B Hlaedec de Vrouw 'J ROUWER swüïSöötis ffwb.r^t Spit, Spierpijn GESLOTEN LEER UW KINDEREN RESPECT OOK VOOR DINGEN Om miet mammie bij tante Toos op bezoek te gaan is voor Pimmetje al tijd een feest. Tante Toos is geen ech te tante, alleen maar een heel goede vriendin van moeder, maar Pimmetje weet geen één tante, waar hij liever heen gaat. Tante Toos heeft heel veel gereisd ,naar allerlei verre landen en uit al die landen heeft ze leuke, be langwekkende dingen meegebracht. Die mag Pimmetje bekijken en ook wel mee spelen, als ze maar niet breek baar zijn. Dat tante Toos dan vaak haar hart vast houdt, weten noch Pimmetje, noch zijn moeder. Tante Toos is erg gehecht aan haar souveniertjes en Pimmetjes vingers zijn nu eenmaal niet van de zachtste en voorzichtigste Maar tante Toos heeft een week hart; ze kan een kind zo moeilijk iets wei geren. Ze vindt het ook vervelend te genover haar vriendin, diens zoontje te verbieden en dus laat ze alles maar toe, op hoop van zegen. Zelf is tante Toos ongetrouwd. Juist daarom wil ze zich liever niet met de opvoeding van de kinderen van haar vriendinnen bemoeien. Dat wordt zo gauw kwalijk genomen. Minachtend en rftïdelijdend wordt er dan gezegd Wat weet jij nou van kinderen! Daar heb jij toch geen verstand van! Maar in stilte heeft tante Toos wel eens ge dacht, dat als zij zo'n jongetje had als Pimmetje, zij hem wat meer res pect voor de dingen zou hebben bij gebracht. En zeker voor dingen van anderen Onderzoeken of vernielen? Pimmetjes moeder schijnt echter nogal trots te zijn op de ondernemings lust van haar zoon. In de gewone vo cabulaire zou dit vernielzucht heten, maar Pimmetjes ouders noemen het onderzoekingsgeest. Pimmetje wil nu eenmaal van ieder voorwerp weten hoe het in elkaar zit. De enige manier om dit te weten te komen, is het gron dig uit elkaar te halen. Na het slopen is de aardigheid voor hem eraf en blijft het zaakje waardeloos liggen. Zo is er in het huis van Pimmetjes ouders al heel wat ter ziele gegaan en naar het vuilnisvat verhuisd. Maar toegeeflijk en wellicht ook wat ge makzuchtig, wordt er gezegd, dat je zo'n ondernemingsgeest in een kind niet mag tegenwerken. Een feit is het dat er door Pimmetjes ouders vaker gelachen wordt om wat hij nu weer kapot gemaakt heeft, dan dat hem er op gewezen wordt, dat dit niet mag. De muziekdoos. De laatste keer, dat Pimmetje met zijn moeder bij tante Toos was, ont dekten zijn argusogen op de commo de al dadelijk een klein houten Zwit sers huisje. Zijn vingers, die hij nooit thuis kan houden, vonden uit, dat het dakje opgetild kon worden. En o wonder,, dan kwam er muziek uit. Tante Toos zei een beetje qnrustig Zul je er voorzichtig mee zijn, Pim metje Dat muziekje intrigeerde Pimmetje bovenmate. Waar kwam dat vandaan? Ergens binnen in het huisje moest het speelwerkje zitten. En Pimmetje zou Pimmetje niet zijn, als hij dat niet eens even ging onderzoeken. Ineens maakte het huisje geen muziek meer. Hij sloeg het dakje dicht en drentel de weg op zdek naar ander vermaak. Nadat Pimmetje en zijn moeder weg waren stond tante Toos bedroefd met het Zwitserse huisje in haar handen. Hoe jammer, nu had hij het toch stuk gemaakt. En het had zo'n lief wijsje gespeeld. Ze was er zelf zo blij mee geweest. Tranen sprongen haar in de ogen. Verdrietig