ii. heemskerk NIEUWS utt 0H>ze> wawifttaate Peetje Ptuü en jantje fyappe Jjeebtprioxyicunnxa Modern levensonderwijs Zolang de baby nog onzindelijk is, heeft het tere huidje veel te lijden van het vocht. Vandaar de noodzake lijkheid een schone luier te geven en de huid zo goed mogelijk te verzorgen Het is verkeerd om een hele nacht een plastic of rubber broekje te laten dragen over een (meestal natte) luier heen! Zoiets mag niet langer dan een paar uur achter elkaar duren. Wollen camisooltje Babies en kleuters worden overwe gend in wol gekleed. Dat is een pret tige, soepele en poreuze stof. Ze heeft het bezwaar, dat ze voor sommige kin deren te kriebelig is en irritatie van de huid veroorzaakt. Kinderrijwielen f 57.50 Sportrijwielen geheel compleet f 136.50 L. WIELAARD Kerk weg 112 Telefoon 209 In zo'n geval mag de wol niet op het lichaam worden gedragen. Onder goed van katoenen weefsel is daarom beter geschikt. Is er eens extra war me kleding vereist, dan kan een wol len camisooltje over een zacht inter lock heen worden aangetrokken. Een ander bezwaar van wol, al thans van gebreide wollen mantels en elobpakken is, dat ze met echt guur wesr de koude niet voldoende buiten houden. Een kind dat mee uit wandelen wordt genomen als de ijzige winter- wind overal doorheen wil blazen, moet gekleed zijn in een mantel met capuchon of stevige muts en een goed aansluitende lange broek, alles van dichtgeweven stof. Bij regen kan over de bovenkleding heen een plastic cape worden gedra gen. DE WERELDREIS VAN 7. Och, och, wat zat Pietje in angst 't Leek, of er aan de reis geen eind kwam En waaien dat het daar boven deed! Eindelijk, na uren sporens, waarfeij steden, dorpen en stations voorbijgevlogen, wgjren, stopt; de trein bij' een groot station. Met schrik zag Pietje enigen uit het publiek naar hem kijken. Gauw holde hij over de wagons naar voren 8. Daar liet hij zich omlaagzakken en wel aan de kant die van het perron afgekeerd Was. Gelukkig waren er aan de wagon enige uitsteeksels, waar hij z'n voeten op kon zetten, maar toch was het nog een hele sprong om op de grnd te komen. Zo gauw hij beneden was, zet te hij 't op een lopen. Voor wiens plezier? Laat uw nooit verleiden om de kleintjes te mooi aan te kleden, zodat ze zich niet kunnen bewegen en waar door ze telkens aangemaand moeten worden om de snoezige bloesjes en popperige jurken niet vuil te maken! Alles moet gemakkelijk zitten, zo dat onbelemmerd spelen mogelijk is, want dat is een van de voorwaarden voor hun gezondheid en voor het ple zier dat ze in hun leven mogen heb ben. Dr. A. ORANJEVERENIGING WADDINXVEEN ter gelegenheid van de verjaardag van H. M. Koningin Juliana, op WOENSDAG 30 APRIL 1959, op het feestterrein Noordeinde. 9.00 uur v.m. Kinderaubade op het schoolplein Oranjelaan. 10.00 uur v.m. Kinderspelen op het feestterrein, 10.00 uur v.m. Puzzle-wedstrijd voor auto's, motoren en bromfietsen Inschrijving vanaf 9 uur aan de start. Inleggeld 2.50 voor auto's en motoren; 1,50 voor brom-" fietsen. Startplaats fabrieksterrein Verheul, Kleikade, 2.00 uur n.m. Motorwedstrijden (zie afzonderlijke publicaties.) 1 uur n.m. voorwedstrijden Junioren. 7.00 uur n.m. Ponny-show door de ponny-club uit Zevenhuizen, afgewisseld door clownerie. 9.00 uur. n.m. Feestpolonaise door de muziekverenigingen „Con cordia" en „Voorwaarts". 