Weekblad voor Waddlnxveen WIJ KOMEN OP 25 - WIE B NUTSSPAARBANK De Sydeyet van de week «J ROU WER Iffloedzc de Vrouw Rentevergoeding 3 °l De nieuwe woonwijk in Moet er een nienwe fiets zijn? TANDPASTA IVOROL No. 719 vrijdag 10 april 1959 14e jaargang Adres redaktie en administratie: Oranjelaan 30, Waddinxveen, Telef. 438 Verschijnt elke vrijdag Abonnementsgeld per kwartaal I 1.— bij vooruitbetaling. Advertentieprijs 8 ct per m.m. Kontraktprijs op aanvraag. Bijdragen, verslagen, etc. uiterlijk 's woensdagsavonds inzenden De poging tot kabinetsformatie van professor De Quay heeft een onver wachte wending genomen. Aan het be gin van de vorige week kondigde hij aan, dat hij deze week kon beginnen met het polsen van de kandidaten voor het ministerschap. Vrijdagavond Het hij onverwacht weten, dat hij zou overgaan tot het formuleren van. pun ten uit het regeringsbeleid welke van controversiële aard zijn. De formulering zou hij aan de 5 frak- tie-voorzitters toezenden, met het ver zoek om deze formulering binnen zo kort mogelijke tijd met hun persoon lijke zienswijze omtrent de algemene lijn te doen toekomen. Dit was geheel onverwachts, daar gebleken is, dat de fraktieleiders hier niet van op de hoogte waren. Deze nieuwe stap van professor De Quay betekent zeker 'n verhes van een halve week als het niet meer wordt. In politieke kringen in Den Haag tracht men er achter ie komen, wat de betekenis van deze wending is. Men vraagt zich af welke fraktie-voorzitter roet in het eten van professor De Quay gegooid heeft. De justitie zal binnenkort de pocket -book-verkopende kruidenier in het vaarwater gaan zitten. Om hierover een gerechtehjke uitspraak te krijgen, zijn er processen-verbaal opgemaakt tegen winkeliers die niet in het bezit waren van zogenaamde historische rechten en voor de verkoop van poc- ketbooks geen vergunning bij de So ciaal Ekonomische Raad aangevraagd hebben. Hun wordt ten laste gelegd, dat ze gehandeld hebben in strijd met de vestigingsbeschikking boekverko- persbedrijf tijdehjk willen herzien om te onderzoeken of uitbreiding van het aantal verkooppunten voor de boek handelaar, o.a. bij kruideniers, ge wenst moet worden geacht. Een ander conflict, dat conflict is ontstaan tussen Karei Appel en het meentebestuur van Amsterdam is bij gelegd. Zijn muurschildering in het Amsterdamse stadhuis is geheel en al door het gemeentebestuur aanvaard. Tien jaar geleden had het gemeente bestuur besloten om er een tekening over te laten plakken, daar de schil dering niet bij iedereen in de smaak viel. Voor de T.V. verklaarde Karei Appel, dat hij zich erg gelukkig voelde Minder gelukkig echter waren de edit q&tdt UeAtnMtcdrupuiJktrL in Waddinxveen alleen Herencostuums Regenjasgen Sportcolberts Pantalons drie inzittenden van een auto, die za terdagmorgen op een onbewaakte over weg bij Amersfoort door een trein ge grepen werd. De drie jongelui waren bezig een puzzelrit voor de Junior Automobiel Club uit te zetten. Men vermoedt dat de bestuurder zijn wa gen precies op de overweg heeft ge zet om een situatie-schets te kunnen maken. Hierdoor heeft men de uit Amers foort naderende trein niet bemerkt, met als gevolg, dat de drie jongelui om het leven kwamen. Een nieuwe oppasser van het die renpark in Rhenen, heeft enkele ban ge ogenblikken meegemaakt. Deze man was pas in dienst, maar dit was voor hem geen beletsel zich alleen in de leeuwenkooi te begeven. Hij werd echter door drie leeuwen besprongen. Op het gegil van het publiek stormde zijn collega te hulp. Deze is reeds lang bjj, deze dieren werkzaam. De