dacht zeWaarom kan Ida haar jongetje toch geen res pect voor de dingen leren Maroelle Pig en Peg op stap 115. Opeens weerklonk er een bulde rend gelach en daar verscheen oom Abel Hij sloeg zich op de knieen van de pret en kon geen hand uitsteken om hen te helpen. De arme Pig be gon het knap benauwd te krijgen 116. Eindelijk hield oom Abel op van lachen en viste de twee stieren vech ters uit het water. Peg had alleen nat te voeten gekregen, maar de magere Pig leek precies een verdronken kat met het eende kroos als een krans om zijn nek Pluimveehoekje AFSTERVEN VAN KUIKENS Het komt er hier niet op aan slechts eieren, maar bevruchte, goed bevrueh te eieren van de foktoom te rapen. Iedereen voelt wel en zal het niet durven tegenspreken, dat een tot ver vetting neigend dier, hetzij haan of hen, geen volkomen gezonde nakome lingschap kan verwekken. Zo is ook mijn persoonlijke erva ring, dat fokdieren of zulke die er voor bestemd worden om mee te fok ken, er in fokwaaïde op achteruit gaan als ze op een of meer tentoon stellingen zich gedurende enige dagen moeten laten bekijken, behandelen en verzenden. Daardoor raken ze uit hun richting. Al behaalt dus zo'n vogel de hoogste prijzen en onderscheidin gen, in fokkracht mindert hij. Dadelijk na terugkeer uit de ijzeren kooi, niet lettende op verplaatsingen en tijdelijke veranderingen in hun le venswijze komen ze in de foktoom. Vaak keren dieren verminderd in kwa litait terug en als ze dan niet behoor lijk in de gelegenheid gesteld worden geheel en al op him verhaal te ko men, dan kan. men niet anders dan zwakke bevruchtingen verwachten. Dan wordt de minder goede afloop toegeschreven aan de vroege-broed- datum, aan het weer, aan de machine maar niet aan de eigenlijke oorzaak nl. aan de konditie van de verschil lende samenstellende exemplaren van de foktoom. Het is waar dat voor een deel het heel-vroeg-broeden aansprakelijk is van eventuele tegenslag, daar de na tuur in januari b.v. eigenlijk nog slui mert. De voederwijze van de foktoom moet dus gebaseerd zijn op een rijk gehalte aan dierlijk eiwit. (Speciaal foktoomvoer is in d® handel). Met een rationele voedering te beginnen even vóór of tijdens hetsamenstellen van de foktoom, haalt natuurlijk niets uit. Het hoenderhok toch is geen fles, waar men maar even wat ingiet om er mee klaar te zijn. Alles moet in het organisme ontleed en weer ver bonden, verwerkt worden tot het in het bloed komt/ Van de bloedstroom gaat alles uit. Lang van tevoren moe ten al die bouwstoffen toegevoegd worden, die nodig zijn om het li chaam te onderhouden niet alleen, maar om kiemkrachtige eieren te be komen. Dit alles geldt zowel voor de hennen als voor de haan. Niet dagen en weken, maar maan den van te voren moet men er reeds op bedacht wezen uit te maken, wat men van zijn dieren zal verlangen. Broedse hennen Broedse hennen moeten, alvorens ze Oio de broedeieren gezet worden zeer nauwkeurig onderzocht worden. Dit is dubbel nodig als men ze van 'n an der koopt of overneemt. We beginnen met de keel na te zien, of deze van binnen zuiver is en geen onaangena me reuk afgeeft. Vervolgens de po ten, die volkomen glad en zuiver moe ten zijd, geen opgewipte schubben, want dan zit er schurftluis onder, die de komende kuikens ze zeker besmet als 2 x 2 vier