Weekblad voor Waddinxveen K,qu Putties De Sf\Ltod van de week Moet er een nieuwe fiets zijn PRinses m&Rijke VGRJÓt&Rt 1/H.M.dtc de Vrouw TDicforij Raad en, daad ïlijp NIEUWS uit o-wzt woo-n^taats. 711 vrijdag 13 februari 1959 1 4e jaargang Adres redaktie en administratie: Oranjelaan 30, Waddinxveen, Telef. 438 Verschijnt elke vrijdag Abonnementsgeld per kwartaal f 1.— bij vooruitbetaling. Advertentieprijs 8 ct per m.m. Kontraktprijs op aanvraag. Bijdragen, verslagen, etc. uiterlijk 's woensdagsavonds inzenden Ons land zat deze week in de greep van de .mist en de vorst. De vorst was echtir nog niet zo streng, dat er over al kon worden geschaatst. Integendeel meerdere malen moest men door de radio vernemen, dat het ijs hier te lande niet overal even betrouwbaar was. Di mist- en vorstcombinatie had heel ons land in een sprookjesachtige pracht gehuld. Zelden hebben wij zo lang van de met rijp bedekte bomen en struiken kunnen genieten. Ondanks het schone, zullen wij toch wel blij zijn, wanneer onze wereld weer wat groter wordt door het op trekken van de mist. Veel ongerief was er het gevolg van. Schiphol zat zo dicht dat de vliegtuigen niet bin nen konden komen. Treinen kwamen soms geruime tijd later binnen. Het scheepvaartverkeer ondervond even eens veel vertraging. De scheepvaart op de Westerschelde lag stil. De veer boot Prins Willem I van de dienst Terneuzen-Hoedekenskerke kwam in aanvaring met de sleepboot En Avant 16 uit Terneuzen. De sleepboot zonk, doch de opvarenden konden op de veerboot overstappen. Di Prins Willem I had echter ook een flinke schade opgelopen. De veer dienst moest hierdoor worden gestaakt Minder gelukkig was de hotelhou der die met zijn uto in de Prinsen gracht te Amsterdam reed. Hoewel de brandweer de auto zeer spoedig op het droge had, mochten kunstmatige ademhaling en direkt tosgepaste zuur stof niet meer baten en moest de dood worden geconstateerd. In Amsterdam zag een meisje, dat ziek voor het raam lag, haar broer tje door het ijs zakken. In pyama vloog zij naar buiten, doch zakte ook door het ijs. Het gelukte een twaalf jarige jongen echter broer en zus op het droge te brengen, waarna' beiden in een ziekenhuis werden opgenomen. Leefden wij in de mist, ten opzich te van de eenheidsomroep was staats secretaris Höppener duidelijk genoeg. De Eenheidsomroep werd afgewezen. De Staastsecretaris is niet tegemoet gekomen aan de wens van Vara en verschillende Kamerleden, dat orkes ten hoorspelkernen en studio's door de omroepverenigingen gezamenlijk moeten worden onderhouden. De staatssecretaris wenst hierop geen dwang uit te oefenen. De wereldomroep zal echter geen bijdragen mier ontvangen uit luister gelden, doch zal geheel uit de Rijks kas worden betaald. Een 48-jarige gehuwde vrouw heeft zaterdag in het schuurtje bij haar wo ning in de Aalbersestraat haar jong ste kind (11 jaar) door wurging om het leven gebracht. dan eerst even kijken bij KRAIJESTEIJN De jongen had via de achterkant het huis verlaten met de bedoeling naar school te gaan. De moeder liep hem achterna, greep het kind bij de schouders en trok him vervolgens de schuur in. Een andere zoon, die z'n moedér liep te zoeken ontdekte haar toen in de sehuur terwijl ze met bei de handen de keel van het 11-jarige kind dichtkneep. De vrouw werd kort hierna gearresteerd en opgesloten in de s'rafgevangenis te Maastricht. Vrijdagmiddag stond in Haarlem een 56-jarige veehouder terecht, wegens dierenmishandeling. De politie gewaarschuwd door boeren uit de