Weekblad voor Waddinxveen EMMABLOEM-COLLECT B NUTSSPAARBANK yHoccUc de Vrouw De> iydttyd van de week Rentevergoeding: 'J ROU WER NIEUWS iui &4>vze Moet er een nieuwe fiets zijn? kraijesteijn No. 720 vrijdag 17 april 1959 14e jaargang Adres redaktie en administratie: Oranjelaan 30, Waddinxveen, Telef. 438 Verschijnt elke vrijdag Abonnementsgeld per kwartaal f 1.— bij vooruitbetaling. Advertentieprijs 8 ct per m.m. Kontraktprijs op aanvraag. Bijdragen, verslagen, etc. uiterlijk 's woensdagsavonds inzenden De regering heeft de afgelopen week erkend dat de bekorting van de ar beidsduur in de lijn der ontwikkeling ligt opgesloten. Het ligt in de bedoe ling de bekorting slechts in etappes toe te staan, met het oog op de gevol gen, die het voor onze nationale eko- nomie kan hebben. Minister Beel wil graag dat de georganiseerde bedrijfs- centrale en de in aanmerking komen de bedrijfstak alvast overleg voeren over de wijze waarop de gevolgen van de reduktie van de 48-urige werkweek tot gemiddeld 47 per week zouden on dervangen kunnen worden. Voorts constateerda minister Beel, dat het werkloosheidscijfer van ongeveer 100.000 eind maart 1958 tot 80.000 eind februari van dit jaar is gedaald. Het ligt in de Üjn der verwachtin gen dat deze daling in 1959 voorlopig nog zal voortduren. De regering zal haar waakzaamheid echter toch niet laten verslappen en zeker niet over de gebieden, waar de werkloosheid relatief hoog is. Minister Beel zei ver der nog een tegenstander te zjjn van dienstplicht voor meisjes. Men moet volgens de minister, het aantal huis vrouwen dat geschikt moet worden ge acht, een goede huishoudelijke oplei ding te ontvangen niet overschatten. De dienstplicht zou trouwens een af zonderlijk controleapparaat in het le ven roepen, het zou moeilijk zijn al deze meisjes te plaatsen. Al deze be zwaren heeft de minister doen beslui ten geen dienstplicht voor meisjes in te stellen. Een afschuwelijke moord heeft vori ge week ons land opgeschrikt. Een postbode ontdekte op een ochtend in de polder bij Axel een verkoold li chaam van een meisje van circa 25 jaar. Het meisje had een schot wond in de hersenen, terwijl zij na haar dood met benzine is overgoten en in brand gestoken. Het is niet onwaar schijnlijk dat het meisje uit België is binnengesmokkeld. Het was de be doeling om het spoor niet naar België laten leiden. Het meisje had nog Belgisch geld, dat de brand had over- 'eefd. meer controlerend politiepersoneel no dig is. Bovendien moet het wegenver keersreglement worden herzien. In zijn memorie van antwoord verklaar de de minister voorts, dat zijn depar tement van oordeel is, dat zowel de Velser tunnel als de brug bij Schel- lingwoude nog een aantal jaren het toenemende verkeer over het Noord zeekanaal zal kunnen opvangen, zon der dat de ponten bij de Hembrug en over het LJ in Amsterdam overbelast worden. Op 58-jarige leeftijd is maandag morgen tijdens de repetitie van het concertgebouw-orkest te Amsterdam overleden de Nederlandse dirigent Eduard Alexander van Beinum. De heer van Beinum - geboren in 1901 - was violist bij de AOV, dirigent in Schiedam, Zutphen en bij de HOV Sinds 1938 was hij eerste dirigent van het Concertgebouw-orkest. TE WADDINXVEEN Kanaalstraat 9 - Telef. 