Weekblad voor Waddinxveen PAASZANGAVOND B NUTSSPAARBANK Moede c de Vrouw hedenavond Z)e SpUget van de week 'J ROU WER Rentevergoeding: 3 °l Moet er een nieuwe fiets zijn? Kabinet deA yicMen KINDEREN STERVEN OP STRAAT in de Ned. Herv. Kerk alhier No. 718 vrijdag 3 april 1959 14e jaargang Adres redaktle en administratie Oranjelaan 30, Waddinxveen, Telef. 438 Verschijnt elke vrijdag Abonnementsgeld per kwartaal f 1.— bij vooruitbetaling. Advertentieprijs 8 ct per m.m. Kontraktprijs op aanvraag. Bijdragen, verslagen, etc. uiterlijk 's woensdagsavonds inzenden De Paasdagen vielen vroeg dit jaar. Maar omdat vooral de buitenlanders reeds tijdig hun plannen moeten ma ken en dikwijls op goede vrijdag de grenzen al overtrekken, is het verloop onder de toeristen nooit bijzonder groot. Hoewel het dus op pasen 1959 in Nederland vrij koud en op de twee de dag bepaald guur was, mochten de V.V.V.'s en hoteliers ook nu beslist niet klagen. In de meeste grote steden waren de hotelbedden alle bezet, ja meer dan dat, zelfs de provincie kwam in trek. Ook thans was heit aantal Duitsers weer opmerkelijk groot. Zij zochten echter dit maal him vertier niet al leen in Amsterdam, maar ook in Arn hem. Twente, de Achterhoek en Gro ningen. De laatste stad zag ook veel Skandinaviërs binnen zijn poorten. Het zuiden werd uiteraard weer vooral door Belgen en Fransen bezocht, ter wijl elders in het land. dit jaar meer Engelsen dan anders werden gesigna leerd. Er vielen reeds heel wat vroege voorjaarsbloemen te bewonderen, ter wijl de Keukenhof als vanouds als trekpleister fungeerde. Naar schatting werd ons land door ongeveer 300.000 buitenlanders bezocht, terwijl de tien de Keukenhof 35.000 gasten telde. Nadat prof. Beel zijn tiendaagse in formatie-veldtocht ten einde had ge bracht, heeft hij aan h.m. de konin gin op Huis ten Bosch verslag uitge bracht van zijn bevindingen. De in formateur zeulde een dossier met zich mee, dat wel twee handbreedtes dik was en waar de aan te wijaen for mateur dus beide paasdagen en -nach ten wel zoet mee kon zijn. Nog dezelfde dag ontving hare ma jesteit prof. dr. J. M. R. van den Brink, indertijd minister vein econo mische zaken en aangesloten bij de K.V.P., ten paleize. Al spoedig werd echter bekend, dat prof. van den Brink aan de koningin verzocht had, om persoonlijke redenen te mogen be danken voor een formatie-opdracht. Het werd duidelijk, dat als forma teur vooralsnog een roomskatholiekë met niet aT te nauwe bindingen aan de K.V.P. werd gezocht. Geheel vol gens de verwachting is daarom na het verzoek aan prof. Van den Brink een formatie-opdracht gegeven aan prof. dr. J. E. de Quay, commissaris der koningin in Noord-Brabant. De op dracht luidteen kabinet te vormen, zal kunnen rekenen op een vrucht bare samenwerking met de Staten- Generaal. Prof. de Quay, die eerst de door prof. Beel verzamelde gegevens heeft moeten bestuderen, is daarna begon nen met het opstellen van een rege ringsprogram. De formateur, die aan h.m. de koningin heeft verzocht de op dracht in beraad te mogen houden, denkt ongeveer twee weken nodig te otle. qoede üeAenMedincftui&en in Waddinxveen alleen Herencostuums Regenjassen Sportcolberts Pantalons hebben voor hij kan beoordelen of een slagen van zijn pogingen mogelijk zal zijn Werkgevers en werknemers in de metaalindustrie zijn het in beginsel eens geworden over een geleidelijke ondernemingsgewijze verkorting van de arbeidstijd. Mits vergunning hier toe wordt