SCHA A TSEN Dicfort) Belastingaftrek voor verhuiskosten 'VI8R0GRAF' Fa Roskam DE TIJD een keur JAC SATON Ingevolge het Besluit op de Inkom stenbelasting 1941 worden de kosten van verwerving in mindering gebracht op de inkomsten, waartoe zij betrek king hebben. Onder kosten van ver werving worden verstaan de kosten tot verwerving, inning en behoud der inkomsten en de oq de inkomsten rustende lasten. Mag iemand, die door zijn werkzaamheden genood zaakt wordt te verhuizen, de daar mede gepaard gaande kosten van zijn belastbaar inkomen aftrekken? Toen er in ons land nog geen woningnood bestond, werd voor deze kosten geen aftrek toegestaan, omdat deze uitga ven geacht werden te zijn gedaan ten behoeve van het persoonlijke leven van de belastingplichtige. Maar in zijn Resolutie van 23 februari 1951, no. 3, keurde de Minister van Finan ciën goed, dat de verhuiskosten van werknemers, die door het aanvaarden van hun dienstbetrekking gedwongen worden zo spoedig mogelijk vam woonplaats te veranderen, voorshands worden behandeld als kosten van verwerving van het loon. Hierbij be perkte de Minister de aftrekbaarheid echter tot de noodzakelijke kosten, welke rechtstreeks uit de verhuizing voortvloeien. Na deze resolutie heeft ons hoogste rechtscollege, de Hoge Raad, in som mige gevallen wel en in andere ge vallen geen aftrek toegestaan. Wij laten hieronder enkele uitspraken volgen.. Geen aftrek bij overgang naar vrij beroep. Een Inspecteur der belastingen was overgegaan naar het vrije beroep van belasting-consulent door toetreding tot een bestaande maatschap. Hierbij werd van hem geëist zich te vestiger in X. De door hem gemaakte ver huiskosten beschouwd; de belasting consulent als eerste aanloopkosten ter verkrijging van de opbrengsten uit zijn nieuwe beroep. Naar zijn mening dienden deze kosten in aanmerking te worden genomen als aftrekpost bij de berekening van de opbrengst van de winst uit beroep. Na in het ongelijk te zijn s door de Inspecteur en de Raad van Beroep wendde hij zich tenslot.e tot d; Hoge Raad, doch zonder resultaat. Wanneer iemand zijn ambt prijs geeft ten einde een beroep aan te vangen, behoren de uit deze veran dering van levenspositie voortvloei ende verhuiskosten tot zijn persoon lijk bven, aldus besliste de Hoge Raad. Geen aftrek van sleutelgeld. Iemand woonde met zijn vrouw en twee kinderen te A. Hij werd door een N.V. als bedrijfschef in dienst genomen onder voorwaarde, dat hij zich ten spoedigste na zijn benoeming t; B zou vestigen. Hieron verhuisde de bedrijfschef met zijn gezin naar n flatwoning te B en betaalde aan de bouwer van die woning een bedrag van f 1.750,—. Hij wens'e dit bedrag te zien aangemerkt als kosten van TSf PRECISIE APPARAAT. Hrden hebben wij te uwe gerieve aangekocht 'n De Vibrograf is een electronisch snelregel-apparaat, dat in practisch iedere Zwitserse en Duitse horloge fabriek, alle vakscholen en bij slechts enkele horlogers hier ten lande ge bruikt wordt, voor het snel regelen, onderzoeken en control :ren op afwij kingen en fouten van ieder werkend onderdeel van een horloge. ■n Horloge kopen is nu geen risico meer. U kunt nu tevens bij ons zelf zien of uw horloge aan de gestelde eisen voldoet. oL-iaeLaffeeie ^\Ceentey> kerkweg eoo X wilde ds kosten, welke hij moest maken om het huis weer in bewoon bare staat te brengen, aangemerkt zien als verwervingskosten. Doch