668 - Giro 458622 Geopend ELKE WERKDAG van -9 tot 1 uur en van 2.30 tot 4 uur. des ZATERDAG's van 9 tot 1 uur. Geen rentegevend maximum. ai£e yvede UesienMedingjudUn in Waddinxveen alleen Herencostuums Regenjassen Sportcolberts Pantalons Een ander meisje belde haar vader met de mededeling: Ik ben ont- oerd en zit ergens in Zuid-Limburg, naar ik weet niet waar. Het meisje dinsdagavond naar guitaarles ge- aan en was niet teruggekomen. Haar ader herkende duidelijk haar stem. Om te controleren dat zij het inder- 'aad was, vroeg hij haar een paar' rsoonlijke dingen, waar ze normaal inging. Heeft ae ontvoerder het meisje de gelegenheid gegeven haar luderlijk huis op te bellen of is dit elefoontje bedoeld geweest om de po Titie op een dwaalspoor te brengen In Bergen op Zoom is de burge- eester vogelvrij verklaard. Er is zelfs op hem geschoten. Het klinkt alle- naal veel ernstiger dan het in wer kelijkheid is. De heer Versluis is nu jaar burgemeester van Bergen op 'oom. Dit moest natuurlijk gevierd *orden. Om de verrassing groter te laken, had men de burgemeester "boden buiten de deur te komen. Wanneer hij dit wel deed zou hij kor de waterpistolen van de jeugd ehoten worden. De jeugd verschool i in de tuin en toen de burgemees- sr toch naar buiten kwam stormden eker tachtig kinderen naar voren om Ie burgemeester nat te spuiten. Om het parkeerprobleem in de gro steden op te lossen wordt gedacht n de plaatsing van parkeermeters. ;ze opmerking maakte de minister fi Verkeer en Waterstaat in de me- orie van antwoord over de begro- van zijn departement. De minis- van financiën heeft zich bereid klaard de wijziging in de motor- tuigenbelasting die hiervoor [Wig is ter hand te nemen. 'De minister verklaarde tevens dat k gebruik gemaakt zal worden van Senaamde parkeèrschijven, daar de- geen financiële offers vragen van weggebruikers. Dit heeft wel tot *«el dat zij minder variatie in de •-eerduur mogelijk maken en er BRIEF AAN OMA Mammie mag ik Oma een brief schrijvenvraagt Lieske. Ze zit in de tweede klas van de lagere school. Ze is pas acht jaar geworden en heeft Op haar verjaardag van oma 'n pracht doosje kinderpostpapier gekregen. Lieske is daar zo verschrikkelijk trots op, dat het geen wonder mag heten, dat ze brandt van verlangen, om oma te laten zien, hoe goed ze het post papier weet te gebruiken. Dat is goed, pop, moedigt moeder aan. Kom hier maar fjjn aan tafel zit ten, dan heb je de ruimte en kan nie mand je hinderen. Met het tongetje uit de mond gaat Lieske aan de arbeid. Het is de eerste brief die ze in haar leventje schrijft en het betekent voor haar een heel karwei. Moeder laat haar rustig haar gang gaan en bemoeit zich nergens mee. Ze leidt haar dochtertje niet af, door telkens over haar schouder te komen kijken, hoe het gaat. Moeder vindt, dat dit Lieske's aangelegenheid is en ze het dus ook helemaal zelf op moet knappen. Na een dik half uur komt Lieske haar heel triomfantelijk de brief bren gen. Moeder heeft plezier in yde fan tasie van de kleine, die on haar eigen kinderlijke manier allerlei voorvallen uit haar leventje aan oma verteld heeft. Natuurlijk ziet moeder wel, dat er heel wat schrijf- en taalfouten in staan, maar ze vindt het niet nodig Lieske daarover te onderhouden. Haar de juiste spelling van de Nederlandse taal bij te brengen is de taak van juf op school. Dit is een brief, die op ei gen initiatief geschreven is. En wat mag je dan nog verwachten van een peuter, die pas in haar tweede leer jaar zit Bovendien gaat moeder van het standpunt uit, dat oma een originele brief van haar kleindochter meer zal waarderen dan een exemplaar, dat door moeder bijgevijld is. Er wordt een postzegel op de enveloppe geplakt en Lieske mag de brief zelf op de bus gaan brengen. De hele verdere dag heeft ze het er nog druk over. Wat zal oma wel zeggen, als ze de brief krijgt Zal ze het niet vreselijk knap van Lieske vinden -o- Een weekje later, het is zondag, komt Oma op bezoek. Lieske stormt dadelijk op haar af. Ze is de brief nog niet vergeten. Oma, oma, hebt u de brief gekre gen Vond u hem niet mooi Maar oma antwoordt