartoe vergelijkingen met het bui tenland, waar de opera meer betekent dan hier. Drs. E .van der Beugel, voormalig staatssecretaris van buitenlandseza- ken, zal met ingang van 1 januari 1960 de opvolger worden van de heer I. A. Aler, die in 1962 de pensioengerech tigde leeftijd bereikt. Een en ander houdt dus in dat de heer van der Beugel zal worden benoemd tot plaatsvervangend president-direktaur van de K.L.M. Tegen het Goede Heertje - de man die ruim twee miljoen gulden verduis terde als boekhouder van de N.V. Berger Co. is zes jaar gevangenis straf met aftrek geëist. Dat er bij deze firma wel het een en ander aan organisatie en admini stratie ontbreekt, bewijst wel het feit dat niemand enige doeltreffende con trole uitoefende op de boeken. Dit sti omleerde hetGoede Heertje. Toen de man bij de firma Berger Co. in dienst kwam begon hij met een salaris van 250 gulden per maand, doch hij was getrouwd en kwam niet uit met het geld. Toen begon de frau de. Van het een kwam het ander en hij trachtte het ene gat met het an dere te stoppen. Uit cijfers van het Centraal Bu reau voor de Statistiek blijkt dat de daling van het aantal verkeeronge- lukken, die in november 1957 duide lijk aan het licht was gekomen door het invoeren van de maximum-snel heid, nu tot stlstand is gekomen en neemt t aantal ongelukken weer toe. In het afgelopen jaar zijn 63 personen in het verkeer gedood, tegenover 94 in 1957. Het aantal ernstig gewonden was 1743 en dat der lichtgewonden ANGST VOOR DIEREN Met kleine Tineke uitgaan is voor moeder geen onverdeeld genoei. Het kind is n.l. als de dood voor iede re hond of kat, die ze o® straat tegen komt. Staan ze in een winkel, waar toevallig iemand met een hond bin nenkomt ,dan volgt er dadeiijk een scène. Voor de hond nog enige aan dacht aan het kind besteedt, of haar zelfs maar opmerkt, begint Tineke al als een mager varken te gillen: Mam mie, een hond! Een stoute hond. Hij wil me bijten. Sommige eigenaressen van honden voelen zich beledigd in hun dier en protesteren, dat hij niet Jjfout is en geen kip kwaad doet. Anderen probe ren de kleine vriendelijk te kalme ren door te zeggen: Welnee, het is jinst een lieve hond. Kom maar eens hier, dan mag je hem aaien. Welke uitnodiging natuurlijk alleen maar nieuw gegil teweeg brengt. Moeder weet er niets anders op te zeggen, dan dat het kind het van nie mand vreemd heeft. Moeder heeft het ook nooit op beesten gehad. Ze mochten vroeger thuis nooit een hond of een poes hebben. Wat eigenlijk voor moeder een reden moest zijn ge weest, om haar kinderen anders op te voeden. Ze wèl liefde en vertrouwen voor dieren te leren. Ik denk, dat moeder zelf nog niet over die oude angst heen is. Ze be kijkt iedere hond nog altijd argwa nend. Ze is er doodgewoon nog steeds bang voor. En zonder te weten wat ze bederft, zal ze tegen Tineke, vanaf dat ze heel klein was, wel meermalen gezegd hebben. Pas op een hond. Niet aankomen hoor. Hij bijt! Jammer. Ik vind altijd iets zieligs aan kinderen met die overdreven angst voor dieren. Nog zieliger vind ik de moeders, die deze angst aanwak keren met hun eeuwige waarschuwin gen. Ze onthouden hun kinderen zo veel. Een kind, dat met dieren opgroeit, leert beseffen, hoeveel vriendschap, trouw en aanhankelijkheid een dier de mens kan geven. Bovendien heeft de omvang met dieren beslist een goede invloed op de karaktervorming van het kind. De wetenschap, dat een dier afhankelijk is van de zorg van de mens, zal een beroep doen op hun edelmoedigheid. Een kind, dat de be trekkelijke hulpeloosheid van een dier leert beseffen, zal niet wreed kunnen zijn. Het is mijn absolute overtuiging, dat de omgang met dieren grote op voedende waarde heeft. Maar dan moeten de ouders meewerken, om de echte dierenliefde aan te kweken. Dan moet moeder niet mopperen, als er vuile pootjes binnen komen of er haren op het kleed liggen. Dan moet er niet tegen het dier gesnauwd en gescholden worden over dingen die het niet helpen kan, maar moet hij als een echte vriend en huisge noot beschouwd en behandeld worden die recht heeft op aller zorg en ge negenheid en aan wie men bovendien respect verschuldigd is. Op geen be tera manier kunnen ouders aan hun kinderen respect bij brengen