11.00 uur n.m. Vuurwerk. Entreeprijzen Middag 1.50, kinderen 0.50; Avond 0,50, kinde ren 0.25; leden en kinderen van leden vrije toegang. JUBILEUM C.N.V. Aan de leden van het C.N.V., die op 2 of 3 juli a.s. naar het jubileum feest te Utrecht wensen te gaan, wordt medegedeeld, dat op de achterzijde van De Gids een tweetal invulförmulierën voortkomt, welke bestemd zijn voor een dankdienst in de Domkerk op 2 juli en voor de ju bileum-samenkomst op 3 juli. Men gelieve de formulieren nog deze week ingevuld te bezorgen bij N. Klaasens, Sniepweg 20. Het bestuur zal voor een goedkope gezamenlijke reisgelegenheid zorgen. PROGRAMMA SPORTWEEK 1959. Oo de algemene vergadering van de deelnemende verenigingen aan de jaarlijkse sportweek is het volgende programma samengesteld: 26 juni, Opening met wandelmars. 27 juni, namiddags, Zeepkistenrace. 's avonds, Polo tournooi en filmvoorstelling. 29 juni, Schoolvoetbal. 30 juni, deze avond zal verzorgd worden door de Gouwe met 1 juli, Openlucht demonstratie Gymnastiekvereen. T.O.O.S. 2 juli, Puzzelrit auto's, motoren en bromfietsen. Volleybal- en korfbalwedstrijd. 3 juli, Schoolzwemwedstrijd. Tafel Tennis. juli, 3 km zwemwedstrijden 300 en 600 m. in de Gouwe, 's avonds voetbalwedstrijden, sluiting met filmvoorstelling. N.V. VERBAKEL GAAT BOUWEN. Er staat weer een zeer belangrijke verbetering van de panden van de N.V. Verbakei aan de Zuidkade voor de deur. Deze n.v. heeft door het bouwkundig ingenieursbureau P. D. Stuurman Zn, plannen laten ont werpen voor een grootscheepse ver bouwing van het pand naast het raad huis. Volgens de plannen zal de nieu we winkel worden gebouwd met drie verdiepingen, waarbij elke verdieping een oppervlakte zal krijgen van ca- 240 m2. Het uiterlijk van dit pand wordt ook grondig gewijzigd. Aan de etalageruimte van deze dames-, he ren- en kinderconfectiezaak is grote aandacht besteed. Aan de voorzijde van het pand komt een afzonderlijke vitrine-etalage, hierlangs zal men de hoofdingang tot het pand verkrijgen. Voorts wordt de etalageruimte zeer sterk uitgebreid, doordat de winkel etalages zal krijgen aan de zijde van het raadhuis, dus waar thans de poort is. Hier zal nl. een overluifelende eta lage-ruimte komen ter lengte van niet minder dan 17 meter. Voorts zal aan de achterzijde van het pand een woonhuis komen. De openbare aanbesteding van deze belangrijke verbouwing vindt a.s. vrij dag alhier plaats. MELDT U ALS LID VAN DE ORANJEVERENIGING Door de grote uitbreiding van onze gemeente zijn vele ingezetenen nog geen lid van de Oranjevereniging. De Oranjevereniging stelt de niet- leden in staat zich vóór 28 april a.s. te melden door inliggend aanmeldings formulier in te leveren. Leden en hun kinderen tot en met 15 jaar hebben dan gratis toegang op het feestterrein, daar anders entree gelden betaald moeten worden. Aanmeldingen na 28 april kunnen echter niet meer geaccepteerd worden laar de lidmaatschapskaarten dan niet tijdig in uw bezit kunnen zijn. slechte Weer, bijna geheel gevuld, toen de voorzitter, de heer F. M. van Tol de vergadering met. gebed opende. De ouders 'hadden eerst het werk van htm kinderen bekeken en waren lang in de hal geweest om de tentoonstel ling van Waddinxveense bedrijven te bezichtigen. Vooral de middenklassen, onder leiding van hun onderwijzers hebben hun beste beentje voorgezet. Met te keningen en zelfgefabriceerde voor werpjes aangevuld met