Weekblad voor Waddinxveen B' Di SyiU$d van de week Moet er een nieuwe fiets zijn? GESLOTEN Ht&cd&c de Vrouw ROUWER aiqetnetit ^edettmeïg,adeüng, DINSDAG 24 MAART a.s. Gemeenteraadsvergadering van dinsdag 17 maart 1959 HAMEA £ente DE 1OTSSPMRBANK GESLOTEN Vrouwelijke beambte 716 rijdag 20 maart 1959 14e jaargang Adres redaktie en administratie Verschijnt elke vrijdag Bijdragen, verslagen, etc. Oranjelaan 30, Waddinxveen, Telef. 438 Abonnementsgeld per kwartaal f 1.— bij vooruitbetaling. Advertentieprijs 8 ct per m.m. Kontraktprijs op aanvraag. uiterlijk 's woensdagsavonds inzenden Prof. dr. L. J. M. Beel is zaterdag op paleis Huis ten Bosch door Konin gin Juliana verzocht als informateur op te treden. Onze Koningin heeft professor Beel verzocht, haar rapport uit te brengen „over de mogelijkhe den om te komen tot de formatie van een kabinet, dat zal mogen rekenen op een vruchtbare samenwerking met de volksvertegenwoordiging". Zaterdag was het op Huis ten Bosch een drukte van jewelste. Achtereen volgens verschenen er de fractievoor zitters der K.V.P., P. v. d. A., V.VD AR, CH, SGP en CPN alsmede de he ren Lankhorst, lijstaanvoerder der PSP en L. P. Laning van het Ger. Po litdek Verbond. Het advies van laatstgenoemde bleek evenwel overbodig, daar de heer La ning even na het verlaten van het pa leis moest vernemen, dat hij juist niet gekozen was. Als adviseur verscheen ook nog dr. W. Drees (minister van staat) Prof. Beel,, de informateur, is vol komen op de hoogte van alle urgente politieke problemen en kan nu alle mogelijkheden aftasten voor het sla gen van een nieuw regeringsprogram dan eerst even kijken bij KRAIJESTEIJN Vrijdag jongstleden hebben zich op de Kuipersdijk te Enschede enkele in cidenten voorgedaan, toen daar een deurwaarder verscheen voor de ont ruiming van het pension „Mina van Putten", gevestigd in een oud pak huis. De eigenaar van het pension was enige tijd geleden al op de hoogte ge steld van de plannen van de recht bank te Almelo. Hij had een en an der evenwel angstvallig verborgen gehouden voor zijn dertig gasten. Vrijdagmorgen echter verscheen zijn schoondochter op de slaapzaal om het nieuws mede te delen. Iedereen moest onmiddellijk het pand verlaten. Onder de mensen - baeest bejaarden - brak paniek uit. Allerlei inventaris werd naar buiten gesleept. De pensi onhouder wilde z'n gasten bij elkaar houden en liet vele kratten bier aan rukken. Een welkome drank naar la ter bleek, want de politie moest er aan te pas komen om de orde te her stellen. De pensiongasten sliepen op roesti ge bedden in vervallen hokken, die met krantenpapier waren behangen en waar de drankzucht hoogtij vierde. Enkele uren na de ontruiming wer den nog enkele bewoners dronken in de stad aangetroffen. Dé pensionhou der deelde desgevraagd nog made dat pdr week ongeveer veertienhonderd flesjes bier werden geconsumeerd. De dienst voor sociale zaken te Enschede heeft verzekerd, dat hij de verdere ontwikkeling van dit trieste geval nauwkeurig in het oog houdt. Acht leden van de gymnastiekver eniging in Ter Apelkanaal zijn naar bed gestuurd, in verband met tbc-be- smetting. Na het ontdekken van deze gevallen zijn alle leden der vereniging aan een onderzoek onderworpen. De gymnastieklessen!, die wejrden gege ven in het gymnastieklokaal van de openbare lagere school in Ter Apel kanaal zijn gestaakt. De school zelf is niet gesloten. Binnen korte tijd kunnen maatrege len worden verwacht, die het oproe- voor dè noodwacht (Bescherming Be- Pen van buitengewoon dienstplichtigen volking) mogelijk maken. Binnenkort zal de noodwachtplicht ingevoerd worden voor de tweede se rie van 16 gemeenten of streken in ons land Leeuwarden, Almelo, Hen gelo, Deventer, Enschede, Zutphen, DE COOP BOERENLEENBANK zal GOEDE VRIJDAG 27 maart a.s. en ZATERDAG 28 maart d.a.v. zijn. Het bestuur Nijmegen, Apeldoorn, Haarlem, Den Helder, de Zaanstreek, Delft, Breda, Dep Bosch, Venlo en de nieuwe Mijn streek. Vermoedelijk kan op korte termijn een aantal ontslagen bij Fokker vlieg tuigfabriek worden verwacht. Het uitblijven van orders op de Fokker Friendship