üeekblad voor Waddinxveen woensdag 22 april vrq, West-Nederlands Spphonie Orkest V.YPEREN AIR-H-30 1. VAN DER HEIDEN Het KALASIRIS corset \Mftl Blijde, incomiie. Hanneke verliest de strijd No. 719 vrijdag 10 april 1959 14e jaargang Adres redaktle en administratie Oranjelaan 30, Waddinxveen, Telef. 438 Verschijnt elke vrijdag Abonnementsgeld per kwartaal f 1.— bij vooruitbetaling. Advertentieprijs 8 ct per m.m. Kontraktprijs op aanvraag. Bijdragen, verslagen, etc. uiterlijk 's woensdagsavonds inzenden Burgerlijke Stand Aangiften van 2 tot 8 april. Geboren: Klasina, d.v. D. Zuidam en C. Gelderblom, Stationsstraat 10; Dirkje, d.v. A. Vos en L. van Vliet, Kanaaldijk 1; Annigje Geertje en Sara, dochters v. G. Bos en T. A. Weststeijn, Noord einde 40; Johanna Maria, d.v. J. F. Troost en M. J- Janssen; Kerkweg 99; Ulrich Nicolaas, z.v. G. L. Berrevoets en R. Vitalis, Anna Paulownastraat 15 Jan Leo, z.v. G. G. van der Veen en E. Roggeveen, Kerkweg 197a. Ondertrouwd: J. de Jong en W. J. Smits; W. J. G. Klijn en A. M. Klei weg; H. van Drie en A. Noorlander; N. Hoogendoorn en H. J. Broer; GEVONDEN EN VERLOREN VOORWERPEN. Gevonden: sigarettenaansteker; speelgoedauto; bruine tas inh. brom fietsgereedschap; bankbiljet. Verloren: staunzool; zadeldekje van bromfiets. Predikbeurten Nederlands Hervormde Kerk. V.m. 9.30 uur Ds J. R. Cuperus Nam. 6.30 uur Ds T. Langerak, van Vinkeveen, ber. pred. Hervormd Wijkgebouw. V.m. 9.30 uur de heer D. Stolk van Nieuwerkerk a.d. IJssel Nam. 6.30 uur Ds J. Spelt, Dinteloord Kring Wet en Evangelie, Verenigingsgebouw, Stationsstraat 18 V.m. 9.30 uur Ds E. H. Kalkman Nam. 7 uur Ds H. H. Huting, Gouda Gereformeerde Kerk. Van. 9 en 10.30 uur Ds J. Snoey Nam. 6.30 uur Ds Bos, Vlaardingen Rem. Geref. Gemeente. Geen dienst Chr. Afgesch. Gemeente. V.m. 9.30 en nam. 5 uur Leesdienst Dinsdag 14 april, nam. 7 uur Ds A. P. Verloop, Alblasserdam KERKDIENSTEN. Parochie St. Victor, Zuidkade. Pastoor: H. C. A. B. van Drunen. Kapelaan: A. P. G. Krempel. Missen: 's Zondags 7 uur de vroeg mis; 8.30 uur de hoogmis; 11 uur de late mis. Door de week 7 en 8 uur. Elke eerste vrijdag van de maand: 8 urn- avondmis. Lof: elke zaterdag- en zondagavond 7.30 uur. Biechtgelegenheid: 's zaterdags van 5-8 uur. ZONDAGSDIENST wordt waargeno men door Dr. E. M. L. Hemminga. JEUGDDIENST. Op zondag 12 april belegd de Ned. Herv. Gem. Ver. Wet en Evangelie een jeugddienst in het Geref. vereni gingsgebouw. Voorganger is Ds Huting van Gou da, oflderwarp „Toen de deuren ge sloten warenkwam Jezus". Aan vang 7 uur, met vooraf een kwartier samenzang. Zo juist ontvangen Druppels tegen onzuivre adem na ,het gebruik van alcohol, u:en, haring enz. Werkt reeds na 5 minuten Reukloos, smaakloos, on schadelijk. Zuidkade 1 - Telefoon 335 Sport in 't kort V.V. WADDINXVEEN. Het le elftal stelde afgelopen week end wel heel erg teleur om de thuis wedstrijd tegen Nieuwerkerk met 2-0 te verliezen. Dit was wel de wedstrijd van de gemiste kansen; maar mis schien hebben onze spelers hier iets van geleerd om a.s. weekend in de moeilijke uitwedstrijd tegen Oudewa ter voor een verrassing te zorgen. Het 2e zat. elftal moest tegen koplo per Schoonhoven ook al zijn meer dere erkennen met een 8-2 neder laag. Voor het komende weekend gaat het le zat. elftal bij WDS op bezoek en daar kan gewonnen worden hoe wel een kat in het nauw