verleend, zal per 1 januari I960 worden begonnen met een werk- tijdverkorting van ten hoogste 1 uur Per week op zijn vroegst na een half jaar eventueel uit te breiden met meer uren. Maar om de werktijd te kunnen verkorten, moet er eerst werk zijn. En daar ontbreekt het met name in het Boorden van ons land nog al eens tan. &e ^bestuurscommissie „Noorden des iands", waar de drie noordelijke pro- vmciebesturen in samenwerken heeft zich beraden over de ontwikkeling van de werkgelegenheid in dat gebied Om in de jaren tussen 1960 en 1980 daar een volledige werkgelegenheid te kunnen verkrijgen, acht de commissie een bedrag van niet minder dan 18,7 miljard gulden noodzakelijk als in vestering. De helft van dit bedrag zal direkt op de werkgelegenheid moeten worden gericht'en de overheid zal on geveer de helft van de totale investe ring voor haar rekening moeten ne men. De betrekkingen tussen ons land en de oosterburen zijn niet altijd en in elk opzicht even geslaagd te noemen, maar dit neemt niet weg, dat Duits land ook in 1958 weer onze beste klant was. Dit blijkt uit het overzicht van de Nederlands-Duitse Kamer van Koophandel. Wij voerden voor een waarde van 2320 miljoen uit naar west-Duitsland (in 1957 voor f 2172 miljoen), terwijl de invóer een waar de vertegenwoordigde van 2682 mil joen. 19 Procent van de totale Nederland se export ging in 1958 naar Duitsland (in 1957 18,4 °/o). Daarmee was Duits land onze beste klant. Maar ander zijds waren wij ook met een aandeel van*8°/o in de totale Duitse export de beste klant van Duitsland. Als leverancier aan de bondsrepu bliek werden slechts wij overtroffen door de Ver. Staten met 13.^/o (Ne derland 8°/o)In elk geval is er nog een aanzienlijke vooruitgang in het handelsverkeer te bespeuren. In en bij de houtrusthallen te Den Haag is door de A.N.W.B. de 7e ten toonstelling Goed Kamp geopend, met een keur van tenten en ander kam- peermateriaal. En het Leger des Heils organiseer de op tweede paasdag in Utrecht de nationale jeugdjubeldag, waar duizen den jongeren uit het hele land bij— elkaar kwamen. Od de Rijksweg tussen Den Bosch en Eindhoven is de afgelopen week een vreselijk ongeluk gebeurd. Het ongeluk ontstond bij een kruispunt van de weg naar Leerdam. Bij een vrachtauto sprong plotseling een band waardoor de auto naar de linkerkant van de weg gleed. Eenzelfde auto uit de andere richting botste er tegen op, waardoor beide chauffeurs en een jongen, uit Moerkapelle die met een hunner meereed om het leven kwa men. Op een school in Alkmaar heeft men TBC geconstateerd. 12 gevallen heeft men inmiddels kunnen ontdek ken. Zes hunner zijn in een sanato rium opgenomen. Door de spoedige ontdekking zijn de gevallen niet van ernstige aard. Met ingang van 1 april zijn de prij zen van cokes én briketten 4 a 5 gulden per ton verlaagd. Dit bete kent voor de huisbrandsoorten een prijsdaling van 5 a 7 cent. TE WADDINXVEEN Kanaalstraat 9 - Telel. 668 - Giro 458622 Geopend ELKE WERKDAG van 9 tot 1 uur en van 2.30 tot 4 uur. des ZATERDAG's van 9 tot 1 uur. 3 |o Geen rentegevend maximum. HET HUISHOUD ONDERWIJS IN ONZE DAGEN Het behoeft eigenlijk nauwelijks meer te worden betoogd dat het huis- houdonderwijs als een onmisbare scha kei in de opvoeding van het meisje in onze tijd wordt en moet worden gezien. Niet alleen in de kringen van ons onderwijs is men daarvan over tuigd, doch het is, zeer terecht een algemene opvatting geworden. Dit mo ge in eerste instantie