Weekblad voor Hf addinxveen 9oed tdeu'MA mooJi hjohiu. MAGNEET Hanneke verliest de strijd 716 vrijdag 13 maart 1959 14e jaargang Adres radaktfe en admlnlitratia Oranjelaan 30, Waddinxveen, Telef. 438 Verschijnt elke vrijdag Abonnementsgeld per kwartaal t 1.— bij vooruitbetaling. Advertentieprijs 8 ct per m.m. Kontraktprijs op aanvraag. Bijdragen, verslagen, etc. uiterlijk 's woensdagsavonds inzenden Vervolg plaatselijk nieuws van pag. 1 ia tot bestuurslid gekozen mevr. Boonstopp d-Broer. Het bestuur is als volgt samenge steld: Mevr. A. H. v.d. Most-v. Seters, pres. Mej. M. P. Herfst, secr. Mej. R- E. van Dort Kroon, penn. Mevr. F. Boonstoppel-Broer, lid Mevr. G.. M. Oudijk-v.d. Loo, lid. ZAAK HEROPEND. Het vernieuwen van zaken en win kels vindt in onze gemeente gestadig voortgang, zo ook nu de zaak in rij wielen en huishoudelijke artikelen van de heer A. J. van Rijn aan de Brugweg, welke werd heropend. Voor deze heropening was veel belangstel ling, wat niet behoeft te verwonderen alg men in ogenschouw neemt de to tale verandering van het interieur. Het geheel geeft een fleurig en mo dern aanzien, zodat het voor het pu bliek prettig zijn zal in deze zaak te kopen. Een keurcollectie rijwielen, haarden, kachels en huishoudelijke benodigd heden staan zeer overzichtelijk opge steld- Tal van instanties gaven blijk van hun belangstelling door de heropening bij te wonen. De ondernemer, de heer van Rijn veel succes toegewenst in dit ver nieuwde bedrijf. Predikbeurten Nederlands Hervormde Kerk. V.m. 9,30 uur Eerw. Heer Kattenberg Nam. 6,30 uur Eerw. Heer J. A. Kruithof Hervormd Wijkgebouw. V.m. 9,30 uur Eerw. Heer W. J. de Bruin Nam. 6,30 uur Ds. J. R. Cuperus Kring Wet en Evangelie, Verenigingsgebouw, Stationsstraat 18. Vm. 9,30 uur Ds. M. C. Koole, Den Haag Gereformeerde Kerk. V.m. 10 en nam. 5 uur Ds. J. Snoey Chr. Afgesch. Gemeente V.m. 9,30 en nam. 5 uur Leesdienst Donderdag 19 maart. Biddag voor het gewas, v.m. 10 en nam. 2,30 uui- Ds. G. v.d. Breevaart, H. I. Ambacht. Rem. Geref. Gemeente. V.m. 10 uur Da. A. Hoff-Visseher. ZONDAGSDIENST wordt waargeno men door Dr. C. A. de Geus. Veilig Kompas Ze staan allemaal wat vreemd te kijken in die grote, nog onbekende kazerne, de jonge rekruten, die pas uit het gewone burgerleven hun en tree in de militaire samenleving heb ben gemaakt. En dat is niet zo heel eigenaardig, want het is een geheel andere maatschappij dan ze tot dus ver gekend hebben. Er zijn zoveel voorschriften opgelegd, dat ze er vaak niet direct aan denken, dat ze ook nog rechten hebben. Toch hebben de jon ge militairen die zeker ook. Om de jongens wegwijs te maken in de ver schillende voorschriften en maatrege len, die er op sociaal gebied zijn, wordt thans aan de rekruten een boekje gegeven „Veilig Kompas". Het boekje werd uitgegeven door het mi nisterie van Defensie. Allereerst wordt afgerekend met de bewering, dat de diensttijd een verloren tijd is. De meeste jongens, die in dienst moeten, zijn het er wel over eens, dat ze die anderhalf of twee jarén maar moeilijk kunnen missen, maar alle oud-militairen vertellen met niet minder overtuiging, welk een prach tige tijd ze in dienst gehad hebben. In dit boekje worden nu verschillen de mogelijkheden opgesomd om de diensttijd zo goed mogelijk te beste den o.a. door studie, door het ver groten van de vakkennis enz. Voor de meeste cursussen, dia men wil volgen worden voor de militairen bijzonder voordelige voorwaarden geboden. Het grootste deel van het boekje is echter gewijd aan een uitgtebreide behandeling van de mogelijkheden van uitstel, van verlof om diverse drin gende redenen, over de mogelijkhe den kostwinnersvergoeding te krijgen, de sociale dienst van het ministerie van Oorlog en die der Koninklijke Marine, over herkeuring en afkeuring ziekengeld en ziekenfonds, over de arbeidsbemiddeling, scholing, her- en omscholing, uitkering