Hanneke verliest de strijd Wanneer is schoolgeld verschuldigd? ö,pmhaA£ u-ziyadeAirig, CHR. SCHOONMAAKFEEST KASTPAPIER Veldwiik heeft ze BE FAIR NIEUWS. I Programma voor a.s. zaterdag. Be Fair II—Rijnstreek I, 4,30 uur Be Fair A—Nieuwerkerk A. v 3 uur. DAMVERENIGING EXCELSIOR. Uitslag 21ste ronde van de onderlinge competitie. A. A. RietveldA. Blom ""J? D. H. Zwanenburg—H. Hofman 2-0 A. N. LittooijA. Spek 2-0 T. den Ouden JrJ. de Heer 1-1 C. Blonk—A. Zwanenburg 2-0 W. v.d. Heijden—J. Slappendel 2-0 G. HeerenA. v.d. Flier 1-1 A. iCompeerJ. L. de Rijke 2-0 C. v.d. Wolf—C. H. KramD 0-2 T. H. Twigt—B. van Eijk 2-0 P. C. Treffers—D. M. de Gelder 0-2 C. H. KrampJ. de Bel 2-0 T. H. Twigt—C. v-d. Wolf 2-0 W.Z.C. DE GOUWE. Door maandagavond met 4-3 van DKR te verliezen is de Gouwe uit geschakeld in de bekercompetitie van de KNZB. Het is een vreemde zaak bij de Gouwe, na een 2-0 voorsprong werd het toch nog een nederlaag, terwijl in het veld de Gouwe sterker bleef. Het begon zo goed uit enkele aanvallen op het DKR-doel opende de Gouwe al spoedig' de score. Nadat er even later twee man van de Utrechtse ploeg naar de kant waren gestuurd, werd het zelfs 2-0. Weliswaar werd het nog 2-1 voor de rust, maar de aanvallen golfde toch steeds weer naar de DKR-kooi. Maar toen het door een gelukstref fer vlak na de rust 2-2 werd, scheen voor de zoveelste keer dit seizoen het Gouwe - moreel te breken. Want zelfs een numerieke meerderheid werd niet uitgebuit. Integendeel met een treffer vanaf het# midden werd het 3-2 voor DKR. Nog keerden even de kansen, want uit een strafworD kwam de Gouwe weer gelijk 3-3. Maar bij het nemen van de middenbal scoorde DKR nog maals met een schot van het midden 4-3. En dat betekende tevens het einde van de bekerstrijd voor de Gouwe. Uitslagen: GZC IV—Gouwe II 2-2; Programma zaterdag 21 febr.. Gouwe IZijl I. Hopelijk zal de Gouwe zich weten te revancheren voor de nederlaag van enkele weken geleden in de beker Pig en Peg op stap De twee kameraden klommen v,.3r het hek maar toen ze midden in het weiland liepen gaven ze tegelijk een gil van schrik! Geen van weeen had de grote stier gezien, die in een hoek naar hen had staan kijken. competitie. Voor iedereen die het nog niet wist maken v/e bekend, dat ook bij vrie zend weer de zwembus naar Gouda rijdt. Maar voor 7 mensen zoals ver leden week gaat dat niet. Het kost de Gouwe toch al vele guldens in een jaar. Zorg u dat het mogelijk blijft naar Gouda te gaan. 110. Nu kwam hij ih volle vaart op hen afstormen. Lopen Peg schreeuw- d ePig en beiden maakten ze benen. Achter zich hoorden ze da stampen de hoeven die al dichter bij kwamen plotseling kwamen ze voor een brede sloot een niet-gesubsidieerd seminarium gymnasium) wel medegeteld voor de berekening der reductie op het school geld voor de kinderen, die onderwijs volgen, waarvoor het schoolgeld wel volgens de Schoolgeldwet wordt ge- POLIO-INENTINGEN. In de eerste week van maart a.s., zal in het kader van de inhaal-cam- pagne van de inentingen tegen kin derverlamming een aanvang worden gemaakt met de inentingen van de kinderen geboren in de jaren 1945, 1946, 1947, 1948 en 1949. Aan de ouders van deze kinderen is een gele enquete-kaart toegezonden voor opgave voor deelneming aan de inentingen. Alleen indien de ingevulde kaart vóór 26 februari a.s. ter gemeente secretarie wordt terugontvangen, wordt het kind voor de inenting op geroepen. De ouders worden verzocht