heemskeu Pietje Ptuti en. jantje, (jappe. NIEUWS uü to KRAAMVERZORGSTER De man (en de vrouw) maakt de zaak Heren costuums 129,00 135,00 149,00 155,00 A. BROUWER de openbare weg gaat begeven, moe ten hem op de een of andere manier de grondbeginselen van het verkeer tegen de eigende gevaren kunnen worden bijgebracht, wil het kind zich bescheiwien Ouders die him kinderen zonder enige verkeersopvoeding op de open bare weg loslaten (en dat zijn er nog velen) plegen een misdaad ten opzich te van hun kinderen en ten opzichte van andere weggebruikers, want zij moeten niet vergeten, dat het ook dan kan gebeuren dat hun kind de dans ontspringt, maar dat anderen het slachtoffer worden van dfe onopget- voede gedragingen van het kind.i Deskundigen zijn het er ook allen over eens, dat wij niet mogen ver wachten, dat ov :rheid, onderwijzend personeel en politie alleen deze zware taak kunnen volbrengen. Op de ou ders rust in eerste instantie een zeer zware plicht, om juist de voor de eerstgenoemde instanties ongtrijpbare kleuter de grondbeginselen van het verkeer bij te brengen. Wanneer de jeugd van het begin af zijn gedragingen in het verkeer leert beheersen, zullen er ongetwijfeld min der ongelukken gebeuren, terwijl de ze gang van zak°n tot gevolg zal heb ben, dat wanneer dit systeem wordt voortgezet en de kleintjes eenmaal groot en ouder geworden zijn, ver keersongelukken tot 'n minimum zul len zijn teruggebracht, zeker wanneer van overheidszijde steeds alles zal wor den gedaan om de verkeersveiligheid in alle opzichten te dienen. Verkeersveiligheid is een zaak van DE WERELDREIS VAN 1. Pietje Pluis en Jantje Joppe waren dikke vrinden. Ze zaten op school in dezelfde klas en waren allebei ongeveer even oud. Pietje droeg altijd een baskische muts, door de jongens op school oneerbiedig „alpen petje" genoemd, terwijl Jantje nooit anders gezien werd dan met een strooien hoedje, waarop als versiering een haneveer prijkte. 2. Op zekere woensdagmiddag haalde Pietje z'n vriend je af om in de wei te gaan vliegeren. Op z'n rug droeg hij 'n reuzenvlieger, die hij samen met zijn vader ge maakt had. Het was werkelijk een pracht exemplaar, met een gezicht er op geschilderd. Maar dat kun je op het plaatje niet zien, daar het aan de andere kant zit. iedere weggebruiker Spelen op de openbare weg brengt ongelukken mee. Verkeersbrigadiertjes, de beschermers van dz schoolgaande jeugd. DE HEER KWAAK OVERLEDEN. Na een ernstige ongesteldheid is te 's-Gravenhage in de ouderdom van 54 jaar overleden onze oud-plaatsgenoot, de heer G. M. G. Kwaak, procuratie houder van de Consumptie Melk Cen trale en in brede kringen een beken de persoonlijkheid. De overledene werd 6 februari 1905 alhier geboren en was eerst als boek houder werkzaam bij de AVM en daarna tal van jaren als procuratie houder bij de CMC. Hij had zitting in het instituut voor landbouwcoöpe ratie in Zuid-Holland en heeft alom in den lande voor allerlei boerenor- ganisaties spreekbeurten vervuld. De heer Kwaak vervulde nog tal van functies op allerlei gebied in zijn woonplaats. Zijn stoffelijk overschot is donderdagmiddag in het familiegraf op Nieuw Eik en Duinen te 's-Gra- venhage bijgezet. CHR. AVONDVAKTEKENSCHOOL SLOOT CURSUS AF. De Chr. Avondvaktekenschool heeft donderdagavond de cursus 1958-1959 afgesloten. Dit gebeurde in een bij zondere bijeenkomst in het Geref. vereniging gebouw, waar met direc teur en leraren aanwezig waren de commissie van beheer, de heer A. Mulder. De heer Mulder merkte op, dat de berichten over opheffing van de chr. Avondvak 'ekenschool naar aanleiding van de behandeling van een desbe treffend besluit in de gemeenteraad nog al wat misverstand veroorzaakt Dorpsstraat 33 - Telefoon 418 blijken te hebben. Spr. ging de ge schiedenis van de totstandkoming van de Chr. Technische school te Gouda na en de rol die de Chr. Avondvak tekenschool hierbij. De heer Mulder