is hiervan de oor zaak. De ondernemingsraad en de vakorganisaties zijn van deze gang van zaken op de hoogte gesteld. Men hoopt echter dat dit een tijdelijke maatregel zal zijn en tevens dat het aantal ontslagen beperkt zal kunnen blijven. De direktie van Fokker heeft zich in verbinding gesteld met de DAF fabrieken in Eindhoven, omdat er een kans zou zijn, dat er werknemers bij deze fabrieken werk zouden kunnen vinden. Ook zou woonruimte voor deze mensen gevonden kunnen wor den. EEN KIND KAN DE WAS DOEN Maar kunt u het ook? De huismoeders mogen onze indus trie wel dankbaar zijn, dat ze ons veel goede weefsels levert. Het doet er niet toe of dit wollen, katoenen, s(pun-rayon, enkalon, terlenka of mengweefsels zijn. Wat voor de Ne derlandse vrouw er het meest op aan komt is, ze moeten gemakkelijk was- en strijkbaar zijn en kreukherstellend. Om dit alles nu naar waarde te hou den, is het natuurlijk noodzakelijk dat deze stoffen ook goed behandeld wor den, voornamelijk de was; en daar naast natuurlijk ook het strijken. Dikwijls leveren de fabrikanten er wasvoorschriften bij, maar natuurlijk raken deze wel eens verloren. Een goede raad willen wij onze huisvrou wen niet onthouden. Vraag om deze voorschriften als u een dezer stoffen koopt, maar lees dan ook de gebruiks aanwijzingen, dan pas hebt u er het meeste profijt van. Wij willen hier eens in bet kort weergeven de algemeen geldende re gelen. Voor de niet wollen stoffen geldt over het algemeen; was in hand wtarm sop van zeep of synthetisch wasmiddel. Wring vooral niet, spoel goed, ja zeer goed na en hang het kledingstuk op, zoveel mogelijk in vorm gebracht. Over het wassen van nylon bestaat nog wel eens verschil van mening, het is in verband hiermede, dat wij hiervoor speciaal uw aandacht vragen. Allereerst dan het geregeld wassen van nylon. In de eerste plaats draag nylon niet te vuil, was geregeld in lauw sopje met wolwasmiddel om het aanhangende vuil snel, maar ook doel matig te kunnen verwijderen. Een wol wasmiddel is hiervoor bij uitstek ge schikt omdat dit het juiste middel bevat om bij lage temperatuur vol doende waskracht te hebben. Bent u op reis, of wilt u overhemd of ondergoed in een wastafel spoelen, dan bestaat er geen bezwaar tegen toiletzeep te gebruiken. Gekleurd nylon daarentegen en nylon waarop 3/t aète goede, iieïenMedinqzallen in Waddinxveen alleen Herencostuums Regenjassen Sportcolberts Pantalons een speciale eindbehandeling staat aan gegeven, moeten echter gewassen worden in lauw sop van niet alkali sche wolwasmiddel. Ook moet ge kleurde nylon niet samen gewassen worden met bont katoen b.v., dit in verband met de grote aantrekkings kracht van het nylonmateriaal voor de kleurstoffen, die door het katoenen goed kunnen afgeven (doorlopen). Vergeeld of vergrauwd Vele huisvrouwen klagen ook wel eens over grauw geworden nylon. In derdaad kunnen witte nylonartikelen op de duur naiging vertonen een gele of grauwe tint aan te nemen. Het is dan tijd geworden, de nylon wat ste viger aan te pakken, door het geven van een opknapbeurt. Dit kan als volgt geschieden. Wassen 15 tot 30 minuten bij een temperatuur van ongeveer 60°, gedurende welke tijd het materiaal voortdurend in be weging moet worden gehouden om te voorkomen, dat het goed kreukt. Ge bruikt u een wasmachine, dan is deze tijd 4 minuten. Let er goed op, dat vooral niet warm gecentrifugeerd mag worden. Na het spoelen kimt u gerust met koud wa ter centrifugeren. Gebruik een wol wasmiddel waarvan de werking even tueel versterkt kan worden door toe voeging van een beetje soda. Soda en bleekwater Hebt u verzuimd af en toe een op knapbeurt te geven, en is reeds een sterke vergrauwing opgetreden, dan moet nog driester worden opgetreden, n.l. inweken en wassen in een ruim sop bij 60° met huishoudzeep en een flinke handvol soda gedurende onge veer een uur. In hardnekkige geval len kan daarna nog een bleekwater- wolbehandeling worden gegeven in een emmer lauw water (40° C) van on geveer 10 liter, waaraan J liter bleek water is toegevoegd. Nu net zo lang bleken tot een gewenste helderheid