de kaarten zo spoedig mogelijk te re tourneren. Voor terugzending kan dezelfde enveloppe worden gebruikt, waarin de kaarten werden ontvangen. De kinderen, geboren in 1958, zul len voor de eerste injectie worden opgeroepen in de maand april 1959. De plaatselijke werkgroep polio-inentingen, D. B. van der Most, voorzitter. heven. Indien in ons voorbeeld uit een ge zin de oudste zoon rechten studeert, de tweede zoon in de vierde klas van de H.B.S. zit en een dochter de kweek school bezoekt, dan bedraagt het schoolgeld voor ieder van de laatste twee f 20,— min 40/100 x 20,— is 12.— Lagere land. en tuinbouwscholen Het zal de aandachtige lezer niet zijn ontgaan, dat wij óver de lagere land- en tuinbouwscholen slechts schreven, dat voor het eerste leerjaar van deze scholen geen schoolgeld wordt geheven. Voor het tweede en de volgende leerjaren wordt wel schoolgeld geheven, maar niet volgens de Schoolgeldwet. Voor de bereke ning van dit schoolgeld heeft de mi nister van Landbouw, Visserij en Voedselvoorziening richtlijnen gege ven. Een en ander brengt mede, dat een kind, dat het hierbedoelde onderwijs volgt, niet medegeteld wordt voor de berekening van de reductie op het schoolgeld, dat voor andere kinderen uit hetzelfde gezin volgens de School- geldwet wordt geheven. Mr. C. A. Baron Bentinck FEUILLETON No. 26 In ieder geval heeft iemand gepro beerd ons te koppelen, stelde Hanne ke vast. Koppelen? vroeg Dubois. Hoe be doelt u Ze schoot in een lach. Wel, dat is nogal duidelijk, nietwaar Diegene, die mij het briefje stuurde en u het telegram, deed dit met de bedoeling ons bij elkaar te brengen. O, zo, juist, dat klopt inderdaad. Hoewel, koppelarij is strafbaar. Ik heb indertijd eens zo'n geval aan da hand gehad. Het betrof een minder- jarig meisje.... Nou, dat slaat dan niet ot> mij,, ben al enige tijd m lerderparig, dus het stafbare van 't feit is opgeheven, konstateerde Hanneke droog, want ik He Ja, natuurlijk, dat vervalt op 21-jarige leeftijd. Er staat me zelfs iets van voor, dat h^t ten dele al op geheven is op 18-jarige leeftijd en. De Schoolgeldwet geeft ons een ant woord op de vraag, of wij in een be paald geval schoolgeld moeten beta len, en zo ja, op welke wijze het schoolgeld berekend wordt. Niet voor elk onderwijs is school geld verschuldigd. Geen schoolgeld wordt geheven voor het verstrekken van onderwijs aan leerlingen van scho len voor gewoon lager onderwijs, voartgezet gewoon lager onderwijs en buitengewoon lager onderwijs. Voort gezet gewoon lager onderwijs is het onderwijs, dat gegeven wordt in het zevende en achtste leerjaar van de lagere school. Onder buitengewoon lager onderwijs verstaan wij lager on derwijs, dat gegeven wordt aan kin deren, die niet instaat zijn het gewo ne lager onderwijs te volgen. Evenmin wordt schoolgeld geheven voor het onderwijs in het eerste en tweede leerjaar^ van scholen voor uit gebreid lager "onderwijs, voorberei dend hoger en middelbaar onderwijs en lager nijverheidsonderwijs, waar onder niet is begrepen h;t uitgebreid lager nijverheidsonderwijs. Tenslotte is nog vrij van schoolgeld het eerste loerjaar van lagere land en tuinbouwscholen. Geen schoolgeld is dus verschuldigd voor de lagere school en voor de eer ste twee leerjaren van de U.L.O., H.B.S., Lyceum, Gymnasium en hot lager nijverheidsonderwijs alsmede voor het eerste leerjaar van de lagere land_ en tuinbouwscholen. Schoolgeld wordt geheven voor I. Het derde en de