ffltcïor i) Kleding H.HEEMSKERK Causerie voor gerepatrieerden V SATO* VINOLIA A. VAN DER HEIDEN 9n a££e qoeAz UeAtrMexUnyaafoxi Heren costuums 129,00 135,00 149,00 155,00 A. BROUWER IN DE GREEP VAN DE GRIEP han MOURIK Er verkeert onder ons een aantal landgenoten die in een critieke phase van hun leven staan, nl. de gewen ning aan een geheel nieuwe levens situatie. Zij bevinden zich in het land hunner vaderen, dat hen vreemd is. Zij voelen zich door de hier geboren en getogen Nederlanders vaak als vreemden behandeld. Zij voelen zich vaak misverstaan, verkeerd en pijn lek aangesproken, omdat him omge ving onwetend is over de verhoudin- gen en toestanden over zee, en zij die onwetendheid niet hadden verwacht. Wij spreken van „Gerepatrieerden en bedoelen daar thans voornamelijk twee groepen mee, die dit gemeen hebben, dat zij uit Indonesië naar Ne derland zijn gekomen, omdat de sou- verreiniteitsoverdracht het hen - om verschillende redenen onmogelijk of zeer moeilijk maakte, in Indonesië een bestaan voor zich en hun kinderen te behouden. Tot de eerste groep behoren de Ne derlanders, die naar Indonesië kwa men om daar te werken om na vol brachte diensttijd zich weer in Ne derland te vestigen. Dit zijn de zg. „trekkers". Nu de toestand zich ingrijpend, heeft gewijzigd zijn zij voor dat hun diensttijd om was, teruggekeerd. Dit is een groep, voor wie de aanpassing niet zulke grote problemen schept. Maar daar is een tweede groep. Dat zijn de zg. Indische Nederlanders, af stammelingen van Nederlanders, die naar Indonesië waren gekomen en zich daar blijvend hebben gevestigd en van geslacht op geslacht in Indo nesië waren gebleven. Deze groep, die al eeuwen zijn eigen plaats had in de Indonesische samenleving, bezit krachtens afstamming de Nederlandse nationaliteit. Dorpsstraat 33 - Telefoon 418 Hoewel geboren in de Indische Ar chipel zijn deze mensen krachtens de Nederlandse nationaliteitswet Neder lander en is Nederland hun vader land. Zij vormen in het vroegere Ne derlands Indie een maatschappelijk? tussengroep tussen de inheemsen en de trekkers. Deze groep heeft haar Nederlandse nationaliteit steeds sterk beleefd en zij hebben ervoor geleden. Bijna allen hebben terwille van hun nationaliteit jarenlang in de zg. Jap penkampen doorgebracht en hebben familie, have en goed verloren. Toen zij dan ook bij de souvereimteits- overdracht voor de keuze werden ge steld om Nederlander te blijven of Indonesisch staatsburger te worden, hebben slechts weinigen voor de In donesische nationaliteit geopteerd. Verreweg de meesten wensten Ne derlander te blijven en kozen daar- mee voor een vertrek naar Neder- land. U zult thans dan ook duidelijk aan voelen hoe bijzonder pijnlijk is als zij in Nederland aangekomen, ^worden aangesproken met „Indonesiër Waarom zijn die mensen niet ginds gebleven? Waarom gaan zij niet terug als zij 'hier toch niet kunnen aarden? Deze opmerkingen getuigen wel van grote onwetendheid. In 't licht van het voorafgaande is het duidelijk, dat voor deze mensen niets anders te doen overbleef. Zij hebben gekozen op grond van motieven van morele, economische, sociale en opvoedkundige aard. De keuze betekende een vertrek naar een samenleving, de Nederland se, waar zij hun typische positie van medeleidinggevende groep tegenover de grote autochtone bevolking, moe-, ten ruilen voor een nieuwe plaats in een veel ingewikkelder patroon van standen en klassen. Terwijl het standsverschil in Indo nesië betrekkelijk gering was, blijkt dit in Nederland vrij groot. Dit wordt door hen te sterker er varen, omdat zij - bij gebrek aan de hier vereiste diploma's