bij werkloos heid als men de dienst verlaat e-d. Allemaal dus onderwerpen, waar de militair groot belang bij heeft en de jongens zullen de raad, die in het boekje gegeven wordt, nl. om de uit eenzetting in haar geheel eerst door ie lezen en het boekje verder goed te bewaren, beslist moeten opvolgen, billen zij zich zelf door onkunde met de verschillende voorschriften niet te kort doen. Mochten er jongens zijn, die met de verwachting, dat ze in dienst grote E°mmen geld kunnen verdienen, de kazerne ingaan, dan zal een zin uit dit boekje hen zeker van deze finan ciële perspectieven beroven. Op pagi na 44 leest men nl. „Wij nemen daar bij aan, dat Uw gezamenlijke militai re inkomsten een bedrag van 6900,- niet zullen overschrijden, en dat zal in den regel ook wel niet het geval zijn!" Waarom vallen slapende vogels niet? De slaap is een heel natuurlijk verschijnsel voor alles wat leeft. Da mens heeft een bepaalde tijd nodig om te slapen en dat is gemiddeld het derde deel van zijn leven, dat hij ver slaapt. Maar het is een noodzakelijk heid om het lichaam in staat te stel len zich te herstellen. Ook de dieren moeten slapen, want da natuurwet wil, dat ook hun lichamen in de gelegenheid worden gesteld zich te herstellen van de in spanning van de dag. Toch moeten we ons niet voorstellen dat de dieren slapen zo als wij, mensen, want dan maken we een grote fout. Teneerste liggen niet alle dieren tijdens de slaap, maar zijn er die staan te sla pen en hierbij behoaven we maar te denken aan het ons allen zo bekende paard. Oh zeker een paard ligt ook wel eens wanneer het slaapt, maar dat is toch eigenlijk zijn houding niet. Wanneer het dier ligt te slapen, is de slaap heel licht en blijft het meest al maar kort liggen. Zijn grote ge wicht drukt namelijk met kracht te gen de harde grond; dat maakt het liggen al gauw pijnlijk en veroorzaakt kramp, terwijl het bovendien de adem haling belemmert. Wanneer we dus horen dat een paard eigenlijk staande dient te sla pen, dan vragen we ons natuurlijk af, hoe het komt dat dit dier niet om valt. De verklaring hiervoor vinden we in het feit, dat wanneer een paard stilstaat en zich ontspant, de gewrich ten van zijn poten een gesloten deel vormen, waar geen beweging in te krijgen is. De slapende vogel Iets soortgelijks zien we bij'de vo gels. Wanneer deze diertjes op hun tak de kop in de veren steken en in slaap vallen, blijven ze rustig öp die dunne wiebelige tak zitten en ook al zijn ze in de diepste slaap, ze zullen echt niet van die tak afvallen. Hoe is dat nu mogelijk? Het kost een vogel niet de minste moeite om zijn tenen om een takje geklemd te houden. De spier, die het krommen van die tenen veroorzaakt, eindigt namelijk in een lange pees, die achter over het enkelgewricht loopt. Die enkel is onder ons gezegd dat wat de meeste leken de knie van de vogel noemen. Op het ogenblik dat de vogel gaat zitten, wordt dit Eindelijk kunt U roken zonder dat Uw tanden bruin worden. Dank zij Teelak. Teelak tandgelei is niet zo maar een tandpasta, maar een spe ciale behandeling die tandsteen en nicotine oplost en de tanden een be schermend laagje geeft. Snel doelma tig en veilig. Gebruik Teelak op een droge tandborstel. Na enkele dagen is de aanslag weg. Uw tanden zijn als nieuw, gezond en glanzend wit 1.95 per tube. Alleen verkrijgbaar bij DE drogist van Waddinxveen. A. VAN DER HEIDEN, (bij de brug.) Adv. enkelgewricht door het gewicht van de vogel gebogen en de pees wordt door het buigen iets aangetrokken. Het gevolg hiervan is, dat de klauwen samengetrokken worden en solide en krachtig om de tak siuiten. Terwijl de vogel slaapt kan er niets gebeuren, want zijn eigen gewicht zorgt er voor, dat de spier gespannen en de klauw strak om de tak gekneld blijft. Wil een vogel van een tak op vliegen, dan zal hij altijd eerst zijn lichaam omhoog moeten werpen, wil