blijken uit het feit dat de overheid steeds meer, een ruimer subsidie geeft, waardoor dus ook de Goudse Huishoudschool in staat wordt gesteld meer te doen voor baar leerlingen, zonder hiervoor steeds aan de ouders vergoeding van de kos ten te moeten vragen. De, ook hier in Gouda en omstre ken, heersende mening dat huishóud- onderwijs duur onderwijs zou zijn, is een onjuist begrip geworden, door de reeds eerder genoemde grotere finan ciële tegemoetkoming van Overheids wege. Bovendien kan eventueel een studietoelage worden verstrekt. Een tweede zeer belangrijke factor iis dat het huishoudonderwijs, zoals dat alleen op speciale Nijverheidsscho len wordt gegeven, zeer vele mogelijk heden biedt om daarop voort te bou wen in de vorm van vervolg oplei dingen. Het behoeft dus geen eind on derwijs te zijn, de leerlingen kunnen, indien dat gewenst wordt, zich nog verder bekwamen. Dit is het essen- tiele verschil met-het VGLO, dat uit sluitend eind onderwijs is en dus geen perspectieven in bovengenoemde zin biedt. Wanneer wij het bovenstaande toe passen op de mogelijkheden die de Goudse huishoudschool biedt, dan is daar in de eerste plaats de Primaire opleiding, na 6 klassen lagere school. Met dit diploma kan een meisje wor den toegelaten tot de één jarige As sistente in de huishouding opleiding, die haar weer de gelegenheid geeft het diploma kinderverzorgster te ver werven-, na één jaar. De opleiding tot assistente in de huishouding staat ook open voor de meisjes die twee jaren M.Uii.O. ach ter de rug hebben. Voor hen duurt deze opleiding twee jaren, waarna zij ook toegang hebben tot de kinderver zorgsters opleiding, duur 1 jaar. Meisjes die in het bezit zijn van het diploma vormingsklasse (een oplei ding die dit jaar nog niét aan de Goudse huishoudschool is verbonden) mogen eveneens worden toegelaten tot de opleiding voor kinderverzorgster. Een andere mogelijkheid die de Goudse huishoudschool biedt is de op leiding tot leerling verkoopster Meis jes die de primaire opleiding met goed gevolg hebben doorlopen, kun nen aan deze opleiding deelnemen. Het zou te ver voeren al deze op leidingen hier nader uit een te zetten De advertentie elders in dit blad geeft u een overzicht van de vakken die worden gegeven. Nog uitgebrel- die op 23 april zal worden gehouden, der vindt u alles op de openbare les Tevens kunt u dan zien en meema ken wat er nog meer plaats vindt in die huishoudschool aan het Jan van Renesseplein. Ook voor alle meisjes die overdag bezet zijn door hun werkzaamheden on kantoor in de winkel in de fabriek in een huishouding enz. énz. voor alle werkende meisjes dus bestaat de mo gelijkheid om zich te bekwamen voor hun taak in de toekomst Een waardevolle vrouw worden het zij dat zij in het huwelijksbootje stap pen hetzij dat zij ongehuwd blijven. Hiervoor zorgen de bekende Stich tingen De Mater Amadilisschool (geeft haar cursussen op Rooms Katholieke grondslag); en De Zonnebloem (geeft haar lessen vanuit een algemene levenshouding). Bik van deze instituten telt thans ongeveer 150 cursisten. In de avond uren ontvangen de meisjes lessen in koken, naaien, opvoedkunde kinder verzorging enz. Al deze lessen worden in gezellig groepsverband gegeven, zo dat van een school idee geen sprake is. Naast deze lessen bieden de Stich tingen ook nog hun cultureel ontspan nings-programma, zodat het voor komt dat bv. een opéra bezocht wordt diverse excursies plaats vinden, toch ten per autobus ondernomen worden