omgeving - trof kort voor de Kerst in de schuur achter de van der Wallsstraat in Heemstede twaalf varkens, veertien biggen die zich niet meer bewegen konden. Het vee leed sterk aan ondervoeding. Tegen de veehouder eiste de cffi cier van justitie een maand voor waardelijke gevangenisstraf met een proeftijd van twee jaar en een boete van vijftig gulden. Door een extra landing heeft ge zagvoerder Appleby van een Britse Viscountmachin i het leven gered van een passagier, de heer Green. De ex tra landing werd uitgevoerd op schip hol. De heer Green vloog van Hamburg naar Londen. Na een half uur klaag de de heer Green nv;r ernstige maag pijn en verloor zelfs op een bepaald ogenblik het bewustzijn. Toen nam de gezagvoerder een besluit. Hij zocht kontact met de controletoren van Schiphol en verzocht dringend om een ambulance en een dokter. 'N zie kenauto bracht de heer Green naar het Wilhelminagasthuis in Amster dam. Binnenkort zal hij het zieken huis al weer mogen verlaten. „IK ZOU NOOIT EEN ANDER BEROEP WENSEN". Ik had haar wel eens meer in de trein gezien. Ze scheen dit traject ge regeld te reizen. Ze droeg een ver pleegstersuniform en was nog jong: 24 of 25 jaar misschien. Op nieuw jaarsmorgen trof ik haar weer. Het was erg stil op de perrons. Iedereen sliep uit natuurlijk. Zo vroeg op nieuwjaarsmorgen gaat niemand op reis, als hij niet dringend moet. Zij moest, dat was duidelijk. We zaten samen in een vrijwel leeg compartiment en ik vond dit het ge schikte moment, een gesprekje te be ginnen. Dat valt niet mee, hè zuster, om te moeten werken, als iedereen vrij heeft. Ik hoef niet te werken, antwoordde ze met een glimlachje. Ik heb al gewerkt. Nachtdienst in het ziekenhuis. Ik ga naar huis om te slapen. O, maar dat is nog erger. U hebt dus geen oudejaarsavond kunnen vieren. Tenminste niet, zoals u het waarschijnlijk gewenst zult hebben en zoals iedereen het graag doet; in de kring van de familie. Hoe gaat dat in zo'n ziekenhuis? Merkt u er veel van? Van de oudeiaarsavondstemming be doel ik? Over het algemeen zien we er te genop, om in de wacht te zijn met oudejaarsavond, bekende ze. Weet u de mensen zijn op zo'n avond alle maal gene'gd tot sentimentaliteit en bij zieke mensen is dat nog veel er ger. Ze maken zich vaak erg van 'TDicfori) Dit ene weet U kleedt U Nauwelijks twee weken na de ver jaardag van de oudste dochter is het wie.r feest in het koninklijk gezin aangezien op woensdag 18 februari de verjaardag wc7dt gevierd van de ben jamin h.k.h. prinses Marijke, die dit jaar 12 jaar wordt. Voor heel Nederland is dit een feestdag want prinses Marijke neemt h} de harten van ons allen een spe ciaal plaatsje in. Zijn haar drie zus- |*rs al dames, zij is nog de enige van de vier prinsessen, die echt kind is dat laat niet na ons allen te ver aderen. Natuurlijk wensen we haar een Prettige dag en nog vele jaren in ge zondheid en voorspoed temidden van streek, dat ze niet thuis kunnen zijn en je kunt maar weinig doen, om ze te troosten. Eerder krijg je het van de weeromstuit zelf ook te pakken. Ja, dat moet niet prettig zijn. Ik heb trouwens een idee, dat voor zie ke mensen de nachten altjjd veel moeilijker zijn dan de dagen. Komt er 's nachts, als je door pijn of wat ook niet slapen kunt, niet altijd een soort dreiging op je af? Lijkt in het duister alles niet veel zwaarder en onoverkomelijker? Dat is zo, antwoordde ze. Maar daarom is ons werk in de wacht ook eigenlijk mooier. Je hebt 's nachts meer contact met de mensen. Ik weet niet hoe