is. De poten met vettig heid insmeren is verkeerd, de eieren worden d°or dat vet bedorven en de fout is er niet ongedaan mee te ma ken. Eieren verzendt men in stevige vakjesdozen. Buitenop etiketten waar op staatbroedeieren. Kippenvriend 9n a££e yaede. UeAenMexiinqtuaken in Waddinxveen alleen Herencostuums Regenjassen Sportcolberts Pantalons &£m6uixumtid U hebt uw burgerplicht gedaan, Bent naar het stembureau gegaan, Daar hebt u op eèn groot biljet 'n Dikke rode stip gezet. Al was men op uw stem gesteld, U kreeg toch geen presentiegeld; Wel lieu u, van betekenis, 'n Boete van vijf gulden mis. En 's avonds, zo na negen uur, Hebt u met meer of minder vuur De stroom van cijfers afgewacht, De stoutsten tot na middernacht Als uw partij misschien verloor Had u maar een half willig oor, En zei u om een uur of elf „Ons volk is crazy zeg nou zelf. U bent wellicht zelfs wat ontdaan gramstorig vroeg naar bed gegaan, De koffierommel aan de kant, Het staat toch morgen in de krant. Maar als-uw lijst aan stemmen won Scheen tot middernacht de zon, En zei u, het ging naar uw zin Toe moe, schenk nog een bakkie in. Dat gaat bij elke stembus zo, De een zit bij zijn radio, De ander hangt aan zijn t.v., En het valt tegen of valt mee. Wie nu tot 't eind heeft doorgezet Gaat over vier jaar vroeg naar bed; Wie thans vroeg sliep met volle krop Blijft dan verheugd tot half twee op Jaap Mijderwijk Land- en Tuinbouw AARDAPPELEN WORDEN MEER verbouwd De prijzen van consumptie-aardap pelen trekken aan. Er bestaat neiging deze teelt uit te breiden. Dat is ook het geval met die van erwten. Bside teelten zijn rendabel, zodra opbrengst en kwaliteit samen goed zijn. De bemesting heeft hierop een grote invloed. Een fosfaatbemesting (80 kg P205) verzekert een sterke wortelontwikke ling, en dat betekent een krachtige plant. Bijv. voor de knolzetting van de aardappel ig dit van groot belang Een goede kalibemesting zorgt daarna voor opbrengst en kwaliteit. Wie vroeg m de h®Ffst, gf d"a! dïtngÏÏd 200 kg zuivere kali per hectare nod g. Dat wü zeggen: voor een optimale opbrengst is nu een gift van 800 kg patentkali per ha wel gewenst Zuinigheid bedriegt hier. Met 100 gulden op de bemesting uit te sparen, kan u er wel 1000 verliezen Te weinig kali is ook voor de kwa liteit nadelig. De knollen krijgen dan een grijze verkleuring na het koken. Ook stootblauw treedt dan in sterke mate op. De aardappels kunnen hier door geheel ontoonbaar worden, wat de prijs bij verkoop heel sterk kan drukken. Ook krijgt men door te weinig kali veel meer kriel en kleine aardappelen wat ook niet best is voor de netto opbrengst. Vroeg poten is van belang. Zo vroeg als men durft in verband met de nachtvorst. Zorgt tevoren echter voor een goe de fosfaatbemesting als boven aange duid en bemaet de kali niet te krap. Denk ook aan het looftype bij de keuring te velde, voor de poterafzet. Patentkali zorgt voor kwaliteit en opbrengst beide. en reumatische pijnen wraft u eveneens we Medische rubriek MOEHEID Steeds meer kunnen we lezen over de moderne, jachtige tijd!, die de men sen zo nerveus en zo moe maakt. Is het werkelijk waar, dat de klacht zoveel vaker gehoord wordt dan vroe ger En als dit zo is, komt dat dan doordat het in de mode is om moe en nerveus te zijn of hebben in onze da gen de mensen