Weekblad voor Waddlnxveen PARTIJ VAN DE ARBEID B Mtoedec de Vrouw NUTSSPAARBANK StUegd van de week ROUWER No t van Lijst 1 Moet er een nieuwe fiets zijn? Rentevergoeding: Kie^eAA, NIEUWS uii anm w<Mt%p.laai$> ïla de, &oe&muAee& 714 vrijdag 6 maart 1959 14e jaargang Adres redaktie en administratie: Oranjelaan 30, Waddinxveen, Telef. 438 Verschijnt elke vrijdag Abonnementsgeld per kwartaal f 1.— bij vooruitbetaling. Advertentieprijs 8 ct per m.m. Kontraktprijs op aanvraag. Bijdragen, verslagen, etc. uiterlijk 's woensdagsavonds inzenden Het eerste rapport, dat een. inge stelde Tweede-Kamercommissie die de opdracht had het militaire aankoop beleid aan een ernstig onderzoek te onderwerpen, is thans verschenen. Uit een en ander blijkt, dat onvol doende voorbereiding van de ver strekte orders tot fouten bij de pro- duktie van helmen, schoenen en jeep- wielen heeft geleid. Van 346.000 helmen waren er reeds 256.000 te licht bevonden. Een groot aantal van deze helmen zijn nog on der berusting van de militairen die met groot verlof zijn gezonden. Bij de opkomst voor de herhalingsoefeningen jdlen ze echter direkt worden inge nomen. De totale schade van de nel- menkwestie beloopt ongeveer drie miljoen gulden. Van de 400.000 gasmaskers waren er maar liefst 280.000 die niet deugden. Nieuwe ventielen zullen in de gasmas kers geplaatst worden. En dan de trotylfabriek te Ossen- drecht. Deze fabriek is in 1954 met voorschotten en leningen van het mi- nisterie van Oorlog tot stand geko- men. 10 februari 1960 werd ze echter in verband met financiële moeilijk heden gesloten. Het ministerie van Oorlog is nu in het bezit gekomen van de fabriek. De onderhoudskosten bedragen per jaar ongeveer 75.000 gulden. Wat betreft de jeepwielen kan me degedeeld worden, dat in deze zaak de schade f27.115 is. De jeepwielen gin gen slingeren door het uitslijten van de gaten voor de wielbouten. Van schadevergoeding kon hier geen spra ke zijn, omdat de wielen waren ver vaardigd volgens technische voor schriften van het ministerie van Oor log. 9n olie goede UehenfcJUdinqtM&eti in Waddinxveen alleen ij Herencostuums Regenjassen Sportcolberts Pantalons haar vier kinderen de dood door gas- verstikking. De vader was des ochtends om ze ven uur naar zijn werk gegaan, zon der iets te merken. Een man van de reinigingsdienst, die om even tien uur bij het huis aanbelde kreeg geen ge hoor. Een sterke gaslucht kwam door de brievenbus naar bruten. Hij waar schuwde buren en een invalide krui denier ging aan de achterzijde het huis binnen. In de keuken vond hij de 38-jarige vrouw in nachtgewaad op de vloer liggen. Nadat hij de ra men opengezet had, ging hij de trap op. Boven vond hij de vier kinderen van respectievelijk 8, 5. 3 en lh jaar, dood in hun bedjes. Vast is komen te staan dat de slang is losgelaten van het gaskomfoor en dat daardoor het huis vol gas kwam te staan. De eerste DAF-personenwagens die van de produktieband komen, zullen 23 maart worden afgeleverd met enige feestelijkheid. Daarna zal de personenwagenpro- duktie geleidelijk op gang komen, waarbij eerst de 175 dealers van een auto zullen worden voorzien. Ver wacht kan evenwel worden, dat eind december-begin januari de produktie op volle toeren zal zijn gekomen, het geen inhoudt dat ongeveer 200 wagens per dag zullen worden vervaardigd. Het goede heertje is niet in beroep gegaan tegen het vonnis van de Am sterdamse rechtbank, die hem voor zijn fraude vijf jaar gevangenisstraf met aftrek had opgelegd. Ook de of ficier van Justitie heeft geen beroep aangetekend. In Rotterdam heeft een dronken autobestuurder, zonder rijbewijs, een race veroorzaakt door al slingerende door de straten een hevige aanrijding te veroorzaken, waardoor vijf auto's ernstig in 't gedrang kwamen. Won der boven wonder waren er geen slachtoffers. De dronkaard is gearre steerd. Het bedrag dat nodig was om de ondeugdelijke legerschoenen te repa reren kostten het rijk 121.009,75. Van deze schoenen, brokkelden de zolen af. De oorzaak van deze schade moet gezocht worden in het feit, dat des tijds geweigerd is een proef order te laten plaatsen. De voorzitter van de commissie deelde voorts mede