Gratis nienwe fietsen Goede nachtrust Tietje TXuti en jantje fappe NIEUWS uü o-wx 9n a£ie tj&ede UeAen^edin^ut^^ Heren costuums 129,00 135,00 149,00 155,00 A. BROUWER JUBILEUM geschenken JAC. SATON voor het hele gezin loten gratis verkrijgbaar bij: L. WIELAARD Kerkweg 112 bij elkaar geplaatst en opgevoed, wen nen spoedig aan elkaar. Er zullen na tuurlijk wel eens Vechtpartijtjes plaats vinden, maar bepaalde vijandschap, is er, in de regel niet. Mochten er even- Wel een of meer ruziemakers bij zijn, dan moeten die dadelijk verwijderd worden. Het beste is hen voor de slacht te bestemmen, is een goedige haan voor de fokkerij minden geschikt een nijdas nog minder. Door het bijtijds verwijderen van de haantjes komt wier meer plaats in de kunstmoeder. Te veel plaats is er niet spoedig, wel te weinig, wat zeer na delig werkt. Volgende keer, meer hierover. Kippenvriend. door Zenuwrust Mijnhardt's Zenuwtabletten DE WERELDREIS VAN 3. Nauwelijks waren ze halverwege de Parallelweg ge komen, die onder langs de hoge spoordijk loopt, of daar stak opeehs een hevige wervelwind op, die Pietjes vlie ger pakte. Help Helpschreeuwde Pietje maar het hielp niets; het touw aan de vlieger was sterk genoeg om he mmee in de hoogte te trekken. 4. Op hetzelfde ogenblik klonk boven op de dijk een schel gefluit. Het was de sneltrein, die naderde. Pietjes hart kromp ineen van angst. Bom Daar zat hij boven op de trein, die hem in vliegende vaart meevoerde. Vlug maakte hij, terwijl hij zich met z'n andere hand vast hield, de vlieger los. J AARVERG ADERIN G GEREF. M.V. EN J.V. In het» Gsref. verenigingsgebouw werd zaterdagavond de gecombineer de jaarvergadering gehouden van de Geref. meisjesvereniging Sursum Corda, de Geref. Jongeiingsverenigmg Asaf en de Geref. Jeugdvereniging Sola Fida. De jaarvergadering waar voor veel belangstelling bestond, stond onder leiding van de heer D. de Bruin. In zijn openingswoord kon luj in het bijzonder welkom heten de af- gjevaairdigden van zusterverenigingen o.a. uit Oudewater. Na de opening hield mej. R. Vermeulen een inleiding over het onderwerp „het gezin in veranderd getij". Spreekster trok een vergelijking met het gezinsleven van vroeger en nu. Toen was er meer sprake van een beslaten gezellige ge meenschap met huiselijkheid. In de tegenwoordige tijd is alles veel ge jaagder en het gezinsverband is ook veel losser geworden. Mej. Vermeu len schonk aandacht aan de gevaren die het gezinsleven in de tegenwoor dige tijd bedreigen en de houding die hiertegenover aangenomen dient te worden. Vervolgens declameerde Anme Bui- kema op verdienstelijke wijze. Bij de jaarverslagen die geleverd werden door Alie Möhle, Koos van der Spek, Hans Tamerus en Corrie Brand was de dichtkunst te hulp geroepen. Uit deze berijmde verslagen kon worden afgeleid dat er in het ledental van de verenigingen weinig vooruitgang te bespeuren was. In de tweede helft van de vergadering voerden leden der verenigingen het spel op: „Tot uw dienst mijnheer". Dit stuk werd op zeer verdienstelijke wijze opgevoerd. De heer C. van der Sar sloot deze zeer geslaagde jaarvergadering. POLITIE TREEDT STRENG OP TEGEN BALDADIGE JEUGD. De baldadigheid van de jeugd in onze gemeente neemt de laatste tijd zodanige vormen aan, dat de politie hierover ernstige klachten bereiken. Zo ondervinden de bewoners van de Vijverlaan overlast van jongens, die niet uit de Bomenwijk, maar uit an dere gedeelten van de gemeente af komstig zijn. Bomen en beplantingen worden vernield en ook aan de wo ningen en de voortuinen wordt scha de aangebracht. Verder komt het steeds weer opnieuw voor dat glazen