het komt, of het moest zijn door de dreiging waar u over sprak, maar 's nachts hebben de mensen je meer nodig en worden ze vertrouwe lijker met je. De zuster is voor hen dan de enige tegen wie ze hun benauwenis kunnen uitspreken. Dan krijg je vaak dingen te horen, die ze bij daglicht niet over hun lippen zouden kunnen krijgen. En gelukkig hebben we 'g nachts meer tijd om eens bij hen te blijven zitten luisteren. Dat doet hun goed. Overdag komt dat niet voor dan heb je het te druk. Dat is eigenlijk het enige, wat me in de verpleging bitter is tegengevallen, weet u. Je hebt zo weinig tijd voor de patiënten. Je verzorgt ze lichamelijk. Je volgt stipt de behandeling die ze hebben moeten. Maar op momen'en, dat ze je echt nodig hebben; dat je ze gees telijk zou moeten opvangen, moet je ze in de stéék laten, omdat er zoveel andere dingen te doen zijn. Dat is 's nachts anders. Ik ben graag in de wacht. Van die oudejaarsavond hebt u dus ook niet zoveel spijt. O nee. Ik zei u al, in het begin zie je er tegenop, omdat je bang bent, dat je de mensen toch niet voldoende troosten kunt voor wat ze mo.ten missen. Maar als het zover is, merk je dat je toch iets voor ze doen kunt. Al is het alleen maar luicteren of een hand drukken; een traantje wegvegen en een bemoedigend woordje spreken. En dan is je eigen oudejaarsavond óók goed. Een mooi beroep zuster, als het zo opgevat wordt. Heel mooi, zei ze met een zacht licht in haar jonge ogen, ik zou nooit een ander beroep willen hebben. BESTAAN ER NOG GOEDE OMGANGSVORMEN Wie de jonge generatie ziet opgroei en, de onverschilligheid van de no zems en de onbeleefden van de goed- willenden ondergaat, vraagt zich wal eens met verbijstering af, hoe deze jeugd wordt opgevoed. Worden haar dan helemaal geen manieren meer bijgebracht? Kan het de ouders niet schelen, of hun kinderen onverschil lig of onwetend blijven of kennen die ouders zelf de vereiste beginselen van onze goede omgangsvormen niet (meer)? Helaas hebben de losse omgangs vormen en verruwde zeden veel bij gedragen tot de afbraak van de be leefdheidsvormen. Het is al heel ge woon, dat een kind jij en jouwt te gen bezoefke-rs, hallo roept inplaats van met twee woorden goedendag zegt, voor iemand langs dringt in plaats van ach.er de stoel om te gaan en er met de neus boven staat als ouderen iets te bepraten hebben. Wie van de ouders leert zijn kin deren, dat de jongste of de minste het eerst moet groeten en dat op straal, openbaar gebouw e.d. aan een ouder of belangrijker persoon de ereplaats moet worden gelaten? Dit laa ste houdt bv. in, dat een werknemer al leen links van zijn werkgever mag lopen, dat een jongeman links van zijn meisje, maar ook links van zijn vader of schoonvader, zijn directeur, zijn gast (al is dat een jongere knaap) en zijn leraar moet blijven tijdens de wandeling of fietstocht. Wie van de ouders geef; het goede voorbeeld, door een brandende sigaar of sigaret te doven, alvorens hij er gens binnengaat? Wie kan zich be perken in zijn verslaafdheid aan de nicotine en netjes wachten tot de gast heer of gastvrouw een rokertje aan biedt? Wie denkt na, alvorens rook gerei te accepteren van niet-rokers en vraagt ook eens even, of het deze niet -rokers soms hindert als hij zoveel rookt? Wie is er zo beleefd, het ro ken bij niet-rokers te staken? Een aantal rokers meent, dat het beleefd is bij het aanbieden van si garetten onmiddellijk vuur te geven aan de gehele familie. Dat is het nie'. De gast moet het aan de gas heer o- verlaten