meer reden tot deze klachten De mode speelt hierin zeker een rol Wanneer er veel over een bepaalde aandoening gesproken wordt, krijgen de verschijnselen meer bekendheid en zullen meer mensen iets dergelijks bij zichzelf opmerken. Als we de ver halen van onze grootouders mogen geloven, was het vroeger een schande om te zeggen Ik ben zo moe en men wachtte zich wel om anderen van zijn moeheid op de hoogte te stellen. Na tuurlijk zijn dergelijke vergelijkingen altijd moeilijk en mogen we medede lingen uit de goede oude tijd met een zekere reserve beschouwen, maar ook uit de meer objectieve gegevens, die medische archieven ons verstrekken, blijkt wel dat nnloeheid als klacht in onze tijd veel veker gehoord wordt. Wanneer we nu de factor mode hier in buitenbeschouwing laten blijven er vele objectieve redenen over waarom iemand over vermoeidheid kan kla gen. We willen niet spreken over de betrekkelijke zeldzame gevallen, waar in moeheid een der eerste verschijn selen van een ernstige ziekte is. Zo wel vroeger als tegenwoordig werd dit gezien, maar doorgaans zijn er dan nog wel andere symptomen, die de patient erop wijzen dat hij niet zo maar moe is- Meestal is de moeheid' een normaal verschijnsel, een volkomen natuurlij ke reactie van het lichaam op de pres taties die het levert. Prestaties in be trekkelijke zin. Want in het normale spraakgebruik wordt tot na midder nacht opblijven om te dansen, te fees ten, te roken of ook alleen maar rus tig te zitten lezen en veel koffie te drinken geen prestatie genoemd. Maar voor het lichaam is het dit zeker wel. Als eerste reden voor moeheid, die zeer vaak voorkomt, noemen we hier dus een gebrek aan nachtrust. Vroe ger had men geen radio, televisie, grammofoon in huis en was men voor vermaak veel meer op eigen activiteit aangewezen. Men ging toen over het algemeen veel vroeger naar bed dan nu men passief zo aangenaam kan worden bezig gehouden. In samen hang hiermee zien we een gebrek aan lichaamsbeweging in de buitenlucht. Het lichaam is er werkelijk niet op gebouwd qpi eerst tijdens het wérk acht uur lang te zitten, en daarna op een fiets of, erger nog, in een auto te zitten en vervolgens in de vrije uren thuis wederom te zitten, zij het dan als regel in een iets meer liggen de houding. De moeheid die hierdoor ontstaat, is een andere dan de moe heid die iemand met min of meer zware, lichamelijke arbeid buiten ge voelt of die men ervaart na enige uren sport en spel in de buitenlucht. De laatste vormen van moeheid zijn na tuurlijker en verdwijnen dan ook na een goede nachtrust. Na een derge lijke, natuurlijke prestatie wordt men fris en uitgerust wakker, terwijl de genen, die dit soort vermoeidheid niet kennen, vaak het gevoel hebben 's morgens nog vermoeider Ot> te staan dan ze 's avonds naar bed gin gen. Naast dit gebrek aan natuurlijke in en ontspanning, zien we de bloedar- moe als veel voorkomende oorzaak voor de klachten over gebrek aan energie. Vooral meisjes en jonge vrou wen hebben hiermede vaak te kam pen. Naast gezonde voeding zal hier een af en toe herhaald kuurtje met een of ander ijzerpreparaat grote verbetering kunnen brengen. Contro le van de huisarts is hierbij echter noodzakelijk. Geruime tijd geleden hebben wij in een artikel over platvoeten al eens gewezen op de