enz. dikwijls in de zomermaanden. Gedurende 3 jaar, tijdens de win termaanden, bekwamen de meisjes zich 2 avonden per week, terwijl de onkosten, zeggen en schrijven 1. per week wel door niemand een be zwaar gevonden wordt. Een uitgebreide staf van leidsters en docenten staan zo steeds klaar om de meisjes, naast hun drukke werk zaamheden overdag, te helpen op hun weg naar de volwassenheid, opdat zij berekend zullen zijn op hun toekoms tige taak in maatschappij en huisge zin. Moge dit voor U een aansporing zijn om ook eens nader met dit werk ken nis te maken en de huishoudschool op donderdag 23 april a.s. in de avond uren te gaan bezoeken. dan eerst even kijken KRAIJESTEIJN Er wordt gehoopt, er wordt gegist in 't politieke leven; het kabinet wordt nu beslist of hoop wordt opgegeven. Eerst heeft een Beel geinformeerd, ontvangen en geconfereerd, deskundig en bedreven. De Hollander is democraat, die staat op al zijn rechten een informateur van groot formaat moet het geschil beslechten; Hoe hoopvol is dus het verschiet De Quay is heus de kwaaiste niet om breuken weer te hechten. Men doktert aan het kabinet, er wordt een schets getekend, op forse lijnen wordt gelet, de grootste ruimte kwekend; Een lade zus, een pootje zo, maar alles op beschaafd niveau en de praktijk berekend. Het moeilijkst zijn de soorten hout van beukenboom tot linde; de meubelmaker, die het bouwt, dient daar iets op te vinden; Hij moet het groot verschil in kleur, van kwast en nerf en zelfs van geur maar met elkaar verbinden. Want rood wil als het moet met zwart doch grijs kan rood niet luchten; maar geel-wit is voor grijs benard en weet ook zwart te duchten; Zo wordt ons nieuwe kabinet, als 't in elkander wordt gezet een kabinet der zuchten Jaap Mijderwijk Verkeersopvoeding dient reeds bij de kleuters te beginnen Bekijken wij de ongevallen statis tieken, dan zien we dat die na de laat ste oorlog een verschrikkelijke stijging te zien geven. Waren er in 1932 ruim 40.000 verkeersongevallen, waarvan ruim 10.000 met persoonlijke ongeluk ken, de laatste jaren waren het om streeks 130.000 verkeersongevallen met omstreeks 35.000 persoonlijke onge lukken, waarbij ongeveer 2000 mensen de dood vonden en niet minder dan 37.000 personen gewond werden, waar van velen voor hun leven invalieden bleven. Het aantal kinderen, dat hierbij be trokken was, bedroeg omsteeks 20 van de slachtoffers, een belangrijk deel dus en extra droevig, omdat hier kinderen betreft die veelal onvoldoen de zijn opgevoed in het verkeer en speels van aard de dupe werden van de verkeersmoloch. Volgens deskundigen, die wij hier over om inlichtingen verzochten, is het juist het opkomend geslacht, dat in onze moderne tijd met zijn inten sieve verkeer grote risico's loopt. Het kind toch moet zijn speelsheid kun nen uitleven, het heeft daartoe ruim te en terrein nodig en vooral in de grote steden vindt het dat op straat. De dood loert op de weg. Maar de straat is tevens een gevaar lijke plaats waar de dood loert. Op gaand in hun spel zien de kinderen niets meer. Zij wanen zich met hun vriendjes of vriendinnen alleen en hebben dikwijls geen notie meer van het verschil tussen trottoir en rijweg, laat staan van aandachtig uitkijken bij het verlaten van het een en het- betreden van de ander. Dit heeft tot gevolg, dat Op deze manier veel min derjarigen het slachtoffer worden van het verkeer. Onze overheid heeft dit wel inge zien en begrepen, dat zij de jeugd nu eenmaal