Men mag niet bepaald spreken van een falend beleid, maar wel van zeer ernstige fouten, die mede zijn voort gekomen uit ernstige zwakheden van het politiek beleid. Het bijzonder mooie weekend met veel zon en voor de tijd van het jaar hoge temperaturen, welke op ver schillende plaatsen een rekordhoogte bereikte heeft enorme aantallen men sen naar buiten gelokt. Zandvoort bij voorbeeld dacht zich goed voorbereid te hebben op een inwasie maar het strand aldaar, kwam bedrogen uit. Men kon de drukte schier niet aan. Ook in Bergen, Noordwijk, Katwijk, Hoek van Holland en Scheveningen was de drukte niet minder. De Neder landse Spoorwegen bijvoorbeeld had den met zo'n overstelpende drukte te kampen, dat inlegging van enkele ex tra treinen zeker geen overbodige luxe was geweest. In Tilburg vonden een moeder met MODERNE OF KLASSIEKE MEUBELEN? Het voorjaar is in de huishouding een tijd van schoonmaak en herstel van alles, wat in de wintermaanden met zijn vele toren binnenshuis scha de heeft opgelopen. Aan de meubile ring en stoffering wordt dan bijzon der veel aandacht besteed. Oude meubels worden gerepareerd of opgeruimd. En niet alleen versle ten meubels staan op het programma om te worden uitgewezen. Al pratend in het bekende hoekje bij de haard is er 's winters in menige huishouding over gepraat dat men aan het interi eur eens het een en ander moest ver anderen. En in het voorjaar worden dan de plannen in daden omgezet. Vrouwen spelen de hoofdrol bij de regie van het huishoudspel. By de aankleding van het toneel en 't decor waartegen zich het gezinsleven af speelt, heeft de vrouw de beslissende stem. En het is een belangrijke stem, want de gezelligheid in huis wordt voor een groot deel bepaald door de aankleding van het interieur. Nu is de beslissing over de inrich ting van huis-, eetkamer en salon, want dat zijn de vertrekken waar het omgaat, in de laatste jaren niet ge makkelijker geworden. Vóór de oorlog bewogen zich de stijl, vorm en kleur der meubels en stoffering langs tradi tionele lijnen, waar weinig verande ring in kwam, al was er variatie noeg te vinden in model, houtsoort en stoffen. Na de oorlog kwamen er wijzigingen op allerlei gebied, die eerst aarzelend hun intrede hebben gedaan, maar die zich thans een vaste plaats veroverd hebben op het ter rein van de woninginrichting. Vanzelfsprekend hebben het ruimte gebrek en de technische ontwikkeling van nieuwe materialen daarbij een rol gespeeld, maar niet minder belangrijk is de verandering van smaak, die zich bij velen, vooral jongeren, heeft vol trokken. En gewijzigde geestelijke in stelling en de sociale evolutie vinden hun weerslag in de wijze waarop men produceert, dus ook in de voortbren ging en keuze van een ameublement en de overige aankleding van het huis Dat bij meubels en kasten, radio toestellen en gordijnen etc. de grond stoffen plastic en metaal steeds meer worden gebruikt, is een gevolg van de wensen der huisvrouwen naar gemak kelijk te hanteren materiaal, dat zo weinig mogelijk onderhoud vraagt, waardoor de hoeveelheid werk in de huishouding verminderd. De toepassing van zelfbouw en aan- pak-meubelen, de aanschaf van een voudige metalen stoelen en tafels, de vraag naar grote stukken die licht in gewicht en strak van lijn zijn, dit al les is deels een gevolg van de zich wijzigende instelling, die niet de be werkte vorm als ideaal kiest, maar het doelmatige als gevolg van een op nuchterheid ingestelde geest, die elke versiering vermijdt en de rust kiest, de grootste eenvoud. Veel vrouwen, vooral de jongere, kunnen verrukt zijn wanneer ze zich mogen bewegen in een interieur met ruw-houten meubels in lichte uitvoe ring. Zelfs metalen meubels hebben hun intrede gedaan in de huiskamer. Bij de kantoormeubilering hebben zij reeds grote bedrijven veroverd. En waarom zouden we niet zitten op een dof-gelakte fauteuil met metalen rug en leuning Nog steeds is er een groot aantal huisvrouwen dat de keuze van mo derne meubels afkeurt als waardeloze nieuwlichterij. De zeer modieus inge_ SARIIALIEl Kiezers, die van de auto gebruik wensen te maken kunnen zich opgeven aan de adressen Ieplaan 98, Henegonwerw. 