rare spron gen kan maken en dus oppassen de boodschap is. Het 2e zat. elftal ont vangt Bergambacht en hieruit kan wel een gelijk spel behaald worden; dit geldt tevens voor het 2e elftal dal Gouderak 3 Oq visite krijgt. Voor de A-junioren kan het een belangrijke dag worden; want wan neer zij wint van Stolwijk A zijn on ze jongens kampioeA in haar afdeling. Wedstrijdprogramma a.s. weekend: Oudewater IWaddinxveen I; aanvang 2.30 uur. Waddinxveen 2Gouderak 3; aanvang 2.30 uur; WDS I—Waddinxveen Z I; aanvang 3 uur; Waddinxveen Z2-Bsrgambacht ZI aanvang 4.45 uur; Waddinxveen A—Stolwijk A; aanvang 3 uur; Zwervers BWaddinxveen B; aanvang 2.45 uur; Be Fair CWaddinxveen C; aanvang 2.45 uur. BE FAIR NIEUWS. Afd. Voetbal. Hoewel de competitie over het al gemeen een stroef verloop heeft, kun nen we deze keer toch weer enkele uitslagen melden. De grootste verrassing was wel de overtuigende uitslag van het derde elftal; het bezoekende Jod. Boys IV kreeg maar liefst met 5-2 klop. Ook kwamen zaterdag weer 3 van de 4 junioren elftallen tussen de lij nen. De B's organiseerde een schut tersfeest, want 14 maal werd er raak geschoten. Het C-elftal moest een puntje aan Ona afstaan en de benja mins moesten met een grote neder laag dit keer genoegen nemen. Volledige uitslagen: Be Fair HIJod. Boys IV 5-2; Be Fair BZwervers B 14-0; Ona C2—Be Gair Cl 2-2; Jod. Boys CBe Fair C2 8-0. Programma voor a.s. zaterdag: Het eerste elftal gaat naar Jodan Boys in Gouda en aangezien Be Fair nog een appeltje met de gastheren te schillen heeft en ook al om het feit dat er geen puntje meer verspeeld kan worden, mogen we toch wel ver wachten dat beide punten naar Wad dinxveen komen. Het derde elftal zal niet opgewas sen zijn tegen Moerkapelle en de B-'s halen de volle winst weg bij Groe- neweg. Het C-elftal zal tot de laatste mi nuut moeten vechten voor de winst tegen Waddinxveen C. Jodan Boys n—Be Fair; 4 uur. Be Fair HlMoerkapelle 2; 4 uur. Groeneweg BBe Fair B; 4 uur. Be Fair C—Waddinxveen C; 2.45 uur. GEEN SPORT-SCHAKELS GEHAD? Heeft u deze maand de vernieuwde Sport-schakels nog niet in uw bezit? Vriendelijk verzoeken wij u dan dit even door te geven op Nesse 11, en alsnog zal men dan van een exem plaar worden voorzien. TRAININGS TIJDEN. Wij maken onze leden op attent dat vanaf volgende week de buitentrai ning weer zal beginnen. Men gelieve zich aan de volgende tijden stipt te houden, zodat alles een vlot verloop kan hebben. Maandagavond: afd. korfbal en voet baljunioren van 14 tot 16 jaar. Aan vang 7 uur. Dinsdagavond: Senioren vanaf 16 jaar. Aanvang 7 uur. Donderdagavond: Junioren van 8 tot 14 jaar. Aanvang 7 uur. We mogen een ieder wel opwekken zo getrouw mogeüjk deze trainings avonden te bezoeken. Training is een noodzakelijkheid, ook voor U Schaakvereniging W.S.V. In de laatste wedstrijd voor de club competitie van de N.R.S.B. kwam het slot tot een spannende strijd tussen W.S.V. I en Capelle a.d. IJssel I. Ca- p jlle die aan een gelijk spel voldoen de had om zich kampioen van de 2e klasse te kunnen noemen heeft het zwaar te verduren gehad, zoals de utislagen laten zien. W.S.V. I Capelle a. d. IJssel I J Tol - A. Timmermans i-2s W. van Vuuren - J. Molenaar 1-0 P. Boere - P. v. d. Wijngaard x-x W Verstoep P- Molenaar |-| A. van Dijken P. Heuvelman J. van Oort - D. Zeeuw 0-1 Th. Verbree - D. Staring 0-1 P. van der Heijden - D. v. d. Sar 0-1 A. v. d. Starre - J. A. v. d. Sar i-h. A. Versluis - J. Heijkoop 1-0 voorlopig 4-5 De afgebroken partij staat iets guns tiger voor W.S.V. Wintercompetitie stand 2e tiental. 