daarop volgende leerjaren van de Ulo, H.B.S., Lyceum, Gymnasium en van net lager nijverheidonderwijs; 2. Kweekscholen; 3. Scholen voor uitgebreid lager en middelbaar nijverheidsonderwijs; 4. opleidingsscholen voor kleuter leidster. Wie is schoolgeldplichtig Het schoolgeld moet worden betaald door de ouders of de voogd van de leerling. Indien de leerling niet onder de ouderlijke macht of onder de voog dij van zijn vader of moeder staat, is schoolgeld verschuldigd door degene, die voor de leerling aanspraak heeft op kinderaftrek ingevolge het Besluit op de Inkomstenbelasting 1941 of het Besluit op de Loonbelasting 1940. Wordt de leerling door pleegouders verzorgd, dan zijn deze aansprakelijk voor het schoolgeld. Onder pleegouder lijke zorg verstaat de wet de zorg voor onderhoud en opvoeding van het kind van anderen, als ware het een eigen kind, onafhankelijk van enige verplichting daartoe of van het ge nieten van een vergoeding daarvoor. Indien met toepassing van boven staande regelen geen schoolgeldplich- tige kan worden aangewezen, is de leerling zelf het schoolgeld verschul digd. Schoolgeldmaatstaf Voor alle soorten van onderwijs, waarvoor schoolgeld wordt geheven, moet hetzelfde bedrag wegens school geld worden betaald. Het school geld is echter geen vast bedrag, dat voor iedereen gelijk is- De grootte van het schoolgeld is afhankelijk van het inkomen en het vemogen van de schoolgeldplichtige. Maats.af voor het schoolgeld is het totaal bedrag, dat de schoolgeldplichtige is verschuldigd we gens inkomstenbelasting over het bij de aanvang van het schooljaar laatst- verlopende kalenderjaar en wegens vermogenbelasting over het bij de aanvang van het schoolgeld jaar lopen de belastingjaar. Voor het schoolgeld jaar 1958-1959 is de schoolgeldmaat staf dus gelijk aan de som van de ver schuldigde inkomstenbelasting voor het jaar 1957 en de vermogenbelas- ting voor het jaar 1957 en de vermo genbelasting voor het jaar 1958- Af gezien van de voorlopige heffingen, die veelal opgelegd worden, zal de definitieve aanslag van het schoolgeld eerst kunnen verschijnen, nadat de definitieve aanslagen in genoemde belastingen bekend zijn geworden. Indien de schoolgeldplichtige niet in de inkomstenbelasting is aangesla gen, treedt daarvoor in de plaats de loonbelasting, die over het bij de aan vang van het schoolgeld jaar laatst- verlopen kalenderjaar ten laste van de schoolgeldplichtige is ingehouden en nagevorderd. Schoolgeldtarief Geen schoolgeld is verschuldigd, indien de schoolgeldmaatstaf minder dan 100,— bedraagt. Bij een school, geldmaatstaf van 100,of meer, bedraagt het schoolgeld per leerling en Der schooljaar 8,—, verhoogd met twee procent van elk geheel bedrag van f50 van de schoolgeldmaatstaf, een en ander tot een maximum school geld van 200, Voorbeeld Inkomstenbelasting voor het jaar 1957 f 579-- Vermogenbelasting voor het jaar 1958 627 Het schoolgeld voor het schoolgeld jaar 1958-1959 bedraagt dus 8.— plus 2/100 x 600.— is 20.