hier toe waren de Inspecteur en de Raad van Beroen niet bereid. De Hoge Raad vernietigde echter de uitspraak van de Raad van Beroep. De Hoge Raad overwoog, dat X na zeer veel moeite, veroorzaakt door de alom hie? te lande heersendé woning nood, er uiteindelijk in is geslaagd een woningruil aan ts gaan. Vast stond, dat het perceel in een zeer verwaarloosde toestand verkeerde en dat de eigenaar niet genegen was dit in bewoonbare staat te brengen. De reparatiekosten, welke X heeft moe ten maken, waren bepsrkt tot het al lernoodzakelijkste. De betreffende uit gaven betekenden voor X een gelde lijk verlies, omdat daartegenover geen waarde vertegenwoordigende zaken zijn verkregen. Uit deze feiten volgt, dat de onderhavige kosten behoren tot de kosten van verwerving, aldus de Hoge Raad. Maatstaf van aftrekbaarheid Iemand had 'n nieuwe betrekking bij een andere werkgever aanvaard en daartoe moeten verhuizen. De in specteur en de Raad van Beroep had den als verwervingskosten aangemerkt reiskosten, kosten van gescheiden le ven, kosten van ruiladvertenties, in schrijfgeld van woningbureaux, reis kosten van ds echtgenote voor het zoeken van een woning en de ver huiskosten van de inboedel, een en ander tot een totaal bedrag van 1.500,—. Doch hiermede was de belasting plichtige niet tevreden. Hij wilde van zijn belastbaar inkomen bovendien afgetrokken hebben: de uitgaven voor het inrichten van de gevonden wo ning, voor het noodzakelijk opknap pen daarvan, voor overname en aan leg van vaste wastafels, voor het maken van een douchecel en van een kolenhok, voor lsvering van elektri sche lampen, voor schilderen, behan gen en stofferen van kamers en der gelijke. De Raad van Beroep was met de Inspecteur van oordeel, dat deze uitgaven niet het karakter droegen van kosten van verwerving. Deze uitgaven liggen uitsluitend in de per soonlijke sfeer en staan niet met de dienstbetrekking in zodanig zakelijk verband, dat zij t; beschouwen zijn als uitgaven, welke voor de vervul ling van de dienstbetrekking moeten worden gedaan, aldus besliste de Raad van Beroep. Maar de Hoge Raad vernietigde de ze uitspraak, omdat de Raad van Be roep ten onrechte aan alle omstreden kosten het karakter van kosten van werving had ontzegd. Ingeval een werknemer een aan zijn vroegere betrekking soortver- wante nieuwe betrekking bij een an dere werkgever in een andere plaats h left aanvaard en zulks hem tot ver huizing noopt, behoren de hieruit voortvloeiende onkosten in beginsel tot de kosten van verwerving. Doch niet alle aan de verhuizing verbonden uitgaven kunnen als verwervingskos ten gelden. Voor de beoordeling hier van dient als maatstaf te worden aangelegd, of en in hoeverre die uit gaven door de belastingplichtige re delijkerwijs niet konden worden vei- meden en voor hem een geldelijk verlies hsbben betekend. Niet in aan merking komen die uitgaven, welke - al moge de verhuizing daartoe aan leiding hebben gegeven niet nood zakelijk waren of voor de belasting plichtige geen geldelijk verlies heb ben betekend, omdat daar tegenover waarde vertegenwoordigende zaken zijn verkregen. Naar deze maatstaf beoordeeld - aldus de Hoge Raad - behoren in het onderhavige geval tot de kosten van verwerving, de kosten van het over brengen van de inboedel en voor het pasklaar maken van de overgebrach te stoffering zomede de kosten, be steed