is verkregen tot 2 uur). Het ge bleekte goed wordt daarna flink met water gespoeld en daarna minstens 15 minuten behandeld in een ruime hoeveelheid water, dat juist van de kook is, waaraan 1 lepel wolblank is toegevoegd. Hierna weer spoelen en eventueel nawassen met een wolwas middel dat hiervoor geschikt wit be vat (een half uur bij 60° C). Zo be handeld zult u veel genoegen hebben van uw nylon. der Coöp. Boerenleenbank te Waddinxveen zal gehouden worden op des avonds te ACHT UUR in hotel „DE UNIE" te Waddinxveen. Het Bestuur. Avondvaktekenschool opgeheven - Boskoop geen geschenk Een lekke zinker in de Gouwe De gemeenteraad kwam in openbare vergadering bijeen onder voorzitter schap van burgemeester C. A. van der Hooft- Wegens ziekte waren afwezig de beide wethouders, de heren Oudijk en Pille, alsmede de leden Ir. Vene- ma en Okkerse. De rekening van de gemeentelijke dienst voor sociale zaken over 1957 werd goedgekeurd oD een totaal be drag in ontvang en uitgaaf van 141.510,93, in welk bedrag is be grepen een subsidie van de gemeente van 120.483,13. Aan mej. Lansing werd eervol ontslag verleend als on derwijzeres aan de openbare lagere school A .terwijl tevens werden vast gesteld de uitgaven van het bijzonder onderwijs over het afgelopen vijfjarig tijdvak. Van het bestuur der bijzondere avondvaktekenschool was ingekomen een verzoek te verklaren, dat de be hoefte aan deze school in deze ge meente niet langer bestaat. Deze cur_ sus wordt nl. overgebracht naar de Chr. lagere technische school in Gou da. De meeste raadsleden waren met deze opheffing maar matig ingenomen omdat deze school in Waddinxveen toch wel in een behoefte voorzag. De voorzitter zeide, dat door deze con centratie nog beter onderwijs zou kunnen worden gegeven. De heer van Oosten (kvp) merkte op, dat deze school veel nuttig werk heeft verricht, waarvan niet alleen de jongelui, maar ook de plaatselijke bedrijven hebben geprofiteerd. Spr. achtte een woord van dank voor het verrichte werk niet misplaatst. Deze opmerking had de instemming van de gehele raad, waarna tot afgifte van de verklaring werd besloten. Zonder discussie of hoofdelijke stemming werd goedgekeurd een aan vrage van het bestuur der bijzondere Uloschool tot beschikbaar stelling van een bedrag van 13.039,62, voor de aanschaffing van meubilair enz. voor de nieuwe school en tot het aangaan van geldleningen tot een bedrag van 261.000,—, rente 4£%, koers 99,25% looptijd 30 jaren voor de consolidatie van vlottende schuld. Aan de orde was toen het voorstel van B. en W. tot beschikbaarstelling van een bedrag van 1303,— als bij drage aan een geschenk aan de ge meente Boskoop, ter gelegenheid van het 50-jarig bestaan van het water leidingbedrijf. De heer van Oosten (KVP) deelde namens de financiële commissie me de, dat tegen dit voorstel ernstige be zwaren bestonden. Het gaat hierom een cadeau van overheid naar over heid van grote importantie. Wat doet men in het zakenleven? Men gaat een attentie bewijzen, maar het hier ge vraagde bedrag gaat veel verder. De heer Kooijman (SGP) was van mening, dat het aanbieden van een dergelijk geschenk niet op de weg lag van het gemeentebestuur. Dit voor stel gaat alle proporties te buiten. De heer Ververs (Arb.) zeide het niet zo'n grote verdienste te vinden om gedurende 50 jaren water te le veren, als gevolg waarvan een derge lijk groot geschenk moest worden aangeboden. De voorzitter antwoordde dat ook het college van B. en W. van het be drag wel was geschrokken, maar op grond van de goede samenwerking tussen de beide gemeenten in het ver leden en de te verwachten nauwere samenwerking in de toekomst, werd tenslotte, zij het met enige schroom, besloten achter, het voorstel van ^e samenwerkende gemeenten te gaan staan. Het voorstel van B. en W. hierop in stemming gebracht werd met alge mene stemmen verworpen De voorzitter stelde toen aan de orde een voorstel tot het verlenen van een crediet van 25.000,voor de verdere afwerking van de sportvel den aan de Kanaaldijk. De heer Lips (Arb.) deelde mede dat de bouwcommissie zich met dit plan kon verenigen. Er