hij in staat zijn zijn klauwen te ont spannen en los van de tak te komen. Let u er maar eens op. Ook vissen slapen rustig Er zijn veel mensen die denken, dat een vis niet slaapt. Ze kunnen niet bij hun aquarium komen of ze zien aankijken. Toch is het best mogelijk dat hun vrienden op dat moment sla- hoe de vissen hen met wijd open ogen pen, want dat is bij een vis niet zo te zien, omdat vissen geen oogleden hebben die ze sluiten tijdens de slaap. De ogen van een vis zijn dus altijd geopend. Toch slaapt zo'n vis rustig. Hoe kan dat? Wel om te zien zijn er twee din gen nodig, ten eerste open ogen, maar ten tweade de wil om te zien, om de dingen om ons heen waar te nemen. Hoe dikwijls zitten we niet met wijd open ogen voor ons uit te staren, zonder dat wij weten waarop onze ogen zijn gericht. We zien dan ge heel andere dingen voor onze geest. Zo is het ook met da vis. Wanneer het dier in slaap valt, blijven de ogen open, maar het bewuste' zien wordt uitgeschakeld. Een vermoeide vis ont spant zich tot een zekere bewusteloos heid en staat daar rustig tussen de waterplanten te dromen. Zo zouden er nog vele eigenaardig heden te noemen zijn van slapende dieren. Wanneer we dit zien, kunnen de slechts vol bewondering zijn voor de rijkheid van de natuur, die van elk schepsel een waar wonder heeft gemaakt. Dorpsstraat 33 - Telefoon 418 Luchtkastelen en stroppen Het ideaal „een eigen zaak beginnen" lokt vele onderne mende mensen, jongeren maar ook ouderen. Ze kunnen ergens een winkel overnemen en ho pen zich daarmee een (goed) bestaan te scheppen. Maar in. vele, te vele geval len liepen de plannen en ver wachtingen uit op een diepe teleurstelling. Het geld 'ja op, de mogelijkheden rijzen toren hoog, de aangerichte schade blijkt vaak onherstelbaar. Twee jonge mensen - een beschei den sommetje op de spaarbank - heb ben - trouwplannen. Maar Het Grote Plan is: een eigen zaak beginnen. En ze weten ergens een aardig zaakje ter overname. De eigenaar vraagt een bepaald bedrag voor de zaak plus „goodwill". Boekenonderzoek? Wel ja.... maar de adspirant-koper moet er wel re kening mee houden, dat die boeken. nu ja, de fiscus behoeft niet alles te weten! De balans is, met een geleerd woord, een fiscale balans. In werke lijkheid staat de zaak er natuurlijk aanzienlijk beter voor! De beide jongelui hebben het win keltje bekeken en er" zin in gekregen. Er worden plannen gemaakt. Natuur lijk is er voor twee ondernemende jonge mensen veel meer uit te halen; ze zullen allebei hard aanpakken. Ze hebben er al zo vaak langs gewan deld en ze hebben er al zoveel over gepraat, dat ze er verliefd op gewor den zijn. En er zijn diverse liefheb bers, de eigenaar is met verscheidene serieuse reflectanten in bespreking. Ze vragen raad.lang niet altijd, soms helemaal niet, aan mensen die kijk op zulke zaken hebben. Ze zijn blij als iemand zegt, dat ze het zeker moeten doen, ze worden kribbig wan neer een enkele het hun afraadt. Fa milie en vrienden zijn bereid met geld te helpen, links en rechts staan ze in het krijt. Ze beseffen niet dat al die geldleners zichzelf min of meer be schouwen als vennoten.en waren het nog maar stille vennoten! De eigenaar dringt aan op spoed. De jongelui willen zich de kans niet laten ontgaan. Ze tekenen maar vast op een voorlopige overeenkomst., en daarmee hebben ze zich vastgelegd. Straks blijkt, dat de voor de zaak betaalde prijs, niet evenredig is aan de resultaten. Gulle geldschieters vra gen hun geld op, meestal op de ui terst ongelegen ogenblik. Men komt in de schuld bij de leverancier en verliest zijn vrijheid van handelen. De familie trekt partij. Haar fami lie zegt, dat hij het altijd al te hoog in het hoofd heeft gehad. Zijn fami lie heeft altijd wel geweten dat zij niet deugde voor die zaak. En de rest van de tragedie zullen we maar niat beschrijven. Harde werkelijkheid. Dit