—. Een schoolgeldplichtige, die niet m Nederland woont, is het maximum schoolgeld ad 200,— verschuldigd, tenzij hij aantoont, dat hij een lager bedrag verschuldigd zou zijn, indien hij woonde in de gemeente, waar de school is gevestigd. Alsdan is dat la gere bedrag verschuldigd. Indien kinderen uit hetzelfde ge zin onderwijs genieten^ waarvoor schoolgeld verschuldigd is, wordt een reductie op het schoolgeld toegepast. Deze reductie bedraagt 25°/o bij twee kinderen, 40 °/o bij drie kinderen en 50 °/o bij vier of meer kinderen. Voor de berekening van deze reductie wor den ook medegeteld de kinderen, die aan een universiteit studeren, alsme de de kinderen, die het niet-gesubsi- dieerde onderwijs volgen.. Ter verdui delijking van dit laatste diene het vol gende. Indien b.v. een internaat ol seminarium door de overheid is er kend en gesubsidieerd, wordt het schoolgeld geheven volgens de School geldwet. Maar voor de niet-gesubsi- dieerde instellingen wordt het school geld niet volgens de Schoolgeldwet geheven. Echter wordt de leerling van d« derde of hogere klasse van b.v. donderdag 26 februari, 19,30 uur in het Vereni gingsgebouw, Stations straat te Waddinxveen. Spreker; E. JAARSMA, bestuur der N.C.B.O. Vertoond wordt de film GOODBYE Mr. CHIPS Toegangsprijs f 0,25 Kindervoorstelling KALLE IN GEVAAR, Aanvang 16 uur, Toegang f 0,20 Kaartverkoop aan de zaal bij de aanvang. O meneer Dubois, weet u nu nooit iets'anders dan dat? Dat u tijdens uw werk met alle mogelijke en onmoge lijke wetsartikelen te maken hebt, ligt voor de hand, maar als u vakantie hebt, zet dit alles dan eens opzij en praat eens over wat anders. He? Ja, u hebt gelijk. Ik zit te veel vast aan mijn werk. En dat is natuurlijk niet goed. Neem dat geval met die man, waarvan "we enige we ken geleden dat echtscheidingsgeval hadden. U weet wel, die Vandongen. De man ging helemaal op in zijn werk en had nauwelijks aandacht voor zijn vrouw en kinderen. Zelfs de zondag reserveert hij voor het bijhouden van zijn boeken. Logisch gevolg: de vrouw zoekt baar vertier elders en ontmoet een aardige man, die wel aandacht aan haar besteed. Resultaathuwelijk ka pot en een echtscheidingsaanvrage. Ja de man was eiser, formeel geheel in orde, want de vrouw had., nu ja, u weet het zelf, want u hebt de stuk ken getypt. Maar momenteel bezien was de man de feitelijke schuldige en Meneer Dubois, het lijkt me het beste, dat we omkeren en naar het station wandelen. Dan zet ik u op de eerst volgende trein en kan ik nog een paar dagen ongestoord van mijn vakantie genieten. En dan kunt u thuis weer naar hartelust grasduinen in uw wetboeken. Neem me niet kwalijk, juffrouw Schoneveld, u hebt als altijd gelijk. Ik ben een idioot, temeer omdat ik Laten we alsjeblieft verder wandelen. U moest eens weten, hoe gelukkig of ik me gevoel, als u in mij gezelschap ^Werkelijk Hanneke proestte het uit Ik dacht beslist, dat u het gelukkigst was, als u een pleidooi houdt in een of andere zaak Ja, dat was zo. Maar deze wéeK heeft een hele verandering in mijn leven teweeg gebracht. Sinds ik me realiseerde, dat ik van u houdt, slaap ik slecht en moet ik telkens aan u denken door JOKE DE VALK Daar merkte ik anders vanavond tot op dit ogenblik niet veel van. Ach ja, u hebt alweer gelijk. Goed, geen woord meer over het werk. La ten we nu samen genieten van de mooie natuur. Apropos, waar komen we eigenlijk terecht, als we verder lopen O, antwoordde Hanneke luchtig, ergens. Een kilometer verder is een aardige tent, waar we wel wat drin ken kunnen. Als u wilt, kunt u er ook nog schommelen en draaien en wip pen. Hij keek haar verwonderd aan. Schommelen Ja, er is een speeltuin. 