Weekblad voor* Waddinxveen B nutsspaarbank ftlaedec de Vrouw Spiced van de week Qunqend usjLoxtek Moet er een nieuwe fiets zijn? •J ROUWER koningin juLte*n& 50 j^r mmpMi Pao. en anti B°|o No. 721 vrijdag 24 april 1959 14e jaargang Adres redaktle en administratie: Oranjelaan 30, Waddinxveen, Telef. 438 Verschijnt elke vrijdag Abonnementsgeld per kwartaal f 1.— bij vooruitbetaling. Advertentieprijs 8 ct per m.m. Kontraktprijs op aanvraag. Bijdragen, verslagen, etc. uiterlijk 's woensdagsavonds inzenden Volgens de peiling op 1 maart jongstleden is gebleken dat het bedrag dat jaarlijks gemoeid is volgens de AOW is gestegen. De AOW, die pas twee jaar bestaat nadert dus nu reeds een uitkeringsbedrag van 1 miljard gulden per jaar. Voorts laat de peiling zien, dat er in ons land ongeveer 120.000 bejaarde vrouwen meer zijn dan mannen, die de 65-jarige leeftijd gepasseerd zijn. Uit de peiling bleek toen ook, dat men mag concluderen, dat van de gehuwde mannen, die hun pensioen in ontvangst nemen slechts 7 een vrouw heeft die veel jonger is dan 65 jaar. Er zijn in ons land wei nig mannen die met een veel jongere vrouw trouwen. Uit het ontwerp-ad- vies, dat de Commissie Ontwikkeling Nationale Ekonomie van de Sociaal Ekonomische Raad heeft vastgesteld kan aangenomen worden, dat dit ad vies slechts op een punt grote mate van overeenstemming zal vertonen. Men schijnt er van overtuigd te zijn, dat de noodzaak van een naar gemeen teklasse gedifferentieerde huurverho ging van maximaal 25 in 1960 door gevoerd zou moeten worden. De SER -commissie wil een vermindering van huursubsidies in overeenstemming met de huurverhoging. Voorts zou in af wachting van een nieuwe regeling voor de invaliditeitswet een tijdelijke verbetering voor de trekkers van in- validiteitsrente tot stand moeten wor den gebracht. gezegd had, dat de regering zich af vraagt of men met de ontwikkeling van de vleesprijzen wel op de goede weg was, zei de heer de Veer. Het is voor mij onbegrijpelijk, dat de rege ring zich druk maakt over de prijs van het vlees, terwijl de prijsindex er van niet hoger ligt dan bij andere voedingsmiddelen. De tweede internationale schoenen- beurs in Nederland werd in het jaar beursgebouw te Utrecht gehouden. Mr L. de Block, directeur-generaal voor de industrialisatie en de energievoor ziening van het ministerie van ekono mische zaken, hield een rede, waarin hij memoreerde, dat de ontwikkeling van de Nederlandse schoenindustrie spectaculair is geweest. Maar aan de andere kant bleek, dat de Nederland se schoenfabrikanten nog heel wat kunnen doen, om hun produktie op te voeren en hun verkoop in binnen- en buitenland te verhogen. Uit de rede bleek o.m. ook, dat wij Nederlanders in twee jaar tijds gemiddeld drie paar schoenen verbruiken. Maar de z.g. teen-agers gebruiken in dezelfde tijd wel vijf paar. Nederland beleefde weer zijn eerste echte bollenzondag, zonnig maar met een koude noordenwind. Niet minder dan 50.000 bezoekers van de Keuken hof werden op zaterdag en zondag geteld 40%> van hen waren Nederlan ders, 40 Duitsers, terwijl de rest een andere nationaliteit vertegenwoor digde. Ook de Betuwe werd volop be zocht. Het verschrikkelijke ongeluk, dat aan vijf kinderen uit een gezin het leven kostte, wierp hier een scha duw op de lentepracht. Wat 'betreft de afschuwelijke moord in Zeeuws-Vlaanderen, heeft de po litie een der daders kunnen arreste ren. Een 42-jarige Nederlander in Cana da heeft een nieuw pasteurisatiepro- ces uitgevonden, waardoor het moge lijk zal zijn, melk ook zonder koeling maanden lang goed te houden. Zou het gevonden procédé zijn deugdelijkheid bewijzen, dan is het niet onmogelijk, dat dit een omwenteling in de zuivel industrie tiweeg zal brengen. koninklijke taak. De gevolgen van de oorlog waren nog lang niet voorbij en