zijn gasten te onthalen en bv. de vrouw van de gast en de gast zelf ook van vuur te voorzien. Pas daarna mag de gast met een aanste ker komen, bv. om de gastvrouw en gastheer vuur te geven. Wie weet nog de goede gang van zaken bij het voorstellen? Het wordt overdreven of geheel niet gedaan. Te pas en te onpas zegt iemand Makm' effeHet hoort niet, want niemand stelt zich zelf voor als hij ergens gast is. Dat doet de gastheer of gastvrouw en ze noemt dan niet alleen de na men, maar zegt er iets bij, zodat er een getprek kan beginnen. Karei, dit is mevrouw De Boer uit Zwolle, die deze zomer eens in Italië wil door brengen. Promt zal Karei over Italië kunnen praten, het ijs is gebroken en de twee staan elkaar niet wezenloos aan te staren. Mevrouw De Boer is gelijk in de kring opgenomen. Al'een in grote gezelschappen zal de gast vrouw zeggen Willen jullie je zelf even aan elkaar voorstellen, maar dat mag ze niet doen als er belangrijke personen binnenkomen (de patroon van haar man, een der notabelen). Natuurlijk groet een heer een dame die hij kent, zult u zeggen. Maar weet u dat het niet te pas komt een dame te groeten, als zij in gezelschap is van een andere heer? Dan observeert u even wat zij wenst. Knikt ze u toe, dan geeft ze daarmee te kennen, dat u haar moogt groeien en doet u dit normaal, zonder verder pogingen te doen het paar aan te spreken. U ver volgt uw eigen weg. Het zijn maar enkele grepen uit een veelheid van regels. Wie kent ze nog in deze tijd enwie handelt er Het is gevaarlijk voor de krant Iets over rijp te schrijven, Want één uur zon met lichte dooi Doet niets meer overblijven. De rijp hecht zich als witte vacht Aan takken en aan draden, Geen vruchtboom is in 't beste jaar Zo tjokvol afgeladen. De dunne twijgen geven 't op, Zij hangen moegestreden En buigend voor de wintervorst Als treurwilg naar beneden. Een draad groeit tot een kabel aan, Zakt door en komt tot breken; Dan blijven, ondanks ons vernuft, Moderne treinen steken. Het carillon hangt triest en wit Te zwijgen in de toren; Voordat de draden zijn ontdooid Zul je geen toon meer horen. De rijp is schoon om aan te zien Voor dichterlijke zielen, Zij stamelen in park en bos: Het is het een idylle Doch de chauffeur van truck of bus, Die zwaar is afgeladen, Juicht op de afrit van een brug Niet op die witte wade. Hij zegt van rijp na rijp beraad: Wanneer ze het mij vragen, Dan vind ik-em het allermooist Net op mijn snipperdagen! Jaap Mijderwijk. WiMCi.r handen ruw of schraal HAMEA-ftElEllrubePsJ BEJAARDENMIDDAG. Met veel genoegen denken de be jaarden nog terug aan de middag hun door de N.K.J.B. aangeboden. Vooral de dames genoten van de leuke bruidjes. Het blijspel „de straal- kacheljagers" werd leuk gespeeld en maakte de lachspieren los. Met mede werking van agent Druppel kwam alles tot een goed einde. Namens de bejaarden hulde en dank voor mynheer van Oosten; wij wensen hem veel succes toe met zijn groep. Volgende bejaardenmiddag dinsdag 17 februari, 2,30 uur in het r.k. ver enigingsgebouw, Burg. Trooststraat. RODE KRUIS-FILM. Woensdagavond had in het vereni- gingrgebouw aan de Stationsstraat een propaganda-filmvoorstelling plaats van het Rode Kruis. Voor een matig bezette zaal werd allereerst een komische film gedraaid waarna een propagandafilm „Met voll kracht vooruit', de bekende boot tocht voor zieken en invaliden, welke jaarlijks gehouden wordt. De hoofd film getiteld: „Louis Pasteur", deed het leven en werken van dr. Pas'eur zien, hoe hij gewerkt en