dieren schrokken kennelijk van deze man en lieten het slachtoffer los. De man is met ernstige verwondingen in het ziekenhuis opgenomen. Aan het gillen van het publiek dankt de op- Passer zijn leven. In de bollenstreek was het bezoek niet zo groot als men van een eerste hollenzondag verwacht had. Het weer werkte dan ook niet mee. Er was wei nig zon en er stond een koude wind. Deze laatste hield de wielrijders en brommers er van af naar de bollen streek te gaan. Alleen het keukenhof kon zich in een redelijke drukte ver heugen, hoewel het bezoek nog ver onder de verwachtingen bleef. Voor de kassen was goede belangstelling daar was het behaaglijk. De woningbouw vertoonde in febru ari minder gunstige vorderingen dan in dezelfde maand van het vorig jaar. Het aantal voltooide woningen in deze maand is nog niet de helft van het aantal in 1958. Alleen in Gelderland werden de eerste twee maanden van het jaar meer woningen opgeleverd. In alle andere provincies en in grote steden was het aantal opgeleverde woningen lager. Vorige week liep het Amerikaanse schip Atlantic op de pieren van IJmui- den. Het schip, dat de verbinding on derhoudt tussen New York-Zeebrug- ge-Amsterdam kon na anderhalf uur worden vlot getrokken. DE VERZOENENDE STAP Driftig tikt Ria's moeder tegen de ruit. Binnen komenwenkt ze met een boos gezicht. Twee kleine meis jes, die druk en gewichtig in de weer zijn roet een poppenwagentje, kijken verschrikt op. Komwenkt moeder nog eens met nog groter ongeduld. Als Ria de kamer binnenkomt, pakt moeder haar bij de arm en schudt haar door elkaar. Heb ik je niet ge zegd, dat je niet met dat kind' van hiernaast mag spelen Pas op, dat ik je niet nog eens eens met Elly zie Ria begint te huilen. We speelden net zo fijn, snikt ze. Ze heeft een nieuwe poppenwagen. Waarom mag ik nou niet Omdat ik je zeg, dat ik het niet wil, antwoordt moeder hard. Het kind kruipt verdrietig in een hoekje bij het raam. Telkens glijdt haar blik naar buiten, waar het vrien dinnetje nog met de poppenwagen be zig is. Spoedig komen er andere kin deren in de straat. Ze gaan nu met zijn allen een balspelletje doen. Ze hebben juichend plezier. Niemand denkt meer aan Ria, die daar in haar hoekje, van alles ver stoken, zit. Bij al haar verdriet komt ook nog een gevoel van jalouzie, klei ne Ria kwellen. Elly is haar beste vriendinnetje. Ze wonen vlak naasit elkaar ,ze hebben altijd samen ge speeld. Nu is Elly haar vergeten en vermaakt zich met anderen. Ze kijkt zelfs niet een keertje naar het raam, waar ze weet, dat Ria uitkijkt. Mam, mag ik naar buiten Ze zijn er allemaal roept ze verlangend. Moeder komt bij haar en kijkt naar buiten. Zodra ze Elly tussen de ande re kinderen ontdekt, klinkt het ver bod Nee, je bUjft hier. Zolang dat kind van hiernaast in de straat is, blijf je binnen. Ria begrijpt het niet. Ze weet niet waarom ze niet met Elly mag spelen, die altijd lief is, nooit ruzie maakt en ook nooit lehjke woorden zegt, waar moeder aanmerkingen op zou kunnen VOOR LANGDURIGE ZIEKEN MEER ZONNEHUIZEN donderdag van 16 tot 22 april wordt een kollecte gehouden ten bate van de Vereniging Het Zon nehuis, de vereniging die cristelijke verpleging beoogt van langdurige zie ken in Zonnehuizen, ongeacht hun Godsdienst of gezindte. Deze Zonne huizen zijn speciale ziekenhuizen voor chronische patiënten. Thans zijn er 4 van deze huizen. Het Zonnehuis te Beekbergen is het oudste en het groot ste. Het verricht zijn zegenrijk werk reeds 30 jaar en telt 120 bedden. In 1950 werd te Schiedam een huis ge opend, vooral bedoeld, voor patiënten uit