67 dan eerst even kijken bij KRAIJESTEIJN stelde vrouw verwijdt de meer con servatieve haar stijfheid en ouderwet se instelling. De laatste vindt dit ar gument niet vleiend en antwoordt op - I deze uitdaging dat bij de uit haar - evenwicht geraakte jeugd elke goede smaak zoek is en dat zij op stijfsel- kistjes gaat zittten voornamelijk uit gebrek aan contanten om degelijke meubels te kopen. In de redenering van beide groepen zit veel onwaars en de verwijten van beide kanten zullen moeten verande ren in begrip. Het is in veel gevallen juist, dat de meubels in moderne uit voering goedkoper zijn dan de „ouder wetse" uitvoering in gothiek of oud- hollands. De versiering met al dan niet met de hand beschilderd glas in lood en veel krullen en z.g. beeld houwwerk is bewerkelijk en meestal niet goedkoop. Dit alles heeft met de gelijkheid niets te maken. Vooral in het aanvangsstadium heb ben veel meubelfabrikanten echter minder goede produkten geleverd in de moderne uitvoering. Dit kwam deels door de grote vraag naar meu bels, waardoor men de kwaliteit dik wijls verwaarloosde, deels ook door gebrek aan ervaring in de bewerking van het nieuwe materiaal. Die kinder ziekten zijn thans wel overwonnen, TE WADDINXVEEN Kanaalstraat 9 - Telef. 668 - Giro 458622 Geopend ELKE WERKDAG van 9 tot 1 uur en van 2.30 tot 4 uur. des ZATERDAG's van 9 tot 1 uur. Geen rentegevend maximum. zodat men in ieder genre nu een goed stuk meubel kan verkrijgen. De stijl, het model en de algemene indruk, die zeer moderne meubels op de bezitter maken, zijn zo sterk af wijkend van de klasfciekd meubels, dat niemand de nieuwe lijn alleen kiest uit kostenoverweging. Wie dat toch doet, zal zich bekopen, want dan begint het interieur snel te vervelen en dan wil men toch iets anders. Overigens valt er over de smaak niet te twisten. De ouderwetse meu bels zijn niet lelijk voor wie van de gezellige kleuren en da warmte, die ervan uitstraalt, houdt. De moderne meubels - van welke stijl ook - zijn geen teken van onevenwichtigheid of ziekelijke afwijkingen. Beide soorten hebben hun bewonderaars en worden door anderen weer verguisd. De een houdt van Rembrandt en werpt een vernietigende blik op Kees van Dongen. De ander aanbidt de mo derne grootmeester en kan voor de zeventiende-eeuwse kunst geen waar dering vinden. Laat ieder zijn keus bepalen overeenkomstig zijn instelling dan wordt de variatie in de aanblik van het menselijk kunnen groter en dan is een bijdrage geleverd tot gro tere welvaart omdat de industrie aan passing heeft gevonden bij ieders be hoefte. Als op de 12e maart, De stembus openstaat; En 't Volk vraagt om uw stem; Dan raden w'u met klem, „Laat u toch niet misleiden:^ 't Beginsel moet u leiden". Wie Christelijk-Nationaal, Vooruitstrevend - Sociaal, Nuchter en eerlijk wil leven, Moet VIJF de voorkeur geven. Dat is de C.H.U. STEMT DUS TILANUS NU Dat is de juiste man, Hij weet er alles van Hoe dat men moet regeren. Hem moet u dus begeren. Geen nodeloos gekijf, Stemt allen dus lijst VIJF. In 't politiek bedrijf, Vertrouwe men lijst VIJF. Geen schetterende leuze, Bepale dus uw keuze. TILANUS ZIJ DE MAN, WAAR U OP REKENEN KAN. Bestuur C.H.U. Jac. van Steijn, voorz. W. C. Slob, secr. (adv.) VOORLICHTINGSAVOND VEILIG VERKEER „Het merkwaardige feit doet zich voor, dat de mens, die gewoonlijk nog al aan het leven gehecht is, niet al leen lijf en goed door onachtzaamheid en onvoorzichtigheid bij herhaling in gevaar brengt, maar er slechts met grote moeite toe te bewegen is, mede te werken en te blijven medewerken aan de bescherming^ van eigen leven en dat van anderen". Aldus een opmerking van een in specteur van een Verkeersgoep der politie. Dit betekent, dat de acties, die de Vereniging voor Veilig Verkeer on derneemt om de grote massa der weg gebruikers voor te lichten en op te voeden tot meer zelfdiscipline en gro ter verkeersfatsoen zeer pakkend moe ten zijn, in hoge mate instructief en buitengewoon overtuigend. De afdeling Waddinxveen stelde zich achter deze actie, door het hou den van een voorlichtingsavond. Deze avond werd woensdagavond gegeven, door het vertonen van enkele films, alle betrekking hebbende op het