gestreden heeft ten bate van mens en dier. Tijdens de pauze werd een verloting gehouden en was er gelegenheid tot het opgeven van donatie. We wensen het Rode Kruis toe, dat dit pogen met succes bekroond ge weest mag zijn. Het Rode Kruis is het ten volle waard. OPP AS-CENTRALE. De Federatie voor vrouwelijke vrij willige Hulpverlening heeft bemidde ling toegezegd bij het tot stand ko men van een oppas-centrale in onze gemeente. Speciaal onze nieuwe in woners en ook vele andere gezinnen hebben behoefte aan vertrouwde op pas aan wie zij 's avonds de kinderen kunnen toevertrouwen tijdens him afwezigheid. Vrouwen en meisjes boven 18 jaar die hierin een nuttig en prettig werk zien, kunnen zich opgeven aan hei bestuur der Federatie-actie. Op huis. houdelijk terrein mag nie s van hen gevraagd worden, zij zijn aanwezig voor de kinderen en zij hebben wan neer deze in bed liggen gelegenheid iets voor zichzelf te doen in 'n rus tige omgeving. Enige kennis in het verzorgen van baby's en kleuters wordt vereist. De vergoeding bedraagt 2,50 van 7-11 uur, na elf uur 1,— per uur extra. Indien gewenst moet na 12 uur voor slaapgelegenheid worden gezorgd of voor geleide naar huis. De leden-aanvraagsters betalen voor administratiekosten etc. 2,50 per jaar. Alle inl:chtingen worden gaarne verstrekt door de bestuursleden van de federatie. Wij verwijzen verder naar de des betreffende advertentie in dit blad. DOCTORAAL EXAMEN. De ook in deze streken zeer be kende accountant en leraar M.O. han dels- en M.O. Staatswetenschappen, de heer A. G. de Ruijter te Boskoop slaagde vorige week voor het docto- raal-examen in de economische we tenschappen aan de Ned. Economische Hogeschool te Rotterdam. AUTO-ONGEVAL. Woensdagmorgen is langs de Hene- gouwerweg een auto-ongeval gebeurd dat nog zeer guns-ig is afgelopen. De heer J. Kohier, d.recteur van Florida te Boskoop wilde komende uit Gouda met een matige gang een voor hem rijdende auto passeren. Toen hij zich naast die auto bevond, slipte de eigen auto tegen de voor ligger, draaide viermaal in het rond en kwam vervolgens in de berm aan de oostzijde van de weg terecht. De heer Kohier kwam met de schrik vrij, maar zijn auto was geheel vernield. Een kraanwagen uit Gouda heeft de resten weggesleept. UITVOERINGEN T.O.O.S. Op 10 en 11 februari jl. heeft de gymnastiekvereniging T.O.O.S. haar jaarlijkse uitvoeringen gegeven. Beide keren was de zaal tot de laatste plaats bezet. De uitvoeringen zijn een suc ces geworden en de aanwezigen heb ben ten zeerste van het gebodene ge noten. Onder de strakke leiding van de heer en mevrouw Dullemeijer, ga ven dg dames en heren subliem tur nen te zien. Ook de jeugd leverde 'n prachtige prestatie met sport, spel en kleutergymnastiek. Op de tweede avond waren aanwe zig burgemeester van der Hooft, wet houder Oudijk en de oud-burgemees ter Warnaar. Laatstgenoemde nam afscheid als beschermheer welke func.ie op de nieuwe burgemeester overging. De heer Warnaar werd tot erelid be noemd en mevrouw Warnaar ontving bloemen. De heer Warnaar heeft voor de hem verleende onderscheiding dank ge zegd en er oD gewezen, dat hij steeds veel belangstelling voor T.O.O.S. had gehad. Ook burgemeester van der Hooft sprak met enkele hartelijke woorden de aanwezgen toe, waarbij hij danlr zegde voor het hem aangeboden be schermheerschap. Na afloop van de uitvoering was er een gezellig samenzijn, dat geheel aanpaste aan de nret ige stemming, die op deze avond heerste.

Weekblad voor Waddinxveen | 1959 | | pagina 1