voor het noodwendig opknap- peil van de nieuwe woning, waaron- der moeten worden verstaan de kos ten, die een iegelijk, die deze woning zou hebben willen betrekken, zou hebben moeten maken om haar in redelijke staat te brengen. Naar bovenstaande maatstaf be schouwde de Hoge Raad niet als kos ten van verwerving: de uitgaven voor de aanschaffing - waaronder begrepen het overnemèn van de vroegere bewoner - van stoffering, vast: wastafels, elektrische lampen en andere goederen ten behoeve van de inrichting der nieuwe woning en evenmin de uitgaven tot verbetering van die woning, zoals de kosten voor het aanbrengen van een douchecel en een kolenhok. Mr. C. A. Baron Bentinck. NOREN FRIESE DOORLOPERS KU\S' SCHAATSEN K1NDERSCHAATSEN SCHAATSEN SLIJPEN Kerkweg Vervolg van pagina 1. PAASACTIE WINKELIERS. Pig en Peg op stap 107. Toen de maaltijd op was, vroeg Pig: Mogen we de boerderij even be kijken, tante? Dat mocht en met zn tweeën gingen ze op pad. Na een tijd je waren ze uitgekeken. Waar zou oom Abel aan het werk zijn? Laten we gaan zoeken 108. Ze gingen dezelfde kant op als de boer. Kom dan gaan we door het weiland, stilde Peg voor. Dan zijn we er veel vlugger. Kijk, daar is hij aan het werk! En met een^dik vingertje wees hij in de verte. verwerving van het inkomen uit zijn dienstbetrekking. Hij betoogde, dat hij geen andere woning in B kon krij- ^De Raad van Beroep oord lelde, dat de betreffende som van f 1.750,— tot de kosten van verwerving moest worden gerekend. Maar de Staatsse cretaris van Financiën ging met suc ces tegen deze uitspraak in cassatie bii de Hoge Raad. De betaling van 1.750,—, welke de bedrijfschef bij het huren van zijn woning aande bouwer moest doen, behoort nist tot de kosten van ver werving, aangezien deze betaling - evenals een in termijnen betaalde huurprijs - strekt als tegenprestatie van het door belanghebbende verkrs- gen genot van de woning en als zoda nig oplevert een besteding van het inkomen, aldus de Hoge Raad. Wel aftrek van herstelkosten van de woning X een vertegenwoordiger, was met standplaats te Y (N.-Br.) in dienst van een Amsterdamse werkgever. Op een gegeven moment werd hij op het hoofdkantoor te Amsterdam te werk gesteld. Daar het dagelijkse heen en weer reizen tussen Amsterdam en x, waar hij woonde, ondoenlijk was, zag X naar woonruimte te Amsterdam ot in de omgeving van deze stad uit. Na veel moeite kon hij door middel van woningruil een pand te Z verkrijgen. Dit huis was totaal verwaarloosd en verkeerde in onbewoonbare staat. Maar X liet de woningruil toch door gaan, omdat hij geen uitzicht had op een andere woning. Land- en Tuinbouw LANDBOUW EN DUIVEN Sinds in 1954 de schade aan land bouwgewassen noopte tot instelling van een premie op het afschieten van duiven, zijn er vier kalenderjaren verlopen en vraagt menig landbouwer zich af, of er nu wel resultaat is behaald met deze actie. Nog steeds wordt het gewas schade toegebracht en er zijn boeren, die klagen niets van vermindering te hebben gemerkt Aan de andere kant heeft het aantal ingeleverde vlsugels en poten de ver wachtingen verre overtroffen en zijn er al stemmen opgegaan, die vragen of de duivenstand a s gevolg van de premie niet met uitroeiing wordt be dreigd. De wetenschappelijk ambte naar van de dirsctie Wild- en Vogel- schade en Jacht, dr. J. D. F. Harden- berg, verstrekte onlangs interessante