17 Een kwartiertje later zaten ze on der de bomen naar de spelende jeugd te kijken. De kellner bracht de bes.el- de dranken en Hanneke keek van ter zijde naar haar baas, die de bewegin gen van de ravottende kinderen volg de. Ze voelde een onbedwingbare lust in zich opkomen, om wat met hem te flirten. U had het vorige week over trou wen, meneer Dubois. Mag ik u eens een goede raad geven? Trouwt u met een vrouwelijke confrère, dan kunt u 's avonds samen genieten van de wet boeken en processen. Dat lijkt me toch een ideaal huwelijk. Met een ruk draaide hij zich naar haar toe. U steekt de draak met me, juffrouw Schoneveld, want om te be ginnen heb ik helemaal geen plannen om te trouwen met een vrouwelijKe confrère, maar met u. Ik houd alleen maar van u en als u mijn vrouw was, dan zouden de wetboeken er 's avonds in het geheel niet aan te pas komen. Zo Hanneke keek hem geamu seerd aan. Wat kwam er dan wel aan te pas? Hij keek haar verward aan. Juf frouw Schoneveld, u vraagt naar de bekende weg. Maar, laten we eens aannemen, meneer Dubois, dat wij getrouwd zijn, Wat zoudt u dan in de avonduren doen, als het werk klaar is Mijn grootste .genoegen zou dan zijn u te kussen. Aba, meneer Dubois, dat is zo ou derwets. En bovendien, je kunt toch niet de hele avond kussen. Juffrouw Schoneveld, ik zou u op handen dragen, in figuurlijke zin dan altijd. Mijn levenstaak zou zijn u ge lukkig te maken zoveel als in mijn vermogen ligt. Als u 's avonds ergens heen wilt, dan zouden we dat doen. En als u liever thuis bleef, dan zou den we ons samen thuis vermaken. Ik weet, dat u van lezen houdt, dat heb ik vorige week ontdekt. Wel, ik heb niet alleen wetboeken en juridische werken. Ook een groot aantal romans U bent nooit bij mij thuis geweest, anders zoudt u mijn boekenschat heb ben kunnen bewonderen, want ik ben geabonneerd op verschillende uitga ven, die regelmatig worden toegezon- En hebt u die zelf allemaal gelezen. Natuurlijk niet. Maar zo des zon dags neem ik dikwijls een van mijn romans en lees ik er in. U denkt na tuurlijk, dat ik alleen maar mn neus steek in alles, wat met de rechtbank te maken heeft. Maar dat is niet juist En moeder is al enige jaren dood en ik heli uitsluitend een huishoudster. Ik ben iedere avond alleen, juffrouw Schoneveld. En- u zoudt, als mijn vrouw, mijn leven zo kunnen ver fraaien. Hanneke zuchtte. Ik heb u al eens eerder gevraagd; wat weet u van me. Ik ken u nu toch al bijna twee jaar nietwaar? U bent een uitstekende kracht op kantoor en ik ben ervan overtuigd, dat ik nimmer meer zon prima kracht terugkrijg, als u te eni ger tijd gaat vertrekken. Wie zegt u, dat ik ga vertrekken? Wel, als ik de gelukkige niet zal zijn, is het ongetwijfeld die ander, die meneer eh. Grobbe, wilt u zeggen. Juist. Meneer Grobbe vermaakt zich wel met een ander meneer Dubois. Die is Weekagenda Dinsdag 24 februari Lezing Hooi. Mi van Landbouw in De Unie. Dinsdag 24 februari. Nederl. Bond v. Plattelandsvrouwen. Bezoek Bijen korf in Rotterdam. Woensdag 25 februari Ledenvergade ring De Werkman in De Unie. Woensdag 25 februari Feestavond Zwemclub „De Gouwe" in lunch room van de Water. Woensdag 25 februari 7,45 uur spreekt oud-kapelaan Simonis voor r.k. vrouwen. Donderdag 26 februari Propaganda- en filmavond Chr. Besturenbond in vereen, gebouw, Stationsstraat. Zaterdag 28 februari Jaarvergadering van de J.V. en M.V.'s in het Herv. Wijkgebouw, Esdoornlaan, aanvang 7,30 uur. Woensdag 4 maart Kaartavond K.A.B. in R.K. verenigingsgebouw. Donderdag 5 maart Algemene Leden vergadering afd. Waddinxveen van het Centraal Genootschap voor Kinderherstellingsoorden en Ge zondheidskolonies, nam. 3 uur ten huize van mej. van Dort Kroon. Vrijdag 6 maart. Vergadering A.R. Kiesvereniging in verenigingsgebouw Esdoornlaan. Zaterdag 7 maart Toneeluitvoering TOG in Het Centrum. Dinsdag 10 maart Spreekavond Mid denstandsvereniging in de Unie. Donderdag 12 maart Spreekbeurt van Kapelaan Jansen voor K-A.B.