moeheid, die hierbij vaak voorkomt en die zich niet be perkt tot de voeten, maar die tot een moe gevoel in de rug of tot een al gehele». moeheid aanleiding kan ge ven. Met het oog op de in de handel zijnde ondeugdelijke of zelfs schade lijke soorten steunzolen raadplege men altijd zijn arts als men meent zijn moeheid met steunzolen te kunnen bestrijden. Tenslotte willen wij hier nog noe men de psychische oorzaken, die, e- venals het gebrek aan nachtrust, te genwoordig veel meer dan vroeger aanleiding zijn tot klachten over moe heid. Het doen van sleurwerk, gebrek aan belangstelling en verantwoorde lijkheidsgevoel, in het algemeen dus een verminderd plezier in het werk, kan een abnormale vermoeidheid ver oorzaken. Hiernaast zijn conflicten of een onaangename sfeer op het werk of thuis ook weer oorzaken die het prestatievermogen drukken en dus het intreden van de moeheid bespoe digen. Dit zijn slechts enkele van de mo gelijkheden, die ieder voor zich te verhelpen zijn met wat minder of meer moeite. Het zich getroosten van deze moeite zal ruimschoots beloond worden door het verminderen der vermoeidheid en het vermeerderen der levenslust, die daarvan het directe ge volg kunnen zijn. Arts. Sport in 't kort W.Z.C. „DE GOUWE". Alleen enkele mededelingen deze week- le. zaterdag a.s. is er geen zwemmen in verband met een internationaal tournooi van GZC. 2e Degenen die hun diploma's van het afgelopen zomer gehouden diplo ma-zwemmen nog niet hebben afge haald, kunnen dit doen bij C. van Mourik, Ieplaan 69. V.V. WADDINXVEEN. Het le elftal wist afgelopen week end weer een punt te bemachtigen uit de wedstrijd tegen Donk. In deze wedstrijd waren beide ploegen tegen elkaar opgewassen en was de verde ling van de punten van middenvoor Schouten en nog voor de rust maakte Donk door haar middenvoor gelijk. Na de rust waren vooral de duels tussen middenvoor Schouten en Donkspil de Jong interessant, maar gedoelpunt werd er niet meer. Het 2e elftal kwam met een geha vende ploeg wel met een heel grote ovrewinning uit de bus. GSV 4 werd niet minder dan met een 8-1 neder laag naar huis gezonden. He 3e elftal moest ook deze keer weer zijn meerdere in Olympia 4 er kennen. H et2e Zat. elftal kwam thuis uit tegen Schoonhoven Z I en werd na een half uur spelen met een 0-0 stand gestaakt door een beenbreuk van een van de Schoonhoven-spelers. Wij wen sen van deze plaats de ongelukkige speler van harte beterschap. De A-junioren deden ook weer van zich spreken door de moeilijke uit wedstrijd tegen Spirit A met 2-1 te winnen en zodoende weer alleen aan de kop te gaan. Wij zien met belang stelling dé nog resterende 3 wedstrij den tegemoet en of er misschien een kampioenschap te vieren valt. Voor het a.s. weekend komen we weer in derby-sfeer doordat het le elftal Boskoop ontvangt en het le zat. elftal bij Boskoop Z I op bezoek gaat. Voor beide wedstrijden kan de winst aan onze zijde komen. Het 3e elftal gaat op bezoek bij Groeneweg 3 en hier zal geen winst zijn wegge legd. Het 2e Zat. elftal ontvangt Zwammerdam 3 en hier kan een ge lijk spel behaald worden. De A-junio ren gana-op bezoek bij Gouda en de ze wedstrijd moest gewonnen worden. Wedstrijdprogramma a.s. weekend: Waddinxveen IBoskoop I, 2,30 uur; Groeneweg 3Waddinxveen 3, 12 uur Boskoop ZIWaddinxveen ZI, 