cijfers in „De Nederlandse Jager over het duivenafschot en daaruit moet geconstateerd worden dat de duivenstand in de jaren 1954, 1955 en 1950 wel een teruggang vertoonde, maar dat er in 1957 weer aanzienlijk meer duiven (en ook andere vogels) in de lucht waren. Het afschot hield hiermede gelijke tred- Omdat de to taalcijfers geen goed verge ijkingsma- teriaal bieden in vsrband met ongelij ke afschotperioden, zijn de totalen omgerekend tot daggemiddelden. Tenslotte is het voor een statistisch inzicht van belang de indexcijfers te geven, waarbij het afschot in 1954 wordt gesteld op 100 en dat in de volgende jaren een getal, dat in ver houding staat tot 1954. Wij komen dan tot de volgende tabel; jaar tot. afschot daggem. Indexcijfer 1954 139.683 852 100 1955 148.038 657 77 1956 98.488 543 67 1957 122.064 668 78 Hierbij zij opgemerkt dat het af schot waarschijnlijk grotsr is ge weest, dan de absolute cijfers aange ven, omdat nu eenmaal niet elke ja ger zijn buit volledig zal hebben in geleverd. Mogelijk is 10 pCt meer ge sneuveld dan deze premie-betalingen gedund? De landbouwers menen van niet en ook de deskundige neemt aan, dat de duiven zich zo snel vermeer deren, dat voorlopig de premie op het afschieten dient t: worden gehand haafd. Tot afschaffing van de premie kan het nog niet komen, maar tot verhoging bestaat evenmin aanleiding. Het blijft dus komend jaar wel een Vermeerdert de houtduif zich zo snel zal de leek vragen. Ja, de co- lumba palumbus, die nu eenmaal on- kant u niet missen geen dag en geen uur In tal van exclusieve modellen vindt U bQ ons uit het beste, dat de Zwitsersche Horloge-in dustrie voor U presen teert. Alle bekende mer ken voorradig. De zaak met de buitenklok Zoals uit een in dit nummer ge plaatste advertentie blijkt, zullen de winkeliers aan de Dorpsstraat, het zg. „winkelcentrum Dorp' een actie op touw ze'.ten, waarbij met Pasen eie ren uitgereikt zullen worden. Bij aankoop van een zeker bedrag wor den door de winkeliers bonnen ui ge reikt en deze kunnen, na opgeplakt te zijn, in ruil voor eieren bij de win keliers worden ingeleverd. NIEUWE BRIEVENBUS. In de Willem de Zwijgerlaan is een brievenbus geplaatst, welke sinds 11 februari in de lichting is opgenomen. VOLKSONDERWIJS. De vereniging „Volksonderwijs hield een propaganda-avond in lunch room van de Water. Na de opening door de voorzitter, de heer T. Ver vers, trad een forum voor het voet licht onder voorzitterschap van de heer C. Rietveld en verder bestaande uit mevr. van Dam-Schermerhorn en de heren T. Ververs, J. van Ameron- gen en H. Posma. Vele vragen wer den afgevuurd, die tot genoegen van de aanwezigen werden beantwoord. De toneelvereniging „Elck wat Wils" voerde een klucht op geti.eld: „Huize Amor". Zoals wij dit van de- ze vereniging gewend zijn, was de uitvoering weer prima en de aanwe zigen hebben zich kostelijk geamu seerd. Wij willen de inhoud met verklap pen, want volgende week donderdag is er weer gelegenheid dit stuk te aanschouwen in het r.k. verenigings gebouw, aanvang 7.45 uur. Het nieuwe Volksonderwijs-bandje zorgde voor een prettige muzikale omlijsting. J A ARVERG ADERIN G CHR. LAND ARBEIDERSBOND. A.s. woensdagavond komt de plaat selijke afdeling van de Chr. Landar- beidersbond in jaarvergadering bijeen in lunchroom van de Water. Na het huishoudelijke gedeelte staat nog op het programma het optreden