deelde mede, dat destijds het gentlemans agreement is gemaakt dat de Waddinxveense avondvaktekenschool na de tot stand- koming van de Goudse Chr. Techni sche school in de laatste school opge lost zou worden. Dit kan alleen maar een Voordeel betekenen, want al zou er in 1960 te Gouda nog geen nieuwe Chr. Techn. school zijn toch is de ou tillage aanmerkelijk beter. Hoewel thans verzocht wordt de tekenschool per 1 oktober 1960 over te plaatsen naar Gouda is het nog in het geheel niet zeker dat dit doorgang zal kun nen vinden. In het tweede deel van de bijeen komst werden door de directeur van de Chr. Technische school te Gouda, de heer Dijkshoorn, vertoond een film over de oliewinning in Nederland en Afrika. De direoteur van de school, de heer W. J. A. Ming maakte in deze bijeenkomst de resultaten van de cursus bekend. COOP. BOERENLEENBANK. In de afgelopen maand werd bij de Spaarbank van de Coöperatieve Boe renleenbank ingelegd 216'.649,43 en terugbetaald 170.163,49. BEJAARDENMIDDAG. De eerstvolgende bijeenkomst van de bejaarden wordt gehouden op dins dagmiddag 7 april a.s. in het Ned. Herv. Wijkgebouw aan de Esdoorn laan. WETHOUDER OUDIJK TEN GRAVE GEDRAGEN. Vrijdagmiddag vond op de algeme ne begraafplaats de ter aardebestelling plaats van het stoffelijk overschot van de heer A. Oudjjk, in leven wethou der en loco-burgemeester. De belang stelling was zowel op de begraafplaats als voor de tevoren rouwdienst zeer groot. Tegenwoordig waren o.a. bur gemeester C. A. van der Hooft, wet houder S. Pille, de gemeente-secreta ris H. Jenné, de leden van de raad, uitgezonder de heren Okkerse en Ve- nema, welke wegens ziekte verhin derd waren; wethouder mr. dr. F. F. Taat met de gemeentesecretaris W. Trapman van de gemeente Boskoop, hoofden van dienst en leden van het gemeenitepersoneel en bestuursleden van vele organisaties en verenigingen, waarin de heer Oudijk zitting had. D e rouwdienst werd gehouden in het Geref. verenigingsgebouw. Voor ganger in deze dienst was Ds. E. H. Kalkman, plaatselijk Ned. Herv. pred. Deze koos als tekst 2 Cor. 5 5. Nadat de rouwdienst besloten was met dankgebed, het zingen van Ge zang 300 A 1 en 2 en de zegenbede, werd het woord gevoerd door de heer N. B. T. van der Ploeg, namens de vereniging van handelaren in tuin en bloemzaden, die de heer Oudijk kenschetste als een eerlijk en oprecht zakenman, die voor zijn levensover tuiging durfde uitkomen. Burgemeester C. A. van der Hooft, sprekende namens het gemeentebe stuur, de raad en. het personeel van de gemeente wees er op dat wethou der Oudijk ook in de omtrek een ge ziene figuur was, getuige de aanwe zigheid van gemeentebestuurders van Boskoop. De burgemeester noemde wethouder Oudijk een geboren regeer der en dankbaarheid voor hetgeen God in hem geschonken heeft moet thans de boventoon hebben, aldus spr. De heer K. van der Torren, voor zitter van de Coop. Boerenleenbank, memoreerde de verdiensten van de overledene als bestuurslid en 2e voor zitter van de bank vanaf 1936. Voor al als deskundige in tuinbouwzaken had de heer Oudijk hier een gezag hebbende stem. Verder bracht deze spreker de gevoelens van deelneming over van het Hoogheemraadschap Rijnland, waarvan de heer Oudijk Hoofd-ingeland was. De oud-burgemeester A. Warnaar Jz., merkte od dat God in de heer Oudijk meer heeft gegeven dan men zou mogen verwachten. De heer Jac. van Steijn voerde nog het woord namens de C.H.