deden zich wel het zwaarst gelden in het verlies van ons rijk koloniaal gebied. De dag na Kerstmis 1949, op een kille decem bermorgen, zette zij haar handteke ning onder de onafhankelijkheidsver klaring van Indonesia. Na deze daad reikte zij de hand aan Mohammed Hatta, de vertegenwoordiger van het nieuwe rijk. In het zoeklicht Niet slechts de noden en zorgen van land en volk drukten de vorstin. Diep In verband met Koninginne dag a.s. week, verzoeken wij dringend om de advertenties reeds dinsdag te bezorgen. Dit is noodzakelijk om vrijdagmor gen op fjjd te kunnen verschij nen. De Uitgever. dan eerst even kijken bij KRAIJESTEIJN 5n <Mt 5 wede. UMzrMeduuyzxüLzn in Waddinxveen alleen Herencostuums Regenjassen Sportcolbexts Pantalons De geheimzinnige ontvoering van Corria G.J is opgelost. Vorige week werd zij in Broek in Waterland aan gehouden en ter beschikking gesteld van de Veenendaalse politie. Na het verhoor bleek dat zij het gehele ver haal had verzonnen. Ook wat zij haar vader door de telefoon vertelde be rustte op grote fantasie. Een en ander is vermoedelijk het gevolg van het feit, dat Corrie op het ijs is gevallen en daardoor een hersenschudding heeft opgelopen. Zij is daarmede door gelopen. Thans echter is zij met toe stemming van de ouders onder be handeling van een specialist. De offi cier van Justitie te Amsterdam zal het druk krijgen met de nozem-jeugd. De grootscheepse aktie die de Amster damse politie tegen de nozembende heeft gehouden zal nu worden afge rond met enige monster-processen. Het ligt in de bedoeling, de no zems tegelijk te berechten en te ver oordelen. De grootste bende, waarvan reeds 23 man in de cel zitten en de overigen nog volgen, besprak de plan nen in café's op de Nieuwendijk. Andere jongelieden hebben de be faamde Hoestbui van Dorus gestolen. Het Fordje van Tom Manders werd gestolen als represaillemaatregel tegen het weigeren van Tom Manders om voor de studenten van hst instituut Nijenrode op te treden. Later hebben zij Tom Manders opgebeld met de me dedeling dat hij z'n Fordje terug kon krijgen als hij voor ze optrad. De heer Manders is hier voor gezwicht. Dit deden ook de Amerikanen op het verzoek van de 37-jarige H.P., die graag een model van de Vanguard ra ket wilde hebben voor een tentoon stelling in Etten-Leur. De Amerika nen weigerden in eerste instantie, maar nadat de man geschreven had, dat hij van de Russen wel een Spoet nik-model kon krijgen gaven de A- merikanen het model. De heer d© Veer, voorzitter van het produkschap voor vee- en vlees ver klaarde op de vergadering in Utrecht, dat de hoge vleesprijzen naar zijn wening slechts een tijdelijk verschijn sel is, daar er thans meer mestvee is dan de vorige jaren en dat de groei '.'an het gras momenteel zodanig is, dat het vee veel melk-vetter wordt. Hij betreurde het dat men voor het eehakt geen kleurstof meer mag ge- Bruiken. Dit gaf het gehakt éen meer "makelijker aanzien, terwijl, nu het gehakt grauw is, dit niet zo veel Weer gekocht zal worden. Dit heeft ot gevolg, dat de mensen meer duur dere soorten vlees kopen waardoor de ■'raag groter wordt en de prijzen stjj - Sen. Als antwoord op de vraag van ie vertegenwoordiger van Ekonomi sche Zaken dra. van de Willigen, die i ging ze gebukt onder het feit, dat prinses Marijkes gezichtsvermogen ernstig bleek aangetast. De koninklij ke moeder beproefde alle middelen, en nog donkerder werden de wolken boven het witte paleis van Soestdijk toen de buitenlandse sensatiepers met onthullingen begon. Eigenlijk bleek toen, hoe de verhouding was tussen ons volk en het Oranjehuis, want men voelde zich pijnlijk getroffen. Men kon het niet verdragen, dat onze ko ningin en haar huis in het felle, on barmhartige zoeklicht van deze soort publiciteit kwamen te staan. Geluk kig legde zich de