strengNee, ik vond hem helemaal niet mooi. Ja bent me tegen gevallen, Liesbeth. Ik wist niet, dat jij zo slordig schreef en zoveel fouten maakte, anders had' ik je dat mooie postpapier niet gegeven. Ik dacht, dat je daar groot genoeg voor was, nu je al in de tweede klas zit, maar daar heb ik me blijkbaar in vergist. Ineens smelt Lieske weg in tranen. Ze weet met haar verdriet geen raad en oma schrikt ervan. Kom kindje, wat is dat nou. Je krijgt toch geen straf voor die slordige brief. Tegen haar schoondochter zegt oma later Begrijp je dat nu Ik deed haar toch niets. Ik wees er haar al leen op. Dat was voor haar al erg genoeg, zegt moeder zacht. U weet niet, wat u haar aangedaan hebt. Wat u tegen haar zei, was veel erger dan een pak voor haar broek, voor iets, wat ze verdiend had. Ze heeft die brief zo mooi en goed geschreven als ze kon. Ze heeft er al haar best op gedaan en was er trots op. Die foutjes kon ze niet helpen, omdat ze die woorden nog niet geleerd had. Daarom heb ik haar ook niet verbeterd. Door wat u zei, voelde ze zich diep vernederd en ontmoedigd, on dat vind ik zo jam mer voor haar. Marcelle. MET RAAD EN DAAD MOET DE TITULATUUR GEHANDHAAFD BLIJVEN? Het tempo van de tijd, waarin wij thans leven, heeft met zich meege- gebracht, dat wij steeds minder aan dacht besteden aan de plichtplegingen de wellevendheid, de etiqutte en de kledij. Gelegenheidskleding wordt nog maar weinig gedragen, zelfs onze mi nisters behoeven zich niet meer in ambtscostuum te presenteren aan het hof. Op een receptie en bij een be grafenis zijn de correcte costuums ver re in de minderheid. Plichtplegingen en plechtstatigheden verdwenen als gevolg van de nivellerende invloeden in onze moderne samenleving. Het zwakke geslacht acht allerlei voor rechten van vroeger overbodig. Vaak vraagt men zich af, of het in achtne- men van de ceremoniële voorschrif ten geen belachelijke indruk zal ma ken en wil men liever gewoon doen, geen apepakje aantrekken en geen verplichtingen opleggen aan anderen. Toch zijn wij ons bewust, dat er een zeker minimum aan wellevend heid van ons gevergd wordt. Wij we ten, dat wij onze medemens dienen te respecteren, ook al is de pluimstrij kerij en is ook de slaafse onderdanig heid voorgoed overbodig. Wie deson danks-zijn naaste, zijn werkgever, zijn collega of zijn familie niet met een zeker respect voor zijn ouderdom, zijn kennis of zijn eigendunk behandelt of benadert, loopt het gevaar als onbe leefd of als onhebbelijk te worden be schouwd. Omdat wij in het spraakgebruik be paalde beleefdheidsregels in acht ne men en vreemden, ouderen en hoger geplaatsten met u en met meneer of mevrouw aanspreken, ja zelfs in be paalde gevallen de maatschappelijke positie laten uitkomen (meneer de bur gemeester, edelachtbare, excellentie) dwingt ons gevoel ons dit onderscheid ook te maken bij de schriftelijke be nadering en passen wij een zekere ti- tulatuur toe. Nu zijn de in allerlei zakboekjes af gedrukte en telkenmale nauwkeurig geraadpleegde titulatuurlij sten wel erg verouderd, net zoals ook gelegenheids kleding en de boeken over etiquette jaarlijks verouderen. Volgens de titu latuur is er onderscheid tussen een doctor in de rechten (meestertitel) en een docter in de medicijnen en een doctor in de theologie, maar ook tus sen de gestudeerde, die zijn proef schrift wel en degene, die het nog nieit geipchlreven hieefSt. Iemand 5|s weledel, weledelgeboren, weledelge. leerd of zelfs weledelzeergeleerd, hij kan ook in alle graden achtbaar en in allerlei vormen streng zijn. Geen mens kan nog verstandelijk uitmaken, wel ke titel de juiste is in de adressering en waarom. De titulatuur is een sleur geworden, door