1 J. Peters 18 16 1 1 16i 0.91 2 J. Kleijweg 18 14 0 4 14 0.78 3 P. Perdyk 23 14 2 7 15 0.65 4 W. A. den Boer 16 10 0 6 10 0.63 5 A. Brouwer 24 14 1 9 14i 0.60 6 C. H. B. van Latenstegn 18 10 1 7 ioi 0.58 7 A. Doornhein 26 14 0 12 14 0.53 8 H. Schildt 23 11 1 11 Hs 0.50 9 A. Littooy 25 12 1 12 12g 0.50 10 L. Schoenmaker 18 6 1 11 6è 0.36 11 W. v. Oort 22 8 0 14 8 0.36 12 P. v.d. Hoek 14 5 0 9 5 0.36 13 W. A. v. Os 18 5 2 18 5 0.21 14 J. Kraaijensteijn 24 4 2 18 5 0.21 15 Th. Nieuwets 12, 1 0 11 1 0.08 De volgorde is gespeeld, gewonnen; remise; verloren; punten en gemid delde. tjes verlost te zijn. Ook al omdat deze goedaardige groeisels een enkele maal kwaadaardig kunnen worden, was dit de enig juiste oplossing. Kwaardaardige gezwellen van de blaas kunnen ook direkt ontstaan en geven soms dezelfde verschijnselen als poliepen. Het cystoscopisch onder zoek toont echter het verschil wel aan wat dan nog bevestigd kan worden door microscopisch onderzoek van een stukje Weefsel. In deze gevallen zal een operatie onvermijdelijk zjjn en dan hoe eerder hoe beter - voor het gezwel gelegenheid heeft zich verder uit te zaaien. Een enkele keer moet ook voor de gewone poliepen wiel eens een echte operatie, waarbij dus een uitwendig litteken zichtbaar is, verricht worden. Is het aantal poliepen nl. erg groot, dan zal men aan de wijze van werken met direkt inzicht de voorkeur geven, boven heit priegelwerk met de cytos- coop. Patient B komt met vage klachten over pijn in de onderbuik bij de huis arts. Hij heeft opgemerkt, dat deze pijn verdwijnt als hij rustig in bed ligt en terugkomt als hij in beweging is. Hij moet nogal vaak zijn blaas le digen en enkele malen is het gebeurd, dat de urinestraal plotseling afbrak als het wane onderbroken werd door iets met zijn steungevende constructie, is de oplossing bij al Uw moeilijkheden met Uw figuur. Onontbeerlijk bij corpulentie, verslapte spieren, rug pijn, na operaties etc. Komt vrijblijvend passen ALLEENVERKOOP LUAOCIorcu Medische rubriek AANDOENINGEN VAN DE BLAAS Regelmatig wordt een huisarts om advies gevraagd door een verontruste patient, die tot zijn schrik bloed in de urine heeft waargenomen. De schrik van de patient wijst er op, dat deze zich niet bewust was van een afwijking te hebben, tenminste niet een van zo ernstige aard, dat er een bloeding door ontstaat. Nu kunnen voor bloed in de urine zoveel oorzaken bestaan, dat dit ons veel te ver zou voeren, wanneer wij ons niet zouden bep arken. Daarom zullen wij nu eens het ocg richten op een bloeding tengevolge van een aan doening der blaas. De geschrokken patient, zoals hier boven aangeduid, die zich dus niet bewust was een afwijking te hebben, vertelt zijn dokter nog nooit tevoren zo iets te hebben meegemaakt, zich niet ziek gevoeld te hebben, nooit pijn te hebben gevoeld, kortom altijd vrij van klachten te zijn geweest. In het geval van meneer A leverde het lichamelijk onderzoek geen afwij kingen op; da urine bleek niet gein- fecteferd te zijn, maar wel een aantal rode bloedlichaampjes te bevatten, hoewel de patient min of meer spijtig opmerkte, dat de plas, die hij voor het onderzoek produceerde, weer