voor al wat God geschapen heeft. Ouder, beheerst uw al te snelle waarschuwingen. Merkt op, dat een hond nooit een kind kwaad doet en niemand zal bijten, die hem argeloos en vol vertrouwen tegemoet komt. Maar is het hem kwalijk te nemen, dat hij in instinctieve zelfverdediging misschien toehapt, wanneer een ang stig mensfje) zich bang toont en het dier met zijn onverhoedse bewegingen aan het schrikken maakt Marcelle Bé dan eerst even kijken bij KRAIJ ESTEIJN Ongeveer tweehonderd gezinnen uit de omgeving van de Rozenstraat te Enschede hebben dezer dagen hun huizen moeten verlaten, in verband wet het demonteren van een Ameri kaanse vliegtuigbom, die daar sedert de oorlog op ca vier meter diepte in het plantsoen lag. Dat dit met span- n'ag gebeurde valt te begrijpen, te weer omdat reeds Duitse en Engelse deskundigen vergeefs hebben gepro- urt* -et gevaarlijke projektiel on schadelijk te maken. Doch de operatie De politie hield de lege huizen ge durende de operatie in de gaten, 'ant deze bieden op zulke momenten =en uitstekende gelegenheid voor plun craars. Enkele bedlegerigen werden 2iekenauto tijdelijk naar zieken den vervoerd. De rust is weer ge in de Rozenstraat en omgeving. keerd CONCERT CONCORDIA. Concordia gaf woensdagavond een eerste concert in Het Centrum, welk concert a.s. zaterdag door een twee de gevolgd wordt. Na de opening met de mars „Aro- manches" heette de voorzitter alle aanwezigen hartelijk welkom, in het bijzonder burgemeester van der Hooft, oud-burgemeester Warnaar en de beide wethouders. Spr. memoreer de in enkele woorden enkele hoogte punten in het afgelopen jaar, t.w. de aankoop van een aantal nieuwe in strumenten en de oprichting van een jeugdkorps en het optreden van de nieuwe dirigent, de heer van Uffe- len uit den Haag. Concordia gaf vervolgens „Bogatel- le", welk stuk een zware opgave was voor de spelers, met veel moeilijke overgangen. Dat Concordia zangers en fluitisten onder haar leden telt, bewees „The River Kway". Een klei ne wals van prima opvatting bracht de aanwezigen even in Wenen. Alle verdere nummers werden voortreffe lijk en beschaafd voorgedragen, voor al „Land of hope and Glory". Op merkelijk was dat dynamiek en vo lume stukken beter waren dan vroe ger wel eens het geval geweest is. Na de muziek kwam de drumband voor het voetlicht onder leiding van de heer Langendam, die ons leuke variaties liet zien en horen o.a. het strijdlied van Concordia gezongen en getrommeld door 2 benjamins. Na de pauze kwam de toneelgroep met de klucht 8 x 50 van Odijk, on der leiding van de heer de Knegt. Hierin zagen we een man op leeftijd met zijn huishoudster die het voor elkaar bracht om het publiek mee te nemen naar een vrijgezellenfeestje, om dit om te toveren tot een groot feest van 8 mensen van 50 jaar die allen ten huwelijk gingen. Daar Concordia zaterdag 7 februari een herhaling geeft van het concert, willen we niet al te veel verklappen. Wel raden wij een ieder aan om van deze avond te gaan genieten van goede muziek en een dol komisch toneelstuk. G. JAARVERGADERING MIDDENSTANDSVERENIGING. Woensdgavond kwam de plaatselij ke Middenstandsvereniging in jaar vergadering bijeen, onder leiding van de heer H. M. de Wilde. Deze gaf in een kort openingswoord een terug blik over het afgelopen verenigings jaar, waarbij hij opmerkte dat dit jaar voor de middenstand een jaar geweest was, waarover men tevreden kan zijn. Hij zag dan ook 1959 met vertrouwen tegemoet. Het jaarverslag van de secretaris, de heer J. Saton deed ook een opgewekt geluid horen, terwijl de penningmeester, de heer C. van der Linde kon mededelen, dat het nadelig saldo, zo goed als inge lopen was. In de vacature van het bestuur, wegens aftreden van de heer J. van Nielen, werd gekozen de heer H. K. van der Loo. De vergadering, die een geanimeerd verloop had, en waar o.a. nog enkele middenstandsbelangen besproken wer den, was door een behoorlijk aantal leden bezocht. TDicfori) Dit ene weet U kleedt U MAAK MEER VAN UZELF DOOR SLAGVAARDIGHEID. Voor iedereen komt het er op aan op het juiste moment (dus niet later) het juiste woord te spreken. Deze slagvaardigheid is een zeer voornaam onderdeel van de serie Oefenavonden van de cursus „Spreken in het