ver keer. De voorzitter deelde in zijn openingswoord mede, dat ditmaal was afgezien van een meer amusant pro gramma, in verband met de doelstel ling van de vereniging. Inspecteur Schotte uit Delft sprak daarna een inleidend woord voor de filmvertoning. Hij wees op het groot aantal verkeersongevallen, en merkte op dat voor een vlot verkeer nodig is, dat chauffeur, auto en weg in goede conditie behoorden te zijn. Dat daar nog iets aan hapert bewijst wel het groot aantal verkeersongevallen. De vertoonde films spraken regel recht tot de verbeelding der aanwezi gen en deden een ernstig beroep op een ieder die bij het wegverkeer be trokken is, zelfs de kinderen moet dit reeds vroeg worden bijgebracht. Tot slot werden een aantal diplo ma's uitgereikt van de gehouden ver- keerscursus. T.O.G. Op 7 maart a.s. zo vernemen wij zal de toneelvereniging TOG op veler verzoek opvoeren het toneelspel. „Waarom zweeg je zolang". Dit is het meest gespeelde stuk van het laatste jaar en TOG heeft het al met succes op een feestavond van de CLTB op gevoerd. TOG kennende, verwachten wij weer een gezellige avond. Voor nadere bijzonderheden leze men de advertentie elders in dit blad. De boekenweek is weer voorbij En werken, veel en velerlei, Zijn aan de man gekomen; Ook vrouwen kochten evenzeer Hoewel er toch een beetje meer Om 't bandje zijn genomen. Nu prijkt dan noeste pennevrucht In stad en dorp en in gehucht In kasten en op planken; Dat hebben wij aan de boekenweek Zowel voor kenner als voor leek, Weer ieder jaar te danken. Een Bomans en een Zonderland Staan schoer aan schouder, band naast band In huizen en in flatjes; Carmiggelt naast een Simeon, Een Blaman ligt in de salon Wel wat pikant maar netjes Een Simon Vinkenoogig werk Staat naast een bundel van Jacq. Perk Zich hevig te generen; Een Winkler Prins en pocketbook Zijn allebei gesneden koek Voor dames en voor heren. De boekenweek is aan de kant En heeft in ons leesgierig land Zijn nut alweer bewezen; De radio maakt veel lawijt, T.v. bekoort ons op zijn tijd Maar wat steeds blijft is lezen! JaaD Mijderwijk. COLLECTE 10 GROESBEEKSE TEHUIZEN De jaarlijkse collecte ten bate van de 10 Groesbeekse tehuizen zal wor den gehouden in de week van 9 tot en met 14 maart a.s. Zoals bekend wordt deze collecte gehouden voor de 10 tehuizen van de Ned. Centrale voor Praktische Hulp aan alleenstaanden van iedere leeftijd en gezindte te Groesbeek. (Centrale P.H.). Er wordt dus een beroep gedaan op uw goedgeefsheid voor 10 tehuizen te gelijk. Bovendien zijn sinds korte tijd de 6 gezinspaviljoens van de voorma lige stichting „Morgenrood" te Groes beek aan de zorgen van de Centrale P.H. toevertrouwd, zodat uw bijdrage thans ten goede zal komen aan 10 te huizen en 6 gezinspaviljoens, waar alleenstaanden van alle leeftijden worden verzorgd. Voor hen die de term „alleenstaan den" onduidelijk mocht zijn, zij ver meld, dat het hier kinderen betreft die de ouderzorg missen en volwas senen die door geestelijke of lichame lijke misdeeldheid leiding en de be schutting van een tehuis nodig heb ben. Gaarne doen wij een beroep op uw goedwillendheid, deze belangrijke col lecte te steunen zoveel als in uw ver mogen ligt. Mocht u daadwerkelijk aan de acti® willen mee doen, meldt u dan bij on derstaand adres als collectant(e)Uw hulp wordt dankbaar aanvaard door Mevr. N. Havenaar-Sekeris Kanaalstraat 6 AFSLUITING OVERWEG. In de nacht van vrijdag op zaterdag zal het verkeer op het rijwielpad van de rijksweg bij de spoorwegovergang te Waddinxveen en het verkeer over de Zuidelijke Dwarsweg na 23.00 uur tijdelijk gestremd zijn voor alle ver keer, in verband met werkzaamheden aan de beide overwegen van de spoor baan Gouda-Waddinxveen. DE WERKMAN. Onder voorzitterschap van de heer C. Broer hield vorige week de zieken kas „De Werkman" haar jaarvergade ring. Da opkomst was niet slecht. Door de vele zieken in het afgelopen jaar was het financiële eindcijfer niet zo best, maar uit overweging dat er weer vele mensen waren geholpen stemde het resultaat toch tot tevre denheid. Voor zieken werd uitgegeven 2.139,95; invaliden f 52.overlij-

Weekblad voor Waddinxveen | 1959 | | pagina 1