is echter in de toekomst nog veel meer aan deze plannen te doen. Spr. vestigde de aan dacht op de ontworpen bruggen, die weinig fraai zijn, terwijl nog verschil lende andere voorzieningen moeten worden getroffen. In dit verband vestigde Mevr. van der Torren (WD) de aandacht op de tennisbanen, terwijl de heer van Eg- dom (Arb.) vroeg naar de muziektent. De voorzitter antwoordde er voor stander van te zijn alles tegelijk te behandelen en niet bij stukjes en beetjes met credietaanvragen te ko men. Ten aanzien van de tennisbanen be gint het te dagen en eerstdaags is van de zijde van de gemeentesecretaris meer nieuws over deze zaak voor de tennisliefhebberg te verwachten. Het gevraagde crediet werd daarop goedgekeurd. Een volgend belangrijk punt was de aanleg van twee zinkers voor gas en waterleiding door de Gouwe. Geneest ruwheid en schraalheid De voorzitter deelde mede, dat de waterzinker lek is, waaromtrent in een vorige vergadering reeds medede lingen waren gedaan, maar dat de toe stand intussen dermate verergerd is, dat par dag 500 m3 water verloren gaat. De uitvoering van de werkzaam heden, die een bedag vragen van ruim 50.000,zal 6 weken duren, zodat voor dien nog een voorlopige De zachte winter is voorbij, We vonden reeds het eerst kievitsei, De lente ia gekomen; De dikke trui ging in de kast En buiten wordt je al verrast Met knoppen aan de bomen. 't Is morgen 21 maart, Ondanks de dikke katerstaart Met vele nachtconcerten Het prille voorjaar breekt zich baan De zomer komt er achteraan En wenkt reeds uit de verte. Een beetje man voorkomt getob, Ruimt vast zijn eigen rommel op Die hij nog wil bewaren, Want hij ziet best dat in zijn vrouw Bij flarden lente-hemelsblauw De onrust is gevaren. Hoe rept ze zich met glazig oog, De arm ontbloot tot elleboog, Op afgetrapte sloffen; O, deze tijd is zo subtiel, Eén woordje kan de vrouwenziel Als h-bom doen ontploffen. Hoewel de domme man niets ziet Zij spaart het vuil en stofnest niet, De boel zal weer kraakhelder; Kijkt haar gezin naar de t.v., Zij doet des avonds niet meer mee Maar reept nog in de kelder Ging ze te werk naar haar gemoed Dan werden wij heel kort en goed Een week of twee verbannen; Al kunnen wij wat futselen En soms wel aardig knutselen Wfi blijven toch maar mannen. Jaap Mjjderwijk maatregel moet worden getroffen door het leggen van een plastic noodbuis, waarvan de kosten 1600,— zullen bedragen. De heer Ververs (Arb.) zeide van de situatie geschrokken te zijn, omdat bfijkens de verslagen van de bedrij ven de waterverliezen betrekkelijk ge ring waren. Als lid van de bedrijven- commissie wil spr. dan ook alle ver antwoordelijkheid voor dit gebeuren verre van zich schuiven. De heer Kooijman (SGP) deelde mede, dat steeds scherpe controle op de lekverliezen is uitgeoefend en dat deze ook tot een minimum werden beperkt. De lekke zinker is een on voorziene gebeurtenis, waaraan nie mand iets kan doen. De voorzitter merkte op, dat de laatste maanden de lekverliezen on rustbarend toenamen. Alles is gedaan het euvel op te sporen, waarbij nie mand eerst aan de zinker heeft ge dacht. Toen alle nasporingen vruch teloos bleven is tenslotte de aandacht op de zinker gevallen. Men kan ook niet verwachten, dat zo'n zinker van tijd tot tfid wordt opgehaald om te zien of deze aan slijtage onderhevig is. De heer Lips (Arb.) zeide, dat het hier eigenlijk gaat om een normale vervanging wegens slijtage, waarop niemand nog had gerekend. Spr. vroeg of het niet beter was de zinker ten te Waddinxveen Kanaalstraat 9 voor het publiek op GOEDE VRIJDAG EN ZATERDAG VOOR PASEN noorden van de hefbrug te hetgeen door de voorzitter werd af geraden. De heer Noordam (AR) vroeg of niet een goedkopere oplossing was te krijgen. De heer van Oosten (KVP) wilde als enigszins deskundige terzake de door de inschrijvers genoemde bedra gen niet in twijfel trekken. Het is een DE NUTSSPAARBANK te GOUDA Oosthaven 12 - Opgericht 1857 - Telefoon 5243 ▼raagt voor DIRECT een flinke Aanmelden schriftelijk of mondeling bij de directie: Oosthaven 12.

Weekblad voor Waddinxveen | 1959 | | pagina 1