Open baar", georganiseerd door het Insti tuut „Nederlands Spreek-Centrum" te Zeist o.l.v. de bekende Spraak- Psycholoog F. M. van Driel te Zeist. Op verzoek van hen, die maandag jl. tot him spijt verhinderd waren de uitnemend geslaagde demonstratie avond hier ter plaatse bij te wonen, zal het Instituut maandag a.s. weder om in gebouw Het Centrum, weder om de gelegenheid openstellen om kennis te maken met dit prachtige werk van activeren en stimuleren van tot nu toe onvermoede gaven, ook bij de allereenvoudigsten. Niet alleen voor een grote zaal of voor de catheder maar juist voor het normale leven van alle dag is deze leergang onontbeerlijk wil men niet achterblijven bij zijn medemensen, die wel alles (ook hun verlegenheid en Officiële mededeling STEMMEN BIJ VOLMACHT. De burgemeester van Waddinxveen maakt bekend, dat bij de verkiezing van de leden van de tweede kamer der staten generaal een kiezer op ver zoek bij volmacht kan stemmen, in dien hij mededeelt vermoedelijk niet in staat te zullen zijn in persoon aan de stemming deel te nemen. Het verzoek wordt afgewezen: a. indien aangenomen moet worden dat de kiezer in de gemeente, in wel ker kiezersregister hij op de dag der kandidaatstelling is opgenomen, in persoon aan d§ stemming kan deel nemen; b. indien de kiezer gebruik kan ma ken van de regeling voor het stem' men in een andere gemeente. De kiezer, die bij volmacht wenst te stemmen, moet daartoe uiterlijk 26 februari a.s. een verzoekschrift in dienen bij burgemeester en wethou ders der gemeente, in welker kiezers- register hij op de dag der kandidaat stelling is opgenomen. B(j het verzoekschrift wordt inge diend een verklaring van de gemach tigde, dat deze bereid is als zodanig op te treden. Hij die zich bereid heeft verklaard als gemachtigde op te treden, moet op de dag der kandidaatstelling zijn opgenomen in het kiezersregister, waarin de naam van de verzoeker voorkomt, en bevoegd zijn tot deel neming aan dezelfde verkiezing. Als gemachtigde kan slechts wor den aangewezen de echtgenoot of echtgenote, één der bloed- of aanver wanten in de eerste tot en met de derde graad, de echtgenoot van een schoonzuster of de echtgenote van een zwager, dan wel één der huis genoten Vein de volmachtgever. Deze beperking van de aanwijzing van een gemachtigde is niet van toe passing op de kiezer, wiens werk zaamheden mede brengen dat hij als regel meer dan drie dagen buiten de gemeente verblijft (o.a. van belang voor schippers). Een kiezer mag niet meer dan twee aanwijzingen als gemachtigde aanne men. Van de beslissing 0p het verzoek ontvangt de volmachtgever medede ling. Indien de volmachtigde overlijdt of komt te verkeren in een toestand, waardoor hij vermoedelijk niet in staat zal zijn in persoon aan de stem ming deel te nemen, kan de vol- machtgever uiterlijk 26 februari a.s. mededeling doen van de aanwijzing van een andere kiezer, die bereid is als gemachtigde op te treden. De volmachtgever is niet bevoegd de volmacht in te trekken of in per soon aan de stemming deel te nemen De gemachtigde ontvangt een oproe- pingskaart tot deelneming aan de stemming in het stemdistrict, waar toe de volmachtgever volgens het kiezersregister behoort. Voor het verzoekschrift om bij vol macht te stemmen en de mededeling tot wijziging van een andere gemach tigde dient gebruik te worden ge maakt van formulieren, welke ter secretarie van elke gemeente koste loos verkrijgbaar zijn. Waddinxveen, 5 februari 1959. De burgemeester voornoemd, C. A. van der Hooft. STEMMEN IN EEN ANDERE GEMEENTE. De burgemeester van Waddinxveen maakt bekend, dat bij de verkiezing van de leden van de tweede kamer der staten generaal een kiezer op zijn verzoek te zijner keuze aan de stemming kan deelnemen, hetzij in de gemeente, in welker kiezersregister hij op de dag der kandidaatstelling is opgenomen, hetzij in een door hem bij het indienen van het verzoek aan te wijzen andere gemeente. Deze bevoegdheid geldt niet voor de kiesgerechtigde personen, die in het centtale bevolkingsregister zijn opgenomen-, noch voor hen, aan wie is toegestaan bij volmacht te stem men. De kiezer, gig van bovenvermelde bevoegdheid gebruik wenst te maken doet daarvan uiterlijk 26 februari a.s. in