beschermkappen van de lantaarns van de straatverlichting dienen als mikpunt voor baldadige jongelui en vernield worden. Dit gebeurt dan bij voorkeur bij de straatverlichting van onbewoonde weggedeelten, zoals b.v. aan de Zwarteweg. De politie zal niet nalaten strenge maatregelen te nemen. CULTUURSPREIDING OP HET PLATTELAND. In de rij van bekende en goede or kesten neemt het West Nederlands Symfonie Orkest al tien jaar een merkwaardige plaats in. Merkwaar dig omdat het orkest geen eigen vas te concertzaal heeft, maar altijd op reis is. Merkwaardig ook om de mu sici, want jonge toonkunstenaars, kersvers van het conservatorium, spe len hun partij naast ervaren muzi kanten die eigenlijk al gepensioneerd zouden moeten zijn, maar het spelen niet kunnen laten. Bovenal merk waardig omdat het de cultuur tot in de kleinste gemeenten brengt. En dat al sinds 9 oktober 1948. Ook in dit jubileumseizoen zullen weer vele kleine en grote gemeenten, die over een redelijke zaal beschik ken, een voortreffelijk programma van ernstige muziek kunnen beluiste ren. Elk concert in zo'n plaats waar men veelal het woord symfonie-orkest voornamelijk van de radio kent, is voor de uitvoerenden telkens weer n openbaring. Nergens is het publiek zo dankbaar en zo intens geconcentreerd als juist ton plattelande. De uiteenzetting van de dirigent, die aan elk nummer voor afgaat, is hieraan niet vreemd. De le den van het orkest mogen een ruste loos bestaan leiden, zij vinden dit werk heerlijk. Dirigent Sam Swaap trad als ze ventienjarige knaap in het Amster- damsche Concertgebouw op met het beroemde Concertgebouworkest. Hij was toen solist in het derde Viool concert van Camille Saint-Saënt. Nie mand minder dan de gevreesde Wil lem Mengelberg had hem hoogstper soonlijk hiervoor uitgenodigd. Zeven jaar eerder, dus op tienja rige leeftijd, debuteerde Swaap reeds te Amsterdam met groot succes als solo violist. Dit betekent dus het tweede jubileum voor het West Ne derlands Symfonie Orkest. De heer Swaap mag zich met reden al zestig jaar uitvoerend toonkunstenaar noe men. Het orkest telt ongeveer veertig le den, onder wie ook verscheidene mu ziekpedagogen. Het biedt aan de jon ge kunstenaars een prachtkans or kestroutine op te doen. Velen van hen hebben in de loop der jaren een vaste plaats gevonden o.a. in het Residen tie-orkest. Dat wij juist deze naam noemen is niet zo verwonderlijk. Sam Swaab is er vele jaren eerste concertmeester geweest. Het West Nederlands Symfonie Or kest verleent ook zeer dikwijls mede werking bij de begeleiding van orato ria. Aangezien provincie en gemeen ten financieel achter het orkest staan, is het in staat goede zangverenigin gen op het platteland voor weinig geld te begeleiden. Mede dank zij de concerten voor militairen, studenten, scholieren en plattelandtsorganijsatie-: worden tal loos velen bereikt voor wie muziek begrip een vage aangelegenheid is. Het werk van het West Symfonie Orkest zal ook op woensdag 22 april in onze gemeente het begrip „cultuur spreiding" inhoud geven. SERENADE. Het fanfarekorps heeft woensdag avond aan de burgemeester een sere nade gebracht, ter gelegenheid van zijn vestiging in de gemeente. De voorzitter van Concordia heeft een welkomstwoord gesprokén, waar na burgemeester van der Hooft een dankwoord sprak. Aan de voorzitter werd daarbij een geschenk onder cou vert overhandigd. BOEKJE OVER WADDINXVEEN. Het gemeentebestuur heeft beslo ten een boekje uit te geven waarin alle gegevens betreffende de gemeen te, instellingen, verenigingen e.d. zul len worden opgenomen. Hoewel zoveel mogelijk zal worden getracht schriftelijk