vol komen normaal was. Om het op te sporen wordt de urine eerst gecen trifugeerd. in een buisje, dat in een draaiende trommel geplaatst wordt, draait het water met een zo hoge snelheid rond, dat alle vaste bestand delen, zelfs als zij zo klein zijn als rode bloedlichaampjes, bij elkaar, wor den gehracht door de grote middel puntvliedende kracht. In het op deze wijze geconcentreerde neerslag, was het niet moeilijk een vrij groot aan tal rode bloedcellen te vinden, wat er op wees, dat de bloeding nog niet ge heel tot stilstand was gekomen. Daar de gedachten door dit alles een be paalde richting uitgingen, werd een cystoscopie verricht. Dit woord bete kent in de blaas kijken. Men doet dit door middel van een zeer dus buisje, dat een uiterst klein lampje hervat, dat echter voldoende licht geeft om de blaas van binnen te bekijken. Bij dit Onderzoek bleek de blaas enkele poliepjes te bevatten. Dit zijn gesteelde gezwellen, die van de blaaswand uitgaan. Op zichzelf zijn deze wel onschuldig, maar toch kreeg de patient het dringend advies ze te laten verwijderen. De verstandige pa tient zag de noodzaak hiervan in, zo dat hij na korte tijd geopereerd werd. Een snede was voor deze ingreep niet nodig. Od dezelfde wijze als bij de cystoscopie, werd nu een instrumentje ingebracht, na plaatselijke verdoving, waarmee de poliepen door middel van elektrische stroom werden afge schroeid. De patient heeft van deze operatie vrijwel geen last gehad en was, oijdanks zijn geringe klachten toch zeer voldaan van zijn gezwelle- buiten zijn wil. Wat deze patient naar de dokter brengt, is echter ook bloed bij de urine. Hier vermoedt de huisarts al met een te doen te hebben met een blaas steen en ook hier brengt het cystos copisch onderzoek bevestiging van de diagnose. Als een dergelijke siteen niet te groot is, kan men proberen hem uit de blaas weg te spoelen. Als dit niet lukt, is hat soms' mogelijk de steen in de blaas te verbrijzelen, maar gro te stenen zullen langs operatieve weg verwdjderd moeten worten. De patient is dan van zfjn pijn en bloedingen be vrijd, maar haast nog belangrijker is het, dat hij dan niet het risico loopt een ernstige blaasinfectie te krijgen, die zich naar de niaren zou kunnen voortplanten. Zodat ook hier een snel le diagnose en spoedige behandeling veel narigheid kunnen voorkomen. Arts. Welkom, welkom burgervader, Met Uw hele huisgezin. Dit is weer een stapje nader. En voor U een groot gewin. "k Hoop dat U 't hier fijn zult vinden; In ons mooie Waddinxveen. Samen met al Uw beminden, Kwaamt Gij naar ons dorp nu heen. 'k Zat laatst even bij de kapper, Samen met twee dorpenaars. Er was juist geen moppentapper, En dan hoor je soms wat raars. Een dier trouwe kappersklanten, Woonde op het Ouwe Dorp. Nou daar weten ze van wanten, Straks hoort U wel hun geslorp. Nou, die ouwe-dorpenaarder, Zei met een verheugd gezicht: ,,'t Ouwe Dorp wordt weer [vermaar der, ,,'t Zit niet meer met kranten dicht." Maar de andere bezoeker, By die kapper, zo U weet, Was een echte ruziezoeker; Een Bruggenaar, ja up to date. „Nu, zo sprak hij" 't kan wal wezen; Dat men dat in 't westen denkt. Maar het is nog niet bewezen, Dat men daar de Brug mee krenkt. Wonen komt lüj in het westen, Werken bij ons in de oost. Wat is nu voor 't dorp het beste?" Zie dat was des brugnaars troost. .Maar de stille, wijze