persoon ter secretarie van een ge meente aan de burgemeester of de door deze aangewezen ambtenaar me dedeling. Na inwilliging van het verzoek ont vangt de kiezer t.z.t. behalve de op- roepingskaart van de burgemeester der gemeente, in welker kiezersregis ter hij is opgenomen, ook van de bur gemeester der door hem aangewezen andere gemeente aan het door hem in die gemeente opgegeven adres een op roepingskaart. Voor de in het ongerede geraakte verklaring wordt geen nieuwe ver strekt. Waddinxveen, 5 februari 1959. De burgemeester voornoemd. C. A. van der Hooft. Het goede heertje stond, kennelijk kerngezond, doch wel opvallend slank in de beklaagdenbank. In de bezettingstijd was hij de kiuts al kwijt; lid van de N.S.B. volgt hij die kant gedwee. Hij kwam er met een straf in geld genadig af. Toch bracht die boete hem al spoedig in de klem hij gapt het geldbedrag, dat voor het grijpen lag; het werd niet opgemerkt en dat heeft hem gesterkt in 't kwaad dat hij begon en niet bedwingen kon. Hij gooit met gulle hand het geld naar alle kant; ten dele om dik te doen verdoet hij twee miljoen. De grootheids waanzin pakt de man, reeds diep gezakt, en brengt hem in 't gevang naar volle ondergang. De straf die hem bedreigt en die hij stellig krijgt, is zeker welverdiend, maar even verder ziend'; „te veel gelegenheid heeft tot verderf geleid". Scheepers Voor het tere Baby-huidje BABYDERM-POEDER fenavonden. Wij wekken dan ook gaarne op hen die verhinderd waren om deze gelegenheid met beide han den aan te grijpen, want beter den ken en beter spreken is het begin van alle vooruitgang. Men zie ook de annonce, elders in dit nummer opgenomen. RODE KRUIS-FILM Wij verwijzen U naar de adverten tie voor de filmmiddag en -avond voorstelling van het Nederlandse Ro de Kruis. Aanvankelijk zou de hoofd film vertoond worden, doch deze film is al eerder in Waddinxveen ver toond, het Rode Kruis is er in ge slaagd thans voor U te brengen diet leven van Louis Pasteurs". Des middags zal een pracht kinder film draaien met als hoofdfilm. „De rit op de locomotief". Gezien het grote en belangrijke werk van het Rode Kruis bevelen wij U een bezoek aan deze bijeenkomst warm aan. VROUWENWERELDGEBEDSDAG Uit miljoenen harten rijzen elke dag, elke minuut de gebeden op naqr de Almachtige, om Hem te danken, om Hem te smeken om hulp en ont ferming. Het is een ontroerende ge dachte als men haar even op zich laat inwerken: al die miljoenen gevouwen handen en gebogen hoofden, al die levende harten, die het verwachten van Hem. Op één dag van het jaar, op de Eerste vrijdag in de Lijdensweken groeit dit gebed aan tot een gemeen schappelijk zich buigen voor God. Dan komen miljoenen vrouwen in de gehele wereld, ook de vrouwen van Nederland bijeen om hetgeen zij de andere dagen thuis of in hun kerk baden, nu gezamenlijk tot God te brengen. Die dag is de Vrouwen-Wereldge bedsdag. Met de miljoenen vrouwen uit 144 landen danken zij de Almachtige en zij smeken om Zijn hulp en bijstand voor de wereld, waar de nood zo groot en hevig is. Gezamenlijk belij den zij hun schuld en onze schuld. Gezamenlijk bidden zij om de komst van Zijn Rijk. De liturgie heeft tot onderwerp: diere, ik geloof". Joh. 9 38. Hier ter plaatse wordt de bijeen komst gehouden in het Verenigings gebouw, Stationsstraat op vrijdag 13 februari, aanvang 7,45 uur. Vrouwen van alle gezindten worden uitgeno digd deze samenkomst bij te wonen. Het Comité. Ruwe, schrale huid twijfelen) opzij hebben gezet en aan merkelijk meer konden bereiken in hun werkkring, reeds na enkele oe- AANRUDING. Een personenauto van een Wad- dinxveense autorijschool is dinsdag middag aan de Dorpsstraat in aanrij ding gekomen met een militaire per sonenauto. Waarschnijlijk merkte de bestuurder van de lesauto bij het ke. rel2 m de Dorpsstraat de naderende militaire auto niet op, waardoor een botsang niet meer te verrijden was. Beide auto's werden beschadigd. BENOEMINGEN. De heer J. van Amerongen,' hoofd der openbare lagere school B is be noemd tot hoofd van een openbare lagere school te Harderwijk. De heer H. Posma, hoofd der open bare lagere school A is benoemd tot hoofd van een openbare lagere school te Haarlem.

Weekblad voor Waddinxveen | 1959 | | pagina 1