storm, maar eigen lijk ziet heel Nederland reikhalzend uit naar een gelegenheid om zich, met ons vorstenhuis, eensgezind weder te verheugen en de eenheid van Neder land en Oranje opnieuw te demon streren. Want Koningin Juliana, die met haar gezin altijd gezocht heeft de ge meenschap met haar volk, heeft zich een plaats veroverd in de harten. Veel leed heeft zij gekend en haar bijzondere persoonlijke belangstelling gaat nog immer uit naar hen die leed dragen en, praktisch als zjj is, naar alles wat gedaan wordt om dat leed te verhelpen of te verzachten. Die belangstelling omvat niet alleen ons volk, maar heel de wereld, want zij ziet de problemen in alles omvat tend verband. Levend in een bewogen tijd heeft zij zich getoond kind van haar tijd, een verklaarde tegenstandster van wat reeds haar moeder kernschetste als de gouden kooi, waarin de vorstin verre wordt gehouden van haar volk. Toen Juliana in 1955 in de Leidse Pieterskerk de jeugd toesprak zei ze: ,,Gijzijt voor menige goede gewoon te Uw voorgeslacht dankbaar. Weest met bang, op Uw beurt zelf nieuwe goede gewoonten te beginnen. Uw na geslacht zal er U dankbaar voor zijn". Hebt u dat wel eens opgemerkt Het leven stuwt ons onbeperkt Tot altijd pro of anti; Al is ons oordeel mis of raak En biedt het dan ook al te vaak Voor juistheid geen garantie. We zijn pro Romme of pro Oud, Pro meubels van blank eikenhout, Maar anti hoge huren; Tenzij we zelf de huisbaas zijn, Dan doet het huurbeleid zon pijn Die niet is te verduren. We zijn voor gas of oliestook En tegen kachels met een pook, Die ouderwetse dingen; Je vindt het pro. en antischap Bij mensen, dom of heel erg knap, En in de hoogste kringen. Wie niet op tijd zijn kleur bekent Doet amper mee en is geen vent, Hij blijft wel in gebreke; Je moet in anti of in pro Een haar of hem in zus of zo Ook durven tegenspreken. Wie dat niet doet zien wij niet graag, We zitten met hem in de maag, Je kunt hsm niet vertrouwen; Wij willen duid'lijk wit of zwart, Wie grijs zegt heeft wellicht geen hart Hoort bij die halve lauwen Het voorbeeld geeft de politiek Met pro- en antirijk publiek, Dat nog durft te krakélen; Ook als de groten in hun slee Voordelig en in pais en vree Al lang de poet verdelen Jaap Mijderwijk Koningin Juliana wordt vijftig jaar. En oP haar vijftigste verjaardag zullen haar gedachten zeker terug gaan naar het ogenblik, waarop zij Koningin thans, de Nieuwe Kerk verliet, langzaam, om geen woord te missen van de zegenbede van het koor, die wij thans wel haast als pro fetisch vernemen De Heer is mijn Herder, Hij waakt over mijn ziel. Hij leidt mij op wegen van goedheid en zegen. Hij schraagt me, als ik wankel, Hij draagt me, als ik viel. Koningin Juliana wordt op 30 april 50 jaar. De zeer velen, die haar nog als Juliaantje gekend hebben, zullen er zich met een schok van bewust wor den, hoe de tijd vliegt. En zeer in het bijzonder gaan onze gedachten uit naar de Hoge Vrouwe, op wie een halve eeuw het schijn- werperlicht van de publieke belang stelling is gericht geweest. Het was de september 1948: een stampvolle Nieuwe Kerk. Vorsten, hoogwaardigheidsbekleders, groot ga.' la, schitterende uniformen en statig zwart. Honderden persvertegenwoordi gers uit alle landen, velén hunner ge wend aan de pracht en praal van ko ninklijke hoven, wachtend op een re devoering die, naar veler vermoeden, niet meer dan een formele toespraak zou zijn. Onvergetelijk was het moment, waar op Koningin Juliana's stem door de kerk klonk, en een verbaasde, weldra eerbiedige stilte viel. Hier las niet een staatshoofd met een pijnlijke nauwkeurigheid een opgestelde rede voor, maar een jonge Koningin liet zich in de woorden die zij sprak, ken nen als een persoonlijkheid. Wie ben ik, dat ik dit doen mag. Het was als een nieuwe aera werd ingeluid! Met