-kiesver eniging en de heer Kwaak namens het personeel van de zaadhandel fa Gebr. Oudijk en de n.v. Kwekerij -Nieuw Leven. Met enkele welgekozen woor den dankte de zoon van de overlede ne, de heer A. Oudijk jr. voor de ge sproken woorden en het ondervonden medeleven. Verder waren in het verenigingsge bouw nog aanwezig burgemeester J. C. Vogelaar van Nieuwerkerk aan den IJssel en de heer Smit te Boskoop, welke de kamerkieskring Gouda van de C.H.U. vertegenwoordigden en af gevaardigden van de Kring Gouda van de Coop. Boerenleenbanken. Nadat de aanwezigen langs de baar gedefileerd hadden werd de lange begrafenisstoet opgesteld. Nadat op de de algemene begraafplaats het stoffe lijk overschot in het familiegraf was neergelaten en vele bloemstukken op de groeve gelegd waren, las Ds Kalk man enkele schriftgedeelten en bad het „Onze Vader". (Vervolg tweede blad.) Het Groene Kruis Kraamcentrum „GOUWE-LEK-IJSSEL' Regentesseplantsoen 26 GOUDA Telefoon 01820—5151 15 mei a.*. begint een nieuwe cursus voor opleiding tot (RIJKSDIPLOMA) Inlichtingen worden gaarne verstrekt dagelijks van 9 tot l'JL uur en van 2 tot 5 uur. Een eigen zaak beginnen In vorige artikelen is de werk zaamheid besproken van het Algemeen Waarborgfonds voor de Middenstand, dat kredieten verschaft aan zakenmensen, die een eigen bedrijf willen begin nen. Het object wordt dan van al le kanten zakelijk bekeken. Maar ook de persoonlijkheid van de aanvrager speelt een grote rol en kan de doorslag geven bij het al of niet verle nen van een krediet. Onlangs waren een paar dames in gesprek over htm leveranciers en een der dames hield een nogal propagan distisch betoog voor een bepaalde zaak, die zo goedkoop en zo voorde lig was. Waarom koop jij daar ook niet vroeg zij haar gastvrouw met die nei ging tot het maken van bekeerlingen, die sommige vrouwen zo eigen is. Ik ben best tevreden, zei de ander, in de zaak waar ik koot» word ik al jaren zo prettig bediend, en ze zijn zo actief en zo flinknee, daar loop ik niet weg. Niet alleen bij de klant is het niet uitsluitend het zakelijke element, dat de doorslag geeft; ook het Algemeen Waarborgfonds voor de Middenstand kijkt, bij de behandeling van een ere- dietaanvrage zijn mensen aan. Niet slechts het diploma. Er worden tegenwoordig allerlei di ploma's vereist, maar zelfs voorzien van alle bewijzen van vakbekwaam heid is men nog niet immer een goed zakenmanzomin als de leerling, die altijd de hoogste cijfers heeft, het al tijd ver brengt in de maatschappij. De persoonlijkheid speelt hierbij een grote rol. Iedereen weet wel dat het pad van de middenstander niet over rozen gaat En wanneer het hem goed begint te gaan, wanneer hij een bloeiende zaak heeft opgebouwd dan is daarvoor ge sabbeld en heeft de man, en in de meeste gevallen ook en vooral de vrouw, zich heel wat vreugde» en ge makken moeten ontzeggen, zich heel wat offers moeten getroosten voor het zover was. Vooral wanneer men begint, hetzij in een nieuwe zaak, in een nieuwe wijk of in een bestaand bedrijf, moe ten alle zeilen worden bijgezet. En dan nog heeft men zijn eigen lot niet in de hand. Er kan van alles gebeurenziekte, onverwachte en fel le concurrentie, een depressie, veran derende behoefte bij het kopend pu bliek. en/hoe vangt de zakenman die slagen op Beschikt hij over de stug ge wil tot doorzetten, er moge dan van alles gebeuren. En is hij, zelfs wan neer door zijn hoofd sombere gedach ten en zware zorgen rondspoken, nog in staat de motor te zijn van zijn be drijf en zijn klanten pen vriendelijk en opgewekt gezicht te tonen Tegenover het hem verleende cre- diet staat een zekerheidsstelling, die, als het misgaat, meestal volkomen on voldoende. is. Het Waarborgfonds moet risico's zoveel mogelijk beperken en dus verreweg de voornaamste en meestal beslissende factor vormt de capaciteit van de kredietaanvrager als vakman en., als ondernemer. Wil de zakenman de zorgen, die ze ker zijn deel worden, het hoofd kun nen bieden, dan moet zijn weerstand niet ondergraven worden door per soonlijke problemen. Steeds weerke rende conflicten in het gezin, het ont breken van harmonie tussen man en vrouw, de teleurstelling wanneer hem blijkt, dat zijn levensgezellin hem niet tot steun is, zijn zorgen niet vermin dert maar vergroot.die breken zijn weerstand tien maal zo snel als zorg- gen die men tot cijfers kan terug brengen. Het is