sommigen nog toege past tot in uiterste konsekwentie, door anderen als ballast overboord gewor pen. Het is ronduit bespottelijk, als een pas aankomend student van zijn fa milieleden vergt, dat ze voortaan Weledelgeboren heer op de envelop pen schrijven, terwijl een president directeur van een groot cencern slechts recht heeft op de aanduiding de heer omdat hij toevallig geen amb tenaar is en nooit studeerde, maar. werkte In onze democratische samenleving met vervaging der adelijke invloeden en bewustwording van de kleine man gaan daarom vaak stemmen op, om de titulatuur volledig af te schaffen. Een opinie-onderzoek wees meer dan tien jaar geleden reeds uit, dat de meerderheid van de ondergevraagde Nederlanders zou stemmen voor een vereenvoudiging tot de heer en me vrouw. Ook wii zjjn van mening, dat in onze adressen de onderdanigheid (die alleen voor heren en niet voor dames geldt) gerust kan vervallen. De eerste stap in die richting kan zijn een sterke vereenvoudiging tot die titels, die ook in het normale spraak gebruik worden gebezigd (doctor, di recteur, burgemeester, militaire ran gen, mr., excelentie bh' ministers e.d. spreektitels als meneer de baron enz. en dan de gebrüikte adellijke aan duidingen. Voorts de geestelijke waardigheden. Door alle overige potsierlijke feo dale en versleten franje past alleen een streep. Officiële mededeling DE KONINGIN IS JARIG Iedereen weet, dat op 30 april Ko ningin Juliana 50 jaar wordt. Dit is een kroonjaar! Velen deden reeds mee om een bn- sch^nk*6 ^€Ven VOOr k0t verjaarsge- Denkt u daaraan ook? Geen collecten, maar spontaan en geheel vrijwillig mogen wij iets ge ven, uit dankbaarheid dat God ons Oranje gegeven heeft om ons land te regeren! Mag ik er ook op rekenen, dat al len die Oranje liefhebben op die dag vlaggen? Er zijn er nog velen, die geen vlag met oranjewimpel in hun bezit heb ben. Toch zijn de normale standaard- maten met houder niet duur. Het geeft niet alleen een feestelij- ke aanblik aan ons dorp, het getuigt dat de^ band „God - Nederland en Oranje onverbroken is! Oranje jn ons hart dragen zegt mets, als wij er ook niet door oranje te dragen en te vlaggen voor uitko men! De burgemeester van Waddinxveen, C. A. van der Hooft. CONCERT WEST-NEDERLANDS SYMPHONIE ORKEST. Het West-Nederlands Symphonie Orkest onder leiding van Sam Swaap komt o„ woensdag 22 april a.s. naar Waddinxveen. Dit bericht lazen wij in de couran ten en op de aanplakbiljetten. Is het ook tot ons doorgedrongen, dat dit iets bijzonders is? Niet alleen de grotere steden maar ook het platteland kan van dit con cert genieten. Jammer genoeg niet in een mooie concertzaal maar toch in een gebouw, waarin een concert zeer goed tot zjjn recht komt! Wij mogen de Gereformeerde Ker- keraad wel dankbaar zijn, dat hij de gelegenheid hiervoor geven wil. De besturen van de muziek- en zangverenigingen organiseren nu reeds drie jaar dit gebeuren. Laat ieder van ons dit op prijs stellen en door onze aanwezigheid dit concert tot een wer kelijk groot gebeuren maken. De burgemeester van Waddinxveen, C. A. van der Hooft. FEESTPROGRAMMA 30 APRIL Met het oog op de viering van de 50e verjaardag van Koningin Juliana, op 30 april a.s. heeft het bestuur van de Oranjevereniging een vrij uitge breid programma samengesteld. De feestelijkheden vangen aan met een aubade, waaraan ca. 1450 kinde ren van de scholen zullen deelnemen. Deze aubade vindt plaats op het plein van de school met den Bijbel aan de Oranjelaan en zal voor het eerst "worden aangehoord door burgemees ter C. A. van der Hooft. Vóór de aanvang van de aubade, 's morgens om 9 uur zullen de kinderen van de scholen worden afgehaald door de beide