contact Op te ne men, verzoekt de gemeente-secretaris aan alle secretarissen van verenigin gen hem een opgave te verstrekken van de samenstelling van het 'bestuur Dorpsstraat 33 - Telefoon 418 met vermelding van functies en adressen. MATER AMABILISSCHOOL. Op donderdag 16 april a.s. komt mevr. Schuttelaar-Saveneije op ver zoek van de KAV een inleiding hou den over de Mater Amabilisschool, voor avondonderwijs voor onze grote re meisjes, als voorbereiding op hun taak als vrouw in huisgezin en maat schappij. Ieder is van harte welkom. VROEGE TOMATEN. De heer J- Verkleü, tuinende aan de Zesde Eochtweg, heeft op 5 april jl. de eerste tomaten geveild. Deze planten werden op 30 januari jl. ge poot. Ondanks de mist, was het pro- dukt 4 weken eerder rijp, dan ande re jaren. Kleding toon aangevend (ook in Terlenka) Regenjassen, Sportcolberts en Pantalons in Waddinxveen alleen verkrijgbaar bij Nesse 46 Telefoon 485 GESLAAGD. Het diploma der lagere Chr. land bouwschool te Moerkapelle werd uit gereikt aan onze plaatsgenoten, de he ren A. Broer en M. Koetsier. Aan de Chr. Technische school te Alphen a.d. Rijn is geslaagd voor het getuigschrift vijfjarige cursus bouw kunde, de heer W. de Pater. BEROEPEN. De Ned. Herv. Gemeente alhier, heeft een beroep uitgebracht op Ds. T. Langerak te Vinkeveen, die be dankte voor Ameide, Tienhoven en Sliedrecht. MEER SCHEEPVAARTVERKEER. De scheepvaartdrukte in de Gouwe is gedurende de afgelopen maand aanzienlijk groter geweest dan in de maand februari. In maart passeerden nl. in totaal 3178 vaartuigen de pro vinciale hefbrug over de Gouwe vor. maand 2159. Slechts 175 schepen kon den passeren, zonder dat de brug daarvoor geopend behoefde te worden. VUEGTUIGACTIE. Op initiatief van de ondernemers Bosman, Stigter, van der Zwaard; Roskam en van 't Slot verscheen jl. zaterdag een vliegtuig boven de ge meente, die in het kader van de zgn. ring-aetie folders uitwierp. De jeugd heeft zich ijverig aap het verzamelen geslagen en er waren jongelui, die meer dan 90 pamfletten hadden ver zameld. Bfj de genoemde winkeliers kreeg ieder kind een toeter, maar de verzamelde folders zijn opgezonden naar het hoofdkantoor in Bussum, waar men zal uitmaken, die de hoofd prijs, een autoped heeft gewonnen. Nog even geduld dus! PUZZELRIT GOUWE RIJDERS. Veel belangstelling was er voor de puzzelrit van het seizoen; welke za terdag door de MAC Gouwe-Rijders werd georganiseerd. De wel zeer gun stige weersomstandigheden zullen hier ongetwijfeld invloed uitgeoefend heb ben. Voor deze rif was een aantrek kelijk parcours uitgezet dat zich uit strekte in de gemeenten Waddinx veen; Reeuwijk; Boskoop; Alphen a. d. Rijn; Zoetermeer; Benthuizen en Zevenhuizen. Gemakkelijk was deze eerste rit niet; en er moesten dan ook heel wat strafpunten uitgedeeld worden. De uitslagen waren als volgt: Auto's: P. Hoogendoorn te Bodegra ven le pr.; J. Binnendijk; Bodegra ven 2e pr.; en A. van Gemeren te Boskoop 3e pr. Motoren: C. van Os te Bodegraven le pr.; J. van Leest te Boskoop 2e pr.; F. Vermulm te Gouda 3e pr.; Van Leeuwen te Zoetermeer 4e pr. en de heer Heemskerk te Bodegraven 5e pr. Bromfietsen: Van der Willik te Bos koop le pr.; A. van der Stam te Bos koop 2e pr.; M. van den Berg te Moerkapelle 3e pr. en J- van Kooten 4e pr. KEMPKES MEUBELEN 7Vi°/o DIVIDEND. Vrijdag werd de jaarlijkse aandeel houdersvergadering gehouden van Kempkes Meubelfabrieken n.v. In deze bijeenkomst werd het dividend over het afgelopen boekjaar onveran derd vastgesteld op 7Vs°/o voor de ge wone aandelen. De exploitatiereke ning werd goedgekeurd met een winstsaldo van 441.782 tegen een