of gezien hun leeftijd, betrekkingen moeten accep teren, welke noch naar inkomen noch naar sociale standing overeenkomen met hun vroegere positie. Veel van wat voor U (autochtone Waddinxveners) gewoon is, doet hen vreemd aan en ligt hen ook nog niet. Van beide zijden zal hiervoor begrip moeten bestaan. Zeker is, dat U niet van hen moogt eisen, dat zij zich zonder meer 'hun eigen erfgoed prijs geven, en zich in alls moeten aan passen. Voor deze zg. maatschappe lijke aanpassing zullen zowel U als zij elkaar de hand moeten reiken. Daarom heb ik gemeend, dat het goed zou zijn voor U een paar films, amateuropnamen van de heer Gold man, te draaien om U een indruk te geven van hoe de Indische Nederlan der in Indonesië van voor de oorlog leefde en werkte. OUD-KAPELAAN SIMONIS SPREEKT. Op woensdag 25 februari zal de oud-kapelaan Simonis, voor alle vrou wen in de parochiespreken over „Levend Christendom". VROUWENBOND P. v. d. A. Dinsdag 17 februari hield de Vrou wenbond van de Partij van de Arbeid een lezingavond. Daar mej. de Haas, die deze lezing zou houden, wegens ziekte niet kon komen, heeft mevr. Pille deze avond gevuld door zelf een verhaal voor te lezen. Tot onze vreugde was onze partij voorzitter ook aanwezig en hij had de verheugende mededeling dat de Party van de Arbeid van 209 tot 265 leden was gestegen dus 56 nieuwe leden. ledenverg aderin g. Op donderdag 5 maart a.s. wordt des nam. 3 uur een algemene verga dering gehouden van de afd. Waddinx veen van het centraal genootschap van kinderherstellingsoorden en ge zondheidskolonies ten huize van mej. E. van Dort Kroon. PRAATAVOND MIDDENSTAND. De middenstandsvereniging organi seert op dinsdag 10 maart a.s. in de Unie een avond waarop actuele mid denstandsproblemen besproken zui len worden. Als spreker hoopt aan wezig te zijn de heer T. de Boer, rijksconsulent voor de middenstand te 's-Gravenhage. CONTACTAVOND VOOR GEREPATRIEERDEN In het Verenigingsgebouw werd een contactavond belegd voor de uit In donesië gerepatrieerden. De bedoeling van deze avond was, het verschil aan te tonen in de levenswijze in Indone sië en in Nederland. In de middaguren werd een leer lingenbijeenkomst gehouden. De leer- lingen van de mulo-school en van de hoogste klassen van alle openbare en bijzondere lagere scholen woonden deze middag-bij. De heer Goltman uit Den Haag vertoonde enkele films over zijn tochten dwars door Sumatra en Atjeh. Aan de handl van de films vertelde hij dingen en wetenswaardig heden over het prachtige land. Ten slotte bezichtigden de ruim 300 kin deren de expositie van voorwerpen, afkomstig uit het Koninklijk Neder- lands Instituut voor de Tropen. Des avonds stond deze bijeenkomst onder leiding van de heer J. van Steijn. Een koortje zong een tweetal liederen van „Eén in geest en stre vend Burgemeester C. A. van der Hooft 'hield een korte toespraak. HU wees op al datgene dat deze Indische Nederlanders moeten missen, dat zij vaak wellicht met heimwee terugden ken naar dat land dat zij moesten verlaten. De heer C. A. Sayers uit Rijswijk hield een lezing over de verhouding van Oost-West. De heer Goltman vertoonde enkele prachtige filmopna men over Indonesië. Mevr. Boudens uit Vlaardingen vertelde op boeiende wijze een en ander over Nederland. Na afloop van de bijeenkomst, be sloten met het zingen van twee cou pletten van het Wilhelmus, bezochten de aanwezigen de tentoonstelling van voorwerpen uit het Kon. Ned. Insti tuut voor de tropen. Deze tweede avond voor gerepa trieerden die georganiseerd werd door initiatief van Protestants en Roomskatholieke provinciale organen in samenwerking met de