van de werkende jeugd-afdeling. De beken de toneelvereniging T.O.G. zal tot be sluit het stuk „Waarom zweeg je zo lang" ten tonele brengen. De bekend heid van T.O.G. is alleen de moeite al waard om deze avond te bezoeken. Belangstellenden heel hartelijk wel kom. Aanvang 7.15 uur. PREDIKANT BEROEPEN. Tot predikant bij de Ned. Herv. kerk, alhier is beroepen Ds. R. P. Huizinga van Nieuw-Beijerland. De beroepen predikant hoopt op 18 febr. a.s. de gemeente te bezoeken. benoemd. De heer J. P. van Bergen, onder- wijzer aan de Ned. Herv. Eben Hae- zerschool zal binnenkort onze ge meente verlaten. Hij kreeg nl. een benoeming als onderwijzer aan de Chr. school te Woudenberg. ORANJEVERENIGING. De oranjevereniging hield onder voorzi.terschap van de heer H. K. v. d. Loo een algemene ledenvergade ring, die slechts ma ig was bezocht. De bestuursleden, de heren M. Don ker en D. Kool werden herkozen, blijkens verslag van de penningmees ter was er een batig saldo van X f 3500,De ontvangsten wegens en- tree's op het terrein waren toegeno men, terwijl het ledental een kleine achteruitgang te zien gaf. Het is de bedoeling op 30 april a.s. des middags motorwedstrijden te hou den en des avonds een ponnyshow. De entreeprijs voor de middag is bepaald op f 150 en de avond op 50 cent. "Het bes'uur heeft contact opgeno men met de muziekvereniging „De Kikvorsen" uit 's Her^ogenbosch v°°r het geven van een uitvoering in het avondprogramma. „WAAR HET EIGENLIJK OM GAAT» Met het oog op de a.s. Kamerver kiezing sprak dinsdagavond onze oud burgemeester, de heer A. Warnaar, voor de A.R. Kiesvereniging over bo. vend genoemd onderwerp. Op de hem eigen vlotte wijze be handelde spr. in vogelvlucht het tijd perk in politiek opzicht van na de oorlog tot aan de kabinetscrisis. Hij besprak de verhoudingen tussen de verschillende partijen, zowel in bin nen- als in buitenland, waarbij hij deed uitkomen dat de AR partij nooit geschroomd heeft regeringsverant woordelijk te dragen. Ook nam hij het verleden van ds P. v.d. A. onder de loupe, uitlopende op een samen gaan van deze partij met de KVP. In 1956 kon na veel moeilijkheden een kabinet gevormd worden, een kabi net rustende op compromissen. Spr. verheelde niet dat de AR uartij ge havend uit de strijd was gekomen, toch is de opzet, het verdrijven van de confessionele partijen, niet gelukt. Hij wees er vervolgens op dat ver antwoordelijk min'ster heel wat moei lijker is dan verkiezingspropagandist te zijn. Spr. toonde dit met voorbeelden aan, er op wijzende dat de P. v.d. A. zulks ook heeft ondervonden in de periode toen de partij en het N.V.V. hun eigen ministers onder druk zet ten en het op een conflict aanstuur den, met gevolg dat het kab'net is gevallen. Gelukkig, aldus spr. schuwt de AR partij de strijd niet, ook nu nog is de leuze van Groen van Prin ster nog van betekenis. Punt voor punt besprak spr. het program der AR partij, er op wijzende dat men met dit program de verkiezingsstrijd kan tegemoet treden. De heer War naar wekte alle aanwezigen op hier toe een steen bij te dragen en op te komen voor recht en beginselen. Spr. hoopte dat het geleden verlies van de partij weer kon worden inge haald. Ook een rechts kabinet kan een gezonde sociale pol-'tiek voeren. Vervolgens werden enkele gemeen telijke vraagstukken besproken, waar bij de aanwezige AR raadsleden van antwoord konden