foto's, folders en voortbrengselen uit Waddinxveen, was het een schitterend geheel gewor den. Van de grote getekende kaarten van Waddinxveen liepen draden naar de verschilendie stands van allerlei fabrieken, bedrijven, tuinderijen enz, De kinderen hebben bij de bedrijven die ze bezochten, alle, medewerking vérkiregen. Zo mot;st dezi'ei tentoon stelling wel slagen. een reizend evangelist van het Wacht toren Genootschap, een causerie zal houden getiteldEen paradijsachtige aarde door Gods Koninkrijk. DE HEER G. STEENLAND OVERLEDEN Op 76-jarige leeftijd is na een lang durige ziekte overleden de heer Ger- rit Steenland. De heer Steenland werd op 17 sep tember 1882 in Waddinxveen geboren en had daar een groentekwekerij. De overledene was vele jaren lid van het kerk- en schoolbestuur van de paro chie van de H. Victor. Voorts maakte de heer Steenland vele jaren deel uit van het bestuur van de L.T.B. en be kleedde ook enige tijd het voorzitter schap van deze vereniging. In het bij zonder voor do belangen van de land en tuinbouw was de heer Steenland steeds actief werkzaam. Enkele jaren geleden ontving hij voor zijn vele Dorpsstraat 33 - Telefoon 418 OUDERAVOND CHR. NAT. SCHOOL ORANJELAAN De grote zaal was, ondanks het zeer In de grote zaal konden de ouders eerst een schoolklas uit ca. 1790 vol gen. De kleintjes spelden uit him spelboeken voor de katheder van meester Plak. De groteren moesten op de lei, of op het schoolbord, volgens ouderwetse vraagstukken mul tipliceren of divideren. Ook vrouw Plak kwam met haar snoep deze les onderbreken. Wat een verschil met de moderne schoolklas van heden, die daama aan de ouders werd getoond. Een rekenles met flanelbord en een aardrijkskundeles met 'n kleurenstrip uit Amsterdam gaven een veel fleu riger beeld. Na de pauze sprak de heer C. A. Israël uit Gouda over het Chr. V.G. L.O. aan de hand van schitterende kleurendia's, die deze zelf van zijn school had gemaakt. Toen we de meisjes met de modern ste wasmachines,centrifuges, mat gas of elektrische fornuizen, zagen werken ep de resultaten van knippen, naaien en handwerken of handenarbeid be wonderden, konden we begrijpen dat deze school als een paddestoel uit de grond is geschoten. Waarom een kind naar een neutrale huishoudschool ge zonden, als op een Chr. V.G.L.O. dit alles evengoed, zo niet beter tot zijn recht komt. Hierna werd de goedgeslaagde avond met gebed door het hoofd der school gesloten. JEHOVA'S GETUIGEN Gebouw Kunstmin te Dordrecht zal drie dagen Jehova's Getuigen herber gen, als zij van 24-26 april bijeen ko men voor hun half jaarlijkse kring vergadering. De getuigen uit Rotterdam-z en omstreken zullen aldaar hun evange- lisatiearbeid bespreken. De heer N. Zweere, evangelist alhier, zei hier over: Het ligt in de bedoeling dat vooral punten ter verbetering bespro ken zullen worden, zodat in de ko mende 6 maanden die verbetering door de plaatselijke gemeenten wor den toegepast. Enige punten van het programma zijn Vrijdagavond 7 uur opening van de ze conferentie, waarna een opleidings cursus tot spreken in het openbaar volgt. De Zaterdag staat in hst teken van een onderzoek van het werk, dat het afgelopen half jaar is verricht. Zondagmiddag 3 uur wordt een hoog tepunt in het vergaderinggbezoek ver wacht als de heer R. J- Engelkamp, foto 5jaaK iNoteooom densociëteit. verdiensten de onderscheiding Pro Ecclesia et