plaatselijke muziekverenigingen Concordia en Voorwaarts. Na afloop volgen er voor de schoolkinderen volksspelen en daarbij zullen zij te vens een tractatie ontvangen. Inmiddels vangt dan om 10 uur een puzzelrit aan voor auto's, motoren en bromfietsen. Deze puzzelrit zal wor den georganiseerd door de Waddinx- veense MAB-club Gouwe Rijders. De rit zal leiden door Waddinxveen en enkele omliggende gemeenten. Het middagprogramma bestaat hoofdzakelijk uit motorwedstrijden, die gehouden worden op het feestter rein aan het Noordeinde. Reeds om 11 uur vangen voorwedstrijden aan, die speciaal bestemd zijn voor junio ren. De eigenlijke wedstrijden begin nen om 2 uur. Voor dit programma onderdeel is de belangstelling reeds nu zeer groot. Verscheidene bekende motorrijders, o.a. P. Bakker uit Bleis- wijk; H. Stehman uit Voorburg en J. den Haan uit Strijen hebben reeds voor deze wedstrijden ingeschreven. Het avondprogramma zal iets nieuws brengen. Dit vangt nl. aan met een pony-show, waarvoor de medewer king is verkregen van de pony-club uit Zevenhuizen. Verder is er 's avonds een feestpolonaise, met me dewerking van de muziekvereniging Concordia en Voorwaarts. De feest dag zal worden besloten met een groot vuurwerk, welk op het terrein zal worden ontstoken. HOND REED MET AUTO TE WATER. Dinsdagmiddag om 10 voor 6 reed de bestelwagen van de heer A. W. Moons alhier, met een kalm gangetje van de brug bij de Peperstraat te Goudahet water in. Aanleiding tot deze onverwachte duik gaf de herdershond Hertha, die zich in de alleenstaande wagen be vond. Het voertuig stond op de handrem en in de versnelling. De hond blijkbaar in zijn schik met het mooie weer en wat ongeduldig door het lange wachten, begon in de wa gen rond te springen. Op een gegeven ogenblik kwam de riem van zijn hus band achter de versnellingshandel en trok de wagen uit de versnelling in de gewone stand. Vervolgens kwam de riem achter de greep van de handrem, die los sprong, de wagen reed onbestuurd weg en duikelde het dan eerst even kjjken b(j "water van de Peperstraat in. Met een kraanwagen is de wagen weer op de kant gebracht. De auto bevatte tex- tielgoederen. VERGADERINGEN GEMEENTERAAD. De gemeenteraad zal in openbare vergadering bijeenkomen op 1 mei en 12 mei a.s. Op laatstgenoemde datum zal een wethouder gekozen worden in de va- cature-Oudijk. NIEUWE ZAAK. Waddinxveen mag zich in een ge stadige groei verheugen en de zaken lieden weten zich hierbij goed aan te Zaterdag a.s. hoopt de heer J. van Dijk een nieuwe winkel te openen aan de Kerkweg, in de eerste plaats voor de verkoop van vis, maar daar naast zal men ook patat-frites; cro- quetten en andere lekkere hapjes kunnen kopen. De heer van Dijk heeft een fris pand doen bouwen, dat ieders bewon dering afdwingt. De inrichting is ge heel naar de eisen des tijds en uitge rust met een koelcel en een diep vries-container. Wij wensen deze ondernemer veel succes in zijn nieuwe zaak. E.H.B.O. De afdeling Waddinxveen van de E.H.B.O. hield een algemene leden vergadering in het Ned. Herv. Wijk- gebouw. Onder de talrijke aanwezi gen merkten wij op burgemeester van der Hooft, gemeentesecretaris H. Jen- né, de doktoren Hemminga en de Geus, de laatste drie vergezeld van hun echtgenoten. Na opening der vergadering door de heer R. H. Bezoen, werden de versla gen van secretaris en penningmeester voorgelezen, die een optimistisch ge luid lieten horen en getuigden van 'n goed en intensief verenigingsleven. Het boekjaar werd afgesloten met een batig saldo van ruim 500. Bij de bestuursverkiezing werden de heren Bezoen en Schaart in hun func ties herkozen. "rtRDAG 25 APRIL

Weekblad voor Waddinxveen | 1959 | | pagina 1