Zuidholland, de provincie met de grootste bevolkingsdichtheid. Met ruim 50 bedden is dit huis veel te klein om in de behoefte te voorzien. Hier zijn dan ook plannen voor een grote uitbreiding en een geheel nieu we opzet die aan moderne eisen vol doet. Dit laatste is eveneens het ge val te Doorn waar het derde Zonne huis in 1954 werd geopend en dat be doeld is voor patiënten uit het cen trum van het land. Met 50 bedden is ook dit reeds te klein gebleken. In januari j.l. werd een Zonnehuis te Roermond (voor Limburg en Oost-Brabant) geopend, aanvankelijk voor de verpleging van 25 langdurige zieken. Tenslotte zijn de plannen voor een huis in het noor den bijna gereed. Men hoopt dit bin nen afzienbare tijd in Zuidhorn (Gr.) te kunnen doen verrijzen. De Vereniging Het Zonnehuis is dus wal een grote landelijke vereniging die zich maximaal inspant om haar doel, de verpleging van steeds meer hulpbehoevende chronische lijders te verwezenlijken. De opbrengsten der kollecten wor den daartoe aangewend. De behoefte aan gespecialiseerde verpleging van langdurige zieken in ons land is zeer groot. Het grootste deel der lijders (meer dan 20.000) wordt thans onvol doende verpleegd of verzorgd op een onverantwoorde wijze. Er zijn in Ne derland te weinig goed ingerichte en sociaal ingestelde verpleeggelegenhe- den voor deze zieken. Vandaar dat het streven der Vereniging Het Zon nehuis allerwegen grote waardering ontmoet en de Zonnehuis-kollecte een bijzondere aanbeveling verdient. Helpt U ook. maken. En omdat ze 't niet begrijpt, omdat ze zich onbewust aan een on dragelijke willekeur voelt overgele verd, waartegen ze machteloos staat, komt er naast het verdriet in haar hartje, een wrok en verzet in haar op die haar haar moeder bijna doet ha ten. En waarom dit alles Alleen maar omdat Ria's moeder en Elly's moeder die altijd als de beste buren met el kaar hebben omgegaan, om een on beduidende reden plotseling ruzie heb ben gekregen. Een ruzie, waarvan de oorzaak misschien allang vergeten is, maar die op het ogenblik zelf zo hoog opliep, dat ze nu allebei vertikken, de minste te zijn en elkaar star, zon der groeten voorbij lopen. Twee kleine meisjes, zijn er de dupe van. Met dat kind van hiernaast mag je niet meer spelen, luidt in beide huizen het strenge verbod. En u hebt gezien, hoe onverzettelijk er ook de hand aan gehouden wordt. Onbegrij pelijk dat volwassen vrouwen moeders opvoedsters zo kortzichtig kunnen zijn om hun kinderen voor hun eigen grieven te laten boeten en zo de zon nigheid van hun leventjes vergallen terwijl ze maar een stap hoeven te doen om alles op te heffen. De ver zoenende goed-willende stap naar el kaar toe. MarceUe. TE WADDINXVEEN Kanaalstraat 9 - Telef. 668 - Giro 458622 Geopend ELKE WERKDAG van 9 tot 1 uur en van 2.30 tot 4 uur. des ZATERDAG's van 9 tot 1 uur. J n Geen rentegevend maximum. Een eigen zaak beginnen Vele middenstanders zijn hui verig om zftch in een nieuwe woonwijk te vestigen. Maar het is geenszins de be doeling van de regering, dat in deze wijken de middenstand ver drongen wordt door het groot bedrijf. Daarom is, in overleg met de vier middenstandsbonden, via het Algemeen Waarborgfonds voor de Middenstand, ook hier 'n mogelijkheid geschapen voor de zelfstandige ondernemer, die in de nieuwe woonwijk een be drijf beginnen wil. Het is zeker geen gebrek aan moed of ondernemingsgeest, als de midden stander het in de nieuwe woonwijk niet aandurft. Hij heeft eens uitgere kend wat hem dat kosten gaat en is tot de slotsom gekomen, dat bruin het niet trekken kan. Dat zo'n bedrijf mis