kapper, Hief zijn scheermes naar omhoog, 't Mes was scherp, dus sprak hy [dapper: „Mannen, staakt dit dialoog. Werken-wonen, wonen-werken, Oosten-westen-Noord en Zuid; Zyn toch nimmer in te perken, Zy horen saam als hom en kuit." By deez' wyze kapperswoorden, Sluit ik nuj volkomen aan. Heel het dor0 langs Gouwe's boorden Zal rondom Uw gezin gaan staan. Burgemeester *k wou maar zeggen; „Hier woont hom en kuit tesaam. „Laat ons vriendschapsbanden leggen. Daarin bent U zeer bekwaam. Daarom roep ik U hier allen, Een van harte welkom toe. 't Moge U hier goed bevallen. Wordt ons aller Pa en Moe! 1 KrabbeL FEUILLETON No. 33 door JOKE DE VALK Ik kom er net vandaan en ik ben pas over een uur weer thuis. Bevalt m'n gezelschap je ineens niet meer Hanneke voelde, dat ze overwicht over hem kreeg en werd een beetje driest. Ik moet dadelijk naar de stad terug besliste hij. Zo je wilt. Ik zal je bij de eerst volgende bushalte afzetten. Ieder kwartier gaat er een naar de stad. Ik heb niet genoeg geld bij me. Dat is ook wat, he Nou, dan ga je wandelen. Dat is goed voor de spijs vertering. O ja Wandelen, zei je? Wie heeft mij gevraagd in te stappen Hanneke dacht even na. Oké, je hebt geUjk. Ik zal je terugreis beta len. Bij het eerste bushaltebordje stopte ze en diepte een gulden uit haar por- temonnaie. Alsjeblieft, meneer, dat is ruim voldoende voor een enkele reis naar de stad en een trammetje naar de Gouden Leeuw. Het beste met je zaak, hoor. Kom nog eens aanwippen. Je bent beslist welkom, hoor. Zwygend nam hij de gulden aan en stapte uit. De verwensing, die hy uit te toen ze weer gas gaf, kon ze niat horen. Met een triomfantelijke blik op haar gezicht reed ze tot de eerste zij weg, waarna ze via een binnenweg weer naar de stad reed. Als ze een beetje geluk had, was ze degene, die aan het langste eind had getrokken. Ze had hem overbluft en ze was er van overtuigd dat hij het verhaaltje accepteerde, dat haar man alles van haar verleden wist. Dat was nu alweer enkele weken ge leden en sedertdien had ze niets meer van Jaap gehoord. Jijni was gekomen en Dubois had een pension besproken op Ameland. Samen zouden ze heer lijk gaan genieten van een veertien daagse vakantie in het begin van augustus. De donkere wolken, die zich boven het hoofd van Hanneke Dubois geboren Schoneveld hadden samen getrokken, waren opgelost. Nu scheen de zon weer en niets verduisterde haar huwelyksgeluk. Tot die warme zomeravond in het begin van julL 22 Het was een gloeiend-hete dag ge weest en Hanneke had alle ramen wijd open staan om zodoende iets van de avondkoelte op te vangen. Zelf lag ze in een gemakkeiyke, luchtige jurk in een fauteuil te lezen, toen haar man thuis kwam. Plichtmatig klisten ze elkander, waarna het meisje opdiende. Dubois was ongewoon stil, doch Hanneke had er geen erg in. Zullen we vanavond een paar uur tjes naar zee gaan vroeg ze. Als jij graag wilt O, ik dacht, dat het misschien be ter voor jou was. De hele dag in die hete rechtszaal. Ik had maar een zaak vanmorgen. En vanmiddag een paar klanten. Ik was de hele middag op kantoor. Nog wat bijzonders Hij schudde zyn hoofd. Opeens keek hij haar scherp aan. Wat zou er voor bijzonders moeten zijn Hanneke schrok van de heftige toon U houdt toch want dan komt het concerteren in de Gereformeerde Kerk alhier

Weekblad voor Waddinxveen | 1959 | | pagina 5