gemeentelij ke dienst van Sociale Zaken, is een goed geslaagde avond geweest. PROPAGANDA BESTURENBOND C.N.V. Kapitaal en Arbeid. De moeilijkheden op sociaal en eco nomisch terrein zijn waarlijk met ge ring. De bestedingsbeperking werkt nog steeds door, het aantal werklozen is nog verontrustend hoog en de pro blemen rondom de melk. en huur subsidies geven de regering en de SER veel zorg. De leiders van de christelijke vak beweging laten zich niet onbetuigd by het zoeken van oplossingen die de belangen van de leden en van de ar beiders in het algemeen geen schade toebrengen. Met het kader van die beweging wordt regelmatig contact onderhouden teneinde de leden te Predikbeurten Nederlands Hervormde Kerk. V.m. 9,30 uur Dst'G. Broer, Hoornaar Nam. 6,30 uur Ds J. R. Cuperus Hervormd Wykgebouw. V.m. 9,30 uur Ds J. R. Cuperus Nam. 6,30 uur Ds G. Broer. Kring Wet en Evangelie, Verenigingsgebouw, Stationsstraat 18. V.m. 9,30 uur Ds Kalkman Nam. 7 uur Ds Kalkman Gereformeerde Kerk. V.m. 10 en nam. 5 uur Ds Visser, Honselersdijk Chr. Afgesch. Gemeente. V.m. 9,30 en nam. 5 uur Leesdienst donderdag 26 februari nam. 7 uur Ds G. van de Breevaart, H.I. Ambacht Rem. Geref. Gemeente. Geen dienst tor niet vergeten, namelijk de al of niet voldoende kwaliteit der eieren. Dat staat als een paal boven water, dat in de meeste gevallen de kwali teit de eieren of misschien beter ge zegd, de kwaliteit van de foktoom doorslag-gevend is. De levenskracht, de leeftijd, de le vensvoorwaarden van de fokhaan en zijn hennen, die zijn het in de aller eerste plaats, waar het op aan komt. Dit geldt natuurlijk ook voor de broedwijze met een hen. ZONDAGSDIENST zal worden waar genomen door Dr P. van der Linde. onaernouaeii kunnen voorlichten over de in gang zijnde ontwikkeling. Maar deze zorg besteed aan de op lossing van de huidige moeilijkheden, mag ons niet doen vergeten dat de kern van het sociale vraagstuk, zoals de christelijke vakbeweging het ziet, gelegen is in een doorgaande hervor ming van ons maatschappelijk bestel in christelijk-sociale geest. Het gaat erom nieuwe vormen te vinden voor de verwezenlijking van het oude ideaal van samenwerking en overleg. Deze nieuwe vormen moeten niet alleen het geestelijk eigendom zijn van de bestuursleden, zy moeten ook gedragen worden door de leden zelf. Daarom heeft het CNV-bestuur een grootscheepse voorlichtings- en pro pagandacampagne georganiseerd ten einde zyn opvattingen over de ont wikkeling van onze maatschappij m ruime kring bekend te maken. Od donderdag 26 februari wordt m dit kader een vergadering gehoiwlen in het verenigingsgebouw, Sta tionsstraat en begint des avonds om 7,30 uur. - Ieder is welkom. dansen, ga dan naar de oog arts en voor uw bril naar OPTICIEN De zaak met de buitenklok Leverancier voor alle Ziekenfondsen Burgerlijke Stand Aangiften van 12 tot 18 februari Geboren: Wilhelm, z.v. N. de Graaf en J. M. Hofman, Lijsterbesstraat 62; Agatha Gerda, d.v. H. J. Slot en A. M. Hofman, Zuidkade 76; Theodoras Cornells Maria, zv. G. J. de Heer en C. M. Gerts, Dorpsstraat Muriek Hendrika, d.v. M. H. Klatt en R. A. Cowan, Ieplaan 8; Johannes Hubertus, z.v. J. Th. Klei weg en H. A. Heesen, Lijsterbesstraat 67; Ondertrouwd. R. Binken en J. N- Tol; M. G. Kraan en W. Flier; D. J- Hoogerbrag en M. de Braijn. Overleden: van den Berg wed. van Wijnbeek, Geertraida, oud 82 jaren. GEOVNDEN EN VERLOREN VOORWERPEN. Gevonden, damesrijwiel; kniekou sen; bril in etui; water- of oliepomp; rood kinderwantje; beige want; 1 p- bruine glacé herenhandschoenen; br. hoge schoenen; pet. Verloren: bruine glacé herenhand schoen; grijze wanten; bruine