schien slechts pas rendabel worden kan, als na verscheidene debacles, de onrendabele top geleidelijk verdwe nen is. In vele gevallen zal hij een bedrijfs pand hetzij moeten laten bouwen, het zij moeten kopen. Heeft hij daarvoor geld genoeg, zelfs met een hypotheek en houdt hij dan nog genoeg over om zijn zaak in te richten en het de eer ste tijd uit te zingen Er zijn meer bezwaren. Voor de grootwinkelbedrijven is de aankoop en inrichting van een hypermodern winkelpand geen bezwaar. Juist vanuit die nieuwe wijken trekt het publiek zo makkeUjk naar het centrum, waar het vanouds gewend is zijn inkopen te doen. Alles overwegend, besluit de mid denstander die nieuwe wijk maar links té laten liggenhet risico is hem te groot Bouwen en inrichten Hij zou daarin geUjk hebben, indien niet juist voor dit geval speciale mo gelijkheden waren geschapen. Door bemiddeling van het Algemeen Waarborgfonds voor de Middenstand kunnen zelfstandige ondernemers, die in een nieuw pand een winkel-, am- bachts- of klein industrieel bedrijf, een grossierderij, horecabedrijf of an der diensten verlenend bedrijf vesti gen, een hypothecair krediet krijgen, dat hen in staat stelt een nieuw pand te laten bouwen of te kopen, en een inrichtingskrediet, waarmee zij dat pand doelmatig en naar de eisen des tijds kunnen inrichten. Middenstanders in branches, die over een eigen waarborgfonds beschik ken, kunnen ook een kredietaanvrage indienen wanneer zij een bestaand be drijf willen verkopen en zich in de nieuwe wijk vestigen. Het hypothecair krediet bedraagt ten hoogste 85 van de bouw- of koopsom (inclusief grond) tot een maximum van 40.000,en wordt verleend tegen de gebruikeüjke hypo theekrente (thans 3| a 4 °/o). Het inrichtingskrediet heeft een plafond van 40.000,en wordt ver leend in rekening-courant tegen de normale bankcondities. In vijftidn jaren moet het inrichtings krediet geheel, het hypothecaire kre diet voor de helft zijn afgelost. De voordelen van deze regeling springen vooral in het oog wanneer men bedenkt dat normaal slechts 50% van bouw_ of koopsom door hypo theek kan worden gedekt. Wat de inrichting betreft behoudt men zijn onafhankelijkheid tegenover 'leveranciers, die eventueel tot krediet- dan eerst even kijken bfl KRAIJESTEIJN verlening bereid zouden zijn. Deze kre dieten worden door de Staat gega randeerd. Vraagt inlichtingen Het is niet doenlijk, binnen het be knopt bestek van dit artikel alle moei lijkheden en voorwaarden op te som men. Middenstanders, die, met deze niet onaanzienlijke steun in de rug, plot seling meer fidusie hebben in vesti ging in een nieuwe woonwijk, doen er goed aan, zich volledig omtrent deze mogelijkheden te informeren. Zij kun nen een prospectus aanvragen bij het Algemeen Waarborgfonds voor de Middenstand te Amsterdam of, wan neer zij behoren tot een branche die over een eigen waarborgfonds beschikt bij dat fonds. Vanzelfsprekend worden in al deze gevallen de mogelijkheden van vesti ging van een bedrijf bekeken en ook hier gelet op zowel vakmanschap als op ondernemingscapaciteiten van de aanvrager. De Middenstander is één der voor naamste steunpilaren van onze maat schappij. Het is ongewenst dat in nieuwe woonwijken de middenstand onvol doende aktief is. Voor wie vakkundig en ondernemend is, liggen, dank zij deze kredietregeling ook daar kansen. Het C.B.S. heeft ons verteld, voor cijfers alle hulde wij hebben in één jaar verrookt voor achtentachtig gulden Dat. deden wij dan door elkaar, de groten en de kleinen, haast negen blauwe Hugo's laat ons volk in rook verdwijnen. Wij kochten