vooral de vrouw, die het in haar hand heeft, de onderneming van haar man te doen slagen of stranden. In zaken, waar veel vrouwen kopen is dat van het allergrootste belang, Haar omgang "met de klanten, haar geduld, haar tact, zijn belangrijke fac toren. Maar ook de wijze waarop ze naast of wellicht ook tegenover haar man staat. Of ze, wanneer hij de kop vol zorg heeft, komt zeuren of hem een een hart onder de riem weet te ste ken. Of ze, wanneer hij in de put zit hem nog verder omlaag trekt dan wel door optimisme en aanpakken hem nieuwe moed en werkkracht geeft. Of ze de zaak verslonst dan wel haar oog laat gaan over die kleinigheden die juist de winst kunnen opslorpen. Of het personeel een loopje met haat neemt of een hekel aan haar heeft, dan wel voor haar vliegt. Gebleken is, zo vervolgt het zelfde jaarverslag, dat de meer of mindere geschiktheid van de echtgenote, derdaad een factor van grote beteke- nis is, welke op de duur zelfs beslis, send kan zijn voor succes of misluk- king. Een minder goede verhouding tus sen de echtgenoten, spanningen in het gezin, hebben niet alleen een nadelige invloed op de zaak, maar kunnen oor zaak zijn van totale mislukking. Een vrcuw te kiezen als levensge zellin is al een ernstige zaak. Maar de middenstander, die een eigen zaak beginnen wil, kan het hu. welijk niet ernstig genoeg noemen. Indien ergens, dan geldt hier, dat alleen eendracht machtig maakt. .and- en Tuinbouw VAN KALVEREN Er is een tijd geweest dat men het gebruik van kunstmelk voor het i ten van kalveren fel heeft bestreden, maar dat is nu anders geworden men kan wel zeggen, dat dank zij de kunstmelk, vooral het kleine bedrijf hiervan sterk heeft geprofiteerd. De kalvermesterij heeft dan ook de laatste jaren snel een bredere be staansbasis geschonken. Immers met kunstmelk is de kleine boer niet meer afhankelijk van zijn eigen melkpro- duktie, wat vooral gedurende de win-1 termaanden wel eens moeilijkheden opleverde. Maar nu kunnen zelfs op een kleine bedrijfje gemakkelijk meerdere kalve. ren zonder enig bezwaar worden ge mest. Dit is een niet te verwaarlozen faktor en elke positieve poging om de inkomsten van de plattelandsbevolking te verhogen, dient te worden benut, Vele proefnemingen hebben er toe bijgedragen en of dit nu van coöpe ratieve of van de particuliere proef bedrijven komt, zij allen hebben me-: de het belang van de boer op het i Het zou ons te ver voeren om eens, een berekening te maken, hoe langrijk de kalvermesterij wel is, vast staat dat dit een bron van inkomsten op vele bedrijven is geworden, welke niet te versmaden is. Maar de wetenschap staat geen mo ment stil en na vele onderzoekingen is men weer een stap verder geko men om vooral nog meer profijt te trekken van de ondermelk. In veel gevallen is de veehouder verplicht een bepaalde hoeveelheid ondermelk van de fabriek terug te nemen. Tot nu toe werd deze uitslui tend voor de varkenshouderij en kal- veropfok gebruikt. Wel trachtte men ook kalveren te mesten met onder melk maar de resultaten bleven beneden de verwachtingen. Thans heeft men een nieuw pro- dukt ontwikkeld nml. Nukaton. Met dit produkt maakt men van onder melk een volwaardige melk, die alle bestanddelen bevat om de dieren te laten uitgroeien tot eerste klas mest- kalveren. Met deze vinding is thans bereikt, dat de benutting van d.e on dermelk winstgevender is geworden. De boer mag de wetenschap wel dankbaar zijn, hier worden kosten noch moeite gespaard, om het doel,] meer winst, te helpen bereiken. n Perfecte sport kömbinatie stelt hoge eisen aan Uw smaak: onze deskundige voorlichting zal U helpen de Juiste kombinatle te vinden van kolbert pantalon... en de juiste das op een onzer moder ne overhemden 9n aJUU, yo&be, (ook in Terlenka) Regenjassen, Sportcolberts en Pantalons in Waddinxveen alleen verkrijgbaar bij Nesse 46 Telefoon 485

Weekblad voor Waddinxveen | 1959 | | pagina 6