die woorden plaatste Koningin Juliana zich temidden van haar volk, en daar is haar plaats sindsdien ge bleven. Enzovoort Koningin Juliana behoort tot een der oudste vorstenhuizen van Europa. Het geslacht Nassau wordt al in de tiende eeuw genoemd, en speelde on der de Bourgondiërs reeds een grote rol in de Nederlanden. Juliana Louise Emma Maria wil- helnuna, bij de gratie Gods Koningin der Nederlanden, Prinses van Oranje Nassau, Hertogin van Mecklenburg, Prinses van Lippe Biesterveld, enz., enz. enz. zo luidt de aanhef van zo menig besluit. Die drie woordjes enz. enz. enz. verhullen een lange reeks van titels en het is een eerbiedwaardige lijst. Want onze Koningin is voorts nog Hertogin van Limburg, Markiezin van Veere en Vlissingen, Gravin van Kat- zenellebogen, Vianden, Dietz, Spiegel- berg, Buren, Leerdam en Culemborg, Burggravin van Antwerpen, Barones se van Breda, Diest Beilstein, Grave, Land van Cuijk, IJselstein, Granen- donck, Eindhoven, Liesveld, Herstal, Warneton, Arlay en Nozeroy, Erf- en Vrijvrouwe van Ameland, Vrouwe van Boroulo, Breedevoort, Lichtenvoorde, Loo, Geertruidenberg, Klundert, Ze venbergen, Hoge- en Lage Zwaluwe, Naaldwijk, Polanen, Sint Maartensdijk Soest, Baam, Ter Eem, Willemstad, Steenbergen Montfoort St. Vith Bur- genbach, Doesburg, Niervaart, Turn hout, en Besangon. Het was haar voorvader, de Koning zakenman Willem D, difc deze hele lust door het nuchtere enz. 'enz. enz. verving. Moeilijke jaren. Een gelukkig huwelijk besloot een gelukkige jeugd, maar reeds nader den de donkere wolken. Voor de be zetter moest de Prinses vluchten, eerst naar Engeland, toen naar Canada. Ver van haar moeder en haar man verwachtte ze in ballingschap de ge boorte van Prinses Margriet. En toen ze op 3 mei 1945 eindelijk weer de va derlandse bodem betrad, drongen de zorgen zich aan haar op. In 1947 reeds nam ze als regentes de taak van haar moeder over, in mei 1948 aanvaardde ze de volle last van de gezonde garderobbe voor de allerkleinsten Met vertedering kijken de vrouwen en meisjes naar de kleine kleertjes, die in de babywinkels zo smaakvol worden geetaleerd. Ook de mannen, althans de vaders, wagen er wel eens een. oogje aan en ze lachen om de kleine afmetingen van hemdjes en broekjes en om de parmantige kruip- pakken, schortjes, jurken, bloesies mutsen en jasjes. Pf baby- kleutergarderobe uit de winkel is over het algemeen tamelijk prijzig. Dat is best te begrijpen, want er mag dan niet zoveel materi aal m zitten, het vervaardigen van die kleine kledingstukken vkaagt lang durige en nauwgezette arbeid, die toch ook moet worden betaald. In de meeste gezinnen zal het wel kom zijn als moeder zelf over enige vaardigheid met die naald beschikt; bet is daarom "gewenst, dat iedere vrouw al vroeg met naaimachine en breipennen leert omgaan. Droog en schoon Hoeveel en welk soort kleren heeft een jong kind nu nodig? Zuigelingen en peuters van één tot drie jaar die nen elke dag een schoon stel onder- kleertjes aan te krijgen. Dat wil zeggen de jongste babies geeft moeder telkens een schoon hemdje en truitje, terwijl het iets grotere kind bovendien verschillende keren op een dag een droge luier- broek moet hebben. Een klauter die al zindelijk is, maakt natuurlijk minder ondergoed vuil, maar moet toch liefst eenmaal per etmaal helemaal gebaad en ver schoond worden. Waarom De huid van een jong kind dient krachtig te kunnen funktio- neren. Het uitgewasemde vocht, het overmatig afgescheiden huidsmeer en de schilfers worden opgenomen in het hemdje en dat moet daarom dikwijls worden gewisseld. TE WADDINXVEEN Kanaalstraat 9 - Telef. 668 - Giro 458622 Geopend ELKE WERKDAG van 9 tot 1 uur en van 2.30 tot 4 uur. des ZATERDAG's van 9 tot 1 uur. Rentevergoeding: Geen rentegevend maximum.

Weekblad voor Waddinxveen | 1959 | | pagina 1