4,30 u; Waddinxveen Z2Zwammerdam 3; 4 uur; Gouda AWaddinxveen A, 4 uur; KONINKLIJK GOEDGEKEURD. Bij Kon. besluit is de voetbalver eniging „Waddinxveen" per 23 febr. 1959 koninklijk goedgekeurd. SCHAAKVERENIGING W.S.V. Voor de clubcompetitie van deMR SB speelden beide tientallen te Rot terdam. Het eerste tiental bracht het niet verder dan een gunstige voorlo pige stand, hoewel het nog geenszins zeker is van de winst. Het 2e tiental behaalde wederom een keurige over winning. Zfj behouden daardoor goe de kansen op de eerste plaats. De volledige uitslagen zijn. W.S.V. I—Wester Toren n. 1 J. ToW. A. Smidt 1-0 2. W. van Vuuren—C. Hoek 1-0 3- P. Boere—M. Kok 0-1 4 W. Verstoep-M. v.d. Wetering 0-1 5 A. van DijkenW. Baarsman afg. 6 J. Kleijweg—T. Willemse afg. 7 Th. VerbreeJ. Leeflang 1-0 8 J. van Oort—A. Stoutjesdijk 1-0 9 A. v.d. Starre—C. A. van Poppel afg. 10 A. DoornheinM. Margaard voorlopig 4J-2J W.S.V. H—Sozaro I. 1 H. SchildtC. Kabel i-è 2 P. Perdijk—H. de Jong 1-0 3 A. Littooij—B. Posthoven 0-1 4 A. BrouwerJ. Faro 5 J. PetersJ. Mossent 1-0 6 W. van OortL. Woerman z-i 7 C. H. B. van Latensteijn P. van de Kraan 1-0 8 W. A. van Os—H. Zijlstra 1-0 9 W. A. de Boer—C. Sluijk 1-0 10 J. KraaijenstefjnC. Mutse i- Wegens sterfgeval is onze zaak zaterdag 14 maart a.s. van 10,30-3 uur Drogisterij A. van der Heiden Damvereniging „EXCELSIOR" Uitslag 24ste ronde van de onder linge competitie. H. Troost - W. v. d- Heijden 2-0 J. de Heer - H. Hofman afg. M. Smith C. H. Kramp 0-2 T. H. Twigt - A. Spek 2-0 F. M. P. Jacobi A. A. Rietveld 2-0 D. H. Zwanenburg - J. Slappendel 1-1 G. Heeren - A. Compeer 2-0 J. Doornhein - B. v. Eijk 1-1 J. de Bel - A. v. d. Flier 2-0 C. v. d. Wolf - P. de Joode 1-1 A. Zwanenburg J. L. de Rijke 2-0 A. Blom - P. C. Treffers 2-0 C. Blonk - D. M. de Gelder 1-1 C. H. Kramt) - H. Troost 1-1 Burgerlijke Stand Aangiften van 5 tot 11 maart. Geboren: Johannes Cornelis, z.v. O. van der Vorm en M. Verhoeff, Bre- deweg 13; Annemarie, d-v. J. de Vries en A. Hul scher, Bloemendaalseweg 93; Joke Helena, d.v. C. G. van Hoven en M. E. van Vuuren, Ieplaan 17; Cornelis, z.v. C. B. van Gils en C. Vermeij, Prins Hendrikstraat 42; Theodora Theresia Maria, d.v. W. T. Bunnik en M. P. Koemans, Henegou- werweg 104; Margaretha Agatha, d.v. J. W. Ban- nink en J. Steenbergen, Bloemen daalseweg 10; Adriana Jeanette, d.v. J. M. de Rui ter en A. M. Koolhaas, Henegouwer- weg 96; Lodewijk, z.v. A. Monster en, E. Oos- terwijk, Noordkade 193; Emerentiana Elizabeth, d.v. B. Ro denburg en E. K. Mayenburg, Noord kade 45; Ondertrouwd. D. Hofman en H. v. Trierum; I. J. C. den Toom en A. H. Koster; Gehuwd: D. J. Hoogerbrug en M. de Bruijn; G. van der Velden en P- Burghoorn; Overleden. Boeren, Wilhelmus, oud 81 jaren; Tamerus, wed. van Monster, Maria, oud 79* jaren; van Es, Rijk, oud 49 jaren. GEVONDEN EN VERLOREN VOORWERPEN. Gevonden: zwarte sjaal; sleuteltje; geel wantje; bruine glacé herenhand schoen; donkerrode glacé herenhand schoen; muntbiljet; Verloren, bruine aktentas met inh.l zwarte glacé dameshandschoen; brui ne fietstas; gymn. schoenen; brom- fietsgereedschap; grijze sjaal; glacé dameshandschoen; Marokkaanse tas; bruin kinderwantje; blauwe zijden sjaal; rode vulpen; fiets. Bel Bij Brand No. 300

Weekblad voor Waddinxveen | 1959 | | pagina 2