verhaal steunt op talloze voor beelden uit de praktijk. Wilt U er één? Iemand neemt een groentenhandel over in een- grote stad. Koopprijs f 20.000,Aflossing 200,per week. Twee jaar lang moet de nieu we egienaar die dus van zijn winst overhouden! Daarbij komt 6°/o rente over het volle bedrag! Dus twee jaar lang nog 100,per maand rente. Deze worg-fianciering eindigde in een faillisement. Eén uit vele. Niet minder is de verkoper te kwa der trouw. Dikwijls ontbreekt ook hem hat juiste zinzicht in de waarde van eigen zaak en stelt hij het good- will-bedrag op goed geluk vast. Veel meer ontstellend nog is de lichtvaardigheid waarmee de adspi- rant-kopers zich in het avontuur storten. Natuurlijk hadden ze eerst een ac countantsrapport moeten eisen. Wei gert de eigenaar zulks; dan niet doen! En zeker hadden ze nooit eigen over eenkomst of contract moeten kekenen zonder advies van een notaris of rechtskundige. Dat kost natuurlijk geld, maar de kost gaat Voor de baat uit. Geld wordt maar al te vaak ge leend op een eenvoudige schuldbe kentenis en is ieder ogenblik opeis baar. En de rente is dikwijls te hoog. Op eigen benen. Het valt niet mee op eigen henen te staan. Men rekent in zo'n optimis me niet met de mogelijke tegenslagen, ziekte, economische teruggang. Men heeft, als loont rikkende, sociale be scherming genóten, nu is er opeens geen ziekte- en ongevallenwet meer, nu komen de belastingaanslagen, de doktersrekeningen. Geen harder baas dan eigen baas. De zorgen voor de middenstander zijn normaliter al groot genoeg. Begint men met een verkeerde start, met te veel balalst aan boord, dan is de kans wel uitermate gering dat men het redt. Tal van optimistische plannen zijn uitgelopen op teleurstellingen, welke diep in het leven ingrijpen. Maar het is niet voldoende, de vin ger te liggen op de wonde plek. Dat zou ook geen nut hebben, wanneer geen andere weg, een veilige weg kon worden gewezen. Daarover in een vol gend artikel. Koopt ook een AlleenverkoopL. WIELAARD Telef. 209 Kerkweg 112 Weekagenda Zaterdag 14 maart. Oliebollendag „Concordia". Maandag 16 maart. Vergadering Chr. Metaalbedrijfsbond, 7.45 uur in het Jeugdgebouw, Stationsstraat. Zaterdag 14 maart Toneelvoorstelling Instituut voor Arbeidersontwikke ling in r.k. verenigingsgebouw, 8 uur. Zaterdag 14 maart. Toneelavond Inst. voor Arb. ontw. in r.k. verenigings gebouw. Dinsdag 17 maart. Ledenvergadering Chr. Nat. School in verenigingsge bouw, Stationsstraat. FEUILLETON No. 29 door JOKE DE VALK Zo Dus u bent haar opvolgster ge worden bij meneer Dubois. Ze lachte. Ja. Nu bijna drie jaar geleden heb ik haar ingewerkt, toen ik vertrok. En na haar huwelijk nam ik haar taak weer over. Leuk he Inderdaad. Wat deed U intussen? Waarom ging u eigenlijk bij meneer Dubois weg Josien legde haar lepel neer en keek haar tafelbuurman recht in de ogen. Ik ging trouwen, meneer. Hij keek haar ontzet aan. Bent u getrouwd Geweest. Ik heb een kort, gelukkig huwelijk gehad. Mijn man is al een jaar dood, verongelukt. U bent we duwnaar, meneer Grobbe en ik we duwe. Hij keek haar enigszins verstoord in de ogen. Waarom hebt u dat niet in Lunteren gezegd Het was mijn speciaal verzoek, dat Hanneke ma voorstelde als juffrouw Derks. Het was nog niet zo lang ge leden en ik wilde toen niet, dat u wist, dat ik weduwe was. Ik ben nog zo jong, meneer Grobbe. Daarin hebt u gelijk. Maar nu1 iets anders. Mag ik u, na dit diner, uit nodigen met me ergens heen te gaan? Bioscoop of schouwburg bijvoorbeeld. Net wat u zelf wilt. Of een dancing, zoals in Arnhem verleden jaar, vulde Josien olijk aan. Hij schoot in een lach. Alsjeblieft niet, want dansen kan ik helemaal niet. Ik heb er nooit van gehouden. En ik evenmin. Goed, ik wil me vanavond een beetje amuseren. Twee eenzame mensen gaan samen aan de rol. Maar ik ben niet erg bioscoop- minded en de schouwburg is natuur lijk