winst van 548.945 in het voorgaan de jaar. De afschrijvingen bedragen 190.190 vorig jaar 168.981. Ge reserveerd werd 40.000. Verminderd met afschlrij vingen en reservetringen was de winst van de n.v. over 1958 247.000 tegen 367.000 in 1957. Hoe wel de omzet van de meubelindustrie in het afgelopen jaar met ca. 10 pet. daalde slaagde de n.v. Kempkes er in de omzet op ongeveer hetzelfde peil te handhaven als in het voor gaande jaar. De uitbreiding die de produktiecapaciteit in 1957 onderging door de overneming van de fabrieken der n.v. Waddinxveense Stoommeubel fabriek Modderkolk Dijs kon in 1958 niet volledig benut worden; zo dat er sprake is van onderbezetting. Over de toekomst wilde de directie zich niet uitspreken o.a. in verband met de onzekerheid van de Belgische markt als gevolg van de moeilijkhe den bij de kolenproduktie en in de Kongo. In de aandeelhoudersvergade ring vond voorts nog een huldiging plaats van de president-commissaris jhr. A. H. Op ten Noort te Utrecht en het lid van de raad van commis sarissen J. J. de Bruijn te Amster dam; die 'beiden gedurende 40 jaar als commissaris van de n.v. werk zaam zijn geweest. Door de directie werden de verdiensten van de beide jubilarissen geschetst; onder wier leiding Kempkes' Meubel is uitge groeid van een bescheiden bedrijfje tot een van de grote meubelin dustrieën van Nederland; die bekend heid heeft verworven tot ver over de landsgrenzen. De halfslachtige brommer In de wereld der verkeersmidde len is de bromfiets ontstaan door ras vermenging. Ook de wetgever behan delt de bromfiets als een soort krui sing van een motorrijtuig en een rij wiel. In welk opzicht wordt de bromfiets door de wetgever be schouwd als een volwaardig motorrij tuig en voor welke gevallen wordt zij gelijkgeschakeld met een rijwiel Voor de beantwoording van deze vra gen moeten we onderscheid maken tussen de Wegenverkeerswet en het Wegenverkeersreglement. De Wegen verkeerswet verstaat onder motorrij tuigen alle rij- of voertuigen, be stemd om anders dan langs spoorsta ven te worden voortbewogen uitslui tend of mede door een mechanische kracht, op of aan het rij- of voertuig zelf aanwezig dan wel door elektri sche tractie miat stroomtoevoer van elders. Verhoogde aansprakelijkheid van bromfietseigenaar Hieruit vloeit o.a. voort, dat de ver hoogde aansprakelijkheid van het mo- torverkeer jegens het niet-gemotori- seerde verkeer ook geldt voor de ei genaar van een bromfiets. Bij een aan rijding met een gewone wielrijder of voetganger is de eigenaar van de bromfiets verplicht de aan de wiel rijder of voetganger toegebrachte schade te vergoeden, tenzij hij kan bewijzen, dat de aanrijding te wijten was aan overmacht of aan de schuld van de wielrijder of voetganger. De wielrijder behoeft dus niet de schuld van de bromfietser te bewijzen, doch deze laatste moet zijn onschuld be wijzen. Op hem rust dus de bewijs last. De verhoogde aansprakelijkheid van de eigenaar blijft bestaan, indien hij zijn bromfiets door een ander laat berijden. Anderzijds is de automobilist niet verhoogd aansprakelijk jegens de brom fietser, omdat deze laatste als de be stuurder van een motorrijtuig wordt beschouwd. Als een bromfietser door een automobilist getorpedeerd wordt en daardoor schade lijdt, zal hij deze slechts vergoed kunnen krijgen, in dien hij de schuld van de automobilist kan bewijzen. Strafbaarheid Een ander gevolg van de gelijkstel ling met een motorrijtuig is dezelfde strafbaarheid van automobilist en bromfietser. Indien de bromfietser de dood van een ander of lichamelijk let sel veroorzaakt, kunnen hem dezelfde zware straffen