porte- monnaie met inh.; wieldop van Tau- nus; rode sjaal; wit kaplaarsje; 1 p. schaatsen; 1 paar donkerblauwe wan ten; 1 paar korenblauwe wanten; 1 paar gele Noorse wanten; 1 lichtbi. wantje; hoes van paraplu; foedraal van biljartkeu; boodschappenmandje. Bel Bij Brand No. 300 Zo lang de voorraad strekt bij aankoop van een stukje zeep 60 ct een flesje ShampoonIGRATIS. Zuidkade 1 - Telefoon 335 •toonaangevend - (ook in Terlenka) Regenjassen, Sportcolberts en Pantalons in Waddinxveen al'een verkrijgbaar bij Nesse 46 - Telefoon 485 Een krachtige kiem alleen kan een gezond kuiken voortbrengen en die kracht ontbreekt, zodra de dieren (fok) niet volkomen gezond zijn en in staat hun levenskracht te vererven. Dieren dus, die een of andere ziekte hebben doorgemaakt, die slecht door hun rui heen kwamen, achterlijk in een of ander opzicht, zullen exempla ren, hoe schijnbaar gezond ook, be horen in een foktoom niet thuis. Even eens "zijn te jongedieren, hetzij haan of hennen, ongeschikt om krachtige broedeieren te kunnen voortbrengen. Daarmede is echter nog niet gezegd, dat hennen beneden het jaar, niet zou den deugen. Deze hebben zich in de praktijk vaak uitmuntend gewe zen en uit haar eieren kwamen levens zelf vroegbroed waren en een zeer krachtige nabroed voort, mitsze voorspoedige, door niets onderbroken groei doormaakten. Vooral heerst nog het denkbeeld, dat de foktoom, om goede broedeie ren te kunnen leveren, volop gevoerd moet worden met krachtvoer, vaak prikkelende stoffen als bijvoer. Het voer mag geen aanleiding geven tot vetaanzetting, wel tot spierontwikke- ling. Het aanhoudend, het dagelijks ver schaffen van aangemaakt zaphtvoar of korrels en ook de methode, waarbij onafgebroken gelegenheid bestaat voe der tot zich te nemen, kan wellicht elders van nut zijn maar loopt veelal uit op een graad van vadsigheid, loomheid en vervetting. Kippenvriend. De burgemeester hoopte dat zij vol komen in de Nederlandse gemeen schap zullen worden opgenomen en er zich thuisvoelen. U GLIPT ER HGT VLUGST WEER UIT MET EEN DER BE TROUWBARE SNELWERKENDE NIEUWE MIDDELEN VQN: QACMjiójteïij, Winkelgalarij „Sniep" Telefoon 295 Die Uw bestellingen ook gaarne thuisbezorgd. L.and- en Tuinbouw WENKEN VOOR GRASLANDBEMESTING Mengstoffen worden meer gevraagd Zij hebben voordelen. Het is als gras- landboer dus goed zich af te vragen: welke kies ik? Welnu, bepalend hier voor is: de hoeveelheid stikstof die men als vroege voorjaarsbemestmg denkt te stooien. Dikwijls beloopt deze 40 tot 60 kg zuivere stikstof per ha, maar er zyn ook gevallen dat men slechts 20 kg N W Aan deze gift moet de onderhouds- bemesting (fosfaat en kali) worden aangepast. Een eenvoudige Verreke ning leert, dat de verhouding N P K dan ongeveer wordt als 1:2.4 bij een lage, en als 1 1 2 by een hogere stikstofgift. Het meeste gras land (rond 80 wordt immers lx gemaaid en verder geweid; er is dan nodig» 'bij een normale bemestings toestand, 50 kg fosfaat en 100 - 12U kg zuivere kali per ha. Nu hoort men nogal aanbevelen de mengstoffen 10 x 10 x 10 of l2 x9 x 6 Uit het voorgaande blykt. deze zijn meestal niet geschikt voor gras land! Immers, zou men met de 10 x 10 x 10 naar Voorschrift 100 kg kali willen geven, dan krijgt het land te vens 100 kg fosfaat en stikstof per ha. Dat is wel wat veel voor een eerste gift! Wil men de norm voor stikstol van bijvoorbeeld 50 kg/ha aanhouden, dan zit fosfaat goed, maar van kali geeft men dan veel te weinig, wat tot verminderde grasopbrengst moet leiden. By lagere N-gift wordt deze verhouding steeds ongunstiger, ook voor fosfaat). En de mengmest 12 x 9 x 6 is