Pontifice. VOX-JUBILANS ZINGT VOOR BARTHIMEUS Een comité dat werkt onder de naam Rotterdam helpt Bariil en zich naam Rotterdam helpt Bart je en zich voor Barthimeus te Zeist, tracht zulks te bereiken door het organiseren van avonden, waar bekende koren en mu sici veelal gratis uitvoeringen geven. Reeds een 10-tal van dergelijke avon den werd in Rotterdam en omge ving gehouden, waaraan o.m. mede werking werd verleend door het Chr. Res. Mannenkoor, het Rotterdams Philh. Orkest, Christina Spierenburg e.a. Op uitnodiging van dit comité waarin o.m. zitting hebben Mr. G. E. van Walsum, burgemeester van Rot terdam, Drs. W. Hofman, directeur Rotterdams Kunststichting en A. Ve- rolme, directeur Verolme's Verenig de Scheepswerven, zullen de plaatselij ke zangvereniging Vox Jubilans o.l.v. Mar. Egberts en Feike Asma woensdag a.s. aan de vooravond van Koningin nedag een nationaal programma ver zorgen in de Julianakerk te Schiedam GEZELLIGE BIJEENKOMST BEJAARDEN SOCIëTEIT. Voor de eerste maal in dit jaar kwamen de leden van de bejaarden sociëteit in het Herv. Wijkgebouw aan de Esdoornlaan bijeen. De vorige bij eenkomst werd gehouden in het r.k. verenigingsgebouw. De eerstvol gende bij eenkomsten zullen nu in de komende weken weer in het Wijkge bouw aan de Esdoornlaan worden ge houden. Voor het gebouw wapperde de vlag en de leden van de sociëteit vroegen zich af voor welk feit de vlag was uitgestoken. Was het omdat men weer in de Esdoornlaan bijeenkwam, of was het ter gelegenheid van het bezoek dat de burgemeestèrsvrouw, mevr. van der Hooft aan de cluh brcht. Het bleek dat op deze zeer gezelli ge middag een der leden van het trouwe damescomité van de Federatie een huwelijksjubileum vierde, nl. mevr. G. H. Olie-van Nielen. Deze is dezer dagen 40 jaar getrouwd. Na mens de leden der club werd zij ge huldigd en ontving zij een bloemenr- hulde. De clubleden werden door haar onthaald. Een tweede prettige bijzon derheid was, dat mevr. van der Hooft deze middag de gast was bij de be jaardenclub. Dit werd door de talrijke aanwezigen op zeer hoge prijs gesteld. Zij onthaalde eveneens da leden. Na de thee richtte zij zich tot de bejaar den. Mede namens haar man dankte zij de bejaardensociëteit hartelijk voor de spontane hulde, die zij ontvangen hadden bij de installatie van haar man tot burgemeester en bij de komst van het gezin in onze gemeente. Zij deed de toezegging dat zij ongetwijfeld wel eens meer in het midden van de be jaardenclub hoopte te vertoeven. Aan het eind van de bijeenkomst werd medegedeeld, dat van de zijde van- de Oranjevereniging is toegezegd, dat bij de aubade op het schoolplein aan de Oranjelaan op Koninginnedag een 25-tal zitplaatsen beschikbaar zul len zijn voor de leden van de bejaar- Er is tegenwoordig heel wat te be leven op schoolgebied. Na de zesde klas kan men alle kanten op: De theoretische of de meer praktische. Tot de laatste behoort het onder wijs op de school voor V.G.L.O. We willen U in dit stukje, over dit on derwijs wat nader indichten. Of dat nodig is Inderdaad. Niet voor de ouders die ervaring hebben bij dit onderwijs, doordat een van hun kinderen deze school bezoekt of bezocht. Maar wel voor hen die nog onbekend zijn met deze tak van onderwijs. Nog maar al te vaak hoort men de mening verkondigen dat het V.Gii.O. eindonderwijs is. De leerlingen kun nen na deze school niet verder. Toch' is dit niet het geval. Het V.O-L.O. on derwijs kan eindonderwijs kan zijn, maar behoeft dit beslist niet te zijn. D; meeste V.G.L.O.