vanavond uitverkocht, evenals het concertgebouw. Laten we een eindje gaan toeren. Bijvoorbeeld naar Haar lem. Na afloop gaat u verder met uw wagen naar Delft en ik met de trein naar huis. O, maar ik breng u met de wagen weer terug. Onzin, dat is een mijl of zeven. Maar dat zien we dan wel weer. Ze reden naar Zandvoort en hoe wel de meimaand betrekkelijk zacht was en de dagen snel langer werden, bleek het toch te koud te zijn op het torras, zodat ze weer terugreden naar de stad, waar ze nog een uurtje zaten te luisteren naar een band in een ge zellige gelegenheid. Het was ruim elf uur, toen ze weer op straat stonden. Ik breng je naar huis, besliste hij en Josien vond het goed. Voor haar woning hield hij in de wagen even haar hand vast. Is de avond naaïr genoegen geweest, juf frouw Derks Ze knikte. Fijn. Ik heb niet zoveel in mijn leven en deze avond was een openbaring. Hartelijk dank voor alles, meneer Grobbe. Kunnen we het op een andere avond nog eens niet over doen Ze dacht even na. Waarom zou ze niet accepteren? Ze kon toch niet al tijd alleen blijven met haar hoeken en de radio? Overdag haar werk en daar na de lange, vervelende avonden. En Grobbe was een nette vent, dat stond bij voorbaat vast. Goed, knikte ze. Wat denkt u van zaterdag Hij was zo verheugd als een school jongen. Je. u maakt me werkelijk gelukkig, juffrouw Derks. Zeg maar Josien, hoor. Dat gejuf- frouw is zo officieel. Fijn, Josien. En noem mij dan Flip, als je die naam tenminste niet gek vindt. Welnee, juist leuk. Nou Flip, nog maals bedankt, en tot zaterdag dan. Dag, Josien. Hoe laat wil je me hebben Ze had het portier al half open en stond met één been buiten, toen ze zich omdraaide en hem nog eens aan keek. Een echte héér was hij in ieder geval. Hij had haar têrnaüwernoöcl aangeraakt. Niet eérls een poging ge daan om haar te zoenen. Ze trok haar been weer terug en pakte zijn hoofd tussen haar handen, waarna ze een zoen op zijn lippen drukte. Hier, Flip, dat heb je vanavond wel verdiend voor alles. So longKom maar om een uur of vier, als dat kan. - Prompt om vier uur ben ik er weer Slaap maar lekker. Joe. Nadat ze de deur geopend had, draaide ze zich nog eens om en zwaai de naar hém. Toen reed de auto weg, de donkere nacht ini 19 Mevrouw Dubois, geboren Hanneke Schbneveld, zat met haar man aan het ontbiji en pelde haar ei. Af en toe kéék ze even naar haar man, die verdiept scheen in het ochtendblad, maar ook keek hij zo nu en dan eens op en glimlachte naar zijn vrouw. Heb je het druk, vandaag vröeg ze. t Gaat. Twee zittingen vanmorgen en een civiele procedure vanmiddag. Maar er is veel kantoorwerk en nu Josien ook weer gaat vertrekken Hanneke keek haar man verwon derd aan. Gaat Josien vertrekken Daar weet ik niets van. Waarom? Wanneer O sorry, lieveling, ik ben helemaal vergeten te vertellen, Ze heeft me gis teravond gezegd, dat ze graag één mei wil vertrekken. Een mei Dat is dus over twee maanden. Waarom in 's hemelsnaam? Hebben jullie soms ruzie gehad Hij schoot in een gulle lach. Ruzie? Met Josien? Daar krijgt geen mens zuzie mee. Die heeft altijd al mijn nukken en luimen verdragen. Wat dat aangaat, 'was ze net zo'n juweel als ]ij- Nee, ze gaat hertrouwen. Als je me nouDaar heeft ze niets van verteld. Wacht eens., een paar weken geleden zei ze hier, dat ze een paar keer met die Grobbe uit Delft uit geweest was. Za had hem op een avond in de stad ontmoet. Maar ik heb er verder geen aandacht aan be steed. Is hij het soms Best mogelijk. Ik heb dat allemaal niet gevraagd. Ze lachte. Echt iets voor mannen. Enfin, vraag eens, of ze een avondje aanwipt, wil je Hij stond op. Het komt voor elkaar. Het beste zal zijn maar weer een ad vertentie te plaatsen. Dan krijg je dat vervelende solliciteren weer Geef mij de brieven maar die op je advertentie komen, dan zullen Josien

Weekblad voor Waddinxveen | 1959 | | pagina 5