dus helemaal onbruikbaar, on deskundig en gevaarlijk voor de boer. Als gezegd bepalend voor een goe de mengmest-verhouding is hier de hoeveelheid stikstof, die men als vroe ge voorjaarsgift denkt te geven. Daarom past voor het huidige gras landgebruik de 8 x 12 x 16 nog het beste! Rekeninghoudénd met eventu eel reeds gegeven organische mest, denke men hieraan bij de aanstaande graslandbemesting. Pluimveehoekje AFSTERVEN VAN KUIKENS Een broedmachine voor een kleine fokker propageren vind ik niet raad zaam. Er zit zoveel schoons en aan trekkelijks in de natuurlijke wijze van broeden. Maar nu de machine al meer en meer in handen is gekomen van zeer velen en er ook nu weer spoedig heel wat eierladen zullen volgelegd worden is het wenselijk eens extra te wyzen op enige zaken, die wellicht teleur stelling en schade kunnen voorkomen Hoe vaak toch Schaft A of B vol moed een machine aan en steekt maar dadelijk van wal. Bij elke machine behoort een ge bruiksaanwijzing, die met alle nauw keurigheid dient opgevolgd te wor den. Koopt men een tweede-hands broedmachine dan is het nodig nauw keurig te onderzoeken en na te vra gen hoe de behandeling is. Heel dik wijls wordt maar onvoorzichtig be gonnen en dan ook heel dikwijls zyn de resultaten zo bedroevend, dat het bij die ene poging blijft. Dan ziet men de machine van de hand te doen en heeft de liefhebberij een heel gevoe lige klap gekregen. Was werkelijk de machine de schuldige? Niet altijd, want de ervaring is op gedaan, dat dezelfde machine by A zeer slechte en by B prima uitkoms ten gaf. In zo'n geval lag de fout m de verkeerde behandeling. Hoe dl ook zij, laten we dan een andere Sport in 't kort V.V. WADDINXVEEN. Vrijdag was er een contactavond voor de junioren en ondanks de ijs- pret was de opkomst zeer groot. Na dat de trainer van der Flier onder grote aandacht een causerie gehou den had werden onderlingen wedstrij den gehouden waarvan de uitslag als volgt was: Gr. a spelregelkennis K. Schouten-O. Matse sjoelen K. Schouten-P. v.d. Laan Gr. b sjoelen W. Smith-F. van Kempen tafelvoetbal Ch. Minnes-A. Twigt Gr. c tafelvoetbal F. Posma-A. van Velden knikkerspel A. v.d. Breggen-T. Hofstede (Gedurende de gedwongen winter- rust heeft onze vereniging al is het dan niet op het groene veld, toch van zich doen spreken. De onlangs in on ze vereniging opgerichtte afdeling Volleybal, die met 2 teams in de ai- deling Gouda van de Ned. Volleybal- bond uitkomt, heeft bovenverwach- ting aanmerkelijke successen behaald Gezien het feit dat volleybal voor onze leden maar bijzaak is en condi tietraining het hoofdmotief voor de beoefening van de volleybalsport, zijn deze successen des te meer verheu gend. Het eerste team wist van de 4 ge speelde wedstrijden 3 overwinningen te behalen, alleen de 1ste wedstrijd werd verloren. Het tweede team ver loor 2 van de 3 wedstrijden, maar de laatste wedstrijd werd een geMJ* spel bevochten. De resultaten vertonen dus v0°* beide teams een stijgende lijn, en a mag dan het hoofdmotief van onze jongens verbetering van lichamelijk conditie zijn, toch hopen zij met hu» lste team een ernstige gooi te do« naar het kampioenschap van hun al- deling. SCHAAKVERENIGING W.S.V Uitslagen wintercompetitie 17e ronde Groep I. o P. Broer—W. Verstoep 1 J. van Oort-Th. Verbree afge»j A. van Dijken—A. Versluis l' W. van Vuuren—P. v.d. Heijden Groep n. ij J. Kraaijestein—W. A. van Os s 0 P. Perdijk—H. Schildt \0 W. A. de Boer-L. Schoenmaker i. C. H. B. van Latensteyn—A. utK£|) P. v.d. HoekW. van Oort J.j A. van Rhijn—J. Peters ,j) W. van Oort—P. v.d. Hoek

Weekblad voor Waddinxveen | 1959 | | pagina 2