-ers met echtgenote en verloofde in R.K. verenigingsgebouw. Zaterdag 14 maart Toneelvoorstelling Instituut voor Arbeidersontwikke ling in r.k. verenigingsgebouw, 8 uur. bestaat er vanzelf weer grote be hoefte aan Wij hebben dit papier aan rollen en vellen, wit, gekleurd en fantasiepa- trc nen, in een groot aantal dessins. Ho, meneer Bubois, dat ligt er niet in opgesloten. Maar ik kom weer te rug op mijn oude chapiter wat weet u van me Van mijn verleden bijvoor beeld Ik kan wel een misdadigster geweest zijn, die bijvoorbeeld een jaar gevangenisstraf achter de rug heeft. Dubois schoot in een lach. Als dat waar was, juffrouw Schoneveld zou ik dat spoedig te weten kunnen ko men, want als ik op alfabetische vol gorde de strafbladen in de verschil lende arondissementen laat nagaan, zou men in dat geval uw naam te genkomen, uw veroordeling en he: feit, waarvoor u gestaft zou zijn. Maai een zo absurde gedachte leg ik ge woon naast me neer. U bent een wee? woont bij anderen in, hebt misschien alleen verre bloedverwanten en bent verder een ijverig oppassend meisje, dat zeer punctueel haar werk ver richt en èen prima kracht is voor mij. Die prima kracht zou ik verliezen, als u mijn vrouw zou worden, maai u zoudt dan voor mij iets zeer be langrijks zijn, namelijk mijn levens geen persona grata meer. Dus mag ik hieruit opmaken. Hanneke lachte even. Dus., als bijvoorbeeld iemand eens een mis stap heeft begaan, laten we zeggen; enkele jaren geleden, dan is dat dus na te gaan in de strafregisters Hij knikte. Tot ruim honderd jaren terug. Hetzij in Den Haag, dan wel in verschillende arrondissementen. En ze worden regelmatig geraadpleegd. Van iedere verdachte die terecht moet staan, wordt nagegaan, of hij in zijn vroeger leven al eens is veroordeeld. Is dit het geval, dan komt er een uit treksel van dat strafregister in z«n dossier. Het is min of meer een ver zwarende omstandigheid. Maar., we zouden niet meer over de rechtspraak praten. U hebt uw glas leeg. Zullen we nog wat drinken Nee, dank u. Het. wordt een beet je fris. Zullen we maar weer naar net dorD terugwandelen Zoals uwilt." Ik zal even betalen. Enkele minuten later liepen ze sa men weer op de weg. Als u liever een wagen wilt hebben om naar huis gaan, juffrouw Schoneveld, dan bei ik wel even een taxi. Hanneke schudde haar hoofd- u nee, het is veel te mooi om te rijden. Bovendien kunnen we wel binnendoo Dan gaan we straks linksaf, over berg, en komen via het Bosbad wee in het dorp. Zwijgend liepen ze enige tijd naa elkaar. Toen vroeg Hanneke. Gaat u weer terug naar de stad, of blijft u- Hij keek op zijn horloge. Het wordt te laat. Ik zal maar blijven logeren en dan ga ik morgen weer terug, W Ze verteederde en legde zacht haar hand op zijn arm. Blijf morgen dan ook nog hier. Dan kunnen we samen Hij draaide zich naar haar toe. Ju frouw Schoneveld, meent u dat. nog wat genieten. Ze knikte hem lachend toe- Betekent dit, dat ik nog mag no- ^Misschien antwoordde Hanneke raadselachtig. Laten we eens aann men dat ik ja zou zeggen en ik wei uw vrouw. We zijn enige jaren S trouwd en er is. een baby- Ik

Weekblad voor Waddinxveen | 1959 | | pagina 6