vlot voor dit bedrag krap negentig sigaren, Terwijl aan sigaretten het er wel twaalfhonderd waren. Een enkeling draait nog wat shag of rookt er uit een pijpje; dat doen ze niet uit zuinigheid, maar 't is gezond begrijp je Als overopa dat eens wist, toen hij zijn pruimpje smulde Mijn nageslacht vergeeft zich eens voor achtentachtig gulden. Hij had zijn nachtrust niet gehad zijn ogen niet geloken en 's morgens met zijn slaapmuts op zijn Goudse pijp gebroken. Toch had de ouwe baas gelijk we moeten het roken staken, al zouden we veel winkeliers er brodeloos döor maken. Maar 't kan niet want in onze zaak staat zo'n lieftallig Koosje, die je 't verdriet niet aan kunt doen. Nou, geef maar weer een doosje. Jaap Mijderwijk DE BÉSTE en niet duur. Tube 95-70-45 ot Pluimveehoekje DE KUIKENPERIODE Alleen door een oordeelkundige op voeding wordt van de kuikens voor deel verkregen, zowel voor de opvoe der als voor de hoenderteelt, terwijl dien tengevolge ook het peil van die hoenderstapel wordt verhoogd. Een van de noodzakelijke eisen van een oordeelkundige opvoeding is het voortdurend opmerkzaam gadeslaan van de kuikens. Nu moet men niet denken, dat daar mede een reuzentaak op de schouders van de opvoeders wordt gelegd, die hem veel werk geeft en veel tijd kost verre van dien, want hoe dikwijls komt hij dagelijks niet in aanraking met de kuikens om ze voedsel en drinken te geven, de kunstmoeder te reinigen, de verwarming daarvan te verzorgen, enz.; als hij dan maar zijn ogen goed de kost geeft, dan kan hij reeds veel opmerken; met andere woorden gaat het vrijwel in een moei te door. Bij de opvoeding van een partij kui kens kan men ze reeds na korte tijd in groepjes verdelen en wel. de zeer vlugge, de normaal vlugge en de min der vlugge of achterlijke kuikens. Wanneer de oorzaak van de minder vlugheid (achterlijkheid) van die kui kens niet te wijten is aan ongedierte (b.v. kopluizen) dan is aan te nemen dat de kwaal inwendig zit en dat zij om een of andere reden minder le venskracht bezitten (althans tot uiting brengen), dan de overige kuikens. Het is zeer verkeerd die kuikens verder bij elkaar op te voeden, zowel in het belang van de achterlijken als in dat van de meer vluggen en vlug sten. De achterlijke kuikens hebben voorlopig nog veel meer rust nodig en zullen dus door de beweeglijkheid van de anderen steeds gestoord wor den. Maar ook de vlugsten kunnen er onder gaan lijden, want even goed als de oudere dieren moeten de kuikens van de beginne af graag op het voer worden gehouden en na elke maaltijd nog enige honger overhouden om naar hard voer te zoeken. Aangezien zij nu in de gelegenheid zijn bij elke maaltijd - dat zijn er ver scheidene in het begin - zich ten kos te van de achterlijken, niet alleen ge heel te verzadigen, maar zelfs veel te veel te eten, zullen spijsverterings- stoomissen niet uitblijven, waardoor dan die vlugste kuikens op hun beurt minder vlug en achterlijk worden. Op die wijze zou dan van die partij kui kens weinig terecht komen. Men dient derhalve, door steeds opmerkzaam te zijn, die kuikens bij tijds te scheiden en afzonderlijk te plaatsen. Verder dienen zo spoedig mogelijk, de haantjes afzonderlijk te worden ge plaatst. Van even oude kuikens zijn de haantjes doorgaans vechtlustiger, bazeriger en hebberiger en daardoor van de hennetjes te onderscheiden. Aangezien zij de hennetjes plagen, lastig vallen en van hen de beste hap_ jes wegsnappen, is het noodzakelijk, dat zij afzonderlijk worden gevoed. Haantjes - zonder hennetjes - jong

Weekblad voor Waddinxveen | 1959 | | pagina 1