een plaats moet geven waar zij ongestoord kan spelen. In verschil lende grote steden is het gemeentebe stuur daarom overgegaan tot het in richten van speciale speelterreinen, jai, het heeft zelfs bepaalde wegen verboden verklaard voor het verkeer en daar kunnen de kinderen naar har telust hun spelletjes bedrijven, rol schaatsen enz. Aan dit alles kleeft echter nog een moeilijkheid. Het zijn voor een groot deel oudere kinderen die deze speel- gelegenheden opzoeken, want velen moeten hiertoe hun buurt verlaten en de ouders durven de kleintjes daar niet heen te sturen. Zo blijven toch veel kinderen in de straat spelen met alle risico's van dien. De scholen. Veel kinderen worden en werden het slachtoffer van het verkeer op de weg van en naar school, vooral wan neer zij zeer drukke verkeerswegen moeten oversteken. Dat oversteken geschiedt dikwijls ongeorganiseerd en hier en daar schiet dan zo'n kind naar de overkant, soms met noodlot tig gevolg. Om een en ander in betere banen te leiden, begon men reeds in de twin tiger jaren met verkeerslessen op en- kele scholen, maar dat was alles vrij willig, het onderwijzend personeel kon hiertoe niet verplicht worden. Aanvankelijk was dit verkeerson- deswijs op de scholen een voorzichtig peoberen, maar het wierp toch resul taten af. Politie en Verbond voor Vei lig Verkeer deden hun uiterste best. Toen de ongevallencijfers van kinde ren hoger stegen, won het inzicht veld dat er iets gedaan moest worden. Verkeerb rigades Het was Amsterdam, dat als eerste het Amerikaanse idee navolgde om verkeerspatrouilles van schoolkinde ren in te stellen. Een aantal leerlin gen van de zesde klassen werd door de politie opgeleid, om schoolkinde ren te helpen bij het georganiseerd oversteken van drukke verkeerswegen Dat waren de eerste verkeersbriga- diertjes. Er waren diverse stemmen, die meenden dat aan kinderen niet zo'n verantwoordelijke taak mocht worden opgedragen, maar in de prak tijk bleek het allemaal perfekt te gaan Gesteund door politie en onderwijzend personeel kweten de brigadiertjes zich voortreffelijk van hun taak. Keurig geordend 'brachten zij hun tientallen schoolkameraadjes over de drukke wegen en het ongevallencijfer daalde. Tegelijk hiermee werd 't verkeers- onderwijs op de scholen geïntensiveerd Met ingang van 1 januari 1959 werd het zelfs verplicht gesteld door de o- verheid en wij mogen van al deze in spanningen redelijke resultaten ver wachten. Aangezien de politie geen onder wijsbevoegdheid heeft, leidt deze in stantie de leraren van kweekscholen op, die op hun beurt de aanstaande onderwijzers en onderwijzeressen on derrichten. Deze brengen hun kennis dan weer op de leerlingen over. Een moeilijk punt blijft echter het kleine kind, dat de lagere school nog niet bezoekt, de zogenaamde kleuter- Dit kind is aangewezen op de wijze lessen van de ouders, voor zover die zich van hun taak kwijten. Daarom zijn er al plannen om ook op de kleu terschool het verkeersonderwijs in te voeren, al zal dit op een geheel an dere manier moeten gebeuren dan' op de lagere scholen. V erkeersopvoeding. Wanneer wij de gedragingen van het verkeer gadeslaan en de ongeval lencijfers bestuderen, komen we tot de konclusie, dat de verkeersopvoe ding eigenlijk al in de wieg moet be ginnen. Zo gauw de kleuter zich op 'iewerkendenFeike Asma; Vox Jubilans; Knapen- en Meisjeskoor. Aanvang 7.30 uur deuren open 7 uur Toegang Vrij,

Weekblad voor Waddinxveen | 1959 | | pagina 5