-scholen leiden de leerlingen die er voor geschikt zijn op voor het zgn. Sleuteldiploma, een diploma dat allerwege in het be drijfsleven erkend wordt en bij solli citatie voor diverse betrekkingen een voorsprong geeft. Tal van leerlingen vinden hun plaats op kantoren, winkels, magazijnen, ate liers enz. Bovendien bestaat er gele genheid in twee of drie jaar verschil lende certificaten te behalen voor ty pen, huishoudelijke vakken, handwer ken enz. Deze certificaten worden uitgereikt in samenwerking met het I.V.I.O. in stituut en het Chr. Paedagogisch cen trum te Den Haag. Het voordeel van dit systeem is dat niet alle leerlingen dezelfde stof behoeven te verwerken. Er kan rekening gehouden worden met aanleg, ambitie en tempo. Daar naast bestaat er een prachtige samen werking tussen het V.G.L.O. en het onderwijs op de Technische School. We kunnen dus moeilijk spreken van eind onderwijs. Uit hat boven staande blijkt dat dit voor een groot gedeelte afhankelijk is van de leerling zelf. Voor tal van leerlingen die een huis houdschool bezoeken en na twee iaar niet varder gaan is de primaire op leiding ook eindonderwijs. Het gaat er om of de grondslag voor verdere ontwikkelingsmogelijkheden gelegd wordt en of er uitloopmogelijk heden zijn in de maatschappij. De prak tijk heeft bewezen dat die er voor een goede V.G.L.O.-leerling zeker zijn Hat is dan ook van groot belang dat er in Gouda een goed geoutilleer de V.G.L.O.-school is; een school die tevens de leerlingen uit de gehele om geving opvangt en daardoor dienst doet als streekschool. Dat er aan deze school Chr. Onder wijs gegeven wordt is van onschatbare waarde. Maar al te vaak is men in deze tijd geneigd alleen te streven naar een goede positia in de maat schappij. Dit is natuurlijk van enorm belang. Maar daarboven uit gaat dat onze kinderen opgevoed worden bij het licht van Gods Woord. Daarom is het van zo'n grote grote betekenis dat ze juist op deze leeftijd van 12-15 jaar Chr. Onderwijs ontvan gen^ Daaraan wil ook de Centrale school voor Chr. V.G.L.O. Groenendaal 46 te Gouda haar steentje bijdragen. Wanneer u straks voor. de keuze gesteld wordt waar uw kind heen moet, maakt dan ook eens kennis met dit schooltype. Overtuigt u van het mooie werk dat ook aan deze school gedaan wordt. Het gaat uiteindelijk om het levensbelang van uw kind. Dit is een weloverwogen keuze waard. D.V. 13 mei van 7-10 uur wordt er een tentoonstelling georganiseerd van het werk der leerlingen. Op die avond vinden tal van demonstraties plaats op het gebied van handwerken, han denarbeid, typen, bloemschikken, ba byverzorging strijken ,enz. Deze tentoonstelling die eenmaal per jaar gehouden wordt, trok in 1957 en in 1958 ongeveer 1000 bezoekers per avond. Wellicht is dit een aansporing voor u, ook eens met dit werk kennis te komen maken. Land- en Tuinbouw EMELTENBESTRIJDING Het is voldoende bekend dat emel- ten in het voorjaar grote schade kun nen veroorzaken aan het jonge gras. Zodra de nachttemparatuur gaat stij gen, beginnen deze insekten hun ver nietigend werk- Het is van groot belang wanneer schade wordt waargenomen, onmid dellijk met de bestrijding te beginnen Uit voortgezette proefnemingen Is

Weekblad voor Waddinxveen | 1959 | | pagina 2