dienen. O.a. het ontsluipen van tuinJersgronden, een gemeentelijk dorpshuis, klok op het 'torp, weekmarkt. Landbouw- en Huishoudschool, riolering en woning bouw. Burgemeester van der Hooft sloot deze zeer goed bezochte samenkomst met een opwekkend slotwoord. de beste Herenkleding alleen in uw woonplaats verkrijgbaar bfj B R O UWE R ze schadelijkste duif is, legt wel vijf maal per jaar. Soms vliegt in novem ber nog een laatste stel jongen uit. Zo bleek bij een controle van de in geleverde vleugels ook, dat op de 100 getroffen oude vogels 920 vleugels van jongen werden aangetroffen. In aan merking nsmend, dat jonge dieren gemakkelijker ten prooi vallen dan nestelende oude, kan toch worden berekend, dat per paar tenminste vier en vaak vijf jongen worden ge boren in één legsel. Er werd nl. een steekpro:f gehouden in een kort tijds bestek medio augustus. Daar komt nog bij, dat de hout uit een respectabele leeftijd kan bereiken een in Bloemendaal geboren exem plaar werd na 7| jaar nog levend aangetroffen in Spaarndam; de oudste geringde houtduif werd blijkens de gegevens 11 jaar. Inplaats van een trek is er slechts de neiging tot zwer ven, soms zelfs naar het noorden, ook naar Engeland, maar voor 95 la binnenlands zonder aanwijsbare doe len of trekwegen. Vele zijn er honk vast en blijven voortdurend op een nest. Eigenaardig is, dat de duiven stand in de provincies onderling stirk schommelt; als er ten noorden van de rivieren weinig voorkomen, schiet men er in het zuiden veel en omge keerd. Hoe het zij, voor de landbou wer blijft de plaag. Predikbeurten Nederlands Hervormde Kerk. V.m. 9 30 uur Ds. J. R. Cuperus Nam. 6,30 uur Eerw. Heer J. A. Kruithof. Hervormd Wijkgebouw. V.m. 9,30 uur Ds. D. J. van Dijk Nam. 6,30 uur Ds. J. R. Cuperus Kring Wet en Evangelie. Verenigingsgebouw, Stationsstraat IR V.m. 9,30 uur Ds. Kalkman iereformeerde Kerk V.m. 10 uur Ds. J. Snoey Nam. 5 uur Ds. Vroon, Lekkerkerk Rem. Geref. Gemeente. V.m. 10 uur Ds. H. van Lent, Gouda 'hr. Afgesch. Gemeente V.m. 9,30 en nam. 5 uur Leesdienst dinsdag nam. 7 uur Ds. A. P. Ver loop, Alblasserdam. ZONDAGSDIENST wordt waargeno men door Dr .E. M. L. Hemminga. Burgerlijke Stand Aangiften van 5 tot 11 februari Geboren. Jeroen, z.v. A. J. Bron wasser en P. B. T. Steenhuis, Anna Palownastraat 24; Johannes Willem Jacob, zv. J. Bron en M. van Vliet, Acaciastraat 7; Geertruida Johanna, d.v. A. Visser en M. A. Alblas, Zuid. Dwarsweg 16; Maria, d.v. A. Visser en M, A. Alblas Zd. Dwarsweg 16; Cornelis, z.v. J. Bregman, en B. Ha venaar, Anna Palownastraat 4; Cornelia Jolanda Helena, d.v. W. H. Brans en C. E. Slob, Zuidkade 78; Gehuwd: T. Plomp en J. H. van Noort; H. A. W. Schildt en G. T. Reijm. GEVONDEN EN VERLOREN VOORWERPEN. Gevonden: 1 paar witte kin Verwan ten; jachthond; zwarte motorhani ch-l bruine hond; bruine glacé herenhand schoen; zilveren broche; blauwe ba ret; dop van auto; schortje; zwarte herenhoed. Verloren: bruine portemonnaie m' inh.; reserveband van DAF; zwarte sjaal. Sport in 't kort Chr. Sportvereniging „Be Fair" Afd. Volleybal. Hierbij de ui slagen van de laats gespeelde competitiewedstrijden. Dames I—DOS I, setstanden 15-™ 10-15; 15-11 en 5-15; resultaat dus 2~Heren I-DOS I, 15-9; 15-12; en 15-9, resultaat 1-3, hetgeen voor namelijk te wijten was aan het spe len met twee invallers.

Weekblad voor Waddinxveen | 1959 | | pagina 2