worden opgelegd als aan de automobilist. Evenals ieder an der is de bromfietser alleen strafbaar, als zijn schuld vaststaat. De Officier van Justitie zal dus steeds de schuld van de bromfietser moeten bewijzen. Ook de strafbepalingen ten aanzien van joy-riding en het veroorzaken van ongelukken onder invloed van alco holhoudende drank zijn op de brom fietser van toepassing. Gelijke verkeersregels voor fietser en bromfietsers Voor de toepassing van hoofdstuk IH van het Wegenverkeersreglement worden rijwielen met hulpmotor ge lijkgesteld met rijwielen. Dit hoofd stuk omvat de gedragsregels voor weg gebruikers. Voor de bromfietsers gel den dus dezelfde verkeersvoorschrif- ten als voor de gewone wielrijder. Evenals de. wielrijder moet ook de bromfietser op een kruispunt van ge lijksoortige wegen voorrang verlenen aan het motorverkeer. Op zo'n kruis, punt heeft een wielrijder voorrang op een van links komende bromfietser. Door de gelijkschakeling met rijwie len gelden voor de bromfietser nog de volgende verkeersregels. Wanneer drie of meer rijbanen naast elkaar liggen, moet de bromfietser de voor hem rechtsgelegen buitenste rijbaan volgen Verkeersheuvels mag de bromfietser nimmer aan de linkerzijde voorbij rij den. Alvorens op een kruising links af te slaan mag de bromfietser zich naar de linkerzijde van de rechter weghelft begeven (voorsorteren), maar hij is daartoe evenmin als de wielrij der verplicht. Hij mag de bocht naar links dus ook ruim nemen. Naast elkaar rijden Twee bromfietsers mogen naast el- i kaar rijden, zolang daardoor het ver keer niet in gevaar wordt gebracht of belemmerd'. Een ideale bepaling voor verloofde paren. De bromfietser mag ook naast zijn meisje rijden, indien zij slechts een gewone fiets berijdt. Maar hij mag haar niet voortduwen. Uit drukkelijk verbiedt het Wegenver keersreglement de bestuurder van een rijwiel meit hulpmotor daarmede enig ander voertuig of d'eszelfs be stuurder voort te bewegen. Onder voertuigen verstaat het Wegenver keersreglement oa. ook rijwielen. Overtreding van het verbod kan ge straft worden met hechtenis van ten hoogste twee maanden of geldboete van ten hoogste 300, Zal de overtreder van bedoeld ver. bod bovendien het verwijt kunnen treffen, dat hij zijn meisje aan straf vervolging heeft blootgesteld Wat Horloges in staal doublé en goud Moderne klokken Reiswekkertj es Koekoeksklokken Gouden zegelringen Sigarendozen Sigarettenkokers Ronsonaanstekers Verrekijkers Barometers in alle prijzen, De vanouds bekende zack met de buitenklok. staat het meisje te wachten, wanneer zij door haar galante begeleider op sleeptouw wordt genomen. Kan ook zij gestraft worden Voor dit probleem werd de Kanton rechter te Hoorn geplaatst. Het We genverkeersreglement verbiedt de be stuurder van een rijwiel zich door een ander voertuig dan een rijwiel of deszelfs bestuurder te doen of te la ten voortbewegen. Een meisje, dal zich op haar rijwiel door een brom fietser had laten meeslepen, werd strafrechterlijk vervolgd, omdat zil het juist genoemde verbod zou heb ben overtreden. De Kantonrechter overwoog even wel, dat voor de toepassing van hoofd stuk Hl van het Wegenverkeersregle ment, in welk hoofdstuk het betref fende verbod voorkomt, d'e bromfiets gelijk is gesteld met een rijwiel. Het meisje moest dus geacht worden zich door de bestuurder van een rijwiel te hebben laten voortbewegen, het geen niet strafbaar is- In cassatie ver enigde ook de Hoge Raad zich met deze zienswijze en ontsloeg het meis je van rechtsvervolging. Mr. C. A. Baron Bentinck Bel Bij Brand No. 300

Weekblad voor Waddinxveen | 1959 | | pagina 2